Home Phone

Diyafram Felci

Diyafram Nedir?

Diyafram akciğerler ve kalbin yer aldığı göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran ve normal solunum yapmamızda rol alan en önemli olan adalemizdir. Diyafram bir bütün olmakla birlikten sağ ve sol taraf ayrı ayrı çalışır. Diyafram adalesi sağda ve solda frenik sinir denilen bir sinir ile otonom şekilde çalışır.

Otonom çalışmak şu anlama gelir: örneğin elimiz, bacağımız, yüzümüz gibi bölgelerdeki adalelerimizi biz istersek çalıştırabilir, istemezsek çalıştırmayız. Oysa otonom çalışan adaleler biz istemesek de çalışmaya devam eder (örneğin kalp kası, diyafram kası veya yemek borusu kası gibi). Bu otonom çalışma diyaframın her nefes alıp verme sırasında aşağıya inip yukarı çıkmasını ve böylece akciğerlerin oksijen ve karbondioksiti değiştirmesine yardımcı olur.

Bu adalede fıtıklaşma, felç (paralizi), yükselme (elevasyon), travmaya bağlı yırtılma veya tümör ortaya çıktığında ameliyat ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Diyafram felci nedir?

Diyaframlar frenik sinir adı verilen sağ ve sol tarafta yer alan 2 adet sinir ile aktive olur. Bu sinirde ortaya çıkan hasarlar bir taraftaki diyaframın felç olmasına, yani çalışamaz olmasına sebep olur. Böylece her nefes alışveriş sırasında diyaframların hareket etmesi sadece bir tarafın yükselip alçalması, diğer tarafın ise hareketsiz kalmasına sebep olur. Bunun sonucunda da ortaya çıkan durum hem kalbin her nefes alışveriş sırasında sağa ve sola doğru yer değiştirmesi, hem de felçli diyaframın yükselerek akciğer sahasını azaltması ve kalbi diğer tarafa doğru itmesidir.

Diyafram felci nedenleri nelerdir?

Felç durumu sinirin hasar görmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Diyaframı çalıştıran frenik sinirlerden bir tanesi hasar görürse o taraftaki diyafram çalışamaz hale gelir. Frenik sinirde hasarın sebebi birçok hastada bilinemez. Bu ya viral bir enfeksiyona ya da sinirdeki inflamasyona bağlı olarak sinirin çalışmasının bozulmasına bağlıdır. Diğer sık görülen sebeplerden biri de kalp veya akciğer ameliyatları sırasında sinirin hasra görmesidir. Ayrıca, frenik sinirin geçtiği sağ veya sol boyun bölgesinde oluşan travmalar (bir cisim çarpması veya kazlarda oluşan boynun ani şiddetli hareketleri gibi) sinirin hasar görmesine ve diyaframın felç olmasına sebep olur.

Her 2 frenik sinirin de hasarı ile oluşabilecek durumlar son derece nadir olup bu durumda kişinin solunum cihazına bağlı olmadan hayatını sürdürebilmesi olanaksızdır.

Diyafram felci belirtileri nelerdir?

En sık görülen belirti hastanın yürürken, merdiven çıkarken, herhangi bir hareket veya diğer her türlü efor sırasında nefesinde tıkanma ve kalp çarpıntısı oluşmasıdır.

Bu durum genellikle ani şekilde başlar. Hasta daha önce hiç bu tür yakınması olmadığını belirtir.

Bu yakınmalar ile kalp muayenesine başvuran hastalarda kalpte yükselen diyafram tarafından diğer tarafa doğru itilme tespit edilir. Akciğer grafisinde bir diyaframın diğerinden yüksek olduğu bulunur.

Diyafram felci nasıl tespit edilir?

Öncelikle hastanın anlattıkları çok önemlidir. Yakınmaların neler olduğu ve nasıl başladığı, geçirilmiş bir travma veya ameliyat olup olmadığı (çoğu hastada bu tür öyküler olmasa da) önemlidir. Eğer akciğer grafisinde diyaframda yükselme varsa bu çok değerli bir bulgudur. Kesin teşhis içinse (her 2 diyaframın da solunum sırasında çalışıp çalışmadığını görmek için) FLOROSKOPİ denilen yöntemle film çekilmelidir. Bu görüntüleme yönteminde solunum sırasında bir diyafram yukarı ve aşağı doğru inip çıkarken diğerinin hareketsiz kaldığı gözlemlenir.

Diyafram Paralizisi (felci) Nasıl Tedavi Edilir?

YouTube video

Felç olmuş (çalışmayan) diyafram karın içindeki organların itmesi ile yukarıya yani göğüs boşluğuna doğru çıkmıştı (yukarıdaki resme tekrar bakınız). Bu nedenle de hem kalbi hem de akciğeri sıkıştırıp hastada en küçük bir efor sırasında dahi solunumda sıkıntıya sebep oluyordu. İşte bu durumu düzeltmek gerekiyor ve bunun da yolu yükselmiş olan diyaframı bir ameliyatla normal (olması gereken) yerine indirmektir.

Diyafram Plikasyonu

Diyaframa ulaşmak için göğüs kafesinden açık (6-7cm) veya kapalı (3-4cm) yöntem için kesi yapılır. Hangi yöntemin seçileceğine diyaframın ne derece yüksek olduğu ve hastanın yakınmalarının derecesine bakılarak karar verilir. İleri derecede yükselmiş olan diyaframı açık yöntemle normal pozisyonuna indirmek tercih edilebilir.

Her iki yöntemde de zayıflamış, incelmiş ve yükselmiş olan diyafram adalesi normal pozisyonuna indirilir. Bu işlem zayıflayan ve çalışmayan kısımlar birbirleri üzerine dikilerek yapılır (plikasyon). Böylece solunum sırasında kalbin hareket etmesi önlenir ve sıkışan akciğer açılır ve çalışır hale gelir. Hastaların ameliyat sonrasında solunum kalitesi belirgin şekilde düzelir.

Diyafram Fıtığı nedir?

Diyafram adalesindeki doğumsal veya sonradan oluşan (genellikle düşme, çarpma, trafik kazası veya bir ameliyat sonrası gibi travmalar ile) diyafram yırtığı önemli sonuçlar doğurabilir. Doğumsal veya edinsel şekilde oluşan bu yırtıklardan karın içerisindeki organlar yukarıya göğüs boşluğuna geçebilirler. Buna fıtıklaşma diyoruz. Bu durumda hastada nefes darlığının yanı sıra mide barsak sistemine ait (bulantı, kusma, karın ağrısı gibi) yakınmalar da ortaya çıkar. Bu tür fıtıklar cerrahi olarak düzeltilmezler ise mide ve barsakta gangren ortaya çıkabilir.

Diyafram fıtığı belirtileri nelerdir?

Karın içindeki organların yırtılmış bir diyaframdan yukarı doğru göğüs boşluğuna çıkması (fıtıklaşma) sonucu hastada karın üst bölgesinde ağrı, bulantı, yemek sonrası hazımsızlık, bulantı ve kusma görülebilir. Fıtık içerisinde mide veya bağırsağın sıkışması ile kangren oluşabilir. Bu durumda hastada çok şiddetli bir ağrı, bulantı ve kusma durumu gelişir.

Teşhis çekilecek bir bilgisayarlı tomografi ile kesinleştirilir. Yapılacak olan operasyonla fıtıklaşan organlar göğüs boşluğundan karın boşluğuna doğru itilir ve diyaframdaki yırtık onarılır.

Diyafram ameliyatı komplikasyonları nelerdir?  

Her türlü cerrahi operasyon esnasındaki risk durumu hastanın yaşına, genel durumuna, ilave hastalık olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Diyafram ameliyatları genellikle düşük komplikasyon oranına sahiptir. Ancak, kanama, enfeksiyon ve fıtıklaşmanın tekrar etmesi gibi nadir durumlar ortaya çıkabilir.

Diyafram ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrasında hastane yatış süresi ortalama olarak 3 veya 4 gündür. Hastanın belirgin başka hastalığı mevcut olmadıkça yoğun bakım kalışı gerekmez.

61 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
EMEL
7 yıl önce

Merhaba,

Anne karnında olan bir bebeğimiz var. Daha bebeğine 7. ayına yeni girdiler. Fakat bebekte Diyafram fıtığı belirtisi tespit edildi. Bu da dolayısıyla hem anne babayı hemde biz yakınlarını endişe içine sokuyor. Çevreden bir sürü duyumlar alıyoruz bebek yaşamaz yaşama ihtimal %60 gibisinden. Konu ile alakalı lütfen sizden bilgi bekliyoruz. Bebek dünyaya geldikten sonra bebeğimiz için riskli bir ameliyat mı olacak?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  EMEL
7 yıl önce

Emel hanım merak etmeyin, bu konuda tecrübeli bir merkezde operasyon olursa son derece başarılı olur. Acil şifalar dilerim.

Hatice Öksüz
7 yıl önce

s ayın hocam bana diyafram fıtığı olduğu tesssdüf ortaya çıktı.Ançak göğüs uzmanları bağırsak ve midenin sol göğüs boşluğuna sarktığı ve eski olma olasığı fazla olduğu ve yakın bölgedeki organlara yapışık olabileceği söylendi ve cerrahi müdahale gerektiği olmazsam bağırsak düğümlenmesi olasığı olduğu bununda ölümcül olabileceği uzmanlarca söylendi.Bana eğilince boğaza doğru baskı midemde kasılma bazen aşırı gaz karın gürüldaması ve bununla birlikte bazen acile gidecek kadar sancılar çekiyorum ançk bazı sindirimle ilgili hazım vs için aldığım ilaçlar biraz daha beni rahatlattı bu durumda sizin bana yardımcı olmanızı çok istiyorum hocam cevabınızı bekliyoru yardımcı olursanız çok sevinirim çok teşekkürler saygılar hocam birde hocam cerrahi müdahelede ne gibi rısk vardır yada ameliyat olmazsan nasıl bi rısk vardır.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hatice Öksüz
7 yıl önce

Ameliyat olmazsanız olabilecekleri size zaten izah etmişler. Ameliyatın riski ameliyat iyi bir merkzde ve tecrübeli bir ekip tarafından yapıldığında yok denecek kadar azdır. Acil şifalar dilerim.

melahat
7 yıl önce

diyafratik herni ameliyatı yapıyormusunuz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  melahat
7 yıl önce

Diyafram herni operasyonu tabii ki uyguluyoruz. Riski en düşük operasyonlardan biridir.

melahat
7 yıl önce

risk oranı nedir zor dediler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  melahat
7 yıl önce

Tecrübeli bir merkezde riski son derece düşüktür.

Merve ozcan
7 yıl önce

Merhaba hocam, bebeğime anne karnında diyafram hernisi teşhisi konuldu, doğum yapali 16 gün oldu, 3. Gün ameliyat oldu bugün ilk kez emzirmeye çağırdılar, gogusunun sol tarafında bir cökükluk var, bunun sebebi ne olabilir, ve kalicimi öğrenmek istedim, drlari çok bilgi vermiyorlar.

bekir karaman
7 yıl önce

sayin hocam merhabalar. . 3 yildir karn bolgemde ve goguslerimde araliklarla agri oluyor genellikle siddetli..5-6sefer burda (hollanda) doktora gittim midede bakteri var dediler bir kur uyguladlar ilac tedavisi bskteri gitmis ama agri gitmedi.. enson gittigim doktorda diyafram fitigi var ama ilac tedavisi olcak ameliyat olmuyor dedi.ama vrrdigi ilaclarda gecirmedi yine 4-5 gun araliklarla ve ozellikle usutunce agrim oluyor .. yattigim zaman iyiyim atakta duramiyorum agridiginda..simdi ben ne yapmaliyim? bu siteden vr sizden okuduguma gorede ameliyat oluyormus. burdaki doktorlar a guvenim kalmadi ve bu agri beni deli edecek ne onerirsiniz..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  bekir karaman
7 yıl önce

Bu derecede yakınmanız varsa ameliyat olmanız gerekir. Acil şifalar dilerim.

muhammet uysal
7 yıl önce

Hocam benimde gogus kemiği altında boşlukta agri var hiç geçmiyor elle bastırdimda hissedilen bir şişlik var 4 defa endoskopi çekildim 2 sene içinde filmin 2 sinde 2 cm fitik denildi ama diğer 2 filimde fitik çıkmadı gece düz olarak yattimda sabah çok şiddetli ağrı oluyor yatak başlığını kaldırımda rahat uyuyo biliyom lütfen yardım edin ağrım çoğaldı yaşamak çok zor gelmeye başladı lütfen yardım edin

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  muhammet uysal
6 yıl önce

Muayeneniz ve filmlerinizi incelemeden bir yorum yapabilmem olanaksız.

Didem
6 yıl önce

Merhaba hocam,
Diyafram hernisi teşhisi ile bulunduğumuz ilden çapa tıp fakültesine sevk edildik kalın bağırsak diyaframdaki yırtıktan geçerek karın boşluğuna geçmiş ve akciğerleri ittirip ciddi derecede akciğerlerin küçülmesine yol açmış durumda ancak bizi çapa tıp fakültesi hastamızda ülser olduğu için geri gönderdi acaba ülser bu ameliyatın olmasına engel mi? Artık uyumakta bile zorlanıyor hastamız ama çapa tıp fakültesi ülser geçmeden ameliyat yapmıyor üstelik bulunduğumuz yerde ve İstanbul’da bir kaç farklı özel, devlet ve araştırma hastaneleri ile de görüştük ama bunun zor bir operasyon olduğunu imkanlarının el vermediğini söylüyorlar, lütfen bize bir yol, hastane ya da doktor önerebilir misiniz gerçekten hastamız çapanın ülser tedavisi için verdiği süre kadar dayanabilir mi bunu bilmiyoruz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Didem
6 yıl önce

Didem Hanım size doktor veya hastane önermemi istemişsiniz. Yukarıdaki randevu kısmındaki bilgilerden randevu alarak hastanemize başvurabilirsiniz.

sinan bolat
6 yıl önce

hocam eşim şuan 21 haftalık hamile bebeğe 19 uncu haftada diyafram hernisi teşhisi kondu mide kalbe yakınmış.ankara zekai tahir burak hastanesinde kontrol altındayız ve gebeliği sonlandırmak zorunda kalabilirmişiz fakat sizin yazılarınızı okuduğum üzere tedavi edilebilirliği var gibi.fakat çok çaresiziz önerebileceniz bir hastane veya bir yöntem varsa lütfen bizi bilgilendirin SAYGILAR

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  sinan bolat
6 yıl önce

Sinan bey, diyafram fıtığının genişliği ve batın içinden göğüs boşluğuna çıkan organların durumu belirleyici olan kriterler. Bunları ancak filmlerinizi değerlendiren bu konudaki tecrübeli doktorlar belirleyebilir. Sizin durumunuzla ilgili olarak hamileliğin sonlandırılıp sonlandırılmayacağı bunlara göre belirlenecektir. Acil şifalar dilerim.

Rabia Baykara
6 yıl önce

Benim annem 8 sene önceki muayenesinde diyaframın inceldiği öğrendi çok umursamadı. yakın bi tarihte ağrıları için tekrar muayene oldu ve diyaframda yırtık oluştuğunu ve böbreğin tamamı karacigerin bir kısmının gogus boşluğuna geçtiğini öğrendik. ameliyat cok zor ve riskli dendi, yapamayadabiliriz dendi. Universite hastanesinde gorusuldu bunlar. Kurulun toplanmasını bekliyoruz şuan net bir cevap için. herkesin yorumlarini okudum sol tarafta bagirsak yukarı çıkmış falan yazıyor. anneminki sağda daha tehlikeli oluyor sanırım. Kafam inanılmaz karışık. Ne yapacağımi inaninki bilmiyorum. Lütfen birşeyler söyleyin. Duzelir mi annem ?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Rabia Baykara
6 yıl önce

Rabia Hanım, bu operasyon son derece düşük risklidir. Ancak operasyonun donanımlı bir hastanede ve bu konuda tecrübeli bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Acil şifalar dilerim.

Değerli hasta ve hasta yakınları, Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece genel bilgi verme amacını taşır.

Uygulanacak her türlü tedaviye karar vermeden önce mutlaka;

• Hastanın bir hekim tarafından yüz yüze değerlendirilmesi

• Hastalığına ait öyküsünün alınması

• Muayene edilmesi

• Tetkiklerinin incelenmesi gerekir.