BEBEK VE ÇOCUKLARDA AKCİĞER KİSTLERİ

KONJENİTAL KİSTİK ADENOMATOİD MALFORMASYON (KKAM)

Değerli anne ve babalar,

Hamileliğiniz sürecinde size yapılan ayrıntılı ultrasonografi işleminde bebeğinizin akciğerinde kist veya kistler tespit edilmiş olabilir. Bu kist veya kistler oluşturduğu basınç ile sağlıklı akciğeri ve kalbi baskı altına almış olabilir. Bütün bu tablo sizde doğal olarak bir endişeye sebep olabilir. Lütfen panik yapmayın.

 • Bu durumların çok ama çok büyük çoğunluğunda bebeğiniz veya anne için hayati bir tehlike söz konusu olmayacak ve bebeğiniz çok büyük olasılıkla hiçbir sorun olmadan doğacaktır.
 • Hamileliği sonlandırma ihtiyacı çok nadir durumlarda gerekli olacak (hangi durumlarda bunun gerekli olabileceğini aşağıdaki bilgilerde bulabilirsiniz) ve bir süre sonra sağlıklı bir çocuk yetiştirmeye devam edeceksiniz.

Anne karnındaki bebeğin akciğerinde en sık tespit edilen kistler Konjenital (Doğumsal) Kistik Adenomatoid Malformasyon (KKAM diye kısaltılır) veya daha az oranda Pulmoner Sekestrasyon denilen hastalıklardır. Bunlardan daha az oranda ise Konjenital (Doğumsal) Lober Amfizem görülebilir.

Sayfanın alt bölümünde hastalar tarafından sorulan sorular ve vermiş olduğumuz yanıtları okuyabilir, sorularınız için alttaki soru bölümünü kullanabilirsiniz.

Doğumsal Kistik Adenomatoid Malformasyonlar (KKAM)

Bu kistler anne karnında iken tespit edilir. Akciğerin genellikle alt kısımlarında ortaya çıkarlar. Küçük çok sayıda kist veya tek büyük kist şeklinde olabilirler.

KKAM Nasıl Takip ve Tedavi Edilir?

Tedavi kistin büyüklüğüne ve bebek veya çocukta ortaya çıkan yakınmalara ve çekilecek filmlerde kistte

 • büyüme
 • aynı kalma
 • küçülme
 • kaybolma durumuna göre belirlenir.

Herhangi bir yakınma yoksa doğumdan hemen sonra bilgisayarlı tomografi çekilerek kistin durumu tespit edilir.

Bebekte beslenme zorluğu, sık hastalanma, büyüme geriliği, morarma ve benzeri yakınmalar yoksa 11 ay süreyle çocuk doktoru tarafından izlenir. Doğumdan hemen sonra 1 yaşına kadar ameliyat zorunlu değildir. Eğer bebekte bahsedilen yakınmalar varsa bu dönem içinde ameliyatla kistin olduğu lob alınmalıdır.

 • Doğumdan 11 ay sonra yakınma olsun olmasın bir bilgisayarlı toraks tomografisi çekilerek kistin durumu net olarak görülür.
 • İlk çekilen tomografiye göre değişiklik yok veya büyüme varsa kapalı ameliyatla kistli akciğer lobu çıkartılır.
 • Eğer bu durumlar yoksa ve kistin çapı çok küçükse ameliyat gerekmez. Ancak bir hekim tarafından akciğer kistleri düzenli olarak takip edilmelidir.
 • Büyük kistler ise bir yakınma veya belirti olsun olmasın bebek bir yaşına geldiğinde  kapalı ameliyatla çıkartılır. Bu çocuğun ileride solunum sıkıntısı yaşamasını ve sık enfeksiyonları ortadan kaldırır.
 • Ameliyat sonrası bebekte uzun dönemde fonksiyonlarında bir değişiklik olmaz.

Hamileliğin sonlandırılması yapılan ultrasonografide hidrops denilen durumun tespit edilmesi veya bebekte akciğerdeki kistin dışında önemli diğer hastalıkların ortaya çıkması durumunda gerekli olur. Bu son derece nadirdir. Sadece akciğerdeki kist varlığı veya kistin kalbe basısı nedeniyle hamilelik sonlandırılması gerekmez.

Bebek / Çocukta Akciğer Kisti Ameliyatında Kapalı Yöntem  

Bu sorunun net yanıtı: bebeklerde bu tür ameliyatların kapalı olarak gerçekleştirilmesidir. Açık yöntem günümüzde daha lküçük bebekler için uygun tıbbi cihazlar mevcut olmadığı için sadece 7 aydan daha küçük bebeklerde uygulanabilir. Bununla birlikte bebeklerin 7 aydan daha önce ameliyat edilmeleri çok nadiren gerekli bir durumdur.

Açık yöntemde kaburgalar arası açılarak hastalıklı lob çıkartılır. Ameliyat sonrası en az 1 gece yoğun bakımı gerekir. Hastane yatış süresi yaklaşık 7 gündür.

Açık yöntem daha ağrılı, iyileşme süresi daha uzun ve büyük bir kesi ile yapıldığından ameliyat sonrası çocukta kalıcı ve oldukça uzun bir kesi izi ortaya çıkar.

Çocuk ve bebeklerde mümkün olduğunca kapalı ameliyat yöntemi tercih edilir.  Bebek ve çocuklarda akciğer ameliyatları tüm çağdaş ülkelerde kapalı yöntemle uygulanır.

Bebek ve Çocuklarda Kapalı Akciğer Ameliyatı Mümkündür!

Çoğu zaman anne ve babalar bize ‘bebeklerde kapalı ameliyatın mümkün olmadığının’ kendilerine söylendiğini anlatırlar. Bu doğru bir bilgi değildir.

7 aylıktan sonra bebeklerde kapalı ameliyat mümkündür.


Aşağıdaki örneklerde görülebileceği ve çeşitli anne forumlarında okunabileceği gibi tüm ileri ülkelerde olduğu gibi biz de bebeklerde uzun yıllardır açık ameliyat uygulamıyoruz.

Lobektomi operasyonunu sadece 2cm’lik, nadiren 3cm’lik bir kesiden kapalı (torakoskopi veya VATS denilen) yöntemle gerçekleştiriyoruz.

Kapalı yöntemde açık ameliyatta olduğu gibi bebeğin kaburgalar arası açılmaz. 2 veya 3cm tek bir kesiden ilerletilen kamera ile görüntü alınır (yandaki resim) ve yine aynı bölgeden özel enstrümalnlar kullanılarak hastalıklı bölge çıkartılır.

Bu yöntem özel tecrübe gerektirir. Sadece ileri merkezlerde uygulanır.

Ameliyat sonrası yoğun bakım zorunlu değildir.

Ancak, anne ve babanın endişeleri dikkate alınarak bebek yoğun bakım ünitesine alınabilir.

Bu durumda anne veya baba bebeklerinin yanında kalmaktadır.

Hastane kalış süresi 3 veya 4 gecedir.

Aşağıdaki forum sayfasında kapalı akciğer ameliyatı gerçekleştirilen bebek annelerinin yaşadıkları deneyimler okunabilir.


https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/anne-karnindaki-bebekte-kist-olmasi.387109/page-12


 Doğumsal Lober Amfizem

Bu genellikle akciğerin üst lobunda ortaya çıkar ve bebekte önemli solunum sıkıntısına yol açar. Bu nedenle bazen hemen doğum sonrasında acil olarak ameliyat edilmesi gerekli olur.

Pulmoner Sekestrasyon

 • Akciğerin bir lobunun anormal bir damar yapısına sahip olması sonucu çalışmaz durumda olmasıdır.
 • Sık enfeksiyonlar ve kanamaya sebep olması nedeniyle ameliyat şarttır.
 • Ameliyat bebekte sorun olmaz ise 6 ay – 1 yaş arasında gerçekleştirilmelidir.
 • Ameliyatta torakoskopik (VATS) yöntem açık yönteme tercih edilmelidir.
 • Hastane kalış süresi 3 veya 4 gündür
 • 1 hafta sonra bebeğin kontrolü yapılır

Aşağıdaki makalemiz 2016 yılında ABD’de INNOVATIONS adlı dergide yayınlanmıştır.

Dünyada ilk kez gerçekleştirilen “bebeklerde Tek Port VATS” yöntemiyle kapalı operasyona aittir


Prof. Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Direktörü