Kunduracı Göğsü

Kunduracı Göğsü nedir? 


Kunduracı Göğsünde Ameliyatsız Tedavi: Vakum Sistemi


Kunduracı Göğsü için Vakum Sistemi Nedir?

Çukurlaşmış göğüs kafesi ön duvarına vakum uygulayarak çukurluğun ameliyatsız olarak düzeltilmesi yöntemidir. Kunduracı göğsü ya da pektus ekskavatum denilen bu doğumsal şekil bozukluğu için ameliyat yöntemine alternatif olarak geliştirilmiştir.
Kunduracı Göğsü Tedavisinde Vakum Nasıl Uygulanır?

Günde en az 2 kez 30 dakika süreyle uygulama önerilir. Ancak bazı hastalar daha uzun süre kullanmaktadır. İşyerinde çalışırken veya gece uyurken uygulama yapan hastaların olduğu belirtilmektedir.

İlk uygulamalar hekim gözetiminde yapılmalıdır. Daha sonra hastalar kendi başlarına işlemi uygulayabilirler.

10 yaştan daha küçük çocuklarda bir yetişkin tarafından kontrol altında uygulanmalıdır.
Pektus Vakum Tedavisi Hangi Yaştaki Hastalara Uygulanır?

6-52 yaş arası hastalara uygulama yapılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Pektus Ekskavatum’da vakum sistemi – eğitici video

https://www.youtube.com/watch?v=zIqhSgfH0kYPectus Vakum Ne kadar Süre Kullanılmalıdır?

Üçüncü ay sonunda belirgin düzelme olur. Tedavinin 12-15 ay süreyle uygulanması önerilir.Pektus Ekskavatum Tedavisinin Sonuçları Nasıldır?

Vakum Kullanan Hastalar Ne Diyor?


3 ay sonra çukurlaşma belirgin olarak geriler.

Hastaların tamamında vakum uygulamadan sonra şekil bozukluklarında belirgin düzelme olmuştur.

%88 hasta ameliyat olmadan tedavi başarılı olmuştur (Basel Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Haecker’e ait sonuçlar).Vakum Tedavisine Ne zaman ve Nasıl Karar Verilir?

Muayene sonrası şekil bozukluğunun vakum ile düzelebilir olduğuna karar verilir.

Hastanın kalp ve akciğer muayeneleri yapılır.

Çukurun ölçümü yapılıp buna uygun ölçüde vakum cihazının siparişi verilir

Cihazın uygulaması hastaya öğretilir

Bundan sonra hasta evinde veya işyerinde bunu kendisi kullanır.

Küçük çocuklarda uygulamaya ebeveynler eşlik eder.

İşlemin hiçbir aşamasında hastaneye yatmak gerekmez.Vakum Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

En belirgin yan etki vakumun uygulandığı alanda birkaç dakikada geçen kızarma olmasıdır.

Açıklama: Bu yazıda yer alan bilgiler ve resimler Basel, İsviçre’de Üniversite Çocuk Hastanesi’nde görev yapan Frank-Martin Haeckerve Johannes Mayr tarafından 2006 yılında Avrupa Kardiyotorasik Cerrahi Dergisi’nde yayınlanmış olan “The vacuum bellfor treatment of pectus excavatum: an alternative to surgical correction?” adlı makaleden alınmıştır.


 

Vakum Kullandıktan Sonra Kunduracı Göğsü Tekrarlar mı?

Pektus‘un açık (Ravitch Tekniği) veya kapalı (Nuss Tekniği) ameliyatlarından sonra da %14’e kadar nüks görülebilir.

Aynı şekilde Vakum kullanımı sonrası da işlem terk edildiğinde nadir de olsa nüks etme olasılığı mevcuttur.

Ameliyat sonrası nüks eden hastalarda tekrar operasyon uygulanır.

Vakum sonrası nüks ederse hasta zaten sahibi olduğu cihazı kullanarak nüksü ameliyata gerek olmadan düzeltir.
Kunduracı Göğsünde NUSS Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vakum sistemi yerine ameliyat olmayı tercih eden hastalar için NUSS ameliyatı uygulanmaktadır.

Göğüs kemiği altına titanyum bar yerleştirilerek deformite düzeltilir. 2 yıl sonra bu bar tekrar edilen ameliyat ile çıkartılır. Ameliyat sonrası dönemde ağrı nedeniyle bazı aktiviteler değişen sürelerle engellenir.

Bu konu hakkında daha geniş bilgi web sayfalarında mevcuttur.

Aşağıdaki NUSS OPERASYONU resmi  “Benim Tatlı Pektus’um”: My Sweet Pectus adlı web sitesinden alınmıştır.

Biz ilk başvuran hastalara ameliyat değil Vakum Yöntemini öneriyoruz. Literatür verilerine göre vakum kullanan hastaların %79’unda 3.ayın sonunda kalıcı düzelme ortaya çıkmıştır. Türkiye’de Vacuum Bell Sistemi Uygulanıyor mu?

Evet, bu sistemi ülkemizde de uygulamaya başlamış bulunmaktayız.Vakum Kullanan Hastaların Memnuniyet Sonuçları Nasıldır?

Halen bu tedaviyi uygulamış ya da uygulamaya devam etmekte olan 100’ün üzerinde hastamız mevcuttur.

Bizim tarafımızdan Vakum Bell ile Tedavisine başlayan hastalarımızdan bazılarının başlangıç resimleri aşağıdadır.Vakum Cihazı Nerede Üretilmektedir?

Bu tıbbi cihaz sadece Almanya’da üretilmektedir.Bu ürünü nasıl temin edebilirim?

Bu ürün sadece bir doktorun tedavi için uygun bulması ve ölçüleri vermesi ile hastada kullanılabilir. Hastaların bir hekim önerisi olmadan, kendi başlarına karar vererek herhangi bir tıbbi ürünü kullanmalarını tavsiye etmeyiz. Vakum bell sisteminin sizin için uygun olduğuna karar verildiğinde ülkemizdeki temsilci firma aracılığı ile ürününüz size teslim edilir. Bu tıbbi cihaz kendi isteğiniz ile başvurduğunuzda size verilemez.Vacuum Bell ile Kalıcı Düzelme Olur mu?

Evet, hastaların büyük bölümünde 3 ay sonra belirgin düzelme ve 1 yıl sonunda kalıcı iyileşme sağlanır.Hangi hastalarda daha az başarılı sonuç alınır?

Uzun süre göğüs bölgesine yönelik “body” çalışması yapmış hastalarda kıkırdaklar sertleştiği ve göğüs adaleleri çok belirgin olduğu için kalıcı sonuç elde etmek daha uzun süre alır.

Not: Siz değerli hasta ve hasta yakınlarından çok sayıda telefon ve e-mail almaktayım. Hastalarımız çoğunlukla bu sistemin kendilerine uygun olup olmayacağını, bunun işe yarayıp yaramadığını, fiyatını ve iyileşmenin kalıcı olup olmayacağını soruyorlar. Günlük çalışma saatlerimde bu telefonların ve e-maillerin tamamına ne yazık ki yanıt verme olanağı bulamıyorum, ancak tüm bu soruların yanıtlarını yukarıda vermeye gayret ettim.

Hazırlamış olduğumuz bir blog üzerinden hastalarımız ve bu sistemi öğrenmek isteyen diğer hastalar arasında bir iletişim ortamı kurmaya gayret ettim. Bu blog’a ulaşmak için lütfen tıklayınız.Hasta öykülerimize göz atın!

Ahmet Yılmaz

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/3-santimlik-delikten-akciger-ameliyati-333918   Akciğer operasyonlarında kaburgalar kesilerek yapılan açık...

Devamını oku
Hakkı Engin Erenel

Akciğer Kanseri Tedavi Öyküm Yazan: Hakkı Engin Erenel...

Devamını oku
Bueka Berişvili

26 santim uzunluğunda tümör 10 yaşında Gürcistanlı Bueka...

Devamını oku
Yordanka ve Hristo Mihaylovi

Akciğer kanseri ameliyatımın öyküsü “hayatımın kadınını bana tekrar...

Devamını oku
Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği

Bilgi ve Randevu İçin

89 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
Özge Dereli
7 yıl önce

Hocam merhaba
Benim de göğsümde 2 cm çöküklük var. Hamile kalnak istiyorum .bu çöküklük hamilelik sürecinde bi risk yaratıyor mu acaba ?
Teşekkürler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Özge Dereli
7 yıl önce

Hayır Özge hanım, göğüs bölgesindeki çöküklük hamileliğe engel olmaz.

Gamze
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Hocam merhaba bende pektus ekskavatum hastasıyım ve günlük yaşamımı ciddi derecede olumsuz etkiliyo gittiğim göğüs cerrahı ameliyat gerekebilir diye fakülte hastanesine sevk etti ve hamile kalırsan riskli olur dedi tedavi olmadan hamile kalmamda bi sakınca varmı

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Gamze
7 yıl önce

Gamze Hanım, göğüs bölgenizdeki çukurluğun derinliğine bağlı olarak hamilelik sakıncalı görülmüş olabilir. 3 cm’den daha derin olmayan çukurlarda hamilelik sorun olmaz. Sağlıklı günler dilerim.

Dadas
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

salam doktor menimde göğüsümde 4sm çöküklük var.Onu Fitness idmani ile cikarda bilerem?vakumbell satisi Azerbaycanda var?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Dadas
6 yıl önce

Azerbaycan’dan gelen çok sayıda hastam var. Orada vakum bell ile ilgili çalışan bir göğüs cerrahı olup olmadığı konusunda bilgim yok.

Dadas
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

salam gogusumde 4 sm cokeklik var onu Fitness idmani ile cikarda bilerem birazda olsa?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Dadas
6 yıl önce

Göğüs adalaleri çalışması ile göğüs adaleleriniz daha belirgin hale geleceği için çukur daha da belirgin hale gelir. Vakum bell kullanmanız daha uygun olur. 1 yıl sonra fitnes yapabilirsiniz.

Yakup ALÇIK
7 yıl önce

Hocam merhabalar öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ediyorum. Ben 36 yaşındayım ve her iki rahatsızlığa sahibim malesef öncelikle cihazın benim için uygun olup olmadığını nasıl öğrenebilirim (dilerseniz fotoğraf gönderebilirim.) ikinci olarak vakum bell sigorta tarafından karşılanıyor mu -nuss ve ravitch operasyonlarının devlet tarafından karşılanması gibi-.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Yakup ALÇIK
7 yıl önce

Yakup bey, vakum bell’in sizin tedavinizi için uygun olup olmadığına ancak muayeneniz sonrası karar verilebilir. Resim göndermeniz yeterli olmaz. Vakum bell sigorta tarafınan karşılanmıyor. Nuss ameliyatı karşılanıyor ama ameliyatta kullanılan ithal barlar ödenmiyor. Sağlıklı günler diliyorum.

öcal
7 yıl önce

Hocam koy gelsin.Yaşım 34 ben yaklaşık 3 aydır vacum bel’ı kullanıyorum. Kullanım şeklim günde 4 defa her birinde 30 dk olacak şekilde (sabah öğlen akşam gece). Hocam aletin çektiği bölgede belirgin kızarıklık var ve halen devam etmekte. Bu kızarıklık tedavi bitince geçer mi ne yspmalıyım.Birde hocam bu çukur bölge bu aletin illa tam ortasına gelecek şekildemi uygulanmalıdır. Ben tam ortasına gelecek şekilde uyguladığım zaman üst tarafta düzgün olan kısım çok yukarı kalkıyor. Bende aleti biraz aşağı kaydırıp uyguluyorum bunun sakıncası varmıdır. Birde sizin alet kullanım süresi ve zamanı konusunda benim için öneriniz varmıdır.bu arada başlangıçta derinlik 3,9’du şu an 2,5 bu normal mi. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim hocam.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  öcal
7 yıl önce

Öcal merhaba, 3 ay içinde çukur derinliğinin 3.9cm’den 2,5cm’e inmesi önemli bir gelişme. Ameliyat olmadan düzeleceğinin önemli işareti. Kızarıklıklar vakum bırakılınca hemen düzeliyor. Alet en az 1 yıl kullanılacak.

Arda
7 yıl önce

Merhaba hocam,bu hastalık bende de var ve vakum kullanmak istiyorum,bir hastaneye gittinkten sonra hangi bölüme danışmam gerekir?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Arda
7 yıl önce

Sayın Arda, bu konuda tecrübeli olan bir göğüs cerrahisi uzmanına başvurmanız gerekiyor. Her hastanede bu konuda deneyimli hekimler şu an için ne yazık ki mevcut değil.

ibrahim
7 yıl önce

hocam merhaba vakum bel tedavisine başlayacağım seres medikal ile iletişime geçtim size muayene olmam gerektigini söyledi. size muayne oldugumda bu aleti deneme şansım olacakmı ? yoksa vakum beli alıp tekrar mı muayeneye gelicem… teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ibrahim
7 yıl önce

İbrahim, muayenede sana vakum uygun mu, uygunsa hangi ölçüsü uygun olduğuna elimizdeki vakum beller ile deneyerek karar verip kullanmayı gösteriyorum. Bundan sonraki muayenelerde sadece düzelmeni kontrol yapıyoruz.

mehmet
7 yıl önce

Merhaba hocam. Yaşım 23 . Sol ön kaburgamın ucunda diğer tarafa göre 3 – 4 cm bir çıkıntı var ayrıca bu çıkıntının 3-4 cm üzerinde ufak bir çöküklük var . birde göğüs kafesimin sol tarafı sağ tarafına göre aşağıda duruyor , bir parmak kalınlığında diyebilirim. Eskiden 4-5 yıl önce sol tarafımda o çıkıklığın olduğu yerde şiddetli ağrı oluyordu ama kısa sürüyordu o geçti son zamanlarda ise sağ tarafımda ağrı oluyor sağa sola dönerken zorlanmaya başladım ama bu kısa sürüyor sonra geçiyor. Hiç doktora gitmedim ne önerirsiniz ? Vakum tedavisi uygulanabilir mi? son olarakta ağırlık kaldırmamın bana bir zararı olur mu?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  mehmet
7 yıl önce

Mehmet sende hem kunduracı göğsü hem de güvercin göğsü hastalığı var. Vakum uygun mu değl mi karar verebilmem için sizi görmem gerekir. Ağırlık çalışmanı önermem.

fahriye
7 yıl önce

14 yasındaki oğlumda küçüklükten beri gögüsde çöküklük var.adının kunduracı gögsü olduğunu söylüyor doktorlar.Kalp doktoruna gitmem gerektiğini söyledi doktorlar.Kalp doktoru çöken kısmın kalbe yakın olduğunu ama kalpte şuanda sıkıntı olmadığını ameliyatı tavsiye etmediğini söyledi bize.Gögüs cerrahları ameliyatla çöken kısma bar konulması gerektiğini söylüyorlar.Hangisine inanacagımı şaşırdım.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  fahriye
7 yıl önce

Biz uzun yıllardır kunduracı göğsü hastalğı için çok özel durumlar haricinde ameliyat önermiyoruz. Vakum bell kullanarak hastaların %90’dan fazlasında düzelme olmaktadır.

recep
7 yıl önce

Hocam merbaha yaşım 22 sol gögsumde 3 4 cm iç tarafa dogru bir çöküklük var hiç doktora gitmedim gerçekten hastalıgımın tedavisi nedir beni çok rahatsız ediyor hocam bana yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim ..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  recep
7 yıl önce

Recep bu duruma asimetrik kunduracı göğüs deniliyor. Tedavisinde ameliyat veya vakum bell kullanılır. Muayene sonrası uygun tedavi yöntemine karar verilecektir. Sağlıklı günler dilerim.

recep
6 yıl önce

hocam 22 yaşındayım sol gogsumde 3 cm içeri çöküklük var çok rahatsız oluyorum uzman çavuşluktanda bundan elendim hocam bunun tedavisi varmı bende saglıgıma kavuşabilirmiyim diger insanlar gibi ve tedavi olup hayalim olan askerlige uzman erbaşlıga katılabilirmiyim hocam bana yardımcı olurmusunuz lütfen

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  recep
6 yıl önce

Recep bunun için vakum bell kullanabileceğin gibi ameliyat da olabilirsin. Biz ameliyatı tercih etmiyoruz.

Mehmet
6 yıl önce

Hocam bahsettiğiniz cihazı satın alma dışında bir alternatif yok mu.? Kiralama , ortak kullanma vb…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Mehmet
6 yıl önce

Ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değil.

Seçkin
Yanıtlandı:  Mehmet
6 yıl önce

Bende de bu hastalık var. İzmir de nereye gidebilirim?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Seçkin
6 yıl önce

Bir hastanenin göğüs cerrahisi merkezine baş vurmalısınız

Doğan
6 yıl önce

Hocam bu vakum sistemi varis yapar mı ?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Doğan
6 yıl önce

Hayır, vakum varis yapmaz

muharrem
6 yıl önce

16 yaşında oğlum var 12 yaşında göğüs kafesinde. Çöküntü farkettim göğüs cerahisine götürdüm kunduracı ğöğüs. Olduğu. Belirtidi şu an boyu 1.85 cm boyu uzadıkca çöküntü. Artıyor .Gaziantep de ameliyat. Önerdiler yaptırmadım ne yapmalıyım. Vakum. Tedavi si için en yakın. Nereye baş vurmalıyım .GAziantep de ikamet etmekteyim saygılar.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  muharrem
6 yıl önce

Yurtiçi ve yurt dışından merkezimize başvuran çok sayıda hasta var. Gaziantep’te vakum bell tedavisi konusunda tecrübe sahibi hekimlerimiz olduğu konusunda bilgi sahibi değilim. Sağlıklı günler dilerim.

Berk
6 yıl önce

Hocam merhaba, Sag gogsumun alt kısmında kaburga bitimi ile gogus arasinda sola gore cokkunluk var. Doktor pektus degilsin dedi ama bahsettiginiz asimetrik pektus olabilir. Akcigerimi etkiliyor olabilir mi acaba derin nefes alinca tam o noktada agri hissediyorum. Gogus cerrahi onunla ilgilsi yoktur dedi ama bilemiyorum. Ve bu bahsettigim durumla ilgili vacum bell kullanimi mumkun olur mu ?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Berk
6 yıl önce

Berk bu durum gerçekten asimetrik bir pektus excavatuma benziyor. Bunun için mümkün olduğu zaman bize baş vurabilirsin.

Ferit
6 yıl önce

Merhaba.Semih Hocam Ben 16 yaşındayım bu yakınlarda yurtdışından yanınıza geldim vaccum bell tavsiye ettiniz,Yaklaşık 10-15 gündür kullaniyorum göğüsümdeki batık 15mm di .Ortadan kalktı. Günde 2 defa ve her defasinda 2 saat kullaniyorum. Şimdi Her gün 2 defa 2 saat kullanıma devam mı ediyim yoksa biraz saatleri azaltiyim mi? Şimdiden teşekkürler.

Ferit
Yanıtlandı:  Ferit
6 yıl önce

Çok özür dilerim bi yalnışlık olmuş çukurun derinliği 1.5 cm dir.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ferit
6 yıl önce

Ferit merhaba, uzun zaman kullanmak iyidir, sende olduğu gibi daha hızlı düzelir. Yine de bu süreyi günde 2 kez 30 dakikaya kadar düşürebilirsin.

Tuğşat
6 yıl önce

Hocam bende yaklaşık 2cm lik bir çukur var hatta daha az 19 yaşındayım çukurluktan rahatsız olmuyorum ama kaburga kemiklerim biraz dışarı doğru ve simetrik değil kaburga kemiklerinin içeri doğru gitmesi sağlanamazmı vacum bellin hemen altında bi aparat var videolarda gördüğüm bu alet dediğim gibi birşey mi boyum 178 kilom 62 teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Tuğşat
6 yıl önce

Çukurun ortadan kalkması alttaki çıkıntının daha az belirgin olmasını sağlar.

Recep
6 yıl önce

Hocam merhaba. 22 yaşındayım. Ben 2.5 sene önce ameliyat oldum ve yarın sabah barı çıkartmak için tekrardan ameliyat olacağım. Göğsüm eskisine göre biraz daha iyi durumda ancak tam düzelme olmadı. Halen %60 çökme var diyebilirim. Düzelmesi için vakum Bell tedavisini kullanabilir miyiz? Kullanırsak faydasını görebilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Recep
6 yıl önce

Recep ameliyat sonrası düzelme olmadığı için vakum kullanan çok sayıda hastamız var. %90’ın üzerinde başarılı sonuç alınıyor. Geçmiş olsun.

mehmet
6 yıl önce

hocam bende üst göğüs kısmında çukurluk var ve yaklaşık iki yıldır fıtness yapıyorum ameliyat olmak istemiyorum ve göğüs kaslarım ne gelişti nede o çukur kapandı .175 boy kilo 64 . cok rahatsız oluyorum sanki üst tarafıma biri yumruk atmışta çökmüş gibi göğüs kaslarım çok kötü duruyor ne yapmam lazım acaba yardımcı olur musunuz.yaşım 19

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  mehmet
6 yıl önce

Mehmet, göğüs adalesi çalıştıkça bu bölgedeki pektoral denilen adale gelişeceğinden çukur daha da belirgin hale gelir. Çukurun yok edilmesi için vakum bell kullanman gerekir. Acil şifalar dilerim.

Ömer Beşer
6 yıl önce

Hocam 16 yasindayim sol gogsum de 3-4 cm cokme var. Fitness yani spor yapsam duzelme veya daha kotu olur mu bir sıkıntı cikarir mi?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ömer Beşer
6 yıl önce

Göğüs adalesi çalıştığın zaman bunlar daha belirginleşeceği için çukur olduğundan daha derin görünmeye başlar. Vakum bell kullanman ve 1 yıl sonra vücut geliştirmeye başlaman daha uygun olur.

burhan
6 yıl önce

hocam merhabalar bursa dan yazıyorum yakın bir arkadaşımın 12 yaşındaki oğlunda kunduracı göğsü teşhisi konulmuş rahatsızlığı var.konuyla ilgili burada bir kaç hekime gittiler fakat çocuk hastalara bakmadıklarını belirtmişler .rahatsızlık nedeni ile aile kendilerine sıkıntı yapıyor .Ameliyat veya vakum tedavisi ne kadar bir zaman alır ve bu tedaviyi nerede alabiliriz ?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  burhan
6 yıl önce

Burhan Bey, 20 yılı aşkın süre kunduracı göğsü hastalığında ameliyat yapmış bir cerrah olarak son 7 yıldır vakum tedavisinin bu konuda çok daha başarılı olduğu sonucunu gözlemledik. Vakum tedavisi için bu konuda tecrübeli bir göğüs cerrahisi uzmanı ile görüşmelisiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Ayşe Sıral
Yanıtlandı:  burhan
6 yıl önce

Benim oğlum 1 yıl kullandı ve göğsü düzeldi. Alet bizde duruyor. Artık kullanmaya gerek kalmadı.

Nihat Civan
6 yıl önce

Merhaba yaşım 15 gogusumde yaklaşık 3,5 cm bozukluk var . vakum tedavisi uygulasam olurmu . ve maliyeti ne kadar olur. Şimdiden teşekkürler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Nihat Civan
6 yıl önce

Vakum Bell’in uygun olup olmadığını analamak için önce bu konuda tercübeli bir göğüs cerrahisi uzmanı doktor tarafından muayene edilmen gerekir.

ilyas
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

merhaba hocam 25 yaşındayım sol gogusumde yaklaşık 3.5 cm çökme var göğüs cerrahı doktoruna muayene oldum bana asimetrik bir çökme olduğunu ve yaşımdan dolayı kemik gelişimin bitmiş vakum bell sende işe yaramaz dedi.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.TEŞEKKÜRLER

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ilyas
6 yıl önce

Asimetrik pektus ekskavatum durumlarında vakum bell ile olumlu sonuçlar aldığımız bir çok hastamız var. Ancak asimetri belirgin ise vakum uygun olmayabilir.

Şüheda
6 yıl önce

Merhaba Semih Hocam, bugün 3.5 yaçındaki oğlumun sağ göğüs kafesinin biraz dışarı doğru çıkık olduğunu farkettik. Çok endişeliyiz. Yazınıza rastladım, bu rahatsızlığı daha önce hiç duymamıştık. Küçük çocuklar için bir prosedür var mı? En yakın zamanda muayeneye gideceğiz.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Şüheda
6 yıl önce

Dışa doğru çıkıklık durumuna pektus karinatum veya güvercin göğsü adı verilir. Bir göğüs cerrahisi uzmanına baş vurmanızın faydası olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Şüheda
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz hocam. Bugün çocuk doktorumuza gittik, benim çıkık dediğim normal olan tarafmış, sol göğüs kafesi sağ göğüs kafesinden daha aşağıda duruyor. Yarın burda göğüs cerrahisine gösterip en yakın zamanda yanınıza geleceğiz.

Elif gemici
6 yıl önce

Merhaba.benim 19 aylık erkek bebeğim var.doğumundan kısa süre sonra göğsünün tam ortasinın içe çokük olduğunu farkettim. Her çocuk doktoruna gittiğimizde de doktora danıştik. Kunduraci göğsü olduğunu şuan bi sıkıntı yaratmadigini ve sürekli kontrol altında tutulması gerektiğini söylediler. Ama ben bu durumu çok kafaya takıyorum. Çöküntü bayağı belirgin ve büyüdükçe artmasından endişe ediyorum.ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Elif gemici
6 yıl önce

Bu durum kunduracı göğsü hastalığıdır. Çocuk büyüdükçe ilerleyebilir. Kalp muayenesi normalse endişe etmeyin. 6 yaşından sonra vakum tedavisi uygulanabilir. Geçmiş olsun.

Gorkem
6 yıl önce

Kolay gelsin hocam ben 16 yasindayim
Sag goğsumde çıkıklık var profesyenel olmak
Uzereyim futbol oynamamda sakinca olurmu

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Gorkem
6 yıl önce

Bu durum futbol oynamana engel olmaz

Müslüm
6 yıl önce

Hocam ben 24 yaşındayım bende de kunduracı göğsü var size film çekip gondersem hangi vakumbell den almama yardım edermisiniz ben adanayım

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Müslüm
6 yıl önce

Böyle bir sağlık hizmeti söz konusu değil. Muayene için bu konuda tecrübeli bir göğüs cerrahisi uzmanına baş vurun.

Ali Yılmaz
6 yıl önce

Hocam 21 yaşındayım.2 sene önce kalpten çarpıntı ameliyatı oldum.Benim durum bu ne önerirsiniz
http://i.hizliresim.com/9LAnLZ.jpg
http://i.hizliresim.com/YbpYqk.jpg

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ali Yılmaz
6 yıl önce

Kalp ameliyatınıza ait kesi görülmüyor. Ne çeşit bir ameliyat olduğunuz önemli. Çukur derinliğiniz çok falza değil. Bunun için ameliyatı kesinlikle önermem. Vakum için ise olduğunuz kalp operasyonunun ayrıntılarını bilmek gerekir.

furkan
6 yıl önce

Hocam merhaba ben 20 yasindayim ve sag gogusum cokuk benim ameliyat mi? Vakumbell mi? almam daha iyidir.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  furkan
6 yıl önce

Furkan, önce muayene olman gerekir. Biz hastalarımızın büyük ksımında vakum öneriyoruz. Ameliyat olmaya gerek kalmıyor.

Ömer
6 yıl önce

Merhaba daha önce nuss ameliyatı oldum ancak göğsümdeki çökme simetrin olmadığı için nüks etti.Sağ tarafımda orta seviyede bir çöküklük var.Bu çöküklük sanırım toraksit outlet sendromunu geliştirdi.Dik durunca ve çanta taşırken kolumda uyuşma oluyordu.Sağ kısma göre vakum kullansam sol taraf ileri doğru daha çok çıkarmı?Ayriyetten omuz kapanı ameliyatı olmak yerine bir kez daha nuss tekniğiyle ameliyat olsam daha iyi olur mu?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ömer
6 yıl önce

Nuss ameliyatı sonrası yeniden çökme olan bir çok hastamda vakumla son derece olumlu sonuçlar elde ettik. Tekrar ameliyat olmanı önermem.

Soner
6 yıl önce

Merhaba ben Vacuum Bell cihazını kullanıyorum yaklaşık 3 haftadır.Vakumu çıkardıktan sonra esneyince göğsümde çıtlama sesi geliyor bunun nedenini söylermisiniz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Soner
6 yıl önce

Soner bu durum göğsün öne doğru ilerlemesi sonucu oluşuyor. Olumsuz bir durum değil.

Ahmet
6 yıl önce

Merhaba ben 17 yaşında bir gencim, sol göğsümün altında ve sol göğsümün üst tarafında çok fazla belirgin olmayan çukurlar var çok derin değil belki 1 cm den dahada az olabilir bu konuda bana ne gibi bir tedavi önenirsiniz ameliyat olmak istemiyorum.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ahmet
6 yıl önce

Ahmet bunun için önce bir göğüs cerrahisi uzmanına baş vurmalısın. Biz uzun yıllardır bu hastalık için sadece vakum bell öneriyoruz. Geçmiş olsun.

Tuğşat
6 yıl önce

Hocam benim göğsümde yaklaşık 2 3 cm çökük yani fazla değil ancak alttaki kaburga kemiklerim sağ ve sol çok fazla dışarı doğru çıkık ve ikisi aynı hizada değiller vakum bell ile kaburgalarımda bi düzelme olur mu normal insan kaburgası gibi olur mu yani

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Tuğşat
6 yıl önce

Buradaki çıkıntılar vakum bell kullanıp çukurluk düzeldiğinde sizi rahatsız etneyecek duruma geliyor.

Fatih
6 yıl önce

Hocam iyi günler,
2006 yılında ankara sanatoryum hastanesinde kunduraci göğsünden ameliyat oldum.ameliyat klasik yöntemle gerçekleştirildi.ameliyat olduğumda 19 yaşındaydım.şuan 30 yaşındayım arzu ettiğim verimi alamadım. Bu vakum tedavisi klasik yöntemle ameliyat edilmiş kişilerde de uygulanabilir mi?
Teşekkürler,iyi çalışmalar..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Fatih
6 yıl önce

Kunduracı göğsü nedeniyle bir veya birden çok kez ameliyat olup daha sonra yeniden çökme oluşan bir çok hastamda vakum yöntemiyle son derece başarılı sonuçlar elde ettik. Muayeneniz sonrası uygun olup olmadığı anlaşılabilir. Geçmiş olsun

BERK
6 yıl önce

Merhaba hocam bn 14 yaşımdayım ve kunduracı göğüsüm var ve bu benim moralimi alt üst ediyo vakum tedavisini olmak istiyorum hatta olmak zorundayım çünkü yaptığım spor teakvando ve her antremandan sonra göğüsümün sol tarafı ve kalbimde aģrı oluyo peki vakum tedavisi bittikten sonra tekrarlarsa vakum tedavisini tekrarlaya bilirmiyiz cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  BERK
6 yıl önce

Berk, Vakum tedavisi 1 yıl sürer. Daha sonra hafif bir çökme olmaya başladığı görülürse bir kaç hafta daha uygulamak yeterli olur.

Yunus
6 yıl önce

merhaba benim gogsumde çukurluk var bunu da ergenlik döneminde farkettim yaşım 15 boyum 1.70 civarı bir şey.

Resimler;

http://i.hizliresim.com/OEEza5.jpg

http://hizliresim.com/Xdd3g7

Semih abi sizce spor yapsam geçer mi bu çukurluk yoksa vakum bell mi önerirsiniz.
eğer sporla geçerse hangi hareketleri önerirsiniz. teşekkürler…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Yunus
6 yıl önce

Kunduracı göğsü sporla düzelmez. Vakum bell kullanılması gerekir. Bu konuda tecrübeli bir göğüs cerrahına baş vurmalısın.

yunus
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

peki, hocam da ben gogus cerrahisinden randevu aldım ve gittim doktor bana dedi ki ; biz bu kadar çöküklere ameliyat yapmıyoruz ama yapılabilir dedi vakum da uygulanabilir vakum u bilmiyorum dedi nuss , slikon falan konuştuk sonra dedi ki spor yapsan geçer dedi gogus çalışması olarak mesela bana yüzmeyi önerdi dambılı önerdi bu konuda neler diyceksiniz hocam.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  yunus
6 yıl önce

Daha ileri değerlendirme ve muayene için dilerseniz randevu almanız mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

Hasan
6 yıl önce

Merhaba ben Azerbaycandan. Benim göğüsüm tam ortadan öne çıkmış şekilde kalp tarafdan 4 diametre çapındada bir çöküklük var. Ne yapmalıyım? Azerbaycan da vakum tedavisi yapılan bir yer varmı.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hasan
6 yıl önce

Öncelikle göğüs ön bölgesinde çukur mu çıkıntı mı var anlaşılması gerekir. Bunun için bir göğüs cerrahı muayene etmeli ve sadece çöküklük varsa bu durumda vakum kullanmanızı önermelidir

Berkay
3 yıl önce

Hocam benim göğsümde çukurluk var bunun icin hangi bölümden randevu almam gerekli?

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Berkay
3 yıl önce

Berkay bunun için göğüs cerrahisi bölümüne başvurmalısın

METİN
3 yıl önce

Hocam Merhaba kundura göğsü için gelmiştim size vakum bell önerdiniz daha yeni kullanmaya başladım ve kullanışını tam olarak anlatırmısınız günde ben 1 saat kullanıyorum gündüz takamıyorum sadece akşam herhangi bir sıkıntı olur mu sürekli pompalamak gerekir mi içindeki basınç düşerse teşekkür ederim…

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  METİN
3 yıl önce

Metin merhaba, muayenede gösterdiğim şekilde: çukur tam ortaya gelecek, basıncı canını yakmayacak kadar kendin ayarlayacaksın. Sürekli pompalama. Pompa bitince tişörtünü giy, vakum orada dursun. Vakum düşerse artırabilirsin tabii. Günde en az 2 kere yarım saat yap. Bundan fazla yapmanın sakıncası yok, daha fazla yaparsan daha hızlı düzelir.

Abdullah
3 yıl önce

Merhabalar hocam, ben 15 yaşındayım, bende de bu hastalık var. Merak ettiğim soru şu: Bu tedavi yöntemi nuss ameliyatı ile aynı etkiye mi sahip? Ve ayrıca bu tedaviyi olan kişinin kemik dokusu da diğer insanların göğüsleri gibi normal bir şekil mi alıyor yoksa sadece fiziksel görünüş olarak mı değişiyor?

Şimdiden teşekkür ederim.

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Abdullah
3 yıl önce

Secgili Abdullah, sorularının yanıtları için şu sitelerdeki bilgileri oku: http://pektusvakum.blogspot.com/2013/06/kundurac-gogsu-pektus-ekskavatum-icin.html, https://vakumbell.blogspot.com/2014/

Sohbete Başla
Akciğer Cerrahisinde ameliyat yöntemleri için bilgi alabilirsiniz.