Hidatik Kist

Hidatik Kist Nedir?

 • E. granulosus denilen bir parazit tarafından vücudun çeşitli organlarında oluşturulan kistlerin görüldüğü bir hastalıktır.
 • En sık karaciğer ve akciğerlerde kistler ortaya çıkar.
 • Sıklıkla besi hayvancılığı yapılan kırsal bölgelerde görülür.
 • Sokak köpekleri ile temas halinde bulunan insanlarda daha sıktır.

Bu akciğer tomografisinde sağ akciğerde yer alan 2 adet hidatik kist görülmektedir.

hidatik kist görülmesi

Akciğer Hidatik Kistlerinin Tedavisi Nedir?

İki tedavi yöntemi vardır: ilaç (albendazol) ve ameliyat ile kistlerin çıkartılması.

Halen ilaç tedavisi her hastada kistin tamamen iyileşmesini sağlayamadığı için cerrahi tedavi çok daha sık kullanılmaktadır.

İlaç tedavileri genellikle cerrahi tedavinin mümkün olmadığı, çok yaygın hastalığı olan kişilerde veya kist ameliyatı sonrasında nüks oluşumunu önlemek için kullanılır.

Hidatik Kist Ameliyat Edilmeli midir?

Bu paraziter hastalık oluşturduğu kistler ile çoğalır. Hidatik kistler akciğerde büyüyerek çoğalır ve başka organlara (örneğin, karaciğer, böbrek ve beyin gibi) yayılırsa bu durumda tedavi edilme olasılıkları çok azalır. Sebep olacakları solunum sıkıntıları, karaciğerde safra yollarında tıkanma, beyinde baskı oluşturarak önemli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle hastalığın mutlaka acil olarak tedavi edilmesi gerekir. İlaç tedavileri düzelme sağlamadığı durumda ameliyat ile kistler çıkartılmalıdır.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

Bu konudaki “Resection of intrathoracic and subdiaphragmatic hydatid cysts” başlıklı yazıdan ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Hidatik Kist Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

1. Açık Ameliyat: Bu yöntemde hastalığın olduğu taraftaki göğüs kafesi genellikle 5. ve 6. kaburgalar arasından açılır. Kist veya kistler akciğer dokusuna zarar vermeyecek şekilde boşaltılır. Bu esnada kistin göğüs boşluğu içerisine yayılmasını önlemek için gerekli tedbirler alınır.
Bu ameliyata ait eğitici video görüntüleri için tıklayınız.

Hidatik kist görünümü
hidatik kist ameliyatı

2. Kapalı – Endoskopik Yöntem: Endoskopik yöntem 5 veya 10 milimetre keralar kullanılarak göğüs boşluğu açılmadan yapılan ameliyat yöntemidir.

İleri derecede tecrübe gerektirir.

Ameliyat sonrası hasta konforu daha iyidir.

Endoskopik / kapalı ameliyat hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Risk durumu kistin bulunduğu diğer organlar (akciğer, karaciğer, böbrek, beyin gibi) ile ilgili bozuklukların varlığı, hastanın yaşı ve genel durumu, kistin patlamış ya da patlamamış olması, büyüklüğü gibi durumlarla yakından ilgilidir. Ameliyat sonrası hava kaçağı oluşması, enfeksiyon, uzun süre dren olması gibi durumlar gelişebilir. Bu durumlar önceden bilinerek gerekli önlemler alınıp riskler en aza indirilmelidir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Hidatik kist ameliyatı sonrasında ortalama hastanede kalış süresi 3-4 gündür.

67 Comments

 1. Duru 22:23 de 13 Nisan 2017

  Hocam merhaba 2 ay önce karaciğer kist hidatik teşhisiyle ameliyat oldum kistin boyutu 11 cm idi 2 aydan beri safram gelmeye devam ediyor yaklaşık 1 ay öncede, safram geldiği için safra yoluma stent takmışlardı gelmeye devam etti,ediyorda ve kistin temizlendiği yerde 4 mm apse oluştu üstüne enfeksiyon kaptım ameliyattan önce kistin safra yollarına çok az dallanma yaptığını söylemişlerdi (safra ve pankreas yolu genişliklerim normal çıkıyor ameliyattan sonra çekilen tomografilerimde)25 gündür enfeksiyonumu kurutmak için antibiyotik veriyorlar ama vücudum antibiyotiğe direnç kazandığı içintedavin yavaş oluyor diye söylendi amaliyattan yaklaşık 2 ay önce andazol kullanmaya başlamıştım hala kullanıyorum hocam bu enfeksiyon durumum,apse olması ve safram hala geldiği için kistim ilerde başka organlarda yayılım gösterme olasılığı daha fazla olur mu bir diğer sorumda enfekyonum için kullandığım antibiyotiğe karşı kazandığım direnci andazole karşıda kazanmış olabilir miyim günde (2 defa 400 mg andazol alıyorum) şuan uyguladıkları tedavi ise direnimden basınçsız su verip bölgeyi yıkıyorlar (günde 3 defa ) şimdiden teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:00 de 14 Nisan 2017

   Safra kaçağı için tekrar ECRP yapılması düşünülebilir. Kistin safra kanalı ile yayılması söz konusu değil. Andazol adlı ilaca parazit direnci gelişmez. Ameliyat olan hastalara önerim her zaman tüm soruların net yanıtlarını kendi cerrahlarından almasıdır. Geçmiş olsun.

 2. burcu 15:24 de 11 Nisan 2017

  Hocam hangi hastanedesin size muaneye gelmek istiyorum nasil randevu alabilir burda gözuken numaralar cvp vermiyo akcigerde hidatik kisttim var size gelmek istiyorumm

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:23 de 11 Nisan 2017

   Her saatte 444 55 44 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz. Mesai saatleri içerisinde 02123043940 numaralı telefondan asistanım Ebru Taşkit’e ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 3. cenk 23:34 de 9 Nisan 2017

  Hocam iyi akşamlar ben 2014 yılında karaciger kisti ameliyatı oldum tekrar yeniledi yarın ameliyat olacağım tekrar yenilememesi için ne yapmalıyım mermer isi yapıyorum yaptığım işin etkisi varmi saygilar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:40 de 10 Nisan 2017

   Mermer işi ile karaciğer hidatik kisti baplantılı değil. Yenilememesi için ameliyat sonrası Albendazole ilacı kullanmanız gerekli olabilir. Cerrahınızla görüşün. Geçmiş olsun.

 4. Şükriue 16:13 de 24 Mart 2017

  Merabalar annem 46 yasında ve karaciğerinde kist 15 cm büyüklüğünde karaciğerini kaplamış durumda ameliyat olduktan sonra kaç gün yatar

  • Şükriue 16:26 de 24 Mart 2017

   Bide açık ameliyat olacak hocam

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:40 de 24 Mart 2017

    Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi cerrahın tecrübesi ve alışkanlıkları ile ilgilidir. Hasta güvenliğini en yüksek derecede sağlayacak şekilde her cerrah ayrı sürelerle hastanın hastanede kalmasını uygun görür. Bu soruyu cerrahınızla görüşerek kendisine sormanız gerekir. Geçmiş olsun.

    • Şükriue 22:35 de 24 Mart 2017

     Saolun ilginizden dolayı da teşekkür ederim.

 5. burcu 15:10 de 21 Mart 2017

  Meraba hocam bnim sol akcigerimde hidatik kist var iki tane biri batladi digeri duruyo bissuru doktor gezdik … üniversite hastanesinde cerrah amaliyatta ölum riskimin cok oldunu soyledi kalpe giden damarin uzerinde oldugunu kanamadan ölebilicem soylendi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:41 de 21 Mart 2017

   Filmleriniz ve tüm diğer tetkiklerinizle bölgenizdeki başka bir üniversite veya eğitim hastanesinin göğüs cerrahisi kliniğine başvurunuz. Hidatik kist ameliyatlarında hayati tehlike ameliyatın tecrübeli cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğinde yüksek değildir. Geçmiş olsun

 6. Fatma 21:34 de 16 Mart 2017

  Hocam ben 19 yaşindayim bir ay once ak cigerimden kist hidatikten amaliyat oldum ve simdi Andazol kullanmam geektigini soyluyolar tedbir amacli aceba etki edermi andazol ne ise yariyor

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:21 de 17 Mart 2017

   Andazol hidatik kist hastalığına sebep olan parazitin ortadan kaldırılması için kullanılan bir ilaçtır. Yeniden bu hastalığın oluşmasını önlemek için kullanılır. Geçmiş olsun.

 7. Halit yavuz 20:02 de 2 Mart 2017

  Hocam karaciger kis hitadik ameliyati oldum 2 sene gecti andozel kullandim doktorum kis tin bittigini soyledi benim sikayetim karnimda siskinlik olusuyor geriliyor surekli rahatsiz ediyor ameliyattan once boyle bir problemim yoktu sorunum nedir acaba hocam tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:43 de 3 Mart 2017

   Karaciğer kist ameliyatlarından sonra safra akımında azalma nedeniyle nadir de olsa sindirim zorlukları ortaya çıkabilir. Bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanız faydalı olur. Geçmiş olsun.

 8. Yeter 20:33 de 24 Şubat 2017

  Sn Hocam
  Ben 2011 yılında akciğerden kist hidatik tanısı ile ameliyat olmuştum bana tekrarlamaz demişlerdi ama 2013 yılında tekrar omurilikten çıktı ve ameliyet sırasında oraya platin taktılar ve 2015 yılında yine tekrarladı ve yine ameliyat oldum ameliyattan sonra ameliyat yerinin enfeksiyon kaptığını söylediler akıntım oldu bi müddet diren taktılar ve şimdi tekrar mr sonuçlarında 3.5cm ve 7mm büyüklüğünde sağ tarafımdan yinelemiş iki sene arayla çıkıyor hocam andazol hapini sadece 9 ay kullandırıyorlar sonra bıraktırıyorlar lütfen başka ilaçları varmı hocam söyleyin yada bir daha çıkmaması için ne yapabilirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:53 de 25 Şubat 2017

   Nadir de olsa hidatik kist hastalığı sizin durumunuzda olduğu gibi tüm tedavilere direnç gösterebilir. Albendazole dışında bir ilaç tedavisi söz konusu değildir. Doktorlarınızla ayrıntılı görüşmeniz yararlı olur. Geçmiş olsun.

 9. Afife 18:38 de 9 Şubat 2017

  Merhabalar bende kist belirtisi veya herhangi bir belirti yok fakat evde kedi besliyorum ve bahsedilen paraziti gördüm açıkcası korkuyorum ve kedim evin heryerinde dolanıyor uyuduğum yerde çalışma odamda ve tüy yutma ihtimalim de var ve bu bakteriyi vücuduma almış da olabilirim tabi ki en kısa zamanda hastaneye gideceğim fakat herşeyden önce ( hayvan bakımı hariç) alabileceğim bir önlem var mı?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:12 de 9 Şubat 2017

   Hidatik kistler kedilerden bulaşmaz. Sadece aşısı olmayan ve kırsal alanda yaşayan köpeklerden bulaşabilir.

 10. Emin 14:50 de 3 Şubat 2017

  Hocam 2013 yılında kisthidatik amaliyati oldum bugün olduğum kontroller sonucu1/4096 kist sonucu çıktı bana bir daha yenilemez denmişti ama ne yapmalıyım bu sonuç yuksekmi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:09 de 4 Şubat 2017

   Bu sonuç çok yüksek. Ancak bu testin yüksek olması mutlaka yeni kistlerin çıktığını göstermez. Ameliyatınızı yapan doktorunuz bazı filmler çektirerek gerçek durumu ortaya koyacaktır.

 11. Derya deniz 21:50 de 1 Şubat 2017

  İyi aksamalar hocam..annem 52 yasinda ve bugün ulteasonda 12 cm büyüklüğünde hidratik kist cikti karaciğerinde çok korkuyiruz acik.ameltatmi yoksa kapali yapilmali riski nedir ne onerirsiniz annem lütfen yardimci olurmusunjz ..özellikle kist boyutu kapali ameliyata engel mi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:07 de 3 Şubat 2017

   Kapalı veya açık ameliyat kistin karaciğerde yerleştiği bölgeye ve ameliyatı yapacak cerrahın tecrübesine bağlıdır.

   • Derya deniz 13:14 de 3 Şubat 2017

    Tesekkurler Hocam peki siz yapiyormusjnuz bu konuda tecrübesiz var mi..hocam bide ameliyat çok mu tehlikeli

 12. Kadir 16:53 de 23 Ocak 2017

  Hocam 2015 de röntgen çekindim ve kist çıktı tahliller yaptırdım 7 cm lik bi hidatik kist olduğunu söylediler bana şuanda bi etkisi yok yada var ama ben farketmiyo rum ameliyat olmayı hiç istemiyorum siz e ne yapmalıyım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:14 de 23 Ocak 2017

   Akciğerde 7cm boyutunda hidatik kist erken veya geç dönemde mutlaka komplikasyon yaratır. Ameliyat olmanız gerekir.

 13. Yiğit 23:29 de 12 Ocak 2017

  Hocam merhaba . Ben yiğit 22 yaşındayım, 1 hafta önce akciğerimden hidadik kist ameliyatı oldum ve taburcu edildim . Kistin alındığı söylendi. Tekrar eder diye cok korkuyorum . Tekrar olasılığı nedir . Nelere dikkat etmeliyim . Teşekkürler saygılarımla .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:47 de 13 Ocak 2017

   Bunun için ameliyatını gerçekleştiren doktorlarının bilgisine ihtiyaç var. Eğer kistin canlı ise ve içinde yavru kistler barındırmış ise ameliyat sonrası Albendazole ile koruyucu tedavi gerekir. Değilse tekrar etme olasılığı yoktur. Doktorunla görüşmelisin. Geçmiş olsun.

 14. Plevneli 05:41 de 8 Ocak 2017

  Merhaba kishitatik oldum akciğerimin önünde bulunan kaburgada yapışmış 2012 oldum hala ağrılarım var nefes darlığı çekiyorum üst başlangıç kaburga kemiğim yok boşluk olduğunu ve dikkat etmem gerektiğini söylüyorlar yapılan işlemde akciğerimde hasar oluşmuş yani hava kabarcıkları kesik darbe oluşmuş iş yeri doktorları sürekli hastaneden çalışır belgesi al diyor gidiyorum yapılan işe göre normal bir şeyin yok diyorlar ben bu durumumdan engellikten yararlanabilirmiyim . Yada nasıl yarar sağlayabilirim gözümdede problem var beni yönlendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:27 de 8 Ocak 2017

   Sayın Plevneli maluliyetten yararlanabilmek için ameliyat olduğunuz hastanenin sağlık kuruluna başvurmalısınız. Yapılacak testler sonucu bunun mümkün olup olmadığı kurul tarafından tespit edilecektir.

 15. Ali 19:42 de 7 Ocak 2017

  Hoca m 22 yaşında oğlum akciğer hidatik kist ameliyatı oldu iki gün oldu sağ tarafın üçte biri alındı şimdi nasıl yaşamalı nelere dikkat etmeli

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:04 de 8 Ocak 2017

   Solunum fonksiyonlarında eskiye göre belli bir oranda azalma olacağı için aktivitelerinde hızını azaltacaktır. Özellikle zatüre olması durumunda akciğer sahası azaldığı için bunu aağır geçirebilir. Bu nedenle akciğer enfeksiyonuna yakalanmamaya dikkate etmelidir. Sürekli olarak amelşyatınızı gerçekleştiren doktorunuzun kontrol ve takibi altında olmalısınız. Geçmiş olsun.

 16. FATİH YILMAZ 16:42 de 6 Ocak 2017

  Sn.Hocam Merhaba ,

  2003 yılında 14 yaşında iken AKCİĞER KİST HİDATİK tanısı ile 4 ay’a yakın tedavi gördüm ve ameliyat olmak zorunda kaldım. Fakat yıllardır yere çömelme vaziyeti alıp 2-3 dakikadan fazla beklediğimde çok aşırı bir batma oluyor dikiş izlerinin olduğu yerde ve eğer doğrulmazsam deride şişme oluşuyor alttan sinir batıyor ve baskı yapıyor sanırım . Bunun için 5 sene önce ameliyat olduğum hastaneye gititm kontrole fakat doktor bey bir sorun olmadığını ve zaman alabileceğini söyledi bu iyileşmenin… fakat 13 yıl oldu hala aynı durum devam ediyor . Ne yapmalıyım sizce ? Teşekkür ederim .. SAYGILARIMLA

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:15 de 7 Ocak 2017

   Deride şişme olması bu bölgenin muayenesini gerektirir. Bir göğüs cerrahisi uzmanına başvurunuz. Muayeneniz ve gerekirse BT tetkiki ile incelenmesi gerekebilir. Geçmiş olsun.

 17. kerim hizal 11:43 de 5 Ocak 2017

  Semih hocam saygilar.esim 1 yil once agiz ve burundan kan gelmesi sonucu bolu a.i.b.u.hatanesine yatirdik.eşim su an 43 yasinda 3ve 8 yaşlarında iken sag akciger sol akciger ve karacigerden hidatik kist ameliyati oldu.2016 yilinda agiz ve burundan kan gelince ye kadar tek sıkıntısı nefes darligi çekiyordu.boludan pendik marmara hastanesine geldik burada yapilan tahlil ve film sonuclarinda sol akciger tamamen sag akcigerde kismen tikali oldugunu ve soldada kist olma ihtimalinin yuksek oldugu söylendi.ameliyat oldu be 1 yil gecti kistin tekrarladigini be yeniden ameliyat olmasi gerekebilir dendi .hocam gerekirse yanınızda gelebilirim.cvplarsaniz cok sevinirim.teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:50 de 5 Ocak 2017

   Komplike hidatik kist durumu. Lütfen kesin bir değerlendirme yapabilmemiz için randevu (444 55 44 veya 02123043940) alarak filmlerinizle birlikte hastanemize başvurunuz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

 18. Seher 22:36 de 2 Ocak 2017

  Iyi aksamlar doktor bey ben turkiyede dogdum almanyada yasiyorum 2016 temmuz ayinda turkiyede normal kontrol icin hastaneye gittim ultrason yaptilar kara cigerimde kist hidatik oldugunu soyledi doktorlar ameliyat olmam gerektigini soylediler almanyaya geldim tekrar burdaki doktorlar bazilari ultrasonla bskinca anladi bazilari mrt ve ct yaptilar anlamadilar kanimdada cikmiyodu parazit negatifdi hep en sonunda universite bilinmis bir universite hastanesinde profesorlere gittim onlarda kan aldilar yine cikmadi mrt sonuclarina baktilar profosorler sonunda karar verdiler kist hidatik olduguna ve ameliyat olucam ama bende hicbbir belirti yok kanimdada cikmiyo bu normalmi bide ameliyattan sonra 10 gun kalican dedi doktorlar cok uzun bir sure geldi bana turkiyede ameliyat olmaya karar vermistim ama bu ameliyati yapan iyi bir profosor bulduk ona yaptircaz insallah hersey yolunda gider cevaplarsaniz sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:10 de 3 Ocak 2017

   Hidatik kist için yapılan IHA kan testi tüm hastalarda pozitif çıkmaz. Ameliyatınızı bu konuda tecrübeli bir ekip gerçekleştirmelidir. Bu durumda hastane kalışı 3 veya 4 gecedir. Almanya’da hidatik kist Almanlar’da görülmez sadece Türkler ve diğer doğu Avrupalı göçmenlerde görülür. Bu nedenle bu ameliyat konusunda tecrübeli cerrahi ekip sayısı kısıtlıdır. Şimdiden geçmiş olsun.

 19. Mecit ucar 22:15 de 1 Ocak 2017

  Hocam kist hidadik yeginimde var iştahı yok birde ne yiyorsa atıyor ultrasyonda bir ay ara ile çektik kist büyüdüğün söylediler sizce ilaç tedavisine devamı yoksa ameliyatmi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:18 de 2 Ocak 2017

   Kist hangi (akciğer? karaciğer?) organda? Bunu belirtmezseniz size nasıl yardımcı olabilirim? Doktorunuzun tavsiyesini dinleyin

 20. Ertan 12:40 de 30 Aralık 2016

  Hocam ameliyattan sonra echinococcus antikoru 1/2560 çıktı, ultrason da birşey yok, referans 1/160
  Nasıl yorumlamaliyiz?? Teşekkür ederim
  (Amalyattan 5 ay sonra)

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:11 de 1 Ocak 2017

   Bu bilgiyle size bir yorum yapabilmem olanaksız. Lütfen ne ameliyatı olduğunuzu belirtiniz. Ultrason yapıldığına göre bunun bşr karaciğer hidatik kisti olduğunu TAHMİN ediyorum. Tahmin üzerine tıbbi yorum yapılamaz. Lütfen sorularınızda daha özenli olunuz. Geçmiş olsun.

   • Ertan 12:51 de 1 Ocak 2017

    Tahmin doğru hocam , dikkat ederim bundan sonra

    • Ertan 12:36 de 2 Ocak 2017

     Karacigerden hocam nasıl yorumlamaliyiz??

     • Ertan 16:07 de 5 Ocak 2017

      Hocam ameliyattan sonra echinococcus antikoru 1/2560 çıktı, ultrason da birşey yok, referans 1/160
      Nasıl yorumlamaliyiz?? Teşekkür ederim
      (Amalyattan 5 ay sonra)
      Karaciğerde

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:46 de 5 Ocak 2017

      Bu değer oldukça anlamlı. Karaciğerde ve akciğerde başka kist olup olmadığı yönünden BT ve MR ile araştırılması gerekir. Eğer başka kist mevcut değilse önemli bir durum değil. Geçmiş olsun.

 21. neslihan 16:01 de 23 Kasım 2016

  merhaba hocam ,
  karaciğerimde 6 cm kist hidatik mevcut. bi kaç doktor a gittim Doktorlardan bi kaç tanesi ameliyat dedi diğerleri iğne ile öldürülebilir dedi. nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.24 yaşındayım . yardımlarınızı rica ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:57 de 23 Kasım 2016

   Neslihan Hanım, karaciğer hidatik kistleri için Albendazol denilen ilaç ve BT eşliğinde iğne aspirasyonu etkili bir tedavi yöntemidir. Yine de kistin yerleşim yerini görmeden KESİN bir tedavi önerisi yapabilmem mümkün değil. Acil şifalar dilerim.

 22. Ela 03:01 de 30 Ekim 2016

  Hocam kardeşimde akciğer hidstik kist var ağzından kan geliyor normal mi bu durum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:06 de 30 Ekim 2016

   Ela Hanım akciğer hidatik kisti olan hastalarda ağızdan kan gelmesi görülebilir. Bir an önce uygun şekilde tedavi edilmesi gerekir.

 23. Alpay 22:23 de 17 Ekim 2016

  Hıcam merhaba kardelim karaciger hidatik kisten ameliyat oldu doktor 1 ay sınra akcigerdende olması gerektigini söyledi ordada hitatik kist oldugunu söylediler. Ameliyatı size yaptırmayı dusunuyoruz ancak bir ay içinde herhangi bir şekılde kitle de patmalama vs riski var mıdır i?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:12 de 18 Ekim 2016

   Alpay Bey, akciğerdeki kistin patlama riski kistin büyüklüğü ve akciğerdeki yerleşim yerine bağlıdır. Bekleme süresi içerisinde Andazol adlı ilacı kullanmanız uygun olur. Bunun için gerekirse hastanemize baş vurunuz. Bu mümkün değilse lütfen karaciğer ameliyatınızı yapan doktorunuzla görüşünüz ve tedavinin nasıl yapılacağı konusunda bilgi alınız. Dilediğiniz zaman ameliyatınız için yardımcım Ebru Hanımı 02123043940 numaralı telefondan arayarak randevu alabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 24. Serpil kotik 13:35 de 17 Nisan 2016

  Hocam çocuk hastalariniz varmi. Çocuklarla ilgileniyormusunuz

 25. sadiye 11:02 de 15 Nisan 2016

  Hocam 1hafta önce amaliyat oldu karciger kistten 10santim buyuklukteydi tekrarlarmi kac gun daha yatmam lazim hocam bir de ne zaman hamile kalabilirim cevbabiniz icin simdikten tesekur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:10 de 16 Nisan 2016

   Bir kaç gün içinde normal yaşama dönebilirsiniz. Hamile kalmanızda sakınca yok. Geçmiş olsun.

 26. hasan 22:11 de 4 Mart 2016

  Mrb Hocam.
  Mart 2015 te ağrı şikayetiyle gittim. Ve karaciğerde kist olduğunu öğrendim. (Ultrason da 103×85 mm tip 2.) perkütan drenaj yapıldı.
  Mart 2016 da kontrole geldim ve ultrasonda 63x36mm tip 3.
  Şu anda andazol kullanmaya başladım 1 ay boyunca kullanıcam.
  Ameliyat olmaktan çekiniyorum. Görüşlerinizi bekliyorum Teşekkürler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:52 de 13 Mart 2016

   Karaciğer hidatik kistleri için genel cerrahi uzmanlarından bilgi almanız gerekir. Bizim konumuz akciğerdeki kistlerle ilgilidir. Acil şifalar dilerim.

 27. Deniz 12:56 de 16 Şubat 2016

  Hocam 13 gün önce akciğer Kist Hidatik ameliyatı oldum. Hastaneye yatıyorum hâla, doktor sol üst tarafta ciğerin büyümediğini söylüyor, tekrar ameliyat gerekebilir dedi. Sizce ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:06 de 16 Şubat 2016

   Başka bir hastanede tedavi altında olan ve hiç bir test/film bilgilerini bilmediği bir hasta için yorum yapabilmem mümkün değil. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket edilmelidir. Acil şifalar dilerim.

 28. Akgul erkus 15:48 de 12 Aralık 2015

  Hocam amaliyat olmadan ilaçlarla tedavi edilemez mi ve açık ameliyat olsam çok zor olacak benim için sorumlulukların var ve banada bakacak kimse yok ne yapabildim kapali ameliyat olma şansı yokmu

 29. Emine 23:45 de 22 Ağustos 2015

  Hocam bu tümör müdür?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:26 de 23 Ağustos 2015

   Hayır hidatik kist bir tümör değildir. Köpek dışkısı ile kirlenmiş besinlerin tüketilmesi sonucu insanların akciğer ve karaciğerinde ortaya çıkan parazitlerin oluşturduğu kistlerdir.

İletiler kapalı