Mediastinoskopi

Mediastinoskopi Nedir?

Akciğer kanseri, ilerleme durumunda lenf bezlerine yayılabilir. Eğer metastaz varsa yani yayılma olmuşsa, yapılacak ameliyatın başarı şansı çok düşüktür. Bu nedenle hangi tedavinin uygulanacağına karar vermek amacıyla, bazı durumlarda lenf bezlerinden biyopsi alınması yoluyla kanserin yayılıp yayılmadığını anlamak gerekir. Bu biyopsi işlemine mediastinoskopi adı verilir.

Mediastinoskopi Nasıl Yapılır?

İşlem genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Resimde gördüğünüz şekilde boyun bölgesinden yapılan 3cm kesi sonrası mediastinoskop adı verilen endoskop ilerletilir ve direkt görüntü altında lenf bezlerinden biyopsi alınır.

mediastinoskopi ile lenf bezinden örnek alınacak
mediastinoskopide biyopsi amaçlı yapılan kesi
mediastinoskopi ameliyat görüntüsü

Alınan biyopsi örnekleri patoloji laboratuarında incelenir.

mediastinoskopik örnekler
Prof. Dr. Semih Halezeroğlu mediastinoskopik lenf bezi örneğini inceliyor.

Metastaz (kanser hücrelerinin diğer organlara yayılması) olmadığı tespit edilirse ameliyat ile hastalıklı akciğer çıkartılır. Operasyon sonucunda lenf bezlerinde kanser yayılması tespit edilirse ameliyat uygulanmaz ve hastaya kemoterapi ve gerekirse radyoterapi uygulanır.

Hekimler için hazırladığımız mediastinoskopi videosu aşağıdan izlenebilir.

Diğer ameliyat videolarını izlemek için buraya tıklayınız.

Akciğer kanserinin teşhisi, ameliyatı ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgiler için www.akcigerkanseri.com sitemizi inceleyebilirsiniz.

17 İleti

 1. pınar 14:46 de 14 Nisan 2017

  Merhaba Hocam;
  Mediastende sağüst paratrakeal başlayan prekarinal mesafeye uzanım gösteren düzgün konturlu hipodens 50x20x30 mm kitlesel lezyon izlenmektedir. Sağ akciğer alt lob süperior segmentte anteriorda fissür komşuluğunda periferik düzgün konturlu 4mm boyutunda, sol akciğerde üst lob anterior segmentte periferik 3mm boyutunda,sol akciğer alt lobda 2mm ve 1,5mm boyutunda,sağ akciğer alt lob süperior segmentte 4mm boyutunda nodul izlenmektedir.
  Açıklarsanız çok memnun olurum hocam.Ne yapmak gerekir ilk olarak? Kanser olabilir mi?
  Saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:05 de 14 Nisan 2017

   Diğer yorumlara verdiğim yanıtları okursanız hasta hakkında bilgi verilmeden gönderilmiş raporlara yorum yapmadığımı görebilirsiniz. Size buradan hastalıklarınız için doğru bilgilendirme yapmaya gayret ediyorum. Hasta hakkında bilgi verilmemiş raporları yorumlamak bizim işimiz değil. Doktorunuza danışınız.

 2. Merve 22:23 de 15 Kasım 2016

  Hocam babam akciğer kanseri non small cell kitle 7cm büyüklüğünde .Sağ akciğer üst lob anterior segmentte suprahiler bölgede mediasten komsulugunda kostal plevral fibrotik cekintileri bukunan santrali ametobolik etrafi hipermatabolik düzensiz sınırlı metabolik aktivite gösteren kitle lezyonu ayrıca aortapulmoner pencerede ve sol hiler bölgede oldukça düşük düzeyde metabolik aktivite gösteren lenf nodlari reaktif? ile uyumlu tüm vücut bulguları Sorum şu: Mediastinoskopi yapılması istendi bunun kalbe yakın bölgede olması risklimi bunun yerine iğne biyopsisi olabilir mi genel olarak bu işlemin risk boyutu nedir?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:51 de 16 Kasım 2016

   İğne biyopsisi ile bu bölgeye ulaşmak mümkün değildir. Operasyonların riskleri işlemi yapacak cerrahın tecrübesi ve hastane şartları ile ilgilidir. Mediastinoskopiyi yapacak cerrahi ekip yeterli tecrübede ve işlemin uygulancağı hastane yeterli donanım şartlarına sahip ise bu işleme ait risk oranı düşüktür. Acil şifalar dilerim.

 3. ibrahim türk 11:29 de 21 Ekim 2016

  hocam merhabalar ;babama 63 yaşında ve kendisine yaklaşık 8 ay önce akciğer kanseri teşhisi konuldu.akciğer sol alt lobda yaklaşık 5 cm kitle görüldü.yapılan tetkikler sonucunda kitle cerrahi müdahale ile alındı.Ameliyat öncesi medianskopi de yapılmıştı.Patoloji sonuçlarına göre akciğer içi lenfler temiz çıktı.Ve hastalık 1b evresinde denildi.Babama 4 kür koruyucu kemoterapi verildi.Hocam en son 12 ekimde pet ct çekildi.Raporda şunlar var:
  TORAKS:Prekarinal alanda solda başlayan pretrakeal alanda üst paratrakealde devam eden büyüğü 13x10mm (suv max:4,54) 5-6 adet FDG pozitif lenf nodu vardır.
  Prevasküler alanda büyüğü 10x9mm,minimal FDG artışı gösteren (suvmax:2,98) 4-5 adet lenf nodu
  Sol hemitoraks bazalde minimal FDG pozitif(suv max:2,34) plevral sıvı vardır.(reaktif)
  her iki akciğer apikal bölgede ve sol akciğer alt zonda irregüler FDG negatif dansiteler (sekel?)
  ABDOMEN PELVİS:
  Prostat bezi boyutları artmış olup içerisinde kalsifik odaklar ve mesaneye hafif indentasyon vardır.Metabolik aktivite dağılımı normaldir.
  YORUM:
  Mediastinal FDG pozitif lenf nodları (malignite? reaktif?)
  Karşılaştırma:
  09/02/2016 tarihli pet -bt ile
  Mediastonal hipermetabolik lenf nodlarının önceki çalışma ile karşılaştırıldığında boyutlarında minimal düzeydeartış olduğu,metabolik aktivitenin arttığı söyelrenebilir.
  (suv max:2,46_>4,54) prevasküler lenf nodları yenidir.
  hocam bize konsey toplanıp karar vereceğini söylediler.Rica etsem bu durumu yorumlar mısınız?sizce böyle bir durum neden gelişmiş olabilir? ve nasıl bir yol izlenmeli? bir de hocam stres aşırı stres bu durumu tetikler mi?yardımcı olursanız çok memnun olurum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:08 de 22 Ekim 2016

   Mediasten denilen bölgedeki lenf bezlerinde bir önceki PET-BT’ye göre aktivite artışı önemli bir bulgu. Bu lenf bezlerinden biyopsi alınarak bunlarda kanser olup olmadığı mutlaka ortaya konulmalıdır. Lenf bezlerinde yayılma olmuşsa kemoterapi ve radyoterapi uygulanması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 4. hatice yilmaz 23:24 de 10 Temmuz 2016

  Hocam kistik bronsektazim var ayrica dogumdan kalbim delik oldugu icin acik kalp ameliyati oldum arasira kanamalarimda oluyor cekilmis. Cd var kapali ameliyat olna sansim varmi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:09 de 11 Temmuz 2016

   Hatice Hanım zaten biz bronşektazide sadece tek port torakoskopi yöntemini öneriyor ve uyguluyoruz. Ancak bu ameliyat ülkemizde son derece az sayıda merkezde gerçekleştirilebiliyor. Kalp ameliyatı geçirmiş olmanız bu ameliyata engel değil. Acil şifalar.

 5. Onur ünal 12:51 de 9 Haziran 2016

  Hocam iyi gunler. Ben focada subayım. 28 martta Saglık kontrolunde akciger filminde sag akciger ust zonda retüler opasite artımı ve sol akciger üst zonda nodüler opasite izlenmiştir. Bu sonuc üzerine izmir suat seren gogus hastalıkları tuberkuloz polikinliğine sevk edildim. Burada bt çekildi ve sonuc olarak her iki akciğerde dağınık yerleşimli buzlu cam alanları ve tomurcuklu dal paterni oluşturan opasiteler, öncelikle pnomoni ile uyumludur dendi. Ayrıca Burada 4 sefer balgam tahlili verdim. Balgamda basil izlenmedi. 3 hafta enfexıa ve macrol antibiyotik verildi kullandım ve 3 hafta sonunda akciğer filmi cekildi. Doktorum iyilesme yada ilerleme olmadığını söyledi. Balgamların kültürü beklendi ve ilk filmden 2 ay sonra karsılastırmalı tomografi cekildi.bu arada kulturde negatif cıktı. 2.bt sonucu O dönemde izlenen her iki akciğer üst loblar düzeyinde ve alt lob süperior segmentte sağda belirginlik gösteren yer yer tomurcuklanmalar içeren milimetrik sentrilobüler opasite artımları, tanımlanan değişiklikler içerisinde özellikle sağ akciğer üst lob düzeyinde izlenen nodüler lezyonlar , mediastende 7-8mm’yi geçmeyen birkaç adet lenf bezi ve diğer bulgularda belirgin farklılık saptanmamıştır. Stabildir. Bulgular öncelikle Tbc. enfeksiyonuna sekonder değişikliklerle uyumlu olarak yorumlanmıştır. Ayırıcı tanı içerisinde düşük olasılıkla atipik enfeksiyonlar-vaskülitik proçesler yer almalıdır.Olgunun klinik laboratuar değerlendirilmesi önerilir. Bu sonuc uzerine tuberkuloz süphesıyle 26 mayısta ege universitesine bronkoskopi oldum. Sonuç olarak endobronşiyal lezyon izlenmedi. Sağ üst lop post seg içinden fırcalama ve aspirasyon alındı ve tuberkuloz basiline rastlanmadı. Ve 2 kutu azitro antibiyotik kullanarak 3 hafta sonra akciğer filmi ile kontrole gelmem soylendi. Bronkoskopi kültürü negatif patoloji temiz cıktı. 25 haziran tarihine akciğer filmi cektirdim ve kontrolde durumun aynı olduğu ve basil bulunamamasına rağmen 1 ay tuberkuloz tedavisi görerek tekrar film ile düzelme olup olmayacagına karar vereceklerdi duzelme var diyerek tedaviye devam ettim alti aylik tedavi sonrasinda hic bir iyilesme olmadigini tekrar bronkoskoi olmam getektigi soylendi 8 subat 2016 da bronkoskopi oldum tum testler negatif cikti doktorum biyopsi olmak zorundasin dedi. Ne yapmaliyim rahatsizligim ne olabilir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:26 de 12 Haziran 2016

   Önceden geçirilmiş bazı enfeksiyonlar sonrası kalıntılardır. Yakınmanız yoksa sorun etmeyin. 6 ay sonra yeni bir BT çekilsin. Geçmiş olsun.

 6. Seda ozsoy 14:36 de 16 Nisan 2016

  Hocam ben 2014 yilinda zaturre oldum ve tedavi gordum iyilestim fakat iki yil sonra yani bu yil ocak ayinda ve subat ayi basinda iki kez tekrarladi arastirma hastanesine gittim ign ve antibiyotik kullanimi sonucu iyilestim cok az bi miktarda sivi birikimi olmustu daha sonra antibiyotik sonuucu sivi birikimde yok oldu fakat tamamen emin olmak icin ilaclli tomografi istedi doktorum rapor sonucumda “troks kemik yapilar ve yumsak dokular normaldir Aksiller mediastinal patolojik lanfadenopati saptanmamistir Mediastinal yapilar normal olarak izlenmistir.kalp boyutu tabidir perikardial effuzyon izlenmemistir Sag akciger hiler bolgede fissurle sinirli, intermedius bronsu tutmus , 3×6 cm boyutunda konsolidasyon ve parankimal infiltrasyon sahasi izlenmistir Hastanin plõroparankimal enfeksiyonlar yonunden irdelenmesi uygundur.” Yaziyor bu sonuca l karsi doktorum brunoskopi islemini uygun gordu ve yapildi islem sonucunda bana orda birsey gordugunu ve tibbi adini animsayamadim bi islem yapilmasini yani ordan parca alimini uygun gordu ve randevu alicam bu hafta persembe islemi yapacak olan doktora aktardi beni benim sizden ricam tomografi raporumda yazan nedir ve yapilmasi istenen bu islemler ne icin yapilacak sizin gorusunu nedir ne olur donus yapmanizi rica ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:12 de 16 Nisan 2016

   Seda Hanım, sağ akciğerinizde görülen lezyon için bronkoskopi yapılmış ve burada bir durumdan şüphelenilmiş. Ayrıntılarını bilmediğimden size yorum yapmam yanıltıcı olabilir. Biyopsiler sonrası durum netlik kazanacak ve tedaviniz buna göre planlanacaktır. Acil şifalar dilerim.

 7. Hami 23:05 de 19 Mart 2016

  Hocam babam 7 ay once nefes darligi icin rizede doktora gitti cicek alerjisi dediler aradan 3 ay gecti surekli tikanir hale geldi sonra kocaeliye getirdik ciger filmi istediler cektirdik nefes borusunda bir timor tespit edildi bu tikiyodu onu nefes almakta zorluk cekiyodu biopsi olmadan ışın tedavisine baslandi timor kucultuldu rahatladi sonra yine rizeye geldik doktor parca aldi daha sonucucikmadan bize dediki 10 yillik doktorum ilk defa bir hastama diyorumki yapilicak birsey yok kocaeliden buraya iyi gelebilmis sonra bidaha sorduk sonuclar cikmadan birsey diyemem dedi hastamiz zaten zayifti ilerleme goremedik ayni gibi yururunde birsey yok yemek cok yiyo bi raporundada makroskobi boyle yaziyo 20 cc hacminde bulanik görünümlü beyaz renkli sivi. 4pap+1 mgg+1 hb mikroskobi de ise boyle yaymalarda solunum yolu epitel hucreleri alveolar makrofajlar ve bol sayida polimorf nuveli lökositler izlendi tanı benign sitoloji sağ üst lob bronş lavajı yayma hocam allah rizasi icin bi donus yaparmasiniz nasil bir yol izlemeliyiz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:06 de 20 Mart 2016

   Alınamış olan bronkoskopi biyopsi sonucunuzda kanser bulunmamış. Rize’de yeniden biyopsi almışlar ama bunun sonucu da çıkmamış. Çıkan tümör cinsine göre tedavi planlaması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 8. ali peker 00:18 de 5 Ocak 2016

  hocam benim akciğer sağ lob’da göğüs dokroru tomografi çekildi bir haftaya raporu alacağım (06/01/2016) bu ndenle uzun zaman olunca tatil nedeniyle acil’e gitim.öksürük ve beyaz saydam balgam çıkıyordu. Dr.muyeneden sonra akçiğer flmi çekti.iltahap var dedi günde 2 defa SEFASOL 1gr’lık ampul ile günde 2 defa macrol 500 mgr hapla suda eriyen saşe verdi,buğun itibarıyla 2 gündür kulanıyorum. bilgilendirirseniz sevinirim

  ali peker

 9. hayriye 01:25 de 22 Eylül 2015

  Hocam cuma gunu medioskopi oldum boynumdan kesilerek lenfomadan supeleniyorllar parca aldilar bir iki saattir o kesik olan bolge yumurta gibi sisti acaba normalmi hocam acil cevap verirseniz sevinirim simdiden tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:05 de 29 Eylül 2015

   Hayriye hanım o bölgenin şişmesi o bölgede hafif bir ödemden kaynaklanıyor. 3 ay içerisinde normale inecek. Geçmiş olsun.

İletiler kapalı