Akciğerin İyi Huylu Tümörleri

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

İyi Huylu Akciğer Tümörleri Nelerdir?

Kanserler gibi yayılma veya hızla büyüme özelliği taşımayan tümörlere iyi huylu tümörler denir.

Bu tür akciğer tümörleri uzun yıllar büyüklük veya şekil olarak değişiklik olmadan kalırlar.

Akciğerde iyi huylu tümörler nadir görülür. Akciğerlerde görülen tümörlerin çok büyük bölümü ne yazık ki kanserlerden oluşur. Bu nedenle akciğerde görülen bir tümöre “iyi huyludur” demeden önce bundan tam olarak emin olmak gerekir.

Akciğerdeki bir tümörün iyi veya kötü huylu olduğuna karar verirken

 1. Çok hassas teşhis yöntemleri (ince kesitli bilgisayarlı tomografi, PET-CT, MR gibi) kullanmak.
 2. Bu konuda tecrübeli göğüs cerrahisi, göğüs hastalıkları ve radyoloji uzman hekim grubu ile birlikte değerlendirme yapmak.
 3. Takipler sırasında gelişebilecek durumlar nedeniyle hasta ve aileyi lezyon hakkında son derece ayrıntılı olarak bilgilendirmek gerekir.

Hamartom Nedir?

 • Hamartom, en sık görülen iyi huylu akciğer tümörüdür.
 • İçerisinde yağ, bağ dokusu ve kıkırdak gibi normal vücut yapıları yer alır.
 • Hamartomlar diğer sebeplerle çekilen röntgen filmleri ile tesadüfen tespit edilirler.
 • Hamartomun oluşma sebebi kesin olarak bilinmemektedir.

İyi Huylu Akciğer Tümörleri Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Hamartomlar hastada herhangi bir yakınma oluşturmuyorsa tedaviye gerek yoktur. Hastanın düzenli olarak izlenmesi ile kontrol altında tutulur. Büyüme göstermesi ve hastada yakınma oluşturması durumunda endoskopik operasyon  / kapalı ameliyat (VATS yöntemi) ile çıkartılırlar. Bu endoskopik akciğer ameliyat ıyaklaşık 1 saat sürer ve 2 gün hastene yatışı sonrası taburcu olunur. Ameliyat bu konuda tecrübeli göğüs cerrahları tarafından yapıldığında komplikasyon oranı son derece düşüktür.

Aşağıdaki Tomografi Grüntüsü: Hiçbir yakınması olmayan ve sigara içmemiş 29 yaşında bir bayan hastamızda başka bir sebeple çekilen bilgisayarlı tomografide sol akciğerde ortaya çıkan hamartom görülmektedir. Tümör içerisindeki kireçlenme (kalsifikasyon) hamartom için tanı koydurucudur. Hastamıza herhangi bir cerrahi operasyon uygulamaya gerek görmedik. Düzenli olarak kontrol altında bulunmasını önerdik.

hamartom: iyi huylu akciğer tümörü tomografide

Aşağıdaki Görüntü: 70 yaşında bir erkek hastamızda akciğer kanseri nedeniyle ameliyatla çıkarttığımız sol akciğer üst lobda, kansere ilave olarak bulunan hamartom görüntüsü. Bu hastamızda ameliyat hamartom için değil akciğer kanseri tedavisi için uygulanmıştır.

hamartom - akciğer kanseri görüntüsü

Fibrom Nedir?

Fibrom, akciğer veya daha sık olarak akciğer zarından (plevra) kaynaklanan bağ dokusunda aşırı gelişme şeklinde ortaya çıkan lezyonlardır.

Genellikle hastalarda bir yakınmaya sebep olmazlar.

Akciğer kanseri için risk grubunda bulunan (sigara içmiş, 45 yaş üzeri, akrabalarında akciğer kanseri olan hastalar gibi) kişilerde Tek Port VATS yöntemi kullanılarak ile çıkartılırlar.

Bilgisayarlı tomografisinde fibrom olduğu kesin olarak tespit edilmiş ve herhangi bir yakınması olmayan kişilerde operasyon gerekli değildir, yakın takip gerekir.

Aşağıdaki Görüntü: 52 yaşında sigara içen bir hastamda sağda omurga üzerinde tümöral kitle görüldü. Kendisine operasyon önerilmiş olması sebebiyle hasta tarafımıza başvurdu. 2cm’lik tek bir kesi kullanılarak VATS yöntemiyle (kapalı ameliyat) tümör çıkartılmış ve hasta 1 gün sonra taburcu olmuştur. Patoloji inceleme sonucu plevral fibrom’dur. Bu İyi huylu bu tümör için daha sonra ilave bir tedavi gerekli değildir.

endoskopik fibrom ameliyatı tek port vats

Akciğer İçinde Lenf Bezi (Lenf Nodu)

Akciğer içerisindeki lenf bezleri bazı durumlarda büyüyerek filmlerde tümör şeklinde görülebilirler. Şüphe olan durumlarda (hastanın daha önce bir kanser geçirmiş olması veya akciğer kanseri şüphesi olan kişiler gibi) VATS operasyonu ile nodül çıkartılmalıdır. Risk grubunda olmayan kişilerde ortaya çıkan basit lenf nodu büyümesinin bir tedaviye ihtiyacı yoktur.

Aşağıdaki resim: Meme kanseri nedeniyle 2 yıl önce tedavi görmüş olan 31 yaşında bayan hastamız. Takipleri sırasında çekilen bilgisayarlı tomografide sol akciğerde nodül tespit edilmiş ve onkoloji uzmanı tarafından operasyon için tarafımıza sevk edilmiştir. Yaptığımız endoskopik operasyon (VATS yöntemi ile kapalı ameliyat) ile nodül çıkartılmış ve patoloji incelemesi ile bunun meme kanseri metastazı (yayılması) değil akciğer içinde büyümüş iyi huylu bir lenf nodu olduğu tespit edilmiştir. Böylece hastamızda ilave bir kemoterapi uygulama gereği kalmamıştır.

akciğer lenf bezi, akciğer içinde lenf nodu

Kapalı Fibrom Ameliyatı – Endoskopik Yöntem (VATS)

İyi huylu akciğer tümörleri hastaya en az zarar verici şekilde uygulanacak bir endoksopik ameliyat (kapalı yöntem cerrahi) ile cerrah tarafında çıkartılırlar. Bu tümörlerde açık yöntem tercih edilmemelidir. Hastalar VATS operasyonu sonrası 1-3 gün içinde taburcu olarak 3-7 gün içerisinde normal yaşantılarına dönebilirler.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

Hastane

Acıbadem Maslak Hastanesi

Muayenehane

Fulya Doktorlar Merkezi, Polat Tower, Fulya, Şişli, İstanbul

Randevu

0212 304 39 40 / 0532159734


Kaydet

Kaydet

417 İleti

 1. Ekaterina Karaca 16:01 de 12 Nisan 2017

  Semih bey ilginize çok teşekürler.44yaşındayım,25yıldır sigara içtim,şuan bıraktım.Son 4-5aydır ara sıra öksürük ve hırıltı dan rahatsızdım,2defa bu sureçte akciğer grafisi çekildi,doktor temiz dedi,fakat rahatsılığım geçmeyince BT çekildi,rapor:Kemik ve eklem yapılarda dejeneratif değişikliler izlenmektedir.Tiroid lob boyutları artmış görünümdedir (haşimato hastasıyim) Trakea orta hatta yerlişimlidir.Mediastende en büyüğü alt paratrakeal yaklaşik 7,5 mm çapında olmak üzere alt paratrakeal,subkarinal birkaç lenf nodu izlendi.Ana vasküler yapılar ve kalp boyutları tabiidir.Plevral effüzyon izlenmemiştir.Sağ akciğer orta lob lateral segmentte yaklaşik 1,8mm çapında nödül açısında şüpheli hiperdens görünüm izlendi.Sol akciğer üst lob linguler segmentte sekel fibrotik plöroparankimal çekinti ile uyumlu lineer hiperdansitler mevcuttur.Sol akciğer üst lob linguler segmentte yaklaşik 7mm ve sol akciğer alt lob supeiror segmentte ise yaklaşık 7-8mm çapında hava kisti ile uyumlu görünüm dikkati çekti.Doktor 6ay sonra tekrar BT istedi,yorumunuzu duymak istedim,çok teşekürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:04 de 12 Nisan 2017

   Burada çok önemli bir durum yok. Sigarayı bırakmış olmanız çok olumlu. Doktorunuzun önerisine uyarak 6 ay sonra BT çekilerek karşılaştırma yapılması yeterlidir. Geçmiş olsun

 2. Nagihan Demir 21:26 de 7 Nisan 2017

  Mrb dr bey annem 65 yasinda romotoid artrid hastasi baska bi hadtaligi yok sigara yila once icmisti su aralar gunde 3 4 adt ictigi sigarayi da birakti bi kac senedir derin nefes seklinde nefes darligi ara ra vardi cok endiselendik hocam toraks BT incelemesinde
  Medastende sag ust paratrakeal subkarinal bileteral hiler en buyugu sag alt paratrekeal aksiyal planda 10×5 mm boyutta milimetrik lenf nodu mevcut
  Her iki akciger apikal segmentte sekel sekel fibrotik traksiyonlar,sol plevral intraolobuler intersitisyel septal kalinlasmalar mevcut
  Sagda ust lob apikal segment posteriorda perifere dogru uzanim gosteren plevral cekinti traksiyon alani komsulugunda subplevral ince cidarli kistik dejeneratif degisiklikler dikkat cekici.
  Sag akciger ust lobda posterior segmentte yakalsik 2 cm boyutlu bir alanda buzlu cam yogunluginda dansite artimi mevcut.Sagda alt lob posterabazal segmentte santrali kaviter gorunumunde subplevral 8 mm capli noduler lezyon izlenmistir
  Her iki akciger alt lob bronslarda santralde tubuler bronsektaziler mevcut
  Sag alt lob posterobazal segmentte subtiagrafmatik subplevral 17 mm capli noduler rount atelektazi ? İle uyumlu olabilecek dansite artimi mevcuttur

  Hocam biraz uzun oldu ama ben bu nodullerden korktum her agizdan bi ses var bu sonucta kotu bi durum olma olasiligi nedir babamizi 20 gun obce kaybettik simdiden allah razi olsun saygilarimla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:08 de 9 Nisan 2017

   Nagihan Hanım, özellikle sağ akciğer üst lobda görülen 2cm’lik buzlu cam alanı önemli. Önce 2 hafta antibiyotik kullanıp daha sonra yeni bir BT çekilerek kontrolü gerekir. Geçmiş olsun.

   • Nagihan 13:23 de 9 Nisan 2017

    Hocam cvbiniz icin tesekkur ederim

   • Nagihan 23:42 de 9 Nisan 2017

    Hocam peki diger durumlarda endise edilecek bisey var mi bi oneriniz ? 17 mm nodul tehlike arz edebilir mi ? Antibiyotikle duzelir mi diger gorunen hastaliklar dedikeriniz cok degerli gerwkirse yuz yuz gorusuruz hocam saygilar

 3. Şerife 12:53 de 7 Nisan 2017

  İyi günler semih bey benim babam 3 aydır baş agrısıcekiyordu baş için gitmediğimiz doktor kalmadı 3 ayın sonunda akciğerinde kanser oldugu ortaya cıktı ve biyopsi yapıldı bugün sonucunu aldık ve kötü huylu dedi bugün yine tahliller istediler ve ilaclı tarama yapılacak size sormak istediğim şey gercekten ameliyatla bi kurtuluş çözümü varmı çünkü çok acı cekiyor akşamları öksürük den yatamıyor ve üstüne bide baş agrısı onu maffediyor lütfen 🙏 yardımcı olurmusunuz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:49 de 7 Nisan 2017

   Baş ağrısının sebebi beyinde metastaz olabilir. Hemen bir beyin MR çekilip metastaz varsa hızlı şekilde radyoterapi gerekebilir. Biyopsi ve PET-BT sonuçlarıan ile evresine ve tümörün hücre türüne göre tedavi planlnamaı lazım. Acil şifalar dilerim.

   • Şerife 12:21 de 8 Nisan 2017

    teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için

 4. HAKAN 17:41 de 6 Nisan 2017

  SEMİH BEY MERHABA
  GEÇEN HAFTA CUMA GÜNÜ SİZE FİLİMLERİMİ GETİRMİŞTİM
  FİLİMLERDE VE RAPORLARDA MİLİMETRİK SUBPREVAL NODÜLLER OLDUĞUNU 5 YIL SONRA
  DÜŞÜK DOZ BT ÇEKTİRMEMİ TAVSİYE ETMİŞTİNİZ. NODÜLLERİN 2 – 3 MM OLDUĞUNU ÖNEMSİZ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİNİ,Z.
  BENİDE PSKOLJİK OLARAK ÇOK RAHATLATTINIZ.
  BENİM KAFAMA TAKILAN AŞAĞIDA SONUÇ RAPORUNDA YAZAN İM.62 İM.55 İM 87 İM 38
  BUNLAR NODÜLLERİN BÜYÜKLÜĞÜNÜMÜ İAFADE EDİYOR. ÇÜNKÜ SİZ 2- 3 MM NODÜLLER DEMİŞTİNİZ

  TORAKS BT (KONTRASTSIZ)
  Teknik : IV kontrast madde verilmeden aksiyel düzlemde, mediasten ve parenkim penceresinde kesitler elde edilmiştir .
  Bulgular :
  Sağda transvers fissür trasesinde hafif kalınlaşma ve milimetrik nodüler dansite izlenmektedir (İm. 62).
  Sağ üst lob anteriorda subplevral milimetrik nodül (im. 38), alt lob süperior segment düzeyinde fissürde lineer kalınlaşma ,
  Sağ posterior bazal segmentte subplevral milimetrik nodül (im. 87),
  Sol akciğer alt lobda fissür komşuluğunda milimetrik nodül izlenmektedir (İm. 55).
  Kalp boyutu ve şekli normaldir. Torakal aorta normal çaptadır.
  İnceleme kontrastsız olmakla beraber, mediastinal gross kitlesel oluşum, LAP izlenmemiştir.
  Trakea ve her iki ana bronş patent olup, lümen konturları düzgündür.
  Her iki akciğer parenkim alanlarında pnömoni lehine konsolidasyon saptanmamıştır.
  Bilateral plevral efüzyon ve bilateral pnömotoraks izlenmemiştir.
  Özefagusun konturları düzgündür. Özefagogastrik bileşke normal lokalizasyondadır.
  Toraks ciltaltı yumuşak dokuları ve kas planlarında belirgin yer kaplayıcı lezyon izlenmedi.
  Kosta ve torakal vertebralarda, kesitlere dahil kemik yapılarda fraktür, litik-sklerotik lezyon saptanmadı.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:53 de 6 Nisan 2017

   Hakan bey, bunlar nodüllerin görüldüğü tomografi görüntülerinin numarasıdr (ingilizce ‘image’ kelimesinin kısaltılması ‘im’ olarak ifade edilmiş). Nodüllerinizin çapı ile alaksı yok. Boşuna kendinizi üzmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

 5. ersan tilbe 00:31 de 31 Mart 2017

  Açıklamanız ıcın cok teşekkürler hocam ıcımı rahatlattınız doktorumun ıstedıgı ıkıncı bt yı cektırmeme gerek yok anladığım kadarı ıle yanılıyormuyum acaba

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:59 de 31 Mart 2017

   Sayın Tilbe, hastanın gerçek sorumluluğu onu muayene eden doktora aittir. İnternet üzerinden yapılan değerlendirme ve yorumlar sadece kısıtlı bilgilere dayanır ve eksik olabilir. Ben size genel kuralları açıklıyorum. Hastaya ait tüm bilgiler olmadan ve muayenesi gerçekleştirilmeden kesin bir öneri yapılması mümkün değildir. Bu nedenlerle tüm diğer hastalara olduğu gibi size de önerim muayene olduğunuz ve sizden sorumlu olan doktorunuzun önerilerine uymanızdır.

   • Aysun 14:14 de 5 Nisan 2017

    Merhaba Semih bey

    Pet bt rapor sonucum aşağıdaki gibi daha öncede size bt sonucumu göndermiştim. 8 yıl sigara içtim astım hastasıyım ve 26 yaşındayım

    Sağ akciğer de tanımlanan düşük metabolik aktiviteli ve hipermetrobik lezyonların karakteriyazonu için histolojik tanı uygun olacaktır.Bunun dışında sağ akciğer ve sol akciğer üst lop apikoposterior segmente raporda tanımlanan buzlu cam alşanlarının varlığı dikkati çekmiştir. Mediastande ve sağ hilusta bir kaç adet ılımlı hipermetabolik lenf nodu mevcuttur.Tiroit bezi sol lob alt polünde periferik yerleşimli 1 cm boyutunda hipermetabolik nodüller lezyon dikkati çekmiştir.Bu alanın posteriorunda santral kompartmanda yağ planlarında hetorojenite ile ılımlı PDG tutulumu yanı sıra milimetrik lenf nodları gözlenmiştir.Olası primer malignite açısından USG ile kolerasyon ve İAB önerilir denmiş. Yorumlarsanız sevinirim.

    Birde bronkoskopi oldum sıvı ve parça alıp patolojiye gönderildi henüz sonuç çıkmadı. Bronkoskopi sonucu alınan parça ve sıvı yeterli olur mu yoksa biyopsi yada başka bir işleminde yapılması gerekirmi

    Saygılar

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:02 de 5 Nisan 2017

     Bahsettiğiniz lezyonlar için yapılan bronkoskopide herhangi bir sonuç gelme olasılığı son derece düşüktür. Akciğerdeki 1cm’lik lezyon PET- BT raporunda yüksek şüpheli olarak değerlendirilmiş ancak yaşınızın çok genç olması ve sigara öykünüzün çok kısa olması dolayısıyla bu lezyonda bir kanser olaslığı çok düşük. Eğer yapılmış olan bronkoskopinizde tüberküloz ile ilgili bulgular tespit edilmez ise iğne aspirasyon biyopsisi veya gerekirse VATS yöntemiyle bu şüpheli 1cm’lik kezyonun teşhisi gerekli olabilir. Doktorlarınız bu konuda size yardımcı olacaktır. Tekrar geçmiş olsun.

     • Aysun 22:30 de 11 Nisan 2017

      Semih bey merhaba bronkoskopi sonucu alınan 2 örnek sonuçları çıktı size daha öncede yazmıştım yorumlarsanız sevinirim

      İlk sonuç : makraskopi de bulgular 4 adet lam + sıvı bazlı sitoloji yöntemi otomatik cihaz ile (thın prep) uygulandı
      Tanı: bronş Bronkoskopik fırçalama sıvı bazlı sitoloji ptoöatik cihaz ile benign sitoloji spesifik bulgu izlenmedi

      İkinci sonuç ise : sıvı bazlı sitoloji yöntemi otomatik cihaz ile ( thın prep ) uygulandı//10cc uçuk pembe devamı yok.

      Tanı: Bronş, bronkoskopik aspirasyon sıvı bazlı otomatik cihaz ile benign sitoloji
      Yorum: spesifik bulgu izlenmedi.

      Yorumlarsanız sevinirim diğer sonuçlarımdaki bulgularda var ne yapılması gerek

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:56 de 12 Nisan 2017

      İleri değerlendirme ancak teşhis ve tedavinizi gerçekleştiren doktorlarınız tarafından yapılabilir. Kendilerine danışmanız gerekir. Tekrar geçmiş olsun.

 6. ersan tilbe 10:37 de 30 Mart 2017

  İyi gunler hocam yasım 36 3 ay once 42 derece atesle doktora gıtım cektırdıgım akcıger bt de akcıgerımde 2.5 – 3 ve 4 mm kalsifikasyon ıcermeyen nonspesifik nodul oldugu tespıt edıldı 14 sene sıgara kullanımında 3 ay once sıgarayı bıraktım ıcmek degıl ortamına bıle gırmıyorum artık doktorum 3 ay sonra tekrar bt ıstedı bu boyuttakı noduller tehlıkelımıdır vede sıgara kullanımının bırakılmasının nodullerın boyutları uzerınde bır etkısı varmıdır tesekkurler.

 7. Emre Biçer 00:44 de 29 Mart 2017

  Semih hocam merhaba.Öncelikle bütün hastalarımıza acil şifalar dilerim.
  55 yaşındaki annemde akciğer sol alt lob bazal segment düzeyinde plevral efüzyon içerisinde hafif hiperdens 3.5×2 cm boyutunda nisbeten düzgün sınırlı lezyon alanı izlendi.
  Akciğerinden sıvı örnekleri alındı patolojik sonuçlar çok geç çıkıyormuş bu lezyonun kötü huylu kitle olma olasılığı nedir ?kötü huylu çıkarsa erken evrede müdahele etme olasılığı var mıdır?Sol bölgede ağrıları oluyor annemin tek şikayeti bu…Saygılar…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:30 de 29 Mart 2017

   Eğer sıvının patoloji (sitoloji) incelemesinde bir sonuç alınamaz ise görülen kitleden de biyopsi gerekli olabilir. Ayrıca PET-BT bulguları da önemli olacaktır. Hastalığın kötü huylu olup olmadığına ancak çıkacak bu sonuçlara göre karar verilebilir. Geçmiş olsun.

 8. Songul 23:45 de 23 Mart 2017

  Hocam babam 72 yaşında zatureten 1 hafta hastanede yattı ped çekimi yapıldığında akcigerinde tümör goruldu lenf bezinde birşey görüldüğü biyopsi yapılması gerektiği söylendi fakat kbb gittiğimizde derinde olduğunu 3 saatlik ameliyatla parca alınabileceğini söyledi ne yapmamızı onerirsiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:15 de 24 Mart 2017

   Songül Hanım, eğer kanser boyundaki lenf bezine yayılmış ise hastanızın ameliyat olması bir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle doktorlarınız bu lenf bezinin çıkartılarak incelenmesini isteyerek hasta için uygun tedaviyi saptamaya çalışıyorlar. Doktorlarınızın önerilerine uyun. Geçmiş olsun.

 9. Murat bağış 18:58 de 9 Mart 2017

  mrh saygıdeger hocam babam yaklasık 40 yıl sigara içmiş 63 yasında 20 gün önce akcigerde kitle oldugu fark etiler biyopsi yapıldı biyopsi sonucu kesitlerde biyopsinin birinin tamamen ibaret olup küçük biyopside fokel nekroz ile bir alanda izlenen stromal dokuda mültimüklüer hücrelerden olusan küçük granülöm benzeri olusum izlenmektedir mevcut morfoloji ile öncelikle granülomatöz hastalıklar düsünülmekte beraber geniş nekrozdan dolayı eşlik eden olası bir malignite ekarte edilememistir. Hocam pet sonucuyla karsılastırdgnda doktorlar zıt seyler oldugunu sölüyor ve ne yapacagımızı bilmiyoruz pet sonucu sağ akçiger üst lob anterinor sagmente pievral tabanlı spiküler uzantılı 30*21mm lik kitlede suwaks degerinin 6.2 olarak ölçüldügü malignite düzeyinde artış fdg tutulumu izlendi sol akçiger lingular segmente sag akçiger orta lobda ve alt lob posterabazal segmente izlenen buzlucam dansiteli nodüler lezyonlarda suwmax degerinin 2.4 olarak ölçüldügü hafif artmıs fdg tutumu izlendi Fdg nin kalp karaciger barsaklar böbrekler ve mesenada normal fizyolojik dagılım gösterdigi izlendi sağ femur torakanterik bölgede 25*20mm lik içerisinde septasyonlar içeren hi podens lezyonda suwmax degerinin 2.2 olarak ölçüldügü artmıs fdg tutulumu izlendi (beningn kemik lezyonu ?) radyolojik korelasyon önerilir )onuc :sag akçiger de malignite düzeyinde artmış fdg tutlumu tutlumu gösteren kitle her iki AKçigerde hafif artmış fdg tutulumu gösteren nodüler lezyonlar (metastaz?) ve sağ hiler hipermetobolik lenf modu ile uyumlu f18 hocam lütfen yardımcı olun ne kadar kötü durum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:48 de 9 Mart 2017

   İğne biyopsisinde kanser tespit edilmemiş olması 40 yıl sigara içmiş bir kişide akciğerde ortaya çıkan 3cm’lik PET pozitif kitlede kanser olmadığını göstermez. VATS adı verilen kapalı girişimle kitle mümkünse tamamen çıkartılarak, mümkün değilse büyük bir biyopsi alınarak patoloji incelemesine gönderilmeli ve bunun sonucuna göre tedavi planlanmaldır. Geçmiş olsun.

 10. Volkan 22:10 de 8 Mart 2017

  Merhaba hocam, 8 ay önce testis kanserine yakalandım testis ameliyatı oldum patoloji sonuçlarım tümörün tamamı embriyonun karşın yapısındadır PLAP+ AFP_ BHCG_Kİ67 180 GERİ HÜCRELİ TUMOR EMBRİYEONEL KARSİNOM ORSİEKTOMİ Patolaji sonucundan sonra 1 kur kemoterapi gördüm 3 ay sonraki konturolumde röntgen film temiz çıktı 3 ay sonra tekrar kontrole gittiğimde mr çektirdim 1.5×2cm boyutlarında sağ akciger alt lopta kitle gördüler 1 ay sonraki bt sonuçlarım da 26×18mm boyutlarında kitle büyüme yapmış bunun üzerine göğüs cerrahisine sevk edildim burada da ameliyat olmam söylendi doktorlar ameliyattan sonra kemoterapi görebileceğimi söylediler ne yapmam lazım desteğinizi bekliyorum saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:30 de 8 Mart 2017

   Volkan Bey geçmiş olsun. Akciğerde sadece tek metastaz görülmesi yine de kötü bir durum değil. Çok sayıda ve yaygın olsaydı sorun olabilirdi. Ameliyat olman gerekir. Bu ameliyat için VATS denilen kapalı yöntem tercih edilirse daha uygun olur. Ameliyat sonrası kemoterapi devam edilecek. Acil şifalar diliyorum.

   • Emine 00:14 de 9 Mart 2017

    Mrb hocam ben 23 yaşındayım 4 ay önce astım dan dolayi rahatsizlandim röntgen çekildi sonra tomografi istendi ve akcigerde 40×24 mm boyutlarında düzgün sınırlı homojen iç yapıda solid lezyon izlendi. Plevral fibroz tümör ?
    Her iki akciğer alt loblarda yamasal buzlu cam sahaları izlendi.
    Plevral kalsifikasyon, kalinlaşma veya effuzyon izlenmemistir kemik yapıları doğal gorunumdedir. Sonuç bu çıktı ankara onkoloji hastanesine Ped için gittim ve sonuç doktorum a gösterdim iyi huylu kist fakat kapalı ameliyatla cikarmamiz iyi olur ileride kanama, içerde patlama ve buyume olma olasiligi olabilir dendi bi kaç doktorla görüştüğünü ve bu yönde karar verdik dedi takipden yana kullandım tercihimi 2 ay sonra tekrar ilaçlı tomografi cekindim 4 mm lik büyüme gözüküyor falan tomografi nin birisi ince birisi kalın çekilmiş bu yuzdendir kesinlikle böyle düşünüyorum dedi ve tekrar ameliyat önerdi önlem alınması ordan tamamen cikartirsak kist i daha iyi olur fakat daha derindeyse kapalı ameliyat la ulasamazsak kist in olduğu bölgeye açık ameliytta olabilir sinz tıbbi müdahale sirasinda dendi. . Fakat ben çevreden çok duyuyorum riskli ameliyat bende de var kist hiç bişey olmadı yıllardır diyenler çok kararsız kaldım ameliyat a gerek varmi sormak istedim .Bu arada hiç bir rahatsızlığım

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:45 de 9 Mart 2017

     Emine Hanım, plevral fibrom olduğu BT ve PET ile kesinleşmiş iyi huylu tümörler için biz kapalı yöntem dahil operasyon önermiyoruz. Doktorunuz sizi muayene etmiş ve tetkiklerini inceleyerek ameliyat önermiş. İkinci bir görüş almanızda fayda var. Geçmiş olsun.

     • Emine 15:10 de 11 Mart 2017

      Takip edilmesni istiyorum hocam ben fakat bu bana ileri de sıkıntı yasatirmi kanama içerde patlama vs gibi bu şekilde olabilir dedi bu olasılık beni tedirgin ediyor yani anladigim kadarıyla ciddi yada önemli bir durum değil galiba çok teşekkür ederim yardimci oldugunuz için iyi günler

 11. elif 09:07 de 8 Mart 2017

  Merhaba hocam Esim 30 yasinda 10 gün once hastalandi öksürük ates halsizlik doktora gittik bronsit dendi antibiyotik basladik. antibiyotik bitti tekrara tahlil oldu esimde bir oksurukde azalma oldu birde eskisi kaar sık ates ve titreme.olmuyor. arada atesleniyor gene. Neyse tahlilde crpsi düşmüş 34 iken 13e antibiyotk azda olsa ise yaramis dedi. Ama vbc 19iken busefer 23 cikti. Doktor bt istedi. sonuc su sekilde. her iki aksilada reaktif ozellikte lenf nodlari izlenmektedir. mediastende yuksek paratrakeal, prevaskuler, aortikopulmoner pencere, sag paratrakeal yerlesimli kisa akslari 1 cmi gecmeyen bir kac adet lenf nodu izlenmektedir. kesitler akciger parankim ile degerlendirildiginde her iki akciger bazellerinde sekel fibrotik degisikler izlenmektedir. doktor baska tahliler istedi degerlendirimisinz hocam kotumu.sonuclari 🙁

  • elif 09:23 de 8 Mart 2017

   hocam diher satırlarıda yazayim yorum icin faydali olur umarim. toraks üst açıklığından baslayarak alinan aksiyel kesitlerde. mediastinal ana vasküler yapilar ve kalp kompartmanlari dogaldir. trekea ve ana bronslar açıktır. plevral kalinlasma ve sıvı izlenmemektedir. kesitlere dahil alanlarda toraks duvarini olusturan kemik yapilar ve yumusak dokular normal olarak.izlenmektedir üst batindan gecen kesitlerde belirgin patoloji izlenmemektedir. bu kadar hocam rapor. ek olarak birde ultrasin istemisti ondada karaciger normal boyutta vr homojen ic yapidadir. konturlari düzgün parankim ekojenitesi normaldir intrahepatik vasküler yapilar normal kalibrasyondadir. Karaciğer sag lob 4.segmente 15 mmlik hiperekojen hemanjiom uyumlu lezyon izlendi. yaziyor hocam

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:31 de 8 Mart 2017

    Elif Hanım, bu BT raporunda önemli bir hastalık durumu söz konusu değil. Göğüs hastalıkları uzmanı tarafından antibiyotikler ile kolayca tedavi edilecektir. Geçmiş olsun.

    • Aysun 19:16 de 26 Mart 2017

     Merhaba Semih bey

     26 yaşındayım 8 yıldır sigara içiyorum ve çok çabuk yorulduğum ve gülerken bile tıkanıp öksürdüğüm için doktora gittim. Astım hastasıyım nefes testinde %53 ciğerlerimi kullandığım söylendi ve akciğer filmi çekildi.

     Bt raporunda

     Toros üst açıklığından başlayarak alınan aksiyle kesitlerde; mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp kompartmanları doğaldır.
     Sağ patateslerle, subkarinal 1 cm yi geçmeyen lenf nodları izlenmiştir
     Terket ve ana bronzlar açıktır.
     Kesitler akciğer parankim penceresi ile değerlendirildiğinde , sağ akciğer alt lob anteriorda spiküle kontorlu 22.21 mm boyutunda kitle lezyonu önerilir.Sağ akciğer üst lobda 14 mm boyutunda ikinci modüle lezyon dikkati çekmektedir. Sol akciğer apiko posteriorda subplevral 4 mm çaplı nodül izlenmiştir.
     Plevral kalınlaşma ve sıvı izlenmemektedir.
     Kesitlere dahil alanlarda; toroks duvarını oluşturan kemik yapılar ve yumuşak dokular normal olarak izlenmektedir.

     Üst Batı’dan geçen kesitlerde belirgin patoloji izlenmemektedir

     Doktor nodüllerin kabarcık şeklinde ve için hava geçtiğini söyledi yardımcı olursanız sevinirim

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:10 de 27 Mart 2017

      Aysun Hanım, sağ akciğer alt lobdaki 22mm kitle lezyonu önemli. Eksik şekilde yazmış olmanız sebebiyle ‘…önerilir’ dediğiniz yerdeki bazı bilgiler yok. Yüksek olasılıkla biyopsi veya PET-BT önerilmiş. Filmlerinizi görmeden daha ileri bir değerlendirme yapılabilmesi mümkün değil. Filmlerinizi gören doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz. Geçmiş olsun.

 12. Elif 09:08 de 6 Mart 2017

  Hocam 67 yaşında annemde sonra akciğer alt zonda yaklaşık 127×85 ölçülerinde hepoekoik yapıda nodüler alan izlenmiştir dendi biyopsi alınacak dendi fakat zatürre olduğu için alınamadı ne olabilir lütfen yardım cı olabilir misiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:06 de 6 Mart 2017

   Bu sorunuzu wwww.akcigerkanseri.com sitemizden de sormuştunuz. Yanıtını ayrıntılı olarak bu sayfada vermiştim. Dikkatle okuyunuz. Tekrar geçmiş olsun.

 13. Arife 01:55 de 4 Mart 2017

  Selamünaleyküm hocam babamda sağ lop ta kitle olduğu görüldü bronkoskopi ve pet cr yapıldı sonuçlarımız temiz yani iyi huylu çıktı. Babamda sadece aktivite halinde nefes darlığı söz konusu idi. Doktoru kalan küçük parçayı da kapalı amrliyatla alalım dedi fakat sonra açık ameliyat olması daha rahat temizlememi sağlar demişti geçtiğimiz çarşamba günü ameliyat oldu babam yanlız tansiyonu yükseldiği için yoğunbakıma aldılar ertesi gün şuuru açık idi yanlız şuan kapalı doktorların son söylediği akciğere yerleştirilen tüpün ciğere yapıştığıdır. Böyle durumda ne yapılması gerekir? 4gündür yoğunbakımda yatmaktadır. Tüpün yapışması neye işaret düzelme şansı nedir? Şimdiden Allah râzı olsun. Sabırsızlıkla cevaplarınızı bekliyorum… 🙁

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:38 de 4 Mart 2017

   Bahsetmiş olduğunuz (akciğer yerleştirilen tüpün yapışması) durumun tıbbi bir açıklaması yok. Ameliyat olan hastalarda ortaya çıkmış bu tür durumlar için cerrahınızla ve yoğun bakım doktorlarıyla ayrıntılı görüşmeniz ve tüm sorularınızın yanıtlarını kendilerinden almanız en doğrusudur. Vermiş olduğunuz bilgiler üzerinden size herhangi bir değerlendirme yapabilmeme olanak yok. Acil şifalar diliyorum.

 14. erdem 18:21 de 24 Şubat 2017

  Hocam babam 54 yasinda sigara icmiyor iki hafta ince bagirsaklarda siskinlik oldugunu ve akcigerine baski yaptigini soyledi doktor son filiminde ak cigerinde 2mm buyuklugunde yara tespit edildi kilo kaybi yok ictahsuzlik yok belgam yok sadece kuru oksuruk bide ara sira yuzde siskinlik oluyor ak ciger kanseri ola bilirmi

 15. hülya 09:59 de 23 Şubat 2017

  Hocam eşimde 2 haftadır öksürük başladı. Ciğer filmi çektirdi 4.5cm kitle tespit edildi. Bunun enfeksiyona bağlı olabileceğinide söylediler antibiyotik tedavisine başlandı. 15 gün sonra tekrar tomografi çekilecek. Eşim 43 yaşında sigara kullanıyordu şimdi bıraktı. Öksürüğüde geçti herhangi bir şikayetide yok sizce bu enfeksiyona bağlı olabilirmi. Yoksa kanser olma olasılığı varmı.Lütfen yardımcı olun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:19 de 23 Şubat 2017

   Akciğerde 4.5cm çaplı kitlenin bir enfeksiyon mu yoksa daha ciddi bir hastalık mı olduğu konusunda filmlerinizi görmeden bir değerlendirme yapabilmek mümkün deği. İlaç tedavisi bittiğinde çekilecek yeni BT’de belirgin düzelme görülürse bu bir enfeksiyon olduğunu gösterecektir. Düzelme olmazsa daha ileri tetkikler yapılarak teşhis ve tedavi gerçekleştirilebilir. Geçmiş olsun.

 16. Mehmet 12:10 de 22 Şubat 2017

  Mrb hocam babam 72 yasinda zaturre gecirdi ancak zaturre bi turlu gecmedi cekilen tomogrifide azalma oldugu ama tamami gitmedigi goruldu doktor bronkoskopi yapmaya karar verdi bronkoskopi sonucunda 2 3 lokosit goruldu ve gr+kok goruldu ayrica galaktamonnan antijeni normal cikti korkulacak bi durum varmi hocam tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:42 de 23 Şubat 2017

   Mehmet Bey, tam düzelme göstermeyen zatüre durumunda buna sebep olan bir durum olup olmadığını görmek için bronkoskopi yapılır. Burada vermiş olduğunuz sonuçta sadece bakteriden söz edilmiş. Göğüs hastalıkları uzmanınız takip ve tedavilerinizi yapacaktır. Geçmiş olsun.

 17. Ferhat 23:21 de 20 Şubat 2017

  Hocam merhaba nefes darlığım için gittim hastaneye psikolojik dendi ama ben rahatlamak için ısrar ettim bt çekildi ve sonuçlar şöyle yardımcı olurmusunuz trakea orta hattadir trakea ve her iki ana bronş açıktır. Lenf nodu izlenmemiştir.Sol akciğer alt lob bazal segmentte plevral çekintiler izlenmistir.Sağ ve sol akciğerde kitle imajı ızlenmemiştir. Sol böbrekte 7 mm kaktül izlenmistirCevabiniz icin teşekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:21 de 21 Şubat 2017

   Doktorlarınız gerek görmediği halde ısrar ile BT çekilmesi doğru değil!

   • Ferhat 14:58 de 21 Şubat 2017

    Kesinlikle haklısınız lakin sol koltuk altım ağriyodu plevral çekinti beni cok endiselendirdi vakit ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:34 de 21 Şubat 2017

     Merak etmeyin, BT raporunuzda herhangi önemli bir durumdan söz edilmemiş. Sağlıklı günler dilerim.

 18. Önder 04:45 de 16 Şubat 2017

  Merhaba hocam babam 56 yaşında 40 yıldır sigara kullanıyor son 1 yıl içerisinde erkek kardeşini kazada kız kardeşini de hemoroid kanserinden kaybetti ve çok düşünüyor kendine sıkıntı yapıyor paikolojisi bozulmuştu göğsündeki ağrıdan dolayı hastahaneye gittik ve akciğerinde 3 cm iyi huylu tümör bulundu ama nefesinde sorun yok kan tahlilleri temiz pet sonucu da temiz çıktı ameliyat gereklimi kapalı ameliyat olurmu nedeni sıkıntı stres mi göğüsumde yanma var diyor ne yapmamız gerekli şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:24 de 17 Şubat 2017

   Akciğerde iyi huylu olduğu kesin olarak belirlenmiş (BT VE PET BULGULARI İLE) olan 3cm çapında bir tümör eğer hastada herhangi bir yakınmaya sebep olmuyor veya zaman içerisinde büyüme göstermiyorsa ameliyat edilmesi gerekmez. Bu tümörler bahsetmiş olduğunuz gibi strese bağlı olarak ortaya ÇIKMAZ.

 19. Rüstem 01:03 de 16 Şubat 2017

  Merhabalar hocam annem 54 yasinda uc aydir yogun akciger iltahabi sorunu yasiyor ve nefes darligi cekiyor. Uc aydir hastane hastane geziyoruz her gittigimiz yerde ayri bi teshis aliyoruz son yogun bakimdan ciktigi raporlar su sekilde. Tüm batin ultrasonografisi raporu. Yogun gaz artefaktlari ve obezite sebebiyle optimal inceleme yapilmistir. Ancak izlenebildigi kadariyla. Karaciger interkostal araliktan izlenebildigi kadariyla buyuktur. Parankim ekojenitesinde grade lll duzeyinde yaglanma lehine diffuz artisi izlenmistir. Safra kesesi izlenmedi (opere) orta hat ve diger retroperitoneal yapilar yogun gaz artefaktlari nedeni ile vizualize edilmistir. Bilatarel renal konturlar hafif lobiledir. Dalak interkostal araliktan izlenebildigi kadariyla normal olarak degerlendirildi. Mesane bostur. Izlenebilen kesimlerde belirgin serbest sivi gorulmedi. SPIRAL TORAKS BT incelemesinde. Inceleme spiral yontemle lV kontrast madde kullanilarak gerceklestirilmistir. Trakea ozefagus normal lokalizasyondadir. Mediastinal vaskuler yapilar normal olup patolojik boyutlu lenf nodu saptanmistir. Her iki akcigerdedaginik yerlesimli yer yer noduler duzensiz multipl opasiteler ile alt loblarda daha belirgin eslik eden retikuler infiltrasyon konsolidasyon alanlari izlendi metaztaz ? ). Saghemitoraskta posterobazalde diafragmatik plevraya komsu ekstraplevral yagli dokuda genisleme izlendi. Toraks duvari yumusak dokular olarak degerlendirilmistir. Vertebra korpus koselerinde osteofitik dejeneratif degisiklikler izlendi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:15 de 17 Şubat 2017

   Tomografi raporunuzda akciğerde görülen lezyonlar bir kansere ait metastaz yani yayılma olarak değerlendirilmiş. Hastanıza ait böyle bir geçirilmiş kanser öyküsü varsa bu ve diğer durumlar bilinmeden bir yorum yapabilmek mümkün değil. Acil şifalar.

 20. can er 18:02 de 12 Şubat 2017

  Merhaba. Öncelikle sorulara sabırla cevap verip insanları aydınlattığınız için teşekkür ederim. Çok sevdiğim annem 8-9 aydır öksürüyor 62 yaşında. Yaklaşık 20 sene önce sigarayı bıraktı. Ateşi hep var. Kilo kaybı yok.Sırtta ağrıdan şikayetçi. 8-9 aylık zaman diliminde birkaç kez kan tükürdüğünü söyledi.Aşırı kilolu. Günlük olarak birçok ilaç kullanıyor, örneğin kalp damar kolestrol şeker safra vs ilaçları. Doktora gittik.(doktorumuz tetkikler sonucu takip edilmesi gerektiğini söyledi.) Ultrason türü birşey çekildi. Sonuçları şu şekilde: Alt servikal zincir boyunca anterior mediastende, pretrakeal, prevasküler yerleşim gösteren büyüğü pretrakeal yerleşen 9.5×6 mm boyutunda multiple lenf nodları, distal özefagusta hafif duvar kalınlık artışı, kemik yapılarda osteoitik dejeneratif değişiklik, bilateral akciğer bazal kesimlerde dependan etkiye bağlı görünüm mevcut olup bilateral akciğer bazal kesimlerde sağ akciğer orta kesimde yer yer buzlu cam dansitesi…. Benim kafama takılan hususlar şunlar hocam: Annemin öksürüğü hiç geçmedi. Halen devam ediyor. Evin içinde hareket etse daha nefes alamayacak hale geliyor. Ayrıca asıl sormak istediğim yaklaşık altı aydır aynı tip öksürük babamda da çıktı. Babamı doktora götürmeye ikna edemiyoruz.Acaba bir bulaşıcılık mı var, diye aklımda hep bir soru işareti. Annemin durumu hakkındaki yorumunuz, öksürüğünün geçmemesi ve babamında aynı dönemde öksürüğünün çıkması hakkındaki yorumlarınızı esirgemeyeceğinizi umut ederek, sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:30 de 13 Şubat 2017

   Annenizde bahsetmiş olduğunuz durumlar bir akciğer enfeksiyonu ile uyumludur. Uygun ilaç ve bakım tedavileri ile belli bir süre içerisinde düzelecektir. Babanız için muayene ve film ve laboratuar testleri gerekir. Geçmiş oslun.

 21. Serdal yanılmaz 01:12 de 12 Şubat 2017

  İyi akşamlar hocam
  Babam 76 yaşında yaklaşık 50 yıl sigara içmiş 10 yıl önce sigarayı bırakmıştır. Son 2 yıl halsizlik ve ağrıları nedeniyle aralıklı olarak hastaneye yatmış sadece serumlarla geliştirilmiş ti bu sürede. Son olarak çekilen filmde önce zatürreden şüphelenildi.yapılan biyopsi sonuçlarından sonra akciğer kanseri olduğu soylenildi.hastane heyeti toplanıp karar verileceği söylendi bize ameliyat yada tedavinin şekli için. Sonuçlar şöyle hocam ne tavsiye edersiniz bize:

  Klinik bilgi:
  Tbc?.maliginite?Ön tanılari ile bronkoskopi yapıldı.sol üst lob girişinde endonronsial lezyon görüldü.

  ilginize teşekkürler hocam iyi çalışmalar.
  Mikroskobik bulgular:
  1-Lavaj-I:25 cc hacminde kanamalı -mukoid sıvı,2 adet PAP boyandı.1 adet hücre blogu çalışıldı.
  2-Lavaj-II:20 cc hacminde kanamalı sıvı,2 adet PAP boyandı.1 adet hücre blogu çalışıldı.

  SİTOLOJİK BULGULAR

  1,2-Yaymalrda çok sayıda alveolar makrofaj,inflamatuar hücreler, bronş epitel hücresi ve bir kısmı atipik skuamöz hücreler izlendi.2 numaralı lavaj da yoğun kanama mevcuttur. Hücre bloguna ait kesitlerde kan-fibrin kitlesi arasında inflamatuar hücreler,bronş epitel hücreleri ve az sayıda atipik skuamöz hücre izlendi.

  SİTOLOJİK TANI

  1,2-Sol akciğer üst lob lavaj,sitolaji ve hücre blogu:
  Malign sitolojik bulgular
  (Skuamöz Hücreli Karsinom ile uyumlu)

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:01 de 12 Şubat 2017

   Serdal Bey, babanızda bir akciğer kanseri tespit edilmiş. Şimdi PET-BT çekilerek kanserin evresi tespit edilecek. 1. veya 2 evrede ise ameliyat, 3. veya 4. evrede ise kemoterapi uygulanması gerekecektir. Geçmiş olsun.

 22. KUBRA 13:51 de 8 Şubat 2017

  MERHABA HOCAM BENİM ANNEMDE AKCİĞER KANSERİ

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:33 de 8 Şubat 2017

   Geçmiş olsun. Bu konuda tecrübeli bir merkeze başvurunuz. Dilerseniz 444 55 44 numaralı telefondan Acıbadem Maslak Hastanesi için randevu almanız mümkündür.

   • ahmet 12:16 de 10 Şubat 2017

    merhabalar benim babam46- 47 yaslarında ve sigara iciyor 18 yasından berli . son zamanlarda sol kolu uyusmaya basladı sesi kısıldı ve dengesini kaybetmeye basladı doktora gittik beyninde iyi huylu tümör ya da pıhtı cıktı bununla beraber ödem..marmara üniversitesindeki norolojı doktoru tedbir amacıyla onkolojiye gönderdi.önce gırtlak aknserimi degilmi diye bakıldı sesi kısık diye sonuc beyin tümoru sol taraftakı ses tellerini felc etmiş evelsi gun akcigere baktık iki ciger arası 2 cm lenf bezi tespit edildi.Bundan önce yedikule hastanesinde fikm cektik leke var dediler daha sonra daha detaylı bir film cektiler kanser yok dediler.Ama biz yinede onkoloji sonucunu bekliyoru.2 cm lenf bezi cigerler arası nedir ?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:41 de 11 Şubat 2017

     2 cm lenf bezi ve hastada ses kısıklığı olması önemli. Teşhis için filmlerinizin ayrıntılı incelenip gerekirse lenf bezinden biyopsi yapılması gerekebilir. Filmlerinizi ve hastayı gören doktorlarınızın önerilerine göre hareket etmelisiniz.

 23. İbrahim 13:46 de 8 Şubat 2017

  Hocam merhaba 37 yaşındayım sol akciğer alt Ve üst Lobda endobronşiyal kitle alt lobu tamamen kaplamış 8 cm çapında . Biyopsi de karsinoid çıktı pet/ct sonucu sol alt lob atelektatif ktile suvmax 12 lokoregional ya da uzak organ metastazı yok. Tedavi olarak Ameliyat denildi alt lob tamamen alıcak üst lobunda bir kısmı temizlenecek denildi. Tek tedavi amaliyat mı sizin başka bir öneriniz var mı? teşekkür ederim .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:32 de 8 Şubat 2017

   Karsinoid tümörlerin tedavisi ameliyattır. Biz kapalı yöntem (Tek Port VATS) uyguluyoruz. Bir çok merkezde açık ameliyat uygulanır. Geçmiş olsun.

   • İbrahim 17:51 de 9 Şubat 2017

    Hocam bu amaliyatta gittiğimiz hekimler, akciğerle birlikte tümörün çıkartılacağını alt lobu kullanılmaz hale getirdiğini üst lobunda tamamının alınıp alınmayacağına amaliyattaki patoloji sonucuna göre karar vereceklerini söyledi. Sizin de bu konu da görüşünüz sadece tümörü almak mı yoksa lobla birlikte mi almak ? Sizin daha önce yaptığınız amaliyatta tümör çıkartılıp akciğer geri kazanılmış diye okudum benim içinde böyle bir seçenek olabilir mi ? yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:11 de 9 Şubat 2017

     Ameliyat yöntemi cerrahların tecrübesine göre değişiklik gösterir. Daha ileri bir değerlendirme yapabilmem için dilerseniz randevu alarak filmlerinizle birlikte merkezimize başvurabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun.

 24. Esra 21:04 de 7 Şubat 2017

  Merhabalar doktor bey babama 10 gün önce küçük hücreli dışı akciğer kanseri teşhisi kondu pet sonuçlarında hiç bişey yok ama sindigrafide sadece bir kemiğe metastaz olmuş dediler babamın iyileşme ihtimali varmı bilgi verirseniz sevinirim şimdi o kemiğe radyoterapi ye başladılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:24 de 8 Şubat 2017

   PET sonucunda bir şey olmayıp kemik sintigrafisinde metastaz görülmüşse bunun netleştirilmesi için kemiğin MR incelemesi gerekir. Burada metastaz olduğu teyit edilirse uygulanan radyoterapi doğrudur. PET’de bir şey yoksa ve MR da bunun metastaz olmadığını gösterirse ameliyat uygulanabilir. Eğer metastaz kesinse bu 4. evredir. Bu evreye ait sorularınızın yanıtlarını http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızda bulabilirsiniz.

 25. Sermin Sevinç 20:53 de 6 Şubat 2017

  Hocam babam 82 yaşında colon ca ilaç kullanıyoruz kemoterapi almıyoruz Yen’i akciğer filmi çekildi altkısımda küçük bir leke çıktı sigara alkol hiç olmadı dr muz biyopsi Dedi biyopsi olunca dağıldığına dair daha kötü sonuçlar olduğunu duyduk siz nasıl değerlendirirsiniz teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:37 de 7 Şubat 2017

   Akciğerdeki lezyona ait BT görüntüleri olmadan bir yorum yapabilmem mümkün değil. ‘Biyopsi olunca dağılır’ şeklindeki söylentiyi kanıtlayan herhangi bir bilimsel çalışma yoktur.

 26. Sıla 03:01 de 4 Şubat 2017

  Merhaba hocam 32 yasindayim. 4 sene once sigarayi biraktim..Ama birakmadan önce ozellikle son uc sene gunde 3 paketi buluyordu malesef yogun oksuruk balgam ve nefes darligi cekiyordum biraktiktan sonra hepsi kesildi. Ama acaba birsey varmidir diye duuanmekten kendimi alamiyorum akciger filmi cektirmek erken tani icin yeterlimidir acaba yanitlarsaniz sevinirim teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:31 de 4 Şubat 2017

   Sizin yaşınız akciğer kanseri tarama yapılması için erken. Akciğer grafisi akciğer kanseri erken teşhisinde bir anlam taşımaz. 55 yaşından sonra yılda 1 kez düşük doz, tarama amaçlı toraks bilgisayarlı tomografisi çekilmelidir. Sigarayı bıraktığınız için tebrikler.

 27. Seval 01:26 de 3 Şubat 2017

  Hocam eşimde sol akciğerinde 27mm yara tespit edildi sigara 37yildir içiyor hiçbir ağrısı acısı yok kilo kaybı yok bu durumda kanser olma riski nekadar yüksek bilgilendirme yaparsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:07 de 4 Şubat 2017

   Bu kadar yıl sigara içen bir hastanın akciğerinde ortaya çıkan her türlü kezyon akciğer kanseri açısından son derece yüksek bir risk taşır. Bilgisayarlı tomografideki görüntü, hastanın enfeksiyon-zatüre geçirip geçirmiyor olması, daha önceki filmlerinde bu lezyonun olup olmadığı gibi bir çok bilgi bunun bir kanser olup olmadığı konusunda yön gösterir. Filmlerini inceleyen ve hastanın muayenesini yapma olanağı olan doktorlarınız teşhis için bazı testler uygulayarak kesin sonuca ulaşacaklardır. Acil şifalar

  • Seval 16:20 de 4 Şubat 2017

   Hocam bilginiz için teşekkür ederim ilk olarak temografide çıktı bu rahatsızlık yoktu normal ciğer filimlerinde böyle bir bulguya rastlanmadı akabilinde Balıkesir göğüs cerrahisi ne gitti tahliller yapıldı çıkan sonuç negatif doktor yinede bir tümör olduğu yönünde bir patoloji yapılması lazım dedi bu bir üşütmeye bağlı bir reyakson olabilir mı kusura bakmayın.

 28. Nur 21:00 de 2 Şubat 2017

  Hocam ıyı akşamlar. Babam 72 yaşında. 30 yıldır hipertansıyon hastası.kalbinde ritm bozuklugu var. 5 ay once de yapılan sintigrafide eser mıktarda kalp yetmezliği teshisi kondu. Amcalarımı akcıger kanseri sebebiyle kaybettik. Babam gençliğinde on yıl kadar sigara içmiş sonra bırakmış. Zaturre geçmişi yok. Gece terlemesi ve uykudan uyandıran kalp çarpıntısı nedenıyle goğus hastalıkları doktorumuza gıttık.Bugun aldığımız kontrastlı toraks bt incelemesinde her iki akciğerde 5mm ve 2mm boyutlarında subplevral yerleşimli nodüller saptandı. Raporda her ıkı akciğer alt loblarda, solda inferior lingular segmentte ve sağda orta lobda tanımlanan subsegmental atelektaziler oldugu yazıyor. Doktoru 3 ay sonra yenıden tomografı cekelım dedı. Bu nodullerin kansere dönüşme olasılıgı var mıdır? Tesekkur ederım şımdıden

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:03 de 3 Şubat 2017

   Uluslararası rehberlerin önerilerinde akciğerde bu çapta (2-5mm) ve subplevral yerleşimli nodüllerde takip gerekmez. Sağlıklı günler.

 29. Semanur Selvi 04:32 de 2 Şubat 2017

  Ben 15 yaşındayım ve doğduğumdan beri çok fazla sigara dumanına maruz kalmıştım babam da akciğer kanserinden vefat etti abimde bende sigaraya başladım 2 yıl olmuştu göğüs ağrım ve nefes darlığı şikayetim ile hastaneye gittiğimde akciğer kanseri olabileceğimi söyledi ve damarlarım da ciddi anlamda genişleme varmış onkoloji bölümüne gitmemi istedi ama annem bir türlü kabullenmiyor gitmeyi tekrar orada Canımı götüremem diye doktor da çok ciddi konuştu ne yapılmalı yaşıma göre değilde ciğerlerim 50 yıldır sigara kullananlar gibiymiş çok fazla öksürüyorum bazen değişik renkte çıkıyor artık boğazım öyle şiş ki yutkunamıyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:14 de 3 Şubat 2017

   Semanur 15 yaşındasın ve sigara kullanıyorsun. Buna çok üzüldüm. Senin yaşında akciğer kanseri milyonda 1 görülür. Senin onkoloji bölümüne başvurman gereksiz. Uygun olursan annen ve kardeşinle bizim hastanemize başvurun. Ben ücretsiz tetkik ve tedavin konusunda yardımcı olacağım. Eğer hastanemize gelemn mümkün değilse bulunduğun yerde bir göğüs hastalıkları doktoruna başvur. Filmlerin ve tahlillerin yapılsın ve bunların sonuçlarını bana gönder. Sigarayı da bir an önce bırak. Geçmiş olsun.

 30. Esra 21:38 de 28 Ocak 2017

  Merhaba hocam babamın pet sonuçları sol akciğer alt lobda izlenen konsolidasyon alanları heterojen tarzda patolojik artmış 18f-fdg tutuklumu izlenme ktedir mediastende sağ alt paratrekeal yaklaşık 1carpi 2,5 cm boyutlu yağlı gülüşlü lenf nodunda SUV maks5.0 subkarinal büyüğü 1.2 cmkisa akslı ikiadet lenf nodunda SUV majs4.9 artmış sağ üst alt paratrekeal sol alt paratrekeal diğer lenf nodlarindamediastinalvaskuler yapılar ile eş ve hafif düzeylerde artmış 18f-fdg tutuklumlari izlenme ktedir sağ ilişkin kanat anterior kesiminde izlenen kırık lezyonda patolojik artmış 18f-fdg tutuklumu izlenme ktedir SUV maks26.5 diğer tüm vücut bölgelerinde radyoaktivite bin fizyolojik dağılımı mevcuttur hocam babamın pet sonucu bilgilendirir deniz sevinirim teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:42 de 29 Ocak 2017

   Esra Hanım, sol akciğer alt lobda tanımlanan alanın filmini görmeden bunun bir enfeksiyona mı yoksa kansere mi bağlı olduğunu bilebilmek mümkün değil. Sadece bu raporunuz üzerinden bir değerlendirme yapabilmek imkansız. Babanızın yakınmaları nelerdir? Zayıfalama var mı? Sigara öyküsü nedir? PET raporu tek başına bir şey ifade etmez. Bronkoskopi yapılarak teşhis konusunda daha net bir sonuç elde edilecektir. Acil şifalar dilerim.

   • Esra 19:48 de 29 Ocak 2017

    Hocam zayıflama yok sigara otuz yıldan beri içiyor brinoskopi oldu ama daha sonuçları çıkmadı bu petde vücuda dağılma varmı bilgi verirseniz sevinirim

  • Duygu bayir 14:26 de 30 Ocak 2017

   Merhaba hocam. Babam 57 yaşında öksürük le birlikte balgamda gelen hafif kan sonucu çekilen film.ve ardından yapılan tetkikler sonunda 9×10 cm boyutlarında akciğeri sağ tarafında kitle tespit edildi. İyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu öğrenmek için hala bronkoskopi ve iğne ile biyopsi ler yapılmaya devam ediliyor. Kitle buyuk olduğu için ameliyat olmaz dediler huy unu öğrendikten sonra onkoloji bölümü karar verip tedaviye başlayacak dediler. Sizce ameliyat olma şansı gerçekten yokmudur. Bu durumda ne yapmamız gerekir. Lütfen yardımcı olun.

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:00 de 1 Şubat 2017

    Ameliyat olup olamama durumu cerrahtan cerraha farklılıklar gösterir. Filmleri görmeden sadece raporunuz üzerinden bir fikir belirtmem mümkün değil.

 31. mert 18:30 de 27 Ocak 2017

  merhaba hocam 2.5 cm kitlenin riski var mı kısacısı aydınlatır mısınız ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:03 de 27 Ocak 2017

   Hastanız hakkında bilgi olmadan bu tür sorulara yanıt verebilmem olanaksız. Doktorunuza danışınız.

 32. zemine 11:13 de 26 Ocak 2017

  İyi günler hocam arkadaşımın sağ akciğer lobda nodül tespit edildi.siddetli göğüs ağrısı var.pet BT raporundaa malingkakakterli yazıyor.bu ne anlama gelmektedir.bir yıl önce çektirdiği filmde 1cm çıkmış ve bilgilendirilmek iş şu an 24.18mm birde 4.1 yazıyor.biyopsi yapılacak.kanser olma riski yuksekmi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:04 de 27 Ocak 2017

   Hastanız 40 yaşın üzerinde ve sigara öyküsü varsa bu bulgular yüksek olasılıkla akciğer kanserine işaret etmektedir. Hızlı şekilde PET-BT çekilip sonucuna göre teşhis ve tedavi planlaması yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

 33. Esra 20:38 de 24 Ocak 2017

  Sol hirusda 3,5 cm çapında altlob bronşlar ini daraltan 30-35 hu yorgunlukdan yumuşak doku kitlesi bu kanseridir evresi nedir doktor bey

 34. CİSİL 10:25 de 20 Ocak 2017

  Hocam Merhaba,

  41 yaşındayım. Babam kimya üzerine bir işte çalışmaktaydı . Babamı akciğer kanserinden kaybettim.uzun yıllar sigara içtim. 5 ay önce sigarayı bıraktım. Sigarayı bıraktığımda akciğer rontgeni çektirdim ve bir sıkıntı çıkmadı.Bu hafta check up yaptırdım. Akciger filmimde akciğer alanlarında aktif infiltrasyon saptanmadı. sol orta zonda yaklaşık 5mm çapta dens lezyon izlendi. ( sekel değişiklik ? )Akçiğer vasküler dağılımı normaldır.KTO fizyolojik sınırlardadır. Bilateral hiluslar normal lokalizasyon, boyut ve dansitededir. Diyafragma konturları düzgündür. Her iki tarafta kostofrenik ve kardiofrenik sinisler açıktır. inceleme alanına giren osseöz yapılar tabii izlenmektedir. Yumuşak dokularda patolojik kalsifikasyon saptanmadı. endişe etmemiz gereken bir durum söz konusu olabilir mi ? Doktorumuzdan değerlendirme yapması için randevu aldık. Ama çok tedirginiz. Sistemde yazdığım maili görmediğim için tekrar tekrar göndermiş olabilirim kusura bakmayınız..

 35. Tuğba 20:51 de 19 Ocak 2017

  Merhaba hocam sol akciğer üst lob apikoposterior segment inferior kesimi düzeyinde 14*11mm boyutlarında spiküle konturlu yumuşak doku kitlesi ve kitle lezyondan akciğer santraline doğru uzanım gösteren lineer formda fibrotik bant izlendi 30yıldır sigara kullanıyor kanser teşhisi koymak gerekirmi hasta babam 70 yaşında ciddi bi soğuk algınlığı sonunda dr götürdük tomografi sonucu bu şekilde çıktı ilginiz için şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:32 de 20 Ocak 2017

   70 yaşında ve sigara öyküsü olan bir kişide akciğerde ortaya çıkan 14mm çapında olup bu tür radyolojik özelliklere sahip (spikule konturlü) bir nodülkde akciğer kanseri olasılığı son derece yüksektir. PET-BT çekildikten sonra kanser şüphesi yüksek bulunursa ve vücudun başka yerlerinde yayılma mevcut değilse 1. evre akciğer kanseri ön-tanısı ile kapalı yöntemle (VATS) nodül çıkartılıp aynı seansta patoloji incelemesi yapılarak kanser olup olmadığı ortaya konulmalı ve kanser ise hastalıklı akciğer lobu ve lenf bezleri çıkartılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 36. Emine 23:44 de 17 Ocak 2017

  Merhaba hocam.benim dedemde akciğer tümörü var.kötü huylusuymuş.kemoterapi aldi.iyilesme aşamasinda hastaligi kemiklerine sıcramıs su an ışın tedavisi kullanıyor 10 günlük .doktor bey ciğerleri baya kücülmüş diyor.ama ben çok merak ediyorum bu hastalığı durduracak hicbir işlem yokmu ameliyat olamazmi

 37. ömer 19:35 de 14 Ocak 2017

  mrhba hocam babam 70 yaşında gizli şekeri var 50 yıldır sigara içiyor rahatsızlandı doktora götürdüm topraksız bu incelemesinde ;topraksız kemik yapıları normaldir medyasına ana vaskuller yapılar ve kalp boşlukları normaldir Trakya ve bilateral ana boşları tabidir. arkasından artarak mm like boyutlu kalsifiye aterom plakları izlenmektedir.her iki akciğerde yaygın paraseptal panasier amfizematòz degisiklikler izlenmektedir her iki akcigerde yaygın septal paraseptal kalinlasmalar mevcuttur sağ akciğer alt lopta pisteriorda plevral tabanlı 45×27mm boyutlarında ayrıca 22×20mm boyutlarında 2adet sınırları düzensiz kitle lezyonlari izlenmektedir. primer akciğer maliğnitesi lehine degerlendirilmistir. histopatolojik tanı önerilir. paratrakeal aortikopulmoner subkarinal bir kac adet mm lik boyutlu lenf nodu izlenmektedir torakal vertebra korpus köşelerinde osteofitik dejeneratif sivrilesmeler izlenmektedir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:00 de 15 Ocak 2017

   Akciğerde kanser şüpheşi son derece yüksek 2 adet kitle mevcut. PET-BT çekildikten sonra biyopsi yapılarak teşhis kesinleştirilmeli ve sonuçlara göre derhal tedavi planlaması yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

   • ömer 17:47 de 30 Ocak 2017

    hocam başka doktora götürdüm 14 tane igne yazdi kullandık 15 gün sonra tekrar kontrole götürdük iki tane kist ten bir tane kaldı oda sağ alt tarafta 1 cm boyunda bizi tekrar aydinlatirmisiniz hocam

 38. Özlem Ünal 10:38 de 12 Ocak 2017

  İyi günler Semih bey. Benim annem 48 yaşında ve 20 senedir sigara kullanıyor. Bartında bir doktor bundan yaklaşık bir buçuk ay önce akciğerinde tümör olduğunu ve dünde tümörün büyüdüğünü söyledi. Biyopsiyle iyi yada kötü huylu olup olmadığına bakılacak dedi. Sizce bu tumor kotu huylu olması sakıncalı mı kanser midir bu? ameliyatla sağlığına kavuşması mümkün müdür nasıl bir yol izlenmeli lütfen yardımcı olun bana. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 39. kasım 23:52 de 11 Ocak 2017

  merhaba hocam sağ akciğer üst lob anterior segmentinde plevra komşuluğunda yaklaşık 18×11 mm boyutlubuzlu cam dansitesinde görünüm mevcuttur hasta 46 yaşında yaklaşık 30 yıldır sigara kulanımı mevcuttur nefes darlığı şikayeti üzerine ct çekilmiştir akciğer parankim alanında özelikle alt labların süperiyor segmentlerinde üst lobların ise anterior segmentlerin de belirgin ve yaygın buzlu cam görünümü izlendi bilgilerinizi bekliyoruz hocam saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:49 de 12 Ocak 2017

   Sigara öyküsü olan 46 yaşında bir kişide akciğerde yer alan 18mm çapında buzlu cam görüntüsünde kanser olasılığı hiç düşük değildir. PET-BT bulgularına göre takip veya tedavi kararı verilmelidir.

 40. Çakır 02:27 de 11 Ocak 2017

  Merhaba hocam.35 yaşında 20 yıldır günlük 1 paket sigara tüketen biriyim.Thorax Bt sonucum
  (Değerlendirirseniz sevinirim)
  Trakea ve her iki ana brans patenttir,mediastinal ana vasküler yapılar patent ve normal kalibrasyondadır.Kalp büyüklüğü ve konfigürasyonu normaldir.Mediastinal ve bilateral hiler patolojik boyutta lenfadenopati saptanmadı.

  Sağ akciğer alt lob superiorda subplevral yerleşimli 7×5 mm boyutlarında non-spesifik intraparankimal nodül izlenmiştir.

  Sağ akciğer orta lobda ve sol akciğer lingular segment inferiorda parakardiyak alanlarda subsegmental atelektaziler dikkati çekmiştir.

  Her iki hemitoraksta belirgin plevral effüzyon yada kalınlaşma bulgusu saptanmadı.

  Özel hastanedeki Doktor 3 ayda bir nodülü takip etmemiz gerektiğini söyledi.
  Bir yazınızda subplevral yerleşimli nodüllerin tama yakınının iyi huylu olduğundan bahsetmişsiniz.3 ayda bir takip altında olmam gereklimidir?
  Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum
  Saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:39 de 12 Ocak 2017

   Raporda da zaten nodülün non-spesifik yani hiç bir özelliği olmadığı belirtilmiş. Sigara içmeyi bırakın. Bu sbplevral nodülün takibi gerekmez.

 41. ömür 12:14 de 6 Ocak 2017

  Hayirli gunler ben sunj sormak istiyorum her kitle kanser anlaminami gelir

 42. Şahin 00:53 de 4 Ocak 2017

  İyi günler hocam 4 aydır süren kesik öksürüklerim sonunda gittiğim doktorda akciğerimde “kesit alanına giren mezenter kökünde çok fazla lenf noduluizlenmiştir.meddiastende büyüğü prekarinal alanda22x25 mm boyutlara ulaşan birkaç adet LAP mevcuttur. Ön mediastende perikard komşulugunda 50 HU danistede nonspesifik fokal yumuşak dokudanistesi dikkati çekmiştir.Bulgulara dönük elektif şartlarda ince kesit kontrastlı ToraksBT önerili.” yazıyor bu kanser mi demek? Ya da olan bir şeyin büyümesi midir? Kanserse kötü huylu olma riski yüzde kaçtır? Şimdiden teşekkür ederim hocam tecrübelerinizi paylaştıgınız için.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:14 de 4 Ocak 2017

   Bu bulgular akciğer kanserine işaret etmiyor. Daha çok lenf bezlerinde ortaya çıkan ve sarkoidoz adı verilen hastalığı DÜŞÜNDÜRÜYOR. Filmlerinizi görmeden kesin bir yorum yapabilmek olanaksız. Mediastinoskopi (http://www.akcigercerrahisi.com/mediastinoskopi/) ile büyümüş lenf bezlerinizden biyopsi yapılması gerekebilir. Geçmiş olsun.

 43. dilek 02:40 de 2 Ocak 2017

  merhaba hocam 1,5 cm iyi huylu nodül söz konusu 2 senelik 3 ayda bir takip yapılacak. Dr sigara bırakmam gerektiğini belirtti 20 gün bıraktım ancak yeniden başladım. Öksürük ve rahatsızlıklarım arttı bu nodül zamanla büyür mü sigaranın ve yeme içmenin etkisi nedir neler yapmam lazım desteğinizi beklerim.
  saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:24 de 2 Ocak 2017

   Öncelikle sigara içen bir kişide akciğerde yer alan 1,5cm nodül son derece önemlidir. Siz iyi huylu olduğunu söylüyorsunuz. İyi huylu olduğu bilinen nodüller 3 ayda bir ve 2 yıl boyunca takip edilmezler. Demek ki sizin yanlış bir bilginiz söz konusu. Eğer bu şekilde takip edilecek ise doktorunuz bu nodülün selim bir nodül olmayabileceğini düşünmüş demektir. Şu anda bunun kaybolması için sizin dikkat etmeniz gereken bir durum yok. Sigara içmeye devam etmeniz durumunda ise akciğer kanseri riskini bilerek ve kabul ederek artırıyorsunuz demektir.

 44. duygu 00:09 de 27 Aralık 2016

  ıyı günler ben 38 yaşında 13 yıldır sigara kullanıyorum hiç bir şikayetim yoktu hipertansiyon için kardiyolojıye gittığimde tesadüfen usg bt sonuclarında akciğerde kitle tesbit edildi sonuçlar KONTRASTLI KONTRASTSIZ TORAKS BT:paratrakeal prekarinal aortpulmoner ve bilateralhiler lokalizasyonda patolojik boyutta lenf nodu saptanmadı. trekea ve ana broşlar normal kalibrasyondadır.Kalp boşluğu ve madiastinal ana vasküler yapılar doğaldır.Mediastinalkitle saptanmamıştır hiluslar normal genişliktedir.Bilateral akciğer alt loblarda 0.5cm çapta subplevral nodül ve plevral cekıntı izlendi.Toraks duvarı yumuşak dokuları ve kemik oluşumlarında patolojik görünüm saptanmamıştır.Alt toraksta sağ karakardiak alanda 3x2cm çapta düzgün kontürlü hipodens kitle izlendi.FDG PET : her iki supraklaviküler aksiller mammar alanlarda FDG dağılım fizyolojik sınırdadır toraks taramada her iki akciğer mediasten v e hiler bölgede FDG dağılım fizyolojik sınırlardadırBULGULARDA Akciğer parankim alanlarındakitlesel yoğunluk değişimi izlenmedi. plevral kalınlaşma efüzyon izlenmedi patolojik boyutlu mediastinal hiler lenf nodu tesbit edilmedi SONUÇ: malignite ile uyumlu FDG tutulumu saptanmayan tüm vucut tarama

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:44 de 29 Aralık 2016

   Bu tümörün iyi huylu bir mediaten tümörü olduğu anlaşılıyor. Filmlerinizi görmeden ameliyat gerekip gerekmeyeceği konusunda bir görüş bildirilemez. Ameliyat gerekmesi durumunda uygulanacak yöntem 1cm kesi ile 1 saatlik sürede yapılan VATS kapalı yöntemidir. Hastane kalış süresi 1 veya 2 gecedir. Geçmiş olsun dileklerimle iyi yıllar dilerim.

İletiler kapalı