Göğüs Cerrahisi Hastalıkları

İnsan vücudunda göğüs bölgesi kaburgaların arkasında kalan göğüs boşluğunu kapsar. Bu boşlukta yer alan kalp ve ana damarlar dışında bulunan akciğerler, diyafram ve yemek borusunda ortaya çıkan hastalıklarla göğüs hastalıkları, bu hastalıkların cerrahi tedavileriyle de göğüs cerrahisi ilgilenmektedir.

Göğüs Cerrahisi nedir?

Göğüs cerrahisi göğüs boşluğunda bulunan başta akciğerlerde olmak üzere diyafram, yemek borusu gibi organlarda ve solunum yollarında ortaya çıkan kist, tümör oluşumları, tıkanmalar, bu organlarda doğumsal ya da sonradan ortaya çıkan deformasyonlar gibi hastalıkların tanı ve tedavileriyle ilgilenir.

Göğüs cerrahisi hangi hastalıklara bakar?

Göğüs cerrahisi ve göğüs cerrahisi uzmanları; mezotelyoma, akciğer kistleri, bebeklerde doğumsal akciğer kistleri, hidatik kist, bronşektazi, akciğerde ortaya çıkan iyi huylu ya da kötü huylu tümörler, akciğer kanseri, akciğer nodülleri, diyafram felci, amfizem, mediasten tümör, timoma, pnömotoraks, torasik outlet sendromu hastalıklarının cerrahi tedavilerini düzenlemektedir.

Göğüs cerrahisi ameliyat yöntemleri nelerdir?

Göğüs cerrahisi ameliyatları açık göğüs cerrahisi ameliyatı ve kapalı göğüs cerrahisi ameliyatı olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır.

Ancak yaklaşık son 20 yılda göğüs cerrahisi ameliyatlarının büyük bir çoğunluğu kapalı VATS adı verilen teknikle yapılmaktadır. Özel deneyim gerektiren kapalı göğüs cerrahisi ameliyatı tek port torakoskopi sayesinde hastaların ameliyat sonrası döneminde konfor düzeyi oldukça artmıştır.

Açık göğüs cerrahisi ameliyatlarında göğüs boşluğu bölgesi tamamen açılırken kapalı göğüs cerrahisi ameliyatıyla yalnızca birkaç santimlik kesiden pek çok göğüs cerrahisi ameliyatı günümüzde bu konuda uzmanlaşmış göğüs cerrahisi uzmanı ve ekibi tarafından rahatlıkla ve güvenle yapılabilmektedir. 

Hasta öykülerimize göz atın!

Ahmet Yılmaz

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/3-santimlik-delikten-akciger-ameliyati-333918   Akciğer operasyonlarında kaburgalar kesilerek yapılan açık...

Devamını oku
Hakkı Engin Erenel

Akciğer Kanseri Tedavi Öyküm Yazan: Hakkı Engin Erenel...

Devamını oku
Bueka Berişvili

26 santim uzunluğunda tümör 10 yaşında Gürcistanlı Bueka...

Devamını oku
Yordanka ve Hristo Mihaylovi

Akciğer kanseri ameliyatımın öyküsü “hayatımın kadınını bana tekrar...

Devamını oku
Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği

Bilgi ve Randevu İçin

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sohbete Başla
Akciğer Cerrahisinde ameliyat yöntemleri için bilgi alabilirsiniz.