Diyafram Ameliyatı Ne Zaman Gerekir?

Diyafram akciğerler ve kalbin yer aldığı göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran ve normal solunum yapmamızda en önemli olan adalemizdir.

Diyafram Yırtığı, Diyafram Felci, Diyafram Fıtığı

web-banner-diyafram-hastaligiBu adalede fıtıklaşma, felç (paralizi), yükselme (elevasyon), travmaya bağlı yırtılma veya tümör ortaya çıktığında ameliyat ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Aşağıdaki şekilde sol tarafta mide ve barsakların göğüs boşluğuna doğru fıtıklaşması görülmektedir. Bu durumda hastada nefes darlığının yanısıra mide barsak sistemine ait (bulantı, kusma, karın ağrısı gibi) yakınmalar da ortaya çıkar. Bu tür fıtıklar cerrahi olarak düzeltilmezler ise mide ve barsakta gangren ortaya çıkabilir.

diyafram fıtığı ameliyatı
diyaframda tümör, yırtılma, diyafram fıtığı gibi durumlarda ameliyat gerekli midir?

Diyafram felci olan hastalarda ortaya çıkan belirtiler nelerdir?

En sık görülen belirti hastanın yürürken, merdiven çıkarken, koşarken veya diğer her türlü efor sırasında nefesinde tıkanma ve kalp çarpıntısı oluşmasıdır.

Bu durum genellikle ani şekilde başlar. Hasta daha önce hiç bu tür yakınması olmadığını belirtir.

Bu yakınmalar ile kalp muayensine başvuran hastalarda kalpte yükselen diyafram tarafından diğer tarafa doğru itilme tespit edilir. Akciğer grafisinde bir diyaframın diğerinden yüksek olduğu bulunur.

Diyaframda felç olduğu nasıl anlaşılır?

Bunu anlamanın en önemli yolu her 2 diyaframın da solunum sırasında çalışıp çalışmadığını görmek için FLOROSKOPİ denilen yöntemle film çekilmesidir.

Diyafram fıtığı olan hastalarda ortaya çıkan belirtiler nelerdir?

Karın içindeki organların yırtılmış bir diyaframdan yukarı doğru göğüs boşluğuna çıkması (fıtıklaşma) sonucu hastada karın üst bölgesinde ağrı, bulantı, yemek sonrası hazımsızlık, bulantı ve kusma görülebilir. Fıtık içerisinde mide veya bağırsağın sıkışması ile kangren oluşabilir. Bu durumda hastada çok şiddetli bir ağrı, bulantı ve kusma durumu gelişir.

Neden Diyafram Ameliyatı Olmam Gerekiyor?

Diyafram hastalıklarında ilaç tedavileri yeterli olmadığı için hastalığın ortadan kaldırılması için ameliyat gerekir.

Bir diyaframın felç olması sonucu çalışamıyor olması durumunda hastanın normal bir solunum yapması mümkün olmaz. Bunun sonucunda hastada efor sırasında kalp hızında artma ve nefesde daralma (tıkanma hissi) ortaya çıkar. Bu durumun kendiliğinden veya herhangi bir ilaçla düzelmesi mümkün değildir.

Ameliyat çalışmayan diyafram adalesinin gergin hale getirilip olması gereken yere indirilmesini sağlar. Bu durumda hastanın yakınmaları ortadan kalkar.

Diyafram Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

diyafram ameliyatı yöntemleri nelerdir?

Diyaframa karın veya göğüs boşluğu açılarak ulaşılabilir.  Hangi yol ile girişimi yapmak gerektiğine hastalığın durumu, sağ veya sol tarafta oluşu, hastalığın başlangıcından itibaren geçen süre gibi faktörler değerlendirilerek karar verilir. Ayrıca günümüzde birçok diyafram operasyonu endoskopik yöntemlerle de gerçekleştirilebilmektedir.

Endoskopik ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Diyafram Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Cerrahi operasyon esnasındaki risk durumu hastanın yaşına, genel durumuna, ilave hastalık olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Genellikle düşük komplikasyon oranına sahiptir. Ancak, kanama, enfeksiyon ve fıtıklaşmanın tekrar etmesi gibi nadir durumlar ortaya çıkabilir.

Ameliyat Sonrası Yatış Süresi Kaç Gündür?

Ameliyat sonrasında hastane yatış süresi ortalama olarak 3-4 gündür.