Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

İyi Huylu Akciğer Tümörleri Nelerdir?

Kanserler gibi yayılma veya hızla büyüme özelliği taşımayan tümörlere iyi huylu tümörler denir.

Yukarıdaki filmi izleyerek iyi huylu bir akciğer tümörü olan hastamızın gerçek yaşa öyküsünü görebilirsiniz.

Bu tür akciğer tümörleri uzun yıllar büyüklük veya şekil olarak değişiklik olmadan kalırlar.

Akciğerde iyi huylu tümörler nadir görülür. Akciğerlerde görülen tümörlerin çok büyük bölümü ne yazık ki kanserlerden oluşur. Bu nedenle akciğerde görülen bir tümöre “iyi huyludur” demeden önce bundan tam olarak emin olmak gerekir.

Akciğerdeki bir tümörün iyi veya kötü huylu olduğuna karar verirken

  1. Çok hassas teşhis yöntemleri (ince kesitli bilgisayarlı tomografi, PET-CT, MR gibi) kullanmak.
  2. Bu konuda tecrübeli göğüs cerrahisi, göğüs hastalıkları ve radyoloji uzman hekim grubu ile birlikte değerlendirme yapmak.
  3. Takipler sırasında gelişebilecek durumlar nedeniyle hasta ve aileyi lezyon hakkında son derece ayrıntılı olarak bilgilendirmek gerekir.

Hamartom Nedir?

  • Hamartom, en sık görülen iyi huylu akciğer tümörüdür.
  • İçerisinde yağ, bağ dokusu ve kıkırdak gibi normal vücut yapıları yer alır.
  • Hamartomlar diğer sebeplerle çekilen röntgen filmleri ile tesadüfen tespit edilirler.
  • Hamartomun oluşma sebebi kesin olarak bilinmemektedir.

İyi Huylu Akciğer Tümörleri Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Hamartomlar hastada herhangi bir yakınma oluşturmuyorsa tedaviye gerek yoktur. Hastanın düzenli olarak izlenmesi ile kontrol altında tutulur. Büyüme göstermesi ve hastada yakınma oluşturması durumunda endoskopik operasyon  / kapalı ameliyat (VATS yöntemi) ile çıkartılırlar. Bu endoskopik akciğer ameliyat ıyaklaşık 1 saat sürer ve 2 gün hastene yatışı sonrası taburcu olunur. Ameliyat bu konuda tecrübeli göğüs cerrahları tarafından yapıldığında komplikasyon oranı son derece düşüktür.

Aşağıdaki Tomografi Grüntüsü: Hiçbir yakınması olmayan ve sigara içmemiş 29 yaşında bir bayan hastamızda başka bir sebeple çekilen bilgisayarlı tomografide sol akciğerde ortaya çıkan hamartom görülmektedir. Tümör içerisindeki kireçlenme (kalsifikasyon) hamartom için tanı koydurucudur. Hastamıza herhangi bir cerrahi operasyon uygulamaya gerek görmedik. Düzenli olarak kontrol altında bulunmasını önerdik.

hamartom: iyi huylu akciğer tümörü tomografide

Aşağıdaki Görüntü: 70 yaşında bir erkek hastamızda akciğer kanseri nedeniyle ameliyatla çıkarttığımız sol akciğer üst lobda, kansere ilave olarak bulunan hamartom görüntüsü. Bu hastamızda ameliyat hamartom için değil akciğer kanseri tedavisi için uygulanmıştır.

hamartom - akciğer kanseri görüntüsü

Fibrom Nedir?

Fibrom, akciğer veya daha sık olarak akciğer zarından (plevra) kaynaklanan bağ dokusunda aşırı gelişme şeklinde ortaya çıkan lezyonlardır.

Genellikle hastalarda bir yakınmaya sebep olmazlar.

Akciğer kanseri için risk grubunda bulunan (sigara içmiş, 45 yaş üzeri, akrabalarında akciğer kanseri olan hastalar gibi) kişilerde Tek Port VATS yöntemi kullanılarak ile çıkartılırlar.

Bilgisayarlı tomografisinde fibrom olduğu kesin olarak tespit edilmiş ve herhangi bir yakınması olmayan kişilerde operasyon gerekli değildir, yakın takip gerekir.

Aşağıdaki Görüntü: 52 yaşında sigara içen bir hastamda sağda omurga üzerinde tümöral kitle görüldü. Kendisine operasyon önerilmiş olması sebebiyle hasta tarafımıza başvurdu. 2cm’lik tek bir kesi kullanılarak VATS yöntemiyle (kapalı ameliyat) tümör çıkartılmış ve hasta 1 gün sonra taburcu olmuştur. Patoloji inceleme sonucu plevral fibrom’dur. Bu İyi huylu bu tümör için daha sonra ilave bir tedavi gerekli değildir.

endoskopik fibrom ameliyatı tek port vats

Akciğer İçinde Lenf Bezi (Lenf Nodu)

Akciğer içerisindeki lenf bezleri bazı durumlarda büyüyerek filmlerde tümör şeklinde görülebilirler. Şüphe olan durumlarda (hastanın daha önce bir kanser geçirmiş olması veya akciğer kanseri şüphesi olan kişiler gibi) VATS operasyonu ile nodül çıkartılmalıdır. Risk grubunda olmayan kişilerde ortaya çıkan basit lenf nodu büyümesinin bir tedaviye ihtiyacı yoktur.

Aşağıdaki resim: Meme kanseri nedeniyle 2 yıl önce tedavi görmüş olan 31 yaşında bayan hastamız. Takipleri sırasında çekilen bilgisayarlı tomografide sol akciğerde nodül tespit edilmiş ve onkoloji uzmanı tarafından operasyon için tarafımıza sevk edilmiştir. Yaptığımız endoskopik operasyon (VATS yöntemi ile kapalı ameliyat) ile nodül çıkartılmış ve patoloji incelemesi ile bunun meme kanseri metastazı (yayılması) değil akciğer içinde büyümüş iyi huylu bir lenf nodu olduğu tespit edilmiştir. Böylece hastamızda ilave bir kemoterapi uygulama gereği kalmamıştır.

akciğer lenf bezi, akciğer içinde lenf nodu

Kapalı Fibrom Ameliyatı – Endoskopik Yöntem (VATS)

İyi huylu akciğer tümörleri hastaya en az zarar verici şekilde uygulanacak bir endoksopik ameliyat (kapalı yöntem cerrahi) ile cerrah tarafında çıkartılırlar. Bu tümörlerde açık yöntem tercih edilmemelidir. Hastalar VATS operasyonu sonrası 1-3 gün içinde taburcu olarak 3-7 gün içerisinde normal yaşantılarına dönebilirler.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

Hastane

Acıbadem Maslak Hastanesi

Muayenehane

Fulya Doktorlar Merkezi, Polat Tower, Fulya, Şişli, İstanbul

Randevu

0212 304 39 40 / 0532159734


Kaydet

Kaydet