Home Phone

Bebeklerde Akciğer Kistleri

Bebeklerde ve Çocuklarda Akciğer Kistleri nedir?

Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyon (KKAM)

Değerli anne ve babalar,

Hamileliğiniz sürecinde size yapılan ayrıntılı ultrasonografi işleminde bebeğinizin akciğerinde kist veya kistler tespit edilmiş ve oluşturdukları basınç ile sağlıklı akciğeri ve kalbi baskı altına almış olabilir. Bütün bu tablo sizde doğal olarak bir endişeye sebep olabilir. Lütfen endişe etmeyiniz.

YouTube video

Bu durumların çok büyük çoğunluğunda bebeğiniz veya anne için hayati bir tehlike söz konusu olmayacak ve bebeğiniz yüksek olasılıkla sorun olmadan doğacaktır.

Hamileliğin sonlandırılması durumu ancak ultrasonografide hidrops denilen durumun tespit edilmesi veya bebekte önemli diğer hastalıkların ortaya çıkması durumunda gerekli olur. Sadece akciğerdeki kist varlığı veya kistin kalbe basısı nedeniyle hamilelik sonlandırılması gerekmez.

Anne karnındaki bebeğin akciğerinde en sık tespit edilen kistler:

    • Konjenital (Doğumsal) Kistik Adenomatoid Malformasyon (KKAM diye kısaltılır),
    • Pulmoner Sekestrasyon ve
    • Konjenital (Doğumsal) Lober Amfizemdir.

 

Doğumsal Kistik Adenomatoid Malformasyonlar (KKAM)

Bu kistler anne karnında iken tespit edilir. Akciğerin genellikle alt kısımlarında ortaya çıkarlar. Küçük çok sayıda kist veya tek büyük kist şeklinde olabilirler.

 

Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyonlu (KKAM) Bebekler Nasıl Takip ve Tedavi Edilir?

Takip ve tedavi kistin büyüklüğüne, bebekte ortaya çıkan yakınmalara ve çekilen takip filmlerinde kistte büyüme, aynı kalma, küçülme veya kaybolma durumları olup olmamasına bakılarak belirlenir.

Doğumdan sonra bilgisayarlı akciğer (toraks) tomografisi çekilerek kistin ilk durumu tespit edilir.

Doğumdan 11 ay sonra yeni bir bilgisayarlı tomografi çekilerek kistin karşılaştırması yapılır.

İlk çekilen tomografiye göre gerileme yok veya büyüme varsa kapalı ameliyatla kistli akciğer lobu çıkartılır.

Eğer gerileme var veya kistin çapı çok küçükse ameliyat gerekmez. Ancak bir hekim tarafından akciğer kistleri düzenli olarak takip edilir.

Büyük kistler ise bir yakınma veya belirti olsun olmasın bebek bir yaşına geldiğinde kapalı ameliyatla çıkartılır.

Bebekte beslenme zorluğu, sık hastalanma, büyüme geriliği, morarma ve benzeri yakınmalar yoksa 11 ay süreyle çocuk doktoru tarafından izlenir. Bebekte bahsedilen yakınmalar yoksa 1 yaşına kadar ameliyat olması gerekmez.

Ameliyat sonrası bebekte uzun dönemde fonksiyonlarında bir değişiklik olmaz.

Ameliyat çocuğun ileride solunum sıkıntısı yaşamasını ve sık enfeksiyonları ortadan kaldırır.

 

Bebek / Çocukta Akciğer Kisti Tedavisinde Kapalı Ameliyat

 

Çocuk ve bebeklerde akciğer kisti tedavisinde mümkün olduğunca kapalı ameliyat yöntemi tercih edilir. 7 aylıktan sonra bebeklerde akciğer kisti ameliyatlarında kapalı yöntem mümkündür.

Aşağıda bebek ve çocuklarda akciğer cerrahisinde kullanılan kapalı VATS yönteminin çizimleri gösterilmiştir. 

Not: Tüm bu çizimler Prof. Dr. Semih Halezeroğlu’na aittir, izinsiz kullanılmamalıdır. 

Kapalı ameliyat özel cihazlar (VATS) kullanılarak yüksek sayıda ameliyat tecrübesi olan göğüs cerrahisi uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Lobektomi operasyonu sadece 2cm’lik, nadiren 3cm’lik bir kesiden kapalı (torakoskopi veya VATS denilen) yöntemle gerçekleştirilir.

Kapalı akciğer kisti ameliyatında açık ameliyatta olduğu gibi bebeğin kaburgalarının arası açılmaz. 2 veya 3 cm’lik tek bir kesiden ilerletilen kamera ile görüntü alınır ve yine aynı bölgeden özel aletler kullanılarak hastalıklı bölge çıkartılır.

Bebek ve çocuklarda kapalı akciğer kisti ameliyatı özel tecrübe gerektirir. Sadece ileri merkezlerde uygulanır.

Ameliyat sonrası yoğun bakım zorunlu değildir. Ancak, anne ve babanın endişeleri dikkate alınarak bebek yoğun bakım ünitesine alınabilir.  Bu durumda anne veya baba bebeklerinin yanında kalabilmektedir. Hastane kalış süresi 3 veya 4 gecedir.

Doğumsal Lober Amfizem

Doğumsal Lober Amfizem genellikle akciğerin üst lobunda ortaya çıkar ve bebekte önemli solunum sıkıntısına yol açar. Bu nedenle bazen hemen doğum sonrasında acil olarak ameliyat edilmesi gerekli olabilir.

 

Pulmoner Sekestrasyon

Akciğerin bir lobunun anormal bir damar yapısına sahip olması sonucu çalışmaz durumda olmasıdır. Sık enfeksiyonlar ve kanamaya sebep olması nedeniyle ameliyat şarttır. Ancak bebekte sorun olmaz ise ameliyat 6 ay – 1 yaş arasında gerçekleştirilmelidir. Bebek ve çocukta pulmoner sekestrasyon ameliyatı kapalı olarak yapılabilmektedir. Tek port torakoskopik (VATS) yöntemi açık yönteme tercih edilmelidir. Hastane kalış süresi 3 veya 4 gündür. 1 hafta sonra bebeğin kontrolü yapılır.

115 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
Bayram SARIALAİ
7 yıl önce

çocuğum 2 aylık anne karnında akçigerinde Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyon (CCAM), oldugu tespit edildi şuan tedavimiz …. Üniversitesi Tıp Fakültesi Cocuk Cerrahunda devam etmekte 3 aylık dan sonra ameliyat olacağı söylendi ameliyata prof dr …. girecek sizce aynı hastanede devam ettirmeli miyiz yoksa daha donanımlı bir hastaneye mi gitmemizde yarar var yardıma ve bilgiye cok muhtacız ne olur bize aydınlatıcı bilgi verebilir misiniz şimdiden cok tesekkür ederim Allah razı olsun iyi çalısmalar…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Bayram SARIALAİ
7 yıl önce

Sorunuzu yayınlamadan önce yazmış olduğunuz hastane ve doktor isimlerini çıkardım. Yanlış bir anlamaya izin vermemek için.
CCAM ameliyatları 2 yolla yapılabilir: Açık ameliyat – kaburgalar arası açılarak yaklaşık 10cm bir kesi ile yapılır. Ameliyat sonrası nispeten ağrılıdır ve hastane yatışı yaklaşık 6 gün sürer. İyileşme süresi uzundur. Bu nedenle modern tedavi yöntemi olarak açık ameliyat yerine videotorakoskopik (VATS) yöntemle yapılan kapalı ameliyat öneririz. Bu yöntemde kaburgalar arası açılmaz. İlerletien bir kamera yardımıyla operasyon gerçekleştirilir. (Tek port yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz CCAM operasyonuna ait görüntüleri yukarıda görebilirsiniz. Ayrıca https://www.youtube.com/watch?v=2lodXAN3P2E adresinden de uyguladığımız bir videotorakoskopik CCAM ameliyatı ayrıntıları incelenebilir.)
Size önerim bebeğinize yapılacak ameliyatın açık mı kapalı mı yapılacağını öğrenmektir. Açık yapılacağı söylenirse kapalı ameiyat seçeneği olan merkezler için araştırma yapın. Acil şifalar diliyorum

dudugül
7 yıl önce

24 haftalık hamile iken bize de aynı hastalık söylendi AKKAM 6 aylık olunca ameliyat dendi ve sonra vaz gectiler o zamanlar dokuz eylül ünv. gidiyorduk sonra bizi solunum ve alerji takıp etmeye başladı ama oğlum sık enfeksiyon geçirmeye başladı her seferinde hava hava eve yolladılar oğlum 6 yaşında egeye gittikve orası şimdi acık ameliyat diyor kislerin oldugu yerler hava toplamaya ve şişmeye başlamış bu zamana kadar bizi çok oyaladı yardımcı olurmusunuz.
şimdiden teşekkürler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  dudugül
7 yıl önce

Bu durumda hastalıklı, yani çalışmayan ve sürekli enfeksiyon kaynağı olan akciğer lobunun çıkartılması (lobektomi) gerekir. Biz özellikle bebek ve çocuklarda tek port torakoskopi denilen kapalı yöntemi (VATS, Torakoskopi) uyguluyoruz. Bu yöntemde göğüs boşluğu açılmıyor, 1 adet 3cm bir kesi yapılarak göğüs boşluğuna kamera ilerletilerek alınan görüntüleri ekranda izleyerek gerçekleştirdiğimiz (endoskopik) operasyonu tercih ediyoruz. Bu ameliyat sonrası kesi çok daha küçük olur, çocuğun solunum fonksiyonları belirgin olarak korunur ve ağrı ileri derecede hafif olur. Hastane yatış süresi de çok daha kısadır (ortalama 3 gün). Günümüzde çocukluk çağı akciğer kistlerinde (KKAM veya diğerleri) operasyon için tüm gelişmiş ülkelerde bu yöntem tercih ediliyor. Şimdiden acil şifalar diliyorum.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
7 yıl önce

Çocuklarda akciğer kistleri ameliyatları ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde 31 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan habere ulaşmak için: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/saglik/333918/3_santimlik_delikten_akciger_ameliyati.html

murat yildirim
7 yıl önce

Iyigunler dilerim benim cocugum 1 aylik ve akciger tumoru tehsisi koyuldu ama ne tur bir tumor oldugu hala bilinemiyor.. kani temiz cikmasina ragmen idrar testi halen arastirliyor sonuc hala cikarilmadi. Kendisinde nefes almasinda bi hizlilik var nefes alisi cok sik araliklarla oluyor ayrica yemesinde az dusus var vede uyku duzeni bozuldu. Gozlerinde kayma gibi bi sekil ortaya cikiyor vede renginde bazen morluk veya solma bazende normale donuyor.. suan arastirma asamasinda vede carsamba gunu renkli mr yapalicak. Oda olmasa sirtindan igne ile cigerden sivi alinip arastirilicak ama cocugun nefesinde kotu gidisat fark edildigi icin zorda kalinirsa sonuclar alinmadan ameliyata alinicakmis. Tumorun cesidinin bulunmasi bu kadar zor olabilirmi.. Sizce bu durum neyi dogurur ve sikayetlere gore bize bi oneride bulunabilirmisiniz? Ayrica size test sonuclarinin bir ornegini gonderirsek bu konuda onerilerilerinis olabilirmi? Simdiden tesekkurler…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  murat yildirim
7 yıl önce

Murat bey çocuklarda ortaya çıkan bu tümörler son derece nadirdir. Bu nedenle teşhisde zorlanma yaşamış olabilirler. Teşhis için biyopsi yapılması gerekebilir. Değerlendirme yapabilmem için hastayı ve filmlerini görmem gerekiyor. Dilerseniz yardımcım Ebru Taşkit’den randevu alabilirsiniz – 02123043940 / 05321519734. Acil şifalar diliyorum.

murat yildirim
7 yıl önce

Iyi gunler bizim sorumuz 1 aylik cocugumuzun akcigerinde Neuroblastoom adinda kanser cesidi bulundu. Bize bilgi verebilirmisiniz lutfen nasil bi yol takip etmemiz gerektigine dair.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  murat yildirim
7 yıl önce

Murat Bey, bu tür nöroblastomlar için tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyat açık veya kapalı (torakoskopik) yöntemle yapılabilir. Biz çocuklarda kapalı yöntemi tercih ediyoruz. Ameliyatınızın çocuklarda göğüs cerrahisi konusunda tecrübeli bir merkezde yapılması gerekir. Operasyona hem göğüs cerrahı hem çocuk cerrahı ve gerekirse beyin cerrahı katılır. Merkezimizin çocuk göğüs cerrahisi konusunda uluslar arası düzeyde ileri tecrübeye sahip olduğunu belirtmek zorundayım. Acil şifalar dilerim.

osman hulusi aktas
7 yıl önce

Hocam cocugum 28 hafta 3 gunluk dogdu ve 5 gundur solunum cihazinda ve akciger tomografisinde 4.seviyede kkam teshisi konuldu arayis icerisindeyim ne yapmam gerekir cok acil cevap verirseniz cok sevinirim
tesekkurler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  osman hulusi aktas
7 yıl önce

Osman bey akciğerdeki KKAM kistlerinin çapı büyük olduğunda kalbe ve akciğerlere baskı oluşturarak bebekte solunum ve dolaşım – kalp sorunlarına yol açabilir. Sizin bebeğinizde böyle bir durum söz konusu olabilir. Ameliyat bu bebeklerde hayatı kurtarıcı rol oynar. Bu konuda tecrübeli bir merkezde operasyon öneririm. Çocuk doğumsal akciğer kistleri operasyonları hem çocuk cerrahı hem de tecrübeli göğüs cerrahının bir arada katılımı ile yapılır. Size öncelikle kendi merkezimizi tavsiye etmek durumundayım. Dilerseniz halen bulunduğunuz sağlık kurumu veya ülkemizdeki diğer sağlık kurumları için de bu konuda araştırmalarınız yaparak karar verebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.
Acıbadem Maslak Hastanesi – Göğüs Cerrahisi Kliniği – Randevu: 0212 3043940 / 05321519734

filiz durgun
7 yıl önce

Merhaba dr bey 17 artı 3 günlük hamileyim bebegimin sol akcigerinde 5 – 6 kist göruldü ….perinatoloji bölumune sevk ettiler… bayram tatili araya girdi… acaba beni neler bekliyor… bu konuda bilgi verirmisiniz… simdiden teskkürler….

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  filiz durgun
7 yıl önce

Filiz hanım 17 hafta demek istediniz galiba. Bebeğinizin akciğerindeki kistler kendiliğinden kaybolabilir veya daha da belirgin hale gelebilir. Bunu takipler gösterecek. Eğer daha belirgin hale gelir ve doğum sonrası bir yakınma ortaya çıkmazsa 1 yıl takip edilir. Bu süre içerisinde büyüme ve yakınma durumuna bakılır. Düzelme olmaz ve ilerleme olursa kapalı yöntem (torakoskopi) ile hastalıklı bölge çıkartılacaktır. Acil şifalar dilerim.

esen
7 yıl önce

Hocam ben 20 hafta 3 gunluk hamileyim.dun gittigim kontrolde bebegimin sag akcigerinde kiste rastlandi.bugunde peritanoloji uzmanina gittim.sag akcigerde cok fazla kist var bebek yaşasa dahi cok ciddi sikintilarla karsilasabilecegimizi soyledi.sag iki lob kistli diyor.Amelyat edilse dahi ciger alinacagindan yasama ihtimalide dusuk diyor.kist fazla olursa ne gibi sikintilar olabilir.Bilgilendirirseniz sevinirim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  esen
7 yıl önce

Esen Hanım, kistler sadece bir akciğerde ise bebek sağlıklı doğabilir ancak daha sonra kapalı ameliyat yöntemi ile hasta akciğerin alınması gerekir. Bu durumda tıbbi tahliye veya doğum sonrası izlem kararını sizi takip eden doktorlarınız vermelidir. Akciğerde çok sayıda kist varlığında mutlaka ameliyat gerekecek ve çalışmayan akciğer bölümleri çıkartılacaktır. Bu durumda eğer sadece akciğerin bir bölümü alınırsa (lobektomi) bebek hayatına sorunsuz olarak devam edebilir. Bir akciğerin tamamı alınırsa bu durumda göğüsde şekil bozukluğu ve skolyoz olması kaçınılmazdır. Acil şifalar dilerim.

Ali Bozan
7 yıl önce

hocam bebeğimiz 20 ekimde dünyaya geldi sağ akcigerde kist olduğu tespit edildi. dışarıdan iki tüp bağlandı. şimdi de doktorumuz bebekte akciğer hipertansiyonu olduğunu söyledi. 5 gündür bebeğimiz yogun bakımda yapılan tedaviye yanıt vermiyor dedi doktorumuz. bebeğimiz yasayacak mı?? ve bizi ne gibi zorluklar bekliyor?? anne karnında bunu tespit etmek mümkün değilmiydi??

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ali Bozan
7 yıl önce

Ali Bey, bebek hakkında bu bilgilerle ve hangi şartlarda tedavi altında aolduğunu bilmeden sorunuza yanıt verebilmem mümkün değil ne yazık ki. Bebek akciğerindeki kistler anne karnında iken yapılan ultrasonlar ile tespit edilirler. Acil şifalar diliyorum.

Aytekin
7 yıl önce

Hocam 31.07.2015 tarihinde bir erkek cocugum dogdu ama dogar dogmaz solunum sorunları yüzünden vantilatör destekli küveze alındı anneden enfeksiyon bulaşmış teşisi konuldu akçigerleri balgam dolu denildi bugun cıkar yarın cıkar hastaneden derken yaklaşık 3 ay oldu ama doktorumuz herşeyi denedigini bütün tahlillerinin temiz oldugunu söylüyor sorunumuz bebegimizin akçigerleri sürfaktan üretmedigi ve bunu üretmesini saglayan ilacıda verdigi ama sonuç degişmedi ve fazla ömür vermiyolar akçiger nakli olması gerektigini ve bununda 1 yaşdan önce olmadıgını ve uyumlu akçiger bulunması bulunsada 1 yaşına kadar yaşaya bilecegi cok zor durumdayız caresisiz bunun başka bir tedavisi yokmudur bize ne önerebilirsiniz hocam

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Aytekin
7 yıl önce

Aytekin bey, ne yazık ki surfaktan eksiklliğinden kaynaklanan akciğer sorunu için size uygulanmış olan dışarıdan surfaktan verme dışında bir etadvi mevcut değil. Bu durumda bebeğin akciğerlerinin çalışamıyor olması sebebiyle normal yaşam mümkün olamıyor. Akciğer nakli için beklemek tek seçenek. Acil şifalar diliyorum.

Değerli hasta ve hasta yakınları, Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece genel bilgi verme amacını taşır.

Uygulanacak her türlü tedaviye karar vermeden önce mutlaka;

• Hastanın bir hekim tarafından yüz yüze değerlendirilmesi

• Hastalığına ait öyküsünün alınması

• Muayene edilmesi

• Tetkiklerinin incelenmesi gerekir.