Pnömotoraks Kimlerde Sık Görülür

Ana Sayfa/Haberler/Pnömotoraks Kimlerde Sık Görülür

Uzun boylu, ince, zayıf ve esmer erkekler dikkat! Akciğeriniz patlayabilir!

Pnömotoraks uzun boylu, esmer tenli, ince bir fiziğe sahip olan 20–35 yaş arasındaki erkeklerde görülüyor.

pnömotoraks kimlerde sıklıkla görülür?Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu, tıpta “Pnömotoraks” olarak adlandırılan hastalığın buna iyi bir örnek olduğunu söylüyor. Çünkü bu hastalık uzun boylu, esmer tenli, ince bir fiziğe sahip olan 20–35 yaş arasındaki erkeklerde görülüyor. Bu kişiler bir de sigara içiyorsa, akciğerleri daha fazla dayanamıyor ve akciğerlerin üzerinde bazı baloncuklar oluşuyor. Daha sonra bu baloncuklar patlıyor ve akciğer neredeyse portakal kadar kalıyor. Bu durumdaki kişilerin acilen doktora gitmesi şart çünkü nefes alamıyorlar, doktora yetişemezlerse son derece ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Pnömotoraks: Akciğerlerin Sönmesi

Akciğerler göğüs boşluğu içinde, kaburgaların arasındaki korunaklı bir bölgeye yer alıyor. Pnömotoraks, göğüs boşluğunda hava olması anlamına geliyor. Oysa göğüs kafesi içerisinde hiç hava olmaması gerekiyor. Akciğerler tıpkı sünger gibi organlar ve bir kapalı kutunun içinde duruyorlar. Ağızdan alınan hava akciğerlerin içine gidiyor, dışarıda toplanmıyor. Bu organlar bir çeşit balon gibi de düşünülebilir. Eğer balon bir yerden patlarsa akciğer sönüyor.

Akciğerlerin travmaya bağlı nedenlerle veya kendiliğinden patlayabilir, travmaya bağlı patlama nedenlerini şöyle:

Akciğerler darbe aldığında,

Akciğere bıçak gibi kesici aletler girdiğinde,

Bir çarpmanın etkisiyle kaburga kırıldığında.

Akciğerin kendiliğinden patlamasına ise “Spontan Pnömotoraks” adını verdiklerini anlatan Prof. Dr. Semih Halezeroğlu, şu bilgileri veriyor:

Sigara içenlerde daha çok olmak üzere, akciğerin üst kısımda küçük baloncuklar oluşmaya başlıyor. Bu balonlar ıkınma, hapşırma, öksürmeyle patlıyor ve akciğerlerdeki hava göğüs boşluğunda toplanıyor. Bu hastalık uzun boylu, ince, zayıf ve esmer erkeklerin hastalığı olarak biliniyor. 20-35 yaş arası kişilerde daha sık ortaya çıkıyor. Kadınlarda görülme sıklığı ise erkeklere göre 10’da bir oranında. Tıknaz, iri yarı kişilerde çok daha nadir görülüyor.

Hastalık her yüz bin erkeğin 20’sinde görülüyor. Sigara içenlerde hastalık sıklığının erkeklerde 22, kadınlarda 6 kat arttığını ama bu fiziksel özelliklere sahip olan, sigara içmeyen erkeklerde de hastalık görülebilir. Burada kişinin günde kaç adet ya da kaç paket içmesi değil, hiç içmemesi önemlidir. Az içilmesi kişiyi bu hastalıktan kurtaracak diye bir kural yok. Sigarayı sadece pnömotoraks riski taşıyanların değil, sağlıklı hiçbir bireyin içmemesini öneriyoruz. Sigara genç, yaşlı, kadın, erkek demeden tüm bireylerin sağlığını tehlikeye sokan bir alışkanlıktır.

Patlama anında ne oluyor?

Akciğerlerin patlaması sırasında kişinin göğsünde ani ve şiddetli bir ağrı oluştuğunu, bu ağrının adeta şimşek gibi kişinin göğsüne girerek öksürüğe yol açmaktadır. Hastalar bu durumu “Öksürmeye başladım, nefesim daraldı, iki adım atamaz oldum” şeklinde ifade ederler ve akciğerdeki delinmenin büyüklüğüne göre bazen birkaç saat yaşanabileceğini, hasta kısa bir süre içinde doktora başvurmazsa basınçlı havanın etkisiyle hayatını dahi kaybedebilir.

Evleri hastaneye yakın olmalı

Pnömotoraks hastalarının belli bir süre uçağa binmesi, hayat boyu da sualtı dalışı yapması yasaklanıyor. Hatta bu kişilerin bir sağlık kuruluşuna yakın oturmaları önemli. Ayrıca bu hastaların kabız olmamaları şart; ıkınırlarsa, aşırı efor yapıp sigara içmeye devam ederlerse akciğerleri yine patlayabiliyor.

Pnömotoraks Tedavisi nasıl yapılıyor?

Hastalık ilk defa ortaya çıktığında eğer içeride toplanan hava az miktarda ise sadece oksijen veriliyor. Buradaki hava bir süre içerisinde kendiliğinden emiliyor. Eğer akciğerlerden kaçan hava fazla miktarda ise dren takılıyor, yani içeri ince bir hortum takılıp kaburgalar arasında ilerletilerek göğüs kafesi içinde toplanan hava boşaltılıyor. Dren burada iki üç gün boyunca kalıyor. Akciğerler şişip gelişiyor. Ardından dren çekiliyor. Bunların ardından kişinin sigara içmesi, uçağa binmesi yasaklanıyor. Tüm bu yasaklar yaklaşık 3-6 ay devam ediyor. Kişi sualtı dalışından ise yaşamı boyunca men ediliyor.

Hastalığı bir kez geçirenlerde ikinci kez olma ihtimali yüzde 25’dir

Hastalığın tekrar etme ihtimali var, yüzde 75 nüksetmez; yüzde 25 oranında ise tekrar olur. Yani bu hastalığı geçiren her dört kişiden birinde hastalık bir daha oluyor. Bu durumda bu hastaları ameliyat ediyoruz. Endoskopik olarak video-tororoskopik yöntemle, çökme olmasın diye akciğeri kaburgaların iç yüzüne yapıştırıyoruz. 1.5 cm’lik tek bir kesiden göğüs kafesinin içine kamerayla giriyoruz. İçerde akciğerdeki baloncukları çıkartıp akciğerin yapışmasını sağlayacak bir işlem yapıyoruz. O zaman akciğer göğüs duvarına yapışıyor, bir daha pnömotoraks olmuyor. İşlem yaklaşık bir saat sürüyor ve hasta 2–3 gün sonra taburcu oluyor. Hastaya sigara içmesini yasaklıyoruz ancak uçağa binebiliyor, uzun yolculuk yapabiliyor, denize girebiliyor. Öte yandan basıncın oluşturacağı riskler nedeniyle sualtı dalışını yasaklıyoruz.

21 İleti

 1. Çaglar Deniz Özkan 23:07 de 30 Ocak 2016

  Merhabalar hocam tam 1ay aralıkla 2 defa pnömotarks geçirdim sağlı sollu tüp taktılar Sol tarafım yine tekrarlardı hava tedavisiyle kurtuldum ilk pnömotarks geçirdiğimde sınıf hocamla aynı günde geçirdim neden olabilir teşkkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:20 de 31 Ocak 2016

   Çağlar, senin durumunda ameliyat gerekir. Aksi durumda tekrar etme olaslığı çok yüksek. Öğretmeninle aynı günde olması kısmen tesadüf kısmen de günlük hava basıncı değişiklikleri ile ilgili. Bazı günler pnömotoraks daha sık görülür.

 2. Nurgül 10:06 de 18 Ocak 2016

  78 yaşında babam koah hastası ve 5 Aralık’ta akciğer sönmesi yaşadıakcer makinesine bağlandı 1 hafta sonramakineden ayrıldı oksijen makinasıyla duruyordu 20 gün bu şekilde devam tekrar akciğer makinasına bağlandı 4 gün sonra yine ayrıldı bukez 4 gün dayana bildi tekrar makinaya bağlandı morali bozuldu umudunu kaybetti sadece makinaya bağlandı başka tedavi uygulanmadı neden olabilir hocam teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:02 de 18 Ocak 2016

   KOAH’lı ileri yaşta bir hastada pnömotoraks tedavisi bu konuda tecrübeli bir merkezde yapılmalıdır. Dilerseniz merkezimize başvurabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 3. Mustafa 01:59 de 18 Aralık 2015

  Merhaba hocam. Ben 8 ay once spontan pnomotoraks ameliyatı oldum sag taraftan yaşım 19 . Size sorum su olacaktı bu aralar 1-2 gündür ameliyat oldugum tarafındaki koltuk altımda ağrılar oluyor. Tekrar nüks etmesinden korkuyorum . Bu arada fitness sporu da yapıyorum ama doktorlar bi sıkıntı yaratacağını soylemedi. Beni bilgilendirirseniz sevinirim. İyi geceler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:31 de 27 Aralık 2015

   Mustafa bu ağrılar genellikle bir sorunu göstermez. Ancak mutlaka ameliyatı yapan doktoruna başvurmalısın.

 4. cihan 12:40 de 7 Aralık 2015

  merhaba saygi değer hocam 2 ay once pnomoturaks hastaliği yaşandim goğusumda hava boşanmasi ile ileştim 20 gun sonra yine hastalandim balon patlamasi nedenile endoskopik olarak ameliyat oldum ikinci kes bu balon patlama ihtimali olabilir mi?
  oksurmek.hapşurmak zararli mi?
  içki içmek zararli mi?
  futboll oynamak zararli mi.?
  lufen cvp verin hocam çok sağolun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:51 de 10 Aralık 2015

   Ameliyat sonrası tekrar patlama olasılığı %5’dir. Aşırı alkol tüketimi her zaman sağlığa zararlıdır.

 5. Candan 20:57 de 4 Aralık 2015

  Merhaba ben 2 hafta once akciger sonmus denildi gogus hastanesinde diren takıldı 7 gun hastanede kaldım 6 gunde diren çıkarıldı bugun kontrole gittim film cekildi kontrole gelmenize artik gerek yok herhangi bir ağrı olursa gelin dedi ben yasamimda neler e dikat etmeliyim akcigerim eskisi gibi olması icin nekadar zaman gecmeli …saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:30 de 5 Aralık 2015

   Sigara içiyorsanız bırakın. Bir toraks bilgisayarlı tomografisi çektirin. Burada akciğerde balonlar varsa operasyon (VATS) gerekir. Balon görülmezse 2 hafta kadar aşırı efor gerektiren aktivitelerden uzak durun. Bunun dışında normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Bir daha pnömotoraks olma olaslığınız %20’dir. Bunu düşünerek hayatınızı sorunlu hale getirmeyin. Tekrarlarsa akciğerde baloncukalr olsun olmasın ameliyat gerekecek.

 6. Saygili hoca iyi aksamlar, 00:21 de 8 Ekim 2015

  Kendiliginden iyilesmek ihtimali mumkun mu? Biz oyle umit ediyoruz. Tesekkurler,

 7. Saygili hoca iyi aksamlar, 00:18 de 8 Ekim 2015

  Oglum,29 yasinda ikinci defa pnomotoraks yapti. Ilk olarak 10 yil once yapmisti. Ameliyat oldu hersey guzeldi. Oglum bilek guresinde sag elinde Romanya birincisi. Asiri fiziksel egzersiz yapiyor. Dolaysi ile 2 kere pnomotoraks yapti. Bu defa ne oldugunu anliyamadik. Olaydan 2 hafta gecti doktora gittik 100/90 iyilestigini dediler. Halbuki ameliyat icin cok cirkin bir pazarlik oldu. Vazgectik, eve donduk. Anne gibi tedirginim. Risk oranini soylermisiniz,lutfen. Anne yuregim bu aciyi kaldiramiyorum. Oglum iyi soluk aliyor, agrisi yok, oksurmuyor hersey normal. Cevap verseniz cok minnettar olurum. Saygilarimla, piyanist Nejla Ali

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:42 de 8 Ekim 2015

   Nejla hanım daha net şekilde durumu anlatmanızı istirham ediyorum. İkinci kez olduktan sonra ameliyat oldunuz ve yeniden mi pnömotoraks oldu? Ameliyatı ne zaman oldu? Şu andaki durumu nedir?

 8. mithat 15:44 de 2 Ekim 2015

  Hocam iyi akşamlar. Sol akcigerimden 2 ay önce pnomotoraks ameliyatı oldum. Diğer tarafta da cok küçük oranda bül mevcut. Surekli uzun hava yolculuklari yapan biri olarak patlamamış buller problem olur mu?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:35 de 2 Ekim 2015

   Mithat bey, tomografide bül görülmesi pnömotoraks geçiren bir hastada operasyon gerektirir. Bu operasyon tek port torakoskopi yöntemiyle 30 dakikada uygulanır. 2 gece hastanede yatışını olur. Bundan sonra pnömotoraks olasılığınız %3’dür. Size önerim tek port torakoskopi ile bu riskden kurtulmanızdır. Acil şifalar diliyorum.

   • mithat 16:23 de 5 Ekim 2015

    Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Iyi günler. ..

 9. […] Bu konudaki ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız […]

  • miraç yiğit 19:38 de 9 Aralık 2015

   hocam ben 8 ay önce pnömotoraks olmustum (sol) taraftan diren takıldı 7 gün hastanede kaldım sonrasında 1 ay sonra tekrar sigara icmeye basladım ve 8 ay oldu bugun sag gögsümde bi agrı nefes darlıgı hissettim hastaneye gittim ve doktor simdi artık her iki taraftada hava kesecigi var ve (sag) tarafta daha cok sigarayı su dakka bırak bunların bu kez ikisi birden patlarsa hastaneye zor yetisirsin yada ölürsün dedi..peki simdi ikinci kez nüksetti ameliyat icin illa patlaması lazım bu sikayetle gittim tomografiden gördü bunun bi müdahalesi yokmu illa patlayıp acı cekmemmi gerekiyo napmam gerekiyo bilmiyorum ?

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:09 de 11 Aralık 2015

    Toraks BT’de akciğerde bül denilen hava kesecikleri görülmesi ameliyat gerektiren durumdur. Acil şifalar.

    • emir 07:17 de 1 Şubat 2016

     Hocam ben 11 yıl önce açık ameliyat oldum sebebi akcigerin sağ tarafındaki bakoncugun patlaması 3 bakoncuk vardı 3 de alındı ondan sonra sigara içtim geçen sene doktora gittim dedi 3 tane var en büyüğü 1.5 mm ama dedi bu ictendir sigarayı 1yildir biraktim toz ve ağır is yasaklandi ben artık açık ameliyat olmak istemiyorum bunun kendiliğinden iylesme durumu varmı ve birde kapalı ameliyat sağlıklı olurmu teşekkürler

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:59 de 3 Şubat 2016

      Kapalı pnömotoraks ameliyatı ile ilgili bilgileri yukarıdaki pnömotoraks sayfasında okuyabilirsiniz. Bu hastalık için tercih edilecek tedavi yöntemi VATS denile kapalı yöntemdir. Acil şifalar dilerim.

İletiler kapalı