Akciğer Kistleri ve Tedavisi

Ana Sayfa/Hastalıklar/Eğitici Bilgiler/Akciğer Kistleri ve Tedavisi

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

Akciğerde kistler doğumsal veya edinsel şekillerde olabilir. Bu sayfada yetişkinlerde görülen akciğer kistleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Akciğer Kistleri ve Tedavisi

Bunlar sigara içilmesi, hava kirliliği gibi sebeplerle oluşan basit akciğer kistleri, enfeksiyonlara bağlı kistler (hidatik kistköpek kisti gibi), bir travma sonrası oluşabilecek kistler ya da doğumsal bozuklukların sebep olduğu ancak erişkin dönemde ortaya çıkan kistler şeklinde olabilir.

Akciğer Kistlerinin Tedavi Yöntemleri

Küçük ve belirti vermeyen (tesadüfen tespit edilen) akciğer kistleri için tedavi gerekli olamayabilir. Hastalar kistin büyüyerek herhangi bir soruna yol açmaması için yakın takibe alınırlar.

 • Hidatik kistlerde ise hastada bir yakınma olsun veya olması tedavi edilmeleri gerekir.
 • Kistik fibrozis hastalığında ise tıbbi tedavi ile kontrol altına alınamayan durumlarda akciğer nakli uygulanır.

akciğerde kist görülmesi

Neden Ameliyat Gerekiyor?

Akciğer kistinin yarattığı komplikasyonların (sorunların) ortadan kaldırılması veya ileride yaratacağı komplikasyonları (kanama, enfeksiyon, kansere dönüşme ve etraf yapılara bası oluşturma gibi) önlemek amacıyla cerrahi girişim uygulanır.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

Doğumsal kistik akciğer hastalıkları  (İngilizce)

Edinsel tip kistik akciğer hastalığı (İngilizce)

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer kistleri operasyonlarında açık operasyon yerine KAPALI OPERASYON (VATS) tercih edilmelidir.

Tek Kesi İle KAPALI Operayon (Tek Port VATS):

Tarafımızdan uygulanan bu yöntemde sadece tek 2cm'lik bir kesiden ilerletilen kamera yardımıyla alınan görüntüler ekrana yansıtılır ve operasyon bu görüntülere bakılarak 2 cm'lik kesiden gerçekleştirilir. Ortalama olarak 3 gün sonra hasta hastaneden ayrılır. Hasta operasyondan sonra 1 hafta içerisinde normal yaşantısına dönebilir.

Asistan ve uzman hekimleri için hazırladığımız tek kesi VATS yöntemi operasyon görüntüsü aşağıda izlenebilir.

Hekim eğitimi için hazırladığımız ameliyat videosunu izlemek için tıklayınız.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Ameliyatın riskleri düşüktür. Yine de hastanın yaşı, genel durumu ve ilave hastalıklarının (kalp hastalıları, hipertansiyon, solunum güçlüğü, şeker, böbrek hastalıları gibi) olup olmamasına bağlı olarak komplikasyonlar oluşabilir.Ameliyat sonrası akciğerden hava kaçağı, enfeksiyon ve uzun hastane yatışları gerekli olabilir.

Tüm riskler önceden tespit edilerek gerekli önlemler alınıp riskler en aza indirilmelidir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Tek port VATS ameliyatlarından sonra 2 veya 3 gün hastane yatışı uygulanır.

Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

205 Comments

 1. Gülhan 18:05 de 19 Haziran 2016

  Hocam fakat babamın sigara öyküsü yok ailede ca durumu yok. ve akciğeriyle ilgili hiçbir problemi yok. iyi huylu çıkabilme durumu var mi hocam….

 2. Gülhan 11:39 de 19 Haziran 2016

  Hocam merhabalar. Babamı ağrısından dolayı hastaneye götürdüm. Fıtık mevcut ve ameliyat dedıler. Ameliyat için tetkiklerini yaparken akc de kist olduğunu fark ettik.Toraks BT çektirdik sonucunda sol akc alt lob posterior segmentte 3×2 cm boyuntunda kitlesel lezyon gördük. Daha sonra PET-CT çektirdik bunun sonucunda da ;
  Sol akciğer alt lob posterobazal segment yerleşimli hipermetabolik kitle(primer tm) aortapulmoner, sol hiler, sol alt paratrakeal, paraösefegeal, subkarinal hipermetabolik LAP’lar uyumlu bulgular.

  sonucunda bu yazıyor hocam çok korkuyorum ca olmasından. hocam sizde durum nedir bilgilendirirmisiniz? Çok teşekkürler hocam..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:12 de 19 Haziran 2016

   Ne yazık ki bu bir kist değil. Burada sol akciğerde bir tümör mevcut ve PET bulguları bunun bir kanser ve lenf bezlerinde yayılma şüphesi olduğunu gösteriyor. Mediastinoskopi ile lenf bezlerinden biyopsi yapılarak teşhis ve uygun tedavi gerçekleştirilmelidir.

İletiler kapalı