Home Phone

Aşırı Terleme

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Nedir?

İnsan vücudu ısısını normal bir seviyede tutmak amacıyla terleme yapar. Bu işlem vücuttaki yaklaşık 5 milyon ter bezini kontrol eden Sempatik Sinir Sistemi aracılığı ile düzenlenir.Terleme kontrolünü sağlayan Sempatik Zincir Dalları göğüs boşluğu içinde yer almaktadır. Aşırı terleme (Hiperhidrozis) vücudun ihtiyacı olandan daha fazla terlemesi durumdur.

Bir iş görüşmesine gitmek veya yeni biriyle tanışmak üzeresiniz. Aniden el ve koltuk altlarınızda aşırı terleme hissediyorsunuz ya da egzersizinizi tamamladınız ve vücudunuzun aşırı terlediğini fark ettiniz. Vücudunuz normal olarak kendini soğutmak için ter salgılar. Bu normal bir durumdur.

Fakat, insanların yaklaşık %2’sinde bu terleme durumu, sıcak hava, heyecanlanma durumu veya egzersiz yapma, efor yapma gibi durumların dışında kişiye rahatsızlık verecek ve sosyal yaşantısını etkileyecek düzeyde terlemesidir. Kimisi bu terlemeyi alnında, koltuk altlarında, avuç içlerinde ve vücudunun diğer bölgelerinde çamaşırları ıslatacak, damla damla akacak kadar hissedebilir. Bu rahatsız edici durum Bölgesel Aşırı Terleme – Hiperhidrozis olarak adlandırılır.

Aşırı Terleme Belirtileri Nelerdir?

El, ayak, koltukaltı veya yüzde ortaya çıkan aşırı terleme durumları hasta için derin ve dramatik bir deneyimdir. İş yaşamı ve ilgili mesleki aktiviteler, günlük normal yaşam aktiviteleri ve kişiler arası sosyal ilişkiler dahil olmak üzere hayatın tüm yönlerini etkiler.

Aşırı terleme bölgeleri neresidir?

Aşırı terleme ani veya sürekli şekilde olmak üzere vücudun 4 alanında ortaya çıkar:

  • Eller,
  • Koltukaltları,
  • Ayaklar,
  • Yüz ve Saçlar’dır.

El Terlemesi nedir?

Bir kişi ile ilk tanışma anında gerginlik hali veya duygusal stres sebebiyle ellerde terleme ortaya çıkabilir. Hafif bir kurulama bu terlemeyi yok eder. Ciddi el terlemesi durumlarında ise ellerden terin damladığı gözle görülür. Bu çocukluk çağında gözlemlenebilir bir durumdur.

Ellerde aşırı terleme hastaları sürekli bu durumun farkındadır ve bununla yaşamak zorunda olduklarını düşünürler. Genellikle, ellerin terlemesi aşırı terleme hastalığının en sıkıntı verici bulgusudur. Birçok hasta ayrıca ellerinin soğuk ve keçeleşmiş şekilde olduğunu da belirtir.

Sosyal ve mesleki ortamlarda eller daima görünür halde, ortada olduğu için aşırı terleme olan birçok hasta sürekli uyarılmış halde sosyal temaslardan sakınır haldedir. Tokalaşma veya kâğıt işleri ile uğraşmaktan uzak durmaya gayret eder. Hastalar sevdiklerinin elini tutmaktan dahi rahatsızlık duyarlar.

Koltukaltı Aşırı Terlemesi nedir?

Bu durum giysilerin koltukaltlarında rahatsızlık verici ter izleri oluşturur. Bu nedenle insanlar giysilerini seçerken teri gösterecek kumaş veya renklerden kaçınırlar.

Ayak Terlemesi nedir?

Bu durum ayak kokularına sebep olur. Ayrıca el ve ayak terlemesi birlikte olan durumlarda araç kullanmak güçleşmektedir.

Yüzde Aşırı Terleme nedir?

Yüzde terleme kişinin gerçekte öyle olmamasına karşın aşırı gergin ve güvensiz görünmesine sebep olur. Yüzde terleme ile birlikte bazen diğer rahatsız edici bir durum olan aşırı kızarma da ortaya çıkabilir.

Aşırı Terlemenin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aşırı terleme sorunu yaşayan bireyler öncelikle terleme önleyici kremlere ve ajanlara başvurur. Antikolinerjik ilaçlar zaman zaman etkili olsa da tüm vücudun etkilenmesi ile ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, kabızlık ve çarpıntı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunların haricinde botox enjeksiyonları veya iontoforez denilen yöntemler de kullanılmaktadır. Ancak botox uygulamaları koltuk altları için uygun olsa da el, ayak ve yüzde botox uygulamaları pratik olarak son derece güç ve ağrılıdır. Yılda 2 veya 3 kez tekrar edilmelidir.

ABD gıda ve ilaç kurumu (FDA) aşırı terleme tedavisinde botox uygulamasına sadece koltuk altı için izin vermektedir. El ve ayaklarda botox uygulamasına izin vermemektedir!

Aşırı Terlemenin Kalıcı Tedavisi

Aşırı Terleme Ameliyatı Tek Port ETS

Günümüzde aşırı terleme hiperhidrozis sorununun kalıcı çözümü Tek Port ETS yöntemiyle mümkündür. Bu işlemde amaç, sempatik sinir uyarılarının ter bezlerine gidişinin cerrahi yolla durdurulmasıdır.

Basitçe, bu işlem tüm aşırı terleme bölgelerinin (el, ayak, koltukaltı ve yüz) tedavisi ile sonuçlanır. Bu işlem Endoskopik Torakoskopik Sempatektomi (ETS) olarak adlandırılır.

Endoskopik Torakoskopik Sempatektomi (ETS) işlemi tecrübeli bir göğüs cerrahisi uzmanı tarafından hastanın yalnızca 1 günlük hastane yatışı ile gerçekleştirilir. İşlem genel anestezi altında, cerrahın bir kamera yardımıyla göğüs boşluğu arka kısımda kaburgaların hemen arka ucuna yakın bölgede sempatik zincire titanyum klipsler konularak tamamlanır.

Her iki göğüs boşluğu için yapılan bu işlem yaklaşık 1 saat sürer.

Hastalar işlemden yaklaşık 3 gün sonra işlerine dönerler.

Bu yöntem el ve koltukaltı aşırı terlemeleri için ileri derecede etkilidir.

Tek Port ETS Uyguladığımız Hastalarımızda Ameliyat Sonrası Görüntüleri

Aşırı terlemede ETS ameliyatı hemen sonuç verir mi?

Operasyonun hemen sonrasında belirtilerde %100’e yakın oranda düzelme sağlanır. Operasyon sonrası geç dönemde hastaların %85’inde el terlemelerinde ciddi gerileme olduğu görülür.  Koltuk altı terlemelerinde ileri dönemlerde tam iyileşme hali hastaların %70’inde görülür.

Tek Port ETS’nin Yan Etkileri Nelerdir?

En sık karşılaşılan yan etki vücudun diğer bölgelerinde (karın, sırt, bel veya bacaklarda) terlemede artıştır. Ancak, ciddi derecede bir sorun hastaların sadece %1’inde görülür.

Ayrıca, Horner Sendromu denilen ve hastada göz kapağında düşme, görmede bulanıklaşma nadir ve geçici bir durum olarak ortaya çıkabilir (%3).

Kalp hızında %10 düşme ve göğüs boşluğunda hava bulunması da diğer nadir görülen komplikasyonlardır.

İşlem ile tecrübesi olan merkezlerde bu durumların ortaya çıkma oranı çok daha azdır.

Ameliyat Sonrası Hasta Memnuniyet Oranları Nasıldır?

Dallas, Texas’da 170 hastada yapılan bilimsel çalışma sonucu, işlemden 1 yıl sonra ortaya çıkan memnuniyet oranları aşağıdaki gibidir (kaynak: Dewey et al: Ann Thorac Surg 2006:81:1227-33)

Çok Memnun olanlar:     %93,3

Memnun olanlar:                %5

Memnun olmayanlar:     %1,7

Subscribe
Bildir
14 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
Serdar
7 yıl önce

Hocam merhabalar ben 2013 yılında aşırı terlemeden dolayı ets ameliyatı oldum ama hiç memnun değilim çok zor durumdayım aşırı el koltuk altı ve ayak terlemem var özellikle ellerim yardımcı olursanız çok sevinirim…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Serdar
7 yıl önce

Bu konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Dilerseniz merkezimizden randevu alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

Metin Soğukdere
7 yıl önce

Hocam merhabalar benim ayaklarımın altında ve parmak aralarında egzama olduğu tespit edildi aşırı koku yaptığı için beni rahatsız ediyor ameliyat kesin çözüm dediler nasıl yardımcı olabilirsiniz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Metin Soğukdere
7 yıl önce

Eğer ayaklarınızdaki bölgesel aşırı terleme sonucu oluşmuşsa, yapılacak olan operasyon faydalı olacaktır. Bunun için önce dermatoloji uzmanı tarafından muayene olmanız ve doktorunuz önerirse bu operasyonun uygulanması gerekir.

SEZGİN
7 yıl önce

Hocam merhaba ben kendimi bildim bileli ellerim koltuk altım ve ayaklarım terler aşırı değil ama koltuk altım ve ellerim sosyal yaşantımda beni çok zor durumda bırakıyor. ameliyat olmak istiyorum fakat yan etkilerinin çok olmasından korkuyorum açıkçası nasıl yardımcı olabilirsiniz bana

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  SEZGİN
7 yıl önce

Sezgin Bey, olabilecek yan etkiler sizi endişelendiriyorsa operasyon sizin için uygun bir yöntem değildir. Yan etki oranlarını iyice inceleyin ve yakınmalarınızın devamını mı yoksa oluşabilecek (çok düşük oranda da olsa) yan etkileri mi tercih edersiniz buna karar verin. Yan etkisi olmayan hiç bir ameliyat mevcut değildir. Önemli olan ameliyattan sağlanan faydanın oluşacak yan etkilerden çok daha fazla olmasıdır. Günümüzde bu operasyon dünyanın her yerinde çok sayıda uygulanan, etkisi kanıtlanmış bir yöntemdir. Yine de yan etkilerden endişe ediyorsanız ameliyat olmanızı önermem. Sağlıklı günler dilerim.

Umut
7 yıl önce

Merhaba hocam ,
Büyükbaba hodgkin lenfoma hastası malesef
Geceleri yüksek ateş ve aşırı terleme mevcut
Terleme oldukça rahatsız
Bir öneriniz var mıdır ?
Ilgilenirseniz çok sevinirim…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Umut
7 yıl önce

Umut Bey, bu sorularınızın yanıtlarını Hematoloji bölümü uzmanlarından almanız gerekir. Hodgkin Lenfoması hematoloji bilim dalının alanındadır. Geçmiş olsun.

Samet
7 yıl önce

İyi günler hocam bende ets ameliyatı oldum ama memnun değilim hiç terleme olan bölgelerim hala terliyor bana yardımcı olabilirmisiniz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Samet
7 yıl önce

Ameliyatı ne zaman oldunuz? 1 yıldan sonra hastaların yaklaşık %10’unda tekrar terleme olabiliyor. Cerrahınıza baş vurmalısınız.

Değerli hasta ve hasta yakınları, Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece genel bilgi verme amacını taşır.

Uygulanacak her türlü tedaviye karar vermeden önce mutlaka;

• Hastanın bir hekim tarafından yüz yüze değerlendirilmesi

• Hastalığına ait öyküsünün alınması

• Muayene edilmesi

• Tetkiklerinin incelenmesi gerekir.