Trakea Nedir?

Trakea insanların ana nefes borusudur. Ağız veya burundan alınan hava trakea yolu ile akciğerler ulaşır. Bu hava yolunda iyi veya kötü huylu tümörler ortaya çıkabilir. Bunlardan en sık görülenleri epidermoid karsinomlar, adenoid kistik karsinom, mukoepidermoid karsinom, papillom ve karsinoid tümörlerdir. Bazı tümörler trakea içinde değil ama etrafında ortaya çıkabilir ve trakeayı dışarıdan bastırarak sıkıştırabilir. Her durumda nefes borusunda daralma ortaya çıkar ve hastanın hayatını tehdit edici durumlara sebep olurlar.

trakea tumorleri, nefes borusunda tümör

Trakea Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Trakea tümörleri mutlaka bir girişimle çıkartılmalıdır. Aksi durumda hasta nefes alamayarak kaybedilir. Tümörün çıkartılması hastanın ve tümörün durumuyla ilgili olarak bir bronkoskop içerisinden tümörün kısmen veya tamamen çıkartılması şeklinde ya da tümörlü hava yolunun tamamen çıkartılması ve trakeanın tekrar uç uca birleştirilmesi operasyonu şeklinde olabilir. Bazı durumlarda ise trakea içerisine stent yerleştirmek gerekir.

nefes borusu tümörü

Neden Trakea Ameliyatı Olmam Gerekiyor?

Hava yolunun tümör ile tıkandığı durumlarda hem nefes almanızı sağlamak hem de kötü huylu ise tümörün yayılmasını engellemek için ameliyat olmanız gerekir.

Trakea Ameliyatı için Uluslar arası Kaynaklar Ne Öneriyor?

Journal of Thoracic Oncology’de 2009 yılında yayınlanmış olan makale bu konuda oldukça önemli bilgiler vermektedir. Trakea kötü huylu tümörlerinde cerrahi girişimin ilk tercih olarak uygulanması önerilmektedir.  Bu dergiye şu adresten ulaşabilirsiniz:

http://journals.lww.com/jto/Abstract/2009/05000/Primary_Tracheal_Tumors__Review_of_37_Cases.13.aspx

bronşlar ve trakea nefes borusu tumorleri

Trakea Ameliyatı – Girişim Yöntemleri Nelerdir?

Bronkoskop ile tümörün görülmesi ve argon plazma, koter, lazer, dondurarak tedavi (cryotherapy) ve benzeri yöntemlerle tümörün nefes borusu içinden çıkartılması işlemi sadece hava yolunun açıklığını sağlamak için yapılır. Kötü huylu bir tümör mevcut olduğunda bu işlem kalıcı bir tedavi sağlamaz. Tümör çıkartıldıktan sonra yeniden daralma olmaması için

Trakea Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Bronkoskopi işlemi esnasında kanama, açık ameliyata geçme, trakeanın delinmesi gibi durumlar haricinde hastanın yaşı ve genel durumu ile ilgili kalp ve akciğerlerde diğer komplikasyonlar gelişebilir. Bunların azaltılması için her türlü önlem alınmış olmalıdır.
Ameliyatın riskleri ise kanama, enfeksiyon ve trakeanın dikilen yerlerinde tam kaynama olmaması olarak özetlenebilir.

nefes borusu tümör ameliyatı görüntüsü

Trakea Ameliyatı için Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Ortalama olarak 2-4 gün arasında hastane yatışı gereklidir.

Trakea Ameliyatı Sonrasında Radyoterapi veya Kemoterapi Gerekecek mi?

Buna çıkartılan tümörün patoloji incelemesi sonrasında ve onkoloji konseyince sizin ve inceleme sonuçlarınızın değerlendirilmesi sonucu karar verilir.