Home Phone

Akciğer Metastaz Cerrahisi

Akciğer metastazı nedir?

Başka bir organdaki kanser akciğere sıçrama, yayılma yani metastaz yapabilir. Bu durumda uygulanacak tedavi yöntemi genellikle kemoterapidir. Ancak bazı durumlarda akciğerdeki yayılma (metastaz) ameliyat ile çıkartılabilir.

Bir akciğer metastazı aşağıdaki özelliklerine bakılarak tedavi edilir;

 • Metastatik kitlenin bulunduğu yer,
 • Metastaz sayısı (bir tane, iki tane veya çok sayıda)
 • Hastanın genel sağlık durumu,
 • Yayılma yapan tümörün (örneğin kalın barsak kanseri) tedavi edilmiş olup olmadığı.
 •  

Resimde 39 yaşında bir kadın hastamızda malin melanom tedavisinden 3 yıl sonra sol akciğere yaptığı akciğer metastazı görülmektedir.

Akciğer metastaz ameliyatı hangi durumlarda gerekli olmaktadır?

Akciğer metastazlarının tedavisinde cerrahi her zaman ilk seçenek olmalıdır. Çünkü metastatik kitlelerin tamamen çıkarılması ve geride metastatik kitle kalmaması çoğu kez tam kür sağlamaktadır. Ameliyat kararını onkoloji uzmanları ile göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanları birlikte vermelidir. Eğer hastanın bu yayılma durumundan kurtulmasında ameliyat en iyi yöntemse o zaman ameliyat uygulanır. Ameliyat hastanın sağlığında olumlu bir durum yaratmayacaksa ameliyat uygulanmaz.

Akciğer metastaz ameliyatı hangi durumlarda yapılmalıdır? 

 • Metastaz yapan kanserin tam olarak tedavi edilmiş olması gerekir (ameliyat, ilaç veya radyoterapi ile).
 • Tedaviyi yapan hekim ana kanserin artık vücutta bulunmadığını belirtmelidir (örneğin, meme kanseri nedeniyle cerrahi uygulanmış ve kemoterapi görmüş bir hasta).
 • Vücudun akciğer dışında başka hiçbir yerinde metastaz bulunmamalıdır.
 • Hastanın solunum fonksiyonları ameliyat için yeterli düzeyde olmalıdır.
 • Akciğerdeki metastazların çıkarılması sonrasında sağlıklı bir yaşam için yeterli akciğer dokusu kalıyor olmalıdır.

Bunların dışında tümörün türü, ilk kanser ile metastaz ortaya çıkışı arasındaki geçen sürenin uzunluğu veya kısalığı ve hastanın genel durumu ile ilgili parametreler de ameliyat kararı vermekte önemli diğer faktörlerdir.

Ameliyat kararı mutlaka onkoloji uzmanı ya da onkoloji konseyinin onayı ile verilmelidir!

Akciğer metastaz ameliyatında kullanılan yöntemler nelerdir?

Akciğer metastaz ameliyatında;

 • Sadece metastatik kitlenin çıkarılması,
 • Segmentin çıkarılması,
 • Bulunduğu lobun çıkarılması ya da
 • Akciğerin tamamının çıkarılması (çok nadir) mümkün olmaktadır.

Akciğer metastaz ameliyatında açık yöntem ile metastazların çıkartılması tercih edilir.

Kapalı ameliyat / endoskopik ameliyat yani VATS yöntemi ile çok küçük metastazların görülemeyebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle metastaz ameliyatlarında açık yöntem daha çok kullanılır. Bununla birlikte günümüzde kapalı yöntemle akciğer metastaz ameliyatları da başarılı şekilde yapılmaya başlanmıştır.

Akciğer metastaz ameliyatı nasıl yapılır?

Kapalı yöntemde kaburgalar arasından 1 cm genişliğinde bir cerrahi kamera ilerletilir. Metastazlı bölge görülür ve kameranın yanından ilerletilen tıbbi aletlerle metastazlı akciğer bölümü kısmi olarak çıkartılır. İşlem sonrası bu kesiden 1 adet dren konularak operasyon tamamlanır.

Açık yöntemde ise kaburgalar arası yaklaşık 15 cm açılarak akciğerdeki metastaz elle bulunur ve uygun yöntemle çıkartılır.

Akciğer metastaz cerrahisi riskleri nelerdir?

 • Akciğerden uzamış hava kaçağı,
 • Kanama,
 • Narkoz alımına bağlı riskler (kalp krizi geçirmesi, pıhtının bir damarı tıkaması gibi) ve
 • Enfeksiyon riskler arasında sayılabilir.

Ameliyatın ardından hastanede kalış süresi ne kadardır?

Akciğer metastazı ameliyatı için hastanede kalış süresi ortalama 3-4 gündür.

Akciğer metastaz ameliyatından sonra ek tedaviler gerekiyor mu?

Patoloji sonucuna ve akciğer metastazının tam çıkarılıp çıkarılmama durumuna göre kemoterapi ve/veya radyoterapi cerrahi tedaviye ilave olarak uygulanabilir. Bu her hastada gerekli değildir.

Uluslararası Kaynaklar Akciğer Metastazında Ne Öneriyor?

Belli kurallar ölçüsünde akciğerdeki metastazların cerrahi tedavisi tüm uluslararası kaynaklarca önerilen yöntemdir. Uluslararası kaynaklarda akciğer metastazlarının mümkün olduğu sürece cerrahi olarak çıkarılmasını önermektedir. Hastalıksız sağ kalım süresinin ameliyat olan ve metastazların tamamen çıkartılan hastaların medikal tedavi alan hastalara oranla çok daha iyi olduğu gösterilmiştir.

111 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
Mine
7 yıl önce

Merhaba hocam babam iki yıl önce kolon kanseri teşhisi kondu ve ameliyat oldu ameliyatta bağırsağın büyük kısmı alınıp bağırsak dışarı çıkarıldı ameliyattan sonra kemoterapi görmedi sadece 6ayda bir film çekildi bugüne kadar hiç birşey çıkmadı en son 3qy önce çekilen Bt,TORAKS DA sağ akciğer üst lob posterior segmentte 5.5mm,sol akciğer alt lob superior segmentte 6mm çaplı sunplevral nodüller tespit edildi.
Lütfen bana bunu açıklayabilir misiniz şimdi nasıl bir gidişat uygulanıcaktır?korkulması gereken bir durum bar mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Mine
7 yıl önce

Daha önce çekilmiş olan bilgisayarlı tomografide akciğerde bu nodüller görülmemiş ise bunların metastaz olduğunu düşünmek gerekir. Bu durumda bir PET-CT çekilip vücudun diğer kısımlarında herhangi bir şey olup olmadığına baktıktan sonra tümör kurulunda tartışılarak hastanıza kemoterapi mi yoksa ameliyat mı (metastazektomi) daha uygun olacağına karar verilmelidir.
Eğer daha önce tomografi çekilmemişse (sadece düz akciğer grafisi çekilmişse) bunların yeni mi yoksa eskiden beri var olan iyi huylu nodüller mi olduğunu anlamak için nodüllerin bilgisayarlı tomografideki özelliklerine bakmak gerekiyor. Çoğu zaman metastatik nodüller bilgisayarlı tomografide belirgin özellikler gösterir. Eğer iyi huylu olduğu düşünülüyorsa yine de 2 ay sonra yeni bir tomografi çekilerek karşılaştırma yapmak gerekir.

Hülya
7 yıl önce

Hocam Merhaba,

Ablam (50 yaşında) 2013 aralık ayında meme kanseri teşhisi konulup sol memesi ve 20 adet lenfi alındı.Lenflerde tututlum gözlemlenmedi..8 kür kemoterapi ve radyoterapi aldı.Bundan 3 ay önce sırt ağrısı ve sonrasında nefes darlığı şikayetleriyle göğüs hastalıklarına gitti ve akciğer röntgeninde sıvı toplanması görüldü.2 gün üstüste ciğerinden 2,5 Lt sıvı alındı.2.gün alınan sıvıda kanser hücreleri görüldü ve Pet çekildi.Pet raporunda akciğerde milimetrik nodüllere rastlandı.Biyopsi önerildi.Ancak biyopsi işlemi sırasında tekrar sıvı toplanması görüldü ve ertelendi dren takılıp sıvı peyderpey boşaltılıp pazartesi (10.08.2015)günü yapılacak ve salı günü doktoru ilk kemoterapisini yapacak.Doktoru biyopsi raporuna göre 2.kemoterapide ilacı azaltıp arttırabileceğini belki de akıllı ilaç kullanabileceğini söyledi.

Hocam ablamın kanseri metastaz olduğu için (biyopsi yapmadan anlaşılabilir mi bilmiyorum metastaz olduğu, ilk ciğerde oluşmuş bağımsız bir kanser olamaz mı?)doktoru bizimle hiç ümitli konuşmuyor.Akciğer metastazlarında sağkalım oranı çok mu düşüktür?Kemoterapiye vücudunun cevap vermesi durumunda tamamen kurtulan hastalar olmuyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim Hocam…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hülya
7 yıl önce

Hülya hanım merhaba, burada söz konusu olan şey her iki akciğerde ortaya çıkmış kanser değil, meme kanserinin akciğer ve akciğer zarına yayılması (metastaz) durumudur. Siz belki akciğer kanseri olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorsunuz ama hiç öyle değil. Meme kanserinin metastazları nispeten iyi seyirlidir. Uygun tedaviyle uzun süre sağ kalım sağlanacağına eminim. Burada diğer önemli bir konu su toplanmasının önlenmesidir. Bunun için Talk kullanılarak yapıştırma (plörodez) işlemi gerçekleştirilirse hastanın yaşam kalitesinde de belirgin iyileşme sağlanır. Acil şifalar dilerim.

Hülya
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Hocam çok teşekkür ederim.Bundan sonraki tedavi sürecinde sizden bilgi konusunda soru sorarak yardım almam mümkün mü ? Değerlendirmeleriniz benim için çok değerli.

Hülya
7 yıl önce

Hocam iyi günler,

Yukarıdaki mesajda ablamın durumunu belirtmiştim.Sonrasında tekrar sıvı patolojisi ve biyopsi yapıldı.Biyopsi de hem kanser hem enfeksiyon taraması yapıldı.Tüm tetkiklerde sonuç temiz geldi.Ancak sıvı toplanması devam ediyor.Kültür testinde sadece kırmızı kan hücrelerine rastlanmış..Milimetrik nodüllerin varlığı ve sıvı toplanması kanser yada enfeksiyon sonucu değilse sizce başka ne gibi nedenlerden oluşur.Şuan koyulan herhangi bir teşhis mevcut değil.

Saygılarımla,

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hülya
7 yıl önce

Hülya hanım göğüs boşluğu içerisinde sıvı toplanmasına sebep olan başlıca etkenler enfeksiyon ve kanserlerdir. Bunların olmadığını alınan sıvı ile teyid etmişlerse sıvının oluşmasına sebep olan diğer etkenler için torakoskopi işlemi ile plevra denilen zardan biyopsi yapmak gerekir. Bu etkenler tüberkülozdan bir çok romatolojik hastalığa kadar uzanan uzun bir listedir. Ayrıca sıvıda kanser tanısı konulmamış olması iyi bir sonuç olsa da yine de biyopsi almadan bu olasılık tam olarak ekarte edilemez. Teşhisiniz için söylediğim gibi torakoskopi işlemi uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

Türkan EKMEKÇİ
7 yıl önce

Hocam babama Gazi Ünv. Tıp fak. pet araştırması ile akciğer kanseri teşhisi konuldu.Kanserin tüm akciğere yayıldığı ve troidede sıçradığı belirtildi. 20 gün önceki tomografimizde sağ akciğer alt lob posterior segmetide 8mm çaplı olmak üzere 8-10 adet parankimal nodül tespit edidi. Yapılan bronskobide patoloji sonuçlarından bir teşhis konmadı ve pet istendi 2 gün önce yaptırdık. Doktorumuz kanserin tüm akciğere dağıldığını kemiğe ve troidede sıçradığını ifade etti.Yapılacak hiç bir şey olmadığını ifade etti.Dünyamız karardı.Boğazından biyopsi için parça aldılar onun sonucu haftaya çıkacak. Ağrılarını azaltıcı ilaçlar verilece galiba,hocam bu gibi durumlarda bir umut çırpınmak istiyoruz.Çaresizlik çok zor.Sizce ne yapmamız lazım ? Bundan sonra yapılacaklar hastaya işkence mi? Yapılmamasıda biz ve yakınlarına işkence bir ümit ışığı bekliyoruz.Gözümüzün önünde öüme doğru gitmesini izlemek çok zor.Siz belki bizim gibi binlerce hasta yakını ve onlara bir şey anlatma derdindesiniz bizde birümit küçükde olsa bir ümit…Şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkürler…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Türkan EKMEKÇİ
7 yıl önce

Türkan hanım, akciğer kanseri denilen hastalık tüm dünyada ve ülkemizde veba gibi salgın durumunda. Her yıl sadece ülkemizde 50 binden fazla kişi bu hastalığa yakalanıyor ve ne yazık ki geç teşhis edildiğinde bunların büyük çoğunluğu kanserin yayılması sebebiyle aynı yıl içinde kaybediliyor. Burada önemli olan sigara denilen illetin sebep olduğu kanseri sigara içmeyi bıraktırarak önlemektir. Yoksa kanser bu aşamaya (son evre) geldiğinde dünya tıbbının elinde buna yapacak hiç bir şey mevcut değil. Bu aşamada size önerim eğer hastanızın genel durumu iyi ise kemoterapi başlanmasıdır. Ayrıca ağrılar için uygun şekilde tedaviler uygulanması ve hastanın destek tedavileri ile genel durumunun iyileştirilmesi sağlanmalıdır. Artık vücudun bir çok yerine yayılmış kanserden tamamen kurtulmak diye bir şey söz konusu olamaz. Sadece hastamızı yaşadığı sürece daha az sıkıntı çekecek şekilde yaşatmaya gayret etmek gerekir.

Türkan EKMEKÇİ
7 yıl önce

Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler… Hocam alternatif tıp yani bitkisel ilaçlar için öneriniz ne olur.Çaresizliği kullanan bir çok insan var. Mantar şurubu ,eşek sütü,çörek otu yağı,kenevir yağı… gibi bir çok ürünün yararlarından bahsedenler var. Hatta Küba ‘da aşısı var diyenler. Tabi ki çaresizlik çok zor .Bunları size sormamda çok anlamlı ve bilimsel olmadığını bilsem de bir ümit ile araştırmaya devam ediyoruz. Sadece paylaşmak istedim…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Türkan EKMEKÇİ
7 yıl önce

Türkan hanım burada bahsettiğiniz şeylerin hiç ama hiç birinin hiç bir faydası yok. Sadece ülkemiz gibi eğitim durumu ne yazık ki zayıf olan yerlerde insanların çaresizlik durumundan faydalanan kişilerin yarattığı sahte bir piyasa bu. Bütün dünya en ufak bir gelişme için milyarlarca dolarlık araştırma yapıyor ama bizim “eşek sütcüler” veya “mantarcılar” kadar ilerleme sağlayamıyor(!) Lütfen siz ve sizin durumunuzda olan diğer kişilere bir uyarı olarak söylemiş olayım – bu tür gereksiz, faydasız ve zararlı şeylerden uzak durun. Küba’da ortaya çıkan aşı gibi dünyada yapılan çok sayıda aşı çalışması var. Bu aşı hastaların çok küçük bir bölümünde hayatı 2 ay uzatıyor. Ancak büyük sayıda hastada denenmiş değil. Bu aşı şu an itibariyle ümit veriyor olmaktan uzaktır. Ne yazık ki tıb bugün için ileri evredeki akciğer kanserinde çok kıstlı başarı oranına sahiptir. Esas ilerleme erken teşhis edilen akciğer kanserlerinin ameliyatlarında elde edildi. Umarım bilimsel ilerlemeler yakın bir gelecekte ileri evredeki akciğer kanserlerine de daha iyi çareler bulunacaktır. O zamana kadar söyleyebileceğim şey: LÜTFEN SİGARA İÇMEYİNİZ – SİGARA SİZİ AKCİĞER KANSERİ YAPAR – ERKEN TEŞHİS EDİLEN AKCİĞER KANSERİNDEN AMELİYAT OLARAK KURTULMA OLASILIĞINIZ YÜKSEK – İLERİ EVRE AKCİĞER KANSERİNDE HASTALIKTAN KURTULMAK İSE NEREDEYSE OLANAKSIZDIR. LÜTFEN HERKES SİGARAYI BIRAKSIN. HEM DE ŞU ANDA.

Mehmet Cengiz söğütçü
7 yıl önce

________________________________________

Selamun aleyküm hocam babam gırtlak kanseri ameliyat oldu gırtlağının tamamı alındı suanda yemek borusunda bir açıklık var ondan dolayı burundan besleniyor 4 ay önce pet ct filmi çektirdik temiz çıktı 1 hafta önce çektirdiğimiz pet ct nin sonucu şöyle….trakestomininSağ letarelinde hipermetabolik yumuşak doku lezyonu mevcuttur.Her iki akciğerde hipermetabolik karekterde multipl nodüler görünüm mevcuttur.(akciğer met).t3 vertebreda hipermetabolik lezyon izlenmiştir.(kemik met ).not:05.25.2015 tarihli pet bt ile karşılaştırıldığında akciğerde ve t3 vertebreda izlenen lezyonların yeni ortaya çıktığı görülmüştür.(progresyon)… hocam size zahmet bi bilgi verebilirmisiniz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Mehmet Cengiz söğütçü
7 yıl önce

Sayın Söğütçü, buradaki bulgular ne yazık ki olumsuz durumların geliştiğine işaret ediyor. Ameliyat olan gırtlak bölgesinde tümör nüks etmesinin yanısıra akciğerinde ve omurgasında yayılma (metastaz) ortaya çıkmış. Hızlı şekilde kemoterapi ve radyoterapi uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

pmehmet cengiz sgutcu
7 yıl önce

babam 3 yil once bobrek nakli oldu kemoterapiyi kaldirabilirmi hocam kacinci evre ameliyat olma sansi varmi birde kemoterapi radyoterapiyle hastaligin iyilesme durumu varmi verdiginiz bilgiler ici. saolun Allah razi olsun

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  pmehmet cengiz sgutcu
7 yıl önce

Bu vermiş olduğunuz kısıtlı bilgilerle değerlendirme yapmam olnaksız. Bir medikal onkoloji bölümüne baş vurup ayrıntılı görüşme yapınız.

ali uzun
7 yıl önce

Sayın Hocam, oğlum testis kanseri oldu.Tümör ameliyatla alındı ve radyoterapi aldı.Sonraki aşamada yapılan tetkilerde akciğer metastezi saptandı. Üç seans kemao terapi aldı. Çekilen pette fark edilir küçülme sağlandı. Bu ay başı 4.kez kemoterapi aldı. Bir ay sonra MR çekilecek. Eğer temzilenmeyen durum olursa ameliyat öneriliyor.
Ben kararsızım. Genç yaşta olan oğluma ameliyat olumsuz sonuçlar doğurmaz mı? Alternatif müdahale imkanı veya tedavi var mıdır? Saygılarımı sunuyorum, ivedi cevabınızı rica ediyorum ..Ali UZUN

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ali uzun
7 yıl önce

Ali bey, ivedi cevap vermek çok yoğun ameliyatlarımız ve diğer sağlık hizmetlerimiz arasında ne yazık ki dilediğiniz kadar mümkün olmuyor. Akciğerde ortaya çıkan metastazlar için eğer ameliyat dışındaki yöntemler yeterli olursa zaten uygulanıp hastaya zarar verilmez. Bu prensip geçerlidir. Sizin de hastanızda ameliyat yerine diğer yöntemler daha iyi ise onlar uygulanacaktır. Ameliyat olumsuz sonuç verir tabii ki ama bunun karşılığında da hastanızın hayatını kurtarır. Kararı siz veriyorsunuz, biz doktorlar size hastanız için en iyi ve en doğru olan yöntemi öneriyoruz sadece. Acil şifalar diliyorum.

Burcu
7 yıl önce

Hocam merhaba,
Annem 2010 yılında meme kanserine yakalandı ve sol göğsü alindi. 2013 yılında akciğerinde küçük bir sıvı içinde kanser hücrelerine rastlandı ve kurutuldu.sadece herceptin ve akıllı hap kullanıyordu derken bu sene akciğeri sıvı topladı yaklaşık 8 litre su boşaltıldı ve yapıştırma işlemi yapıldı.Onkolojide de hastalıkta ilerleme olmus yeni bi tedaviye basliycaz dediler ve herceptin ile birlikte novalbin diye bi kemoterapi ilacı verdiler.Hocam bize metastaz vardır denmedi bu metastaz mi?Eğer öyleyse bundan sonraki gidişat hakkında bana bilgi verebilir misiniz? İnternette metastaz için hiç iyi şeyler okumadim omur biciyolar resmen bu doğru mu? Annemin genel durumu çok iyi bu arada internetten arastirana kadar bu kadar ciddi biseyin olduğunu düşünmüyordum acikcasi.
Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Burcu
7 yıl önce

Burcu hanım, burada toplanan sıvının metastaz sonucu gelişmiş olup olmadığını doktorunuzdan öğrenerek bize bilgi verirseniz size doğru açıklamaları yapabilirim. Acil şifalar diliyorum.

mcengiz
7 yıl önce

hocam selamun aleykum. babamda akciger ve kemik metaztazi oldugunu ogrendik 1ay once doktor kemoterapi ve radyoterapi gorecek dedi babam yemek borusunda aciklik oldugu icin burundan besleniyor kemoterapi doktoru baban agiz dan beslenmeye basladigi zaman kemoterapi verebiliriz dedi birde hocam babam bobrek nakli oldu kemoterapinin tek olan bobreginebir zarari olurmu birde hedefe yonelik dediuiniz tedavi babam.icin uygunmu babam ici..ne yapabiliriz siz ne onerirsiniz hocam vereceginiz bilgiler icin simdiden Allah razi olsu. babamin yasi 56 hocam

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  mcengiz
7 yıl önce

Böbrek ankli olan hastalarda özel kemoterapi uygulaması yapılır. Hedefe yönelik tedavi sadece adenokarsinom grubu akciğer kanserli hastaların EGFR ve ALK gen testi pozitif olanlarında kullanılabilen bir yöntemdir. Babanıza uygun olup olmadığını tahlil sonuçlarını bilen doktorunuza sormalısınız. Acil şifalar.

Değerli hasta ve hasta yakınları, Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece genel bilgi verme amacını taşır.

Uygulanacak her türlü tedaviye karar vermeden önce mutlaka;

• Hastanın bir hekim tarafından yüz yüze değerlendirilmesi

• Hastalığına ait öyküsünün alınması

• Muayene edilmesi

• Tetkiklerinin incelenmesi gerekir.