Home Phone

Hidatik Kist

Hidatik Kist Nedir?

Granulosus denilen bir parazit tarafından vücudun çeşitli organlarında oluşabilen kistlerin görüldüğü bir hastalıktır. En sık karaciğer ve akciğerlerde kistler ortaya çıkar. Sıklıkla besi hayvancılığı yapılan kırsal bölgelerde görülür. Sokak köpekleri ile temas halinde bulunan insanlarda daha sıktır.

Bu akciğer tomografisinde sağ akciğerde yer alan 2 adet hidatik kist görülmektedir.

Akciğerde hidatik kist tedavi yöntemleri nelerdir?

İki tedavi yöntemi vardır;

  • ilaç (albendazol) ve
  • ameliyat ile kistlerin çıkartılması.

İlaç tedavileri genellikle cerrahi tedavinin mümkün olmadığı, çok yaygın hastalığı olan kişilerde veya kist ameliyatı sonrasında nüks oluşumunu önlemek için kullanılır.

Hidatik kist ameliyat edilmeli midir?

Bu paraziter hastalık, oluşturduğu kistler ile çoğalır. Hidatik kistler akciğerde büyüyerek çoğalır ve başka organlara (örneğin, karaciğer, böbrek ve beyin gibi) yayılırsa bu durumda tedavi edilme olasılıkları çok azalır. Sebep olacakları solunum sıkıntıları, karaciğerde safra yollarında tıkanma, beyinde baskı oluşturarak önemli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle hastalığın mutlaka acil olarak tedavi edilmesi gerekir. İlaç tedavilerinin düzelme sağlamadığı durumlarda ameliyat ile kistler çıkartılmalıdır.

Hidatik kist ameliyat yöntemleri nelerdir?

  1. Açık Ameliyat: Bu yöntemde hastalığın olduğu taraftaki göğüs kafesi genellikle 5. ve 6. kaburgalar arasından açılır. Kist veya kistler akciğer dokusuna zarar vermeyecek şekilde boşaltılır. Bu esnada kistin göğüs boşluğu içerisine yayılmasını önlemek için gerekli tedbirler alınır.
  2. Kapalı – Endoskopik Yöntem: Endoskopik yöntem 5 veya 10 milimetre kameralar kullanılarak göğüs boşluğu açılmadan yapılan ameliyat yöntemidir. İleri derecede tecrübe gerektirir.

Ameliyat sonrası hasta konforu daha iyidir.

 

Ameliyatın riskleri nelerdir?

Risk durumu kistin bulunduğu diğer organlar (akciğer, karaciğer, böbrek, beyin gibi) ile ilgili bozuklukların varlığı, hastanın yaşı ve genel durumu, kistin patlamış ya da patlamamış olması, büyüklüğü gibi durumlarla yakından ilgilidir. Ameliyat sonrası hava kaçağı oluşması, enfeksiyon, uzun süre dren olması gibi durumlar gelişebilir. Bu durumlar önceden bilinerek gerekli önlemler alınıp riskler en aza indirilmelidir.

Hidatik kist ameliyatı sonrasında ortalama hastanede kalış süresi 3-4 gündür.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

Bu konudaki “Resection of intrathoracic and subdiaphragmatic hydatid cysts” başlıklı yazıdan ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

https://www.mmcts.org/content/2005/0425/mmcts.2004.000307.full
66 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
Emine
7 yıl önce

Hocam bu tümör müdür?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Emine
7 yıl önce

Hayır hidatik kist bir tümör değildir. Köpek dışkısı ile kirlenmiş besinlerin tüketilmesi sonucu insanların akciğer ve karaciğerinde ortaya çıkan parazitlerin oluşturduğu kistlerdir.

Akgul erkus
7 yıl önce

Hocam amaliyat olmadan ilaçlarla tedavi edilemez mi ve açık ameliyat olsam çok zor olacak benim için sorumlulukların var ve banada bakacak kimse yok ne yapabildim kapali ameliyat olma şansı yokmu

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Akgul erkus
7 yıl önce

Daha ileri değerlendirme için dilerseniz randevu alabilirsiniz. https://www.akcigercerrahisi.com/randevu/
Acil şifalar dilerim.

Deniz
6 yıl önce

Hocam 13 gün önce akciğer Kist Hidatik ameliyatı oldum. Hastaneye yatıyorum hâla, doktor sol üst tarafta ciğerin büyümediğini söylüyor, tekrar ameliyat gerekebilir dedi. Sizce ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olurmusunuz.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Deniz
6 yıl önce

Başka bir hastanede tedavi altında olan ve hiç bir test/film bilgilerini bilmediği bir hasta için yorum yapabilmem mümkün değil. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket edilmelidir. Acil şifalar dilerim.

hasan
6 yıl önce

Mrb Hocam.
Mart 2015 te ağrı şikayetiyle gittim. Ve karaciğerde kist olduğunu öğrendim. (Ultrason da 103×85 mm tip 2.) perkütan drenaj yapıldı.
Mart 2016 da kontrole geldim ve ultrasonda 63x36mm tip 3.
Şu anda andazol kullanmaya başladım 1 ay boyunca kullanıcam.
Ameliyat olmaktan çekiniyorum. Görüşlerinizi bekliyorum Teşekkürler…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  hasan
6 yıl önce

Karaciğer hidatik kistleri için genel cerrahi uzmanlarından bilgi almanız gerekir. Bizim konumuz akciğerdeki kistlerle ilgilidir. Acil şifalar dilerim.

sadiye
6 yıl önce

Hocam 1hafta önce amaliyat oldu karciger kistten 10santim buyuklukteydi tekrarlarmi kac gun daha yatmam lazim hocam bir de ne zaman hamile kalabilirim cevbabiniz icin simdikten tesekur ederim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  sadiye
6 yıl önce

Bir kaç gün içinde normal yaşama dönebilirsiniz. Hamile kalmanızda sakınca yok. Geçmiş olsun.

Serpil kotik
6 yıl önce

Hocam çocuk hastalariniz varmi. Çocuklarla ilgileniyormusunuz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Serpil kotik
6 yıl önce

Serpil Hanım, yeni doğan bebkler dahil bir çok çocuk hastamız mevcut.

Alpay
6 yıl önce

Hıcam merhaba kardelim karaciger hidatik kisten ameliyat oldu doktor 1 ay sınra akcigerdende olması gerektigini söyledi ordada hitatik kist oldugunu söylediler. Ameliyatı size yaptırmayı dusunuyoruz ancak bir ay içinde herhangi bir şekılde kitle de patmalama vs riski var mıdır i?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Alpay
6 yıl önce

Alpay Bey, akciğerdeki kistin patlama riski kistin büyüklüğü ve akciğerdeki yerleşim yerine bağlıdır. Bekleme süresi içerisinde Andazol adlı ilacı kullanmanız uygun olur. Bunun için gerekirse hastanemize baş vurunuz. Bu mümkün değilse lütfen karaciğer ameliyatınızı yapan doktorunuzla görüşünüz ve tedavinin nasıl yapılacağı konusunda bilgi alınız. Dilediğiniz zaman ameliyatınız için yardımcım Ebru Hanımı 02123043940 numaralı telefondan arayarak randevu alabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

Ela
6 yıl önce

Hocam kardeşimde akciğer hidstik kist var ağzından kan geliyor normal mi bu durum

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ela
6 yıl önce

Ela Hanım akciğer hidatik kisti olan hastalarda ağızdan kan gelmesi görülebilir. Bir an önce uygun şekilde tedavi edilmesi gerekir.

neslihan
6 yıl önce

merhaba hocam ,
karaciğerimde 6 cm kist hidatik mevcut. bi kaç doktor a gittim Doktorlardan bi kaç tanesi ameliyat dedi diğerleri iğne ile öldürülebilir dedi. nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.24 yaşındayım . yardımlarınızı rica ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  neslihan
6 yıl önce

Neslihan Hanım, karaciğer hidatik kistleri için Albendazol denilen ilaç ve BT eşliğinde iğne aspirasyonu etkili bir tedavi yöntemidir. Yine de kistin yerleşim yerini görmeden KESİN bir tedavi önerisi yapabilmem mümkün değil. Acil şifalar dilerim.

Ertan
6 yıl önce

Hocam ameliyattan sonra echinococcus antikoru 1/2560 çıktı, ultrason da birşey yok, referans 1/160
Nasıl yorumlamaliyiz?? Teşekkür ederim
(Amalyattan 5 ay sonra)

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ertan
6 yıl önce

Bu bilgiyle size bir yorum yapabilmem olanaksız. Lütfen ne ameliyatı olduğunuzu belirtiniz. Ultrason yapıldığına göre bunun bşr karaciğer hidatik kisti olduğunu TAHMİN ediyorum. Tahmin üzerine tıbbi yorum yapılamaz. Lütfen sorularınızda daha özenli olunuz. Geçmiş olsun.

Ertan
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

Tahmin doğru hocam , dikkat ederim bundan sonra

Ertan
Yanıtlandı:  Ertan
6 yıl önce

Karacigerden hocam nasıl yorumlamaliyiz??

Ertan
Yanıtlandı:  Ertan
6 yıl önce

Hocam ameliyattan sonra echinococcus antikoru 1/2560 çıktı, ultrason da birşey yok, referans 1/160
Nasıl yorumlamaliyiz?? Teşekkür ederim
(Amalyattan 5 ay sonra)
Karaciğerde

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ertan
6 yıl önce

Bu değer oldukça anlamlı. Karaciğerde ve akciğerde başka kist olup olmadığı yönünden BT ve MR ile araştırılması gerekir. Eğer başka kist mevcut değilse önemli bir durum değil. Geçmiş olsun.

Değerli hasta ve hasta yakınları, Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece genel bilgi verme amacını taşır.

Uygulanacak her türlü tedaviye karar vermeden önce mutlaka;

• Hastanın bir hekim tarafından yüz yüze değerlendirilmesi

• Hastalığına ait öyküsünün alınması

• Muayene edilmesi

• Tetkiklerinin incelenmesi gerekir.