Akciğer Metastaz Cerrahisi

Akciğer metastazı nedir?

 

Başka bir organdaki kanser akciğere sıçrama, yayılma yani metastaz yapabilir. Bu durumda uygulanacak tedavi yöntemi genellikle kemoterapidir. Ancak bazı durumlarda akciğerdeki yayılma (metastaz) ameliyat ile çıkartılabilir.

Bir akciğer metastazı aşağıdaki özelliklerine bakılarak tedavi edilir;

  • Metastatik kitlenin bulunduğu yer,
  • Metastaz sayısı (bir tane, iki tane veya çok sayıda)
  • Hastanın genel sağlık durumu,
  • Yayılma yapan tümörün (örneğin kalın barsak kanseri) tedavi edilmiş olup olmadığı.
  •  

Resimde 39 yaşında bir kadın hastamızda malin melanom tedavisinden 3 yıl sonra sol akciğere yaptığı akciğer metastazı görülmektedir.
Akciğer metastaz ameliyatı hangi durumlarda gerekli olmaktadır?

 

Akciğer metastazlarının tedavisinde cerrahi her zaman ilk seçenek olmalıdır. Çünkü metastatik kitlelerin tamamen çıkarılması ve geride metastatik kitle kalmaması çoğu kez tam kür sağlamaktadır. Ameliyat kararını onkoloji uzmanları ile göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanları birlikte vermelidir. Eğer hastanın bu yayılma durumundan kurtulmasında ameliyat en iyi yöntemse o zaman ameliyat uygulanır. Ameliyat hastanın sağlığında olumlu bir durum yaratmayacaksa ameliyat uygulanmaz.
Akciğer metastaz ameliyatı hangi durumlarda yapılmalıdır? 

 
  • Metastaz yapan kanserin tam olarak tedavi edilmiş olması gerekir (ameliyat, ilaç veya radyoterapi ile).
  • Tedaviyi yapan hekim ana kanserin artık vücutta bulunmadığını belirtmelidir (örneğin, meme kanseri nedeniyle cerrahi uygulanmış ve kemoterapi görmüş bir hasta).
  • Vücudun akciğer dışında başka hiçbir yerinde metastaz bulunmamalıdır.
  • Hastanın solunum fonksiyonları ameliyat için yeterli düzeyde olmalıdır.
  • Akciğerdeki metastazların çıkarılması sonrasında sağlıklı bir yaşam için yeterli akciğer dokusu kalıyor olmalıdır.

Bunların dışında tümörün türü, ilk kanser ile metastaz ortaya çıkışı arasındaki geçen sürenin uzunluğu veya kısalığı ve hastanın genel durumu ile ilgili parametreler de ameliyat kararı vermekte önemli diğer faktörlerdir.

 

Ameliyat kararı mutlaka onkoloji uzmanı ya da onkoloji konseyinin onayı ile verilmelidir!
Akciğer metastaz ameliyatında kullanılan yöntemler nelerdir?

 

Akciğer metastaz ameliyatında;

  • Sadece metastatik kitlenin çıkarılması,
  • Segmentin çıkarılması,
  • Bulunduğu lobun çıkarılması ya da
  • Akciğerin tamamının çıkarılması (çok nadir) mümkün olmaktadır.

Akciğer metastaz ameliyatında açık yöntem ile metastazların çıkartılması tercih edilir.

 

Kapalı ameliyat / endoskopik ameliyat yani VATS yöntemi ile çok küçük metastazların görülemeyebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle metastaz ameliyatlarında açık yöntem daha çok kullanılır. Bununla birlikte günümüzde kapalı yöntemle akciğer metastaz ameliyatları da başarılı şekilde yapılmaya başlanmıştır.
Akciğer metastaz ameliyatı nasıl yapılır?

 

Kapalı yöntemde kaburgalar arasından 1 cm genişliğinde bir cerrahi kamera ilerletilir. Metastazlı bölge görülür ve kameranın yanından ilerletilen tıbbi aletlerle metastazlı akciğer bölümü kısmi olarak çıkartılır. İşlem sonrası bu kesiden 1 adet dren konularak operasyon tamamlanır.

Açık yöntemde ise kaburgalar arası yaklaşık 15 cm açılarak akciğerdeki metastaz elle bulunur ve uygun yöntemle çıkartılır.
Akciğer metastaz cerrahisi riskleri nelerdir?

 
  • Akciğerden uzamış hava kaçağı,
  • Kanama,
  • Narkoz alımına bağlı riskler (kalp krizi geçirmesi, pıhtının bir damarı tıkaması gibi) ve
  • Enfeksiyon riskler arasında sayılabilir.Ameliyatın ardından hastanede kalış süresi ne kadardır?

Akciğer metastazı ameliyatı için hastanede kalış süresi ortalama 3-4 gündür.Akciğer metastaz ameliyatından sonra ek tedaviler gerekiyor mu?

Patoloji sonucuna ve akciğer metastazının tam çıkarılıp çıkarılmama durumuna göre kemoterapi ve/veya radyoterapi cerrahi tedaviye ilave olarak uygulanabilir. Bu her hastada gerekli değildir.Uluslararası Kaynaklar Akciğer Metastazında Ne Öneriyor?

Belli kurallar ölçüsünde akciğerdeki metastazların cerrahi tedavisi tüm uluslararası kaynaklarca önerilen yöntemdir. Uluslararası kaynaklarda akciğer metastazlarının mümkün olduğu sürece cerrahi olarak çıkarılmasını önermektedir. Hastalıksız sağ kalım süresinin ameliyat olan ve metastazların tamamen çıkartılan hastaların medikal tedavi alan hastalara oranla çok daha iyi olduğu gösterilmiştir.


Hasta öykülerimize göz atın!

Ahmet Yılmaz

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/3-santimlik-delikten-akciger-ameliyati-333918   Akciğer operasyonlarında kaburgalar kesilerek yapılan açık...

Devamını oku
Hakkı Engin Erenel

Akciğer Kanseri Tedavi Öyküm Yazan: Hakkı Engin Erenel...

Devamını oku
Bueka Berişvili

26 santim uzunluğunda tümör 10 yaşında Gürcistanlı Bueka...

Devamını oku
Yordanka ve Hristo Mihaylovi

Akciğer kanseri ameliyatımın öyküsü “hayatımın kadınını bana tekrar...

Devamını oku
Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği

Bilgi ve Randevu İçin

111 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
Mine
7 yıl önce

Merhaba hocam babam iki yıl önce kolon kanseri teşhisi kondu ve ameliyat oldu ameliyatta bağırsağın büyük kısmı alınıp bağırsak dışarı çıkarıldı ameliyattan sonra kemoterapi görmedi sadece 6ayda bir film çekildi bugüne kadar hiç birşey çıkmadı en son 3qy önce çekilen Bt,TORAKS DA sağ akciğer üst lob posterior segmentte 5.5mm,sol akciğer alt lob superior segmentte 6mm çaplı sunplevral nodüller tespit edildi.
Lütfen bana bunu açıklayabilir misiniz şimdi nasıl bir gidişat uygulanıcaktır?korkulması gereken bir durum bar mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Mine
7 yıl önce

Daha önce çekilmiş olan bilgisayarlı tomografide akciğerde bu nodüller görülmemiş ise bunların metastaz olduğunu düşünmek gerekir. Bu durumda bir PET-CT çekilip vücudun diğer kısımlarında herhangi bir şey olup olmadığına baktıktan sonra tümör kurulunda tartışılarak hastanıza kemoterapi mi yoksa ameliyat mı (metastazektomi) daha uygun olacağına karar verilmelidir.
Eğer daha önce tomografi çekilmemişse (sadece düz akciğer grafisi çekilmişse) bunların yeni mi yoksa eskiden beri var olan iyi huylu nodüller mi olduğunu anlamak için nodüllerin bilgisayarlı tomografideki özelliklerine bakmak gerekiyor. Çoğu zaman metastatik nodüller bilgisayarlı tomografide belirgin özellikler gösterir. Eğer iyi huylu olduğu düşünülüyorsa yine de 2 ay sonra yeni bir tomografi çekilerek karşılaştırma yapmak gerekir.

Hülya
7 yıl önce

Hocam Merhaba,

Ablam (50 yaşında) 2013 aralık ayında meme kanseri teşhisi konulup sol memesi ve 20 adet lenfi alındı.Lenflerde tututlum gözlemlenmedi..8 kür kemoterapi ve radyoterapi aldı.Bundan 3 ay önce sırt ağrısı ve sonrasında nefes darlığı şikayetleriyle göğüs hastalıklarına gitti ve akciğer röntgeninde sıvı toplanması görüldü.2 gün üstüste ciğerinden 2,5 Lt sıvı alındı.2.gün alınan sıvıda kanser hücreleri görüldü ve Pet çekildi.Pet raporunda akciğerde milimetrik nodüllere rastlandı.Biyopsi önerildi.Ancak biyopsi işlemi sırasında tekrar sıvı toplanması görüldü ve ertelendi dren takılıp sıvı peyderpey boşaltılıp pazartesi (10.08.2015)günü yapılacak ve salı günü doktoru ilk kemoterapisini yapacak.Doktoru biyopsi raporuna göre 2.kemoterapide ilacı azaltıp arttırabileceğini belki de akıllı ilaç kullanabileceğini söyledi.

Hocam ablamın kanseri metastaz olduğu için (biyopsi yapmadan anlaşılabilir mi bilmiyorum metastaz olduğu, ilk ciğerde oluşmuş bağımsız bir kanser olamaz mı?)doktoru bizimle hiç ümitli konuşmuyor.Akciğer metastazlarında sağkalım oranı çok mu düşüktür?Kemoterapiye vücudunun cevap vermesi durumunda tamamen kurtulan hastalar olmuyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim Hocam…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hülya
7 yıl önce

Hülya hanım merhaba, burada söz konusu olan şey her iki akciğerde ortaya çıkmış kanser değil, meme kanserinin akciğer ve akciğer zarına yayılması (metastaz) durumudur. Siz belki akciğer kanseri olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorsunuz ama hiç öyle değil. Meme kanserinin metastazları nispeten iyi seyirlidir. Uygun tedaviyle uzun süre sağ kalım sağlanacağına eminim. Burada diğer önemli bir konu su toplanmasının önlenmesidir. Bunun için Talk kullanılarak yapıştırma (plörodez) işlemi gerçekleştirilirse hastanın yaşam kalitesinde de belirgin iyileşme sağlanır. Acil şifalar dilerim.

Hülya
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Hocam çok teşekkür ederim.Bundan sonraki tedavi sürecinde sizden bilgi konusunda soru sorarak yardım almam mümkün mü ? Değerlendirmeleriniz benim için çok değerli.

Hülya
7 yıl önce

Hocam iyi günler,

Yukarıdaki mesajda ablamın durumunu belirtmiştim.Sonrasında tekrar sıvı patolojisi ve biyopsi yapıldı.Biyopsi de hem kanser hem enfeksiyon taraması yapıldı.Tüm tetkiklerde sonuç temiz geldi.Ancak sıvı toplanması devam ediyor.Kültür testinde sadece kırmızı kan hücrelerine rastlanmış..Milimetrik nodüllerin varlığı ve sıvı toplanması kanser yada enfeksiyon sonucu değilse sizce başka ne gibi nedenlerden oluşur.Şuan koyulan herhangi bir teşhis mevcut değil.

Saygılarımla,

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hülya
7 yıl önce

Hülya hanım göğüs boşluğu içerisinde sıvı toplanmasına sebep olan başlıca etkenler enfeksiyon ve kanserlerdir. Bunların olmadığını alınan sıvı ile teyid etmişlerse sıvının oluşmasına sebep olan diğer etkenler için torakoskopi işlemi ile plevra denilen zardan biyopsi yapmak gerekir. Bu etkenler tüberkülozdan bir çok romatolojik hastalığa kadar uzanan uzun bir listedir. Ayrıca sıvıda kanser tanısı konulmamış olması iyi bir sonuç olsa da yine de biyopsi almadan bu olasılık tam olarak ekarte edilemez. Teşhisiniz için söylediğim gibi torakoskopi işlemi uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

Türkan EKMEKÇİ
7 yıl önce

Hocam babama Gazi Ünv. Tıp fak. pet araştırması ile akciğer kanseri teşhisi konuldu.Kanserin tüm akciğere yayıldığı ve troidede sıçradığı belirtildi. 20 gün önceki tomografimizde sağ akciğer alt lob posterior segmetide 8mm çaplı olmak üzere 8-10 adet parankimal nodül tespit edidi. Yapılan bronskobide patoloji sonuçlarından bir teşhis konmadı ve pet istendi 2 gün önce yaptırdık. Doktorumuz kanserin tüm akciğere dağıldığını kemiğe ve troidede sıçradığını ifade etti.Yapılacak hiç bir şey olmadığını ifade etti.Dünyamız karardı.Boğazından biyopsi için parça aldılar onun sonucu haftaya çıkacak. Ağrılarını azaltıcı ilaçlar verilece galiba,hocam bu gibi durumlarda bir umut çırpınmak istiyoruz.Çaresizlik çok zor.Sizce ne yapmamız lazım ? Bundan sonra yapılacaklar hastaya işkence mi? Yapılmamasıda biz ve yakınlarına işkence bir ümit ışığı bekliyoruz.Gözümüzün önünde öüme doğru gitmesini izlemek çok zor.Siz belki bizim gibi binlerce hasta yakını ve onlara bir şey anlatma derdindesiniz bizde birümit küçükde olsa bir ümit…Şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkürler…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Türkan EKMEKÇİ
7 yıl önce

Türkan hanım, akciğer kanseri denilen hastalık tüm dünyada ve ülkemizde veba gibi salgın durumunda. Her yıl sadece ülkemizde 50 binden fazla kişi bu hastalığa yakalanıyor ve ne yazık ki geç teşhis edildiğinde bunların büyük çoğunluğu kanserin yayılması sebebiyle aynı yıl içinde kaybediliyor. Burada önemli olan sigara denilen illetin sebep olduğu kanseri sigara içmeyi bıraktırarak önlemektir. Yoksa kanser bu aşamaya (son evre) geldiğinde dünya tıbbının elinde buna yapacak hiç bir şey mevcut değil. Bu aşamada size önerim eğer hastanızın genel durumu iyi ise kemoterapi başlanmasıdır. Ayrıca ağrılar için uygun şekilde tedaviler uygulanması ve hastanın destek tedavileri ile genel durumunun iyileştirilmesi sağlanmalıdır. Artık vücudun bir çok yerine yayılmış kanserden tamamen kurtulmak diye bir şey söz konusu olamaz. Sadece hastamızı yaşadığı sürece daha az sıkıntı çekecek şekilde yaşatmaya gayret etmek gerekir.

Türkan EKMEKÇİ
7 yıl önce

Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler… Hocam alternatif tıp yani bitkisel ilaçlar için öneriniz ne olur.Çaresizliği kullanan bir çok insan var. Mantar şurubu ,eşek sütü,çörek otu yağı,kenevir yağı… gibi bir çok ürünün yararlarından bahsedenler var. Hatta Küba ‘da aşısı var diyenler. Tabi ki çaresizlik çok zor .Bunları size sormamda çok anlamlı ve bilimsel olmadığını bilsem de bir ümit ile araştırmaya devam ediyoruz. Sadece paylaşmak istedim…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Türkan EKMEKÇİ
7 yıl önce

Türkan hanım burada bahsettiğiniz şeylerin hiç ama hiç birinin hiç bir faydası yok. Sadece ülkemiz gibi eğitim durumu ne yazık ki zayıf olan yerlerde insanların çaresizlik durumundan faydalanan kişilerin yarattığı sahte bir piyasa bu. Bütün dünya en ufak bir gelişme için milyarlarca dolarlık araştırma yapıyor ama bizim “eşek sütcüler” veya “mantarcılar” kadar ilerleme sağlayamıyor(!) Lütfen siz ve sizin durumunuzda olan diğer kişilere bir uyarı olarak söylemiş olayım – bu tür gereksiz, faydasız ve zararlı şeylerden uzak durun. Küba’da ortaya çıkan aşı gibi dünyada yapılan çok sayıda aşı çalışması var. Bu aşı hastaların çok küçük bir bölümünde hayatı 2 ay uzatıyor. Ancak büyük sayıda hastada denenmiş değil. Bu aşı şu an itibariyle ümit veriyor olmaktan uzaktır. Ne yazık ki tıb bugün için ileri evredeki akciğer kanserinde çok kıstlı başarı oranına sahiptir. Esas ilerleme erken teşhis edilen akciğer kanserlerinin ameliyatlarında elde edildi. Umarım bilimsel ilerlemeler yakın bir gelecekte ileri evredeki akciğer kanserlerine de daha iyi çareler bulunacaktır. O zamana kadar söyleyebileceğim şey: LÜTFEN SİGARA İÇMEYİNİZ – SİGARA SİZİ AKCİĞER KANSERİ YAPAR – ERKEN TEŞHİS EDİLEN AKCİĞER KANSERİNDEN AMELİYAT OLARAK KURTULMA OLASILIĞINIZ YÜKSEK – İLERİ EVRE AKCİĞER KANSERİNDE HASTALIKTAN KURTULMAK İSE NEREDEYSE OLANAKSIZDIR. LÜTFEN HERKES SİGARAYI BIRAKSIN. HEM DE ŞU ANDA.

Mehmet Cengiz söğütçü
7 yıl önce

________________________________________

Selamun aleyküm hocam babam gırtlak kanseri ameliyat oldu gırtlağının tamamı alındı suanda yemek borusunda bir açıklık var ondan dolayı burundan besleniyor 4 ay önce pet ct filmi çektirdik temiz çıktı 1 hafta önce çektirdiğimiz pet ct nin sonucu şöyle….trakestomininSağ letarelinde hipermetabolik yumuşak doku lezyonu mevcuttur.Her iki akciğerde hipermetabolik karekterde multipl nodüler görünüm mevcuttur.(akciğer met).t3 vertebreda hipermetabolik lezyon izlenmiştir.(kemik met ).not:05.25.2015 tarihli pet bt ile karşılaştırıldığında akciğerde ve t3 vertebreda izlenen lezyonların yeni ortaya çıktığı görülmüştür.(progresyon)… hocam size zahmet bi bilgi verebilirmisiniz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Mehmet Cengiz söğütçü
7 yıl önce

Sayın Söğütçü, buradaki bulgular ne yazık ki olumsuz durumların geliştiğine işaret ediyor. Ameliyat olan gırtlak bölgesinde tümör nüks etmesinin yanısıra akciğerinde ve omurgasında yayılma (metastaz) ortaya çıkmış. Hızlı şekilde kemoterapi ve radyoterapi uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

pmehmet cengiz sgutcu
7 yıl önce

babam 3 yil once bobrek nakli oldu kemoterapiyi kaldirabilirmi hocam kacinci evre ameliyat olma sansi varmi birde kemoterapi radyoterapiyle hastaligin iyilesme durumu varmi verdiginiz bilgiler ici. saolun Allah razi olsun

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  pmehmet cengiz sgutcu
7 yıl önce

Bu vermiş olduğunuz kısıtlı bilgilerle değerlendirme yapmam olnaksız. Bir medikal onkoloji bölümüne baş vurup ayrıntılı görüşme yapınız.

ali uzun
7 yıl önce

Sayın Hocam, oğlum testis kanseri oldu.Tümör ameliyatla alındı ve radyoterapi aldı.Sonraki aşamada yapılan tetkilerde akciğer metastezi saptandı. Üç seans kemao terapi aldı. Çekilen pette fark edilir küçülme sağlandı. Bu ay başı 4.kez kemoterapi aldı. Bir ay sonra MR çekilecek. Eğer temzilenmeyen durum olursa ameliyat öneriliyor.
Ben kararsızım. Genç yaşta olan oğluma ameliyat olumsuz sonuçlar doğurmaz mı? Alternatif müdahale imkanı veya tedavi var mıdır? Saygılarımı sunuyorum, ivedi cevabınızı rica ediyorum ..Ali UZUN

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ali uzun
7 yıl önce

Ali bey, ivedi cevap vermek çok yoğun ameliyatlarımız ve diğer sağlık hizmetlerimiz arasında ne yazık ki dilediğiniz kadar mümkün olmuyor. Akciğerde ortaya çıkan metastazlar için eğer ameliyat dışındaki yöntemler yeterli olursa zaten uygulanıp hastaya zarar verilmez. Bu prensip geçerlidir. Sizin de hastanızda ameliyat yerine diğer yöntemler daha iyi ise onlar uygulanacaktır. Ameliyat olumsuz sonuç verir tabii ki ama bunun karşılığında da hastanızın hayatını kurtarır. Kararı siz veriyorsunuz, biz doktorlar size hastanız için en iyi ve en doğru olan yöntemi öneriyoruz sadece. Acil şifalar diliyorum.

Burcu
7 yıl önce

Hocam merhaba,
Annem 2010 yılında meme kanserine yakalandı ve sol göğsü alindi. 2013 yılında akciğerinde küçük bir sıvı içinde kanser hücrelerine rastlandı ve kurutuldu.sadece herceptin ve akıllı hap kullanıyordu derken bu sene akciğeri sıvı topladı yaklaşık 8 litre su boşaltıldı ve yapıştırma işlemi yapıldı.Onkolojide de hastalıkta ilerleme olmus yeni bi tedaviye basliycaz dediler ve herceptin ile birlikte novalbin diye bi kemoterapi ilacı verdiler.Hocam bize metastaz vardır denmedi bu metastaz mi?Eğer öyleyse bundan sonraki gidişat hakkında bana bilgi verebilir misiniz? İnternette metastaz için hiç iyi şeyler okumadim omur biciyolar resmen bu doğru mu? Annemin genel durumu çok iyi bu arada internetten arastirana kadar bu kadar ciddi biseyin olduğunu düşünmüyordum acikcasi.
Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Burcu
7 yıl önce

Burcu hanım, burada toplanan sıvının metastaz sonucu gelişmiş olup olmadığını doktorunuzdan öğrenerek bize bilgi verirseniz size doğru açıklamaları yapabilirim. Acil şifalar diliyorum.

mcengiz
7 yıl önce

hocam selamun aleykum. babamda akciger ve kemik metaztazi oldugunu ogrendik 1ay once doktor kemoterapi ve radyoterapi gorecek dedi babam yemek borusunda aciklik oldugu icin burundan besleniyor kemoterapi doktoru baban agiz dan beslenmeye basladigi zaman kemoterapi verebiliriz dedi birde hocam babam bobrek nakli oldu kemoterapinin tek olan bobreginebir zarari olurmu birde hedefe yonelik dediuiniz tedavi babam.icin uygunmu babam ici..ne yapabiliriz siz ne onerirsiniz hocam vereceginiz bilgiler icin simdiden Allah razi olsu. babamin yasi 56 hocam

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  mcengiz
7 yıl önce

Böbrek ankli olan hastalarda özel kemoterapi uygulaması yapılır. Hedefe yönelik tedavi sadece adenokarsinom grubu akciğer kanserli hastaların EGFR ve ALK gen testi pozitif olanlarında kullanılabilen bir yöntemdir. Babanıza uygun olup olmadığını tahlil sonuçlarını bilen doktorunuza sormalısınız. Acil şifalar.

Fulya
7 yıl önce

Doktor Bey Merhaba, 2 hafta önce babamın filmlerinde 8 cm lik bir tümör gözüktü, babam 58 yaşında başka bir sağlık problemi yok, yakınması da yok. bronkoskopi sonucu tümoral hücre görülmedi, TTİA sonucunda Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu teşhisi koyuldu, yapılan pet sonucunda ise sağ akciğer üst lob posterior alt lobsuperior segment boyunca yaklaşık 9 cm lik kraniokaudal uzunluğa sahip paravertebral alanda ilerleyen alt lob subsegment bronşlarını çevreleyen sağ ana bronş posteriorunu dolduran en geniş aksiyal çapları yaklaşık 8*9 cm olarak ölçülen karinaya 2 cm den daha yakın mesafede izlenen subkarinal alanda mediastene invaze malign karakterde yoğun hipermetabolik irregüler konturlu kitle primer malignite ile uyumlu değerlendirilmiş, birde sağ üst zonda 4r de yaklaşık 2 cm çaplı malign karakterde yoğun hipermetabolik metastatik LAP. tanısı kondu, yani tahminimce 3a evrede ve lenf bezlerine meta yapmış akciğer adenokarsinomu. Bize bu tutulumdan dolayı babamın ameliyat olamayacağı, kemoterapi ile şansımızı denememizi söylediler, lenf tutulumunda hasta ameliyat edilemezmi ? adenokarsinomlarda kemoterapide başarı sağlanabilirmi ? teşekkür ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Fulya
7 yıl önce

Mediasten denilen bölgedeki lenf bezlerinde çok sayıda metastazı olan hastalarda ameliyatın faydası olmaz. Burada sadece 1 tane metastaz olması durumunda ameliyat uygulanabilir. Kemoterapi başarı şansı bu evrede %15’dir. Adenokarsinomlu hastalarda EGFR ve ALK gen testleri yapılarak hedefe yönelik tedavi için de değerlendrime yapılmalıdır. Acil şifalar.

Beyza
6 yıl önce

Merhaba hocam.Babamın kasım ayından beri sol kalçasında çok şiddetli ağrısı var.Öncelikle bel fıtığı ve skolyoz teşhisi konuldu ve fizik tedavi gördü.Ağrıları geçmeyince başka bir doktora göründü ve kalça mr ı çekildi.Sonuçta kitle çıktı ve biyopsi yapıldı.Sonucu 1)Yumuşak doku, sol kalçada kitle;biyopsi:Az diferansiye karsinoma metastazı ile uyumlu bulgular. Öncelikli genitoürinersistemin araştırılması önerilir.2)Sol femur;tru-cut biyopsi: Hiposellüler kemik iliği. Konjesyone fibromüsküler dokular. Bu örnekte malignite bulgusu görülmedi.
Pet – ct çekimi yapılacak.Ayrıca akciğer BT sonucu:Sağ akciğer üst lobda yaklaşık 18mm nodüler yoğnluk artışı dikkati çekmektedir. Sağ akciğer üst lob apikal segmentte buzlu cam görünümü ve 17 mm nodüler yoğunluk artışı mevcuttur. sağ akciğerde sağ paratrakeal alanda şüpheli yumuşak doku yoğunlukları ve buzlu cam görünümleri dikkati çekmektedir.Mediastende lenf nodu ile uyumlu yumuşak doku yoğunlukları izlenmektedir.Kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler ve damar duvar kalsifikasyonları mevcuttur. Nasıl bir yol izlememiz lazım ? Hocam acilen yorumlarınızı bekliyoruz. Saygılarımla

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Beyza
6 yıl önce

Beyza hanım, sol kalçadan alınan biyopsinin daha ayrıntılı incelenerek tümörün primer kaynağının belirlenmesi gerekir. Bunun için patoloji incelemesinin daha büyük bir merkezde yapılması uygun olacaktır. Eğer biyopsi ile alınan materyal kalçadaki metastazın kaynağını belirlemekte yetersiz kalırsa bu durumda PET-BT’de aktivite artışı görülen başka bir bölgeden biyopsi alınmalıdır. Acil şifalar dilerim.

Arzu Özdemir
6 yıl önce

Merhaba hocam annem 3 hafta önce öksürük nefes darlığı nedeni ile 1hafta hastanede yattı tomografi si çekildi ve antibiyotik verilerek 2 hafta sonra kontrole gelmemiz söylendi ve taburcu edildi.annem de ayrıca şeker tansiyon ve astım rahatsızlığı var.67 yaşın da 2 hafta sonra kontürolümüzde akciğer filmi çektiler ve kan aldılar tekrar antibiyotik vererek 2 hafta sonra tekrar kontrole gelin dediler ilaçlara devam ediyoruz 1hafta kadar oldu ilk Tomografisini incelediğimde yabancı dilim olmadığı için çok fazla birsey anlamadım.annem kendini iyi hissettiğini söylüyor ama halsiz ve iştahsız olduğunu gözlemliyorum tomografi raporunda sonuç:her iki akciğerde bir kısmı nodüler, bir kısmı yamasal tarzda buzlu cam dansiyetisinde alanlar(enfeksiyon?, metastaz??)tedavi sonrası BT önerilir yazıyor.aydınlatabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Arzu Özdemir
6 yıl önce

Arzu Hanım, hastanızın filmini görmeden yorum yapmak son derece güç. Akciğerde görülen lezyonların enfeksiyon veya vücudun başka bir yerindeki bir kanserin metastazı olduğu düşünülmüş. Hastanıza antibiyotik tedavisi uygulayıp yeniden film çekecekler ve eğer düzelme olmazsa biyopsi uygulayacaklardır. Gerçek bilgileri edinmek için lütfen kendi doktorlarınızla görüşünüz. Bizim buaradan son derece kısıtlı bilgileriniz üzerine yaptığımız yorumlar yeterli olmaz. Acil şifalar dilerim.

Şema tunckan
6 yıl önce

Hocam. Babam birkaç önce bağırsak şikayeti ile doktora gitti. 4cm çapında kötü huylu kaset olduğu ortaya çıktı. Pet ct çekiminde akciğerde riskli oluşumlar saptandı. Biyopsi sonucunda rektum kanserinin metastazı olduğu netleşti.
Babamın kolon kanseri son evrede anlamına mi gelir?
Akciğerde 4- 5 tane 2cm çapında(ortalama) metastaz var. Ve şimdi kemo+radyo goruyor. Surec nasıl işler?
Alcigerondeki metastaz;Akciğer kanseri gibi mi kolon kanseri gibi mi değerlendirilir ?
Bir aydır devam eden kemo+rodyo sürecinde, genel gorunum, iştah, moral gibi faktörleri olumsuz etkilenmedi. Acaba int paylaşılan hayatta kalım oranları gercegi yansıtıyor mu? Babam yaşam suresi için bir aralık verebilir misiniz?
Allah sizin ve tüm hastalari n yardimcisiolsun

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Şema tunckan
6 yıl önce

Bu bir kolon kanserinin akciğere yeyılması durumu. Akciğerin kendi kanseri değil. Diğer sorularınızın yanıtlarını tedavinizi yürüten doktorlarınızdan almanız daha uygun olur. Acil şifalar dilerim.

burak
6 yıl önce

hocam iyi günler.hocam konuya girmek istiyorum.bundan 6 yıl önce babam gırtlak kanserinden ameliyat oldu.gırtlağın 3 te biri alındı.ameliyattan sonra çok şükür ne radyo terapi nede kemoterapi aldı.fakat bu 6 sene boyunca inatçı kişiliğinden dolayı hiç kontrollerine gitmedi.6 sene sonra 23 şubat 2016 günü evin önünde dengesini kaybedip düşüyor.tabi bundan öncede babamda yürümede değişme baş ağrısı denge sorunu falan vardı son 1 ay.ve düşmesi bizim kendisini doktora getirme sebebimiz oldu.kastamonu da özel bi hastanede nöroloji bölümüne gittik.beyin MR i çekildi ve korkulan oldu.beyinde 3 cm ve 4mm olmak üzere 2 tümör saptandı.8 cm de ödem oluşmuş.ilaçlarla ödem dağıtıldı ve hemen ankaraya götürdük güven hastanesinde beyin ameliyatı oldu 3cm lik tümör alındı.yerinden dolayı 4 mm lik olana dokunulmadı.ve pet sonucunda da primer tümörün akciğerde olduğu saptandı.akciğerden beyne metastaz yapmış.patoloji sonucu küçük hücre dışı adenokarsinom çıktı.beyin için 4 mm lik olana gazide gamma knife ile tedavi uygulanacak.akciğer için hemşehrimiz olan …. hocamız ilgilenecek.akciğer için muhtemelen bi kemoterapi başlanacak. vaxira adlı bi akciğer kanseri aşısının olduğunu öğrendim.uzmanlık alanınızında akciğer kanseri sizin bana vereceğiniz tavsiyeleriniz , önerileriniz söyleyecekleriniz benim için çok önemli hocam.internetten çok araştırma yaptım çok okudum ama sağ kalım sürelerini görünce moralim bozuluyor çok üzülüyorum.hocam şu an babam 60 yaşında 85 kilo yemesi içmesi falan çok şükür iyi.beslenmesine son derece dikkat ediyoruz bağışıklık sistemini güçlü kılmak için arı sütü polen,propolis,kara üzüm,probiyotik takviyesi veriyoruz.hocam vaxira adlı aşıyı kullanmalımıyız?faydası olurmu?sağ kalım süresi üzerine etkisi faydası ne kadar olur?yardımınızı bekliyorum hocam.sizin gibi değerli kaliteli bi kişinin yol göstermesine yönlendirmesine o kadar çok ihtiyacım varki..şimdiden çok teşekkür ederim…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  burak
6 yıl önce

Burak Bey, beyine metastaz yapmış bir akciğer kanseri 4. evreye işaret eder. Bununla birlikte beyin metastazı tedavi edilir (ameliyat ve / veya gama knife yöntmeleri ile) ve akciğerdeki tümör kemoterapi sonrası ameliyatla çıkartılabilir durumda olursa hastanın sağ kalım süresine olumlu katkısı olabilir. Sadece kemoterapi ile sağ kalım süresi belli bir süre uzayabilir ancak önemli artış ancak ameliyata uygun olan hastalarda mümkün oalbiliyor. Acil şifalar diliyorum.

Nuri KARADENİZ
6 yıl önce

Merhaba hocam
annem 65 yaşında.2014 yılı şubat ayında rektum kanserine yakalandı. KTÜ de operasyon yapıldı ve şuan bağırsak dışarda kaldı. Ondan sonra değişik zamanlarda 15 gün arayla 800 saate yakın kemoterapi oldu.Bünyesi iyice yoruldu kilo kaybetti ve artık kemoterapi almak istemedi. Bir ay böyle devam etti ve kılo almaya ve psikolojisi iyileşmeye başladı. en son çekilen tomografisinde rapordan aynen yazıyorum: Her iki akciğerde büyüklüğü sağ akciğer alt lob mediobazal segmentte periferal yerleşimli yaklaşık 8 mm boyutta olan çok sayıda dağınık yerleşimli hipodens nodüler lezyon öcelikle metastaz olarak değerlendirildi. Bu durumda ne yapmamızı önerirsiniz.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Nuri KARADENİZ
6 yıl önce

Nuri Bey, akciğerdeki bu nodüller daha önceki filmlerde mevcut değilse bunların rektum kanserinin akciğer metastazı olasılığı yüksek. Filmlerinizin hastanenin onkoloji konseyinde ayrıntılı değerlendirilmesi ve uygulancak tedaviye (ameliyat, kemoterapi veya her ikisi?) buna göre karar verilmesi gerekir. Acil şifalar dilerim.

servet
6 yıl önce

hocam merhaba babam akciger kanseri sol akcigerden 33gun radyo terapi 6 kul kemoterapi aldi 15 gun ara verirdi temografi sonucu sag akcigerde kitle tespit edildi intihap da olabilir metastaz da ola bilir dedi nasi bi tedavi sureci olucaz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  servet
6 yıl önce

Filmlerinizin ayrıntılı incelenmesi olmadan yorum yapmak mümkün değil. Acil şifalar dilerim.

eray
6 yıl önce

iyi gunler hocam bizm kucuk hucreli akciger kanseri ameliyat oldu ama temizlenemedi 33gun sol akcigere radyoterapi 6 kul kemoterapi aldik 15gun araverirdi temografi sonucu tumorun yuzde elli kuculdugu gorurdu fakat sag akcigerde 2 sol akcigerde 1 tumor tespit edildi kemoterapi alirken matestaz oluemu ve nasi bi tedavi olucaz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  eray
6 yıl önce

Kemoterapi tüm kanserlerin tedavisinde %100 başarı sağlayamaz. Bu nedenle tedavi sırasında metastazlar ne yazık ki görülebilir durumlardır. Tedaviniz medikal onkoloji uzmanı tarafından yeniden planlanacaktır. Acil şifalar dilerim.

Volkan Armağan
6 yıl önce

Babam 2011 de kolon kanseri nedeniyle amelıyat oldu ve kolostomi torbasıyla yaşamına devam ediyor 5 sene içinde çeşitli sebeplerden ötürü bi kaç amelıyat daha geçirdi ve metastaz sonucu şimdi akciğerlerinde de var ve şuan da bagırsak düğümlenmesi sonucu tekrar amelıyat geçirecek lafı fazla uzatmadan bagırsak amelıyat esnasjnda akciğerlerinden de olabilir mi yani aynı anda ciğere de müdahale gibi bişe söz konusu mudur acaba teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Volkan Armağan
6 yıl önce

Eğer akciğerdeki metastazlar bir veya iki tane gibi az sayıda ise torakoskopik yöntemle kapalı operasyon barsak ameliyatı ile birlikte uygulanabilir. Geçmiş olsun

Berat
6 yıl önce

Sayın hocam mrhlar nasılsınız..Hocam babam 5 nisanda çekilen tomografi filmlerinde akciğer sağ alt lob’ta bir kitle olduğu tespit edildi yaklaşık 9 cm civarında,bronkoskopi yapılarak parça alındı ve patolojiye gönderildi,patoloji sonucunda adenokarsinom tümör teşhisi konuldu,ardından pet-ct yapıldı prt-ct sonucunda başka yerlerde bir şey olmadığı tespit edildi,buna bağlı olarak ameliyat kararı çıktı heyetten,ameliyata alınması gerekirken anestezi hocamız gördü ayrıca kalp hocası gördü yapılan tetkiklerde babamın diğer bütün durumları gayet normal ve düzgün çıktı,ancak enfeksiyon şüphesi ile ameliyat yapılmadı bir müddet yaklaşık 20-25 gün kadar antibiyotik tedavisi yapıldı,anestezi hocası crp oranın yüksek olduğunu ve bunun enfeksiyona işaret ettiğini söyleyerek bunun giderilmesini ve sonrasında ameliyat olmasını söyledi,netice itibari ile 16 mayıs 2016 tarihinde babam ameliyat edildi,doktor ekibi ameliyatın beklenildiğinden de başarılı geçtiğini 2 lobun alınması planlanırken tek lobu alarak ameliyatu gerçekleştirdiğini söylediler,orta lobun temiz çıktığını söylediler,bu arada ameliyat esnasında patolojiye gönderilen parçalar (frozen) deniliyor sanırım hepsi temiz geldi lenf nodları plevra sıvısı v.s..zaten hoca bunların kötü çıkması durumunda ameliyatın yapılmayacağını kapatılarak durdurulacağını söylemişti,ama çok şükür temiz geldi ve ameliyatını oldu..Kıymetli hocam,ameliyattan sonra hastanede iken henüz 4 veya 5 günde babam terliğe bir türlü terlik diyemedi işaret ederek başka bir isim söyleyince benim dikkatimi çekti,babam çok bilinçli bir insandır,35 yıllık öğrtemen kendisi,bu bilinç olayı dikkatimi çekti ve bunu hocanın asistanlarına bildirdim hemen,onlar anestezik bir durum olabileceğini hastane ortamından kaynaklanan bir durum olabileceğini söylediler bana..Hastanede 10 gün kaldıktantan sonra taburcu olduk,tabi bu süreçte başka bir anormallik görmedim babamda,eve geldik yorgunluğun ve biraz bitkinliğin dışında başka bir problem yoktu babamda buda ameliyata bağlı diye düşündüm ben,aradan 20 gün geçti hemen hemen,bu son 10 günde babam çok suskun çok durgundu,gerçi eskiden de çok konuşan biri değildi,yürümenin iyi geleceğini bildiğim için biraz yürümeye çıksak çok çabuk yorulup oturma gereği duydu hep,bu durumuda geçirmiş olduğu çok ciddi ameliyata bağladık tabi,bunlarla beraber ameliyat yerindeki ağrıların dışında bir problem yoktu..13 haziranda akşam evde babama neden hiç konuşmadığını ancak soru sorduğumuzda cvp verdiğini bir sıkıntısımı olup olmadığını sordum,buna karşılık çok anlamsız bir kelime söyledi,anlam veremedim ve bu durum bende şüphe uyandırdı,hemen 2 gün sonra kontrole gittiğimizde zaten gideceğimiz kontrol 3.kontroldü ve toplanan heyetin babamla ilgili destek kemoterapisi alıp almayacağını öğrenmeye gidicektik,gidiş sebemiz oydu,ben hocanın asistanlarına babamın durumunu anlattım ve bana bir nöroloji hocasına göster birde beyin emarı gerek dediler,hemen aynı fakülte içinde bir nöroloji hocasına gittim durumu anlattım emar olması lazım dedi,dışarda özelde hemen bir emar çektik cd.sini verdiler bana ve hemen nöroloji hocasına getirdim baktı ve beyinde 2 tane kitle olduğunu söyledi biri 2,5 cm diğeri 1 cm dende küçük..Tabi bizi nöroloji acile göderdi babamı orda kontrol ettiler yapılan muayesinde sıkıntı yoktu yani sorulan bütün sorulara net ve doğru cvp verdi,söylenen bütün hareketleri aynen yaptı,sonuç olarak içlerinden bir doktor emarı da alıp hocalarıma gidicem dedi ve gitti,beyin cerrahı dediğim doktor..1 saat sonra beni çağırıp hocalarımla görüştüm inceledik 2 tane olduğu için ameliyat uygun görülmedi dedi bana ve bizi onkolojiye göndereceklerini oraya başvurmamız gerektiğini söyledi,,Sayın hocam kıymetli hocam neye uğradığımızı şaşırmış durumdayım,size bir muayeneye gelmeyi düşünüyoruz,bu durum nedir ne yapabiliriz babamın genel durum iyi,bugün sizin kozyatağı hastanenizi aradım bilgi almak adına onkoloji ile ilgili olarak,lütfen bize yardımcı olun,gerekirse sizin nezaretinizde bu beyin olayını çözebilecek birini belki bize önerebilirsiniz..Bizim tahminimiz bu beyindeki durum ameliyattan önce vardı gibi,yoksa hemen ameliyattan sonra 3-5 gün içinde beyine atıp 2.5 cm olması akıl almaz bişey gibi..Bu arada pet-ct çekildiği için beyin emarı hiç çekmemiştik ve istenmedi bizden sayın hocam hiç..Ama sonradan okuyorumda pet-ct beyinle ilgili olarak çokta güvenilir değil sanırım…Kıymetli hocam lütfen bir cvp veya bişey yazın bana,daha yeni bir çocuğum oldu ve onun sevincini yaşayamıyorum maalesef..Bu arada kuzenim radyoloji doktoru,ameliyattan sonra,yaptığı film incelemelerinde düzgün ve başarılı bir ameliyat yapıldığını söyledi..Ben babamı tekrar üniversite hastanelerindeki kalabalık ortamlara sokmak istemiyorum hocam,aslında başından beri hep sizi düşündüm ama bir öğretmen olduğum için hastanenin masraflarının altından kalkamayacağımı düşündüm…Lütfen bir cvp kıymetli hocam,gerekirse size gelmeyi istiyoruz..Saygılarımla..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Berat
6 yıl önce

Lütfen size yanıt vermem için bana ‘size gelmeyi düşünüyoruz’ şeklinde yazılar yazmayınız. Merkezimize her gün çok sayıda akciğer kanseri hastası baş vuruyor ve sorunlarına çözüm olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Uygun olduğunuz her zaman arayıp randevu alıp gelmeniz için hiç bir engel yok!
9cm’lik bir tümörde ameliyat öncesi beyin MR’ı mutlaka çekilmeliydi. Şimdi mevcut durum için beyindeki tümörün yerleşim yerine göre beyin cerrahisi uzmanları uygun görürse ameliyat, uygun görmezse gama knife yöntemi ile ışınlama uygun olacaktır. Acil şifalar dilerim.

burcu
6 yıl önce

merhaba hocam babam 66 yaşında 30 yıllık sigara içmişliği var fakat 16 yıldr içmiyor ama koah hastası ve ek hastalıkları da var bundan 4 ay önce koah atakları sık geçiren biri olduğu için ateş öksürük vs. oldu ve göğüs hastalıklarına gittik ve röntgende bir gölge görüldü ve akabinde BT çekildi ve sağ akciğer orta lob posteriorda 5 cm lik bir kitle görüldü ve tetkiki önerilir dendi.bizde cerrahpaşa ya gittik orada biyopsi yapmadılar babama PET çekimşde uzak metaztası yok yalnız mediastan lenf bezi istasyonlarında hafif tutulum çıktı.beyin MR çekildi temiz çıktı.balgam sitolojileri ve patolaji temiz çıktı.1.5 ay oyaladılar bizi orada bizde bezmi alem e geçtik ve orda babama trucut biyopsi yapıldı ve sonucu ADENOKARSİNOM çıktı.onkolojik tedavi öneridi ve onkolojiye sevk edildik.onkoloji KT başlayacağını fakat radyoterapinin ikisi birlikte ağır geleceği kararını verdiler .KORBOPLAPİN -PACLİTAXEL tedavisi yapılacakmış.6 kür dedi yalnız her hafta alacak 3 hafta ilacı bir hafta ara vericek yan etkiden çok etkilenmesin diye dedi doktor.GEN TARAMASI E-GFR VE ALK testlerini sonra yapıcaz dedi benim merak ettiğim bunlar pozitiv gelirse en baştan mı yapılmalıydı akıllı ilaç tedavisi ne zamn başlanıyo bunu merak ediyorum doktorumuzun izlediği yol sizce uygunmudur bu tedaviden ne kadar yanıt alınabilir tekekkür ederim hocam

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  burcu
6 yıl önce

SGK kurallaları gereği hedefe yönelik tedaviler ilk tedavi olarak uygulanamıyor. Akıllı ilaçlar ancak kemoterapiden sonra uygulanabilir. Bu nedenle doktorunuz bu yolu izliyor. Geçmiş olsun.

erdogan SEPETÇİ
6 yıl önce

merhaba hocam babam a dün itibariyle akciğer kanseri 4 evre dediğiniz beyne ,kemiğe ve böbrek üstü bezlerine falan tümor un sardığını tespiti tanısı kondu kemoterapi ve işin tedavisi uygulanacağı söylendi şöyle bir çekincemiz var hastalığın bir çaresi yok gibi kemetoropiyede başlayınca vucut zayıf düşcek sıkıntılar atrcak biz hiç başlatmasakda terapıyı dilediği gibi yese içse ağrılarına da ilaç kullansak mı en azından dahamı iyi olur diye düşünüyoruz bu konuda bize nasıl bir öneriniz ne olur hocam teşekürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  erdogan SEPETÇİ
6 yıl önce

Hastanızın genel durumu bozuk değilse kemoterapi alınması hastanın ömrünü uzatabilir. Onkoloji uzmnanınızın önerilerine uyunuz. Geçmiş olsun.

Bayram
Yanıtlandı:  erdogan SEPETÇİ
6 yıl önce

Merhaba, gecen yil esime gogus kanseri teshisi konuldu ve hemen kemoterapi uygunladi terapi hic bir fayda vermedi tumorun buyutmeyi devam etti. Ameliyat oldu ve isin tedavisi yapildi. Pataolojik sonuclar sonrasi ilac tedavisi de mumkun olmadi. Cok agresif dediler. Bu sene akcigeri nde iki tarafinda da metastas yapti. Cok hizli buyume yapti. Sol tarafindan cigerin yarisi alinarak gecen hafta ameliyat oldu ama tam temizlenmedi dediler. Sag taraftaki hala duruyor. Patolojik sonuclar Dan sonra yine kemoterapi den baska bisey yapilamaz dediler. Ne yapabiliriz?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Bayram
6 yıl önce

Bayram Bey, akciğer metastazlarının tam olarak çıkartılamadığı durumda tedavi şansı yüksek değildir. https://www.akcigercerrahisi.com/akciger-metastaz-ameliyati/ sayfamızda ayrıntıları bulabilirsiniz. Neden tam olarak çıkartılamadığını bilemiyorum. Yeniden operasyon şansı olup olmadığını anlayabilmek için tetkiklerinizi görmem gerekir. Acil şifalar diliyorum.

Melek
6 yıl önce

Bizim hastamız 83 yaşında, Aynı zamanda astım ve KOAH hastası Enfeksiyon şikayeti ile hastaneye yatırdılar. Daha önce de zatürre ve bronşit olmuştu.akciğerde leke var dediler,kontrastlı toraks BT daha sonrasında metastaz olabilir düşüncesiyle pet CT çekimi istendi. Sağ ve sol akciğerde 11mm ve 8 mm çaplı olmak üzere multi parankimal nodüller izlenmiş sağ akciğerde posterobazalde seçmenine fokal konsolidasyon alanı dikkati çekmiştir.bu alanda fdg tutulumujun yüksek olduğu ancak enfektif değişiklikler ekarte edilememiştir, Ancak doktor hastanın yaşı itibari ile biyopsi yapamayacağını söyledi. Bundan sonra hastanın bir göğüs hastalıkları uzmanının kontrolünde olması gerekir dedi aynızamanda bu nodüller 5 yıl önce tespit edilmiş ancak büyümediği ve doğuştan olabileceğini söylediler
Birdehastamız zehirli guatr ile ilgili olarak ilaç tedavisi sürüyor.hastada öksürük, balgam gibi şikayeti bulunmamaktadır. Tedavi sonrası Crp düşürülmüştür. Ne yapacağımızı bilmiyoruz yorumlarınızı bekliyoruz. Teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Melek
6 yıl önce

HAstanızın filmlerini görmeden, nodülün özelliklerini iyice anlamdan size yorum yapmam ne yazık ki mümkün değil. Sağlıklı günler dilerim.

Melek
6 yıl önce

Sevgili hocam biz bitliste oturuyoruz size mail ortamında gönderirsen bakma şansınız olabilirmi

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Melek
6 yıl önce

Melek Hanım, bu tabii ki mümkün. Ücretli hasta konsültasyonu için yardımcım Ebru hanım’ı (02123043940 / 05321519734) arayarak gerekli bilgileri alabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun.

Ümit akyıldız
6 yıl önce

Hocam ablama 2 yıl önce 38 yaşında akciğer adenoca tanısı kondu kitle başta 6 cm idi, bt mr pet hepsi değişik zamanlarda yapıldı, T10 düzeyinde ve iliak kemikte met? denildi, ama çok şüpheliydi öyle ki gazi ankara hacettepenin radyoloji ve nükleer tıp hocaları met mi değil mi net fikir sunmadılar, konseylerde kemik biyopsisi dendi ve 2 kez de yapıldı gazi ve hacettepe patolojide ünlü hocalara incelettik sonuç met çıkmadı ama yetersiz materyal gibi raporlandı, kemikteki lezyonlara rt uygulandı, erlotinib başlandı 2 yıldır kullanıyor kitle 1.4cme kadar geriledi, ama her konseyde kemik lezyonları met kabul edildi ve opere edilmedi, şu an erlotinibe direnç gelişti kitle 3 ayda 1 cm buyudu ve 2.5 cm oldu, şimdi de kt öneriliyor, pet mr istendi tekrar gazide yapılacak, 2 yıldır yeni lezyonu yok beyin meti yok, plevra yayılımı lenf nodu tutulumu yok, bahsi gecen malign benign ayrımı yapılamayan kemik lezyonları aynı büyüklükte sebat etmekte, ben kendim de içhastalıkları uzmanıyım bu hasta evre 4 olarak değerlendirimeyip cerrahiyi hak etmez mi hocam, konseyde onkoloji ve göğüs hastalıkları opere olsun dedi ancak sonuçta karar ilaçla izlem çıktı, ve şu an direnç gelişti göz göre göre ölüme gidişini izliyor gibi hissediyorum , takibi hacettepe göğüs ve onko hocaları yapıyor,

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ümit akyıldız
6 yıl önce

Sayın Dr Akyıldız, eğer kemikteki lezyonda değişiklik olmamışsa bunu ‘metastaz deği’l diye yorumlayıp akciğerdeki kitlenin VATS lobektomi gibi hastada son derece az hasar oluşturacak bir ameliyatla çıkartılması tam tedavi şansını çok artıracaktır. Acil şifalar diliyorum.

Gizem
6 yıl önce

Hocam merhaba, babam mesane kanseri. Tur ameliyatı ve patoloji sonucunda mesane iç yüzeyini kapladığı ancak kas tabakasına ilerlemediği ortaya çıktı; ancak böbreğe giden kanalların biri 8 cm diğeri 16cm olarak bir anormallik görünce ped çekildi ve akciğerinde 2 cm’lik bir tümör olduğu görüldü . Onu da alabildiler ve metastaz olduğu patoloji sonucuyla çıktı; bu sonuçlara göre tedavi edilebilme, hayatta kalma şansı var mı? Bir çok kaynakta metastaz yApan bir kanserin tedavisinin çok zor olduğu yazıyor. Yardımcı olursanız sevinirim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Gizem
6 yıl önce

Ameliyat hastanızın yaşam şansını artırır. İlave kemoterapi ile nüksler önlenmeye gayret edilecek. Takipleri düzgün yaptırın. Acil şifalar dilerim

osman
6 yıl önce

Hocam benim eniştemde öncelikle sol bacağında 1 sene önce yumuşak doku tümörleri gözlendi ameliyatla almaya çalıştılar ama her defasında tekrar oluştu ve 4-5 ameliyatın ardından İbni Sina hastanesine sevk ettiler . Ordada bacağının kesilmesine karar verdiler. En son kestiler pede girmişti şimdi akciğerinde rastlamışlar 7 tane nokta halinde ayrı ayı Kemoterapiye basliycak bu pazartesi sizce durumu ne olur tecrubenize dayanarak soruyorum. Tabi kesin birşey diyemezsinizde ihtimal ne olur yani sizce kurtulurmu iyilesirmi . Şimdiden çok teşekkür ederim Allah razı olsun.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  osman
6 yıl önce

Burada bacakta çıkmış olan tümörün cinsi önemli. Yumuşak doku sarkomları nüks etmeye ve yayılmaya meyilli oluyorlar. Akciğerde şu anda metastaz görülmesi hastalığın 4.evrede olduğunu gösteriyor. Tümörün cinsine göre kemoterapi planlanacak. Tedaviye yanıt almak son derece güç olabilir. Medikal onkoloji uzmanınızla ayrıntılı olarak görüşünüz. Geçmiş olsun

Semra
6 yıl önce

Merhaba hocam
Babamın geçmiş operası:
2012 sigmoid kolon adenokarsinom
2013 sağüst lobektomi akciger met.
2012-2015 karaciğer metastazektomi (2 kez)
2016 akciğer met.
Bu sürelerde 25 kür kemoterapi aldı
Şuan akciğer de 8 mm boyutta (pet ct tutulum yok) iki tumor için cyberknife önerildi.opera edilmiyor. Bu radyocerrahi yönteminin tedavideki etkisi ve başarısı ile ilgili bilgilendirebilirmisiniz?
Teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Semra
6 yıl önce

Semra Hanım ameliyat uygulanması mümkün olmayan durumlarda radyocerrahi uygulanır. Başarı oranı ameliyat kadar olmasa da yüksektir. Acil şifalar dilerim.

Tuba demir
6 yıl önce

Hocam babama eylül 2015 te kolon ademokorsinom ve mide taşlı yüzük hücreli teşhisi kondu( 2 primer). hastalandiginda tüm karaciğer e metastaz yapmıştı. biyopsi de kc e kolon un attığı söylendi. bağırsak kesilip dışarı alındı mide ve Kc e opera yapılmadı. Ekim 2015ten itibaren kemoterapi alıyor. Mayıs ayında şikayetleri artınca yapılan incelemede karinzarina tutulum başladı.mide mi kolon mu biyopsi yapılamadı aralarda yapilan tetkiklerde mide temiz cikiyor.kemoterapi ilacı değiştirildi. şimdi iyi ancak kan değerleri toparlanmiyor bunun üzerine tekrar bt çekildi ve akciğer de metastaz şüphesi çıktı. Babam hızla kilo kaybediyor. iştahı iyi gücü morali iyi. ne tavsiye edersiniz? 60 yaşında ve yaşamak mücadele etmek istiyor.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Tuba demir
6 yıl önce

Akciğerdeki metastazların ameliyat olabilmesi ancak diğer organların temiz olması durumunda söz konusu olur. Sizin durumunuzda başka yerlerde de metastaz olması sebebiyle ancak kemoterapi uygulanabilir. Bunun başarı şansını ancak sizi tedavi eden doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Acil şifalar.

Neslihan koçak
6 yıl önce

Merhabalar hocam… Araştırma hastanesinde 1ay süren tetkikler sonucunda makata kadar ilerlemis bir rektum tümör teşhisi konuldu ve ardın akcigerde 2 kesin 1şüpheli 2 mm lik 3 metaztaz tespit edildi. 1 tane şipheli de dalakta. Medical onkoloji göğüs hastalıkları doktorları ile görüşüleceğini ameliyatı kabul ederlerse önce akciğere bir operasyon ardından 5 günlük bir kemoterapi ve bağırsak operasyonu diye bir yol haritası belirlendi. Sizce bu uygun ve güvenli midir, babam 57 yaşında ama bünyesi kaldırabilir mi ? Bu kanserin kaçıncı evresi olmuş oluyor? Bulundugumuz araştırma hastanesinde doktorların söylemlerinden anladığım kadarıyla ameliyatın gereksiz oldugu ilk kez karsılaşılan bir durummuş gibi ve 3 günlük ömrü kalmıs muamelesi…Açıkçası bizi şüphelendiriyor.Kemoterapi sadece bir bölgeye mi uygulanıyor metaztazla ilgilenirken asıl kanser noktası ne oluyor ?Yardımcı olabilir misiniz lütfen ?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Neslihan koçak
6 yıl önce

Neslihan Hanım, sormuş olduğunuz sorularınızın tüm yanıtlarını https://www.akcigercerrahisi.com/akciger-metastaz-ameliyati/ sayfamızda okumanız mümkündür. Acil şifalar dilerim.

hasan ünal
5 yıl önce

Hocam iyi günler , eşimin annesinde 24.12.2016 tarihinde kolon kanseri evre 4 teşhisiyle ameliyat oldu ameliyat öncesi yapılan tomografide karaciğer de 31X28mm ve 26X18 mm çaplarında metastaz tespit edildi. Acilen sigmoid kolon da ameliyata alındı ve vücut dışına geçici olduğu söylenen torba takıldı. 03.01.2017 tarihinde yaptırmış olduğumuz 18F-FDG tüm vücut PET/BT incelenmesinde şu sonuçlar görüldü:
Torak incelemesinde sol akciğer üst lob superior lingular segmentte 6mm çaplı nodülde (SUVmaks:2,2) ve alt lobsuperior segmentte, fissüre bitişik, 8X6mmboyutlu nodülde(SUVmaks:2,4) hafif düzeyde F18-FDG tutulumu izlenmektedir.Sağ akciğerde alt lobsuperior segmentte, dorsolateralde milimetrikboyutlu ametabolik nodül gözlenmektedir.
Mediastende ve her iki aksillada patalojik görünümde lenf nodu ve patalojik F18-FDG tutulumu gözlenmemektedir.
Batın ve pelvis incelenmesinde: karaciğerde sağ lob segment 7-8 komşuluğunda yaklaşık 30X40mm boyutlu(SUVmaks:21,8), segment1’de 30X27mm(SUVmaks:19,1) ve segment 5’de 24X38 mm boyutlu(SUVmaks:19,6) BT’de hipodens olan, hipermetabolik lezyonlar mevcuttur. Ayrıca segment 7dorsal kesimde, BT de izodens hafif hipermetabolik (SUVmaks:5,2 / parakim fizyolojik(SUVmaks:3,9) odakdikkati çekmektedir.

SONUÇ:
**karaciğer sağ lobda segment1’de, 7-8 komşuluğunda ve segment 5 de, BTde hipodens izlenen metastaz ile uyumlu hipermetabolik lezyonlar izlenmektedir.
** Sol akciğerde, üst lob superior lingular segmentte ve alt lob superior segmentte, subsantimetrik hafif hipermetabolik iki adet parankim nodülü metastaz ile uyumludur. Sağ akciğer alt lobda milimetrik ametabolik nodul izlenmektedir.
**Pelvisde parauterin, parakolik alanda anlamlı F18-FDG tutulumu olmayan loküle mayii ve pelvik ön duvardaki bulgular postoperatif süreç ile uyumludur.
**İnceleme alanı içinde kalan diğer vücut kesimlerinde F18-FDG affiniteli malignite lehine bulgu izlenmemektedir.

yukarıdaki çekime göre değerlendirmenizi açıklarmısınız?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  hasan ünal
5 yıl önce

Kolon kanserinin akciğer ve karaciğerde metastazları (yayılmaları) mevcut. Karaciğerdeki metastaz için cerrahi (ameliyat) veya RF denilen yöntem uygulandıktan sonra kemoterapi yapılmalıdır. 3 ay sonra akciğerdeki metastaz kaybolmazsa VATS denilen kapalı ameliyat yöntemiyle çıkartılabilir. Acil şifalar.

ATAKAN B.
5 yıl önce

Sayın hocam merhaba ,

babamın çenesindeki şişlik sebebi ile 3 ay önce ege üniversetesi hastanesine başvurduk . yapılan tetkikler sonucu Adenokarsinom akciğer kanseri olduğunu ve çenedeki tükürük bezlerine yayıldığını öğrendik . öncelikle çenesindeki şiliği indirmek için ışın tedavisine başlanması uygun görüldü.yaklaşık 1 haftadır hergün ışın tedavisi alıyor . Benim sizden nacizane ricam Küba daki Cimavax adlı aşının tedavi için etkili olup olmadığı konusunda bilgi vermeniz . Konu ile ilgli çok çeşitli haberler var .

vaktiniz için teşekkür ederim .

saygılarımla

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ATAKAN B.
5 yıl önce

Cimavax aşısı sadece kemoterapi görüp bundan fayda görmemiş 4. evre akciğer kanserli hastaların bir kısmında yaşam süresini 3 ay artırmaktadır. Adenokarsinomlarda bundan çok daha önemlisi alınan biyopsi materyalinden EGFR, ALK ve ROS-1 gen testlerinin yapılarak hedefe yönelik tedavi (akıllı ilaçlar) için uygun olup olmadığının araştırılmasıdır. Adenokarsinomlarda bu tedavi kemoterapiye göre çok daha etkilidir. Ayrıca PL-1 testi de yapılarak immunoterapi için değerlendirilmeldir. Medikal onkoloji uzmanınız ile bu konuları görüşmelisiniz.

atakan balci
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
5 yıl önce

Değerli hocam,

Ayırdığınız değerli zaman için çok teşekkür ederim

Saygılarımı sunuyorum

Damla
5 yıl önce

Mrb hocam ben bursadan damla bnm annenim akciger zarinda tumor varmis 4 evredeymis metastas da varmis 12 kur kemotarapi aldi 6 kurde pet cc cekildi hic tepki vermemis ilac doktor 14 subatta yine pet cc cekicek biz sizede gelmek istiyoruz lutfen yardim edin hocam ozur diliyerek soyluyorum gereken ne varsa yaptira biliriz. Allha emenet olun sizden en kisa surede cvp bekliyorum hemen yaniniza gelicez cagirirsaniz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Damla
5 yıl önce

Damla Hanım, tabii ki dilediğiniz zaman randevu alıp gelebilirsiniz. Geçmiş olsun

Damla
5 yıl önce

Mrb hocam ben damla Saolun hocam cok tesekkur ederim ebru hanimdan randevu aldik sali gunu oglen 2de kismetse yanindayiz allaha emanet olun

Serhan
5 yıl önce

S.a hocam sağ el bileginde 4 kez ameliyat olduğum sarkom denen bi timörüm var şuan geniş şekilde temizlendi ve ameliyat öncesi ışın tedavisi aldım akcigerde 3 tane 7 milim kitle görüldü kontrolde peş peşe çekilen filmlerde sıtabil olduğu hareket göstermediği söylendi önleyici tedavi olarak kemoterapi görmeye başladım ve kontrol için çekildigim yeni filmde akciğerde 9milim yeni bir kitle görüldü ve diğer bir kitlede büyüme yapmış iki tanesi sıtabil durumdaymış kemoterebi hastalığımı ilerletdi diye düşünüyorm dokdorum bu pazartesi konseyle durumumu konuşcakmış napmam gerekiyo bilmiyorum 27 yaşında 100kg biriyim bu hastalık netde yapdıgım araşdırmaya bakınca beni öldürür diye düşünüyorum sizce napmalıyım

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Serhan
5 yıl önce

Serhan merhaba, sarkomların akciğere metastaz yapmaları nadir görülen bir durum değildir. Kemoterapiye rağmen ilerleme olması nedeniyle onkoloji uzmanın seni hastane tümör kurulunda tartışmaya karar vermiş. Bu kurulda çıkacak karara göre başka bir tedavi için planlama yapılacaktır. Önerim doktorlarının tavsiyelerine uymandır. Çok geçmiş olsun.

Hasan
5 yıl önce

Merhaba Hocam,

Anneme 2011 yılında rahimde bulunan bir tümörden dolayı Leiomyosarkom tanısı konuldu. Erken teşhis olduğu söylenip ameliyat oldu. Sonuçlar temiz geldiği için kemoterapi vs. almasına gerek olmadığı söylendi ve önce 3 ay daha sonra 6 ay aralıkla kontrollere gitti. Fakat 2014 yılının kasım ayında içeride parça bırakıldığından dolayı 4. evre kanser olduğu kemik t8 bölümünde 1 adet , karın boşluğunda bağırsak ve idrar torbasına yapışık 4 yerde en büyüğü 5cm olan tümörler olduğu söylendi. Kemik için parça alındı tamamen temizlenmedi sonra ışın aldı.Karın boşluğundakiler Kemoterapi ile küçültme yapıldıktan sonra ameliyatla temizlendi sonra kemoterapi aldı. dişleri kemik için verilen zomata ilacından dolayı çürüdü. çekilmesi için 6 aydır kemik ilacı almıyordu. 10 aydır da kontrolde iyiye gittiği için kemoterapi almadı.fakat şimdi MR çekildi. Sonuç şöyle:

Karaciğer 21,3 cm boyuttadır. Karaciğerin kontur ve parenkim intensitesi normaldir.Karaciğerde segment 8’de 13*11 mm, segment 7’de 20*15 mm, segment 6-7 lokalizasyonunda 24*18 mm 10*7 mm ve 11*10 mm boyutlarında T2AG’ de hiper, T1AG’ de hipointens,post kontrast çalışmada erken arteryel fazda belirgin periferik kontrastlanma gösteren,venöz fazlara doğru kontrastlanmanın santrale doğru ilerlediği ve hafif azaldığı opaklama paterni izlenen, nodüler lezyonlar mevcuttur. Ca öyküsü bildirilen hastada lezyonlar ilk planda metastaz lehine değerlendirilmiştir.PET CT önerilir.
Görüntü alanına giren toraks kesitlerde sağ akciğer alt lob posterobazal segmentte 13*8,5 mm boyutta nodül mevcuttur.

Doktorumuzla görüştük. Bize dişi beklemişken çektirelim öyle tedaviye başlayalım denildi.dişi için hiperbarikoksijen merkezinden haber bekliyoruz. Hocam o kadar soru var ki aklımda hangisini soracağımı bilemiyorum. Şimdi Hocam dişi beklerken zaman geçerse büyüme veya başka yere atma riski varmı? Akciğerde böyle bişey varken verilen oksijen basıncı akciğerde bir hasar yapar mı? Aslında bu tedaviyi yaparlar mı onu da bilmiyoruz açıkçası. Bİlsek en azından onu beklemeyiz. Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyiz. Yani ameliyat şansı veya kurtulma şansı ne kadar hocam? Eğer aydınlatırsanız çok yardımcı olursunuz. Şimdiden çok teşekkür ederim. Kolay gelsin hocam.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hasan
5 yıl önce

Hasan Bey, şu anda sadece akciğerde değil karaciğerde de metastazları var. Öncelikle böyle bir yaygın hastalık durumunda ameliyat uygulanmasının hastaya hiç bir faydası olmaz. Bu dönemde hastaya en az zarar veren tedavi yöntemleri tercih edilir. Sarkom grubunda tedavi seçenekleri de tüm dünyada ne yazık ki oldukça kısıtlıdır ve başarı şansları son derece düşüktür. Diş sorunları kemoterapi verilmesini engelleyebileceği için bunun çözülmesi ve sonrasında medikal onkoloji uzmanınızın önerileri doğrultusunda bakım ve tedavilerin uygulanması en doğru yoldur. Geçmiş olsun.

Ayşenur
5 yıl önce

Merhaba hocam ablama 2016 yılında 1cm olan memede kitlesine kiribriform tip invaziv duktal karsinom tanısı kondu meme koruyucu cerrahi ile kitle alındı. Sentinal lenf biyopsisi yapıldi lenfler temiz oldugundan alınmadi. Radyoterapi gordu. Suan tamoksifen ve zolodex igne kullanıyor .kemoterapi görmedi .hastaliginin nüksetme ihtimali nedir.34 yasinda suan

Emine
5 yıl önce

Merhaba hocam babam rektum kanserinden ameliyat oldu (torbalı).Kemoterapiyi hap şeklinde aldı.son hapları kalp ritminin hızlanmasından dolayı alamadı. Dr. tahlillerin iyi çıktığını artık kemoterapiye gerek kalmadığını söyledi.son tahlilinde akciğerinde 6 mm çapında lezyon çıktı.
Babamın iyileşme şansı var mı?
Nasıl bir tedavi uygulanacak ?
Birde buradaki doktor 2 ay beklenecek kesin lezyonun kanser olduğunun bilinmesi için demiş tedavi için geç kalınmaz mı??

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Emine
5 yıl önce

Ortaya çıkan nodülün bir metastaz olup olmadığının anlaşılmasının 2 yolu var: bekleyerek nodülün büyüyüp büyümediğini görmek veya bir operasyonla nodülün çıkartılarak patoloji tarafından incelenmesi. Kararı tedavinizi gerçekleştiren doktorunuz verebilir. Geçmiş olsun.

Gökhan
5 yıl önce

Selam hocam Annem 1949 doğumlu 90 yılında meme ca idi sol meme alındı kemoterapi radyoterapi aldı.
2014 yılında lenfoma yakalandı kemoterapi aldı son kontrolünde pet ct ve geçen ay biyopsi sonucu akcigereinde meme ca uyumlu 2 cm lezyon olduğu tespit edildi. Şimdi göğüs cerrahisi nin kontrolleri sonucu vats yöntemi uygulanarak ameliyat edilecek.
siz kapalıdan ziyade açık ameliyat uygun olacağını belirtmişsiniz bu yöntem sizce açığa göre içeride görünmeyen lezyonlar açısından risklidir diyebilir miyiz. Teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Gökhan
5 yıl önce

Meme ca akciğer metastazı şüphesi var ve bu metastazın sadece 1 tane olduğu ince kesitli BT’de tespit edilmiş ise açık ameliyat yerine VATS uygulanmasında hiç bir sakınca yoktur. Açık ameliyat birden çok metastazı olan hastalarda tercih edilen bir yaklaşımdır. Geçmiş olsun.

Zeynep gümüş
5 yıl önce

Merhaba hocam benim esime 37 yasinda 2 yil once bacagindaki tumore bening dev hucreli kemik tumoru tanisi kondu 1 cm olan tumor 4 ameliyat sonrasi 20 cm oldu ameliyatla tedavi olmayinca denosumab igne kullandik oda fayda etmedi isin tedavisi gördü 25 seans tumoru durdurdu bu arada akcigere metastaz yapti 6 ay oldu. Yayilimli oldugu icin ameliyat sansi yokmus 6 kür kemoterapi aldi 2.kurde kalcada metastaz farkedildi protez takildi bt sonuclarinda gerileme var yaziyor ama ilerlemede varmis akıllı ilaca basliyacak doktorlar hocam hastamizin durumu ne asamada bize bir bilgi verilmiyor iyi huylu bir tumor oldugu normalde metastaz yapmadigi soyleniyor akıllı ilacla bir sonuc alabilirmiyiz yardımcı olursaniz cok sevinirim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Zeynep gümüş
5 yıl önce

Bermiş olduğunuz bilgilerde tutarsızlıklar var. Patolojinin daha ileri bir merkezde yeniden incelenmesi gerekir. Öneriler ve tedavi planlamaları buna göre yeniden yapılmalıdır. Bu bulgular iyi huylu bir tümörün özellikleri değil. Acil şifalar dilerim.

İbrahim
5 yıl önce

Hocam merhaba
Abim böbrek kanseri teşhisi ile ameliyat edildi ve bir böbreği alındı.
Akciğerde metastas tespit edilip sutend kullandı ilerleme devam ettiğinden farklı bir ilaca geçtik
İlerleme devam ediyor.
Diğer organlar temiz sadece sağ akciğerinde nodüller var
Ameliyatla temizlenme imkanı var mıdır?
Saygılar

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  İbrahim
5 yıl önce

Böbrek kanserlerinin akciğer metastazlarında ameliyat yerine akıllı ilaçlar daha uygun olur. Bu ilaçlar fayda sağlamıyorsa hastanenin tümör kurulunda konu değerlendirilip cerrahi bir işlemin uygun olup olmadığı tartışılmalıdır. Geçmiş olsun.

Serhan
5 yıl önce

Sinovyal sarkom…Hocam bize geri dönüş yaptığınız için çok sağolun sağ el bileğimden 4kez ameliyat oldum şuan Dr bileğmiin temiz olduğu söylüyor. Ama akciğer metastazi mezcutdu ameliyat oldum bu ay sonu kontrol olcam kt görüyorum öğrenmek istediğim şey akciğerimin bu hastalıktan kurtulma olasılığı nedir bileğimdeki gibi sürekli tekrararmı sizce

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Serhan
5 yıl önce

Sinovyal sarkomlar tedavilere direnç gösterebilir. Nüks durumları çok sık görülür. Bundan sonraki durum için ameliyatınızı gerçekleştiren cerrahlar tarafından çok yakından takip edilmeniz gerekir. Acil şifalar dilerim.

Elmas
5 yıl önce

Hocam benim oglum su an 17 yasinda bundan 4 sene once ayaginda tumor oldugu tespit edildi ve ameliyat oldu o sirada akcigerinde de bi kitle gorduler 0.7 mm buyuklugunde ama doktorlar metastas oldugundan emin olmadilar.bu arada cocugum kemoterapi ve isin tedavisi aldi.aradan gecen zaman zarfinda pet ct de akcigerindeji lekenin 0.9mm oldugunu ve lekeyi ameliyatla almak istediler ve cocugum gecen hafta ameliyat ettiler ve o aldiklari parcada ayni ayagindaki gibi oldugunu soylediler.ve simdi 6 blok olarak kemoterapi vermek istiyorlar.beni lutfen bilgilendirirmisiniz.ne yapmamiz lazim.tesekkurler

Yonca
5 yıl önce

Merhaba Hocam,
Babam 1952 doğumlu. Öksürük soğuk algınlığı halsizlik ve iştahsızlık sebebiyle göğüs doktoruna götürdük. Tomografi çekildi. Sonrasında sağ akciğer alt lop superior da 3 cm kitle görüldü. Biyopsi yapılması istendi. Biyopsi sırasında hava oluştu ciğere tüp takıldı. İki gün hastanede kaldı ve o sırada patoloji sonucu çıktı.
Patoloji sonucu şöyle:
Tanı:
Akciğer TTİA yayma, hücre bloğu : küçük hücreli dışı karsinom hücreleri.
TTF-1 (8G7G3/1) CELL MARQUE Pozitif
P40 Gennova Negatif
Sonuç:
Bulgular akciğer adenokarsinomu lehinedir.

Pazartesi günü pet taraması ve beyin emarı istendi.
Bu sonuçlara göre hastalığın durumu ile ilgili yorumlarınızı ve izlenmesi gereken yol ile ilgili görüşlerinizi rica ederim.

Şerife
5 yıl önce

Hocam merhabalar.
5 Kasım 2013 yılında Over Ca teşhisi ile ilk ameliyatımı oldum. Patoloji evresi 3c olarak geldi. 6 Kür (Paklitaksel-Karboplatin) kemoterapi aldım.
24 Nisan 2014 de ilk ameliyatta çıkartılamayan barsak üzerindeki kitlenin temizlenmesi için yine bir operasyon geçirdim. Patoloji temiz geldiği için kemoterapi uygulanmadı.
5 Ağustos 2015 de Barsak üzerinde yeniden kitle oluştu. Tekrar ameliyat ve yine 6 kür (Paklitaksel-Karboplatin) tedavisi ile 7 Kez Altuzan tedavisi gördüm.
14 Aralık 2016 da Karın zarı ve boşluğu, barsak, mesane ve dalak üzerinde yeniden nüks meydana geldi. Yeniden Ameliyat oldum ve bu sefer HİPEK uygulandı. 6 Kür (Caelyx-Karboplatin) uygulandı. Ve yeni çekilen tomografime göre ” Her iki akciğerde 0,3-0,6 cm çaplı çok sayıda mikronodüler lezyonlar izlenmektedir. Metastaz yönünden değerlendirilmesi önerilir” diyor. Şu anki Ca125 değerim : 80,5 Yaş:46
Bu aşamada ne önerirsiniz ? İmmünoterapi uygulanabilir mi ? Tedavi ye ek olarak Ozon tedavisi vb ek tedavilerin faydası olur mu ?
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

evren özveri
5 yıl önce

merhaba hocam babam şuan 67 yaşında 2016 nisan ayında 2. evre rektum kanseri teşhisi konuldu.cerrahi müdahale ile kanserli bölüm alındı.ardından radyoterapi + kemoterapi tedavisi ve bu bitince 4 kür tekrar kemoterapi tedavisi aldı.2017 nin 19 eylülünde yaptırdığımız kontrolde çekilen BT de akciğer sağ lopunda 1 adet metastaz görüldü.bt taramasında başka bir metastaz görülmedi .şimdi izlememiz gereken yol nedir acaba.saygılar

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  evren özveri
5 yıl önce

Eğer tedavinizi gerçekleştiren medikal onkoloji uzmanınız da uygun görürüse rektum kanserinin akciğerde tek metastazı durumu için ameliyatla bu metastazın çıkartılmasını öneririm. Geçmiş olsun.

Sibel yılmaz
5 yıl önce

Merhaba hocam ben fazla tıbbi terimler bilmiyorum sadece bildiğim babamın 65yaşında olduğu ve çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir dönemde göğsünde ağrı ve nefes almakta sorun yaşayarak kızkardeşimin ve eşinin dahiliye uzmanı olarak görev yaptığı Tokat da bulunan hastahaneye gitmesi ile başladı muayenede zatüreden şüphelenen kardeşim çektiği tomografilerde böbreğin dışına taşmış ve akciğerde metastaz görmüş derhal Kartal eğitim araştırmada asistan olan ablamın kızı Mutianur Özkormaz ve hocaları ile görüşüp derhal hastahaneye yatışı yapıldı akciğere tüp takıldı 5litre sıvı boşaltıldı pet yapıldı kemiklerde görülmedi böbreğindeki kitle 10 cm düşünülürken 7 saat süren ameliyatla 30cm lik bir canavar çıkarıldı herkes şok oldu 15 gün sonrada başhekim olan göğüs doktoru metastazları temizlicek 1er cm lik 2 tane olduğu söyleniyor sizce bu hastalığı yenme şansımız nedir kusura bakmayın çok uzun oldu özür dilerim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Sibel yılmaz
5 yıl önce

Başhekim Recep Bey iyi bir göğüs cerrahıdır. Benim iyi arkadaşımdır. Sorularınızın yanıtlarını kendisinden alman daha iyi olur. Geçmiş olsun.

Kemal
5 yıl önce

Hocam tıp fakültesinde okuyan stajer bir ogrenci olarak görüşünüzü almak istiyorum.. annem yas 53 opere endometrial undfarensiye sarkom lenf nodu methastazı yok..+bso+omentektomi+pelvik Paraaortik lenf adenoktomi ameliyatı 2 ay once… batında malin sitoloji yok , hocam kemoterapi baslandi su anda 2. Kürü alıyor.. akciğerde preopere bt ve 1 ay sonra cekilen bt karşilaştirılmasında hepsi sol akciğerde bulunan 4 nodulden.. 1 tanesi posto bazal segmentte 6mm den 9 mm ye ulaşmiş bulunmaktadır diğerleri stabil haldeler.. metastazektomi uygulamak surviyi artiracaksa yaptırmayı düşünüyorum hocam benim sorum diğer stabil olanlari bening olarak kabul edip opereye almak dogru olurmu yoksa opere sırasında frozen ile diğer nodullerde çıkartmak mı dogru olur hocam.. medikal onkologlar ameliyattan sonra yine sürekli nukslerin çıkacagı görüşündeler ama ben 1 gün bile surviyi artiracaksa yaptirmayı düşünüyorun ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkur ederim…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Kemal
5 yıl önce

Kemoterapi ile kontrol altına alınamıyorsa,
Ana tümör tamamen tedavi edilmişse
Vücudun başka yerinde metastaz yoksa
Akciğerdeki metastazlar çıkartılabilir özellikte ise
Ameliyat endikasyonu vardır.
Acil şifalar dilerim

Sultan
4 yıl önce

İyi günler hocam babam 6 yıl önce kolon kanserinden ameliyat oldu daha kemoterapi aldı ve 2017de pet sonucunda akciğerde bir kitle göründü onun için bu sene kemoterapiye başlandı 5 kür aldıktan sonra pet çekildi ve sonuçlarda değişen pek birşey olmamış ancak kalça kemiklerinde ağrıları arttı bunun nedeni ne olabilir hocam tekrar kemoterapiye devam edecek kemikteki hastalığın geçme şansı nedir hocam teşekkür ederim

Selime aydın
4 yıl önce

Merhaba hocam benım esım kolon kanseri ameliyat oldu esım suan kemoterapi goruyor karaciğerde en buyugu bes sandım on tane metastaz akcıgerdede bır tane metastaz var esım 41 yaşında sigara yok Dr dediğine gore kemoterapi sadece omur uztmak ıcın bizim bes aylık bebeğimiz var Allah rızası için sız ne onerırsınız sızın soyledıklerınız benım ıcın cok onemlı ben ıkı organlarda ameliyat olmasından yanayım nolur bana akıl veren ne yapmam lazım sadece sıze güveniyorum

Sohbete Başla
Akciğer Cerrahisinde ameliyat yöntemleri için bilgi alabilirsiniz.