Bebeklerde Akciğer Kistleri

BEBEK VE ÇOCUKLARDA AKCİĞER KİSTLERİ

KONJENİTAL KİSTİK ADENOMATOİD MALFORMASYON (KKAM)

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

Değerli anne ve babalar,

Hamileliğiniz sürecinde size yapılan ayrıntılı ultrasonografi işleminde bebeğinizin akciğerinde kist veya kistler tespit edilmiş olabilir. Bu kist veya kistler oluşturduğu basınç ile sağlıklı akciğeri ve kalbi baskı altına almış olabilir. Bütün bu tablo sizde doğal olarak bir endişeye sebep olabilir.

LÜTFEN PANİK YAPMAYIN

 • Bu durumların çok ama çok büyük çoğunluğunda bebeğiniz veya anne için hayati bir tehlike söz konusu olmayacak ve bebeğiniz çok büyük olasılıkla hiçbir sorun olmadan doğacaktır.
 • Hamileliği sonlandırma ihtiyacı çok nadir durumlarda gerekli olacak (hangi durumlarda bunun gerekli olabileceğini aşağıdaki bilgilerde bulabilirsiniz) ve bir süre sonra sağlıklı bir çocuk yetiştirmeye devam edeceksiniz.

Anne karnındaki bebeğin akciğerinde en sık tespit edilen kistler Konjenital (Doğumsal) Kistik Adenomatoid Malformasyon (KKAM diye kısaltılır) veya daha az oranda Pulmoner Sekestrasyon denilen hastalıklardır. Bunlardan daha az oranda ise Konjenital (Doğumsal) Lober Amfizem görülebilir.

Doğumsal Kistik Adenomatoid Malformasyonlar (KKAM)

KKAM

KKAM hastalığı olan 11 aylık bir hastamızda sağ akciğer orta lobunda 3 adet kist

Bu kistler anne karnında iken tespit edilir. Akciğerin genellikle alt kısımlarında ortaya çıkarlar. Küçük çok sayıda kist veya tek büyük kist şeklinde olabilirler.

KKAM Nasıl Takip ve Tedavi Edilir?

Tedavi kistin büyüklüğüne ve bebek veya çocukta ortaya çıkan yakınmalara ve çekilecek filmlerde kistte

 • büyüme
 • aynı kalma
 • küçülme
 • kaybolma durumuna göre belirlenir.

Herhangi bir yakınma yoksa doğumdan hemen sonra bilgisayarlı tomografi çekilerek kistin durumu tespit edilir.

Bebekte beslenme zorluğu, sık hastalanma, büyüme geriliği, morarma ve benzeri yakınmalar yoksa 11 ay süreyle çocuk doktoru tarafından izlenir. Doğumdan hemen sonra 1 yaşına kadar ameliyat zorunlu değildir. Eğer bebekte bahsedilen yakınmalar varsa bu dönem içinde ameliyatla kistin olduğu lob alınmalıdır.

 • Doğumdan 11 ay sonra yakınma olsun olmasın bir bilgisayarlı toraks tomografisi çekilerek kistin durumu net olarak görülür.
 • İlk çekilen tomografiye göre değişiklik yok veya büyüme varsa kapalı ameliyatla kistli akciğer lobu çıkartılır.
 • Eğer bu durumlar yoksa ve kistin çapı çok küçükse ameliyat gerekmez. Ancak bir hekim tarafından akciğer kistleri düzenli olarak takip edilmelidir.
 • Büyük kistler ise bir yakınma veya belirti olsun olmasın bebek bir yaşına geldiğinde  kapalı ameliyatla çıkartılır. Bu çocuğun ileride solunum sıkıntısı yaşamasını ve sık enfeksiyonları ortadan kaldırır.
 • Ameliyat sonrası bebekte uzun dönemde fonksiyonlarında bir değişiklik olmaz.

Hamileliğin sonlandırılması yapılan ultrasonografide hidrops denilen durumun tespit edilmesi veya bebekte akciğerdeki kistin dışında önemli diğer hastalıkların ortaya çıkması durumunda gerekli olur. Bu son derece nadirdir. Sadece akciğerdeki kist varlığı veya kistin kalbe basısı nedeniyle hamilelik sonlandırılması gerekmez.

BEBEĞİN AMELİYATI AÇIK YÖNTEMLE Mİ, KAPALI YÖNTEMLE Mİ YAPILMALIDIR?

Bu sorunun net yanıtı: bebeklerde bu tür ameliyatların kapalı olarak gerçekleştirilmesidir. Açık yöntem günümüzde daha lküçük bebekler için uygun tıbbi cihazlar mevcut olmadığı için sadece 7 aydan daha küçük bebeklerde uygulanabilir. Bununla birlikte bebeklerin 7 aydan daha önce ameliyat edilmeleri çok nadiren gerekli bir durumdur.

Açık yöntemde kaburgalar arası açılarak hastalıklı lob çıkartılır. Ameliyat sonrası en az 1 gece yoğun bakımı gerekir. Hastane yatış süresi yaklaşık 7 gündür.

Açık yöntem daha ağrılı, iyileşme süresi daha uzun ve büyük bir kesi ile yapıldığından ameliyat sonrası çocukta kalıcı ve oldukça uzun bir kesi izi ortaya çıkar.

Çocuk ve bebeklerde mümkün olduğunca kapalı ameliyat yöntemi tercih edilir.  Bebek ve çocuklarda akciğer ameliyatları tüm çağdaş ülkelerde kapalı yöntemle uygulanır.


Bebek ve Çocuklarda Kapalı Akciğer Ameliyatı Mümkündür!

Tek Port VATS

Haberin Tamamını Okumak İçin Resim Üzerine  Tıklayınız


12 aylık bir bebek hastamızda KKAM

Çoğu zaman anne ve babalar bize ‘bebeklerde kapalı ameliyatın mümkün olmadığının’ kendilerine söylendiğini anlatırlar. Bu doğru bir bilgi değildir.

7 aylıktan sonra bebeklerde kapalı ameliyat mümkündür.


Aşağıdaki örneklerde görülebileceği ve çeşitli anne forumlarında okunabileceği gibi tüm ileri ülkelerde olduğu gibi biz de bebeklerde uzun yıllardır açık ameliyat uygulamıyoruz.

Lobektomi operasyonunu sadece 2cm’lik, nadiren 3cm’lik bir kesiden kapalı (torakoskopi veya VATS denilen) yöntemle gerçekleştiriyoruz.

Bebek VATS lobektomi

Bebekte kapalı (VATS) lobektomi ameliyatı

Kapalı yöntemde açık ameliyatta olduğu gibi bebeğin kaburgalar arası açılmaz. 2 veya 3cm tek bir kesiden ilerletilen kamera ile görüntü alınır (yandaki resim) ve yine aynı bölgeden özel enstrümalnlar kullanılarak hastalıklı bölge çıkartılır.

Bu yöntem özel tecrübe gerektirir. Sadece ileri merkezlerde uygulanır.

Ameliyat sonrası yoğun bakım zorunlu değildir.

Ancak, anne ve babanın endişeleri dikkate alınarak bebek yoğun bakım ünitesine alınabilir.

Bu durumda anne veya baba bebeklerinin yanında kalmaktadır.

Hastane kalış süresi 3 veya 4 gecedir.

Aşağıdaki forum sayfasında kapalı akciğer ameliyatı gerçekleştirilen bebek annelerinin yaşadıkları deneyimler okunabilir.


https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/anne-karnindaki-bebekte-kist-olmasi.387109/page-12


 

Bebek VATS lobektomi

Pulmoner sekestrasyon ameliyatı sonrası: Sadece 1 adet dikiş vardır.

Doğumsal Lober Amfizem

Bu genellikle akciğerin üst lobunda ortaya çıkar ve bebekte önemli solunum sıkıntısına yol açar. Bu nedenle bazen hemen doğum sonrasında acil olarak ameliyat edilmesi gerekli olur.

Pulmoner Sekestrasyon

 • Akciğerin bir lobunun anormal bir damar yapısına sahip olması sonucu çalışmaz durumda olmasıdır.
 • Sık enfeksiyonlar ve kanamaya sebep olması nedeniyle ameliyat şarttır.
 • Ameliyat bebekte sorun olmaz ise 6 ay – 1 yaş arasında gerçekleştirilmelidir.
 • Ameliyatta torakoskopik (VATS) yöntem açık yönteme tercih edilmelidir.
 • Hastane kalış süresi 3 veya 4 gündür
 • 1 hafta sonra bebeğin kontrolü yapılır

Aşağıdaki makalemiz 2016 yılında ABD’de INNOVATIONS adlı dergide yayınlanmıştır.

Dünyada ilk kez gerçekleştirilen “bebeklerde Tek Port VATS” yöntemiyle kapalı operasyona aittir


Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

Haberin tamamını okumak için resim üzerine tıklayınız


KKAM ameliyatı sonrası

KKAM Ameliyatı sonrası ailenin Facebook paylaşımı


Prof. Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Direktörü

 

99 Comments

 1. Kübra 18:15 de 14 Ocak 2019 - Yanıtla

  Hocam kolay gelsin 20. Hafta gebeliğim de bebeğimin sağ akciğerinde kistik adenomatoid malformasyon tespit edildi kist büyümeye başladı kalbi sola itti odacıkları kapanmaya başladı karında asit birikmeye başladı acil şant takılmaya karar verildi 24. Haftada ankara zekai tahir burak hastahanesinde şant takıldı sola kaymış olan kalp rahatladı karında ki asit kayboldu kistler görünmüyordu akciğer kistten dolayı gelişmemişti şanttan sonra ciğer gelişti 38. Haftada koru hastahanesinde doğum yaptım bebeğin solunum sıkıntısı oldu solunuma bağladılar küveze aldılar aynı gece ciğeri patladı tüp takıldı yeniden aynı zamanda sağ akciğerine kist olan 2 lobu çıkarıldı şuan uyutuluyor bazen solunumu makinaya bağlı olduğu halde sıkışıyormuş aspirasyonla açıyoruz diyorlar bebeğime yapılacak başka bir şey var mı beklemekten başka bişey yok mu çok mu uzun Bi süreç bizi bekliyor uzun süre mi kalır küvezde alınan ciğerin kalan kısmı büyüme yapmaz mı hastahaneden çıksa bile riskli mi olacak hep bebeğimiz umutsuz konuşuyor doktorumuz biraz kisti çoktu tek akciğerle ne kadar idare eder herşeye hazırlıklı olun diyorlar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:53 de 14 Ocak 2019 - Yanıtla

   Kübra Hanım geçmiş olsun. Bebeğinizin sağ akciğerde 2 lobu alınmış, tek akciğerli değil. Solunumun makineye bağlı olması ve buna rağmen sıkışıyor olması bu dönemde olabilir. Ancak durumun ciddi olduğu anlaşılıyor. Şu anda beklemekten başka bir çözüm yolu yok. Yoğun bakımdan çıkar ve bebek gelişmeye başlarsa alınan lobların yerine büyüyen diğer lob çocukta ileride büyük bir sorun yaratmaz. Önemli olan şu andaki bu durumu atlatabilmesi. Çok geçmiş olsun.

 2. Orhan 19:17 de 14 Nisan 2017 - Yanıtla

  Iyi gunler hocam.benim 6 yaşında kızım sürekli hasta oluyordu.aralık ayında sol akciger de yabancı cisim şüphesiyle Samsun fakülteye sevk edildi. 12 aralıkta bronkoskopi yapıldı birsey yok dediler.2 hafta sonra yine zatürre oldu.Nisan ayının 3 yine bronkoskopi yapıldı. Ve sol akcigerin hava yollari dar gelişmemiş dediler.sürekli olarak akciger iltihaplanması yaşayacak diyorlar tedavisi mümkün olurmu acaba hocam.eğer hastanenizde böyle bir tedavi mümkünse hemen gelebilirim. Akcigerin dar olan hava yollari genisletilebilirmi cevabınızı bekliyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:07 de 14 Nisan 2017 - Yanıtla

   Orhan Bey, bunlar çok özellikli durumlar ve sadece bu konuda tecrübeli merkezlerde tedavi edilebilir. Size bir yorum yapabilmek için tüm tetkiklerinizle birlikte çocuğu görmek gerekir. Çok geçmiş olsun.

   • Ozlem 18:50 de 17 Nisan 2017 - Yanıtla

    Suan 28+1 günlük gebeyim. Doktorum 1 hafta önce bebegimin akciğerinde parlama olduğunu soyledi dogum hastanesine yönlendirdi oradaki doktorlarda patlamayı gördüler fakat tani icin yetersiz olduğunu ccam hastalığından suphelendiklerini 1 hafta sonra gelmem gerektiğini söylediler bugün gittiğimde parlama aynı şekilde duruyordu ve hala tani koyamadılar ccam dışında ne olabilir bu parlama
    Tesekkurlee

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:31 de 18 Nisan 2017 - Yanıtla

     Sadece bir ‘parlama’ tabiri üzerinden yorum yapabilmem olanaksız. Doktorlarınızla ayrıntılı görüşmelisiniz. Geçmiş olsun.

 3. Yigit ulubey 18:18 de 5 Nisan 2017 - Yanıtla

  Hocam bebegim 6 aylik kilosu 9. Sag akciger ust lobunda 5×5×3.7 cm boyutunda lumeni hava ile dolu ince yuvarlak kist saptanmistir. Hocam ameliyat sart dediler. Kapali olmaz boyutlari buyuk. Acik ameliyt olur dediler. Ne zaman yaptiralim ameliyati? 1 yasini bekleyelim mi cok sikintidayiz hocam. Yardimlarinizi bekliyoruz hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:44 de 5 Nisan 2017 - Yanıtla

   Bu ameliyat gerektiren bir durumdur. Bebeklerde lobektomi gerektiren kapalı akciğer ameliyatları ülkemizde bilgim dahilinde bugün sadece bizim tarafımızdan uygulanmaktadır. Bu konuda tecrübeler arttıkça zamanla diğer merkezlerde de uygulanabilir hale gelecektir. Ameliyat için beklemeniz bebeğin solunum zorlukları yaşayıp yaşamıyor olması ile ilgili bir durumdur. Üst lob lezyonları genellikle yakınmalara sebep olur. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ve bebeği muayene eden doktorlarınız da onay verirse bekleyebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 4. ramazan 18:36 de 30 Mart 2017 - Yanıtla

  hocam iyi günler benim şuanda 6 aylık kızımda akcigerinin sol üst bölümünde bir kitleye raslandı tümör şüpesi dediler cocuk zamanında ancak kilosu 4.600 g olmasıyla sezaryan dogum gerçekleşti biopsi yapılacagını söylediler gerekli görülür ise kemoterapi dediler şuanda cok tedirginim ne yapmalıyım bilemedim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:43 de 30 Mart 2017 - Yanıtla

   Ramazan Bey, bebeklerde akciğer tümörleri son derece nadir ve aynı zamanda çok hassas bir konudur. Tümörün akciğer dışında, mediasten denilen alanda olması daha yüksek bir olasılık. Biyopsi ve diğer tetkiklerinizin sonucu birlikte değerlendirilerek uygun tedavisi planlanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 5. Ebru 14:17 de 22 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam ben daha öncede burdan yazmıştım 22.haftada büyük bir kist olduğu tespit edilmiş sol akciğerde (ccam). 29.haftada kistin küçüldüğünü söyledi doktorumuz. 33. Haftadayiz şuanda doktorumuz kistin parlak görüntüsünü kaybettigini akciğerle aynı dokuya geldiğini söyledi. Tam emin olabilmek için doğum sonra çekilecek görüntüler net birsey soylememizi sagliyacak dedi. Akciğerle aynı görüntüye gelmesi kistin yok olduğu anlamına mı gelir biz olumlu olarak mı algılayalım bunu. Doktorumuz kesin kist yok olmuş diyemem dedi. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:11 de 23 Mart 2017 - Yanıtla

   Ebru Hanım, verdiğiniz bilgiler ışığında size herhangi bir yorum yapabilmem ne yazık ki mümkün değil. Bu sorunuzun yanıtını ancak görüntelemeyi yapmış olan doktorunuzdan alabilrsiniz. Doğum sonrası çekilecek toraks BT filminiz çok daha açıklayıcı olacaktır. Tekrar geçmiş olsun.

 6. Gül 22:04 de 4 Mart 2017 - Yanıtla

  36 haftalık sezeryanla doğum yaptım fakat bebegimi 22 gün sonra yoğun bakımda kaybettim tek söylenilen 8 defa verilen sülfektana cevap vermemesi böyle bir hastalık varmıdr tekrar ki bebegimdede bu hastalık doğuştan sülfktan eksikliği olur mu hocam eşimle kuzen cocuklrıyız

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:20 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

   Gül Hanım, bebeğinizi kaybetmiş olmanızdan dolayı üzgünüm. Baş sağlığı ve sabırlar dilerim. Ne yazık ki özellikle 40. haftadan önce doğan bazı bebeklerde akciğerlerin normal nefes almasını sağlayacak SURFAKTAN adı verilen madde doğumsal olarak eksik olabilir. Bu durumda akciğer içindeki hava kesecikleri yapışık olur ve açılamaz. Verilen surfaktan maddesi ile de düzelme olmaz ise yaşam mümkün olmuyor maalesef. Tekrar başsağlığı diliyorum.

  • cigdem 17:48 de 18 Mart 2017 - Yanıtla

   hocam eylulde 29haftalik dogdu bebegim. kuvezde iki kez sıkıntı yasayinca akcigerlere bakilmis ve akcigerin birinde kist tespit edildi. iki ay küvezde kaldi. ilkay hep ojsijen destekliydi ikinci ay yarı destekli ve sonrasindada kendii yapti solunumunu. eve taburcudan sonra solunumda durma morarma enfeksiyon vs.yasamadikk. ilk cerrah muayenemizde film cekildi ve ilk cekilen ile karsilastirildi ikinci görüntüde gerilediginii daha saydam hal aldigini görduk. dier kontrollerde sadece muayene edildi film cekilmedi ama reflu icin film gerekince akcigerlerdee görüntulenmis oldu. o görüntüde ise neredeysee görünmüyo gibiydi.. bu hafta tomografi cekildi ve tamamen kaybolmadigii göründü. çapi nekadar kücüldü suan tam bilmiyoruz önümüzdeki hafta dr umuzla randevu var net aciklamayi ozaman duyacagiz. cokk panikteyim.hocam bu bahsettigim kist türü risk yaratirmii yani dogali 6ay oluyo ameliyat edilmese ilerde sorun olurmu? 6.ayindada gecmemisse kist alinmali demisti daha önce hocamiz.. ama eger capii dahada kuculmüs ise alinmaya yinede gerekkk varmii hocam?? bir üniversite hastanesinde takipliyiz amaa korkuyorum..ameliyat olursa ameliyat sonrasinda solunumunda sorun olursaa diye endiseliyim. konjenitalkist tehlikeli olurmuu ilerde?? tesekkurler simdiden..

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:24 de 18 Mart 2017 - Yanıtla

    Çiğdem hanım, sorularınızın yanıtlarını yukarıdaki sayfada vermiş olduğum bilgilerde ve bir çok sizin durumunuzdaki hastalara yapmış olduğum yorumlarda bulmanız mümkündür. Bebeğin toraks BT’si görülmeden daha ileri bir yorum yapmak ne yazık ki mümkün değil. Doğumsal akciğer kistleri nadir ve özellikli durumlardır ve bu konuda tecrübeli merkezlerde ameliyat edildiklerinde başarılı sonuçlar alınır. Acil şifalar dilerim.

 7. Tugba ozdemir 20:44 de 23 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam kizim 8 aylik anne karnindayken pulmer sekestresyon tanisi koyuldu. Doguma kadar sikintisiz gecirdik ve cok sukur hic birsey olmadan kucagimiza aldik. Dogduktan sonrada kontrolleri devam etti son doktora gittigimizde tomografi istediler veya emar ama tomografi cok fazla zararli oldugu icin emarla ayni kalitede gorulup gorulmeyecegine karar veremediler ben tomografi cektirmek istemiyorum cok fazla radyasyon almasini istemiyorum baska bir sey onerebilirmisiniz

 8. Sabriye 17:08 de 23 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam benim kızım 9 yaşında göğüs kafesi çöküklüğü sebebiyle tomografi çekilmişti tomografide akciğerde nodül görülmüş sonucumuzu henüz doktorumuza gösteremedik pazartesi günü göstereceğiz ama benim içim içimi yitiyor akciğerde nodül kötü bir şey mi diye beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:19 de 23 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sabriye Hanım, 9 yaşında bir çocukta akciğerde nodül genellikle kötü huylu bir hastalığa işaret etmez. Bununla birlikte nodülün çapı, radyolojik özellikleri ve çocuğun öyküsü çok önemlidir. Tüm bu bilgilere sahip olmadan size kesin bir değerlendirme yapılamaz. http://www.akcigercerrahisi.com/akcigerde-nodul-ne-yapmali/ sayfamızı dikkatle okuyunuz. Ayrıca hastanemize başvurmanız mümkün değilse bu konuda tecrübeli başka bir merkeze başvurup ikinci bir görüş almanızda da büyük fayda olur. Sağlıklı günler dilerim.

 9. Mustafa bural 20:11 de 21 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam zahmet vermeyeceksem şayet durumumu arzetmek istiyorum: Oğlum 4 yasini doldurdu. Mart 2016 zatürre teşhisiyle hastaneye yatırıldı. Tomografide konjenital mistik adenomatoid MALFORMASYON CCAM tesbit edildi. En büyüğü 8 mm çapında çok sayıda hava kisti olduğu ifade edildi. Çocuğun gelişimi kilosu çok iyi. Sık hastalanması yok. Daha önce hiç bir belirti olmadı.Soru1:Ameliyat gerekir mı? Soru 2: ilerde kötü hastalıklara donusme riski varmı. Tesekkur ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:20 de 21 Şubat 2017 - Yanıtla

   Mustafa Bey, eğer 4 yaşında bir çocukta tomografi bulguları kesin olarak CCAM tespit etmiş ise bu ameliyat gerektiren bir durumdur. Takip edilmesi veya ilaç tedavisi söz konusu değildir. Aksi durumda ileride sık akciğer enfeksiyon durumları kaçınılmazdır.
   Tıp literatüründe CCAM’lerde malinite (habaset) gelişimi olduğunu ortaya konulmuştur. Bu oran yüksek değilse de böyle bir olasılık söz konusudur.
   Açık ameliyat yerine 3cm’lik tek port VATS denilen kapalı yöntemle yapılacak operasyon çocukta solunum kaybına değil solunum kazancına sebep olacaktır (çalışmayan kistli akciğer dokusu çıkacağı için sağlıklı akciğer genişleyecek ve fonksiyon görecektir). 3 veya 4 gece hastane yatışı sonrası normal yaşama 1 hafta içinde dönülür.
   Bu sayfada ameliyat videolarını izleyebilir veya hasta öykülerini okuyabilirsiniz.
   Acil şifalar diliyorum.

 10. sibel 11:07 de 20 Şubat 2017 - Yanıtla

  merhaba benim bebeğim 22 haftalık ve sol akciğerinde kist algılandı doktorumuz ciğerin kullanılmaz halde olduğunu söyledi pıtır pıtır bi halde olduğunu belirtti ve karnında sıvı oluşuyor bu nedenden dolayı yaşamayabilir dedi fazla.üç hafta bir süreç verdi yaşarsa eğer sıvıyı karnından alma şansımız var ama tekrarlayabilir dedi bebeğimin ciğerinin düzelme ihtimali yokmu merak ediyorum kimse net birşey demiyor %25 yaşama sansı olur dedi doktorum.Lütfen benide bilgilendirirmisiniz.şimdiden teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:55 de 20 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sorunuzun yanıtlarını aşağıda sizinki ile aynı durumda olan diğer annelere yapmış olduğum yorumlarda bulabilirsiniz. Lütfen hem yukarıdaki sayfadaki bilgileri ve hem de diğer hasta soru ve yanıtlarını dikkatlice okuyunuz. Sağlıklı günler diliyorum.

 11. Ebru 13:33 de 11 Şubat 2017 - Yanıtla

  22 haftalık hamileyken sol akcigerde ccam tespit edildi. Büyük bir kist olduğunu söylemişlerdi. Şuan 29 haftalık kontrole gittiğimizde kistte gerileme olduğunu daha önce kist olduğunu bilmesek farkedilemiyecek duruma geldiğini söyledi doktorumuz. Bu rahatsizlikta gerileme mümkün mü? İlerki süreçte bizi neler bekliyor olabilir? Şimdiden cevapladığınız için teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:58 de 11 Şubat 2017 - Yanıtla

   Ebru Hanım, bu yazmış olduğunuz bilgi çok önemli. Bir çok hastama bunu anlatıyorum: anne karnında akciğerdeki kistlerde ortaya çıkabilecek durumlar şunlardır: 1. kist küçülebilir, hatta tamamen kaybolabilir, 2. kist aynı kalabilir, 3. kist daha da büyüyebilir.
   Doğum sonrası dönemde bebeğe çekilecek toraks BT ile kistin durumu tam olarak tespit edilecek. Daha sonra eğer bebekte yakınma olmazsa 10 aya kadar takip edilecek. Bu bekleme süresi içinde bebekte solunumla ilgili sorunlar çıkarsa ameliyat gerekir (bu olasılık %10). Eğer 10. ayda çekilecek yeni BT’de kist hala devam ediyorsa ameliyat edilmelidir. Kistler küçülmüş veya kaybolmuşsa ameliyat gerekmez.
   En önemlisi takiplerinizin akciğerin doğumsal kistik hastalıkları konusunda bilgili ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılmasıdır.
   Geçmiş olsun.

 12. aylin 07:47 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

  benim bebeğimde de sol akciğerinde kist saptandı kistikadenomatoid malformasyon suan 21 haftalık hamileyim kistin suan anne karnında geçme ihtimali varmı cok endişeliyim ve bizi bundan sonra ne gibi süreç bekliyo acaba perinatolog bölümüne sevk ettiler beni lütfen yardımcı olun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:28 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

   Aylin Hanım, bu çok özellikli bir durum. Bizim bu konudaki yaklaşımımız ultrason ile takiplerdir. Bazen bunlar süreç içinde küçülebilir, kaybolabilir veya sabit kalabilir ve hatta büyüyebilir. Büyüme olursa doğum sonrası bebekte solunum zorluğu ortaya çıkarsa derhal operasyon uygulanıp kistli akciğer lobu alınır. Solunum zorluğu yoksa doğum sonrası 10 ay izlenir. Bu esnada kistlerde %30 oranında kaybolma olabilir ve başka bir tedavi gerekmez. Kistler kaybolmazsa 10. ayda tek port VATS yöntemiyle kapalı operasyonla kistli lob ameliyatla çıkartılır. Takiplerinizin donanımlı bir merkezde yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

   • M.Talha Sezer 08:55 de 24 Şubat 2017 - Yanıtla

    Sayın Hocam 2 aylık bebeğim var ilk doğduğunda akciğer sönmesi dediğimiz pnömotoraks gecirdi yaklaşık 10 gün sonra taburcu olduk.Ardından 40 gün sonra gribal enfeksiyon gecirip tekrar aynı hastalık nüks etti ve bu sefer 2 adet kist ve hava kabarcıklarının olduğu ortaya çıktı Sizce ameliyat gereklimidir bu durumda

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:45 de 24 Şubat 2017 - Yanıtla

     Sorunuzun yanıtı EVET. Bebeğin hem 2 kez pnömotoraks geçirmiş olması hem de akciğerinde hava kistleri olması ameliyat olmasını gerektiren bir durumdur. Ameliyat olmaması durumunda tekrar pnömotoraks geçirme olasılığı oldukça yüksektir. Pnömotoraks konusunda daha ayrıntılı bilgi için http://www.akcigercerrahisi.com/pnomotoraks/ sayfamızı dikkatle okumanızı öneririm.
     Ameliyat yöntemi olarak açık yöntem değil, VATS adı verilen kapalı yöntem tercih edilmesi gerekir. Acil şifalar.

 13. Adnan 20:28 de 13 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhabalar Semih Hocam
  Benim eşim 27 haftalik hamile ve cocugumuzun sağ akcigerinde kistlik ccam var 2.5cm ve kalbi biraz sol tarafa itmiş fakat kalp çalişmasinda hiçbir sikinti yok..ve doktorumuz ccam’in Eğer sivi toplayip büyüme yaparsa bunu anne karninda şiringayla alinabileceğini söyledi ve bu istanbulda bir üniversite hastanesi ki öncesinde yine ayni hastaneden baska bi doktor doğumdan once anne karninda bir işlem yapilamacağini söylemişti.. ve bunun için anne karnindan bebeğin kordon bağindan kan almak gerektiği söylendi.. Biz Bu kan aldirma işlemini sizce yaptirmalimiyiz ve biz anneye ve bebeğe zararli olacaği için yaptirmak istemiyoruz.. Sizinde önerinizi duymak bilmek istiyoruz Saygilar Hocam şimdiden Teşekkür Ederiz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:29 de 15 Ocak 2017 - Yanıtla

   Adna Bey, CCAM için iğne ile suyun alınması uygulaması söz konusu değildir. Kordon kanından yapılan tetkikler CCAM açısından değil başka hastalıkların tetkiki için yapılır. Doktorunuz buna karar vermişse kendisiyle görüşmeniz uygun olur. Eğer doğum gerçekleşecek ise bunun mutlaka yenidoğan bakım ünitesi olan ve doğum sonrası bebeğin ameliyatı gerekli olduğunda bunu gerçekleştirebilecek tecrübede ekibin mevcut olduğu bir hastanede olması gerektiğini unutmayın. Acil şifalar dilerim.

 14. nejat arıkan 17:36 de 10 Aralık 2016 - Yanıtla

  hocam merhabalar esımın gebeligı suan 33 haftalık akcıgerınde kıst tespit edildı pentalojı bolumune sevk ettıler bızı fetal mr sonucu soyledır.sol akcıgeede kollabedir ve sol plevral efuzyon ızlenmektedır kollabe sol akcıgerde inferiorıorunda sol hemitoraks icinde 36*31*27mm boyutunda paralime gore hiperintens içerisinde sinyal void alan bulunan görünüm izlenmistir bu gorunum sekstrasyon lehine yorumşanmıstır nasıl bır tedavi süreci izlememiz gerekmektedir bigi verirseniz sevinir hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:55 de 11 Aralık 2016 - Yanıtla

   Nejat Bey eğer perinatoloji bölümü doktorları gebeliğin devamına karar verirlerse doğum sonrası çekilecek BT anjiyografi ile sekestrasyon olup olmadığı aydınlatılmalıdır. Doğum sonrası solunum sıkıntısı ortaya çıkarsa bebek hızlı şekilde ameliyat edilmelidir. Bu nedenle doğumunuzun hem yenidoğan yoğum bakım ünitesi olan hem de bu ameliyatlarda tecrübeli çocuk cerrahisi veya göğüs cerrahisi uzmanlarının olduğu bir hastanede gerçekleşmesi gerekir. Aci şifalar dilerim.

 15. Fatime çalış 19:53 de 8 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam.çocuğuma anne karnında pulmoner sekestrasyon teşhisi konuldu.doğum yapıldıktan sonra da bu teşhis doğrulandı.bebek doğduktan sonra yoğun bakıma alındı ve iki haftadır yoğun bakımda solunum tedavisi devam etmekte.durumu iyiye gidiyor.ancak kitlenin nasıl ve ne zaman alınacağı ile ilgili kafamız çok karışık.bundan sonra ki süreçle ilgili ne yapmalıyız?van’da yaşadığımdan dolayı istanbul’a hemen mi gelmeliyim yoksa şuan için beklemeli miyim.yardımcı olursanız çok sevinirim.dilerseniz bebeğin raporlarını ve cd’sini de gönderebilirim. saygılar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:31 de 8 Aralık 2016 - Yanıtla

   Fatime Hanım, çocuğun yoğun bakımda kalma sebebi sadece akciğerdeki pulmoner sekestrasyon ise derhal ameliyat olması ve bu hastalığın ameliyatla alınması gerekir. Bunu anlayabilmemiz ve hastayı İstanbul’a getirmenizin bir faydası olup olmayacağını belirleyebilmemiz için yoğun bakım bölümünde hazırlanacak epikriz raporu ve çekilen toraks BT CD’sini bize ulaştırmanız gerekir. Acil şifalar diliyorum.

   • Fatime 16:47 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

    Hocam tekrar merhaba.sorularıma vakit ayırıp cvp verdiğiniz için teşekkür ederim.
    Bt cd si ve epikriz raporunu istemişsiniz.
    Nasıl göndermem gerekiyor

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:26 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

     Fatime Hanım bu konsültasyon hizmetimiz hakkında gerekli bilgiler almak üzere yardımcımız Ebru Hanım’a 02123043940 / 05321519734 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

     • Fatime 16:11 de 29 Aralık 2016

      Hocam raporlara bakarak ameliyat demişsiniz.
      gelmemiz için uygun zaman şimdimi yoksa 6 ayla 1 yaşa kadar beklememiz de bir sakınca var mı? Çünkü bebeğin şimdiki durumu iyi hocam.birde ameliyat sonrası hastanede yatış kaç gündür ? Teşekkürler

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:55 de 29 Aralık 2016

      Pulmoner sekestrasyonlarda beklemek şeklinde bir uygulama yok. Şu anda yoğun bakım tedaviniz teni bitmiş olduğu için bebek sağlıklı durumda iken operasyonun uygulanması gerekir. Bu ameliyat sonrası hastane kalış süresi 4 – 6 gün arasındadır. Tekrar geçmiş olsun.

 16. Eymen 13:27 de 5 Aralık 2016 - Yanıtla

  S.a.hayirli gunler hocam ins iyisinizdir ben 31 haftalik gebeyim gecen hafta bebegin sol akciger gelismiyle problemler sayildi bkist te varmis cigerde kalbi saga itmis anne karninda ki su cok fazla bebek resmen havuzda yuzuyor dediler dogumdan sonra nasil bi surec bekliyor cok korkuyorum kesin birsey demiyorlar. Ne olur siz biraz bu surec ile alakali bilgi verebilirmisiniz…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:46 de 5 Aralık 2016 - Yanıtla

   Eymen Hanım, anne karnındaki su fazla ise bu durumda ne yapılması gerektiğine kadın doğum uzmanları karar vermelidir. Bebeğin akciğerinde kalbi iten kistler bebeğin yaşamına son vermeyi gerektiren bir durum değil. Eğer kadın doğum uzmanları aşırı suyun sizin doğum yapmanıza engel olmayacağına karar verirlerse doğumunuzun mutlaka yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan ve bebeği doğar doğmaz ameliyat olması gerektiğinde bunu gerçekleştirebilecek tecrübede cerrahların (göğüs cerrahı veya çocuk cerrahı) olduğu donanımlı bir hastanede gerçekleşmesi gerekir. Bu derece büyük akciğer kistlerinde doğum sonrası derhal ameliyata alınma durumu %50’dir. Doğumunuzun gerçekleşeceği hastanede hem cerrahınız hem de ameliyathane bebek için hazırlıklı olmalıdır. Daha ileri bilgi için dilerseniz hastanemize başvurabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Acil şifalar dilerim.

 17. deniz esma 23:22 de 29 Temmuz 2016 - Yanıtla

  Merhaba semih bey ben size daha öncede yazmıştım.bizim bebegin sağ akcigerinde 17. Haftada 2.8*1.3*1.8 olcusunde kist vardi. Şimdi 33. Haftada toplamı 2.1cm denildi, acaba kist kuculuyormu, kuculuyorsa doğuma kadar kaybolabilirmi.bu olcude ki kistle dogum olursa solunum sorunu yasarmi bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:13 de 30 Temmuz 2016 - Yanıtla

   Bazı durumlarda kist doğuma kadar küçülür ama kaybolmaz. Doğum sonrasında ise 1 yıllık izlemde tamamen kaybolan hastalarımız var. Bu nedenle biz acil bir durum olmadıkça 1 yıl izlemeyi öneriyoruz. Eğer 1 yıl içinde kaybolma olmazsa ameliyat uyguluyoruz. Tekrar geçmiş olsun.

 18. öznur yılmaz 11:07 de 15 Temmuz 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam, 20+3 haftalık hamileyim, 3. gebeliğim 2 düşüğüm var (6 haftalık ve 11 haftalık). yapılan usg de kkam hastalığı olduğu söylendi. sol akciğerde kitle, sağ akciğer küçük gelişemiyor, kalp sağa itilmiş deniyor.
  mr sonucuna göre:RADYOLOJIK BULGULAR:

  Supratentorial düzeyde ventriküler sistem çapı, morfolojisi olağandır. Serebral hemisferlerde farklı sinyalde fokal lezyon saptanmamıştır.
  Korpus kallozum morfolojisi olağandır. Kavum septum pellusidum normal morfolojidedir.

  Posterior fossa kesitlerinde serebeller hemisferler, 4. ventrikül, sisterna magna normaldir.
  Kranioservikal bileşke olağandır.

  Fetal toraks ve abdomene yönelik yapılan incelemede sağ hemitoraksta akciğerin volümü belirgin derecede azalma göstermektedir. Sağ diafragma sol ile mukayese edildiğinde yukarıya doğru elevasyon göstermektedir.

  Sol akciğer volümü ileri derecede artmış olup orta hat düzeyinden sağa doğru şift göstermektedir. Kalpte sağ akciğerin şift etkisi ve sol akciğerdeki volüm kaybı ile beraber sağa doğru itilmiş olarak izlenmektedir.

  Trakea bronşial ağacın değerlendirmesinde trakea bifurkasyon seviyene kadar net olarak takip edilmekte, sol ana bronkus sol akciğerde bronşial dallanma net olarak düzenli anatomik dağılımda izlenmektedir.
  Sağ ana bronş proksimalde net olarak izlenmektedir. Ancak distal dallanması ayırt edilememektedir.

  Sol akciğerin volümündeki artış ve sağ akciğerin vlümündeki azalma ile beraber sol akciğer sinyali normal akciğer sinyalini homojen bir şekilde taşımakta iken sağ akciğerin sinyalinde sinyal kaybı izlenmektedir. Bu görünüm volüm farklılığı ile açıklanabileceği gibi sağ akciğer bronşial dallanmasındaki obstrüksiyona sekonder gelişmiş patoloji sonucuda olabilir. Yine sağ akciğer posterobazal bölümünde sinyalin belirgin derecede düşük olması ve bu alanda bronşial dallanmanın izlenmemeside bronşta bronşial dallanmanın izlenmemeside bronşial atrezi kuşkusu yaratmaktadır. Sol akciğerdeki volüm artışı izlenmektedir. Bununla beraber sinyal tüm akciğer boyunca homojen dağılmaktadır. Bu nedenle patolojik yapının sağ akciğerde volüm kaybettiren patolojinin olduğu düşünülmektedir.

  Kalpte sola doğru itilme izlenmekte ancak belirgin boyutsal patoloji izlenmemektedir.

  Batın içerisinde karaciğer, dala ve her iki böbrek morfoloji ve lokasyonu olağandır. Mesane dolu olarak izlenmektedir.

  Amniyotik sıvı normal sınırlarda izlenmektedir.

  SONUÇ:Sol akciğer volümünde belirgin artış ve sol akciğerin sağ hemitoraksa doğru büyüdüğü izlenmektedir. Orta hat yapılarında sağa doğru itilme ve buna bağlı kalbin sağ hemitoraksa doğru itilmesi söz konusudur. Sol akciğerin volümü belirgin derecede azalmıştır.Trakea bronşial ağacın trakea ve sol ana bronş ve distal dalları net olarak izlenmekte iken sağ ana bronş izlenmekte ancak distal dallar izlenememektedir. Distal bronşial atrezi?
  -Sağ diafragmada elevasyon
  fetal eko: normal , 2 hafta sonra kontrol
  amniosentez: normal
  perinatoloji bölümünde takip edilmekteyim. çocuk cerrahisi dr u ıle görüştüm. çocuk doğduğunda değerlendirilecek, muhtemelen ameliyat olcak dedi.
  perinatoloji bölümündeki dr lar; çocuk için umut bağlama, her an herşeye hazırlıklı olun dediler. bebeği kaybedebılırız dediler.
  sizin öneriniz nedir hocam , bebek yaşar mı?, ameliyat ile iyileşme imkanı var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim… saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:32 de 19 Temmuz 2016 - Yanıtla

   Çocuk cerrahınızın söylediklerine katılıyorum. Doğm sonrası ameliyat olması gerekebilir. Tecrübeli cerrahların olduğu ve donanımı uygun bir hastanede başarılı sonuçlar alınabilir. Geçmiş olsun.

 19. Ibrahim 19:11 de 18 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Hocam esim 20 haftalik hamileyken ultrasyonda bebegin sag akcigerinde kist goruldu.1,8*2,4 cm olculerinde.cok sukur kizimiz sorunsuz bir sekilde dogdu.Dogdugundada herhangi bir nefes problemi olmadi.su an takip ediliyor.Doktorumuz tomografi icin 6 aylik olana kadar bekleyelim diyor.suan bebegimiz 3,5 aylik.Biran once cektirip amelyatmi ettirelim bekleyelimmi.Doktorumuz birde tomografide gozukmeyedebilir oyle birsey olursa 6 ay sonra tekrar tomg.cekmemiz gerekir dedi.gozukmeyebilirmi yada kaybolabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:10 de 19 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Biz bebek doğduktan 2 ay sonra bilgisayarlı tomografisini çekiyoruz. Burada eğer akciğerde kist mevcut ise görülmemesi diye bir şey söz konusu değil. Kist görülmezse iyi haber, kist görülürse ve bebekte yakınmalar yoksa en erken 10. aya kadar bekliyoruz ve bundan sonra torakoskopik yöntemle kapalı operasyon uygulayarak kistli akciğer bölümünü bebekten çıkartıyoruz. Geçmiş olsun.

 20. Gamze ulubey 21:22 de 16 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam 20 haftalık hamileyim ultrasonda sağ akciğer içerisinde keskin kontörlü marjinal punktat milimetrik ekojen yapilar içeren 1,4cm çapında anekojik lezyon saptanmıştır komşu parankimde pulmoner venoz yapılarak dikkat çekmiştir hocam durum nedir bilgilendirirseniz mutlu olacağım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:51 de 16 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Gamze Hanım, bunun bir CCAM denilen doğumsal akciğer kisti olma olasılığı yüksek. Nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini diğer hastalara vermiş olduğum yanıtlarda veya hazırlamış olduğum yukarıdaki web site sayfamda bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 21. Deniz esma 13:07 de 11 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Merhaba Semih bey bizim anne karnında akciğerinde kist göründü kurula girdi sonucu size aynen yazıyorum.sag hemitorakstan başlayıp orta hatta diyaframın altına kadar ilerleyen 2,8*1,3*1,8 cm boyutlarında mistik kitle.sag akciğer öne itilmiş,kalp öne itilmiş,tanımlanan kitlenin oldugu bölgede toraksik aotora sola itilmiş.vertabral düzensizlik izlenmesi.conus medullaris normal sonlaniyor.karyotip analizi normal saptanmıştır.acaba ne yapmalıyız bebegin durumu ne olur…

 22. nazmiye esma 12:39 de 9 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Merhaba semih bey anne karninda bebegimizin sag akcigerinde 3cm kist olduğu söylendi, kalbi hafif yerinden kaydırmış ve ortadan geçen beyinden gelen damarı biraz ovallstirmis.2gun sonra konseye sunulacakmis.doğduktan sonra Ameliyat olur denildi, acaba bebegimiz normal bir sekilde doğup, ameliyattan sonra sağlığına kavusurmu. Lütfen cevaplarsaniz çok mutlu oluruz. Psikolojimiz çok bozuldu..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:31 de 11 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Doğumsal akciğer kist, olan bebekler genellikle normal şekilde doğarlar. Bunun için doğum öncesinde çok yakın takibi gerekir. Doğum sonrası yakınma olmazsa 2. ayda bir bilgisayarlı tomografi çekilir. Burada kist kaybolmamış olarak görülürse bebek 10-12 aylar arasında torakoskopik yöntemle kapalı operasyonla ameliyat edilip hastalıklı akciğer lobu çıkartılmalıdır. Ameliyat tecrübeli bir merkezde gerçekleştirildiğinde başarı oranı son derece yüksektir. Doktorlarınızın takibinde kalmanız çok önemlidir. Acil şifalar dilerim.

 23. pınar 21:00 de 5 Mayıs 2016 - Yanıtla

  İMerhaba hocam ,ben 25 haftalık gebeyim ve bebeğin akciğerinde kist görüldü ve kalbe baskı yaptığı söylendi bu durumda bebeğin durumu ne olur ,bilgilendirirseniz çok sevinirim ,şimdiden teşekkürler

 24. onur aksu 22:42 de 4 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Merhaba lar semih bey, bizim 17 haftalik gebelikde bebegin akcigerinde 1. 5cm×2cm büyüklüğünde kist göründü su an 21haftalik gebelikde amniyosentez yapıldı sonuç güzel çıktı acaba nasıl bir yol izlemeliyiz. Yardımcı olursanız çok seviniriz…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:43 de 7 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Akciğerde görülen lezyon bir kitle değil de kist olmalıdır. Öncelikle bu bilgiyi netleştirin. Eğer kist ise doğum sonrası takip ve 1 yıl içerisinde bir sorun olmaz ve kist çekilen BT’de devam ederse torakoskopik yöntemle ameliyatı gerekir. Eğer bir yıl içerisinde bebekte solunum sorunları ortaya çıkarsa beklemeden ameliyat yapılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 25. mesut 15:16 de 1 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Iyi gunler hocam esim 20haftalik gebe bebegimize akciger kislenmis bobrekler ve kalpte sikintili dediler suyuda bitmis durumda yuzde 1 yasama umidi dediler kordon testi yapip gensel birsey yoksa su ilave etmeyi soyledi pr. Doktor sizde akibetimiz nice olur tsekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:10 de 1 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Mesut Bey, sadece akcieğrd kist olursa bu durumda yaşar. Diğer organlarda da bozukluklar varsa bu durumda yaşam şansı ne yazık ki yüksek değil. Umarım olumlu sonuçlarınız olur.

 26. Hakan saran 07:14 de 28 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi gunler bizlere yardimci olmaniz cok guzel tesekkur ederim hocam yaklasik 15 gundur akciger alt tarafinda bir agri basladi tomografi ultrason yapildi bunlarda sadece akcigerde bir sizinti bir sivi var seklinde bir rapor cikti simdi bronskobi yaptirdik bir hafta sonra sonuclari cikacak mis bu sizinti neye isaret eder agri devam ediyor birden bire basladi suphe ne olabilir bu agriya neden olan

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:05 de 29 Nisan 2016 - Yanıtla

   Hakan bey bahsetmiş olduğunuz durumun tıbbi bir açıklaması yok. “Akciğerde sızıntı” diye bir tanımlama tıbbi bir terim değil. Doktorunuzla ayrıntılı olarak görüşünüz. Acil şifalar dilerim.

 27. nuri erkan 14:51 de 21 Nisan 2016 - Yanıtla

  Sayin hocam esim alti aylik hamile bebegin sol akcigerinde 2.5 cm kist belirlendi ve kalbine baski yapiyor operasyonu dogumdan sonrami yapilir yoksa anne karninda mudahale edilebilirmi sizden bi cevap alip ona gore randevu alacagim denizliden gelecegim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:56 de 24 Nisan 2016 - Yanıtla

   Nuri Bey, anne karnında ameliyat bu durumda mümkün değil. Doğum sonrası değerlendirme gerekir. Bebekte doğum sonrası kalp veya akciğer sorunu olursa acil ameliyat gerekir. Çoğu zaman bu gerekli olmaz. Yaklaşık 1 yıl takip edilerek ameliyat kararı verilir. Acil şifalar dilerim.

 28. Fatma 11:28 de 20 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi gunler hatirlarsaniz 3 hafta once acibadem e yaniniza gelerek bebegimizin sag akcigerinde kist oldugunu ve dogum sonrasi ameliyat durumunu sormustuk.Sizde dogum sonrasinda ameliyat yapilabilecegini soylemistiniz.o zaman konustugumuzda biz kisti sag akcigerin tek lobunda biliyorduk ama sag akcigerin 2 lobunda ccm 3tipinde kistler varmis.suan 24. Haftadayiz…dogumdan sonra 2lobdaki kistlerde alinabilirmi?ve 2lob alininca sekil bozuklugu yaratirmi acaba?cunku akcigerin hepsini alirsak sekil bozuklugu olur demistiniz 2lob alininca akciger kendini tamamlarmi acaba?simdiden tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:16 de 20 Mart 2016 - Yanıtla

   Fatma Hanım merhaba, öncelikle bu kistler için bir ameliyat gerekip gerekmeyeceğine ve eğer gerekirse nasıl bir ameliyat uygulayacağımıza şu anda anne karnında yapılan ultrason görüntülerine göre değil doğum sonrası çekilecek bilgisayarlı tomografiye göre karar vereceğiz.
   Eğer sağ akciğerdeki kistlerden biri orta lobda ise bu durumda 2 lob alınınca alt veya üst lobdan biri kalacağı için bu akciğer lobu boşluğu doldurur ve çocukta bir şekil bozukluğu oluşturmaz. Ancak (küçük olasılıkla) kistler akciğerin üst ve alt loblarında ise ve geriye sağlam olarak sadece orta lob kalırsa bu durumda bu lobun tüm boşluğu doldurması neredeyse olanaksız olduğundan her 3 lob birlikte çıkartılır. Bu ameliyat hiç tercih etmediğimiz bir ameliyattır. Bu durumda şekil bozukluğu kaçınılmazdır. Şunu da söylemek isterim ki bizim tüm akciğeri ameliyatla çıkarttığımız hiç bir bebek hastamız olmamıştır. Eminim ki sizde de böyle bir şeye ihtiyaç olmayacaktır. Lütfen bizimle irtibat halinde kalmaya devam ediniz. Tekrar acil şifalar diliyorum.

 29. Esra 18:06 de 16 Mart 2016 - Yanıtla

  Semih bey 20 haftalik hamileyim bu ay yapılan ayrıntılı ultrasonda bebeğimin akcigerinde kist olduğu ve kist yüzünden kalbin biraz sağa kaydığı söylendi .. yaşayıp yaşamayacagi 26. Haftaya kadar belli olur dediler. Çok caresiziz bebeğimın yaşaması için ne yapmalıyız ne olur bize bir yol gösterin yardimci olun şimdiden çok teşekkür ederim size cevabınızi sabırsızlıkla bekliyorum 🙁

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:45 de 18 Mart 2016 - Yanıtla

   Esra Hanım endişe etmeyin, bu bebeklerin büyük bölümü normal şekilde doğarlar. Daha sonra 1 yıl içerisinde ameliyat olmaları gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 30. özgür gürbüz 20:40 de 26 Şubat 2016 - Yanıtla

  mrb hocam benim eşim 23 haftalık gebelikde ultrasonografi görüntüsünde bebek akçiğer sol taraf kist dediler hamileliği sonlandıralım diyolar kabul edemiyorum care arıyorum raporunda yazan şunlar.: FETAL KALP AKSI SOLA DOĞRU İTİLMİŞDİR. SAĞ AKÇİĞER LOBU SOLA ORANLA BÜYÜK VE EKOJENİTESİ ARTMIŞDIR. KONJENİTAL KİSTİK ADENOMATOİD MALFORMASYON AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLME ÖNERİLİR.UMBİLİKAL KORDA 2 ARTER 1 VEN İZLENMEKTEDİR.perinatoloji göbek bağı kan testi genetik test dediler yapdılar .sizin öneriniz nedir hocam bebek oldukdan sonra siz yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkür ederim sağ olun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:02 de 27 Şubat 2016 - Yanıtla

   Gebeliğin sonlanıdırlması son derece özellikli bir konudur ve bir kurul tarafından karar verilir. Annenin hayatını riske atacak bir durum göze alınamaz. Bu nedenle diğer meslektaşlarımızın kararına saygı duyulmalıdır. Ancak bu anomalide gebeliği sonlandırmak son derece nadir uygulanan bir seçenektir. Ameliyat sonrası bebeğin takibi yapılıp 1 yıl içerisinde operasyonu gerekir. 5 aydan sonra torakoskopik yöntemle kapalı operasyon mümkündür. Acil şifalar diliyorum.

 31. Şermin 01:03 de 26 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba doktor bey benimde bebeğimin akciğerinde kist var 25 haftalık gebeyim sürekli doktora gidiyorum yasamaz diyolar sonlandiralım dediler ben asla kabul etmedim hareketli bır bebek bilmiyorum ne yapacağım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:16 de 26 Şubat 2016 - Yanıtla

   Şermin Hanım, akciğerdeki kistin özelliğini, bilmiyorum. Biz gebeliğin sonlandırılmasını önermiyoruz. Ameliyat sonrası ilk 1 yılda kapalı operasyonla kistli bölgeyi çıkartma işlemi uyguluyoruz.
   Doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz. Acil şifalar dilerim.

 32. Şermin 21:44 de 24 Şubat 2016 - Yanıtla

  25 haftalık hamileyim benimde çocuğun akciğer kist olduğunu söylediler ama sürekli olarak bebek kaybetceksiniz diyolar çok uzuntulu durumdayım lütfen yardımcı olurmusunuz

 33. selma 01:50 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba saygıdeğer hocam yaklaşık bir yıl önce esimin akcigerlerinde birseyler çikti ve dpktorumuz akciğer kanserinden şüphelendi ancak daha sonraki tetkiklerde bunun bir kireçleme olduğu ortaya çıkti ama bu defa da timüs bezinde kitle tespitvedildi Doktorumuz 6 ay sonrasına randevu verdi büyüyüp büyümediğini tespit etmek için Son yapılan tetkiklerde kitlenin çok az büyüdüğu tespit edildi ve 2. Evrede olduģu söylendi ancak en son esim biyopsi için gittiğinde akciger altındaki damar tıkalı oldugu icin parça alınamadı Hocam bu durumda ne yapılması gerekiyor Acaba esimin akciğer kanseri olma ihtimali var mi Acaba bu kitle akciğere yayılmıs olabilir mi? Akciger altındaki damarın açılması riskli bir operasyon mu? Timüsteki kitlenin alınması riskli mi?Su an koltuk altından alınan yaģ bezesinin durumunu bekliyoruz Hocam bu konuda bizi aydınlatırsanız çok seviniriz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:35 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Bu bir akciğer kanseri değil, Timoma denilen tümördür. Bunlarda biyopsi uygulanmaz. Akciğer altındaki damar diye bir tanımlama yok. Bu konuda yapılması gerekenler için timoma konusunda deneyimli bir merkeze başvurunuz. Sizin için uygun ise yukarıdaki randevu sayfasındaki bilgilerle merkezimizden bu konuda yardım alabilrsiniz. Acil şifalar dilerim.

 34. ismail şen 10:13 de 30 Ocak 2016 - Yanıtla

  saygıdeğer hocam öncelikle şimdiden göstermiş oldugunuz ilgi ve alaka için çok teşekkür ederiz. bebeğimiz anne rahminde 18. haftasını tamamlamış olup,rutin kontrolleri esnasında bebeğimizin ultrason görüntülerinde de görüleceği üzere beyaz bir parlaklık mevcuttur bu durumla ilgili büyük bir üzüntü ve endişe içerisindeyiz. sizin değerli bilgi ve tecrübeleriniz ışığında bu durumla ilgili yorumunuzu büyük bir merakla bekliyoruz. hocam ayrıca ultrason görüntülerini info@akcigercerrahisi.com adresinize mail yolu ile göndermiş bulunmaktayız.iyi çalışmalar dileğiyle saygılarımı sunuyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:55 de 30 Ocak 2016 - Yanıtla

   İsmail Bey, anne karnında ultrason değerlendirmeleri bu konuda tecrübeli radyoloji uzmanları tarafından yapılır. Eğer burada akciğerde kistik oluşum tespit edilmişse bebeğin doğum sonrasında yapılacak operasyonu için biz değerlendirme yapabiliriz. Acil şifalar diliyorum.

 35. esmanur 14:02 de 31 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam ben 23 haftalık hamileym bebeğimin sol akciğernde kitle olduğu söylendi her an herşey e hazırlıklı olun dedi bebeği kaybedeceğimizi söylediler anne karnında lütfen hocam bize güzel bir haber verin şimdiden teşekkürler

 36. Abdülkadir üçer 17:22 de 23 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhaba öncelikle hocam bizim ikiz bebeğimin var Anne karnındayken birinin akciğerde kıs olduğu söylendi bebekler 34 haftalık doğdu ikiside yeni doganà alındı bebeğin biri solunum sıkıntısı ile doğdu ve oksijen é bağlandı yeni dogan da çekilen ilk film de pulmoner sekestrasyon çıkti 3mm çocuk cerrahın à yönlendirildik çocuk cerrahi bize yüksek ateşi morarma bronşit zature geçir medigi sürece suan bir sıkıntı yok dedi şuanda 2 aylık bebeğimiz ve 4 aylıkken tekrar film çekilecek dedi filme görede ameliyat netleşecek ameliyat ı açık önerdi ne yapmalıyız siz ne tavsiye edersiniz hocam ve bu hastalığın ilaç tedavisi mümkün müdür sizden yardım istiyorum acil hocam şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:48 de 23 Kasım 2015 - Yanıtla

   Sayın Üçer, pulmoner sekestrasyon doğumsal bir anomalidir. Çalışmayan ve çocuğa zararı olan bir akciğer bölümüdür. Ameliyatsız bir tadavi söz konsu değildir. Tüm dünyada açık ameliyatlar yerini kapalı – endoksopik operasyonlara bırakmaktadır. Biz de tüm gelişmiş ülke merkezlerinde olduğu gibi açık ameliyatı uzun süre önce terk ettik. Sadece 3cm bir kesi kullanılarak uyguladığımız tek port torakoskopi yöntemiyle kapalı operasyon uyguluyoruz. Ülkemizde bebek ve çocuklarda bizim dışımızda kapalı operasyon gerçekleştiren bir merkez şu anda mevcut değil. Kapalı operasyon için özel eğitim, tecrübe ve bu işlemi gerçekleştirecek donanımlara ihtiyaç vardır. Halen bu durum ülkemizde yaygın şekilde sağlanabilmiş değil ne yazık ki. Ülkemizde bebek ve çocuklarda bizim dışımızda kapalı operasyon gerçekleştiren bir merkez şu anda mevcut değil. Acil şifalar diliyorum.

 37. Aytekin 19:59 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam 31.07.2015 tarihinde bir erkek cocugum dogdu ama dogar dogmaz solunum sorunları yüzünden vantilatör destekli küveze alındı anneden enfeksiyon bulaşmış teşisi konuldu akçigerleri balgam dolu denildi bugun cıkar yarın cıkar hastaneden derken yaklaşık 3 ay oldu ama doktorumuz herşeyi denedigini bütün tahlillerinin temiz oldugunu söylüyor sorunumuz bebegimizin akçigerleri sürfaktan üretmedigi ve bunu üretmesini saglayan ilacıda verdigi ama sonuç degişmedi ve fazla ömür vermiyolar akçiger nakli olması gerektigini ve bununda 1 yaşdan önce olmadıgını ve uyumlu akçiger bulunması bulunsada 1 yaşına kadar yaşaya bilecegi cok zor durumdayız caresisiz bunun başka bir tedavisi yokmudur bize ne önerebilirsiniz hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:03 de 8 Kasım 2015 - Yanıtla

   Aytekin bey, ne yazık ki surfaktan eksiklliğinden kaynaklanan akciğer sorunu için size uygulanmış olan dışarıdan surfaktan verme dışında bir etadvi mevcut değil. Bu durumda bebeğin akciğerlerinin çalışamıyor olması sebebiyle normal yaşam mümkün olamıyor. Akciğer nakli için beklemek tek seçenek. Acil şifalar diliyorum.

 38. Ali Bozan 12:55 de 25 Ekim 2015 - Yanıtla

  hocam bebeğimiz 20 ekimde dünyaya geldi sağ akcigerde kist olduğu tespit edildi. dışarıdan iki tüp bağlandı. şimdi de doktorumuz bebekte akciğer hipertansiyonu olduğunu söyledi. 5 gündür bebeğimiz yogun bakımda yapılan tedaviye yanıt vermiyor dedi doktorumuz. bebeğimiz yasayacak mı?? ve bizi ne gibi zorluklar bekliyor?? anne karnında bunu tespit etmek mümkün değilmiydi??

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:00 de 26 Ekim 2015 - Yanıtla

   Ali Bey, bebek hakkında bu bilgilerle ve hangi şartlarda tedavi altında aolduğunu bilmeden sorunuza yanıt verebilmem mümkün değil ne yazık ki. Bebek akciğerindeki kistler anne karnında iken yapılan ultrasonlar ile tespit edilirler. Acil şifalar diliyorum.

 39. esen 17:41 de 17 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam ben 20 hafta 3 gunluk hamileyim.dun gittigim kontrolde bebegimin sag akcigerinde kiste rastlandi.bugunde peritanoloji uzmanina gittim.sag akcigerde cok fazla kist var bebek yaşasa dahi cok ciddi sikintilarla karsilasabilecegimizi soyledi.sag iki lob kistli diyor.Amelyat edilse dahi ciger alinacagindan yasama ihtimalide dusuk diyor.kist fazla olursa ne gibi sikintilar olabilir.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:14 de 19 Ekim 2015 - Yanıtla

   Esen Hanım, kistler sadece bir akciğerde ise bebek sağlıklı doğabilir ancak daha sonra kapalı ameliyat yöntemi ile hasta akciğerin alınması gerekir. Bu durumda tıbbi tahliye veya doğum sonrası izlem kararını sizi takip eden doktorlarınız vermelidir. Akciğerde çok sayıda kist varlığında mutlaka ameliyat gerekecek ve çalışmayan akciğer bölümleri çıkartılacaktır. Bu durumda eğer sadece akciğerin bir bölümü alınırsa (lobektomi) bebek hayatına sorunsuz olarak devam edebilir. Bir akciğerin tamamı alınırsa bu durumda göğüsde şekil bozukluğu ve skolyoz olması kaçınılmazdır. Acil şifalar dilerim.

 40. filiz durgun 12:22 de 23 Eylül 2015 - Yanıtla

  Merhaba dr bey 17 artı 3 günlük hamileyim bebegimin sol akcigerinde 5 – 6 kist göruldü ….perinatoloji bölumune sevk ettiler… bayram tatili araya girdi… acaba beni neler bekliyor… bu konuda bilgi verirmisiniz… simdiden teskkürler….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:13 de 29 Eylül 2015 - Yanıtla

   Filiz hanım 17 hafta demek istediniz galiba. Bebeğinizin akciğerindeki kistler kendiliğinden kaybolabilir veya daha da belirgin hale gelebilir. Bunu takipler gösterecek. Eğer daha belirgin hale gelir ve doğum sonrası bir yakınma ortaya çıkmazsa 1 yıl takip edilir. Bu süre içerisinde büyüme ve yakınma durumuna bakılır. Düzelme olmaz ve ilerleme olursa kapalı yöntem (torakoskopi) ile hastalıklı bölge çıkartılacaktır. Acil şifalar dilerim.

 41. osman hulusi aktas 23:51 de 27 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam cocugum 28 hafta 3 gunluk dogdu ve 5 gundur solunum cihazinda ve akciger tomografisinde 4.seviyede kkam teshisi konuldu arayis icerisindeyim ne yapmam gerekir cok acil cevap verirseniz cok sevinirim
  tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:33 de 28 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Osman bey akciğerdeki KKAM kistlerinin çapı büyük olduğunda kalbe ve akciğerlere baskı oluşturarak bebekte solunum ve dolaşım – kalp sorunlarına yol açabilir. Sizin bebeğinizde böyle bir durum söz konusu olabilir. Ameliyat bu bebeklerde hayatı kurtarıcı rol oynar. Bu konuda tecrübeli bir merkezde operasyon öneririm. Çocuk doğumsal akciğer kistleri operasyonları hem çocuk cerrahı hem de tecrübeli göğüs cerrahının bir arada katılımı ile yapılır. Size öncelikle kendi merkezimizi tavsiye etmek durumundayım. Dilerseniz halen bulunduğunuz sağlık kurumu veya ülkemizdeki diğer sağlık kurumları için de bu konuda araştırmalarınız yaparak karar verebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.
   Acıbadem Maslak Hastanesi – Göğüs Cerrahisi Kliniği – Randevu: 0212 3043940 / 05321519734

 42. murat yildirim 13:31 de 26 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Iyi gunler bizim sorumuz 1 aylik cocugumuzun akcigerinde Neuroblastoom adinda kanser cesidi bulundu. Bize bilgi verebilirmisiniz lutfen nasil bi yol takip etmemiz gerektigine dair.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:28 de 27 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Murat Bey, bu tür nöroblastomlar için tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyat açık veya kapalı (torakoskopik) yöntemle yapılabilir. Biz çocuklarda kapalı yöntemi tercih ediyoruz. Ameliyatınızın çocuklarda göğüs cerrahisi konusunda tecrübeli bir merkezde yapılması gerekir. Operasyona hem göğüs cerrahı hem çocuk cerrahı ve gerekirse beyin cerrahı katılır. Merkezimizin çocuk göğüs cerrahisi konusunda uluslar arası düzeyde ileri tecrübeye sahip olduğunu belirtmek zorundayım. Acil şifalar dilerim.

 43. murat yildirim 21:23 de 24 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Iyigunler dilerim benim cocugum 1 aylik ve akciger tumoru tehsisi koyuldu ama ne tur bir tumor oldugu hala bilinemiyor.. kani temiz cikmasina ragmen idrar testi halen arastirliyor sonuc hala cikarilmadi. Kendisinde nefes almasinda bi hizlilik var nefes alisi cok sik araliklarla oluyor ayrica yemesinde az dusus var vede uyku duzeni bozuldu. Gozlerinde kayma gibi bi sekil ortaya cikiyor vede renginde bazen morluk veya solma bazende normale donuyor.. suan arastirma asamasinda vede carsamba gunu renkli mr yapalicak. Oda olmasa sirtindan igne ile cigerden sivi alinip arastirilicak ama cocugun nefesinde kotu gidisat fark edildigi icin zorda kalinirsa sonuclar alinmadan ameliyata alinicakmis. Tumorun cesidinin bulunmasi bu kadar zor olabilirmi.. Sizce bu durum neyi dogurur ve sikayetlere gore bize bi oneride bulunabilirmisiniz? Ayrica size test sonuclarinin bir ornegini gonderirsek bu konuda onerilerilerinis olabilirmi? Simdiden tesekkurler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:18 de 25 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Murat bey çocuklarda ortaya çıkan bu tümörler son derece nadirdir. Bu nedenle teşhisde zorlanma yaşamış olabilirler. Teşhis için biyopsi yapılması gerekebilir. Değerlendirme yapabilmem için hastayı ve filmlerini görmem gerekiyor. Dilerseniz yardımcım Ebru Taşkit’den randevu alabilirsiniz – 02123043940 / 05321519734. Acil şifalar diliyorum.

 44. Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:02 de 1 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Çocuklarda akciğer kistleri ameliyatları ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde 31 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan habere ulaşmak için: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/saglik/333918/3_santimlik_delikten_akciger_ameliyati.html

 45. dudugül 14:19 de 22 Temmuz 2015 - Yanıtla

  24 haftalık hamile iken bize de aynı hastalık söylendi AKKAM 6 aylık olunca ameliyat dendi ve sonra vaz gectiler o zamanlar dokuz eylül ünv. gidiyorduk sonra bizi solunum ve alerji takıp etmeye başladı ama oğlum sık enfeksiyon geçirmeye başladı her seferinde hava hava eve yolladılar oğlum 6 yaşında egeye gittikve orası şimdi acık ameliyat diyor kislerin oldugu yerler hava toplamaya ve şişmeye başlamış bu zamana kadar bizi çok oyaladı yardımcı olurmusunuz.
  şimdiden teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:44 de 22 Temmuz 2015 - Yanıtla

   Bu durumda hastalıklı, yani çalışmayan ve sürekli enfeksiyon kaynağı olan akciğer lobunun çıkartılması (lobektomi) gerekir. Biz özellikle bebek ve çocuklarda tek port torakoskopi denilen kapalı yöntemi (VATS, Torakoskopi) uyguluyoruz. Bu yöntemde göğüs boşluğu açılmıyor, 1 adet 3cm bir kesi yapılarak göğüs boşluğuna kamera ilerletilerek alınan görüntüleri ekranda izleyerek gerçekleştirdiğimiz (endoskopik) operasyonu tercih ediyoruz. Bu ameliyat sonrası kesi çok daha küçük olur, çocuğun solunum fonksiyonları belirgin olarak korunur ve ağrı ileri derecede hafif olur. Hastane yatış süresi de çok daha kısadır (ortalama 3 gün). Günümüzde çocukluk çağı akciğer kistlerinde (KKAM veya diğerleri) operasyon için tüm gelişmiş ülkelerde bu yöntem tercih ediliyor. Şimdiden acil şifalar diliyorum.

 46. Bayram SARIALAİ 08:58 de 29 Haziran 2015 - Yanıtla

  çocuğum 2 aylık anne karnında akçigerinde Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyon (CCAM), oldugu tespit edildi şuan tedavimiz …. Üniversitesi Tıp Fakültesi Cocuk Cerrahunda devam etmekte 3 aylık dan sonra ameliyat olacağı söylendi ameliyata prof dr …. girecek sizce aynı hastanede devam ettirmeli miyiz yoksa daha donanımlı bir hastaneye mi gitmemizde yarar var yardıma ve bilgiye cok muhtacız ne olur bize aydınlatıcı bilgi verebilir misiniz şimdiden cok tesekkür ederim Allah razı olsun iyi çalısmalar…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:10 de 29 Haziran 2015 - Yanıtla

   Sorunuzu yayınlamadan önce yazmış olduğunuz hastane ve doktor isimlerini çıkardım. Yanlış bir anlamaya izin vermemek için.
   CCAM ameliyatları 2 yolla yapılabilir: Açık ameliyat – kaburgalar arası açılarak yaklaşık 10cm bir kesi ile yapılır. Ameliyat sonrası nispeten ağrılıdır ve hastane yatışı yaklaşık 6 gün sürer. İyileşme süresi uzundur. Bu nedenle modern tedavi yöntemi olarak açık ameliyat yerine videotorakoskopik (VATS) yöntemle yapılan kapalı ameliyat öneririz. Bu yöntemde kaburgalar arası açılmaz. İlerletien bir kamera yardımıyla operasyon gerçekleştirilir. (Tek port yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz CCAM operasyonuna ait görüntüleri yukarıda görebilirsiniz. Ayrıca https://www.youtube.com/watch?v=2lodXAN3P2E adresinden de uyguladığımız bir videotorakoskopik CCAM ameliyatı ayrıntıları incelenebilir.)
   Size önerim bebeğinize yapılacak ameliyatın açık mı kapalı mı yapılacağını öğrenmektir. Açık yapılacağı söylenirse kapalı ameiyat seçeneği olan merkezler için araştırma yapın. Acil şifalar diliyorum

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın