Aşırı Terleme Tedavisinde ETS

BÖLGESEL AŞIRI TERLEME (HİPERHİDOZİS) VE TEK PORT ETS İLE CERRAHİ TEDAVİ

Aşırı Terleme Nedir?

İnsan vücudu ısısını normal bir seviyede tutmak amacıyla terleme yapar. Bu işlem vücuttaki yaklaşık 5 milyon ter bezini kontrol eden Sempatik Sinir Sistemi aracılığı ile düzenlenir.

Terleme kontrolünü sağlayan Sempatik Zincir Dalları göğüs boşluğu içinde yer almaktadır.

Aşırı terleme (Hiperhidrozis) vücudun ihtiyacı olandan daha fazla terlemesi durumdur.

Bir iş görüşmesine gitmek veya yeni biriyle tanışmak üzeresiniz. Aniden el ve koltuk altlarınızda aşırı terleme hissediyorsunuz. Ya da, egzersizinizi tamamladınız ve vücudunuzun aşırı terlediğini fark ettiniz. Vücudunuz normal olarak kendini soğutmak için ter salgılar. Bu normal bir durumdur.

Fakat, insanların yaklaşık %2’sinde bu terleme durumu, sıcak hava ile, heyecanlanma durumuyla veya egzersiz yapma, efor yapma gibi durumlarda değil uyku dışında günün her anında ve her mevsimde ortaya çıkar. Bu durum Bölgesel Aşırı Terleme – Hiperhidrozis olarak bilinir.

Aşırı Terleme Bölgeleri

Aşırı Terleme ani veya sürekli şekilde olmak üzere vücudun 4 alanında ortaya çıkar:

 • Eller,
 • Koltukaltları,
 • Ayaklar
 • Yüz ve Saçlar

Aşırı Terleme Belirtileri

El, ayak, koltukaltı veya yüzde ortaya çıkan aşırı terleme durumları hasta için derin ve dramatik bir deneyimdir. İş yaşamı ve ilgili mesleki aktiviteler, günlük normal yaşam aktiviteleri ve kişiler arası sosyal ilişkiler dahil olmak üzere hayatın tüm yönlerini etkiler.

El Terlemesi

Bir kişi ile ilk tanışma anında gerginlik hali veya duygusal stres sebebiyle ellerde terleme ortaya çıkabilir. Hafif bir kurulama bu terlemeyi yok eder. Ciddi el terlemesi durumlarında ise ellerden terin damladığı gözle görülür. Bu çocukluk çağında gözlemlenebilir bir durumdur.

Ellerde aşırı terleme hastaları sürekli bu durumun farkındadır ve bununla yaşamak zorunda olduklarını düşünürler. Genellikle, ellerin terlemesi aşırı terleme hastalığının en sıkıntı verici bulgusudur. Birçok hasta ayrıca ellerinin soğuk ve keçeleşmiş şekilde olduğunu da belirtir.

Sosyal ve mesleki ortamlarda eller daima görünür halde, ortada olduğu için aşırı terleme olan birçok hasta sürekli uyarılmış halde sosyal temaslardan sakınır haldedir. Tokalaşma veya kâğıt işleri ile uğraşmaktan uzak durmaya gayret eder. Hastalar sevdiklerinin elini tutmaktan dahi rahatsızlık duyarlar.

Koltukaltı Aşırı Terlemeleri: Bu durum giysilerin koltukaltlarında rahatsızlık verici ter izleri oluşturur. Bu nedenle insanlar giysilerini seçerken teri gösterecek kumaş veya renklerden kaçınırlar.

Ayak Terlemesi

Bu durum ayak kokularına sebep olur. Ayrıca el ve ayak terlemesi birlikte olan durumlarda araç kullanmak güçleşmektedir.

Yüzde Aşırı Terleme

Yüzde terleme kişinin gerçekte öyle olmamasına karşın aşırı gergin ve güvensiz görünmesine sebep olur. Yüzde terleme ile birlikte bazen diğer rahatsız edici bir durum olan aşırı kızarma da ortaya çıkabilir.

Aşırı Terlemenin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle, terleme önleyiciler ve kremler kullanılır.

Antikolinerjik ilaçlar zaman zaman etkili olsa da tüm vücudun etkilenmesi ile ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, kabızlık ve çarpıntı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Bunların haricinde, botox enjeksiyonları veya iontoforez denilen yöntemler de kullanılmaktadır.

Botox uygulamaları koltuk altları için uygundur. Bununla birlikte el, ayak ve yüzde botox uygulamaları pratik olarak son derece güç ve ağrılıdır. Yılda 2 veya 3 kez tekrar edilmelidir.

ABD gıda ve ilaç kurumu (FDA) aşırı terleme tedavisinde botox uygulamasına sadece koltuk altı için izin vermektedir. El ve ayaklarda botox uygulamasına izin vermemektedir!

Bölgesel Aşırı Terleme’nin (Hiperhidrozis) Kalıcı Bir Tedavisi Var mıdır?

Evet, aşırı terleme durumunun tek uzun süreli ve etkili tedavi yöntemi sempatik sinir uyarılarının ter bezlerine gidişin cerrahi yolla durdurulmasıdır.

Basitçe, bu işlem tüm aşırı terleme bölgelerinin (el, ayak, koltukaltı ve yüz) tedavisi ile sonuçlanır. Bu işlem Endoskopik Torakoskopik Sempatektomi (ETS) olarak adlandırılır.

Bölgesel Aşırı Terleme Durumunda ETS Yöntemi

 • Endoskopik Torakoskopik Sempatektomi (ETS) işlemi tecrübeli bir göğüs cerrahisi uzmanı tarafından hastanın yalnızca 1 günlük hastane yatışı ile gerçekleştirilir.İşlem genel anestezi altında, cerrahın bir kamera yardımıyla göğüs boşluğu arka kısımda kaburgaların hemen arka ucuna yakın bölgede sempatik zincire titanyum klipsler konularak tamamlanır.
 • Her iki göğüs boşluğu için yapılan bu işlem yaklaşık 1 saat sürer.
 • Hastalar işlemden yaklaşık 3 gün sonra işlerine dönerler.
 • Bu yöntem el ve koltukaltı aşırı terlemeleri için ileri derecede etkilidir

Tek Port ETS Uyguladığımız Hastalarımızda Ameliyat Sonrası Görüntüleri

Hiperhidozis Tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi TV Programı – Tamamını İzlemek İçin Tıklayınız


Sonuçlar

Operasyonun hemen sonrasında belirtilerde düzelme %100’e yakın oranda sağlanır. Operasyon sonrası geç dönemde hastaların %85’inde el terlemelerinde ciddi gerileme olduğu görülür.  Koltuk altı terlemelerinde ileri dönemlerde tam iyileşme hali hastaların %70’inde görülür.

Olası Yan Etkiler Nelerdir?

En sık karşılaşılan yan etki vücudun diğer bölgelerinde (karın, sırt, bel veya bacaklarda) terlemede artıştır. Ancak, ciddi derecede bir sorun hastaların sadece %1’inde görülür.

Ayrıca, Horner Sendromu denilen ve hastada göz kapağında düşme, görmede bulanıklaşma nadir ve geçici bir durum olarak ortaya çıkabilir (%3). Kalp hızında %10 düşme ve göğüs boşluğunda hava bulunması da diğer nadir görülen komplikasyonlardır.

İşlem ile tecrübesi olan merkezlerde bu durumların ortaya çıkma oranı çok daha azdır.

Ameliyat Sonrası Hasta Memnuniyet Oranları Nasıldır?

Dallas, Texas’da 170 hastada yapılan bilimsel çalışma sonucu, işlemden 1 yıl sonra ortaya çıkan memnuniyet oranları aşağıdaki gibidir (kaynak: Dewey et al: Ann Thorac Surg 2006:81:1227-33)

Çok Memnun olanlar:      %93,3

Memnun olanlar:                %5

Memnun olmayanlar:     %1,7

14 Comments

 1. Burak 16:50 de 11 Eylül 2016

  Merhaba
  37 yaşındayım yıllardır aşırı terleme problemim var özellikle saçlı deri kafa terlemesi göğsümde ve koltuk altımdada terlemem var ama aşırı değil saçlı deri inanılmaz terliyor bunun için ilaçlar kullandım fayda etmedi üropan , ditropan gibi ets ameliyatı olmak istedim doktorlar kesinlikle tavsiye etmediler yan etkisi çok kötü olabilir diye refleks terleme ile baş edemessin dediler. Birde benim kalp ritmi hızı hep 50 civarında yan etkilerden biride kalp nabzının %10 düşüşü benim kalbime olumsuz etkisinden korkuyorum Botoks tedavisi pahalı , ağrılı ve geçici 5 -6 ay etkisi olan tedavi bu tedaviye ayıracak bütçem malesef yok çalışamıyorum oturduğum yerde kafamdan akan terle mücadele edemiyorum aşırı terliyorum bazen insan içine çıkamıyorum bütün hormon testleri troid testleri yapıldı her şey normal doktorlar yapılacak bir şey yok bu şekilde yaşamaya devam edeceksin diyorlar. Bana bir yol gösterin lütfen hayatımı mahfetti bu terlemem

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:08 de 12 Eylül 2016

   Özellikle saçlı deride ortaya çıkan aşırı terleme için yapılan ETS ameliyatlarından bir yıl sonra hastaların %40’a yakınında refleks aşırı terleme ortaya çıkabiliyor. Bu durum da son derece rahatsız edici olabilir. Eğer bugünkü durumunuz %60 oranında bir sorun görünmeyecek diyerek bu riski almak yönünde ise ameliyat için yeniden düşünebilirsiniz. Aksi halde bugünkü tıbbi olanaklar içinde başka bir çözüm yolu ne yazık ki mevcut değil. Sağlıklı günler dilerim.

 2. Serdar soylu 17:11 de 23 Ağustos 2016

  Hocam 2012 yılında ets ameliyatı oldum sempatik zincirin t2,t3,t4 kesilerek alındı çok şiddetli refleks terlemem var koltukaltı,bacaklar,sırt,göğüs,kasık vucudumda heryerim terliyo ameliyatın geri dönüşü yok biliyorum yalnız bundan sonra terlememi azaltacak bir tedavi seçeneği varmı varsa hangi bölüme gitmem gerek neyapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim tesekkürler..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:47 de 27 Ağustos 2016

   Serdar Bey bu konuda size operasyonu gerçekleştiren cerrahların yardımcı olması gerekir. Geçmiş olsun

 3. Samet 12:34 de 13 Ağustos 2016

  İyi günler hocam bende ets ameliyatı oldum ama memnun değilim hiç terleme olan bölgelerim hala terliyor bana yardımcı olabilirmisiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:52 de 19 Ağustos 2016

   Ameliyatı ne zaman oldunuz? 1 yıldan sonra hastaların yaklaşık %10’unda tekrar terleme olabiliyor. Cerrahınıza baş vurmalısınız.

 4. Umut 00:39 de 12 Mayıs 2016

  Merhaba hocam ,
  Büyükbaba hodgkin lenfoma hastası malesef
  Geceleri yüksek ateş ve aşırı terleme mevcut
  Terleme oldukça rahatsız
  Bir öneriniz var mıdır ?
  Ilgilenirseniz çok sevinirim…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:58 de 13 Mayıs 2016

   Umut Bey, bu sorularınızın yanıtlarını Hematoloji bölümü uzmanlarından almanız gerekir. Hodgkin Lenfoması hematoloji bilim dalının alanındadır. Geçmiş olsun.

 5. SEZGİN 13:12 de 10 Mayıs 2016

  Hocam merhaba ben kendimi bildim bileli ellerim koltuk altım ve ayaklarım terler aşırı değil ama koltuk altım ve ellerim sosyal yaşantımda beni çok zor durumda bırakıyor. ameliyat olmak istiyorum fakat yan etkilerinin çok olmasından korkuyorum açıkçası nasıl yardımcı olabilirsiniz bana

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:37 de 11 Mayıs 2016

   Sezgin Bey, olabilecek yan etkiler sizi endişelendiriyorsa operasyon sizin için uygun bir yöntem değildir. Yan etki oranlarını iyice inceleyin ve yakınmalarınızın devamını mı yoksa oluşabilecek (çok düşük oranda da olsa) yan etkileri mi tercih edersiniz buna karar verin. Yan etkisi olmayan hiç bir ameliyat mevcut değildir. Önemli olan ameliyattan sağlanan faydanın oluşacak yan etkilerden çok daha fazla olmasıdır. Günümüzde bu operasyon dünyanın her yerinde çok sayıda uygulanan, etkisi kanıtlanmış bir yöntemdir. Yine de yan etkilerden endişe ediyorsanız ameliyat olmanızı önermem. Sağlıklı günler dilerim.

 6. Metin Soğukdere 14:16 de 28 Nisan 2016

  Hocam merhabalar benim ayaklarımın altında ve parmak aralarında egzama olduğu tespit edildi aşırı koku yaptığı için beni rahatsız ediyor ameliyat kesin çözüm dediler nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:04 de 29 Nisan 2016

   Eğer ayaklarınızdaki bölgesel aşırı terleme sonucu oluşmuşsa, yapılacak olan operasyon faydalı olacaktır. Bunun için önce dermatoloji uzmanı tarafından muayene olmanız ve doktorunuz önerirse bu operasyonun uygulanması gerekir.

 7. Serdar 23:18 de 4 Şubat 2016

  Hocam merhabalar ben 2013 yılında aşırı terlemeden dolayı ets ameliyatı oldum ama hiç memnun değilim çok zor durumdayım aşırı el koltuk altı ve ayak terlemem var özellikle ellerim yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:01 de 6 Şubat 2016

   Bu konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Dilerseniz merkezimizden randevu alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

İletiler kapalı