PNÖMOTORAKS VE TEDAVİSİ

PNÖMOTORAKS NEDİR?

Yazan: Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

Akciğer grafisinde pnömotoraks

Sağda pnömotoraks görüntüsü

Göğüs kafesi içerisinde normal şartlarda hava bulunmaz. Herhangi bir sebeple göğüs boşuğu içerisinde hava olması durumuna pnömotoraks adı verilir.

 • Göğüs boşkuğu içinde hava toplanınca akciğerde sönme ortaya çıkar.
 • Akciğer patlaması olarak da bilinir.

PNÖMOTORAKS NEDEN OLUR?

Pnömoraks sebepleri 3’e ayrılır

1. Kendiliğinden oluşan (spontan) pnömotoraks

 • Her ne kadar kendiliğinden olustuğu söylense de bu tip pnömotoraks`ta da akciğerde yer alan ve normal akciger grafilerinde görülmeyen küçükk baloncukların (blebler) patlaması sonucu oluşan pnomotoraks çeşididir.
 • Bu tür pnömotoraks en sık gorulen pnömotoraks çeşididir.

2. Bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan (sekonder) pnömotoraks

Akciğerde mevcut olan büyük balonlar, amfizem, zatüre veya verem gibi hastalıklara bağlı olarak oluşan hasarlar sonucunda ortaya çıkan pnömotorakslardir.

3. Tibbi bir müdahale sonucu ortaya çıkan (iyatrojenik) pnömotoraks

Akciğerden iğne biyopsisi, bir kateter yerleştirilmesi veya bir batın ameliyatı sonrası gibi durumlarda göğüs boşluğu içerisine hava toplanarak bu tip pnömotoraksa sebep olabilir.

Pnömotoraksın Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri şiddetli sırt ve göğüs ağrısı, öksürük ve nefes darlığı şeklindedir.

Ani başlayan bu tür yakınmalarda pnömotoraks şüphesi ile akciğer grafisi çekilerek teşhis edilir.

Basınçlı pnömotoraks durumunda bu yakınmalar gittikçe artarak ciddi sonuçlar doğurabilir. Hafif derecede hava birikmesi durumunda zamanla yakınmalar kendiliğnden azalabilir. Ancak, geçmesini beklemek risklidir. Doktor takibi altında bulunması gerekir.

pnömorkas tanısı

Pnömotoraks Nasıl Teşhis Edilir? Lütfen Resim Üzerine Tıklayınız

Pnömotoraks Kimlerde Daha Sık Görülür?

Kendiliğnden oluşan (spontan) pnömotoraks daha çok uzun boylu, zayıf yapılı erkeklerde görülür. Kadınlarda erkeklere göre daha azdır. Bu konudaki ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız

Pnömotoraksın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Pnömotoraks tedavisi

 • hastanın yakınma (öksürük, nefes darlığı, sırt ve göğüs ağrıları gibi) derecesi,
 • pnömotoraksın miktarı,
 • hastada başka hastalıkların (kalp ve akciğer hastalıkları) olup olmaması,
 • daha önce pnömotoraks geçirip geçirmediği gibi durumlarla ilgilidir.

Buna göre, bazı pnömotoraks durumlarında hiçbir işlem yapılmadan hastanın sadece izlenmesi mümkün olabileceği gibi, bir enjektör ile göğüs boşluğu içerisindeki havanın çekilmesi (aspirasyon), bir dren (göğüs tüpü) takılması veya endoskopik ya da açık yöntemle ameliyat edilerek hastalığın giderilmesi de gerekebilir.

Bunların içerisinde en sık kullanılan yöntem sedasyon anestezisi altında ve hasta herhangi bir acı hissetmeden ince bir silikon dren yardımı ile havanın boşaltılmasıdır.

Pnömotoraksta Ameliyat Ne Zaman Gerekir?

Şu durumlardan bir tanesi varsa:

 • İkinci kez oluşan pnömotoraks,
 • Sağ ve solda birlikte ortaya çıkan pnömotoraks,
 • Akciğerde büyük balon keseleri görülmesi,
 • Dren takılmasına rağmen 5 günde iyileşmeyen durumlar,
 • Mesleki sebepler (pilotlar gibi),
 • Sağlık kuruluşuna uzak yerlerde yaşayanlarda ilk kez ortaya çıkan pnömotoraks.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

Hem İngiliz (BTS) hem de Amerikan Göğüs Dernekleri (ACCP) bu konuda rehberler hazırlamıştır.

İngiliz Göğüs Hastalıkları Derneği (BRITISH THORACIC SOCITEY) tarafından hazırlanmış rehbere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

BTS: http://thorax.bmj.com/content/58/suppl_2/ii39.full

Pnömotoraksta Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Göğüs tüpü (dren) takılması

Sedasyon anestezisi altında hastalığın olduğu tarafta 7. ve 8. kaburgalar arasından kalınlığı ortlama olarak bir kalem genişliğinde olan silikon bir dren göğüs boşluğu içerisine ilerletilir. Bu dren alt kısmında su bulunan bir şişeden oluşan steril üniteye bağlanır. Göğüs boşluğu içerisndeki hava boşalınca sönmüş olan akciğer eski haline gelir.

Açık ameliyat

Koltuk altından yapılan 7-8cm uzunluğunda bir kesi ile 3. ve 4. kaburgalar arası bir ekartör yardımı ile açılır. Akciğerde yer alan hava kesecikleri özel yöntemle çıkartılır. Plevra denilen akciğer dış zarının üst bölümü çıkartılabilir (plörektomi) veya burada bir reaksiyon oluşturularak akciğerin yapışması sağlanır (plörodez).

Böylece akciğerin çökmesi ve göğüs boşluğu içerisinde hava toplanması önlenir. Ameliyat sonunda göğüs boşluğu içerisine bir adet dren konularak katlar anatomik planda kapatılır. Dren ameliyattan 1 veya 2 gün sonra çıkartılır.

Kapalı – Endoskopik (VATS) Pnömotoraks Ameliyatı

Bu yöntemde 2 cm’lik tek bir kesiden (uniportal yöntem) göğüs boşluğu içerisine kamera ilerletilip açık yöntemde belirtilen işlemler yapılır.

Hastaya en az zarar verici operasyon yöntemidir.

Açık ameliyat yerine Tek Port VATS adı verilen bu yöntemin tercih edilmesi gerekir.

Bu yöntem sonrası ağrı daha az, ameliyat keisis (2cm) çok daha küçük ve hastanın normal yaşama dönmesi çok daha hızlı olur.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Akciğerden hava kaçağı oluşması, kanama, enfeksiyon ve hastalığın nüks etmesi gibi riskler görülebilir. Cerrah bu durumlara göre gerekli önlemleri alarak riskleri en aza indirir.

Pnömotoraks için yapılan kapalı ameliyat sonrası bu komplikasyonların görülme oranı %2-10 arasındadır.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Ortalama olarak; sadece dren takılması durumunda 3 gün, açık ameliyatlardan sonra 4-5 gün ve kapalı – endoskopik ameliyatlardan sonra 2-3 gün hastane yatışı gerekli olur.

Pnömotoraks Hastalığının Tekrar Etme Oranları Nedir?

 • Bir kez pnömotoraks geçiren kişilerde sadece göğüs tüpü (dren) takılarak tedavi edilmesi durumunda hastalığın bir süre sonra tekrar etme olasılığı %20’dir.
 • İki kez pnömotoraks geçirmiş ve sadece dren takılarak tedavi edilmiş kişilerde bunun 3. kez olma olasılığı %50’dir.
 • Ameliyat olmuş kişilerde pnömotoraksın tekrar etme olasılığı %3-5 arasındadır.

Bir kez pnömotoraks geçiren kişide çekilecek toraks bilgisayarlı tomografisinde bu hastalığa sebep olan baloncukların olup olmadığı araştırılmalıdır. Baloncukların görülmesi durumunda VATS yöntemiyle operasyon oluşacak nüksleri engelleyecektir.


Aşağıda bize daha önce hastalar tarafından sorulan sorular ve vermiş olduğumuz yanıtları okuyabilirsiniz. Ne yazık ki hasta sorularının hemen tamamı benzer durumlardan ibaret olduğundan yeni soru alma işlemimize geçici olarak ara vermiş durumdayız.

Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Direktörü

165 İleti

 1. Onur 23:17 de 20 Şubat 2016

  Sayın hocam merhabalar. Ben de bundan 5 ay önce spontan pnömotoraks geçirdim ve dren yöntemi uygulanarak 4 gün içinde taburcu olmuştum. Şuan için sağlığım çok iyi. Hiçbir problemim yok. Taburcu olduktan sonra da herhangi bir sorunda yaşamadım çok şükür. Lakin hocam size sormak istediğim konu şudur: 1 hafta içinde 3 saatlik bir uçak seyahatim olacak ve kontrol amaçlı çekildiğim tomografide sağ ve sol akciğerimde büller varmış. Görüştüğüm doktorlarsan biri “bana kalırsa uçağa binme” derken bir diğeri ise “kabin basıncı değişmez, normal insandaki olasılık ne ise sende de aynısıdır” dedi. Hocam sizin görüşleriniz benim için çok önemli olacak bu konuda. Uçağa binebilir miyim? Veya uçakta olası bir aksilik durumunda yapmam gereken/almam gereken önlemler nelerdir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum hocam..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:33 de 21 Şubat 2016

   Pnömotoraks geçirenlerde uçağa binme yasağı diye bir şey yok. Ancak sizde akciğerlerinizde büller (hava balonları) görülmüş. Bunların büyüklüğü ve yaygınlığını görmeden ve uçak yolculuğunuzun süresini bilmeden size olumlu veya olumsuz her hengi bir öneride bulunabilmem mümkün değil.

 2. Emre 04:18 de 20 Şubat 2016

  Hocam öncelikle bu hastalara böyle size soru sorup içlerini rahatlatma, yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Yaklaşık 5 ay önce ilk pnömotoraks mı yaşadım. Dren tedavisi uygulandı ve 4 gün içinde çıktım. Çıktıktan bir hafta sonra tekrar hastaneye yattım nazal oksijen tedavisi yaptılar ve hafif çökmeyi giderdiler. Bunlardan sonra iki ay üstüne tekrar nüks etti ve Dr. Siyami Ersek hastanesinde ameliyat oldum. 1 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra normal servise alındım ve serviste 5 gün kaldıktan sonra taburcu edildim. Ve aradan 2 ay geçti Allahıma çok şükür şuan birşeyim yok. Fakat hocam şöyle bir durum oldu. Bundan 2 hafta önce ciğerin alt tarafından sanki vurma hareketlerini hissettim. Nazal oksijen alırken de öyle vurmalar oluyordu. Ve bu vurmalardan sonra tam orta tarafta bir ağrı oluştu ve herhalde patladı zannettim. Direk uyudum moralim aşırı bozuldu. Sabah kalktığımda ise birşeyim yoktu. Yine hafif vurmalar oluyordu. O vurmalarda bir gün sonra geçti. Fakat hocam ben ameliyat olduğum zaman dren bende takılı iken öksürdüğümde hava çıkıyordu. Ameliyat olduktan sonra o tüpten hava çıkması normalmidir. Bu havayı çıkana kadar baloncuk çıkmayana kadar öksürdüm. Hocam merak ettiğim konu şu; vats ameliyatı olduktan sonra takılan drenden hava çıkması normalmidir (taburcu olana kadar öksürdüm ve bir süre sonra öksürdüğümde sadece su oynuyordu) yani ameliyattan sonra bu durum normal midir. 18 yaşındayım ve 1.92 boyum var. Kilom ise 72 yani zayıfım. Sizce kilo ile alakalı bir durum söz konusumudur? Vats ameliyatından sonra tekrar etme ihtimali %7 demişsiniz peki bu kişiden kişiye değişir mi? Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim saygılar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:12 de 20 Şubat 2016

   Ameliyat sonrası hava kaçağı normaldir. Bu sonlandığında dren çekilir. Şu anda yaşamış olduğunuz yakınmalarınız için muayeneniz yapılıp akciğer grafiniz görülmelidir.

 3. Murat 15:58 de 19 Şubat 2016

  Hocam 2 buçuk ay önce spontan Pnomotoraks geçirdim 10 günlük dren tedavisinden sonra ameliyat olmadan taburcu oldum daha sonra tomografiye girdim ve baloncuklara rastlanmadı benim şuan vücut geliştirme sporları yapmamda ağırlık kaldırmamda yani göğüs kaslarımı geliştirmemde bi sakınca olabilirki hocam ve bilgisayarlı tomografide yanılma payı varmıdır son teknoloji bi bt makinesiydi fakat tomografide görünmeyen baloncuklar olabilir mi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:11 de 20 Şubat 2016

   BT’de baloncuklar görülmemiş olması iyi bir bulgu. Ağırlık kaldırma şeklindeki çalışmalar için en az 3 ay beklenmelidir. Diğer aktivitelerde kısıtlama yok.

 4. Ali gokalp 21:13 de 18 Şubat 2016

  Mrb sevgili hocam ben 32 yasindayim bundan 4 yil once acil kaldirildigim hastanede ogrendim bu rahatsizligimi orda doktorlarin bana soyledigi hem sag hemde sol taraflarda yani akcigerin her iki tarafinda baloncuk oldugundan hayati risk tasidigini bunu icin akcigerinin bir tarafina kapali ameliyat gerektigini soylediler bende sol sol taraftan amelat oldum.. yaklasik 20 gun once yine ayni olay tekrarlandi yani kapali ameliyat oldugum sol taraftan yine hava baloncugu olusmus ve patlamis ama akcigerim tam olarak sonmemis dediler
  yaklasik 15 gundur oksijen ve agri kesicilerle tadavi altindayim.
  Sag tarafta ise olusan hava baloncuklarin halen oldugunu soyluyorlar bunlarin suanda hayati risk derecesi nedir ? bu rahatsizligin kesin cozumu var midir ve ilac tedavisi yokmu cunku ameliyat olurkende suan anda da hic bir ilac tedavisi gormedim sadece kendimi dikkat etmem gerektigini soylediler doktorlar. vereceginiz cevap icin simdiden tskler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:39 de 18 Şubat 2016

   Bu sorularınızın yanıtlarını pnömotoraks sayfamızda bulabilirsiniz. Başka bir merkezde tedavi görmektesiniz. Burada sizinle ilgilenen meslektaşlarımızın önerilerine uymanız dışında bir tavsiye etik olmaz. Acil şifalar dilerim.

   • Ali gokalp 17:50 de 19 Şubat 2016

    Mrb hocam
    Sanirim siz beni yanlis anladiniz ben suan tedavi gormuyorum herhangi bir yerde
    Sadece 2. defa tekrarlandi akcigerde baloncukjarin patlamadi ve acil olarak kaldirildigim icin normal halime gelince tekrar eve geldim tedavi olmak istedigim icin size yazdim.. ve ameliyat oldugum yer ile 20 gun once acil kaldirildigin yerler bile farkli yani bu yuzden yardim istiyorum simdiden tskler

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:05 de 20 Şubat 2016

     Ali Bey, pnömotoraksın tekrarlamış olduğunu belirtiyorsunuz. Bu ancak baloncukların patlaması sonucu oluşur. Ayrıntılı değerlendirmeniz için lütfen ameliyat olduğunuz merkeze baş vurunuz.

 5. fatmanur 22:55 de 17 Şubat 2016

  Hocam ben duzcede bekarken akciğerim sôndü ani bi sanciyla dren takildi 2 hafta durdu sonra eve gönderdiler 2 hafta sonra elimle göğsümde sünger ezermiş gibi bi boloncuk fark ettim agri olmadan bidaha doktoruma ciktim hava kaçiriyo dedi sonra agzimdan hava vererek hastanede iki hafta kimildamada yattim . aradan 1sene gecti sonra evlendim izmitteki cerraha gittim ikinci kez kaçak olduğunda amaliyat olman gerekiyordu niye amaliyat etmedi doktorun dedi ben doktorsam ciğerin gene patlicak dedi patladiktan sonra amaliyat olcaksin bana gel dedi ama kesin patlar dedi . Kime inanim yardim edin lutfen ???

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:36 de 18 Şubat 2016

   Eğer pnömotoraks sayfamızdaki bilgileri okursanız göreceksiniz ki 2 kez pnömotorak geçirmiş olmak ameliyat gerektiren bir durumdur. Tekrar pnömotoraks olma ihtimali 2 kez pnömotoraks geçiren kişilerde %50’dir.

 6. Ozan 12:59 de 16 Şubat 2016

  Merhabalar; Babam 72 yaşında bugünkü doktor kontrolünde sağ akcığer kapalı demışler ve ilaç tedavisi vermisler 15 gun sonra tekrar kontrol bu ne anlama geliyor.Daha önce bir kalça ameliyatı geçirdi ve ciğer pıhtı atmışti babam bunu söylemeyi unutmuş alakalı olabilirmi bu olayin ardından 5 sene geçti teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:07 de 16 Şubat 2016

   Bu bilgilerle, filmlerinizi ve diğer test sonuçlarınızı görmeden yorum yapabilmem ne yazık ki olanaksız. Lütfen doktorlarınızın önerilerine uyunuz. Acil şifalar dilerim.

 7. Kubra 11:08 de 13 Şubat 2016

  31 aralık 2015 kapalı amelıyat zar alınmadı sponcla kanatma ıslemı yapıldı büller alındı
  5 ocak taburcu
  11 ocak pnx 2 kez dıren cekıldı fakat her defasında tekrarlandı ve
  18 ocak yatış Verildi tekrr
  28 ocak 2. kapalı ameliyat akcıgerdekı zar komple alındı büle rastlanmadı
  6 subat dırenden 5 sırınga kan gönderildi
  7 şubat thopaz cıhazı takıldı eve yollandım
  11 subat rontgen sonucunda ust kısımda boraz bosluk thopaz akıs ortalama 40-70
  13 subat dıren bıraz gerı cekıldı rontgen sonucunda 11 sıbata gore bıraz daha fazla cokme thopaz akıs ortalama 20-40 konustukca akısta yukselme.

  Hocam Allah askına yardım edın yaklasık 28 gunden fazladır dırenle yasıyorum psıkolojım bozuldu hala ust kısımlarda yapısma olmuyor 2 ameloyattan sonra cıgerımın ust kısmı hıc yapısmadı bır kere bıle aklımı kacırmak uzereyım napıcam ben baska bır doktora mı gıtmeliyim neden boyle oluyor ameliyat videomu ızledım cıgerlerım masallah tertemız ama cogerım sısmıyor sızce neden normal mı bu durum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:37 de 14 Şubat 2016

   Kübra Hanım, burada sizlere sadece bilgiler verebiliyorum. Sizin durumunuzda yardımcı olabilmem için hastanemize baş vurmanız gerekir. Acil şifalar dilerim.

 8. Haki çolak 01:51 de 11 Şubat 2016

  Hocam mrb benim sol akciyer sonmustu tüp taktılar bir haftaya kadar çıktım 10sene oldu simdi termografi cektirdim boloncuk yapmış doktor yüzde 70 75 dedi patlama riski bunun tedavisi önlemi varmı simdi korkuyorum yine aynisi olacak 2ciye amalyat dedi başka yöntemleri varmı lütfen yardımcı olunuz

 9. Hüseyin 02:58 de 10 Şubat 2016

  Merhabalar hocam. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben londra da yaşıyorum bugün taburcu oldum 3 gün önce akciğer sönmesi diye bir hastalıkla tanıştım dren tedavisi yapıldı 3 gün hava bitti ama endişeliyim nedeni bakılmadı ne tarz tahliller ile nedeni bulunabilinir tavsiyeniz nedir 6 hafta uçağa binme yasağı var yönlendirilmeye ihtiyacım var. Kalp atışlarım bazen çok sesli şuan duyuyorum kulağımla normal mi. Yorucu iş yapabilir miyim tempolu bir hayatım var. Şimdiden çok teşekkür ederim altından değerli bilgiler için

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:24 de 11 Şubat 2016

   Bir toraks BT çekilerek akciğerinizde sönmeye sebep olan olay ortaya konulmaıdır. Ancak toraks BT’nize bakarak sorularınıza yanıt verebilmem mümkün olur.

 10. Semih 20:37 de 9 Şubat 2016

  Hocam iyi akşamlar yaklaşıj 4 ay önce spontan pnomotaraks rahatsizligi nedeniyle kapalı ameliyat oldum.Şu an İzmir Van arası 5 gün ara ile gidiş-dönüş yolculuğu yapmak istiyorum.Herhangi bir risk var mıdır diye sizin gibi değerli bir hocamıza danışmak istedim.Saygılar..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:41 de 9 Şubat 2016

   Eğer muayeneniz ve filmlerinizde bir sorun yoksa seyahat yapmanıza engel hiç bir durum olmaz.

 11. Kübra 20:30 de 7 Şubat 2016

  Hocam selamlar 31 aralıkta kapalı amelıyat oldum 3. Kez pnömotoraks yasamıstım. Amelıyattan 5 gun sonra taburcu oldum 1 hafta sonra tekrar sondu 3-5 gunde toparladım sonra yıne sondu yatıs verdı iyileşemeyince 2 amelıyatımı oldum ılk amelıyatımdan sonra gogus kafesım cok cabuk kendını toparlamıs ve eskı kaygan halıne donmus ıkıncı amelıyatımda oyuzden doktor zarı aldı fakat bugun 11. Gunum hala yapısmadı cıgerım 10. Gunumde kanla hucre yenılemesı yaptık kanımı akcıgerıme gonderdı daha sonra toraks direnajla doktor benı eve yolladı dıjıtal ekranda 0-70 arasında akım oluyor -10 cekım gucu uyguluyor doktor rontgenlerımde ust kısmı akcıgerımın hıc buyumuyor hep bosluk var verılen topların 3 unude kaldırıyorum ıyılesemıcegımden cok ama cok korkuyorum ben amelıyat vıdeomuda ızledım akcıgerlerım cok sukur ıyı ufak ufak sıyah lekeler var ama cok degıl. Hocam ıyılesırmıyım sızce hıc yapısmazmıs gbı gelıyor hıc bu kadar durumu uzayan hastanız oldu mu acaba? Normal mı durumum baska doktora gozukmelimiyim yalvarırım yardımcı olun?

 12. Yunus emre 03:50 de 7 Şubat 2016

  Yaklasik 1 bucuk 2 ay once bicaklandim akcigerim hava aldi amiliyat olmadan tup tedavisi oldum kendi mi iyi hissediyorum diye kontrollerede gitmedim 3 gundur horumun girdi yerde hafif bir agri var kalbime bisey batiyomus gibi oluyor zayifim 55 60 kiloyum sigara kullaniyorum sizce tekrarlar mi bana bunun hakkinda bir bilgi vermisiniz daha onceden boyle bir hastaligim yoktu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:19 de 7 Şubat 2016

   Sizdeki pnömotoraks yaralanma sonucunda oluştuğu için diğer pnömotorakslı hastalrda olduğu gibi tekrarlama olasılığı yüksek değil. Mutlaka kontrolünüzü yaptırmalısınız.

 13. Necıp 19:11 de 6 Şubat 2016

  Hocam 1 hafta once bende gecırıdm bu olayı yozgatta yapamadılar ankaraya gıttım orda tup degıstırdıler 2 gun sonra hava bıtmıstı tupu cektıler cıktım smdı ben gerı sıgara ıcsem nolur

 14. Zeynep 09:08 de 6 Şubat 2016

  Hocam merhaba eşim yaklaşık 2 ay önce şikayetle hastaneye gittiginde ponomtraks teshisi kondu 3 gun direnle kaldı.taburcu olduktan bir gum sonra yine tekrarladı amelıyat dedi dıktorlar.amelıyatta 3 gun sonra diren çıkınca hastanedeyken ertesi sabâh yine hava oluştu ve yine dren takıldı.akcigere aynı gun sıvı enjekte yaptılar.taburcu olduk.bir ay sonra hafif agrı oldu.çok kucuk hava var dediler ve yine diren talıldı ıkı ay içerisinde amelıyat ve 4 kez diren takıldı..bununla beraber nefes darlıgı ve çarpıntısı çok olıyodu.bunun içinde ayrı bi bölüme komtrol oldu illa tedavi görüyo.sormak istedim bu kadar kısa bi zamanda bu kade sık tekrarlaması normalmi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:28 de 7 Şubat 2016

   Bu her zaman olan bir durum değil. Yaptığımız ameliyatlar sonrası pnömotoraksin nüks etme sıklığı %3’dür. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket edin. Acil şifalar dilerim.

 15. Semra 02:26 de 3 Şubat 2016

  Hocam merhaba benimm çoktan dır nefes darligimm göğüs.agrimm ve sırt karın agrimm var 22 yasındayimm gogsum çok agriyo derin nefes alirkan sanki gogsumden tikirdi sesi geliyoo hastaneye gittim kaç kere ciğer filmi çektiler bisey yok diyolar acaba pnötomoraks olsa cikarmiydi yoksa ne yapamiliyimm çünkü belirtileri okudumm çoğu var ne yapcagim i sasirdimm

 16. Fevzi 03:11 de 2 Şubat 2016

  Hocam ben Mayıs ayında okulda elektrik devresi yaparken perhidrol denilen maddeden kokladim bilerek değil tabi içime az bisi çektikten sonra 5 dkka geçti ve ağrı sizi içinde nefes alamadım sonra öğrendimki bu hastalık ortaya çıktı okadar kafama taktimki psikolojik hastalık oldu bende geceleri hatırlamadığım bi nedenle panik atakla kalkiyordum şimdi iyiyim biraz daha ama spor bile yapamiyorum yuzemiyorum,zaten ağır şey kaldırmak yasak 10 ay oldu elinden geldiğince yurusyus yapıyorum nefes açmak için tekrarlama riski varmıdır?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:38 de 3 Şubat 2016

   Bir kez pnömotoraks geçiren hastalarda tekrar etme olasılığı %20’dir. Toraks BT filminizi görmeden sizde tekrarlama riski konusunda bilgi vermek olanaksız. Acil şifalar dilerim.

 17. Haki çolak 05:04 de 1 Şubat 2016

  Hocam ben 23 sene önce akciyer dönmüştü tüp takıldı simdi goguscerrah çıktım termografi çektirdi baloncuk yapmış 175 patlama riski var dedi ama ölünceye kadar gider dedi

 18. savaş 23:41 de 31 Ocak 2016

  Hocam merhaba abimin kalbi sıkısıp hastaneye gitti ve doktorlar bakip muane edip akcigerdeki zar yirtilmis dediler ve 15 gune yakin tup taktilar 2 hafta kadr oyle tedavi etmeye calisacaklar eger tedavi edilemesse ameliyat olacak . Ameliyat riskli mi ? Kaç saat surer?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:45 de 3 Şubat 2016

   Yukarıdaki sayfada yer alan bilgileri okuyarak tüm sorularınıza yanıtları bulabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 19. ekrem 15:02 de 31 Ocak 2016

  hocam ben 17 yaşındayım bir buçuk hafta önce hastaneye gitiim spontan pnotmoraks hastalığı teşhis koydular 3 gün boyunca oksijen verdiler ve hala şu aralar bazen agrı ve sancılar oluyor doktora dedik bir ilacı varmı diye bize yok dedi bunun için ne yapmam gerekiyor hocam tüp mü taksalar ameliyatmı olsam yoksa hocam kendiliğinden geçermi bilgi verseniz hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:40 de 3 Şubat 2016

   Ekrem eğer bu konuda hazırlamış olduğum yukarıdaki pnömotoraks sayfasını okursan sorularına yanıtları bulacaksın.

 20. Recep Mazgal 10:45 de 27 Ocak 2016

  Hocam oğlum 25 yaşınd 3 gün önce pnömotoraks geçirdi,şu anda hastanede.oksijen tedavisi oluyor.Dr. iyiyeleşme var dedi.3 gün gözlemleyelim duruma göre dren takalım diyor dren takılmadan tedavi imkanı oluyor mu.?.

 21. danış yuvanç 14:20 de 25 Ocak 2016

  hocam öncelikle teşekkür ederim.geçen yıl gögüs kafesimde şidetli bi ağrı öksürük ve sancı gerçekleşti bulunduğum bölgede ilçe hastahanesine gittim. akciğer filmi çekildi.göğüs hastalıkları uzmanı bi kist olduğunu ama akciger filmi ile anlamadığını söyledi ben ertesi gün üniversite hastahanesine başvurdum.hocalarım gögsümde hava kisti olduğunu ama günlük yaşamımı etkileyemeyeceğini söyledi.acaba sorun yaşarmıyım.teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:09 de 27 Ocak 2016

   Bu sorunuza yanıt ancak hava kistinin yeri ve boyutuna göre verilebilir. Küçük ve kenarda duran bir kist sorun yaratmaz ama büyük ve akciğerin merkezindeki bir hava kisti önemlidir.

 22. Kaan 00:41 de 25 Ocak 2016

  Sayın Hocam ameliyat olanlarda tekrar etme olasılığı %3-%5 arası demişsiniz. Ameliyattan sonra sigara içmeye devam edersek bu oran ne kadar artar ? cevaplarsanız çok sevinirim

 23. gürol 17:14 de 24 Ocak 2016

  Sayın hocam merhaba…
  oğlum sağ ve solda birbuçuk yıl ara ile birer defa pnömotoraks geçirdi. sağ ve sol ciğerinde birer defa geçirmesi iki kezmi yoksa bir kez mi geçirdiği anlamına gelir. eğer iki kez geçirmiş kabul edilirse ameliyat riski nedir . bu hastalıkta ameliyat kesin tedavimidir. bu hastalık insan hayatı için ölümcül bir risktaşır mı. akciğer yapıştırması ameliyatı zorlaştırırmı bu hastalığın ileride ne gibi olumsuz yönleri olabilir lütfen acil cevaplarsanız çok sevinirim saygılarımla…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:55 de 27 Ocak 2016

   Her 2 akciğerde pnömotoraks olması ameliyat gerektiren bir durumdur. Yukarıda konu hakkında vermiş olduğum bilgileri okumanız durumunda tüm sorularınıza yanıtları bulacaksınız.

 24. Emirhan 15:25 de 24 Ocak 2016

  bunlarla ilgili detaylı bilgi verdiğiniz sayfanız varsa nasıl ulaşabileceğimizi söylerseniz çok sevinirim tekrardan teşekkürler…

 25. Emirhan 15:22 de 24 Ocak 2016

  ameliyat olamama sebebi 10 sene önce akciğer kanseri geçirdi radyoterapi ve kemoterapi gördü sol akciğerinden şimdiki problem daha çok sağda ama soldanda 2 kere geçirdi ayrıca sağ akcigerinden 25-30 sene önce tüberküloz ve verem geçirdi sigarayı kanser oldugunda bırakmıştı .

 26. Emirhan 15:17 de 24 Ocak 2016

  hocam verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkürler,dedem 67 yaşında 6 yada 7 kere pnömotoraks geçirdi şimdi yeni tekrarladı ameliyat olamıyor diren takıldı 2 yada 3 ay durabileceği ve iyileşebileceği söylendi.diren varken nefesi iyi yanlız esas merak ettiğm diren alınırsa tekrarlama olasılığı nedir? tekrarlamaması için herhangı bir ameliyattan başka tedavi veya bitkisel ilaç varmıdır yada sürekli diren takılı olma ihtimali nedir? süreklı diren takılı kalırsa riski varmıdır ? diren alındığı zaman tekrarlama aralığı ne olabilir ? şimdiden teşekkürler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:53 de 27 Ocak 2016

   Bu kadar çok pnömotoraks geçşrmiş bir hastada dren çıkartılıp, ameliyat edilmez ise pnömotoraksın tekrar etmesi neredeyese kaçınılmazdır. Sürekli dren kalması beraberinde ağır enfeksiyon durumlarına sebep olacağı için mümkün değil. Mutlaka bu konuda tecrübeli ve donanımlı bir merkeze başvurun. Toraksokopik yöntemle ameliyat uygulanıp nükslerin önlenmesi mümkün.

 27. Emre 14:34 de 22 Ocak 2016

  Merhaba daha 1 ay önce 1 hafta aralıklarla 2 defa pnomotoraks geçirdim 2. ci oluşumdan sonra ameliyat oldum yaklaşık 20 gün önce bugün evdeyim soracağım şey sigara içmeye devam edersem tekrarlama olasılığı artar mı ? birde uçağa ne zamandan sonra bine bileceğim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:17 de 24 Ocak 2016

   Bu sorularınıza daha önce başka hastaların sorularında yanıt vermiş bulunuyorum. Bunları okumanızı tavsiye ederim.

 28. Murat 15:16 de 20 Ocak 2016

  Hocam daha öncede yazmıştım tşk ederim cevap verdiğiniz için bir buçuk ay önce Pnomotoraks qeçirmiştim tüp tedavisi ile taburcu oldum daha sonra tomografiyse qirdim ve baloncuklara rastlanmadı merak ettiğim şey hastalığın tekrarlaması sadece baloncuklaramı bağlı yani eğer öyleyse baloncuk oluşumu neye bağlı ve ne kadar sürede oluşabilir hocam bu hava toplamasının tek sebebi baloncuklarmı ayrıca psikolojik açıdanda etkileri oluyo hocam bu hastalığın stres yapıyorum sürekli tekrarlarmı diye teşekkür ederim hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:00 de 24 Ocak 2016

   Murat Bey, bu sorularınızın yanıtlarını hazırlamış olduğum pnömotoraks sayfasındaki bilgilerden edinebilirsiniz.

 29. Nilüfer karakuş 00:00 de 20 Ocak 2016

  İyi akşamlar hocam.eşim kanser tedavisi görmekte.sol akciğere bir ay önce kateter takıldı.düzenli su çıkıyorum.15 gün sonra sağa da kateter takıldı.10gündür dışarıya su sızıyor .yarın tekrar anestezi ile hortumun değişeceğini söylediler.delik olma ihtimali varmıdır ? Riskleri varmıdır?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:11 de 21 Ocak 2016

   Kanser sırasında ortaya çıkan plevral sıvıların kataterle drenajı hasta için çok zahmetlidir. Bunun yerine torakoskopik olarak drenaj uygulanması gerekiyor. Acil şifalar diliyorum.

 30. Cansu öcal sayar 08:48 de 19 Ocak 2016

  Merhaba hocam;
  Babamda sol akciğerde 3 kere sağ da 2 kere patlama oldu. Yedikule gögüs hastalıklarında tedavi oldu bir kez de kayseride son patlama yaşadığında doktorları ameliyat önerdi fakat kayserideki doktoru ameliyat olmazsın kaldıramassın bunun çözümü ameliyat değil dediği için burdaki doktorların önerisini kabul etmedi. Son yapıştırma işlemi hastaneninde yoğunluğundan aceleye alındı 1 gün içinde taburcu olduk. Şimdi ben hem kendi doktorları ile görüştüm hem sizin yazılarınızı okudum ameliyat olması mı gerekir şuan nefes almada çok zorlanıyor geceleri uyuyamıyor ben size bu konuda danışmak istedim son görüştüğümde doktorumuz ikisi aynı anda patlatsa buraya bile yetişemessin ölüm olur dedi bu risk % kaçtır.yapıştırma yapılan ciğerin ameliyatı çok zor dedi dr. Bu konuda sizin düşünceniz nedir hocam ameliyat mı olsa daha iyi olur yoksa bu şekilde yapıştırmayla kalıp dikkat ederek yaşasa mı daha iyi sizin önerileriniz nedir hocam lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:58 de 21 Ocak 2016

   Eğer hastanızın genel durumu uygunsa, akciğerlerinde operasyona engel bir durum yoksa ameliyat olması gerekir. Ameliyatınızın mutlaka donanımlı bir merkzde ve tecrübeli bri ekip tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 31. Hasan 21:07 de 15 Ocak 2016

  Hocam merhaba yaklaşık 3 ay önce sağ akciğerden kapalı yöntem vats ameliyatı oldum. Kontrole gittiğimde herşeyib normal olduğunu söyledi ama arada bir ağrı ve batma oluyor kontrole gittiğim doktor bu ağrıların 6 ay hatta 1 dahş sürdügünü söyledi sizcede normalmi bu batmalar birde uçak seyahatlerimi engelermi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:42 de 17 Ocak 2016

   Bu batma durumu normal. Eğer akciğer grafisnizde pnömotoraks mevcut değilse uçak seyahati yapmanızda bir engel yok.

 32. MEHMET 04:00 de 15 Ocak 2016

  hocam daha öncede yazdım size ama cevap vermediniz rica etsem acil cevap verirmisiniz rica etsem sol taraffa dren tüp takıldı ve 15 günde bir kontrole gidiyorum doktor ilaç verip gönderiyo ve ağrılarım hala devam ediyor özellikle gece uzanırken bu durumda ne yapmam gerek doktor sadece kontrolünü eksik etme diyor ama evdede bir sürü ilaç oldudiğeri bitmeden ötekini yazıyor lütfen cevap

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:30 de 17 Ocak 2016

   Mehmet bey, ancak sizi muayene ederek ve filmlerinizi görerek bir öneride bulunabilirim. Bu mümkün değilse tedavinizi gerçekleştiren doktorlarınızın önerilerine göre hareket etmelisiniz.

   • MEHMET 20:03 de 19 Ocak 2016

    TAMAM HOCAM .ÇOK TŞK EDERİM SAĞOLUN ALLAH SİZLERİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN AMİN

 33. Gülnur 11:25 de 14 Ocak 2016

  Hocam selamlar
  Ben 2013 de sag tarafımdan pnömotoraks gecırdım 15gun yattım
  2014de bidaha sagdan 5 gun yattım
  30 aralıkta bıdaha gecırdım
  31aralıkta kapalı amelıyat oldum 2sınde dırenı cıkarttı doktorum cıgerım yıne sondu ertesı gunnyıne taktı 5 aralıkta tapurcu oldum taburcu olduktan sonra ıkı kere daha cıgerım sondu patolojı sonucum temız amelıyat cok basarılı gectı fakat alttan yapısmamıs hala cıgerım ve hava kacırıyormus ne yapmam lazım bu boyle surup gıder mı haftaya işe baslamak ıstıyorum yoksa kovulucam
  Cevaplarsanız çok sevınırım teskkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:23 de 17 Ocak 2016

   Ne yazık ki operasyon sonrası tekrar etme durumu %5’dir ve bu sizde ortaya çıkmış. Bunun şu andaki tek tedavisi yeniden kapalı operasyonla kaçağın önlenmesidir. Acil şifalar dilerim.

 34. Murat 10:05 de 14 Ocak 2016

  Hocam 4 Aralık 2015 de spontan Pnomotoraks geçirdim sağ tarafımdan ve dren takıldı 12 Aralıktada hava kalmadığı için tüp çıkarıldı ve ameliyat olmadan taburcu oldum daha daha sonra tomografiye girdim ve baloncuklara rastlanmadı bu süreç içinde 2 3 tek sigara içtim ve bi kaç defa alkol aldım şuan merak ettiğim spor ve diğer sosyal açıdan sakınmam gereken şeyler varmı ve ameliyat olmadığım için tekrarlama olasılığı kaçtır yani ameliyat olanlara qöre daha yüksekmi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:20 de 17 Ocak 2016

   Bir kez pnömotoraks geçirenlerde tekrarlama olasılığı %20, iki kez pnömotoraks geçirenlerde %50’dir. Tabii ki normal insanlardan daha yüksektir. Ameliyat olmanız durumunda bu oran %5’e düşer. Su altı dalışı yapmanız dışında normal spor aktivitelerinden sakınmanızı önermem.

İletiler kapalı