Amfizem

Amfizem Nedir?

Amfizem, akciğer dokusunun, uç hava yollarının anormal ve kalıcı genişlemesi ile ortaya çıkan kronik hava yolu hastalığıdır. Sigara içilmesi, tütün mamüllerinin tüketimi amfizemin en sık görülen sebebidir. Sürekli kirli havaya maruz kalmak ve genetik hastalıklar da diğer amfizem sebepleri arasında sayılabilir.

Amfizem Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Amfizem sıklıkla ilaçlar ile tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın ilerleyen aşamalarında solunum sağlayabilmek için ilave mekanik destekler de gerekli olabilir. Amfizemin tedavisi “Göğüs hastalıkları uzmanı” tarafından düzenlenir.

Ancak bazı ileri amfizem tablolarında ameliyat uygulanması da gerekebilir. Burada “Göğüs Cerrahisi Uzmanı” devreye girmektedir. Hastanın gerekli değerlendirmeleri ve ilave testleri yapıldıktan sonra cerrahi işlem uygulanabilir.

Amfizem Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Sadece tek bir akciğeri veya 2 akciğeri ayrı ayrı zamanlarda açık yöntemle ameliyat etmek veya endoskopik yöntemle (Videotorakoskopi – VATS) bu işlemleri yapmak mümkündür.

Bu yöntemlerle akciğerlerin dış kısmında yer alan içi hava dolu çalışmayan alanlar çıkartılır ve sağlam akciğerlerin gelişmesi sağlanarak hastanın nefes alması kolaylaştırılır.

Her iki meme altından geçen bir kesi veya göğüs kemiğinin açılması ile her iki akciğere tek seansta müdahale etme olanağı da vardır. Bu seçimi hastaya ve amfizemin durumuna göre yapmak gerekir.

Amfizem ameliyatı nasıl yapılır? 

İlaçların yeterli olmadığı, ilerleyen hastalık durumunda hastanın ömrünü uzatmak amacıyla cerrahi girişim uygulanması gerekebilir. Böylece nefes alındığında akciğerlerdeki boşluklar içerisinde çalışmayan hava alanları çıkartılır ve kalan sağlıklı akciğer ile daha rahat nefes alınması sağlanabilir.

Amfizem ameliyatında;

Akciğerlerin etrafındaki hava dolu ölü boşluk alanları çıkartılır.

Bu alanlardan hava kaçakları olmasını önlemek için özel tedbirler alınır.

Ameliyat sonunda göğüs boşluğu içerisine dren yerleştirilir ve ağrı olmasını önlemek amacıyla özel bir (epidural) katater kullanılır.

Ameliyat sonrası hasta 1 veya 2 gün yoğun bakımda takip edilir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Sağ ve sol akciğerler için iki ayrı seansta yapılacak işlemlerin her birinden sonra hastanede 7-10 gün arasında kalınmalıdır.

Bazı durumlarda tek taraflı operasyon da yeterli olabilir. Bu durumda ikinci taraf için operasyon hastanın yakınmalarının ortaya çıkması sonrasında birkaç ay ile bir kaç yıl arasında da yapılabilir.

Amfizem Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  • Akciğerlerden hava kaçaklarının olması,
  • uzun süre yoğun bakım tedavisi gereksinimi,
  • kanama
  • tekrar operasyon uygulanması
  • enfeksiyon ve
  • vefat görülebilir.

Bu riskleri azaltmak için ameliyat öncesi gerekli tedbirler alınmış olmalı ve riskler en aza indirilmelidir.

Alttaki akciğer bilgisayarlı tomografisinde ameliyat ile çıkartılması gereken içi hava dolu amfizem alanları görülmektedir.

Amfizem ameliyatında uluslararası kaynaklar ne öneriyor?

Belli kriterlere sahip amfizem hastalarının ameliyat tedavisi ile daha uzun süre yaşadığı kanıtlanmıştır. Hangi hastalarda cerrahi tedavi uygulanabileceği ancak göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanlarının birlikte karar vermesi ile tespit edilebilir.

Subscribe
Bildir
19 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
hülya ersin helvaci
8 yıl önce

merhaba hocam ben Sivas Suşehrinden yazıyorum size 7,5 aylık bir erkek bebeğim var.sol üst akciğerinde lober amfizem teşhisi konuldu ve ameliyat olması gerektiği söylendi.bebeğimin tomografi ve tetkiklerini göndersem yada bebeğimi getirsem muayene etme imkanınız olur mu

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  hülya ersin helvaci
8 yıl önce

Hülya Hanım, memnuniyetle yardımcı olmak isterim. Lütfen yardımcım Ebru Hanım’dan randevu alınız: 05321519734. Acil şifalar diliyorum.

Elif tutkun
8 yıl önce

Hocam merhabalar.dedemin bt raporunu gonderiyorum.kendisi 77 yasinda.bir saglik sorunu yok.yalnizca gecenlerde bir akciger enfeksiyonu gecirdi.o yuzden takip edilmisti.trakea ve bronslar normaldir.sag ve sol akciger ust loblarda daha belirgin yaygin panlobuler amfizematoz degisiklikler mevcuttur.her 2 akcigerde alt lob posterobazal segmentte pnomonik infiltrasyonla uyumlu buzlu cam sahalari gozlenmektedir.hocam bu arada raporda yazilmayan fakat dr.un gordugu kucuk lenf nodlari bulunmakta.3 aylik takibe alindi.suan herhangi bir risk tasimiyor denildi.fakat bu IPF denilen zar kalinlasmasi beni cok korkutuyor.internette kotu seyler okudum malesef.ölümcül ve cabuk ilerleyen tedavisi olmayan bir durum diyor.dogru mudur.bir tedavisi veya yavaslatici etkisi yokmu.dr.kucuk bir alanda var dedi ama biraz urktum acikcasii.sizin gorusleriniz cok muhim.aydinlatirsaniz sevinirim smdiden tesekkurler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Elif tutkun
8 yıl önce

Burada bir IPF bulgusu söz konusu değil. Küçük lenf nodları herkesde görülebilir.

ayşin
7 yıl önce

Merhaba Sayın Semih Bey
Babamda akciğer amfizemi çıktı,ayrıca zatürre başlangıcı ve akciğerlerinde 2-3 tane iltihap çıktı (nohut büyüklüğünde).doktorun verdiği ilaçlar Bi-profenid tablet 15 mg, factive 7 flm tablet ve nac 600.ilerlemiş dedi,ilaçların kullansın 1 hafta sonra kontrole gelin dedi peki ilaç tedavisi cevap vermez ise ameliyat mı olmalı diye sorduğumd da ameliyat olmaz dedi.oa göre başka tedaviler bakıcaz dedi.ama doktora detaylı soramadım yanımda babam vardı.bu belirtiler ve doktorum dediklerinden anladığım baya kötü babam.yada ben yanlış anladım.nolursunuz sizde fikrinizi söyleyebilir misiniz rica etsm.
çok teşekkür ederim
ayşin

Süleyman Özfen
7 yıl önce

Hocam merhaba;
ok işaretleriyle gösterdiğiniz amfizem olan yer iki akciğerin ortasındaki et parçasının içindeki hafif dışarı taşmış parlaklıklar mı ? yoksa akciğerin siyah kısmındaki beyazlıklar mı ??
cevaplarsanız sevinirim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ayşin
7 yıl önce

Bu soruları hastanızı ve filmlerinizin hiç birini görmeyen bir doktora danışmak doğru bir yaklaşım değil. Bu tür sorularınızı hastanızı muayene eden ve filmlerini inceleyen doktorunuz yanıtlayabilir. Geçmiş olsun.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Süleyman Özfen
7 yıl önce

Amfizem balon haline dönmüş olan akciğer parçasıdır.

Süleyman Özfen
7 yıl önce

Hocam tekrar merhaba..benim size sormak istediğim şey bir önceki sorumda siyah beyaz yayınladığınız akciğer tomografisinde ok işaretleriyle gösterdiğiniz yer ortadaki et parçasının içindeki parlak kısımlar mı hafif dışarı taşmış…siyah kısımlardaki beyaz ince çizgiler mi ?

Süleyman Özfen
7 yıl önce

Hocam tekrardan merhaba..Sizi bir kere daha rahatsız ediyorum beni affedin.:(.gencim henüz hiç sigara kullanmamış biriyim size az önce sorduğum soruyu fotoğraflı şekilde atıyorum..
http://i.hizliresim.com/R3kbEa.jpg..kırmızı ile çizdiğim yer mi amfizem oluyor ? benim de tomografimde orada parlak bir bölge var buna benzer tümör olmasından korkuyorum .. İlginiz için çok teşekkür ederim