Home Phone

Amfizem

Amfizem Nedir?

Amfizem, akciğer dokusunun, uç hava yollarının anormal ve kalıcı genişlemesi ile ortaya çıkan kronik hava yolu hastalığıdır. Sigara içilmesi, tütün mamüllerinin tüketimi amfizemin en sık görülen sebebidir. Sürekli kirli havaya maruz kalmak ve genetik hastalıklar da diğer amfizem sebepleri arasında sayılabilir.

Amfizem Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Amfizem sıklıkla ilaçlar ile tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın ilerleyen aşamalarında solunum sağlayabilmek için ilave mekanik destekler de gerekli olabilir. Amfizemin tedavisi “Göğüs hastalıkları uzmanı” tarafından düzenlenir.

Ancak bazı ileri amfizem tablolarında ameliyat uygulanması da gerekebilir. Burada “Göğüs Cerrahisi Uzmanı” devreye girmektedir. Hastanın gerekli değerlendirmeleri ve ilave testleri yapıldıktan sonra cerrahi işlem uygulanabilir.

Amfizem Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Sadece tek bir akciğeri veya 2 akciğeri ayrı ayrı zamanlarda açık yöntemle ameliyat etmek veya endoskopik yöntemle (Videotorakoskopi – VATS) bu işlemleri yapmak mümkündür.

Bu yöntemlerle akciğerlerin dış kısmında yer alan içi hava dolu çalışmayan alanlar çıkartılır ve sağlam akciğerlerin gelişmesi sağlanarak hastanın nefes alması kolaylaştırılır.

Her iki meme altından geçen bir kesi veya göğüs kemiğinin açılması ile her iki akciğere tek seansta müdahale etme olanağı da vardır. Bu seçimi hastaya ve amfizemin durumuna göre yapmak gerekir.

Amfizem ameliyatı nasıl yapılır? 

İlaçların yeterli olmadığı, ilerleyen hastalık durumunda hastanın ömrünü uzatmak amacıyla cerrahi girişim uygulanması gerekebilir. Böylece nefes alındığında akciğerlerdeki boşluklar içerisinde çalışmayan hava alanları çıkartılır ve kalan sağlıklı akciğer ile daha rahat nefes alınması sağlanabilir.

Amfizem ameliyatında;

Akciğerlerin etrafındaki hava dolu ölü boşluk alanları çıkartılır.

Bu alanlardan hava kaçakları olmasını önlemek için özel tedbirler alınır.

Ameliyat sonunda göğüs boşluğu içerisine dren yerleştirilir ve ağrı olmasını önlemek amacıyla özel bir (epidural) katater kullanılır.

Ameliyat sonrası hasta 1 veya 2 gün yoğun bakımda takip edilir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Sağ ve sol akciğerler için iki ayrı seansta yapılacak işlemlerin her birinden sonra hastanede 7-10 gün arasında kalınmalıdır.

Bazı durumlarda tek taraflı operasyon da yeterli olabilir. Bu durumda ikinci taraf için operasyon hastanın yakınmalarının ortaya çıkması sonrasında birkaç ay ile bir kaç yıl arasında da yapılabilir.

Amfizem Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  • Akciğerlerden hava kaçaklarının olması,
  • uzun süre yoğun bakım tedavisi gereksinimi,
  • kanama
  • tekrar operasyon uygulanması
  • enfeksiyon ve
  • vefat görülebilir.

Bu riskleri azaltmak için ameliyat öncesi gerekli tedbirler alınmış olmalı ve riskler en aza indirilmelidir.

Alttaki akciğer bilgisayarlı tomografisinde ameliyat ile çıkartılması gereken içi hava dolu amfizem alanları görülmektedir.

Amfizem ameliyatında uluslararası kaynaklar ne öneriyor?

Belli kriterlere sahip amfizem hastalarının ameliyat tedavisi ile daha uzun süre yaşadığı kanıtlanmıştır. Hangi hastalarda cerrahi tedavi uygulanabileceği ancak göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanlarının birlikte karar vermesi ile tespit edilebilir.

19 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
hülya ersin helvaci
7 yıl önce

merhaba hocam ben Sivas Suşehrinden yazıyorum size 7,5 aylık bir erkek bebeğim var.sol üst akciğerinde lober amfizem teşhisi konuldu ve ameliyat olması gerektiği söylendi.bebeğimin tomografi ve tetkiklerini göndersem yada bebeğimi getirsem muayene etme imkanınız olur mu

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  hülya ersin helvaci
7 yıl önce

Hülya Hanım, memnuniyetle yardımcı olmak isterim. Lütfen yardımcım Ebru Hanım’dan randevu alınız: 05321519734. Acil şifalar diliyorum.

Elif tutkun
7 yıl önce

Hocam merhabalar.dedemin bt raporunu gonderiyorum.kendisi 77 yasinda.bir saglik sorunu yok.yalnizca gecenlerde bir akciger enfeksiyonu gecirdi.o yuzden takip edilmisti.trakea ve bronslar normaldir.sag ve sol akciger ust loblarda daha belirgin yaygin panlobuler amfizematoz degisiklikler mevcuttur.her 2 akcigerde alt lob posterobazal segmentte pnomonik infiltrasyonla uyumlu buzlu cam sahalari gozlenmektedir.hocam bu arada raporda yazilmayan fakat dr.un gordugu kucuk lenf nodlari bulunmakta.3 aylik takibe alindi.suan herhangi bir risk tasimiyor denildi.fakat bu IPF denilen zar kalinlasmasi beni cok korkutuyor.internette kotu seyler okudum malesef.ölümcül ve cabuk ilerleyen tedavisi olmayan bir durum diyor.dogru mudur.bir tedavisi veya yavaslatici etkisi yokmu.dr.kucuk bir alanda var dedi ama biraz urktum acikcasii.sizin gorusleriniz cok muhim.aydinlatirsaniz sevinirim smdiden tesekkurler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Elif tutkun
7 yıl önce

Burada bir IPF bulgusu söz konusu değil. Küçük lenf nodları herkesde görülebilir.

ayşin
6 yıl önce

Merhaba Sayın Semih Bey
Babamda akciğer amfizemi çıktı,ayrıca zatürre başlangıcı ve akciğerlerinde 2-3 tane iltihap çıktı (nohut büyüklüğünde).doktorun verdiği ilaçlar Bi-profenid tablet 15 mg, factive 7 flm tablet ve nac 600.ilerlemiş dedi,ilaçların kullansın 1 hafta sonra kontrole gelin dedi peki ilaç tedavisi cevap vermez ise ameliyat mı olmalı diye sorduğumd da ameliyat olmaz dedi.oa göre başka tedaviler bakıcaz dedi.ama doktora detaylı soramadım yanımda babam vardı.bu belirtiler ve doktorum dediklerinden anladığım baya kötü babam.yada ben yanlış anladım.nolursunuz sizde fikrinizi söyleyebilir misiniz rica etsm.
çok teşekkür ederim
ayşin

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ayşin
6 yıl önce

Bu soruları hastanızı ve filmlerinizin hiç birini görmeyen bir doktora danışmak doğru bir yaklaşım değil. Bu tür sorularınızı hastanızı muayene eden ve filmlerini inceleyen doktorunuz yanıtlayabilir. Geçmiş olsun.

Süleyman Özfen
6 yıl önce

Hocam merhaba;
ok işaretleriyle gösterdiğiniz amfizem olan yer iki akciğerin ortasındaki et parçasının içindeki hafif dışarı taşmış parlaklıklar mı ? yoksa akciğerin siyah kısmındaki beyazlıklar mı ??
cevaplarsanız sevinirim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Süleyman Özfen
6 yıl önce

Amfizem balon haline dönmüş olan akciğer parçasıdır.

Süleyman Özfen
6 yıl önce

Hocam tekrar merhaba..benim size sormak istediğim şey bir önceki sorumda siyah beyaz yayınladığınız akciğer tomografisinde ok işaretleriyle gösterdiğiniz yer ortadaki et parçasının içindeki parlak kısımlar mı hafif dışarı taşmış…siyah kısımlardaki beyaz ince çizgiler mi ?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Süleyman Özfen
6 yıl önce

Orada içinde akciğer dokusu kalmamış kısım, hava kesesi haline gelmiş olan bölüm

Süleyman Özfen
6 yıl önce

Hocam tekrardan merhaba..Sizi bir kere daha rahatsız ediyorum beni affedin.:(.gencim henüz hiç sigara kullanmamış biriyim size az önce sorduğum soruyu fotoğraflı şekilde atıyorum..
http://i.hizliresim.com/R3kbEa.jpg..kırmızı ile çizdiğim yer mi amfizem oluyor ? benim de tomografimde orada parlak bir bölge var buna benzer tümör olmasından korkuyorum .. İlginiz için çok teşekkür ederim

arif uzun
6 yıl önce

slm hocam ben yalovadan arif uzun ….. ben iki sefer akciger sönmesi yasadim her ikisinde tüp taktılar ve suan agrılarım var ve doktor bir cevap vermiyor ve bursa şevket yılmaz gögüs cerrah doktoru amaliyat diyor ..akciger zarini soyup kaburgaya yapıştıracakmış ve suan agrıdan dolayı sıkıntı yaşıyorum

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  arif uzun
6 yıl önce

İki kez pnömotoraks geçirilmesi durumunda bunun bir daha tekrarlama olasılığı %50’dir. Bu nedenle ameliyat olmanız gerekir. Ameliyat VATS denilen kapalı yöntemle gerçekleştirilmelidir. Geçmiş olsun.

Gaye
6 yıl önce

Hocam Merhabalar, babam 72 yaşında geçen sene nisan ayında mesane ca teşhisi kondu. 2015 Haziran da primer akciğer ca sebebi ile sol üst lob alindi (kitle 1.7 mm idi) 2015 aralıkta 35 kür mesane ye ışın alındı 2016 martta tekrar tur yapıldı kanser hücresi görüldü skuamoz hücreli. Akciğer sonucu da aynıydı ama primerdi. Ayrica kan degerleri surekli dusuk ama bu yaklasik 20 senedir boyle notrofil,trombosit lenfosit hemoglabin hematokrit hep dusuk ama yatakta yatan bir hasta degil atom karinca gibi Bu seneki pet CT sonucunu size yolluyorum yorumlarınızı bekliyorum çok teşekkürler

                                                                                        

TANI / ÖNTANI VE ENDİKASYONLAR : OPERA AKCIĞER VE MESANE CA                               

 

BULGULAR: Posterior fossadan pelvik bölge bitimine kadar tüm vücut PET/CT taraması yapılmıştır.

 

Hastanın dış merkezli 17/04/2015 tarihli PET/BT tetkiki ile kıyaslamalı olarak raporlanmıştır.

 

BAŞBOYUN BÖLGESİ:

Serebral ve serebellar parankima normaldir.

Nazofarinks hava sütunu simetrik olup normal genişlik ve konfigürasyondadır. Torus tubariuslar ve Rosen Müller fossaları bilateral simetrik ve normal genişliktedir. Yumuşak damak motor kasları, parafaringeal space, pterygopalatine ve infratemporal fossalar, karotis kılıfları normaldir.

Parotis bezleri bilateral normal dansite ve konturlardadır. Hyoid kas grupları, sublingual ve submandibüler bezler normaldir.    

Laringeal yapılar, trakea ve hipofarinks hava sütunu normaldir. Tiroid bezi homojen dansitede ve normal boyuttadır.

 

TORAKOABDOMİNAL BÖLGE

Mediastende sağ alt paratrakeal alanda 23 mm boyutta (SUV.7.2) hipermetabolik bir lenf bezi gözlenmektedir. Tanımlanan lenf bezinin olgunun eski tetkikinde izlenmediği dikkati çekmiştir. Trakea ve trakeal bifurkasyon normal kalibrasyonda olup pasaj açıktır. Özefagusun torasik seyri normaldir. Kalp normal büyüklükte, perikard normaldir.

Solda uygulanmış üst lobektomiye bağlı değişiklikler söz konusudur. Sol akciğerde alt lobda periferik alanda 15 mm boyutta nonmetabolik sağda da üst lob posterior segmentte 7 mm boyutta nodüler lezyonlar izlenmektedir. Her iki akciğerde amfizem bulgularıda gözlenmiştir. Yine solda periferik milimetrik boyutlu nodüler lezyonlar söz konusudur. Hastanın Nisan 2015 tarihli tetkiki ile kıyaslandığında solda alt lobda tanımlanan nodüllerin yeni geliştiği gözlenmektedir.

Karaciğer  sol lobda 6 mm boyutta nonmetabolik olgunun eski tetkiki ile stabil hipodens lehine basit kist gözlenmektedir.  İntrahepatik yer kaplayan oluşum saptanmamıştır. İntrahepatik vasküler yapılar, intra ve ekstrahepatik safra yolları normal dağılım ve kalibrasyon göstermektedir. Safra kesesi normal genişlikte olup içersinde kalsifik taşla uyumlu hiperdansite saptanmamıştır.

Dalak homojen dansitede ve normal boyutlardadır.

Pankreas yaşla uyumlu normal görünümdedir.

Mide ve intestinal segmentler normal olup patolojik duvar kalınlaşması saptanmamıştır.

Sürrenal bezler normaldir. Her iki böbrek normal lokalizasyon ve büyüklükte olup toplayıcı sistemleri normal sınırlardadır.

Abdominal aorta ve dallarında aterosklerotik değişiklikler gözlenmektedir.

Renal arterlerin distalinde distal aorta kaval ve sol paraaortik düşük FDG tutulumlu eski tetkikte gözlenmeyen (SUV:3.4) lenf bezleri dikkati çekmektedir.

Pelvik kesitlerde mesane posterior duvarında solda üreter orifis düzeyinde lümene doğru  polipoid kalınlaşma ve FDG tutulumu söz konusudur. (SUV:7)Mesane malignitesi ile uyumlu olduğu düşünülmüştür. Olguda pelvik alanda periton dansitesinde ve batın ön duvarında cilt cilt altında yumuşak dokuda dansite artışları gözlenmektedir. Bu alana uygulanmış radyoterapi ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Pelvik genital organlar yaşla uyumlu normal görünümdedir.  Rektum, perirektal yağlı doku normaldir.

Kemik yapılarda solda femurda trokanter majör düzeyinde (SUV:5.6) lomber 3.vertebra korpusunda (SUV:5.9) değişik lokalizasyonlu kostalarda da hipermetabolik metastatik kemik lezyonları izlenmektedir. Eski tetkik ile kıyaslandığında yeni geliştiği dikkati çekmiştir.

 

SONUÇ:   

· Opere akciğer ve mesane malignitesi bilinen olguda Nisan 2015 tarihli tetkiki ile kıyaslandığında sol akciğerde üst lobda izlenen kitlenin operasyon ile uzaklaştırıldığı dikkati çekmiştir. Güncel incelemede solda alt lobda yeni gelişen nodüler leyzonlar mediastende hipermetabolik metastatik özellikte olduğu düşünülen lenfadenopati batında renal arterlerin distalinde yine hipermetabolik metastatik özellikte olduğu düşünülen lenf bezleri yanı sıra kemik yapılarda yeni gelişen metastatik hipermetabolik lezyonlar dikkati çekmiştir. Mesane posterior duvarda da sol üreter orifisi düzeyinde hipermetabolik kitle lezyonu mevcuttur. Eski tetkik ile kıyaslandığında bulgular progresyon lehinedir.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Gaye
6 yıl önce

Bu PET-BT bulgularında akciğerde, lenf bezlerinde, kemikte ve karın içi lenf bezlerinde metastaz ortaya çıktığı anlaşılıyor. Medikal onkoloji bölümüne baş vurmanız ve kemoterapi uygulanması uygun olur. Acil şifalar diliyorum.

Faysal ÖZTÜRK
5 yıl önce

Hocam merhaba her iki akciğer alt lobda çeşitli düzeylerde sekel bant tarzında atelektaziler gelişmiştir. Ayrıca alt loblarda net sınır vermeyen, buzlu cam dansitesinde opasite artışları mevcuttur. Aynı tanı için klinik ve muayene bulguları ile korelasyonu önerilir. Sağ akciğer üst lob apeksinde fibroatelektatik değişiklikler ve hafif derecede paraseptal sentrilobuler amfizematöz havalanma artışı mevcuttur. Sol akciğer apeksinde hafif derecede fibroatelektatik değişiklikler izlenmiştir.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Faysal ÖZTÜRK
5 yıl önce

Bu sitede sizlere hastalıklarınız hakkında bilgi verip tedavi seçeneklerini anlatmaya gayret ediyorum. Daha önceki yorumları okursanız görebileceğiniz gibi hastaya ait hiç bir bilgi (hasta kaç yaşında, yakınmaları nelerdir, neden film çekildi, sigara kullanıyor mu…?) verilmeden gönderilmiş bu tür film raporlarınız için değerlendirme yapmıyorum. Doktorunuza danışmalısınız.

Serra Bahçıvan
5 yıl önce

Hocam merhabalar, yaklaşık 1 ay önce ani gelişen nefes darlığı ve nefes alırken göğüste ağrı oluştu 1 ilaçlı 2 ilaçsız tomografi çekildi bir çok tetkik ve hastane doktor değişiminden talihsizliklerden sonra 1 hafta önce çektirdiğim Toraks BT incelemesinde; Sağda trakea posteriorda 3mm çaplı trakeosel ile uyumlu olabilecek görünüm izlendi.
Anterior mediastende milimetrik remnant timus dokusuna ait görünüm izlenmiştir. Parakardiak alanlarda milimetrik sekel fibrotik değişiklikler izlendi. Uzman dr. Göründüm bir sıkıntı olmadığını ve zamanla geçeceğini söyledi bu rahatsızlığın ilaçla tedavisi olmadığını ancak ciddi durumlarda müdahale edildiğini söyledi ve mideyi rahatsız etmemek için Pulcet verdi ben Size de sormak istedim durum nasıldır? Hala arada nefes alırken göğüste ağrı ve nefes darlığı eşlik edebiliyor. CD’lerim mevcut.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Serra Bahçıvan
5 yıl önce

Bu durumda filmleriniz görülmeden yorum yapılması olanaksız. Doktorunuz görmüş ve gerekli önerilerde bulunmuş. İkinci bir görüş almak isterseniz başka bir merkezde daha bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Değerli hasta ve hasta yakınları, Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece genel bilgi verme amacını taşır.

Uygulanacak her türlü tedaviye karar vermeden önce mutlaka;

• Hastanın bir hekim tarafından yüz yüze değerlendirilmesi

• Hastalığına ait öyküsünün alınması

• Muayene edilmesi

• Tetkiklerinin incelenmesi gerekir.