Göğsünden kalbinin 15 katı dev bir tümör çıkarıldı!

Ana Sayfa/Haberler, Manşet Haberleri/Göğsünden kalbinin 15 katı dev bir tümör çıkarıldı!

96b777b39ce943c7a036117c9d0856d3

10 yaşında Gürcistanlı Bueka Berişvili’nin göğsünden 3 kilo 325 gr. ağırlığında dev bir tümör çıkarıldı. Kalbinin yaklaşık 15 katı olan ve tıp literatürüne geçecek büyüklükteki bu dev tümör, sol akciğeri baskılayarak 17 cm’den 1 cm’ye düşürmüş, kaburgalarını iterek dışarı çıkmıştı. Özellikli bir ameliyat yapılan küçük Bueka’nın tümörü tek parça olarak çıkartılarak, hastalığın nüks etmesinin de önüne geçildi. Sağlıklı günlerine geri dönen Bueka, yakında futbol oynayacak olmanın hayaliyle yaşıyor.

Gürcistan’da Tiflis şehrinde yaşayan 10 yaşındaki 5. sınıf öğrencisi Bueka Berişvili yaşıtları gibi gönlünce oynuyor, çocukluğunun tadını çıkarıyordu; ta ki bir gün arkadaşlarıyla çok sevdiği futbol maçı yaparken göğsüne gelen top darbesine kadar. Birden yere yığılan Breşvili, annesi Lira ve babası Koba Berişvili tarafından hastaneye kaldırılınca, tüm aileyi üzen gerçek ortaya çıktı. Hastanede yapılan tetkiklerde Bueka’nın sol göğüs boşluğu içinde, akciğer ile kalp üzerinde yer alan ve kaburgaları iterek dışarıya çıkan, 26 santim uzunluğunda “dev bir tümör” tespit edildi. Doktorları bile hayrete düşüren bu dev tümörü göğsünde taşıyan Bueka Berişvili, en kötü huylu kanserlerden biri olan nitelendirilen “Kondrosarkom” hastalığına yakalanmıştı. Hastalık tespit edilir edilmez, Gürcistan’da hemen ameliyata alındı. Ancak ölüm riskinin yüksek olduğu ortaya çıkınca “Ameliyatı bu imkanlarda yapmak olanaksız” açıklamasıyla taburcu edildi. Ailesi, yoğun araştırmalar sonunda Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ile temas kurdu. Bueka’nın göğüs bölgesindeki dev tümör ameliyatla tümüyle temizlendi. Ameliyat olmadığı takdirde sadece 1 aylık ömrü kalan Bueka artık arkadaşlarıyla birlikte çok sevdiği futbol maçını tekrar oynamak ve halk dansları gösterilerine katılma hayaliyle yaşıyor.

26 santim uzunluğunda tümör

Bueka Berişvili’nin Gürcistan’da başlayan ve İstanbul’da mutlu sonla biten hikayesi… Arkadaşlarıyla futbol oynarken göğsüne gelen top darbesiyle fenalaşan Bueka, ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Hastanede yapılan detaylı tetkikler sonucunda Bueka’nın sol göğüs boşluğu içinde, akciğer ile kalp üzerinde yer alan ve kaburgaları iterek bu bölümden dışarıya çıkan, 26 santim uzunluğunda bir tümör tespit edildi. Tümörün çapı kalbin yaklaşık 15 katı büyüklüğündeydi.

Tümör kalbi sağa itti, akciğerini de ezerek 1 cm’ye düşürdü

Neredeyse vücudun üst kısmının yarısını tamamen kaplayan tümör, Bueka’nın kalbini sol taraftan sağ tarafa doğru itmiş olduğu ve normalde yaklaşık 17 santim olan sol akciğerini de ezerek 1 santime düşürdüğü belirlendi. Gürcistan’da ameliyat edilemeyen Bueka’dan, sadece patoloji için bir parça alındı. Sonuç, Almanya’daki patologları da hayrete düşürdü. Bueka’nın hastalığı en kötü huylu kanserlerden biri olan kondrosarkom olduğu saptandı ama tümörü inanılmayacak bir boyuttaydı ve bu güne kadar 10 yaşındaki bir çocukta hiç rastlanmamıştı! Aldıkları haber üzerine yıkılsa da pes etmeyen ailesi, araştırma sonucu Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ile hemen iletişime geçti. Tetkikleri inceleyen Prof. Dr. Halezeroğlu, ameliyatı yapabileceklerini belirti. Ancak araştırma sürecinde sağlığı iyice bozulan Bueka; nefes almakta büyük zorluk çekiyor, hareket edemiyor, uyuyamıyor ve yemek yiyemiyordu.

Dev tümör 3 kaburga kemiğiyle birlikte çıkarıldı

Yaklaşık 3 saat süren operasyonun ardından tümörü tümüyle temizleyerek çocuğun tekrar sağlığına kavuşmasını sağlayan Prof Dr. Semih Halezeroğlu operasyonun nasıl gerçekleştiğini şöyle anlattı: “Tümörün kaynak aldığı üç kaburga kemiği ile birlikte bu 26 cm’lik dev tümörü tek parça halinde çıkardık. Tümörün tek parça halinde çıkarılması çok önemliydi, aksi halde göğüs boşluğu içine dökülen küçük bir parça bile hastalığın nüks etmesine yetebilirdi. Çıkarmış olduğumuz kanserli kaburga kemikleri yerine de aynı işlevi görecek olan özel bir materyal yerleştirdik ve ameliyatı sonlandırdık. Bu çocuk hastamızın kalbi, 225 gram. Oysa kalbin üzerinden çıkardığımız tümör hastanenin patoloji laboratuarında tartıldığında 3 kilo 325 gram geldi. Yani çıkardığımız tümör kalbin ağırlığının yaklaşık 15 katı idi. Bununla artık çocuğun uzun bir süre yaşaması da mümkün değildi. Şimdi arkadaşları gibi normal yaşantısına döner hale geldi. Çocuğu şimdi hastanenin bahçesinde oyun oynarken görmek tüm ekibimiz için çok büyük bir mutluluk.”

Akciğer işlev görmeye başladı, kalp yine sol geldi

Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği Başkanlığı’na seçilmiş ilk Türk cerrah olan Prof. Dr. Semih Halezeroğlu dev tümörün ezerek 1 santime kadar küçülmesine yol açtığı akciğeri operasyonda şişirdiklerini ve akciğerin artık tekrar normal boyutuna döndüğünü söyledi.

Bunun sonucunda akciğerin tekrar fonksiyon görmeye başladığını, kalbin de yine ait olduğu yere, göğsün sol tarafına yerleştirildiğini belirterek, “Bueka ameliyattan hemen sonra normal şekilde nefes almaya başladığı ve kalbi normale döndüğü için yoğun bakımda tedaviye bile ihtiyaç duymadık. Tümör tümüyle çıkarıldığı için sağlığına kavuştuğu gibi ek bir tedavi almasına da gerek yok.” dedi.

Ölümden döndü, 1 hafta sonra koşabilecek

Ameliyatın üzerinden henüz 3 gün geçmesine rağmen rahatlıkla nefes alan, oynayabilen Bueka bir hafta sonra arkadaşlarıyla birlikte koşabilecek, hatta çok sevdiği futbol ile halk oyunları oynamaya devam edebilecek.

Bu tümör, tıp literatürüne girecek

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu tıp literatüründe bugüne kadar çocuklarda “dev toraks tümörü” olarak sadece 12 tane makale olduğunu belirtti. Bu tümörlerden en büyüğü ise 15 yaşındaki bir çocuktan çıkan 18 santimlik tümör. Prof. Dr. Semih Halezeroğlu tarafından çıkarılan 26 santim büyüklüğünde ve kalbin katı 15 katı ağırlığında bir tümör ise henüz literatürde yok.

10 Comments

 1. suheyp 09:33 de 6 Ocak 2017 - Yanıtla

  hocam görüntülemenin tam olarak adını söyleyebilir misiniz? Nodülün 3 boyutlu hacimsel karşılaştırılmasını yapabilmek için Kontrastlı toraks BT mi, HRCT mi veya başka bişey mi çektirmemiz gerekiyor. Çok teşekkür ediyorum bizleri bu konuda aydınlattığınız için.

 2. suheyp 11:10 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam mrb. Babam 57 yaşında. Uykudayken Ara ara nefes darlığı şikayetleri oluyordu.25 paket/yıl sigara içme öyküsü mevcut ve 15 yıldır ex smoker. Babamın amcalarında kanser öyküsü vardı ancak ne kanseri olduğunu bilmiyoruz.104 kg ağırlığında ve 175 cm boyunda. Çektirdiğimiz toraks bt sonucu şöyleydi:
  sağ akciğer orta lob lateral segmentte 8 mm çapında parenkimal nodül izlenmektedir.
  her iki akciğerde mozaik perfüzyon alanları izlenmiştir.
  sağ akciğer orta lob ve sol akciğer üst lob lingulada subsegmenter atelektazi izlenmektedir.
  çektirdiğimiz pet-ct sonucu da şöyleydi:sağ akciğerde FDG tutmayan 10mm lik nodül ile uyumlu F18 FDG tüm vucut pet-bt çalışması diyordu.
  Hocam tavsiyeniz üzerine 2 ay sonra yeni bir BT çektirdik.(HRCT).sonucu önceki BT ile aynı çıktı. Bu aşamada ne yapmamızı tavsiye edersiniz, ameliyat olmamız gerekir mi ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum, saygılar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:11 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

   PET’de nodülde bir tutulum yok ve 2 ay arayla çekilen BT’de nodülde değişiklik yoksa ameliyat olmanız gerekmez. 3 ay sonra yeni bir BT çekilmesi ve nodülün çap olarak değil 3 boyutlu hacimsel karşılaştırmasının yapılması gerekir.

 3. Sema erdem 22:27 de 9 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam.Ben 47 yaşında bir bayanım.2015 yilinda karsinoid tümörü ameliyatı oldum.sağ akciğerim bir bölümünü almak mecburiyetinde kalınıldı. Tekrar nüks eder mi. Korkuyom ara sıra Ciğer de ağrı ve sızı oluyor.saygılar.

 4. suheyp 17:40 de 2 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam mrb. Babam 57 yaşında. Uykudayken Ara ara nefes darlığı şikayetleri oluyordu.25 paket/yıl sigara içme öyküsü mevcut ve 15 yıldır ex smoker. Babamın amcalarında kanser öyküsü vardı ancak ne kanseri olduğunu bilmiyoruz.104 kg ağırlığında ve 175 cm boyunda. Çektirdiğimiz toraks bt sonucu şöyleydi:
  sağ akciğer orta lob lateral segmentte 8 mm çapında parenkimal nodül izlenmektedir.
  her iki akciğerde mozaik perfüzyon alanları izlenmiştir.
  sağ akciğer orta lob ve sol akciğer üst lob lingulada subsegmenter atelektazi izlenmektedir.
  çektirdiğimiz pet-ct sonucu da şöyleydi:
  sağ akciğerde FDG tutmayan 10mm lik nodül ile uyumlu F18 FDG tüm vucut pet-bt çalışması diyordu.
  ameliyata ihtiyaç varsa yanınızda yapmayı istiyoruz.Yardımcı olursanız seviniriz,saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:45 de 2 Kasım 2016 - Yanıtla

   Akciğerdeki 10mm nodül, sigara içen ve ailesinde kanser öyküsü olan 57 yaşındaki bir kişide son derece öenmli bir bulgudur. PET-BT’de aktivite olmaması ise iyi bir bulgu. Yinede altını çizmem gerekir ki bu kadar küçük bir nodülde PET-BT tam olarak anlamlı olmaz. Bazı durumlarda PET-BT negatif de olsa hastanın BT görüntüleri ileri derecede şüpheli ise nodülün kapalı yöntemle (Tek Port VATS) çıkartılarak patoloji tarafından incelenmesi gerekiyor. Sizin BT bulgularınızı görmeden bir yorum yapabilmem olanaksız. Mümkünse merkezimize baş vurun ve filmlerinizi inceleyerek karar verelim. Değilse 2 ay sonra yeni bir BT (PET değil) çekilerek nodülde büyüme olup olmadığına bakılarak karar verilebilir. Acil şifalar diliyorum.

 5. Veysel 17:27 de 21 Eylül 2016 - Yanıtla

  Hocam email atarsanız bana resimli olarak bt sonucunu paylaşmak istiyorum ve yorumunuzu almak istiyorum timik hiperplazi diye bişeyler yazıyor

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:49 de 21 Eylül 2016 - Yanıtla

   Veysel Bey böyle bir hizmetimiz söz konusu değil. Yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 no’lu telefondan arayarak tüm tetkiklerinizi göndermeniz gerekir. Bu hizmet hakkında ayrıntılı bilgileri de edinmeniz mümkündür. Acil şifalar dilerim.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın