Bebeklerde Akciğer Kistleri

Bebeklerde ve Çocuklarda Akciğer Kistleri nedir?

 

Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyon (KKAM)

 

 

Değerli anne ve babalar,

 

 

Hamileliğiniz sürecinde size yapılan ayrıntılı ultrasonografi işleminde bebeğinizin akciğerinde kist veya kistler tespit edilmiş ve oluşturdukları basınç ile sağlıklı akciğeri ve kalbi baskı altına almış olabilir. Bütün bu tablo sizde doğal olarak bir endişeye sebep olabilir. Lütfen endişe etmeyiniz.

 

 

 

Bu durumların çok büyük çoğunluğunda bebeğiniz veya anne için hayati bir tehlike söz konusu olmayacak ve bebeğiniz yüksek olasılıkla sorun olmadan doğacaktır.

 

Hamileliğin sonlandırılması durumu ancak ultrasonografide hidrops denilen durumun tespit edilmesi veya bebekte önemli diğer hastalıkların ortaya çıkması durumunda gerekli olur. Sadece akciğerdeki kist varlığı veya kistin kalbe basısı nedeniyle hamilelik sonlandırılması gerekmez.

 

Anne karnındaki bebeğin akciğerinde en sık tespit edilen kistler:

 

      • Konjenital (Doğumsal) Kistik Adenomatoid Malformasyon (KKAM diye kısaltılır),
      • Pulmoner Sekestrasyon ve
      • Konjenital (Doğumsal) Lober Amfizemdir.

 

Doğumsal Kistik Adenomatoid Malformasyonlar (KKAM)

 

Bu kistler anne karnında iken tespit edilir. Akciğerin genellikle alt kısımlarında ortaya çıkarlar. Küçük çok sayıda kist veya tek büyük kist şeklinde olabilirler.

 

Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyonlu (KKAM) Bebekler Nasıl Takip ve Tedavi Edilir?

 

Takip ve tedavi kistin büyüklüğüne, bebekte ortaya çıkan yakınmalara ve çekilen takip filmlerinde kistte büyüme, aynı kalma, küçülme veya kaybolma durumları olup olmamasına bakılarak belirlenir.

 

Doğumdan sonra bilgisayarlı akciğer (toraks) tomografisi çekilerek kistin ilk durumu tespit edilir.

 

Doğumdan 11 ay sonra yeni bir bilgisayarlı tomografi çekilerek kistin karşılaştırması yapılır.

 

İlk çekilen tomografiye göre gerileme yok veya büyüme varsa kapalı ameliyatla kistli akciğer lobu çıkartılır.

 

Eğer gerileme var veya kistin çapı çok küçükse ameliyat gerekmez. Ancak bir hekim tarafından akciğer kistleri düzenli olarak takip edilir.

 

Büyük kistler ise bir yakınma veya belirti olsun olmasın bebek bir yaşına geldiğinde kapalı ameliyatla çıkartılır.

 

Bebekte beslenme zorluğu, sık hastalanma, büyüme geriliği, morarma ve benzeri yakınmalar yoksa 11 ay süreyle çocuk doktoru tarafından izlenir. Bebekte bahsedilen yakınmalar yoksa 1 yaşına kadar ameliyat olması gerekmez.

 

Ameliyat sonrası bebekte uzun dönemde fonksiyonlarında bir değişiklik olmaz.

 

Ameliyat çocuğun ileride solunum sıkıntısı yaşamasını ve sık enfeksiyonları ortadan kaldırır.

 

 

Bebek / Çocukta Akciğer Kisti Tedavisinde Kapalı Ameliyat

 

Çocuk ve bebeklerde akciğer kisti tedavisinde mümkün olduğunca kapalı ameliyat yöntemi tercih edilir. 7 aylıktan sonra bebeklerde akciğer kisti ameliyatlarında kapalı yöntem mümkündür.

Aşağıda bebek ve çocuklarda akciğer cerrahisinde kullanılan kapalı VATS yönteminin çizimleri gösterilmiştir. 

 

Not: Tüm bu çizimler Prof. Dr. Semih Halezeroğlu’na aittir, izinsiz kullanılmamalıdır. 

 

Kapalı ameliyat özel cihazlar (VATS) kullanılarak yüksek sayıda ameliyat tecrübesi olan göğüs cerrahisi uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

 

Lobektomi operasyonu sadece 2cm’lik, nadiren 3cm’lik bir kesiden kapalı (torakoskopi veya VATS denilen) yöntemle gerçekleştirilir.

 

Kapalı akciğer kisti ameliyatında açık ameliyatta olduğu gibi bebeğin kaburgalarının arası açılmaz. 2 veya 3 cm’lik tek bir kesiden ilerletilen kamera ile görüntü alınır ve yine aynı bölgeden özel aletler kullanılarak hastalıklı bölge çıkartılır.

 

Bebek ve çocuklarda kapalı akciğer kisti ameliyatı özel tecrübe gerektirir. Sadece ileri merkezlerde uygulanır.

 

Ameliyat sonrası yoğun bakım zorunlu değildir. Ancak, anne ve babanın endişeleri dikkate alınarak bebek yoğun bakım ünitesine alınabilir.  Bu durumda anne veya baba bebeklerinin yanında kalabilmektedir. Hastane kalış süresi 3 veya 4 gecedir.

 

 

Doğumsal Lober Amfizem

 

Doğumsal Lober Amfizem genellikle akciğerin üst lobunda ortaya çıkar ve bebekte önemli solunum sıkıntısına yol açar. Bu nedenle bazen hemen doğum sonrasında acil olarak ameliyat edilmesi gerekli olabilir.

 

Pulmoner Sekestrasyon

 

Akciğerin bir lobunun anormal bir damar yapısına sahip olması sonucu çalışmaz durumda olmasıdır. Sık enfeksiyonlar ve kanamaya sebep olması nedeniyle ameliyat şarttır. Ancak bebekte sorun olmaz ise ameliyat 6 ay – 1 yaş arasında gerçekleştirilmelidir. Bebek ve çocukta pulmoner sekestrasyon ameliyatı kapalı olarak yapılabilmektedir. Tek port torakoskopik (VATS) yöntemi açık yönteme tercih edilmelidir. Hastane kalış süresi 3 veya 4 gündür. 1 hafta sonra bebeğin kontrolü yapılır.

Hasta öykülerimize göz atın!

Ahmet Yılmaz

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/3-santimlik-delikten-akciger-ameliyati-333918   Akciğer operasyonlarında kaburgalar kesilerek yapılan açık...

Devamını oku
Hakkı Engin Erenel

Akciğer Kanseri Tedavi Öyküm Yazan: Hakkı Engin Erenel...

Devamını oku
Bueka Berişvili

26 santim uzunluğunda tümör 10 yaşında Gürcistanlı Bueka...

Devamını oku
Yordanka ve Hristo Mihaylovi

Akciğer kanseri ameliyatımın öyküsü “hayatımın kadınını bana tekrar...

Devamını oku
Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği

Bilgi ve Randevu İçin

115 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
Bayram SARIALAİ
7 yıl önce

çocuğum 2 aylık anne karnında akçigerinde Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyon (CCAM), oldugu tespit edildi şuan tedavimiz …. Üniversitesi Tıp Fakültesi Cocuk Cerrahunda devam etmekte 3 aylık dan sonra ameliyat olacağı söylendi ameliyata prof dr …. girecek sizce aynı hastanede devam ettirmeli miyiz yoksa daha donanımlı bir hastaneye mi gitmemizde yarar var yardıma ve bilgiye cok muhtacız ne olur bize aydınlatıcı bilgi verebilir misiniz şimdiden cok tesekkür ederim Allah razı olsun iyi çalısmalar…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Bayram SARIALAİ
7 yıl önce

Sorunuzu yayınlamadan önce yazmış olduğunuz hastane ve doktor isimlerini çıkardım. Yanlış bir anlamaya izin vermemek için.
CCAM ameliyatları 2 yolla yapılabilir: Açık ameliyat – kaburgalar arası açılarak yaklaşık 10cm bir kesi ile yapılır. Ameliyat sonrası nispeten ağrılıdır ve hastane yatışı yaklaşık 6 gün sürer. İyileşme süresi uzundur. Bu nedenle modern tedavi yöntemi olarak açık ameliyat yerine videotorakoskopik (VATS) yöntemle yapılan kapalı ameliyat öneririz. Bu yöntemde kaburgalar arası açılmaz. İlerletien bir kamera yardımıyla operasyon gerçekleştirilir. (Tek port yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz CCAM operasyonuna ait görüntüleri yukarıda görebilirsiniz. Ayrıca https://www.youtube.com/watch?v=2lodXAN3P2E adresinden de uyguladığımız bir videotorakoskopik CCAM ameliyatı ayrıntıları incelenebilir.)
Size önerim bebeğinize yapılacak ameliyatın açık mı kapalı mı yapılacağını öğrenmektir. Açık yapılacağı söylenirse kapalı ameiyat seçeneği olan merkezler için araştırma yapın. Acil şifalar diliyorum

dudugül
7 yıl önce

24 haftalık hamile iken bize de aynı hastalık söylendi AKKAM 6 aylık olunca ameliyat dendi ve sonra vaz gectiler o zamanlar dokuz eylül ünv. gidiyorduk sonra bizi solunum ve alerji takıp etmeye başladı ama oğlum sık enfeksiyon geçirmeye başladı her seferinde hava hava eve yolladılar oğlum 6 yaşında egeye gittikve orası şimdi acık ameliyat diyor kislerin oldugu yerler hava toplamaya ve şişmeye başlamış bu zamana kadar bizi çok oyaladı yardımcı olurmusunuz.
şimdiden teşekkürler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  dudugül
7 yıl önce

Bu durumda hastalıklı, yani çalışmayan ve sürekli enfeksiyon kaynağı olan akciğer lobunun çıkartılması (lobektomi) gerekir. Biz özellikle bebek ve çocuklarda tek port torakoskopi denilen kapalı yöntemi (VATS, Torakoskopi) uyguluyoruz. Bu yöntemde göğüs boşluğu açılmıyor, 1 adet 3cm bir kesi yapılarak göğüs boşluğuna kamera ilerletilerek alınan görüntüleri ekranda izleyerek gerçekleştirdiğimiz (endoskopik) operasyonu tercih ediyoruz. Bu ameliyat sonrası kesi çok daha küçük olur, çocuğun solunum fonksiyonları belirgin olarak korunur ve ağrı ileri derecede hafif olur. Hastane yatış süresi de çok daha kısadır (ortalama 3 gün). Günümüzde çocukluk çağı akciğer kistlerinde (KKAM veya diğerleri) operasyon için tüm gelişmiş ülkelerde bu yöntem tercih ediliyor. Şimdiden acil şifalar diliyorum.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
7 yıl önce

Çocuklarda akciğer kistleri ameliyatları ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde 31 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan habere ulaşmak için: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/saglik/333918/3_santimlik_delikten_akciger_ameliyati.html

murat yildirim
7 yıl önce

Iyigunler dilerim benim cocugum 1 aylik ve akciger tumoru tehsisi koyuldu ama ne tur bir tumor oldugu hala bilinemiyor.. kani temiz cikmasina ragmen idrar testi halen arastirliyor sonuc hala cikarilmadi. Kendisinde nefes almasinda bi hizlilik var nefes alisi cok sik araliklarla oluyor ayrica yemesinde az dusus var vede uyku duzeni bozuldu. Gozlerinde kayma gibi bi sekil ortaya cikiyor vede renginde bazen morluk veya solma bazende normale donuyor.. suan arastirma asamasinda vede carsamba gunu renkli mr yapalicak. Oda olmasa sirtindan igne ile cigerden sivi alinip arastirilicak ama cocugun nefesinde kotu gidisat fark edildigi icin zorda kalinirsa sonuclar alinmadan ameliyata alinicakmis. Tumorun cesidinin bulunmasi bu kadar zor olabilirmi.. Sizce bu durum neyi dogurur ve sikayetlere gore bize bi oneride bulunabilirmisiniz? Ayrica size test sonuclarinin bir ornegini gonderirsek bu konuda onerilerilerinis olabilirmi? Simdiden tesekkurler…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  murat yildirim
7 yıl önce

Murat bey çocuklarda ortaya çıkan bu tümörler son derece nadirdir. Bu nedenle teşhisde zorlanma yaşamış olabilirler. Teşhis için biyopsi yapılması gerekebilir. Değerlendirme yapabilmem için hastayı ve filmlerini görmem gerekiyor. Dilerseniz yardımcım Ebru Taşkit’den randevu alabilirsiniz – 02123043940 / 05321519734. Acil şifalar diliyorum.

murat yildirim
7 yıl önce

Iyi gunler bizim sorumuz 1 aylik cocugumuzun akcigerinde Neuroblastoom adinda kanser cesidi bulundu. Bize bilgi verebilirmisiniz lutfen nasil bi yol takip etmemiz gerektigine dair.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  murat yildirim
7 yıl önce

Murat Bey, bu tür nöroblastomlar için tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyat açık veya kapalı (torakoskopik) yöntemle yapılabilir. Biz çocuklarda kapalı yöntemi tercih ediyoruz. Ameliyatınızın çocuklarda göğüs cerrahisi konusunda tecrübeli bir merkezde yapılması gerekir. Operasyona hem göğüs cerrahı hem çocuk cerrahı ve gerekirse beyin cerrahı katılır. Merkezimizin çocuk göğüs cerrahisi konusunda uluslar arası düzeyde ileri tecrübeye sahip olduğunu belirtmek zorundayım. Acil şifalar dilerim.

osman hulusi aktas
7 yıl önce

Hocam cocugum 28 hafta 3 gunluk dogdu ve 5 gundur solunum cihazinda ve akciger tomografisinde 4.seviyede kkam teshisi konuldu arayis icerisindeyim ne yapmam gerekir cok acil cevap verirseniz cok sevinirim
tesekkurler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  osman hulusi aktas
7 yıl önce

Osman bey akciğerdeki KKAM kistlerinin çapı büyük olduğunda kalbe ve akciğerlere baskı oluşturarak bebekte solunum ve dolaşım – kalp sorunlarına yol açabilir. Sizin bebeğinizde böyle bir durum söz konusu olabilir. Ameliyat bu bebeklerde hayatı kurtarıcı rol oynar. Bu konuda tecrübeli bir merkezde operasyon öneririm. Çocuk doğumsal akciğer kistleri operasyonları hem çocuk cerrahı hem de tecrübeli göğüs cerrahının bir arada katılımı ile yapılır. Size öncelikle kendi merkezimizi tavsiye etmek durumundayım. Dilerseniz halen bulunduğunuz sağlık kurumu veya ülkemizdeki diğer sağlık kurumları için de bu konuda araştırmalarınız yaparak karar verebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.
Acıbadem Maslak Hastanesi – Göğüs Cerrahisi Kliniği – Randevu: 0212 3043940 / 05321519734

filiz durgun
7 yıl önce

Merhaba dr bey 17 artı 3 günlük hamileyim bebegimin sol akcigerinde 5 – 6 kist göruldü ….perinatoloji bölumune sevk ettiler… bayram tatili araya girdi… acaba beni neler bekliyor… bu konuda bilgi verirmisiniz… simdiden teskkürler….

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  filiz durgun
7 yıl önce

Filiz hanım 17 hafta demek istediniz galiba. Bebeğinizin akciğerindeki kistler kendiliğinden kaybolabilir veya daha da belirgin hale gelebilir. Bunu takipler gösterecek. Eğer daha belirgin hale gelir ve doğum sonrası bir yakınma ortaya çıkmazsa 1 yıl takip edilir. Bu süre içerisinde büyüme ve yakınma durumuna bakılır. Düzelme olmaz ve ilerleme olursa kapalı yöntem (torakoskopi) ile hastalıklı bölge çıkartılacaktır. Acil şifalar dilerim.

esen
6 yıl önce

Hocam ben 20 hafta 3 gunluk hamileyim.dun gittigim kontrolde bebegimin sag akcigerinde kiste rastlandi.bugunde peritanoloji uzmanina gittim.sag akcigerde cok fazla kist var bebek yaşasa dahi cok ciddi sikintilarla karsilasabilecegimizi soyledi.sag iki lob kistli diyor.Amelyat edilse dahi ciger alinacagindan yasama ihtimalide dusuk diyor.kist fazla olursa ne gibi sikintilar olabilir.Bilgilendirirseniz sevinirim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  esen
6 yıl önce

Esen Hanım, kistler sadece bir akciğerde ise bebek sağlıklı doğabilir ancak daha sonra kapalı ameliyat yöntemi ile hasta akciğerin alınması gerekir. Bu durumda tıbbi tahliye veya doğum sonrası izlem kararını sizi takip eden doktorlarınız vermelidir. Akciğerde çok sayıda kist varlığında mutlaka ameliyat gerekecek ve çalışmayan akciğer bölümleri çıkartılacaktır. Bu durumda eğer sadece akciğerin bir bölümü alınırsa (lobektomi) bebek hayatına sorunsuz olarak devam edebilir. Bir akciğerin tamamı alınırsa bu durumda göğüsde şekil bozukluğu ve skolyoz olması kaçınılmazdır. Acil şifalar dilerim.

Ali Bozan
6 yıl önce

hocam bebeğimiz 20 ekimde dünyaya geldi sağ akcigerde kist olduğu tespit edildi. dışarıdan iki tüp bağlandı. şimdi de doktorumuz bebekte akciğer hipertansiyonu olduğunu söyledi. 5 gündür bebeğimiz yogun bakımda yapılan tedaviye yanıt vermiyor dedi doktorumuz. bebeğimiz yasayacak mı?? ve bizi ne gibi zorluklar bekliyor?? anne karnında bunu tespit etmek mümkün değilmiydi??

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ali Bozan
6 yıl önce

Ali Bey, bebek hakkında bu bilgilerle ve hangi şartlarda tedavi altında aolduğunu bilmeden sorunuza yanıt verebilmem mümkün değil ne yazık ki. Bebek akciğerindeki kistler anne karnında iken yapılan ultrasonlar ile tespit edilirler. Acil şifalar diliyorum.

Aytekin
6 yıl önce

Hocam 31.07.2015 tarihinde bir erkek cocugum dogdu ama dogar dogmaz solunum sorunları yüzünden vantilatör destekli küveze alındı anneden enfeksiyon bulaşmış teşisi konuldu akçigerleri balgam dolu denildi bugun cıkar yarın cıkar hastaneden derken yaklaşık 3 ay oldu ama doktorumuz herşeyi denedigini bütün tahlillerinin temiz oldugunu söylüyor sorunumuz bebegimizin akçigerleri sürfaktan üretmedigi ve bunu üretmesini saglayan ilacıda verdigi ama sonuç degişmedi ve fazla ömür vermiyolar akçiger nakli olması gerektigini ve bununda 1 yaşdan önce olmadıgını ve uyumlu akçiger bulunması bulunsada 1 yaşına kadar yaşaya bilecegi cok zor durumdayız caresisiz bunun başka bir tedavisi yokmudur bize ne önerebilirsiniz hocam

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Aytekin
6 yıl önce

Aytekin bey, ne yazık ki surfaktan eksiklliğinden kaynaklanan akciğer sorunu için size uygulanmış olan dışarıdan surfaktan verme dışında bir etadvi mevcut değil. Bu durumda bebeğin akciğerlerinin çalışamıyor olması sebebiyle normal yaşam mümkün olamıyor. Akciğer nakli için beklemek tek seçenek. Acil şifalar diliyorum.

Abdülkadir üçer
6 yıl önce

Merhaba öncelikle hocam bizim ikiz bebeğimin var Anne karnındayken birinin akciğerde kıs olduğu söylendi bebekler 34 haftalık doğdu ikiside yeni doganà alındı bebeğin biri solunum sıkıntısı ile doğdu ve oksijen é bağlandı yeni dogan da çekilen ilk film de pulmoner sekestrasyon çıkti 3mm çocuk cerrahın à yönlendirildik çocuk cerrahi bize yüksek ateşi morarma bronşit zature geçir medigi sürece suan bir sıkıntı yok dedi şuanda 2 aylık bebeğimiz ve 4 aylıkken tekrar film çekilecek dedi filme görede ameliyat netleşecek ameliyat ı açık önerdi ne yapmalıyız siz ne tavsiye edersiniz hocam ve bu hastalığın ilaç tedavisi mümkün müdür sizden yardım istiyorum acil hocam şimdiden teşekkür ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Abdülkadir üçer
6 yıl önce

Sayın Üçer, pulmoner sekestrasyon doğumsal bir anomalidir. Çalışmayan ve çocuğa zararı olan bir akciğer bölümüdür. Ameliyatsız bir tadavi söz konsu değildir. Tüm dünyada açık ameliyatlar yerini kapalı – endoksopik operasyonlara bırakmaktadır. Biz de tüm gelişmiş ülke merkezlerinde olduğu gibi açık ameliyatı uzun süre önce terk ettik. Sadece 3cm bir kesi kullanılarak uyguladığımız tek port torakoskopi yöntemiyle kapalı operasyon uyguluyoruz. Ülkemizde bebek ve çocuklarda bizim dışımızda kapalı operasyon gerçekleştiren bir merkez şu anda mevcut değil. Kapalı operasyon için özel eğitim, tecrübe ve bu işlemi gerçekleştirecek donanımlara ihtiyaç vardır. Halen bu durum ülkemizde yaygın şekilde sağlanabilmiş değil ne yazık ki. Ülkemizde bebek ve çocuklarda bizim dışımızda kapalı operasyon gerçekleştiren bir merkez şu anda mevcut değil. Acil şifalar diliyorum.

esmanur
6 yıl önce

Merhaba hocam ben 23 haftalık hamileym bebeğimin sol akciğernde kitle olduğu söylendi her an herşey e hazırlıklı olun dedi bebeği kaybedeceğimizi söylediler anne karnında lütfen hocam bize güzel bir haber verin şimdiden teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  esmanur
6 yıl önce

Filmleri görmeden yorum yapmamın ne yazık ki size hiç faydası olmaz. Acil şifalar dilerim.

ismail şen
6 yıl önce

saygıdeğer hocam öncelikle şimdiden göstermiş oldugunuz ilgi ve alaka için çok teşekkür ederiz. bebeğimiz anne rahminde 18. haftasını tamamlamış olup,rutin kontrolleri esnasında bebeğimizin ultrason görüntülerinde de görüleceği üzere beyaz bir parlaklık mevcuttur bu durumla ilgili büyük bir üzüntü ve endişe içerisindeyiz. sizin değerli bilgi ve tecrübeleriniz ışığında bu durumla ilgili yorumunuzu büyük bir merakla bekliyoruz. hocam ayrıca ultrason görüntülerini [email protected] adresinize mail yolu ile göndermiş bulunmaktayız.iyi çalışmalar dileğiyle saygılarımı sunuyorum.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ismail şen
6 yıl önce

İsmail Bey, anne karnında ultrason değerlendirmeleri bu konuda tecrübeli radyoloji uzmanları tarafından yapılır. Eğer burada akciğerde kistik oluşum tespit edilmişse bebeğin doğum sonrasında yapılacak operasyonu için biz değerlendirme yapabiliriz. Acil şifalar diliyorum.

selma
6 yıl önce

Merhaba saygıdeğer hocam yaklaşık bir yıl önce esimin akcigerlerinde birseyler çikti ve dpktorumuz akciğer kanserinden şüphelendi ancak daha sonraki tetkiklerde bunun bir kireçleme olduğu ortaya çıkti ama bu defa da timüs bezinde kitle tespitvedildi Doktorumuz 6 ay sonrasına randevu verdi büyüyüp büyümediğini tespit etmek için Son yapılan tetkiklerde kitlenin çok az büyüdüğu tespit edildi ve 2. Evrede olduģu söylendi ancak en son esim biyopsi için gittiğinde akciger altındaki damar tıkalı oldugu icin parça alınamadı Hocam bu durumda ne yapılması gerekiyor Acaba esimin akciğer kanseri olma ihtimali var mi Acaba bu kitle akciğere yayılmıs olabilir mi? Akciger altındaki damarın açılması riskli bir operasyon mu? Timüsteki kitlenin alınması riskli mi?Su an koltuk altından alınan yaģ bezesinin durumunu bekliyoruz Hocam bu konuda bizi aydınlatırsanız çok seviniriz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  selma
6 yıl önce

Bu bir akciğer kanseri değil, Timoma denilen tümördür. Bunlarda biyopsi uygulanmaz. Akciğer altındaki damar diye bir tanımlama yok. Bu konuda yapılması gerekenler için timoma konusunda deneyimli bir merkeze başvurunuz. Sizin için uygun ise yukarıdaki randevu sayfasındaki bilgilerle merkezimizden bu konuda yardım alabilrsiniz. Acil şifalar dilerim.

Şermin
6 yıl önce

25 haftalık hamileyim benimde çocuğun akciğer kist olduğunu söylediler ama sürekli olarak bebek kaybetceksiniz diyolar çok uzuntulu durumdayım lütfen yardımcı olurmusunuz

Şermin
6 yıl önce

Merhaba doktor bey benimde bebeğimin akciğerinde kist var 25 haftalık gebeyim sürekli doktora gidiyorum yasamaz diyolar sonlandiralım dediler ben asla kabul etmedim hareketli bır bebek bilmiyorum ne yapacağım

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Şermin
6 yıl önce

Şermin Hanım, akciğerdeki kistin özelliğini, bilmiyorum. Biz gebeliğin sonlandırılmasını önermiyoruz. Ameliyat sonrası ilk 1 yılda kapalı operasyonla kistli bölgeyi çıkartma işlemi uyguluyoruz.
Doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz. Acil şifalar dilerim.

özgür gürbüz
6 yıl önce

mrb hocam benim eşim 23 haftalık gebelikde ultrasonografi görüntüsünde bebek akçiğer sol taraf kist dediler hamileliği sonlandıralım diyolar kabul edemiyorum care arıyorum raporunda yazan şunlar.: FETAL KALP AKSI SOLA DOĞRU İTİLMİŞDİR. SAĞ AKÇİĞER LOBU SOLA ORANLA BÜYÜK VE EKOJENİTESİ ARTMIŞDIR. KONJENİTAL KİSTİK ADENOMATOİD MALFORMASYON AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLME ÖNERİLİR.UMBİLİKAL KORDA 2 ARTER 1 VEN İZLENMEKTEDİR.perinatoloji göbek bağı kan testi genetik test dediler yapdılar .sizin öneriniz nedir hocam bebek oldukdan sonra siz yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkür ederim sağ olun.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  özgür gürbüz
6 yıl önce

Gebeliğin sonlanıdırlması son derece özellikli bir konudur ve bir kurul tarafından karar verilir. Annenin hayatını riske atacak bir durum göze alınamaz. Bu nedenle diğer meslektaşlarımızın kararına saygı duyulmalıdır. Ancak bu anomalide gebeliği sonlandırmak son derece nadir uygulanan bir seçenektir. Ameliyat sonrası bebeğin takibi yapılıp 1 yıl içerisinde operasyonu gerekir. 5 aydan sonra torakoskopik yöntemle kapalı operasyon mümkündür. Acil şifalar diliyorum.

Esra
6 yıl önce

Semih bey 20 haftalik hamileyim bu ay yapılan ayrıntılı ultrasonda bebeğimin akcigerinde kist olduğu ve kist yüzünden kalbin biraz sağa kaydığı söylendi .. yaşayıp yaşamayacagi 26. Haftaya kadar belli olur dediler. Çok caresiziz bebeğimın yaşaması için ne yapmalıyız ne olur bize bir yol gösterin yardimci olun şimdiden çok teşekkür ederim size cevabınızi sabırsızlıkla bekliyorum 🙁

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Esra
6 yıl önce

Esra Hanım endişe etmeyin, bu bebeklerin büyük bölümü normal şekilde doğarlar. Daha sonra 1 yıl içerisinde ameliyat olmaları gerekir. Acil şifalar diliyorum.

Fatma
6 yıl önce

Hocam iyi gunler hatirlarsaniz 3 hafta once acibadem e yaniniza gelerek bebegimizin sag akcigerinde kist oldugunu ve dogum sonrasi ameliyat durumunu sormustuk.Sizde dogum sonrasinda ameliyat yapilabilecegini soylemistiniz.o zaman konustugumuzda biz kisti sag akcigerin tek lobunda biliyorduk ama sag akcigerin 2 lobunda ccm 3tipinde kistler varmis.suan 24. Haftadayiz…dogumdan sonra 2lobdaki kistlerde alinabilirmi?ve 2lob alininca sekil bozuklugu yaratirmi acaba?cunku akcigerin hepsini alirsak sekil bozuklugu olur demistiniz 2lob alininca akciger kendini tamamlarmi acaba?simdiden tesekkurler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Fatma
6 yıl önce

Fatma Hanım merhaba, öncelikle bu kistler için bir ameliyat gerekip gerekmeyeceğine ve eğer gerekirse nasıl bir ameliyat uygulayacağımıza şu anda anne karnında yapılan ultrason görüntülerine göre değil doğum sonrası çekilecek bilgisayarlı tomografiye göre karar vereceğiz.
Eğer sağ akciğerdeki kistlerden biri orta lobda ise bu durumda 2 lob alınınca alt veya üst lobdan biri kalacağı için bu akciğer lobu boşluğu doldurur ve çocukta bir şekil bozukluğu oluşturmaz. Ancak (küçük olasılıkla) kistler akciğerin üst ve alt loblarında ise ve geriye sağlam olarak sadece orta lob kalırsa bu durumda bu lobun tüm boşluğu doldurması neredeyse olanaksız olduğundan her 3 lob birlikte çıkartılır. Bu ameliyat hiç tercih etmediğimiz bir ameliyattır. Bu durumda şekil bozukluğu kaçınılmazdır. Şunu da söylemek isterim ki bizim tüm akciğeri ameliyatla çıkarttığımız hiç bir bebek hastamız olmamıştır. Eminim ki sizde de böyle bir şeye ihtiyaç olmayacaktır. Lütfen bizimle irtibat halinde kalmaya devam ediniz. Tekrar acil şifalar diliyorum.

nuri erkan
6 yıl önce

Sayin hocam esim alti aylik hamile bebegin sol akcigerinde 2.5 cm kist belirlendi ve kalbine baski yapiyor operasyonu dogumdan sonrami yapilir yoksa anne karninda mudahale edilebilirmi sizden bi cevap alip ona gore randevu alacagim denizliden gelecegim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  nuri erkan
6 yıl önce

Nuri Bey, anne karnında ameliyat bu durumda mümkün değil. Doğum sonrası değerlendirme gerekir. Bebekte doğum sonrası kalp veya akciğer sorunu olursa acil ameliyat gerekir. Çoğu zaman bu gerekli olmaz. Yaklaşık 1 yıl takip edilerek ameliyat kararı verilir. Acil şifalar dilerim.

Hakan saran
6 yıl önce

Hocam iyi gunler bizlere yardimci olmaniz cok guzel tesekkur ederim hocam yaklasik 15 gundur akciger alt tarafinda bir agri basladi tomografi ultrason yapildi bunlarda sadece akcigerde bir sizinti bir sivi var seklinde bir rapor cikti simdi bronskobi yaptirdik bir hafta sonra sonuclari cikacak mis bu sizinti neye isaret eder agri devam ediyor birden bire basladi suphe ne olabilir bu agriya neden olan

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hakan saran
6 yıl önce

Hakan bey bahsetmiş olduğunuz durumun tıbbi bir açıklaması yok. “Akciğerde sızıntı” diye bir tanımlama tıbbi bir terim değil. Doktorunuzla ayrıntılı olarak görüşünüz. Acil şifalar dilerim.

mesut
6 yıl önce

Iyi gunler hocam esim 20haftalik gebe bebegimize akciger kislenmis bobrekler ve kalpte sikintili dediler suyuda bitmis durumda yuzde 1 yasama umidi dediler kordon testi yapip gensel birsey yoksa su ilave etmeyi soyledi pr. Doktor sizde akibetimiz nice olur tsekkurler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  mesut
6 yıl önce

Mesut Bey, sadece akcieğrd kist olursa bu durumda yaşar. Diğer organlarda da bozukluklar varsa bu durumda yaşam şansı ne yazık ki yüksek değil. Umarım olumlu sonuçlarınız olur.

onur aksu
6 yıl önce

Merhaba lar semih bey, bizim 17 haftalik gebelikde bebegin akcigerinde 1. 5cm×2cm büyüklüğünde kist göründü su an 21haftalik gebelikde amniyosentez yapıldı sonuç güzel çıktı acaba nasıl bir yol izlemeliyiz. Yardımcı olursanız çok seviniriz…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  onur aksu
6 yıl önce

Akciğerde görülen lezyon bir kitle değil de kist olmalıdır. Öncelikle bu bilgiyi netleştirin. Eğer kist ise doğum sonrası takip ve 1 yıl içerisinde bir sorun olmaz ve kist çekilen BT’de devam ederse torakoskopik yöntemle ameliyatı gerekir. Eğer bir yıl içerisinde bebekte solunum sorunları ortaya çıkarsa beklemeden ameliyat yapılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

pınar
6 yıl önce

İMerhaba hocam ,ben 25 haftalık gebeyim ve bebeğin akciğerinde kist görüldü ve kalbe baskı yaptığı söylendi bu durumda bebeğin durumu ne olur ,bilgilendirirseniz çok sevinirim ,şimdiden teşekkürler

nazmiye esma
6 yıl önce

Merhaba semih bey anne karninda bebegimizin sag akcigerinde 3cm kist olduğu söylendi, kalbi hafif yerinden kaydırmış ve ortadan geçen beyinden gelen damarı biraz ovallstirmis.2gun sonra konseye sunulacakmis.doğduktan sonra Ameliyat olur denildi, acaba bebegimiz normal bir sekilde doğup, ameliyattan sonra sağlığına kavusurmu. Lütfen cevaplarsaniz çok mutlu oluruz. Psikolojimiz çok bozuldu..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  nazmiye esma
6 yıl önce

Doğumsal akciğer kist, olan bebekler genellikle normal şekilde doğarlar. Bunun için doğum öncesinde çok yakın takibi gerekir. Doğum sonrası yakınma olmazsa 2. ayda bir bilgisayarlı tomografi çekilir. Burada kist kaybolmamış olarak görülürse bebek 10-12 aylar arasında torakoskopik yöntemle kapalı operasyonla ameliyat edilip hastalıklı akciğer lobu çıkartılmalıdır. Ameliyat tecrübeli bir merkezde gerçekleştirildiğinde başarı oranı son derece yüksektir. Doktorlarınızın takibinde kalmanız çok önemlidir. Acil şifalar dilerim.

Deniz esma
6 yıl önce

Merhaba Semih bey bizim anne karnında akciğerinde kist göründü kurula girdi sonucu size aynen yazıyorum.sag hemitorakstan başlayıp orta hatta diyaframın altına kadar ilerleyen 2,8*1,3*1,8 cm boyutlarında mistik kitle.sag akciğer öne itilmiş,kalp öne itilmiş,tanımlanan kitlenin oldugu bölgede toraksik aotora sola itilmiş.vertabral düzensizlik izlenmesi.conus medullaris normal sonlaniyor.karyotip analizi normal saptanmıştır.acaba ne yapmalıyız bebegin durumu ne olur…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Deniz esma
6 yıl önce

Sanıyorum aşağıda sorunuza yanıt vermiş durumdayım. Tekrar geçmiş olsun.

Gamze ulubey
6 yıl önce

Merhaba hocam 20 haftalık hamileyim ultrasonda sağ akciğer içerisinde keskin kontörlü marjinal punktat milimetrik ekojen yapilar içeren 1,4cm çapında anekojik lezyon saptanmıştır komşu parankimde pulmoner venoz yapılarak dikkat çekmiştir hocam durum nedir bilgilendirirseniz mutlu olacağım

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Gamze ulubey
6 yıl önce

Gamze Hanım, bunun bir CCAM denilen doğumsal akciğer kisti olma olasılığı yüksek. Nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini diğer hastalara vermiş olduğum yanıtlarda veya hazırlamış olduğum yukarıdaki web site sayfamda bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Ibrahim
6 yıl önce

Hocam esim 20 haftalik hamileyken ultrasyonda bebegin sag akcigerinde kist goruldu.1,8*2,4 cm olculerinde.cok sukur kizimiz sorunsuz bir sekilde dogdu.Dogdugundada herhangi bir nefes problemi olmadi.su an takip ediliyor.Doktorumuz tomografi icin 6 aylik olana kadar bekleyelim diyor.suan bebegimiz 3,5 aylik.Biran once cektirip amelyatmi ettirelim bekleyelimmi.Doktorumuz birde tomografide gozukmeyedebilir oyle birsey olursa 6 ay sonra tekrar tomg.cekmemiz gerekir dedi.gozukmeyebilirmi yada kaybolabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ibrahim
6 yıl önce

Biz bebek doğduktan 2 ay sonra bilgisayarlı tomografisini çekiyoruz. Burada eğer akciğerde kist mevcut ise görülmemesi diye bir şey söz konusu değil. Kist görülmezse iyi haber, kist görülürse ve bebekte yakınmalar yoksa en erken 10. aya kadar bekliyoruz ve bundan sonra torakoskopik yöntemle kapalı operasyon uygulayarak kistli akciğer bölümünü bebekten çıkartıyoruz. Geçmiş olsun.

öznur yılmaz
6 yıl önce

merhaba hocam, 20+3 haftalık hamileyim, 3. gebeliğim 2 düşüğüm var (6 haftalık ve 11 haftalık). yapılan usg de kkam hastalığı olduğu söylendi. sol akciğerde kitle, sağ akciğer küçük gelişemiyor, kalp sağa itilmiş deniyor.
mr sonucuna göre:RADYOLOJIK BULGULAR:

Supratentorial düzeyde ventriküler sistem çapı, morfolojisi olağandır. Serebral hemisferlerde farklı sinyalde fokal lezyon saptanmamıştır.
Korpus kallozum morfolojisi olağandır. Kavum septum pellusidum normal morfolojidedir.

Posterior fossa kesitlerinde serebeller hemisferler, 4. ventrikül, sisterna magna normaldir.
Kranioservikal bileşke olağandır.

Fetal toraks ve abdomene yönelik yapılan incelemede sağ hemitoraksta akciğerin volümü belirgin derecede azalma göstermektedir. Sağ diafragma sol ile mukayese edildiğinde yukarıya doğru elevasyon göstermektedir.

Sol akciğer volümü ileri derecede artmış olup orta hat düzeyinden sağa doğru şift göstermektedir. Kalpte sağ akciğerin şift etkisi ve sol akciğerdeki volüm kaybı ile beraber sağa doğru itilmiş olarak izlenmektedir.

Trakea bronşial ağacın değerlendirmesinde trakea bifurkasyon seviyene kadar net olarak takip edilmekte, sol ana bronkus sol akciğerde bronşial dallanma net olarak düzenli anatomik dağılımda izlenmektedir.
Sağ ana bronş proksimalde net olarak izlenmektedir. Ancak distal dallanması ayırt edilememektedir.

Sol akciğerin volümündeki artış ve sağ akciğerin vlümündeki azalma ile beraber sol akciğer sinyali normal akciğer sinyalini homojen bir şekilde taşımakta iken sağ akciğerin sinyalinde sinyal kaybı izlenmektedir. Bu görünüm volüm farklılığı ile açıklanabileceği gibi sağ akciğer bronşial dallanmasındaki obstrüksiyona sekonder gelişmiş patoloji sonucuda olabilir. Yine sağ akciğer posterobazal bölümünde sinyalin belirgin derecede düşük olması ve bu alanda bronşial dallanmanın izlenmemeside bronşta bronşial dallanmanın izlenmemeside bronşial atrezi kuşkusu yaratmaktadır. Sol akciğerdeki volüm artışı izlenmektedir. Bununla beraber sinyal tüm akciğer boyunca homojen dağılmaktadır. Bu nedenle patolojik yapının sağ akciğerde volüm kaybettiren patolojinin olduğu düşünülmektedir.

Kalpte sola doğru itilme izlenmekte ancak belirgin boyutsal patoloji izlenmemektedir.

Batın içerisinde karaciğer, dala ve her iki böbrek morfoloji ve lokasyonu olağandır. Mesane dolu olarak izlenmektedir.

Amniyotik sıvı normal sınırlarda izlenmektedir.

SONUÇ:Sol akciğer volümünde belirgin artış ve sol akciğerin sağ hemitoraksa doğru büyüdüğü izlenmektedir. Orta hat yapılarında sağa doğru itilme ve buna bağlı kalbin sağ hemitoraksa doğru itilmesi söz konusudur. Sol akciğerin volümü belirgin derecede azalmıştır.Trakea bronşial ağacın trakea ve sol ana bronş ve distal dalları net olarak izlenmekte iken sağ ana bronş izlenmekte ancak distal dallar izlenememektedir. Distal bronşial atrezi?
-Sağ diafragmada elevasyon
fetal eko: normal , 2 hafta sonra kontrol
amniosentez: normal
perinatoloji bölümünde takip edilmekteyim. çocuk cerrahisi dr u ıle görüştüm. çocuk doğduğunda değerlendirilecek, muhtemelen ameliyat olcak dedi.
perinatoloji bölümündeki dr lar; çocuk için umut bağlama, her an herşeye hazırlıklı olun dediler. bebeği kaybedebılırız dediler.
sizin öneriniz nedir hocam , bebek yaşar mı?, ameliyat ile iyileşme imkanı var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim… saygılarımla.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  öznur yılmaz
6 yıl önce

Çocuk cerrahınızın söylediklerine katılıyorum. Doğm sonrası ameliyat olması gerekebilir. Tecrübeli cerrahların olduğu ve donanımı uygun bir hastanede başarılı sonuçlar alınabilir. Geçmiş olsun.

deniz esma
6 yıl önce

Merhaba semih bey ben size daha öncede yazmıştım.bizim bebegin sağ akcigerinde 17. Haftada 2.8*1.3*1.8 olcusunde kist vardi. Şimdi 33. Haftada toplamı 2.1cm denildi, acaba kist kuculuyormu, kuculuyorsa doğuma kadar kaybolabilirmi.bu olcude ki kistle dogum olursa solunum sorunu yasarmi bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz….

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  deniz esma
6 yıl önce

Bazı durumlarda kist doğuma kadar küçülür ama kaybolmaz. Doğum sonrasında ise 1 yıllık izlemde tamamen kaybolan hastalarımız var. Bu nedenle biz acil bir durum olmadıkça 1 yıl izlemeyi öneriyoruz. Eğer 1 yıl içinde kaybolma olmazsa ameliyat uyguluyoruz. Tekrar geçmiş olsun.

Eymen
5 yıl önce

S.a.hayirli gunler hocam ins iyisinizdir ben 31 haftalik gebeyim gecen hafta bebegin sol akciger gelismiyle problemler sayildi bkist te varmis cigerde kalbi saga itmis anne karninda ki su cok fazla bebek resmen havuzda yuzuyor dediler dogumdan sonra nasil bi surec bekliyor cok korkuyorum kesin birsey demiyorlar. Ne olur siz biraz bu surec ile alakali bilgi verebilirmisiniz…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Eymen
5 yıl önce

Eymen Hanım, anne karnındaki su fazla ise bu durumda ne yapılması gerektiğine kadın doğum uzmanları karar vermelidir. Bebeğin akciğerinde kalbi iten kistler bebeğin yaşamına son vermeyi gerektiren bir durum değil. Eğer kadın doğum uzmanları aşırı suyun sizin doğum yapmanıza engel olmayacağına karar verirlerse doğumunuzun mutlaka yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan ve bebeği doğar doğmaz ameliyat olması gerektiğinde bunu gerçekleştirebilecek tecrübede cerrahların (göğüs cerrahı veya çocuk cerrahı) olduğu donanımlı bir hastanede gerçekleşmesi gerekir. Bu derece büyük akciğer kistlerinde doğum sonrası derhal ameliyata alınma durumu %50’dir. Doğumunuzun gerçekleşeceği hastanede hem cerrahınız hem de ameliyathane bebek için hazırlıklı olmalıdır. Daha ileri bilgi için dilerseniz hastanemize başvurabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Acil şifalar dilerim.

Fatime çalış
5 yıl önce

Merhaba hocam.çocuğuma anne karnında pulmoner sekestrasyon teşhisi konuldu.doğum yapıldıktan sonra da bu teşhis doğrulandı.bebek doğduktan sonra yoğun bakıma alındı ve iki haftadır yoğun bakımda solunum tedavisi devam etmekte.durumu iyiye gidiyor.ancak kitlenin nasıl ve ne zaman alınacağı ile ilgili kafamız çok karışık.bundan sonra ki süreçle ilgili ne yapmalıyız?van’da yaşadığımdan dolayı istanbul’a hemen mi gelmeliyim yoksa şuan için beklemeli miyim.yardımcı olursanız çok sevinirim.dilerseniz bebeğin raporlarını ve cd’sini de gönderebilirim. saygılar.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Fatime çalış
5 yıl önce

Fatime Hanım, çocuğun yoğun bakımda kalma sebebi sadece akciğerdeki pulmoner sekestrasyon ise derhal ameliyat olması ve bu hastalığın ameliyatla alınması gerekir. Bunu anlayabilmemiz ve hastayı İstanbul’a getirmenizin bir faydası olup olmayacağını belirleyebilmemiz için yoğun bakım bölümünde hazırlanacak epikriz raporu ve çekilen toraks BT CD’sini bize ulaştırmanız gerekir. Acil şifalar diliyorum.

Fatime
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
5 yıl önce

Hocam tekrar merhaba.sorularıma vakit ayırıp cvp verdiğiniz için teşekkür ederim.
Bt cd si ve epikriz raporunu istemişsiniz.
Nasıl göndermem gerekiyor

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Fatime
5 yıl önce

Fatime Hanım bu konsültasyon hizmetimiz hakkında gerekli bilgiler almak üzere yardımcımız Ebru Hanım’a 02123043940 / 05321519734 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Fatime
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
5 yıl önce

Hocam raporlara bakarak ameliyat demişsiniz.
gelmemiz için uygun zaman şimdimi yoksa 6 ayla 1 yaşa kadar beklememiz de bir sakınca var mı? Çünkü bebeğin şimdiki durumu iyi hocam.birde ameliyat sonrası hastanede yatış kaç gündür ? Teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Fatime
5 yıl önce

Pulmoner sekestrasyonlarda beklemek şeklinde bir uygulama yok. Şu anda yoğun bakım tedaviniz teni bitmiş olduğu için bebek sağlıklı durumda iken operasyonun uygulanması gerekir. Bu ameliyat sonrası hastane kalış süresi 4 – 6 gün arasındadır. Tekrar geçmiş olsun.

nejat arıkan
5 yıl önce

hocam merhabalar esımın gebeligı suan 33 haftalık akcıgerınde kıst tespit edildı pentalojı bolumune sevk ettıler bızı fetal mr sonucu soyledır.sol akcıgeede kollabedir ve sol plevral efuzyon ızlenmektedır kollabe sol akcıgerde inferiorıorunda sol hemitoraks icinde 36*31*27mm boyutunda paralime gore hiperintens içerisinde sinyal void alan bulunan görünüm izlenmistir bu gorunum sekstrasyon lehine yorumşanmıstır nasıl bır tedavi süreci izlememiz gerekmektedir bigi verirseniz sevinir hocam

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  nejat arıkan
5 yıl önce

Nejat Bey eğer perinatoloji bölümü doktorları gebeliğin devamına karar verirlerse doğum sonrası çekilecek BT anjiyografi ile sekestrasyon olup olmadığı aydınlatılmalıdır. Doğum sonrası solunum sıkıntısı ortaya çıkarsa bebek hızlı şekilde ameliyat edilmelidir. Bu nedenle doğumunuzun hem yenidoğan yoğum bakım ünitesi olan hem de bu ameliyatlarda tecrübeli çocuk cerrahisi veya göğüs cerrahisi uzmanlarının olduğu bir hastanede gerçekleşmesi gerekir. Aci şifalar dilerim.

Adnan
5 yıl önce

Merhabalar Semih Hocam
Benim eşim 27 haftalik hamile ve cocugumuzun sağ akcigerinde kistlik ccam var 2.5cm ve kalbi biraz sol tarafa itmiş fakat kalp çalişmasinda hiçbir sikinti yok..ve doktorumuz ccam’in Eğer sivi toplayip büyüme yaparsa bunu anne karninda şiringayla alinabileceğini söyledi ve bu istanbulda bir üniversite hastanesi ki öncesinde yine ayni hastaneden baska bi doktor doğumdan once anne karninda bir işlem yapilamacağini söylemişti.. ve bunun için anne karnindan bebeğin kordon bağindan kan almak gerektiği söylendi.. Biz Bu kan aldirma işlemini sizce yaptirmalimiyiz ve biz anneye ve bebeğe zararli olacaği için yaptirmak istemiyoruz.. Sizinde önerinizi duymak bilmek istiyoruz Saygilar Hocam şimdiden Teşekkür Ederiz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Adnan
5 yıl önce

Adna Bey, CCAM için iğne ile suyun alınması uygulaması söz konusu değildir. Kordon kanından yapılan tetkikler CCAM açısından değil başka hastalıkların tetkiki için yapılır. Doktorunuz buna karar vermişse kendisiyle görüşmeniz uygun olur. Eğer doğum gerçekleşecek ise bunun mutlaka yenidoğan bakım ünitesi olan ve doğum sonrası bebeğin ameliyatı gerekli olduğunda bunu gerçekleştirebilecek tecrübede ekibin mevcut olduğu bir hastanede olması gerektiğini unutmayın. Acil şifalar dilerim.

aylin
5 yıl önce

benim bebeğimde de sol akciğerinde kist saptandı kistikadenomatoid malformasyon suan 21 haftalık hamileyim kistin suan anne karnında geçme ihtimali varmı cok endişeliyim ve bizi bundan sonra ne gibi süreç bekliyo acaba perinatolog bölümüne sevk ettiler beni lütfen yardımcı olun

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  aylin
5 yıl önce

Aylin Hanım, bu çok özellikli bir durum. Bizim bu konudaki yaklaşımımız ultrason ile takiplerdir. Bazen bunlar süreç içinde küçülebilir, kaybolabilir veya sabit kalabilir ve hatta büyüyebilir. Büyüme olursa doğum sonrası bebekte solunum zorluğu ortaya çıkarsa derhal operasyon uygulanıp kistli akciğer lobu alınır. Solunum zorluğu yoksa doğum sonrası 10 ay izlenir. Bu esnada kistlerde %30 oranında kaybolma olabilir ve başka bir tedavi gerekmez. Kistler kaybolmazsa 10. ayda tek port VATS yöntemiyle kapalı operasyonla kistli lob ameliyatla çıkartılır. Takiplerinizin donanımlı bir merkezde yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

M.Talha Sezer
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
5 yıl önce

Sayın Hocam 2 aylık bebeğim var ilk doğduğunda akciğer sönmesi dediğimiz pnömotoraks gecirdi yaklaşık 10 gün sonra taburcu olduk.Ardından 40 gün sonra gribal enfeksiyon gecirip tekrar aynı hastalık nüks etti ve bu sefer 2 adet kist ve hava kabarcıklarının olduğu ortaya çıktı Sizce ameliyat gereklimidir bu durumda

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  M.Talha Sezer
5 yıl önce

Sorunuzun yanıtı EVET. Bebeğin hem 2 kez pnömotoraks geçirmiş olması hem de akciğerinde hava kistleri olması ameliyat olmasını gerektiren bir durumdur. Ameliyat olmaması durumunda tekrar pnömotoraks geçirme olasılığı oldukça yüksektir. Pnömotoraks konusunda daha ayrıntılı bilgi için https://www.akcigercerrahisi.com/pnomotoraks/ sayfamızı dikkatle okumanızı öneririm.
Ameliyat yöntemi olarak açık yöntem değil, VATS adı verilen kapalı yöntem tercih edilmesi gerekir. Acil şifalar.

Ebru
5 yıl önce

22 haftalık hamileyken sol akcigerde ccam tespit edildi. Büyük bir kist olduğunu söylemişlerdi. Şuan 29 haftalık kontrole gittiğimizde kistte gerileme olduğunu daha önce kist olduğunu bilmesek farkedilemiyecek duruma geldiğini söyledi doktorumuz. Bu rahatsizlikta gerileme mümkün mü? İlerki süreçte bizi neler bekliyor olabilir? Şimdiden cevapladığınız için teşekkür ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ebru
5 yıl önce

Ebru Hanım, bu yazmış olduğunuz bilgi çok önemli. Bir çok hastama bunu anlatıyorum: anne karnında akciğerdeki kistlerde ortaya çıkabilecek durumlar şunlardır: 1. kist küçülebilir, hatta tamamen kaybolabilir, 2. kist aynı kalabilir, 3. kist daha da büyüyebilir.
Doğum sonrası dönemde bebeğe çekilecek toraks BT ile kistin durumu tam olarak tespit edilecek. Daha sonra eğer bebekte yakınma olmazsa 10 aya kadar takip edilecek. Bu bekleme süresi içinde bebekte solunumla ilgili sorunlar çıkarsa ameliyat gerekir (bu olasılık %10). Eğer 10. ayda çekilecek yeni BT’de kist hala devam ediyorsa ameliyat edilmelidir. Kistler küçülmüş veya kaybolmuşsa ameliyat gerekmez.
En önemlisi takiplerinizin akciğerin doğumsal kistik hastalıkları konusunda bilgili ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılmasıdır.
Geçmiş olsun.

sibel
5 yıl önce

merhaba benim bebeğim 22 haftalık ve sol akciğerinde kist algılandı doktorumuz ciğerin kullanılmaz halde olduğunu söyledi pıtır pıtır bi halde olduğunu belirtti ve karnında sıvı oluşuyor bu nedenden dolayı yaşamayabilir dedi fazla.üç hafta bir süreç verdi yaşarsa eğer sıvıyı karnından alma şansımız var ama tekrarlayabilir dedi bebeğimin ciğerinin düzelme ihtimali yokmu merak ediyorum kimse net birşey demiyor %25 yaşama sansı olur dedi doktorum.Lütfen benide bilgilendirirmisiniz.şimdiden teşekkürler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  sibel
5 yıl önce

Sorunuzun yanıtlarını aşağıda sizinki ile aynı durumda olan diğer annelere yapmış olduğum yorumlarda bulabilirsiniz. Lütfen hem yukarıdaki sayfadaki bilgileri ve hem de diğer hasta soru ve yanıtlarını dikkatlice okuyunuz. Sağlıklı günler diliyorum.

Mustafa bural
5 yıl önce

Hocam zahmet vermeyeceksem şayet durumumu arzetmek istiyorum: Oğlum 4 yasini doldurdu. Mart 2016 zatürre teşhisiyle hastaneye yatırıldı. Tomografide konjenital mistik adenomatoid MALFORMASYON CCAM tesbit edildi. En büyüğü 8 mm çapında çok sayıda hava kisti olduğu ifade edildi. Çocuğun gelişimi kilosu çok iyi. Sık hastalanması yok. Daha önce hiç bir belirti olmadı.Soru1:Ameliyat gerekir mı? Soru 2: ilerde kötü hastalıklara donusme riski varmı. Tesekkur ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Mustafa bural
5 yıl önce

Mustafa Bey, eğer 4 yaşında bir çocukta tomografi bulguları kesin olarak CCAM tespit etmiş ise bu ameliyat gerektiren bir durumdur. Takip edilmesi veya ilaç tedavisi söz konusu değildir. Aksi durumda ileride sık akciğer enfeksiyon durumları kaçınılmazdır.
Tıp literatüründe CCAM’lerde malinite (habaset) gelişimi olduğunu ortaya konulmuştur. Bu oran yüksek değilse de böyle bir olasılık söz konusudur.
Açık ameliyat yerine 3cm’lik tek port VATS denilen kapalı yöntemle yapılacak operasyon çocukta solunum kaybına değil solunum kazancına sebep olacaktır (çalışmayan kistli akciğer dokusu çıkacağı için sağlıklı akciğer genişleyecek ve fonksiyon görecektir). 3 veya 4 gece hastane yatışı sonrası normal yaşama 1 hafta içinde dönülür.
Bu sayfada ameliyat videolarını izleyebilir veya hasta öykülerini okuyabilirsiniz.
Acil şifalar diliyorum.

Sabriye
5 yıl önce

Hocam benim kızım 9 yaşında göğüs kafesi çöküklüğü sebebiyle tomografi çekilmişti tomografide akciğerde nodül görülmüş sonucumuzu henüz doktorumuza gösteremedik pazartesi günü göstereceğiz ama benim içim içimi yitiyor akciğerde nodül kötü bir şey mi diye beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Sabriye
5 yıl önce

Sabriye Hanım, 9 yaşında bir çocukta akciğerde nodül genellikle kötü huylu bir hastalığa işaret etmez. Bununla birlikte nodülün çapı, radyolojik özellikleri ve çocuğun öyküsü çok önemlidir. Tüm bu bilgilere sahip olmadan size kesin bir değerlendirme yapılamaz. https://www.akcigercerrahisi.com/akcigerde-nodul-ne-yapmali/ sayfamızı dikkatle okuyunuz. Ayrıca hastanemize başvurmanız mümkün değilse bu konuda tecrübeli başka bir merkeze başvurup ikinci bir görüş almanızda da büyük fayda olur. Sağlıklı günler dilerim.

Tugba ozdemir
5 yıl önce

Hocam kizim 8 aylik anne karnindayken pulmer sekestresyon tanisi koyuldu. Doguma kadar sikintisiz gecirdik ve cok sukur hic birsey olmadan kucagimiza aldik. Dogduktan sonrada kontrolleri devam etti son doktora gittigimizde tomografi istediler veya emar ama tomografi cok fazla zararli oldugu icin emarla ayni kalitede gorulup gorulmeyecegine karar veremediler ben tomografi cektirmek istemiyorum cok fazla radyasyon almasini istemiyorum baska bir sey onerebilirmisiniz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Tugba ozdemir
5 yıl önce

Sorunuza daha önce yanıt verdim. Dikkatli şekilde okuyunuz.

Gül
5 yıl önce

36 haftalık sezeryanla doğum yaptım fakat bebegimi 22 gün sonra yoğun bakımda kaybettim tek söylenilen 8 defa verilen sülfektana cevap vermemesi böyle bir hastalık varmıdr tekrar ki bebegimdede bu hastalık doğuştan sülfktan eksikliği olur mu hocam eşimle kuzen cocuklrıyız

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Gül
5 yıl önce

Gül Hanım, bebeğinizi kaybetmiş olmanızdan dolayı üzgünüm. Baş sağlığı ve sabırlar dilerim. Ne yazık ki özellikle 40. haftadan önce doğan bazı bebeklerde akciğerlerin normal nefes almasını sağlayacak SURFAKTAN adı verilen madde doğumsal olarak eksik olabilir. Bu durumda akciğer içindeki hava kesecikleri yapışık olur ve açılamaz. Verilen surfaktan maddesi ile de düzelme olmaz ise yaşam mümkün olmuyor maalesef. Tekrar başsağlığı diliyorum.

cigdem
Yanıtlandı:  Gül
5 yıl önce

hocam eylulde 29haftalik dogdu bebegim. kuvezde iki kez sıkıntı yasayinca akcigerlere bakilmis ve akcigerin birinde kist tespit edildi. iki ay küvezde kaldi. ilkay hep ojsijen destekliydi ikinci ay yarı destekli ve sonrasindada kendii yapti solunumunu. eve taburcudan sonra solunumda durma morarma enfeksiyon vs.yasamadikk. ilk cerrah muayenemizde film cekildi ve ilk cekilen ile karsilastirildi ikinci görüntüde gerilediginii daha saydam hal aldigini görduk. dier kontrollerde sadece muayene edildi film cekilmedi ama reflu icin film gerekince akcigerlerdee görüntulenmis oldu. o görüntüde ise neredeysee görünmüyo gibiydi.. bu hafta tomografi cekildi ve tamamen kaybolmadigii göründü. çapi nekadar kücüldü suan tam bilmiyoruz önümüzdeki hafta dr umuzla randevu var net aciklamayi ozaman duyacagiz. cokk panikteyim.hocam bu bahsettigim kist türü risk yaratirmii yani dogali 6ay oluyo ameliyat edilmese ilerde sorun olurmu? 6.ayindada gecmemisse kist alinmali demisti daha önce hocamiz.. ama eger capii dahada kuculmüs ise alinmaya yinede gerekkk varmii hocam?? bir üniversite hastanesinde takipliyiz amaa korkuyorum..ameliyat olursa ameliyat sonrasinda solunumunda sorun olursaa diye endiseliyim. konjenitalkist tehlikeli olurmuu ilerde?? tesekkurler simdiden..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  cigdem
5 yıl önce

Çiğdem hanım, sorularınızın yanıtlarını yukarıdaki sayfada vermiş olduğum bilgilerde ve bir çok sizin durumunuzdaki hastalara yapmış olduğum yorumlarda bulmanız mümkündür. Bebeğin toraks BT’si görülmeden daha ileri bir yorum yapmak ne yazık ki mümkün değil. Doğumsal akciğer kistleri nadir ve özellikli durumlardır ve bu konuda tecrübeli merkezlerde ameliyat edildiklerinde başarılı sonuçlar alınır. Acil şifalar dilerim.

Ebru
5 yıl önce

Hocam ben daha öncede burdan yazmıştım 22.haftada büyük bir kist olduğu tespit edilmiş sol akciğerde (ccam). 29.haftada kistin küçüldüğünü söyledi doktorumuz. 33. Haftadayiz şuanda doktorumuz kistin parlak görüntüsünü kaybettigini akciğerle aynı dokuya geldiğini söyledi. Tam emin olabilmek için doğum sonra çekilecek görüntüler net birsey soylememizi sagliyacak dedi. Akciğerle aynı görüntüye gelmesi kistin yok olduğu anlamına mı gelir biz olumlu olarak mı algılayalım bunu. Doktorumuz kesin kist yok olmuş diyemem dedi. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ebru
5 yıl önce

Ebru Hanım, verdiğiniz bilgiler ışığında size herhangi bir yorum yapabilmem ne yazık ki mümkün değil. Bu sorunuzun yanıtını ancak görüntelemeyi yapmış olan doktorunuzdan alabilrsiniz. Doğum sonrası çekilecek toraks BT filminiz çok daha açıklayıcı olacaktır. Tekrar geçmiş olsun.

ramazan
5 yıl önce

hocam iyi günler benim şuanda 6 aylık kızımda akcigerinin sol üst bölümünde bir kitleye raslandı tümör şüpesi dediler cocuk zamanında ancak kilosu 4.600 g olmasıyla sezaryan dogum gerçekleşti biopsi yapılacagını söylediler gerekli görülür ise kemoterapi dediler şuanda cok tedirginim ne yapmalıyım bilemedim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ramazan
5 yıl önce

Ramazan Bey, bebeklerde akciğer tümörleri son derece nadir ve aynı zamanda çok hassas bir konudur. Tümörün akciğer dışında, mediasten denilen alanda olması daha yüksek bir olasılık. Biyopsi ve diğer tetkiklerinizin sonucu birlikte değerlendirilerek uygun tedavisi planlanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

Yigit ulubey
5 yıl önce

Hocam bebegim 6 aylik kilosu 9. Sag akciger ust lobunda 5×5×3.7 cm boyutunda lumeni hava ile dolu ince yuvarlak kist saptanmistir. Hocam ameliyat sart dediler. Kapali olmaz boyutlari buyuk. Acik ameliyt olur dediler. Ne zaman yaptiralim ameliyati? 1 yasini bekleyelim mi cok sikintidayiz hocam. Yardimlarinizi bekliyoruz hocam

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Yigit ulubey
5 yıl önce

Bu ameliyat gerektiren bir durumdur. Bebeklerde lobektomi gerektiren kapalı akciğer ameliyatları ülkemizde bilgim dahilinde bugün sadece bizim tarafımızdan uygulanmaktadır. Bu konuda tecrübeler arttıkça zamanla diğer merkezlerde de uygulanabilir hale gelecektir. Ameliyat için beklemeniz bebeğin solunum zorlukları yaşayıp yaşamıyor olması ile ilgili bir durumdur. Üst lob lezyonları genellikle yakınmalara sebep olur. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ve bebeği muayene eden doktorlarınız da onay verirse bekleyebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

Orhan
5 yıl önce

Iyi gunler hocam.benim 6 yaşında kızım sürekli hasta oluyordu.aralık ayında sol akciger de yabancı cisim şüphesiyle Samsun fakülteye sevk edildi. 12 aralıkta bronkoskopi yapıldı birsey yok dediler.2 hafta sonra yine zatürre oldu.Nisan ayının 3 yine bronkoskopi yapıldı. Ve sol akcigerin hava yollari dar gelişmemiş dediler.sürekli olarak akciger iltihaplanması yaşayacak diyorlar tedavisi mümkün olurmu acaba hocam.eğer hastanenizde böyle bir tedavi mümkünse hemen gelebilirim. Akcigerin dar olan hava yollari genisletilebilirmi cevabınızı bekliyorum

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Orhan
5 yıl önce

Orhan Bey, bunlar çok özellikli durumlar ve sadece bu konuda tecrübeli merkezlerde tedavi edilebilir. Size bir yorum yapabilmek için tüm tetkiklerinizle birlikte çocuğu görmek gerekir. Çok geçmiş olsun.

Ozlem
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
5 yıl önce

Suan 28+1 günlük gebeyim. Doktorum 1 hafta önce bebegimin akciğerinde parlama olduğunu soyledi dogum hastanesine yönlendirdi oradaki doktorlarda patlamayı gördüler fakat tani icin yetersiz olduğunu ccam hastalığından suphelendiklerini 1 hafta sonra gelmem gerektiğini söylediler bugün gittiğimde parlama aynı şekilde duruyordu ve hala tani koyamadılar ccam dışında ne olabilir bu parlama
Tesekkurlee

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ozlem
5 yıl önce

Sadece bir ‘parlama’ tabiri üzerinden yorum yapabilmem olanaksız. Doktorlarınızla ayrıntılı görüşmelisiniz. Geçmiş olsun.

Kübra
3 yıl önce

Hocam kolay gelsin 20. Hafta gebeliğim de bebeğimin sağ akciğerinde kistik adenomatoid malformasyon tespit edildi kist büyümeye başladı kalbi sola itti odacıkları kapanmaya başladı karında asit birikmeye başladı acil şant takılmaya karar verildi 24. Haftada ankara zekai tahir burak hastahanesinde şant takıldı sola kaymış olan kalp rahatladı karında ki asit kayboldu kistler görünmüyordu akciğer kistten dolayı gelişmemişti şanttan sonra ciğer gelişti 38. Haftada koru hastahanesinde doğum yaptım bebeğin solunum sıkıntısı oldu solunuma bağladılar küveze aldılar aynı gece ciğeri patladı tüp takıldı yeniden aynı zamanda sağ akciğerine kist olan 2 lobu çıkarıldı şuan uyutuluyor bazen solunumu makinaya bağlı olduğu halde sıkışıyormuş aspirasyonla açıyoruz diyorlar bebeğime yapılacak başka bir şey var mı beklemekten başka bişey yok mu çok mu uzun Bi süreç bizi bekliyor uzun süre mi kalır küvezde alınan ciğerin kalan kısmı büyüme yapmaz mı hastahaneden çıksa bile riskli mi olacak hep bebeğimiz umutsuz konuşuyor doktorumuz biraz kisti çoktu tek akciğerle ne kadar idare eder herşeye hazırlıklı olun diyorlar

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Kübra
3 yıl önce

Kübra Hanım geçmiş olsun. Bebeğinizin sağ akciğerde 2 lobu alınmış, tek akciğerli değil. Solunumun makineye bağlı olması ve buna rağmen sıkışıyor olması bu dönemde olabilir. Ancak durumun ciddi olduğu anlaşılıyor. Şu anda beklemekten başka bir çözüm yolu yok. Yoğun bakımdan çıkar ve bebek gelişmeye başlarsa alınan lobların yerine büyüyen diğer lob çocukta ileride büyük bir sorun yaratmaz. Önemli olan şu andaki bu durumu atlatabilmesi. Çok geçmiş olsun.

Onur Tekin
3 yıl önce

Merhaba Hoca’m, hiçbir yorumu cevapsız bırakmadığınızı gördüm. Bu açıdan hem sahsım hem de diğer yorum yapanlar adına size teşekkür ediyorum.
Eşim 21 haftalık hamile. Bebeiğimizin akciğerinde kalbe komşu 21*15 mmlik bir alan içinde en büyüğü 6mmlik kistler tespit edildi. Doktorumuz rapora KKAM+Pulmoner Sekestrasyon ŞEKLİNDE yazmış. Şu anda hiçbir problem yaratmamayan(kalbe ya da solunuma baskı olmadığını söyledi) bu kistler ilerleyen süreçte en kötü ihtimalle ne hale gelir bir de en ihtimal nedir?
Yukarıdaki bilgilerinizden Pulmoner Sekestrasyon bölümü beni biraz korkuttu.
Benim anladığı şu: Bu durumda kesinlikle doğum yüksek riskli olacak, kesinlikle ameliyat gerekecek hatta bebek doğar doğmaz küvöze alınacak ve kısa süre sonra ameliyat gerekecek. Ayrıca bu ameliyat da kesinlikle AÇIK AMELİYAT olacak.
Yanlış mı anlamışım? Ya da yanlış anladığım yerleri düzeltirmisiniz? Bu arada başka bir profesör sadece kkam tanısı koymuştu
Son gittiğimiz profesör ise kkam+Pulmoner Sekestrasyon tanısı koymuş verdiğim bilgiler sizin tanının hangisinin doğru olduğuna karar vermeniz yeterli değil biliyorum ama bu konuda da bir yorum yapabilirseniz sevinirim.

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Onur Tekin
3 yıl önce

Onur Bey, sorularınıza yanıtlar;
1. Pulmoner sekestrasyon sadece kontrastlı (ilaçlı) bilgisayarlı tomografi ile tespit edilir. Aort denilen büyük damardan çıkıp akciğere (genellikle sol alt lob) giden bir damar bu filmde gösterilmiş ise bu bir pulmoner sekestrasyondur. Sekestrasyon ve KKAM birlikteliği nadir bir durum değildir.
2. Sekestrayon da olsa doğum yüksek riskli değildir, doğum sonrası küvez gibi yoğun bakım ihtiyacı çok nadiren gerekli olur.
3. Doğar doğmaz ameliyat gerekliliği bu hastaların %10’dan daha azında görülür.
4. Pulmoner seksestrasyon olduğu için mutlaka ameliyat gerekir. Acil ameliyat gerektiren bir durum varsa ameliyat açık olur. Değilse 11. ayda tek port (3cm tek kesi) torakoskopi (VATS) ile kapalı ameliyat uygulanır.
Bebeğe sağlıklı bir ömür diliyorum

Onur Tekin
Yanıtlandı:  Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
3 yıl önce

Hoca’m, Allah razı olsun. En azından eşimin bozulmuş olan psikolojisine bir nebze de olsa bu yorumlarınız düzelme getirecektir. Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah.

Esra turuncoğlu
3 yıl önce

İyi günler dileyerek sorunumu size anlatmak istiyorum,şu anda 2 yaşında olan bir kızım var,anne karnında sağ akciğerinde kist görüldü bronkojenik kist şüphesi ile takip edildim,kistte herhangi bir küçülme olmadı.kizim 1 aylık olduğunda doktor kontrolünde akciğerinde kistin olmadığı söylendi,taki bu kış 3 kez ciddi ateşli hastalıklar gecirene kadar,çekilen akciğer filminde çok büyük bir kist görüldü,mr çekildi ve sağ akciğerinde ki kist duruyordu ve 5cm olmuştu.kapali ameliyatla kistin çıkamayacağını ,ameliyata kapalı diye girip açık ameliyatla çıkabiliriz diyor doktorumuz, kızım şu anda gayet normal, herhangi bir solunum sıkıntısı yok,ne yapmamız gerekli nasıl bir yol izlemeliyiz bilmiyorum, lütfen bizede bir yol haritası cizerseniz çok memnun oluruz,şimdiden çok teşekkür ederiz,

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Esra turuncoğlu
3 yıl önce

Esra Hanım, bu ameliyat gerektiren bir durum. Çocuklarda kapalı akciğer ameliyatı sadece tecrübeli ekipler tarafından yapılır. Bizim açık ameliyat uyguladığımız hasta veya kapalı başlayıp açığa döndüğümüz çocuk hastamız yok. Teknoloji ve tecrübenin gelişmesine paralel olarak artık açık ameliyatlar büyük zorunluluk olmadıkça tercih edilmezler. Bir çok aile bize aynı bilgi ile gelir: ‘kapalı ameliyat mümkün değil’ denildiğini anlatırlar. Bu anneler yaşadıkları süreçleri bazı forumlarda paylaşıyorlar. Bunları okuyarak bilgi edinebilirsiniz: https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/anne-karnindaki-bebekte-kist-olmasi.387109/page-12
Aynı şekilde https://www.semihhalezeroglu.com.tr/ sitemizde hasta öyküsü 10 ve 14’ü okuyun.

Acil şifalar dilerim

Kübra
3 yıl önce

Hocam kolay gelsin önceden size yazmıştım anne karnında bebeğimde kistik adenomatoid malformasyon vardı tüp takıldı doğduktan 1 gün sonra sağ akciğeri 2 lobu alındı 21 gün küvezde kaldı çok şükür çıktık 55 günlük şuan bebeğimde çekilmeler var sert nefes alıyor ve hırıltılı çok 52 günlükken bronşit başlangıcı dendi acilde kaldık 1 gece ventolin aldı antibiyotik tedavisi gördük hırıltılı o gün kesildi sonra yine devam ediyor dünde acile gittik ventolin aldı hırıltı rahatladı bugün tekrar var bu hırıltı ve çekilme ameliyattan beri var hırıltının çözümü yok mu hocam normal mi hırıltılı nefes alışı böyle devam edecek mi hırıltılı kesilmez mi hiç 2 lobumuz olmadığı için mi hırıltı ve çekilmeler var nebulizatör aldık evde ventolin vermek için bize yapabileceğiniz Bi tedavi var mıdır oraya gelsek ne yaptıysak kesilmiyor hırıltısı tamamen

Kübra
Yanıtlandı:  Kübra
3 yıl önce

Bu arada ameliyat açık ameliyat yapılmış ve sol akciğerde de buzlu cam görüntüsü çıktı sonradan başka Bi hastahane de kontrol edilmeye başladık orasıda buzlu cam görüntüsüne ameliyat esnasında hava almasına bağladılar zamanla düzelir dediler epikriz de sol ciğerde yine 1 adet hava kisti mevcut yazıyor şuan kontrole başladığım hastahane sonradan akciğer filmi çekildi orası da kistin olmadığını söyledi kist varsa ne yapmamız gerekir sonuçta sağda tek lobumuz kaldı

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Kübra
3 yıl önce

Kübra Hanım, ameliyat sonrası size doğru bir değerlendirmede bulunabilmem olanaksız. Çocuk doktorunuz ve cerrahlarınızla ayrıntılı görüşmeniz gerekir. Çok geçmiş olsun

Kubra
3 yıl önce

Hocam merhaba yazilarinizi okudum bende suan 23 haftalik hamileyim ultrasonda bebegimin sol akcigerinde kistler gorundu emar cekildi ordada cikti tip 2 ccam dediler takibe aldilar cok ayrintili bilgi verilmedi sadece kalbe baski yapmiyormus bu nedir gedavisi varmi lutfen aciklarsaniz cok sevinirim

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Kubra
3 yıl önce

Kübra Hanım, sayfamızda ayrıntıları ile anlattığım CCAM konusunu okuyun. Ayrıca https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/anne-karnindaki-bebekte-kist-olmasi.387109/page-12 forum sayfasında sizin durumunuzdaki annelerin yaşamış olduklarını da okumanızı öneririm. Hiç endişe etmeyin, bebeğiniz sağlıkla doğacak ve sağlıkla yaşayacak. Yeter ki doğru yollar hakkında bilginiz olsun. Geçmiş olsun.

Songul
Yanıtlandı:  Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
3 yıl önce

Iyi günler hocam bende 30 haftalik hamieyim bugün doktora gittim.banada bebegin cigerlerinde küçük kistler var dedi ve detaylı bilgi vermedi çok korkuyorum

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Songul
3 yıl önce

Hiç korkmayın, endişe etmeyin. Sayfamızdaki bilgileri iyice okuyun. Çok geçmiş olsun

Sohbete Başla
Akciğer Cerrahisinde ameliyat yöntemleri için bilgi alabilirsiniz.