Akciğer Metastaz Ameliyatı

Akciğer Metastazı Tedavisi

Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

 

akciğer metastazları cerrahi tedavisi

Başka bir organdaki kanser akciğere sıçrama, yayılma yani metastaz yapabilir. Bu durumda uygulanacak tedavi yöntemi genellikle kemoterapidir. Ancak bazı durumlarda akciğerdeki yayılma (metastaz) ameliyat ile çıkartılabilir.

Bir akciğer metastazı aşağıdaki özelliklerine bakılarak tedavi edilir:

 • Metastatik kitlenin bulunduğu yer,
 • Metastaz sayısı (bir tane, iki tane veya çok sayıda)
 • Hastanın genel sağlık durumu
 • Yayılma yapan tümörün (örneğin kalın barsak kanseri) tedavi edilmiş olup olmadığı

Resimde 39 yaşında bir kadın hastamızda malin melanom tedavisinden 3 yıl sonra sol akciğere yaptığı akciğer metastazı görülmektedir.

Metastaz Ameliyatı Neden Gerekli?

Akciğer metastazlarının tedavisinde cerrahi her zaman ilk seçenek olmalıdır çünkü metastatik kitlelerin tamamen çıkarılması ve geride metastatik kitle kalmaması çoğu kez tam kür sağlamaktadır. Ameliyat kararını onkoloji uzmanları ile göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanları birlikte vermelidir. Eğer hastanın bu yayılma durumundan kurtulmasında ameliyat en iyi yöntemse o zaman ameliyat uygulanır. Ameliyat hastanın sağlığında olumlu bir durum yaratmayacaksa ameliyat uygulanmaz.

Akciğer Metastazı Olan Hangi Hastalara Ameliyat Uygulanır?

 1. Metastaz yapan kanserin tam olarak tedavi edilmiş olması gerekir (ameliyat, ilaç veya radyoterapi ile). Tedaviyi yapan hekim ana kanserin artık vücutta bulunmadığını belirtmelidir (örneğin, meme kanseri nedeniyle cerrahi uygulanmış ve kemoterapi görmüş bir hasta).
 2. Vücudun akciğer dışında başka hiç bir yerinde metastaz bulunmamalıdır.
 3. Hastanın solunum fonksiyonları ameliyat için yeterli düzeyde olmalıdır.
 4. Akciğerdeki metastazların çıkarılması sonrasında sağlıklı bir yaşam için yeterli akciğer dokusu kalıyor olmalıdır.

Bunların dışında tümörün türü, ilk kanser ile metastaz ortaya çıkışı arasındaki geçen sürenin uzunluğu veya kısalığı ve hastanın genel durumu ile ilgili parametreler de ameliyat kararı vermekte önemli diğer faktörlerdir.

Uluslararası Kaynaklar Akciğer Metastazında Ne Öneriyor?

Belli kurallar ölçüsünde akciğerdeki metastazların cerrahi tedavisi tüm uluslararası kaynaklarca önerilen yöntemdir. Uluslararası kaynaklarda akciğer metastazlarının mümkün olduğu sürece cerrahi olarak çıkarılmasını önermektedir. Hastalıksız sağ kalım süresinin ameliyat olan ve metastazların tamamen çıkartılan hastaların medikal tedavi alan hastalara oranla çok daha iyi olduğu gösterilmiştir.

Ameliyat kararı mutlaka onkoloji uzmanı ya da onkoloji konseyinin onayı ile verilmelidir!

Akciğer Metastazı Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

 • Sadece metastatik kitlenin çıkarılması,
 • Segmentin çıkarılması,
 • Bulunduğu lobun çıkarılması ya da
 • Akciğerin tamamının çıkarılması (çok nadir) olabilir.

Açık yöntem ile metastazların çıkartılması tercih edilir. Kapalı ameliyat / endoskopik ameliyat yani VATS yöntemi ile çok küçük metastazların görülemeyebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle metastaz ameliyatlarında açık yöntem daha çok kullanılır. Bununla birlikte günümüzde kapalı yöntemle akciğer ameliyatları daha başarılı şekilde yapılmaya da başlanmıştır.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

 • Akciğerden uzamış hava kaçağı,
 • Kanama,
 • Narkoz alımına bağlı riskler (kalp krizi geçirmesi, pıhtının bir damarı tıkaması gibi) ve
 • Enfeksiyon riskler arasında sayılabilir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Akciğer metastazı ameliyatı için hastanede kalış süresi ortalama 3-4 gündür.

Akciğer Metastaz Ameliyatı Nasıl Yapıılır?

Kapalı yöntemde kaburgalar arasından 1cm genişliğinde bir cerrahi kamera ilerletilir. Metastazlı bölge görülür ve kameranın yanından ilerletilen tıbbi aletlerle metastazlı akciğer bölümü kısmi olarak çıkartılır. İşlem sonrası bu keisden 1 adet dren konularak operasyon tamamlanır.

Açık yöntemde ise kaburgalar arası yaklaşık 15cm açılarak akciğerdeki metastaz elle bulunur ve uygun yöntemle çıkartılır.

Ameliyattan Sonra Radyoterapi veya Kemoterapi Gerekecek mi?

Patoloji sonucuna ve akciğer metastazının tam çıkarılıp çıkarılmama durumuna göre kemoterapi ve/veya radyoterapi cerrahi tedaviye  ilave olarak uygulanabilir. Bu her hastada gerekli değildir.

Prof.Dr. Semih Halezeroğlu, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

110 Comments

 1. Banu 23:35 de 23 Aralık 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam ,annem 78 yaşında biyopsi sonucunda küçük hücreli dışı karsinom
  Primer antikor
  TTF-1(8G7G3/1)CELL MARQUE. Pozitif
  Pansitokeratin Clone AE1/AE Genemed. Pozitif
  P49 Gennova Negatif
  8140/3 adenokasinom tanısı konuldu
  Pet ve mr sonuçlarında metastaz görülmedi.
  Kitle sağ akciğer alt lob anterobazal segment seviyesinde düzensiz yaklaşık 7,55*4,57boyutlu çok yoğun FDG tutulumu mevcut.Bunun dışında sağ ve sol taraflarda farklı FDL tutulumlu (1,25cm,1,47cm,0,92 cm) kitleler mevcut.subkarinal lenfatik lojda en geniş yerinde 2,10 cm çapa ulaşan yoğun FDG tutulumu var.
  Hocam yorumlarınız bizim için çok önemli primer antikorlar ne demek .Evresi ve yapılabilecekler konusunda bilgi verirseniz seviniriz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:15 de 26 Aralık 2018 - Yanıtla

   Bu sayfada sadece akciğer metastazları soruları yanıtlanıyor.
   Ayrıca diğer sorulara vermiş olduğum yanıtlarda da görüleceği gibi sadece film raporlarını yorumlamıyorum. Hastaya ait tüm bilgiler olmadan bu hatalı olabilir. Tetkiklerinizi isteyen doktorlarınızla ayrıntılı olarak görüşmelisiniz. Acil şifalar dilerim.

 2. Emre 17:20 de 28 Kasım 2018 - Yanıtla

  Hocam annem kolon kanserinden dolayı bir ameliyat oldu ve akciğerdeki metastazdan dolayı da amrliyat olacak fakat karaciğerde de metastaz yapmış dediler. Genel cerrahi akciğer ameliyatı için onay verdi. Yani önce akciğerden aneliyat olsun sonra karaciğerdekini alalım dediler fakat okuduğum kadarıyla başka bir yerde metastaz olmaması gerekiyor. Sizin onay verilen akciğer aneliyatıyla ilgili fikriniz nedir hocam?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:52 de 23 Aralık 2018 - Yanıtla

   Eğer karaciğerdeki lezyon cerrahi veya RF yöntemiyle çözülebilecekse akciğerdeki metastazlar için cerrahi uygulanabilir. Geçmiş olsun

 3. Necla Taşkın 17:10 de 12 Kasım 2018 - Yanıtla

  Hocam 40 yaşındayım,sigara kullanmıyorum,annemi 3 sene önce ,abimi bu sene,dedemi ise yıllar once akciğer kanserinden,halamı da meme kanserinden kaybettim,halamın kızı da meme kanseri ancak şu anki durumu iyi,çok yakında doğum yapicam ancak doğumdan sonra kanser taraması yaptırmak istiyorum,hiç bir şikayetim yok buna rağmen pet CT çekilir mi? Teşekkür ederim

 4. DURMUŞ UYSAL 19:57 de 19 Eylül 2018 - Yanıtla

  Hocam annem 48 yasında 2015 yılında rahimde lemiyomsarkum tanısı ile ameliyat aldı 18 kür kemoterapi aldı ancak bu dönemlerde akçiğere metastaz yaptı kemoterapi önüne geçemedi sayı çoğaldı 6 ay tedaviye ara verdik bu sırada omurga ya metastazı gerçekleşti ve yürüyemedi ameliyat oldu omurga dan ve bi omur değişti metastaz yerlerine çimento konuldu ama bu arada akciğer deki ilerledi ve sayı çoğaldı son çekildiği tomografi de en büyüğü sol akçiğerde 65mm olarak ölçüldü şuan öksürükleri var ve bu öksürükleri kan geldiğinde kesiliyor iki gün sonra tekrar başlıyor.ne yapmamız gerekli

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:58 de 23 Aralık 2018 - Yanıtla

   Sarkom grubu hastalık bu derecede ilerlediğinde tıbben yapılabilecek çok az seçenek kalır. Medikal onkoloji uzmanlarınızın görüşüne göre tedavi olmanız uygun olur.

 5. Hamdi Yumlu 13:22 de 9 Ağustos 2018 - Yanıtla

  Sonu :

  • Sol hemitoraksta 8.Scm kal1nl1g1n da serbest plevral mayi mevcuttur.Sag hemitoraksta lokalizasyon ozelligi bulunan 5.65cm kal1n l1g1n da plevral mayi izlendi.Sag akciger iist lob anterior segment-orta lob medial segment lol{alizasyon unda hava bronkogramlar1 i eren konsolidasyon alan1 izlendi.Sol akcigerde iist lob anterior segm entte hava bronkogram1 i eren konsolidasyon alanlar1 mevcuttu r.Sag akciger bazalinde posteriorda minimal konsolidasyon alanlar1 izlendi.

  Değerli hocam bize bir akil verin yol gösterin ne yapabiliruz ameliyat olabilir miyiz
  Yanınıza gelelim mi ,bize yardımcı olabilir mısınız..Selam ve dua ile Allah razı olsun

 6. Arzu işgüzar 15:38 de 27 Haziran 2018 - Yanıtla

  Hocam iyi günler . Babam bir bucuk yil once akciger kanseri sebebiyle ameliyat oldu. Sag akcigerinde iki lob alındı. Şimdi tekrar aynı akcigerde operasyon lojuna yakın kesimde rezidu sag akciger parankimi bazalinde izlenen yaklaşık 2.2×3 cm boyutlu bir kitle mevcut. Pet taraması ve beyin emari temiz cıkti. Akciger perfüzyon sıntigrafisi sonucunda ise sag akciger total akciger perfuzyonu %28.5 , sol akciger %71.5 gerceklestiriyor. Hocam babama ameliyatın riskli oldugu soylendi. Yası 72. Bu durumda ameliyat olmasi mi iyi olmamasi mi kararsiziz. Beni aydinlatirsaniz cok sevinirim.iyi calismalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:10 de 23 Aralık 2018 - Yanıtla

   Solunum fonkisyonları ameliyat için uygun. Ameliyat olmadan tedavi şansı yok denecek kadar az. Çok geçmiş olsun.

 7. Hande 14:07 de 27 Nisan 2018 - Yanıtla

  Merhaba ;
  Dayım 40 yaşında gırtlak kanserine yakalandı 6 ay kadar süren tedaviden sonra gırtlak kanserinin son bulduğu fakat hastalığın 4.evre yani metastaz yaptığı söylendi. Akciğeri dirsegi ve omzunda kitlelerin bulunduğu belirtildi. Bunun üzerine her hafta kemoterapi almaya başladı. Kemoterapi sürecinde akciğerde kanama olmasi sebebi ile catlak damarlar yakılarak kana durduruldu sonrasında nefes almada zorluklar yaşamaya başladı kemoterapi durduruldu ve tekrar pet çekilme kararı alındı.ve kemoterapi sürecinde sac dökülmesi ve halsizlik olmadı sadece kemoterapiden 2 3 gun sonra kısa yorgunluk yaşadı. Şuan ilaçlarını kullanmaya devam ediyor ama ağrıları var.

 8. Selime aydın 22:45 de 28 Mart 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam benım esım kolon kanseri ameliyat oldu esım suan kemoterapi goruyor karaciğerde en buyugu bes sandım on tane metastaz akcıgerdede bır tane metastaz var esım 41 yaşında sigara yok Dr dediğine gore kemoterapi sadece omur uztmak ıcın bizim bes aylık bebeğimiz var Allah rızası için sız ne onerırsınız sızın soyledıklerınız benım ıcın cok onemlı ben ıkı organlarda ameliyat olmasından yanayım nolur bana akıl veren ne yapmam lazım sadece sıze güveniyorum

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın