Akciğer Kanserinde Kapalı Ameliyat (VATS)

Ana Sayfa/Haberler, Manşet Haberleri/Akciğer Kanserinde Kapalı Ameliyat (VATS)

Akciğer Kanserinde Tek Port Torakoskopi Ameliyatı

Tek Port Torakoskopi Nedir?

 • Akciğerler başta olmak üzere göğüs kafesi içerisindeki bir çok hastalığın teşhis ve tedavisinde çok düşük düzeyde (minimal) doku hasarı ile gerçekleştirilen kapalı (endoskopik) operasyon yöntemidir
 • 1 ile 5cm arası tek bir küçük kesi kullanılarak gerçekleştirilir
 • Açık ameliyatlarda olduğu gibi kaburgalar arası bölge açılmaz.
 • Standart torakoskopi veya robotik yöntemdeki 3 veya 4 ayrı kesi yerine sadece tek kesi yoluyla uygulanır
 • Kullanılan kesi küçük ve bir adet olduğundan ameliyat sonrası dönem ağrı ve solunum fonksiyonları açısından konforludur
 • Normal yaşama hızlı şekilde dönülür
 • Günümüzde akciğer kanserleri ameliyatında kullanılan en ileri tekniktir

Neden Tek Port Torakoskopi?

 • Çünkü yüksek güvenlikli bir yöntemdir
 • Çünkü başarı oranı yüksektir
 • Çünkü hasta memnuniyet oranı yüksektir
 • Çünkü komplikasyon oranları düşüktür
 • Çünkü ameliyat sonrası ağrı azdır
 • Çünkü hastane yatış süresi kısadır
 • Çünkü tüm gelişmiş ülkelerde ilk tercih edilen ameliyat yöntemidir

Nasıl Yapılır?

(Tüm çizimlerin telif hakkı Prof.Dr. Semih Halezeroğlu’na aittir. İzinsiz kullanılmamalıdır)

 • Genel anestezi altında, göğüs yan kısmından 1-5cm arası kesi yapılır
 • Göğüs boşluğuna 10mm çapında bir ameliyat kamerası ilerletilir ve görüntüler ekrana yansıtılır

 • Cerrah ekrandaki görüntülere bakarak cerrahi tedaviyi gerçekleştirir

SORULAR VE YANITLAR

Soru: Hastanede kaç gün kalmam gerekiyor?

Yanıt: Bu yöntemle gerçekleştirdiğimiz ameliyatın türüne göre hastane kalış süresi 1 ile 4 gün arasında değişir. Akciğer kanserli hastalarda bu süre ortalama 3 veya 4 gece, iyi huylu tümörlerde ise 1 veya 2 gecedir.

Soru: Ameliyat sonrası yoğun bakımda kalacak mıyım?

Yanıt: Akciğer kanseri için yapılan ameliyatlarda 1 gece yoğun bakım yatışı uyguluyoruz. Diğer ameliyatlarda ise buna gerek olmuyor.

Soru: Normal yaşama hastaneden çıktıktan kaç gün sonra dönebilirim?

Yanıt: Bu durum kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Ortalama olarak hastaneden çıktıktan 1 -5 gün arasında normal yaşama dönülür.

Soru: Ameliyat sonrası ağrı çok olur mu?

Yanıt: Sadece 1 adet küçük bir kesi olduğundan şiddetli bir ağrı söz konusu olmaz. Kullanılan ağrı kesici ilaçlarla mevcut ağrılar kontrol altına alınır

Soru: Ekibiniz bu ameliyatı kaç kez gerçekleştirdi?

Yanıt: 2010 Ocak-2016 Temmuz tarihleri arasında ekibimizce gerçekleştirilmiş olan ameliyat sayısı 750’dir.

Soru: Bu ameliyatın açık bir operasyonu dönme olasılığı var mı?

Yanıt: Evet, tüm hastalarımız içerisinde %1 oranında bu yöntemle tedavi mümkün görülmemiş ve açık operasyon uygulamıştır. Akciğer kanserli hastalarda bu oran %6’dır.

59 İleti

 1. Nazan Başaran 15:27 de 16 Nisan 2017

  Merhaba,42 yaşındayım ;sağ ciğerimde ki kanser kitlesi 4,5 cm di ,2 kür kemoterapi ile1,5 cm indi .Kapalı akciğer ameliyatı oldum,ameliyat olduğumda zaten 1. evreye inmiş kanser 2. evreden.Ameliyat sonrası koruma amaçlı 2 kür daha kemoterapi aldım.5 yıl da tekrarlama ihtimali nedir ve beslenme de nelere dikkat etmeliyim?İyi çalışmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:05 de 17 Nisan 2017

   İkinci evre akciğer kanserlerinde ameliyat öncesi kemoterapi uygulaması yoktur. Ameliyat öncesi doğru evrenizi doktorunuzdan öğrenin (3. Evrenin A veya B’si) ve buna göre http://www.akcigerkanseri.com/evreler/ sayfamızdan doğru evreye göre sorularınızın yanıtlarına ulaşınız. Beslenme önerileriniz için genel sağlık durumunuzu bilen cerrahınızla görüşmelisiniz. Geçmiş olsun.

 2. ibrahim 22:10 de 6 Nisan 2017

  Hocam sol wegde ameliyatdan sonra okusrmeye basladm normal mi 2 ay oldu cok tskler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:49 de 7 Nisan 2017

   Muayenenizin yapılıp akciğer grafinizin görülmesi için ameliyatınızı gerçekleştiren cerrahınızla görüşmenizde fayda var.

 3. mehmet 19:17 de 14 Mart 2017

  Akcigerde sıvı birikmesiyle akcgrde baloncuk oluşması aynı sey mi bnde baloncuk olusmus 1 ay yattm ameliyat ettiler,hic br sey solemediler.Geleckte herhangi bir tehlike arz eder mi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:40 de 15 Mart 2017

   Hayır bunlar aynı şey değil. Baloncuklar patlayarak akciğerin sönmesine neden oldukları için ameliyat edilebilirler. Ameliyat olduğunuz için ileride bir sorun olmaz.
   Hastaların zaman zaman ifade ettikleri ‘bir şey söylemediler’ üzücü bir durum. Lütfen randevu alıp ameliyatınız gerçekleştiren doktorunuzla görüşün ve sorularınızı kendisen sorarak yanıtlarını alın. Doktorlar bu durumdan rahatsız olmaz aksine mutlu olurlar. Geçmiş olsun.

 4. ibrahim 12:17 de 13 Mart 2017

  Sayn hocam mrb bn sol vats wedge amelyati oldum 10 gun oldu bu ack ameliyat mı kapalı mı bde hocam bn hc sigara kullanmadm sadece 2 3 ay 3 4 tane tek ictim ileriye donuk bir etkisi olur mu tskler..

  • ibrahim 12:18 de 13 Mart 2017

   23 ay once sadece 3 4 tane tek

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:34 de 13 Mart 2017

    VATS kapalı akciğer ameliyatıdır. Bundan sonra sigara içmezseniz hiç bir sorun olmaz.

 5. Bülent 11:36 de 1 Şubat 2017

  Hocam dedemin akciğerdinde kitle var doktorlar parca alacaz diyo nasil olur hocam

 6. Mazlum 19:08 de 16 Ocak 2017

  Merhaba hocam. Sağ akciğerimde bir adet kist bulunmakta ve kisthidatik hastayım.Kapalı ameliyat olursam, operasyon kaç saat sürer ve en önemlisi göğsüme dıren takılır mı ? Teşekkürler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:49 de 17 Ocak 2017

   Ameliyat cerrahın tecrübesine bağlı olarak 1-2 saat arasında değişir. Mutlaka 1 adet dren takılır.

 7. Berna Önalır 01:19 de 4 Ocak 2017

  Merhaba Semih Bey , sorulara dönüş yaptığınız için öncelikle çok teşekkür ederim . Annem 20 gün önce Vats yöntemi ile akciğer zarından biyopsi oldu . Neyseki patoloji sonucu iyi çıktı. Fakat içtiği Ağrı kesicilere rağmen ağrısı geçmiyor . Biraz ayakta kaldın Ağrı daha da artıyor , karın bölgesi ve ameliyat yapılan iç kısımda batmalar olduğunu ( güneş yanağı sonrası batma hissi gibi ) ağrıya eşlik ettiğini söyler, ateşi yok. Sinir ucu tedavi amaçlı ilacı 3 gündür kullanıyor , Ağrı kesici alıyor fakat ilaçların hiç yararlı olmadığını söylemektedir . Enfeksiyon almış olabilir mi ? Yada başka bir durum ? Yardımlarınızı rica ederim. çok teşekkür ederim

 8. sude 09:39 de 5 Aralık 2016

  Merabalar Hocam Annemin pet sonuçları şu şekilde;sağ hemitoraks 9. kosta posterior düzeyinde benzer boyutlarda izlenen ve patolojik düzeyde FDG tutulumunun gözlenmediği düzgün sınırlı plevral nodüler lezyon bir önceki çalışma raporunda benzer tanımlandığı görülmüştür.İlk planda bening proçesleri düşündürmekle birlikte düşk FDG afinitesi göstenren malign lezyonlar ekarte edilememiş olup hastanın klinink ve gereklilik halinde histopatolojik bulgular eşliğinde değerlendirilmesi önerilir.
  Her iki akciğer parankiminde ve inceleme alanına giren vücudun diğer alanlarında patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren herhangi bir lezyon saptanmamıştır. Kalınlaşma 2×7.01 cm dir .Hocam bu rapor heyete girdi ve wats (kapalı ) ameliyatı planlanılıyor sizin yorumlarınızı alabilir miyiz rica etsem teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:39 de 5 Aralık 2016

   Sude Hanım, PET’de patolojik düzeyde tutulum olması bunun önemli bir hastalık da olabileceğine işaret ediyor. VATS yöntemi ile kapalı operasyon yapılabilecekse bunun uygulanmasında ve teşhisin kesinleştirilmesinde büyük fayda var. Acil şifalar diliyorum.

 9. maşallah 17:34 de 27 Ekim 2016

  merhaba hoca ben vanda oturuyorum 10 yaşında oğlum var akciğer bölgesinde tesadüfen kist olduğunu tesbit ettik belli aralıklarla mr ve temografi çektirdik 100. yıl dursun odabaşı hastahanesinde büyüme olmadığını fakat ameliyat olması gerek denildi bize. hocam vanda vats yöntemi yok bende çocuğuma çokta acı çektirmek istemiyorum hocam size getirmek istiyorum çocuğumu ben SGK lıyım sizde SGK karşılarmı bu ameliyatı veya bana kaça mal olur bu ameliyat. şimdiden teşekkürler hocam kolay gelsin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:21 de 27 Ekim 2016

   Maşallah Bey, bizim hastanemizde SGK hizmeti mevcut değil. Yardımcım Ebru Hanım’ı arayabilirseniz (02123043940) hastanemizde VATS işlemi hakkında size bilgi verebilir. Yardımcı olmaktan memnun oluruz. Çok geçmiş olsun.

 10. Yetkin YAŞAR /0543 7883120 02:49 de 22 Ağustos 2016

  Hocam merhaba. Benim babam 90 yaşında kulak önünde kötü huylu bir tümör oluştu. 4defa ameliyat oldu her defasında alındı ama 3 ay geçmiyorki yeniden çıkıyor.doktorumuz üniversite hastanesine gönderdi. Orada çeşitli retkikler yapıldı .sonucunda onkoloji hastenesine gönderildi. Oradada yapılan tetkikler sonucunda akciğerinde bir leke oluşmuş. Ondan pas alıp tahlil ettikten sonra ne şekilde tedavi uygulama olacağını söylediler. Benim sorunumuz akciğer den parça almak için açık ameliyat ile açıp parça alacaklar ama babam yaşlı olduğu için yüksek bir risk oluşturıyor bu parçayı kapalı olarak almak mümkün mü?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:43 de 23 Ağustos 2016

   Akciğerdeki lezyondan biyopsi yapmak için VATS adını verdiğimiz kapalı operasyon yöntemi tercih edilmelidir. Cerrahlarınız sizin için en uygun olan yaklaşımı uygulayacaklardır. Acil şifalar dilerim.

 11. TUBA KAYA 12:57 de 19 Ağustos 2016

  Merhaba Hocam, babam Mart ayında zatürre teşhisi ile antibiyotik tedavilerine başladı şiddetli öksürük ve bir-iki günlük ateşi geçmesine rağmen ciğerlerinde tespit edilen buzlucam dansite lekesi geçmedi büyümedi de sınırları değişmedi ancak kuru öksürüğü ve halsizliği devam etti iştahı kesildi yemek yemek istemiyor ve 8 kilo kaybetti.Birçok tetkik yapıldı 2 kere bronkoskopi yapıldı sonuçlar bening karekterli çıktı en son PET BT çekildi tarama verteks – uyluk alanında yapıldı bunun sonucu da : sağ akciğer alt lob superior segmentte izlenen hava bronkogramları içeren konsolidasyon alanı ve komşuluğundaki nodüler buzlucam dansite alanları heterojen artmış FDG tutulumu göstermektedir.-Diğer vücut alanlarında patalojik FDG tutulumu gösteren lezyon saptanmamıştır şeklindedir. Babam iki kez açık kalp ameliyatı olmuş iki damarı değişmiştir.yaşı 68 dir.Şu anda da halsizdir. Açıkçası göğüs kafesinin kırılacağı hasar alacağı bir ameliyattan korkuyoruz.Tüm babalar anneler kıymetlidir.Bizim babamız da bize çok kıymetli bizim harikulade babamız.Korkuyoruz O’nu kaybetmekten.Tabii ki kimse ölümsüz değil ama O’nun için iyi olanı bulmaya çalışıyoruz. Doktoru kendsine açıklama yaparken önce küçük bir kesi yapılır patalog hemen operasyon sırasında inceler tümör tespit edilirse ameliyat yapılır demiş.Biz şimdi ne yapalım araştırdım VATS kapalı yöntemi ile yapıldığını öğrendim.Kalp hastası ve şekeri yüksek olan babam için en risksiz yöntem hangisidir acaba? Yol gösterebilir misiniz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:14 de 19 Ağustos 2016

   Sitemizde de görebileceğiniz üzere biz akciğer kanseri ameliyatlarında sadece 4cm bir kesiyle gerçekleştirdiğimiz Tek Port VATS yöntemini uyguluyoruz. VATS yöntemi ülkemizde sadece çok az sayıda merkezde uygulanabiliyor. Özellikle 2 kez kalp ameliyatı geçirmiş bir hastada yapışıklıklar nedeniyle bu merkezlerin çok çok az kısmında sizin operasyonunuz VATS ile gerçekleştirilebilir. Hastanemize baş vurma olanağınız olursa yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Acil şifalar diliyorum

 12. Didem Engin 23:34 de 2 Temmuz 2016

  Doktor bey, size annem ile ilgili sorum olacaktı. Annem ağustos 2015te sol memeden kitle ameliyatı oldu. Patoloji sonucu pleomorfik yüksek gradeli sarkom olarak geldi. Bunun üzerine eylül ayında basit mastektomi uyguladılar ve bir aylık iyileşme sürecinin ardından radyoterapi gördü. Kontrol filmlerinde her şey normaldi. En son haziran başında çekilen ilaçlı tomografide sağ akciğer alt lob lateral bazal segmentinde 6 mm çapında nodüler buzlu cam izlenmektedir yazıyor. Ayrıca film çekildiği Zaman annemde grip hali mevcuttu. Doktorumuz göğüs hastalıkları uzmanına sevk etti. Gittiğimiz doktor nodülün çok küçük olduğunu, biyopsi yapılamayacağını söyledi ve 2 ay sonra kontrol bt istedi. Büyük olasılıkla metastaz olarak değerlendirdi. Ameliyat ile alınacağını ancak yeni metastazların oluşmayacağının bir garantisi olmadığını ekleyerek. Sizin görüşünüzü merak ediyorum. Neler yapmalıyız? Şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:15 de 9 Temmuz 2016

   Meme kanserinde akciğer metastazları için ameliyat son derece seçilmiş vakalarda uygulanan bir yöntemdir. Öncelikle kemoterapi ve uygunsa hormon tedavileri yapılmalıdır. Buna rağmen düzelmeyen ve PET-BT’de vücudun başka yerinde metastaz olmayan hastalarda ameliyat uygulanabilir. Eğer gerek olursa, uygulanacak ameliyat için kapalı (VATS) yöntem tercih edilmelidir. Acil şifalar.

   • Didem engin 18:32 de 10 Temmuz 2016

    Hormon tedavisi ve kemoterapi görmedi. Sadece Işın tedavisi gördü. Bu durumda ameliyat olma şansı artar mı? Tek bir nodül var 6 mm çapında. Biyopsi yapılamayavağını takip edileceğini söylediler. Sizce ne yapmalıyız. Tekrar çok teşekkürler. İyi günler

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:42 de 10 Temmuz 2016

     Bu durumda girişimsel radyoloji bölümü tarafından nodülün içerisine işaretleme veya tel yerleştirilip göğüs cerrahisi uzmanı tarafından torakoskopik (kapalı) operasyon ile çıkartılması uygun olur. Tekrar geçmiş olsun.

 13. Mine Köstekli 09:35 de 1 Temmuz 2016

  Hocam merhaba, Aralık 2016’da yumuşak doku tümörü (indifiransiye pleomorfik sarkom) teşhisiyle sol bacağından tümör çıkartıldı, neoadjuvan ve adjuvan kt ve rt gördü. Nisan 2016 pet sonucunda sağ akciğerde alt lobda takip sürecinde yeni gelişen hipermetabolik buzlu cam dansitesi tespit edildi fakat bir sorun olmadığı belirtildi, kt dolayısıyla gelişmiş olabileceği bildirildi. Haziran 2016’da çekilen akciğer bt raporunda: ‘Sol akciğer üst lobda apikoposterior segmentte sol üst lobda anterior segmentte süperior lingular segmentte sağ orta lob lateral segmentte boyutları birkaç mm ile 1 cm arasında değişen nodüler lezyonlar izlenmiştir. Bu nodüller eski pet/bt tetkikinde ayırt edilememiştir. Takipte gelişmiştir. Ayrıca sağ akciğerde alt lobda lateral bazal segmentte fusiform bir konfigürasyonda plevral yüze dek uzanım gösteren düzensiz sınırlı yaklaşık 4.6×2.1 cm boyutta kitle lezyonu izlenmiştir. Bu kitle lezyonu da bir önceki bt ile kıyaslandığında eski tetkikte bu alanda fokal bir buzlu cam görünümü mevcut olup takipte belirgin bir kitle konfigürasyonunu aldığı izlenmiştir. Bulgular mevcut malignite öyküsü göz önüne alındığında takipte gelişen metastazlara uymaktadır’ bildirildi. Onkologumuz rezeksiyon için göğüs cerrahisi önerdi. Sizin öneriniz Nasıl olur hocam? Teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:31 de 1 Temmuz 2016

   Eğer akciğerdeki lezyonlar sadece burada bahsettiğiniz sayıda ise ameliyat olmanızda fayda var. Acil şifalar dilerim.

 14. Pınar 09:26 de 10 Haziran 2016

  Hocam merhabalar . İkinci pnömatoraks ile hastaneye yatıp açık ameliyat oldum . Altta yatan verem hastalığım mevcut ve tedavimin 4 .cü ayındayım . Bugün ameliyat olalı 8 gün oldu ama hala akciğerde açılmayan bir yer var hala dren takılı direne bir boru taktılar o da hava boşaltmaya yardımcı oluyormuş ama sonuç hep aynı . Öksürüyorum yürüyorum tüm gün balon şişiriyorum. Sonuç aynı . Açılmadı ciğer gitti. Yeniden ameliyat mı gereklidir yoksa uzun süre dren kalınca sonuç alınır mı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:39 de 12 Haziran 2016

   Eğer belirgin hava kaçağı var ve 8 gündür düzelmiyorsa yeniden operasyon uygun olur. Cerrahlarınıza danışmalısınız. Geçmiş olsun

 15. Ümit 23:08 de 15 Mayıs 2016

  Hocam. Babam 2013 yılında kalın bağırsak ameliyatı geçirdi. Şimdi cekilen pet-bt de, Sol akciğer alt lob superiodta 6 mm , nodulde hafif düzeyde FDG tutulumu dikkati çekmektedir. (Eski çalışmada FDG tutulumu yok). Aynı Lobda bu nodulun medial komşulugunda vaskuler yapılar yanında 4 mm ve inferiodta subplevral 3 mm noduller dikkati çekmektedir.
  Sol akciğer alt lob anterobazalde fissur komşulugunda 8 mm ( Eski boyut 6mm), parankinde 4mm nodul ve sağ akciğer üst lob posteriodta multilp mm noduller de patolojik FDG tutulumu mevcut değildir.
  Hocam çıkan sonuç bu. Ve bize ameliyat önerdiler. Biz göğüs cerrahi ile konuştuk. Bunun kapalı olarak yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Çok küçük olduğu için bunları el ile çıkartmak gerektiğini söyledi bize. Sizce ne yapmalıyız. Şimdiden teşekkürler hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:48 de 16 Mayıs 2016

   Ümit Bey, kapalı operasyon konusunda tecrübeli bir merkezde bunların torakoskopik çıkartılması çoğu zaman mümkündür. Biz çok uzun süredi bu durumlarda açık operasyon gibi ağır bir yöntemi uygulamaktan kaçınıyoruz. Operasyon videomuz: https://www.youtube.com/watch?v=BbXYLnzEPgE
   Bazı nodüller için operasyon öncesi girişimsel radyoloji bölümü bilgisayarlı tomografi eşliğinde nodül içine tıbbi bir tel yerleştirir ve bu şekilde nodülün çıkartılması %100 olasılıkla gerçekleşir. Acil şifalar dilerim.

   • Ümit 22:36 de 16 Mayıs 2016

    Teşekkür ederim hocam. Allah razı olsun. Biz …’ da ikamet etmekteyiz. Burada … Üniversitesi Araştırma fakültesi göğüs cerrahi nden bulunan doçent hocamızla görüştük hiçbir yerde kapalı olamayacağını söyledi nedeni ise çok küçük ve bir kac ayri yerde olduğu icin bunun acik olarak yapilacagini soykedi. Onkoloji ise bize … önerdi. Sizce burada mı olalım yoksa … ye mi gidelim ? Şimdiden teşekkürler hocam.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:23 de 17 Mayıs 2016

     Ümit Bey, bizim hastane önermemiz söz konusu olmuyor. Tedavi olacağınız yere siz kendi durumunuza ve yapmış olduğunuz kişisel değerlendirmelerinize göre karar vereceksiniz. Sadece söylemem gerekir ki, size önerilen diğer üniversite hastanesinde göğüs cerrahisi ana bilim dalı son derece düşük bir profilde hizmet veriyor. Bunun dışında bir merkezi düşünebilirsiniz. Kapalı operasyonlar ülkemizde sadece bir kaç merkezde uygulanmaktadır. Tekrar geçmiş olsun.

     • Ümit 21:43 de 17 Mayıs 2016

      Teşekkür ederim hocam tekrardan vermiş olduğunuz bilgiler için.

 16. Seyhan neslioglu 19:52 de 15 Mayıs 2016

  Merhaba sayin hocam,babam 15 gun once kapali yontemle pnömotoraks ameliyati gecirdi,ameliyat sonrasi yuzunde ve vucudunda bayagi şişlikler oldu ama su an inik vaziyette.halen hastanede yatiyor,taburcu da etmiyorlar.tup de takili halen ve ici cok fazla kabarcikla doluyor surekli.sonraki surec nasil ilerleyecek ve hangi belirtilerle iyilesmis olup da taburcu ederler? Simdiden tesekkur ederim,saygilar sunarim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:18 de 15 Mayıs 2016

   Hava kabarcıkları kaybolduğunda ve akciğer grafisinde akciğer tam olarak genişlemiş olarak görüldüğünde dreni çekilip taburcu edilir. 10 gün devam etmişse kendiliğinden düzelme olasılığı azalmıştır. 4 gün daha devam ederse yeniden kapalı operasyonla hava kaçakları oluşan noktaların tedavi edilmesi gerekir. Cerrahlarınız size bilgi verecektir. Acil şifalar.

 17. Levent 10:32 de 11 Nisan 2016

  2.kez pnömotoraks geçirdim.Ameliyat dediler.Olmak istemiyorum cevabını verdim.Riski var mı?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:19 de 11 Nisan 2016

   Tekrar pnömotoraks olma olasılığınız %50. Ameliyat olmak istemiyorsanız uzun mesafeli seyahetler yapmayın, uçak yolculuğu yapmayın, ağır işlerde çalışmayın, efor gerektiren durumlardan uzak durun.

 18. M.Yaşar Sepetçioğlu 23:13 de 4 Nisan 2016

  Merhaba Sayın Hocam

  Babam 75 yaşında ve KOAH hastası. Bugünlerde çok sıkışık. Yapılan kontrollerde yoğun amfizem gözlendi. Girişimsel bronkoskopi ile hacim küçültme yapılması önerildi. Gerekli güncel tetkikler sonrasında; girişimsel bronkoskopi ile hacim küçültmeyi akciğerdeki ağır tahribattan dolayı büllerin patlama ve pnömotoraks görülme olasılığından dolayı riskli bulundu. Babam için Cerrahi müdahele, kapalı ameliyat riskleri nelerdir ?

  İvedi olarak kıymetli teşhis ve müdahale önerilerine ihtiyacımız bulunmaktadır. Görüşme talebimize vereceğiniz karşılığa sonsuz minnet duyacağımızı ve bu cevabın bizi çok mutlu edeceğini bilmenizi isterim.
  Görüşmek üzere, iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:39 de 6 Nisan 2016

   Yaşar Bey, size yardımcı olmak için vermiş olduğunuz telefon numaralarından asistanımız size ulaşmaya geyret etti. Acil şifalar dilerim.

 19. Birsen can 22:25 de 30 Mart 2016

  Hocam annem 80 yaşında sol akciğerinde kötü huylu kist varmış pet/bt sonucuna göre başka yere yayılmamış kapalı ameliyat tavsiye ettiler yaptırmazsanız 6 ay sonra çok geç kalırsınız dediler ameliyat sonrası her şey düzelirmi başka tedaviye gerek kalırmı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:42 de 30 Mart 2016

   Ameliyat sonrası ilave tedavi gerekip gerekmeyeceği ameliyat sonrası patoloji incelemesine göre belirlenir. Annenizin yaşı dolayısıyla kemoterapi uygulanma olasılığı düşük. Acil şifalar dilerim.

 20. Kübra Durmaz 23:13 de 18 Mart 2016

  Doktor bey size eşim için danışmak istedim eşim 4-5yıl önce pnömotoraks geçirdi sağ ciğerinden şimdi yine sağ ciğerde gelişti ve kapalı ameliyat oldu tüp takıldı ameliyat sonrası solunum egzersizlerini yapıyor öksürüyor ama bi türlü Ciğerin şişmediğini söylüyor doktor şişip tekrar iniyormuş bugün ameliyatından 3 gün geçti muhtemelen Dikiş yerlerinden hava kaçırıyor dedi doktoru ama öksürdükçe geçecek dedi eşimde 2. ciye ameliyat olursam diye korkuyor zamanla öksürmeye devam ettikçe geçer mi bu normal bişey midir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:49 de 18 Mart 2016

   Ameliyattan 3 gün sonra bu durumlar görülebilir. Eğer 7 günü geçerse ve akciğerden hava kaçağı devam eder ve akciğer tam olarak genişlemezse yeniden operasyon uygulanması gerekebilir. Acil şifalar dilerim.

 21. soner evran 02:37 de 16 Şubat 2016

  Hocam babamda 2cm buyuklugunde kotu huylu tumer vardi acik ameliyat yapamiyacaklari soylediler izmir 9 eylul hastanesinde.daha sonra babam ışın detavisi ile tümöru hareketsiz hale getirdik fakat tekrar 2.8 cm büyuklugunde yeni bir tumor olustu.tekrar ışin tedavisi olmaz dediler kemoterabi aliyor babam.acaba kapali ameliyat olabilirmi babam şimdiden teşekkür ederim.eger olur derseniz acipadem hastanesine geleceğiz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:04 de 16 Şubat 2016

   Soner Bey, filmleri görmeden yorum yapmam ne yazık ki olanaksız. Acil şifalar dilerim.

 22. Mehmet 11:03 de 11 Şubat 2016

  İyi günler babam 64 yaşında orta lobda 2cm adeno karsinom teşhisi var sizce kapalı ameliyat daha mı iyi olur bulunduğumuz yerde teçhizat olmadığı için açık yapacaklar

 23. sukran 12:16 de 10 Aralık 2015

  Hocam annem yaklaşık bir hafta önce kapalı akciğer ameliyat oldu suan göğsünde ağrı var sağ tarafında normal mıdır agrilari TESK ederim şimdiden

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:16 de 11 Aralık 2015

   Ameliyat sonrası 1. haftada orta derecede ağrılar normaldir. Artarsa cerrahınızla görüşmelisiniz.

 24. Mustafa topcu 23:34 de 19 Eylül 2015

  Tesekkur ederim. Fakat merak ettigim nokta 1 yil oldu ameliyat olali arada bubtrz batnlarin olmasi normal mi hafif derecede ve ameliyat yermden hirilti ses gelmesini merak ediyorum suan filim cekilecek durumda degilim askerlik yaptigim terden dolayi ama 4 ay once cekinmistim iyi demislerdi merak edyorm 1 yil gecmesine ragmen arada derin nefes aldigimda batma olmasino gelen sesler normalmi tesekkur ederim simdiden..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:00 de 29 Eylül 2015

   Mustafa ses gelmesi ve sancı olması normal değil. Bilgisayarlıtomografi çektirmen gerekir.

 25. Mustafa topcu 22:38 de 19 Eylül 2015

  4 ay once ayni ses geldiginde film cektirdim bir sikinti yok deduler bronslar acik dediler fakat hala arada cok derin nefes aldigimda ince bi batma ince bi uguktu sesi geliyor 1 yil oldu zar yirtilma amelyati olali merak ettigim nokta acababyine kacak ki var yoksa bu agrilar arada oluyormu kendmi yoracak biside yapmiyorm cevap verirseniz memnun olurum

 26. Mustafa topcu 04:11 de 19 Eylül 2015

  1 yil once acik akciger ameliyati gecirdim ondan once tup diren takildi 1 yl sinra zar yirtillmasi sonucu acik ameliyat oldm agrim cok yok fakat 1 yil oldu hala arada akcigerimden hirilti ses geliyor derin nefis aldigmda ara sira batma oluyor ne olur yardimci olun suan askerdeyim Hakkari cukurcada..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:18 de 19 Eylül 2015

   Mustafa Bey, bir akciğer grafisi çekilip değerlendirme yapılsa iyi olur. Askerlik hizmetinizde başarılar ve hayırlı teskereler dilerim.

 27. […] tek bir akciğeri veya 2 akciğeri ayrı ayrı zamanlarda açık yöntemle ameliyat etmek veya endoskopik yöntemle (Videotorakoskopi – VATS) bu işlemleri yapmak […]

 28. […] Endoskopik / kapalı ameliyat hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. […]

 29. […] tümörün mevcut olması durumunda açık ameliyat tercih edilir. Bunun dışındaki durumlarda endoskopik ameliyat yani kapalı ameliyat […]

İletiler kapalı