Prof.Dr. Semih Halezeroğlu CNN Türk’te

Ana Sayfa/Haberler/Prof.Dr. Semih Halezeroğlu CNN Türk’te

CNN Türk kanalında yayınlanan Sağlık Kontrolü programında, Leyla Ataman alanında uzman doktorlarla; hastalıkları, yeni uygulamaları, tedavideki yenilikleri, ilginç vakaları ve en çok sorulan soruların yanıtlarını ele alıyor. Sağlık Kontrolü programına Prof. Dr. Semih Halezeroğlu  konuk oldu ve Akciğer kanserinin modern cerrahi yöntemler ile tedavisini anlattı.

6 İleti

 1. songül erkaplan 12:09 de 23 Eylül 2016

  hocam merhaba…
  eşim 2009 yılında sağ orta lopta 3cm boyutunda karsinoid tümör olması sebebiyle açık amaliyat oldu.5 yıl rutin kontrollerine geldi tomografi ve röntgenleri her yıl düzenli olarak yapıldı. 2013 yılında cekilmiş son tomografi filminde sagda alt lop superior segmente laterobazal segmente fissur komsuluklarında 2 adet nodüler yogunluk artımı izlenmiştir (2.7 mm boyutta) yazıyordu.Ama bize herhangi bir sorun teşkil etmediğini kontrolunde gerek olmadığı bildirildi.2016 yılında hiçbir belirti olmaksızın kontrol yaptıralım dedik.aynı doktorumuza geldik tomagrafi sonucunda Sag akciğer altlop postariobazal ve laterobazal segmente,sol akciger altlop laterobazal segmente büyüğü 4.5 mm boyutta ölçülen nodüler yoğunluk artımı izlenmiş olduğundan hastanın daha önceki primer malignite öyküsü sebebiyle kontrolü uygun görünmüştür sonucu çıktı.
  hocam eşim 34 yaşında sigara alkol kullanmıyor.bizim ne yapmamız lazım?bu nodüler artımların tekrar olması kötümü sizce.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:26 de 24 Eylül 2016

   Songül Hanım, karsinoid tümörlerin ‘Tipik’ ve ‘Atipk’ olmak üzere 2 türü vardır. Bunlardan Tipik olanlarda metastaz görülme olasılığı çok düşük, ancak Atipk’lerde biraz daha yüksektir. Nodüllerde 3 yıl içinde milimetrik büyümenin bir anlam taşımadığını DÜŞÜNÜYORUM. Kesin değerlendirme sadece tomografilerinizin ayrıntılı incelenmesi ile yapılabilir. Geçmiş olsun dileklerimle

 2. Dilruba Yılmaz 21:08 de 27 Haziran 2016

  Semih bey, amcamın baldır kısmında kemiğe bitişik bir kitleye rastlandığı için geçen gün pede girdi. Aldığımız ped raporunda;
  -Sağ akciğer üst lob posterior segmentte hipermetabolik irregüler nodüler lezyon,
  -Süperiorda yüksek mediastenden başlayıp inferiorda subkarinal alana yayılan bilateral konglomere hipermetabolik mediastinal lenf nodları.
  -Sağ iliak kemikte destrüktif hipermetabolik litik lezyon(+direkt grafide uyluk distal diafizinde litik lezyon) olduğu tespit edişmiştir.
  Yukarıdaki maddelere binaen sağ akciğer ve sağ iliak kemiği histopatolojik örnek için uygun bulunmuştur.
  Benim merak ettiğim husus ise akciğer biyopsisi yapılırken gırtlak delinerek yapılacağını söyleyen hastane görevlileri var ve bu beni tedirgin ediyor. Bu biyopsinin nasıl yapılacağını yorumlamanız ve hastalık hakkında görüşlerinizi bildirmeniz mümkün müdür?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:27 de 1 Temmuz 2016

   Biyopsi hastaya en az zarar verden yoldan yapılır. tetkiklerinizi inceleyen doktorunuz mediastinoskopi önermiş. Bu durumda akciğer yerine lenf bezinden biyopsi yapılması hastaya daha az zarar verici olarak görülmüş olmalıdır. Acil şifalar.

 3. Hancer 22:46 de 26 Şubat 2016

  Hocam ben39 yaşındayım ankara atatturk eğitim hastnsn gittim nefes bodrumda girlagimda ve göğsünde çarpıntı oluyordu tomografi çektiler sonucta küçükken peleselin ignesinden dolayı ak diğerinde ölü bölge olduğunu söylediler ameliyat olmamı söylediler bir yıl oldu son uç aydır çarpıştılar son bir aydi hergun oluyor yürürken de oluyordu ne yapmaliyim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:58 de 27 Şubat 2016

   Bu kısıtlı bilgilerle size yorum veya öneri yapamam. Lütfen doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz.

İletiler kapalı