Torasik Outlet Sendromu

Torasik outlet sendromu nedir?

Göğüs kafesinin üst kısmında tıp dilinde “Torasik Outlet” adı verilen bölgede damar ve sinir yapılarının sıkışması sonucu ortaya çıkar.

Omuz veya kolda ağrı, elde uyuşma veya morarma, bir elin diğerinden soğuk olması gibi durumların oluşmasına Torasik Outlet Sendromu adı verilir. Genellikle birinci kaburganın yer aldığı bir dizi olaylara bağlı olarak oluşurlar. Bu bölgedeki doğumsal bant şeklinde sert yapılar, anormal bir kaburga veya travma bu hastalığa sebep olabilir.

Torasik outlet sendromu tanı yöntemleri nelerdir?

Fizik muayene bulgularının yanı sıra, tomografi ve MR gibi filmler ve EMG gibi sinir ileti hızlarının ölçümleri ile teşhis edilirler. Aşağıdaki resimde bir hastamızda çekmiş olduğumuz özel hazırlanmış bilgisayarlı tomografi görüntüsü mevcuttur.

YouTube video

Torasik outlet sendromu tedavi yöntemleri nelerdir?

Bazı fizik tedavi egzersizleri ve sinir yapılarını kuvvetlendiren, damar içinde kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar kullanılır. Bunlardan yeterli yanıt alınamadığı durumlarda ise cerrahi yöntem kullanılır.

Torasik outlet ameliyatı hangi durumlarda yapılmalıdır?

Göğüs kafesi üst bölümünde genellikle birinci kaburganın içinde olduğu patoloji durumların düzeltilmesi için bu ameliyat uygulanır. Sinir ve/veya damara olan baskının kaldırılması için olmaması gereken servikal kaburga ile 1. kaburga çıkartılarak oluşan hastalık tedavi edilir.

Torasik outlet ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyatta boyun üst bölgesinde sinir ve/veya damarda sıkışmaya sebep olan bantlar serbestleştirilir ve varsa servikal kaburga ile birlikte birinci kaburga çıkartılması işlemi yapılır. Bunun için ya koltuk altından yapılan bir kesi ya da köprücük kemiğinin üzerinden yapılan bir kesi kullanılır. Servikal kaburga mevcut değilse sadece 1. kaburga çıkartılır.

Torasik outlet sendromu ameliyatının ardından genellikle 3 gün hastane yatışı yeterli olmaktadır.

Torasik outlet ameliyatının riskleri nelerdir?

Damar ve sinirlerde oluşabilecek yaralanmalar görülebilir. Hastalığın nüks etmesi de söz konusu olabilir. Diyaframda yükselme, kanama ve sinir hasarları görülebilir. Tecrübeli bir cerrah ekibi tarafından gerçekleştirilecek operasyonlardan sonra risk oranı son derece düşüktür.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

  1. Abe, M., K. Ichinohe, and J. Nishida. “Diagnosis, Treatment, and Complications of Thoracic Outlet Syndrome.” Journal of Orthopaedic Science 4 1 (1999): 66-69. National Center for Biotechnology Information. National Library of Medicine. 25 Sep. 2008 .
  2. Braddom, Randolph L. Physical Medicine and Rehabilitation. 2nd ed. Philadelphia: W.B. Saunders, 2000.
  3. Chang, A. K., and Stephen J. Bohan. “Thoracic Outlet Syndrome.” eMedicine. Eds. Richard S. Krause, et al. 4 Feb. 2008. Medscape. 29 Dec. 2008 < http://emedicine.com/emerg/topic578.htm>.
  4. Mackinnon, S. E., and C. B. Novak. “Thoracic Outlet Syndrome.” Current Problems in Surgery 39 11 (2002): 1070-1145. National Center for Biotechnology Information. National Library of Medicine. 25 Sep. 2008 .
  5. Sucher, B. M. “Thoracic Outlet Syndrome.” eMedicine. Eds. Robert E. Windsor, et al. 13 Dec. 2006. Medscape. 29 Dec. 2008 < http://emedicine.com/pmr/topic136.htm>.
Subscribe
Bildir
12 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
elifaraci
8 yıl önce

merhaba hocam dedemin akciger koontrazsiz bt raporunu yolluyorum.76 yasinda.tiroid disinda bir problemi yok.30 yil sigara icmis 35 yil once birakmis.dr.u onemli bir durum olmadgni soylemis ama sizin cevabiniz disindaki cvplara tam guvenemiyorum.simdiden tesekkurler.toraks ust acikligindan baslayarak alinan aksiyel kesitlerde;Mediastinel ana vaskuler yapilar ve kompartmanlari dogaldir.Mediastende patolojik bulgulara ulasmis lenf nodu kitle lezyonu ayirt edilmemektedir.Trakea ve ana bronslar aciktir.Kesitlee akciger parankim penceresi ile degerlendirildgnde sag akciger alt lobda buyugu 10mm boyutunda subplevral 2 adet nodul izlendi.her iki akcgerde paraseptal sentrasiner amfizem alanlari mevcuttur.her iki akciger retikuler dansiteler intersisyel tutulumu dusundurmektedir.her iki akciger plevral duzensizlikler izlendi.kesitlere dahil alanlarda toraks duvarini olusturan kemik yapilar ve yumusak dokulae normal izlenmistir.ust batindan gecen kesitlerde her iki bobrekte kortikal kistler izlendi.mide kardia kisminda toraksa herniasyon mevcuttur.endoskopik degerlendirme onerilir.tesekkur ederim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  elifaraci
8 yıl önce

Elif hanım, sağ akciğer alt lobda 10mm bir nodülden söz edilmiş. Doktorunuz bunun önemsiz olduğunu söylemişse de bir başka uzamn hekimin daha görmesi uygun olur. Büyük olasılıkla bu basit bir nodüldür ancak filminizi görmediğimden emin olamıyorum.

Elifaraci
8 yıl önce

Selam hocam;bt Trakea ve ana bronslar aciktir.Kesitler akciger parankim penceresi ile degerlendirildgnde sag akciger alt lobda buyugu 10mm boyutunda subplevral 2 adet nodul izlendi.her iki akcgerde paraseptal sentrasiner amfizem alanlari mevcuttur.her iki akciger retikuler dansiteler intersisyel tutulumu dusundurmektedir.her iki akciger plevral duzensizlikler izlendi.kesitlere dahil alanlarda toraks duvarini olusturan kemik yapilar ve yumusak dokulae normal izlenmistir.hocam yukaridada yolladgm gibi bu dedemin bt raporuydu.ates halsizlk bir miktar oksuruk ve bir sefer balgamda kan gorulmesi dolayisiyla dr.a tekrar basvurduk film cekildi btsi de incelendi ve zaturre baslangici teshisi kondu suan 2 ayri antibiyotik kullaniyor.oksuruk ve ates sikayeti gecti yalniz biraz halsizlik var.bu normal midir.gercekten zaturre baslangici teshisi dogru mudur goruslernizi merak ediyorum.simdiden cok tesekkurler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Elifaraci
8 yıl önce

Elif hanım bu bulgular hastada zatüre olmasa da bir enfeksiyonu akla getiriyor. Antibiyotik tedavisi uygundur. Geçmiş olsun.

Gulay
7 yıl önce

Hocam merhaba, sağ kürek kemiği bölgesinde çok ciddi ağrılarım vardı önce fibromiyalji teşhisi kondu sonra başka bir dr toraks olduğumj söyledi sağ kolumda var ağrım ve elde ara ara elektriklenme hissim var. Ancak koltuk altına yakın bölgeye elimle(fibrosistler) bastırınca kolumun ağrısı bir an diniyor.ağrı tam olarak kolun ön tarafı ve bilekten 4 parmak kadar yukarıda. Toraks olabilir mi, egzersiz ile çözülebilir birşeymidir? Teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Gulay
7 yıl önce

Gülay Hanım, toraks ingilizce bir terimdir ve ‘göğüs kafesi, anlamına gelir. Böyle bir hastalık söz konusu değil. Size söylenen torasik outlet sendromu olabilir. Bunu anlamanın yolu ayrıntılı boyun bölgesi MR ve nöroloji muaynesi ile olur. Bu konudaki ileri bilgilere hazırladığım https://www.akcigercerrahisi.com/torasik-outlet-sendromu-tedavisi/# sayfasından ulaşabilirsiniz. Çok geçmiş olsun.

Suna
7 yıl önce

Merhaba hocam 3yıldır tos hastasıyım gittiğim bütün doktorlar ameliyat önermiyor sonrasında iyileşme olmayabilir diye sol tarafımda boynumdan başlayıp parmak uçlarıma kadar Ağrı’m oluyor ve sık sık elim morarıyor sabahları ağrılarla uyanıyorum ve artık bu ağrılara dayanamıyorum siz bu durumda ne önerirsiniz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Suna
7 yıl önce

Boyun MR’ınızda damar ve/veya sinirlerde sıkışma görülüyor veya servikal kaburga denilen fazladan bir kaburga mevcutsa ameliyat önerilir. Bu ameliyatı bu konuda tecrübeli bir merkezde olmazsanız tekrar etme olasılığı yüksek. Acil şifalar

Aslihan
7 yıl önce

Merhaba hocam benim sağ kürek kemiğimden boynum ve kolumda uyusma var gün içerisinde bazen kolumda elektirk çarpması gibi acı hissediyorum ve çok güçsüz hissediyorum kollarım güçsüz ve iş yapınca sırtımın uyuşması çoğalıyor özellikle boyun bölgem çok şiddetli ağrıyor kasılma da oluyor tos sendromu teşhisi konuldu fizik tedavisi de gördüm ama sonuç göremedim ne yapmalıyım

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Aslihan
7 yıl önce

Boyun MR’ınız çekildikten sonra TOS adı verilen bu hastalık için ameliyat olmanız gerekebilir. Merkezimize veya bu konuda tecrübeli başka bir merkezde göğüs cerrahisi birimine baş vurmanızı öneririm.