Kapalı Yöntemle Akciğer Kanseri Ameliyatı

Ana Sayfa/Haberler, Manşet Haberleri/Kapalı Yöntemle Akciğer Kanseri Ameliyatı

Akciğer Kanserinde 3,5cm Kesi ile Tek Port Torakoskopik Operasyon

(Aşağıdaki Resimler üzerine tıklayarak NTV’de yayınlanmış hasta öykülerini izlemeniz mümkündür)

AKCİĞER TEK PORT TORAKOSKOPİK OPERASYONUMUZ ABD’DE CARDIOTHORACIC SURGERY NETWORK TARAFINDAN 2014 YILININ EN YARATICI VE EĞİTİCİ 6 İÇERİĞİNDEN BİRİ OLARAK SEÇİLMİŞTİR.

 • Akciğer kanserinde sadece 3,5cm’lik bir kesi ile gerçekleştirilen kapalı ameliyat yöntemini ülkemizde başarıyla gerçekleştiren ekibimiz Eylül2016 tarihine kadar 98 hastada %100 başarı elde etmiştir.
 • Üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz toplam tek port operasyon sayısı 753’dür (Eylül 2016).
 • Bu yöntemde açık akciğer kanseri ameliyatının aksine kaburgalar arasından büyük kesi yapılmaz.
 • Hastanede yatış + ardından taburcu süresi toplam 4 gündür
 • Taburculukdan 1 hafta sonra normal yaşama dönülmüş olur
 • Sadece dünyanın belli başlı merkezlerinde uygulanır
 • Operasyon videomuz ABD’de bu alanda en sık izlenen eğitim videosudur.

Ameliyatın Yapılışı ve Ameliyat Sonrası Görünüm

 • Ameliyat ekibinde 3 göğüs cerrahı yer alır.
 • Genel anestezi uygulandıktan sonra 7. ve 8. kaburgalar arasından 3-4cm bir kesi yapılır.
 • Bu kesiden içeriye 10mm çapında bir kamera ilerletilir.
 • Alınan yüksek çözünürlüklü görüntüler ameliyathanedeki ekranlara yansıtılır.
 • Aynı kesiden ilerletilen özel cerrahi aletler ile akciğer kanserli bölge ve lenf bezleri çıkartılır.
 • Çıkartılan kanserli akciğer lobu patoloji incelemesine gönderilir. Gerekirse derhal operasyon sırasında inceleme yapılarak tam bir tedavi sağlanığ sağlanmadığı hemen tespit edilir. Operasyon tümörün tamamen çıkması ile tamamlanır.
 • Kanama kontrolü yapıldıktan sonra keisden 1 adet dren yerleştirilip operasyon sonlandırılır.
 • Operasyon baştan sona kayıt edildiği için diğer doktorların hastalık hakkında bilgi edinmesi sağlanır.
 • Ameliyat sonrası hasta 1 gün yoğun bakımda takip edilir.
 • Daha sonra 3 gün normal servisde takip edilir ve taburculuk gerçekleşir.
 • 1 hafta sonra kontrol muayenesi yapılır.

Patoloji incelemesine göre ameliyat sonrası başka bir tedavi gerekip gerekmediğine karar verilir.

8 İleti

 1. NURAN BASAR 15:19 de 21 Mayıs 2016 - Yanıtla

  MERHABA SEMIH BEY BABAMA PED CEKILDİ BUNUN SONUCUNU HAKKINDA BILGI VERIRMISINIZ.VERTEKSDÜZEYİNDE SAG PARIATEL KEMIKTE 2 CM BOYUTLU NODULER SKLEROZALANINDA PATOLOJIK ARTMIS .AORTIKOPULMONER BIRKAC ADET LENF NODUNDA DÜŞÜK DÜZEYDE ARTMIŞ METOBOLIK AKTİVİTE TUTULUMU İZLENMİŞTİR.SOL AKCIGER ALT LOBSÜPERİORDA PARAVERTEBRALALANDA INEN AORDAN SINIRLARINET AYIRT EDILEMEYEN PLEVRAL TEMAS YUZEYI BULUNAN YAKLASIK 3,4+401 1+4.5 CM BOYUTLU DÜZENSİZ SINIRLI YUMUSAK DOKU DANSİTESİNDEARTMIS METABOLIK AKTIVE TUTULUMU İZLENMİŞTİR SUX MAX 14.41
  SAG AKCIGER UST LOB POSTERİORDA YAKLAŞİK 1,1CMBOYUTLU KAVİTER NODULER LEZYONDA FOKAL ARTMİŞ METABOLIK AKTİVE TUTULUMU MEVCUTTUR SUX MAX.3,37
  OZAGAGUS DISTAL KESİMİNDE VE MİDE DIFFUZ ARTMIS BETABOLIK ACTİVE TUTULUMU IZLENMİŞTİR SUV MAX.4.57 ENFLAMATUAR
  HER İKİ BÖBREKTE KORTIKAL KISTLER MEVCUTTUR , GORUNTULEME ANINDA GIREN DİGER VUCUT DOKULARI FDG NIN BIO DAGILIMI NORMAL FİZYOLOJOK SINIR ICERISINDE DEGERLENDIRILMİŞTİR
  YORUM
  SOL AKCIGER ALT LOBDA TANIMLANAN NULUNAN ONCELIKLE MALIGN PATOLOJILER ILE UYUMLU OLABILECEGI DUSUNULMUSTUR. SAG AKCIGER UST LOBDA TANIMLANAN BULGUNUN MET SENKRON TUMOR İLE YUYUMLU OLABILECEGI DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR. AORTIKPULMONER BİR KAC ADET LENF NODUNDA DUSUK DUZEYDE ARTMİŞ FDG TUTULUMU IZLENMISTİR MET ENFLAMATUAR SONUÇLAR BUNLAR HOCAN KANSER DEDILER AMA BASKA BIR ACIKLAMA YAPILMADI BIOPSI SUNUCUNU BEKLIYORUZ.KACINCI EVRE OLABILIT HOCAM .BILGI VEREBILIRMISINIZ .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:04 de 22 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Akciğer Kanserinin Evresi Nasıl Tespit Edilir?

   Akciğer kanserinin 4 evresi (aşaması) vardır ve bu evreler 3 kritere bakılarak belirlenir:
   1. Kanserin çapı ve yerleştiği yer

   Farklı büyüklüklerdeki kanserler farklı evrelerde olur: örneğin 2 cm bir tümörle 5cm veya 8cm tümör farklı aşamalardadır.

   Benzer şekilde farklı bölgelerdeki akciğer kanserleri de yine farklı aşamaları işaret eder: ana nefes borusunda yerleşen bir kanserle akciğerin bir kenarında yerleşen küçük bir kanserin de evreleri farklıdır.
   2. Kanserin lenf bezlerine yayılıp yayılmaması

   Burada 2 grup lenf bezi söz konusudur: a) akciğerin içindeki lenf bezleri b) ana nefes borusu yanında veya altında, aortun yanında, yemek borusu yanında, vs yer alan lenf bezleri birbirinden tamamen farklıdır. Bu lenf bezlerinde metastaz (yayılma) olup olmadığına göre farklı evreler oluşmaktadır. Lenf bezlerine yayılma olmaması daha iyi bir durumdur.
   3. Başka organlara yayılma (metastaz) yapmış olup olmaması

   Akciğer kanseri teşhis edilmesi gecikirse diğer akciğere, beyine, kemiklere, böbrek üstü bezine veya karaciğere yayılma gösterir. Bu durumda hastada belirgin yakınmalar ortaya çıkar ve tedavisi ileri derecede zorluklar gösterir.

   Kafa kemiğindeki artmış aktivitenin bir metastaz olup olmadığı araştırılmalıdır (KRANYAL MR çekilerek).
   Her 2 akciğerdeki tümörlerden ayrı ayrı biyopsi yapılmalıdır.
   Lenf bezlerinden biyopsi yapılmalıdır.
   Bunlardan sonra sizin hastalığınızın evresi belirlenecektir.
   Acil şifalar dilerim.

 2. ali 11:48 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

  iyi günler hocam babam 56 yasında ve sigara kullanıyor dün eskişehir acilde tomografi cekildi ankaraya gönderildi sonuc.prevasküler yaklaşık 2cm çaplı lenfadenopati izlendi kalp normal büyüklüktedir her iki akciğerde paraseptal amfizem alanları izlendi sol akciğer üst lob anterior segmentte 35×25 mm boyunda ,icerisinde kavitasyonun da izlendiği çevresinde enflame dokunun izlendiği noduler dansitenin ,enfeksiyon tedavisi sonrası kontrolü ve klinik gereklilik halinde doku tanısı önerilir sağ akciğerde 5mm caplı nodül izlendi plevral sıvı saptanmamıştır kemik yapıları normaldir .hocam ne yapmamız gerekiyor

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:38 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Hastanız hakkında ileri bilgi olmadan yorum yapmak olanaksız. Ancak sigara içen bir kişde bu bulgular son derece önemli. Bronkoskopi ve PET-CT yapılması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 3. yasemin 19:52 de 18 Kasım 2015 - Yanıtla

  iyi günler.doktor bey annem kemoterapi alıyor.akcigerin bazı bölgelerinde dagınık halde noduller var.pet bt de cıkan sonuca görede 12 mm lik boyutunda artıs gösteren noduller var sizce ameliyat olmalımı coğu ınsan bıçak vurdurmayın hastanızı kaybedersınız deyıp bızı korkutuyorlar.eskişehirdede göğüs cerrahi olarak sadece osmangazi unv. tıp fakultesınde var.yardımcı olursanız cok sevınırım.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:02 de 19 Kasım 2015 - Yanıtla

   Yasemin Hanım, bu tür “bıçak değdirmeyin, hastanızı kaybedersiniz” laflarını söyleyen kişilere cevap vermekle benim vaktimi lütfen almayın. Uzun yıllar eğitim alan kişilere değil de bu tür boş lafları söyleyen kişlere inanıp inanmamanız sizin bileceğiniz bir durum.

 4. Recep 15:17 de 6 Kasım 2015 - Yanıtla

  Oncelikle böyle bir hizmet sunduğunuz size teşekkür ederim. Benim Annem 40 yaşında 1 yıl önce göğüs kanseri tanısı ile ameliyat oldu.kemoterapi ve isin tedavisi gördü şimdi ise akcigerinde 6 mm lik bir şey gözükmekte onkoloji doktoru genel kontrollerde herşey in güzel olduğunu söyledi bu 6mm lik için göğüs cerrahisine yönlendirdi.fakat pet ve diğer tahliller güzel geldi bunun onemi nedir hocam Sigara kullanmamistir.ameliyatta da koltuk altı lenf bezleri falan temizdi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:44 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

   Recep bey, 6mm nodül bir meme kanseri metastazı olabilir ancak bu olasılık yüksek değil. PET bu kadar küçük bir nodülde değerli bilgi vermez. 2 ay sonra yeni bir BT çekilerek nodüldeki değişikliği görmek gerekir. Acil şifalar dilerim.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın