Mediasten Tümörleri

Mediasten Nedir?

 

Göğüs boşluğu içerisinde önde göğüs kemiğinin arka yüzü, arkada omurgalar, yanlarda akciğerler ile sınırlanan, içerisinde kalp, büyük damarlar, lenf nodu istasyonları ve sinir yapılarının yer aldığı bölgedir. Bu alanda çok sayıda farklı doku bulunduğundan çok çeşitli sayıda tümör ve kistler görülür.


 

Mediasten Tümörleri Nelerdir?

En sık görülen tümörler timoma ve sinir kılıfı tümörleri ve lenfomalardır. Bunların dışında germ hücreli tümörler, hamartomlar, timik karsinoid, timik karsinomlar, teratom, nöroblastomlar, sarkoidoz gibi nadir tümörler görülebilir. Bazı durumlarda troid dokusu büyüyerek mediastene doğru uzanabilir.

Aşağıdaki resimlerde ön mediastende teratom olan bir hastamıza ait MR görüntüsü ve operasyonla çıkarttığımız teratom kitlesi görülmektedir.


Mediasten tümörlerinden bazıları iyi huylu bazıları ise kötü huyludur. Genellikle etraflarında bulunan damar ve nefes borusu ya da sinir yapılarına bası oluşturarak yakınmalar yaparlar.

Alttaki resimde 61 yaşında bayan hastamızda operasyonla çıkardığımız ön mediasten tümörü görülmektedir.


Timomalar en sık görülen mediasten tümörlerinden biridir.
Mediasten Kistleri Nelerdir?

Bronkojenik kistler, timik kistler, perikardiyal kistler, yemek borusu kistleri gibi oluşumlar görülebilir.

İçi sıvı dolu bu oluşumlar genellikle iyi huyludur. Kistik oluşumlar sıklıkla kuvvetli bası oluşturmadığından hastalarda belirgin yakınmalara sebep olmazlar.

Aşağıdaki tomografide bir bayan hastamızda arka mediastinal kistik lezyon görülmektedir. Ameliyat sonrası patoloji sonucu “bronkojenik kist” şeklindedir. Bu hastamızda kapalı (endoskopik) girişimle kist çıkartılmış ve 2 gün sonra hastaneden taburcu olmuştur.
Mediasten Tümör ve Kistlerinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kistik hastalıklar hemen tamamen cerrahi olarak çıkartılmalıdır. Tümörler ise iyi veya kötü huylu oluşuna, etraftaki yapılarla ilişkisine ve hastanın genel durumuna göre ya cerrahi olarak çıkartılırlar ya da sadece tanı için girişim yapıldıktan sonra kemoterapi ve/veya radyoterapi ile tedavi edilirler. Bazı durumlarda ise tüm tedavi yöntemleri birlikte kullanılabilir.Mediasten Kisti ve Tümöründe Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Ameliyat bazı durumlarda kist veya tümörün tamamen çıkartılması bazen de teşhis için gerekli olur. Tümör veya kistin baskı oluşturarak sebep olduğu durumları ortadan kaldırmak ve kötü huylu bir tümörün vücuda yayılmasını engellemek gibi sebeplerle cerrahi girişim gerekli olur.

Tümör veya kistin yerleşim yeri, iyi ya da kötü huylu oluşu, hastanın yaşı ve genel durumu ile ilgili olarak hastaların büyük çoğunluğunda aşağıdaki 2 yoldan biri kullanılabilir.Açık Mediasten Ameliyatı

Zorunlu olmadıkça bu operasyon şekli tercih edilmez. Bu yöntemde ya göğüs kemiği ya da kaburgalar arası bölge açılır.Kapalı Mediasten Ameliyatı

Tek port Torakoskopi (VATS) Yöntemi 

Göğüs kafesi açılmadan gerçekleştirilen operasyon hastaya daha az zarar verici, daha az ağrılı ve hasta için daha konforludur.

    • Tek küçük bir kesiden kamera yardımıyla gerçekleştirilir.
    • Hastane yatış süresi 1-3 gündür.
    • Ağrı çok azdır.
    • Özel eğitim ve tecrübe gerektirir.Mediasten ameliyatı komplikasyonları nelerdir?

Mediasten önemli bir bölgedir ve ameliyatlar önemli cerrahi tecrübe gerektirir. Hastaların ilave hastalıklarının olup olmaması, tümör veya kistin özelliğine bağlı olarak farklı riskler oluşabilir. Bunların başında operasyon sırasında kanama, sinir (nörojenik) tümörlerinde sinirlerde hasar oluşması, enfeksiyon, tekrar ameliyat etme ihtiyacı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bütün bu durumlar önceden bilinerek gerekli tedbirler alınarak riskler en aza indirilmelidir.Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

Macchiarini P, Ostertag H (February 2004). “Uncommon primary mediastinal tumours”. Lancet Oncol. 5 (2): 107–18. doi:10.1016/S1470-2045(04)01385-3. PMID 14761815.

Davis RD, Oldham HN, Sabiston DC (September 1987). “Primary cysts and neoplasms of the mediastinum: recent changes in clinical presentation, methods of diagnosis, management, and results”. Ann. Thorac. Surg. 44 (3): 229–37. PMID 2820323.

Kuo TT (2001). “Classification of thymic epithelial neoplasms: a controversial issue coming to an end?”. J. Cell. Mol. Med. 5 (4): 442–8. doi:10.1111/j.1582-4934.2001.tb00182.x. PMID 12067481.Hasta öykülerimize göz atın!

Ahmet Yılmaz

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/3-santimlik-delikten-akciger-ameliyati-333918   Akciğer operasyonlarında kaburgalar kesilerek yapılan açık...

Devamını oku
Hakkı Engin Erenel

Akciğer Kanseri Tedavi Öyküm Yazan: Hakkı Engin Erenel...

Devamını oku
Bueka Berişvili

26 santim uzunluğunda tümör 10 yaşında Gürcistanlı Bueka...

Devamını oku
Yordanka ve Hristo Mihaylovi

Akciğer kanseri ameliyatımın öyküsü “hayatımın kadınını bana tekrar...

Devamını oku
Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği

Bilgi ve Randevu İçin

76 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
HÜSEYİN ARIKAN
7 yıl önce

Hocam 3 yıl önce medıastane bölgesinden 3 adet tımık kist çıkarıldı 7 ay sonra aynı bölgede 3.5cm civarında bir kist olduğu söylendi bu kistler kısa sürede bukadar büyürmü nasıl bir tedevi yöntemi yürütebiliriz.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  HÜSEYİN ARIKAN
7 yıl önce

Gerçek timik kistlerin nüks etmesine dair tıbbi literatürde veri bulunmuyor. Daha önceki patoloji raporunuz timik kist ise şu anda ortaya çıkan durum ameliyat sonrası ortaya çıkan bir değişiklik olabilir. Eğer bu gerçek bir timik kist ise videotorakoskopik olarak çıkartılması gerekiyor. Tekrar nüks olması beklenmez. Acil şifalar dilerim.

harun
7 yıl önce

hocam eşim 32 yaşında (papiller ca),2009 da total troidektomi ve devamında sag sol boyun diseksiyonları geçirdi.Şimdi ise sol boyun diseksiyonu ile beraber açılan göğüs kafesinin temizlenmesinden sonra kalan lenf nod ları var.Şimdi ise bt sonucunda sol servikal zincirde ve submandibuler-submental yerleşimlerinde patolojik boyuta ulaşmayan ancak şekil-opklaşma itibarı ile primer hastalık tutulumu yönünden şüpheli lenf nodları, paratrakeal muhtemele metastatikk lenf nodları,sağ imnternal mammarian metastatik lenf nodu ve akciğerde stabil milimetrik nodüller saptanmıştır.
Ayrıca çekilen pet sonucundada : Trakea ön sağ kesimde iki ayrı alanda sağ suprallaviküler bölge medialinde üç ayrı küçük og,dakta ve manibrium sterni sağ yanda nodüler lezyonda patolojik aktivite artışları izlendi..
Hocam sormak istediğim yapılacak olan göğüs ameliyatı riskleri nelerdir.Bize sesi yitirme ve nefes için delik açılma ihtimallerinin risk olabilecek konu olduğunu söylediler..Risk oranı iyi bir cerrahi müdahele için nedir sizin görüşlerinizi alabilrmiyim.Ameliyat için karar verme konusunda kararsız kaldık isterseniz bu şeklilde takibini yapalım dediler.Ne önerirsiniz.Yardımcı olursanız sevinirm.

e mail.::[email protected] yada [email protected]

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  harun
7 yıl önce

Harun bey, papiller ca sonrası nüks durumunda bu tür operasyonları zaman zaman uygulamamız gerekiyor. Burada tümörlerin çıkartılması sonrasında ses tellerine giden sinirlerin hasar görmesi zaman zaman görülen bir durumdur. Eğer sağ ve sol her 2 sinir de hasra görürse hastanın nefes almasının tek yolu trakeostomidir (delik açılması). Bunlar kanserli dokuların çıkartılması ameliyatı sonrası olasılıklar. Eğer bu olasılıklar var diyerek bu ameliyatı istemezseniz bu durumda da kanser nedeniyle hastanın hayatı büyük bir şekilde tehdit altında oluyor. Karar verirken hasta, hasta yakınları ve cerrahlar bunları ayrıntılı olarak konuşuyoruz. Karar sizlere ait oluyor. Acil şifalar diliyorum.

Burhan Atik
7 yıl önce

Hocam merhabalar mediastende ve akciğerde yerleşen hidatik kist lerle ilgili iki kere açık cerrahi operasyon geçirdim ve su anda tekrar ameliyat olmam gerekiyor çünkü kistler nuksetti laparoskopi ile yapılması mumkunmudur?Bu kistler patladığı zaman beni anaflaksiye sokuyor 4 kere anafilaktik şok geçirdim nuks etmemesi için ne yapmam gerekir sürekli ameliyat olup duracak miyim?Lütfen beni aydınlatır misiniz …

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Burhan Atik
7 yıl önce

Burhan Bey, evet bu kistler için biz hemen sadece endoskopik (torakoskopik-kapalı) operasyon olan VATS yöntemini uyguluyoruz. Andazol adı verilen ilacı kullanmanız ve bundan 3 ay sonra operasyon olmanız gerekir. Acil şifalar dilerim.

Nevnur aydin
7 yıl önce

Merhabalar Hocam
Anterior mediasten de sol tarafı dolduran 64×65×70 mm boyutunda içerisinde yağ dokusu alanları bulunan düzgün sınırlı solid kitle mevcuttur (timolipom a? ) kitle ana pulmoner arter sol komsulugunda olup ana pulmoner arteri sağa doğru hafif komprese etmektedir. Aradaki planlar kapanmıştır. Arkus aorta sol ön duvarı kitleye temas etmekte olup aradaki planlar kapanmıştır. Kitle sınırları düzgün. Kitle inferiorunda sol ventrikul üst duvarı mevcut olup arada ki yağlı plan kitle orta bölümünde kapanmıştır.
Diye yazio ve geciktirmeden ameliyat olmam gerektiğini söylüyorlar ve ameliyatın riskli olduğunu söylüyorlar ben de korkuyorum yeni doğum yaptım 46 günlük bebeğim var. Ameliyat konusunda kararsız kaldım sizce ameliyat gerekli mi yardimci olursaniz çok sevinirim Hocam

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Nevnur aydin
7 yıl önce

Nevnur Hanım, bu kitle için ameliyat olmanız gerekiyor. Ameliyatı biz sadece tek port VATS denilen kapalı operasyon ile gerçkeleştiriyoruz. Riski olmayan hiç bir ameliyat mevcut değil. Ancak, bizim gibi tecrübeli cerrahi ekibin olduğu merkezlerde bu operasyon yüksek risk taşımaz. Acil şifalar diliyorum.
Merkezimize (Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı) baş vurmak isterseniz bölüm yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321519734 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz.

selda ak
7 yıl önce

Hocam iyi aksamlar , babam timoma hastasi radyoterapi ve kemoterapi aldi. Bu kist biraz kuculdu ancak karacigere sicramis, yogun bi kemoterapi 6 kür ancak kitleler kuculmedi. Hocam cok zor durumdayiz oksurugu devam ediyor ama gorustugumuz doktor yapilacak bi sey yok dedi tedavisi hakkinda ne yapmaliyiz sice bu asamada.teşekkur eder iyi çalışmalar dilerim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  selda ak
7 yıl önce

Selda Hanım, 4. evrede timoma’larda tek tedavi yöntemi kemoterapidir. Bu tedaviye yanıt alınamadığı durumda ne yazık ki dünyada tıbbın elinde başka bir tedavi seçeneği mevcut değildir. Acil şifalar diliyorum.

alihan demir
7 yıl önce

hocam iyi akşamlar yaşım 45 göğüste hafif ağrım vardı birde 20 yıldır sigara içtiğim için doktor toraks bt çektirdi sonucu aldım gösterdim 3 ay sonra tekrar gel dedi ama içime kuşku düştü strese girdim çıkan sonuç şöyle siyah çıkanları yazıyorum
mediastende kısa aksı santim sınırından küçük birkaç adet lenf nodu izlenmiştir
sağ akciğer üstlobda milimetrik boyutlu. MIP kesitlerde belirgin birkaç adet nodül izlenmiştir
sol majör fissürde iki adet milimetrik nodüler kalınlaşma izlenmektedir
hocam çok korkuyorum yorumlarsanız sevinirim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  alihan demir
7 yıl önce

Alihan Bey bu raporda endişe edilecek bir durum söz konusu değil. Sigara öykünüz nedeniyle 55 yaşından sonra her yıl 1 kez tarama amaçlı BT çekilmesi gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

alihan demir
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

—–hocam iyi akşamlar yaşım 45 göğüste hafif ağrım vardı birde 20 yıldır sigara içtiğim için doktor toraks bt çektirdi sonucu aldım gösterdim 3 ay sonra tekrar gel dedi ama içime kuşku düştü strese girdim çıkan sonuç şöyle siyah çıkanları yazıyorum
mediastende kısa aksı santim sınırından küçük birkaç adet lenf nodu izlenmiştir
sağ akciğer üstlobda milimetrik boyutlu. MIP kesitlerde belirgin birkaç adet nodül izlenmiştir
sol majör fissürde iki adet milimetrik nodüler kalınlaşma izlenmektedir
——hocam bugün yeniden toraks bt sonucu aldım ilk çektirdiğimden beri 3 ay geçti sonuç şöyle
her iki akciğerde bir önceki incelemede saptanan nodülde fark saptanmamıştır.milimetrik boyutlu olarak izlenmektedir yazıyor
daha önce mediastende gözüken 1cm sınırından küçük birkaç adet lenf nodülü bu raporda yazılmamış iyileşmişmi yoksa raporun yorumu farklımı rica etsem hocam yorumlarsanız
ALLAH sizden razı olsun ilgilendiğiniz için

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  alihan demir
6 yıl önce

Burada düzelme görülmüş. Endişe dedilecek bir durum yok.

Şeyhmus Yılmaz
6 yıl önce

Hocam merhabalar… Yaklaşık 2 ay önce sadece Mediastinal yerleşimli Nonseminomatöz germ hücreli tümör teşhisi kondu bana. O günden beri kemoterapi alıyorum 3. kür bitti 4. küre önümüzdeki hafta başlayacağım. Beta hcg tedaviden önce 30 şimdi 0,1000
AFP tedaviden önce 12270 şimdi 100 e düştü. (Doktorum 1-2 hafta içerisinde sıfırlanır dedi)
LDH tedaviden önce 1058 şimdi 220 e düştü.

08.03.2016 tarihinde çektirdiğim Pet/ct raporum ise şöyle:
Beyinde ve baş boyun bölgesinde patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemiştir.
Sol akciğer üst lob anterior, superior linguler, inferior linguler segmentleri ve ön mediasteni dolduran lateralde kostal plevraya oturan ve medialde ise damarsal yapılar-perikard ile sınırları net ayırt edilemeyen kalbi sağa iten yaklaşık 122x114x164 mm boyutlarında (önceki boyut; 167x120x198) yer yer hipometabolik alanlar içeren (nekroz) düzensiz sınırlı yumuşak doku kitlesinde malignite düzeyinde artmış FDG tutulumu mevcuttur (SUV max;5.8, önceki; 12.1, önceki PET/BT ile karşılaştırıldığında lezyonun boyutlatında ve metabolizmasında azalma izlenmiştir, regresyon).
Sol akciğer alt lob posterobazal segmentteki atelektazik alanlarda patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemiştir (SUV max; 1.5)
Önceki PET/BT de sol hemitoraks posteriorunda izlenen hipometabolik sıvı güncel görüntülemede izlenmemiştir. (regresyon)
Sol akciğer parankiminde patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemiştir.
Bilateral aksiller lenf nodlarında patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemiştir.
Batında ve pelvikste patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemiştir.
Bilateral inguinal lenf nodlarında fizyolojik sınırlarda FDG tutulumu mevcuttur.
Kemik yapılarda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.
Görüntülenen diğer tüm vücut bölgelerinde radyoaktif maddenin normal fizyolojik dağılımı mevcuttur.

Doktorum ile görüştüğümde artık ameliyatın mümkün olduğunu sadece ameliyatın riskleri üzerine değerlendirme yapmak gerektiğini söyledi. Sormak istediğim birkaç soru var.
1. Ameliyatı zaman kaybetmeden yapmak istiyorum çünkü ameliyatım ne kadar gecikirse kemoterapiye maruz kalacağım süre uzayacak, zaten benim tümörüm de kemoterapi ile yok olacak gibi durmuyor. Bu boyutlarda bir tümör için ameliyat riskli mi ?
2. Bekleyip 2 ay daha kemoterapi alsam en fazla birkaç cm lik küçülme olur ama kemoterapi alınca kendimi çok kötü hissediyorum sizce kemoterapi alıp beklemeye değer mi ?
3. Bu boyutlardaki bir tümör için kapalı amaliyat (VATS) mümkün mü ?
4. Vats olmasa açık ameliyat olsam ne kadar sürede taburcu olurum ve ne kadar süre sonra normal yaşantıma dönebilirim ?

Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Şeyhmus Yılmaz
6 yıl önce

İlave kemoterapi almanız ameliyatınızı güçleştirir. Bu operasyon için açık ameliyat yöntemi tercih edilmelidir. Taburcı-uluk süreniz ameliyatı gerçekleştirecek ekibin bu ameliyat üzerindeki tecrübelerine ve hastanenin şartlarına bağlıdır. HAstanemizde ortalama taburculuk süresi 4 gündür. Acil şifalar dilerim.

Şeyhmus Yılmaz
6 yıl önce

Merhabalar sayın koskoca Maslak Acıbadem hastanesindeki PROF. DR. Semih Halezeroğlu size sormak istediğim birkaç soru var cevaplarınızı kendinize saklarsınız.
1. Kardeşi kemoterapi gören içi sızladığı kardeşi için en iyisini yapmaya çalışan ve bu yüzden en iyi doktora maddi durumunu aşsa da giden bir bayana ajitasyon yapmayın diyecek kadar bir insanın kalbi bu kadar taşlaşabilir mi?
2. Bu taşlamış kalbin ve kibirin tedavisi var mıdır? 100 bin tl gibi bir bütçe yeterli mi?
3. Bugün küçük düşürdüğünüz ablam benim tümörüm ve canımdan da önemli böyle duyguları paranızla satın alabiyor musunuz?

Tümörümün nasıl bu kadar büyüdüğünü sormuşsunuz. Özelde iki doktor devlet hastanesinde 3 doktor fakültede de doçent doktora göründüm hiçbiri tümörü farketmedi hepsinin ortak özelliği sizin gibi kibirli olmalarıydı. Hepsi kas ağrısı deyip geçiştirdi.
Doçent doktor benden anemnez alırken ağrıların gece seni uyandırıyor mu diye sordu ben de uyuyamıyorum ki uyandırsın dedim. Fazla abartıyorsun fazla depresifsin (sizin ajitasyon lafınıza eşdeğer) dedi. Oysa ben sadece derdimi anlatıyordum.

Dünyada bu ameliyatı sadece siz yapabiliyor olsanız ve bu ameliyatı yapmazsam ölecek olsam da sizin yanınızda ameliyat olmayacam. Sağlıcakla kalın…

Mustafa AKBAŞ
6 yıl önce

Merhaba Hocam,
Babam geçtiğimiz hafta (Kolan ca) dan ameliyat oldu (Yaş 54). Kalın bağırsağın bir kısmı ve karaciğerde 2 parça alındı. Bu arada ameliyat öncesi Toraks BT incelemesinde ” Sol anterior Mediastende 65*38 mm boyutunda içerisinde Kalsifikasyon izlenen kitlesel lezyon mevcuttur. Pnömotoraks veya Hemotoraks ve Plevral effüzyon saptanmadı.” Bu durumun kolon ca ile ilgisi var mı?
Kolon ca nedeni ile tedavi göreceği için Mediastendeki bu durumu ne zaman tetkik ettirmeliyiz? sizce nasıl bir sıralama/ yol izlemeliyiz? Vereceğiniz değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Mustafa AKBAŞ
6 yıl önce

Bu mediasten tümörü için en hızlı şekilde donanımlı bir merkeze baş vurup tecrübeli bir göğüs cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Bunun kolon ca ile ilgisi yok. Kemoterapi sürecinden önce bu tetkik edilip tedavisi / takibi planlanmalıdır. Geçmiş olsun.

Alper karakas
6 yıl önce

Saygideger hocam mediastende 1 sene once olusan 14mm lik lenf nodunun buyuyup buyumedigi tum vucut mrg yontemiyle takip edilebilirmi
Saygilarimla

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Alper karakas
6 yıl önce

Hayır. Tüm vücut MR bu lenf nodu hakkında hiç bir bilgi veremez. Kontrastlı toraks bilgisayarlı tomografisi gerekir.

Esma
6 yıl önce

Iyi günler hocam. Tükürük bezi kanseri adenoid kistik karsinom .akciger metastaz var 2 tane. 6 ay kemo 1 kür bitti ancak ilerleme görüldü. Sonuçlarda mediastinumda 26 cm lam gozlemistir gibi bir ifade var.bu ne demek .Ve hastanın 25-30 senelik bir nefes darlığı şikayeti var hasta bayan ve 43 yaşında.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Esma
6 yıl önce

26cm olmaz, bu 2.6cm olmalıdır. Hastaya ait PET-BT görülerek kemoterapiye rağmen ilerleyen bu durum için nasıl bir tedavi uygulanabileceğine karar verilebilir. Geçmiş olsun.

filiz
6 yıl önce

hocam iyi akşamlar ben akciğer tomografisi çektirdim değerlendirmede: Anterior mediastende 23*16mboyutlarında üçgen şekilli yağ ve yumuşak doku dansiteleri barındıran lezyon izlenmiştir(timik membran?)yazıyor tehlikeli bir durum varmı sorma istedim Cevaplarsanız çok sevinirim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  filiz
6 yıl önce

Filiz Hanım, bunun timus bezinin kalıntısı olması muhtemel. Eğer adalalerde çabuk yourlma, yutma güçlüğü ve çift görme gibi yakınmalarınız yoksa önemli bir durum değil. Nöroloji ve göğüs cerrahisi bölümleri ile görüşün. Geçmiş olsun.

Münevver
6 yıl önce

hocam merhaba 1 hafta once babamın tomografi sonucunda sağ akciğer üst lob apikalde yaklasik 3×4 cmlik duzensiz sınırlı kitle sol akciger üst mediastende 5×6 cmlik kitle görüldü. pet ct de herhangi bir yayilma yok biyopsi yapıldı ancak netice 15 gun sonra cikar ben cok merak ediyorum kaçıncı evre olabilir. iyi çalışmalar..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Münevver
6 yıl önce

PET-BT raporunuzdaki ayrıntılara göre ve biyopsi sonucunuz çıkınca evre belirlenecektir. Geçmiş olsun.

munevver
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
5 yıl önce

hocam pet sonucu temiz yani organlara sicramadi ama 3. evre akciğer kanseri dedi doktor (küçük hucreli olmayan tür) kemoterapi yapılacak. organlara sicramadiysa neden 3. evre yasam suresi ortalama kac yil olur

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  munevver
5 yıl önce

3. evre akciğer kanseri hakkında bilgi için lütfen https://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-ucuncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızı ziyaret ediniz. Acil şifalar dilerim.

ceren
5 yıl önce

Bilgisayarlı Tomografi
yi akşamlar hocam annem KOAH ve bronşektazi hastası hiç sigara içmedi ve 56 yaşında BT çektiriyor 6 ayda 1 sonucu şöyle: Kardiyotorasik oran normalin üst sınırındadır. Perikardiyal efüzyon izlememiştir. Mediastende 1 cm yi geçmeyen birkaç adet lenf nodu mevcuttur. Trakea ve ana bronşlar açıktır. Akciğer parankim penceresinden yapılan değerlendirmede her iki akciğerde sol akciğer alt lobda daha belirgin olmak üzere peribronşiyal kalınlaşmalar izlenmiştir. Sol hemitoraksta volüm kaybı izlenmek ile birlikte sol akciğer alt lobda hava hapsi ile uyumlu görünüm mevcuttur. Alt lobda bazalde mukus impaksiyonlarına ait olabilecek sentri asiner nodüler dansite artımları izlenmiştir ve lingula inferior segmentte sekel fibrotik değişimler mevcuttur. Aktif pnömonik infiltrasyon plevral efüzyonsaptanmamıştır. Kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler mevcuttur. Hrct incelemede akciğer parankimineyönelik değerlendirmede toraks BT incelemede tanımlanan bu bulguların dışında akciğer parankiminde intersitisyel ya da alveoler paten bulgusu saptanmamıştır. Koronal ve sagital düzlemde elde olunan reformat BT kesitlerde ek bulgu saptanmamıştır. Ayrıca sintigrafiçekildi şu yazıyor :Sol akciğerde genel olarak perfüzyon azalmıştır sol akciğer periferinde multipl küçük subsegmentler perfüzyon defektleri izlenmiştir. Sağ akciğerde aktivite dağılımı homojen olup belirgin bir perfüzyon defekti izlememiştir. Ventilasyon sintigrafisinde sol akciğerde perfüzyon defekti alanlarına gaz girişide izlememiştir (match defektleri) yazıyor. Ayrıca balgam örneğinde şunlar yazıyor : Balgam örneği alındı: 25 üzeri PNL Gr (-) basil Gr labil kok görüldü. Mikroorganizma üremiştir. Mikroorganizma isminde Haemophilus influenza.Bronkoskopi yapıldı tüm lob ve segmentleri açık görüldü yazıyor.patolojide de malinin yönünden negatif bronş lavaj sıvısı yazıyor. Hocam emboli için tedavi olmalı mı bizi nasıl bir tedavi bekliyor şimdiden teşekkür ederim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ceren
5 yıl önce

Ceren Hanım, bu BT raporunda bronşektazi mevcut değil. Perfüzyon defekti olması mutlaka tedavi gerektiren bir emboli anlamına gelmez. Hastanın nefes darlığı, göğüs ağrısı yakınmalrı varsa, kan gazında bozulma varsa ve D-Dimer testi yüksekse antikoagulan tedavi gerekebilir. Acil şifalar dilerim.

Ceren
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
5 yıl önce

Sevgili hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Raporda yazan mediastende lenf nodunun bir önemi yok değil mi çünkü bir doktor ameliyat veya kemoterapi derken diğer doktorumuz sadece 6 ayda 1 röntgen yılda 1 de bilgisayarlı tomografi yeterli dedi o yüzden bit tarafımız kuşku içinde kaldı.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ceren
5 yıl önce

Ceren hanım, daha ileri bir değerlendirme yapmamı isterseniz dilediğiniz zaman randevu alarak tüm tetkiklerinizle birlikte hastanemize başvurmanız mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

ÖZGÜR ERDAŞ
5 yıl önce

HOCAM ANNEMİN BT RAPORU EKTE
BİYOPSİ VE PET SONUCUNU BEKLİYORUZ
SİZİNLE TEMASA GEÇMEK İSTİYORUM
SONUÇLAR ÇIKINCA RANDEVU ALIP GELMEYİ PLANLIYORUM.

YAŞ :58-KADIN
Tetkik:TORAKS BT
Klinik bilgi: Meme ve endometrium Ca öyküsü olan (14 yıl önce ) hasta boyun ve yüzde 2 haftalık şişlik mevcut.Kitle ?
Bulgular :
Sağ akciğerde toraks girimi düzeyinden ön arka çapı en geniş olduğu yerde 80 cm ,transvers çapı yaklaşık 6 cm olan lobule konturlu , olasılıkla vena kava süperior ve brakiosefalik veni invaze etmiş,interkostal aralıktan anteriorda pektoral kasa uzanan ve burayı invaze eden , mammrian vasküler ve lenfatik zincire de invazyon gösteren kitle lezyonu mevcuttur.Venöz obstrüksiyona bağlı mammarian ven ve azigoz veninde dilate görünüm dikkati çekmektedir.Sağda minimal plevral efüzyon mevcuttur.
Olasılıkla sinir hasarına bağlı sağ diyafram eleve görünümündedir. Buna bağlı sağ akciğer alt zonlarda lineer atelektaziler mevcuttur. .Havalanan akciğer alanlarında infiltrasyon ve yer kaplayan lezyon saptanmamıştır.
Kemik yapılarında yaşa bağlı dejeneratif değişikler izlenmektedir. Her iki srrenelde yer kaplayan lezyon saptanmamıştır.
Karaciğer sol lobda izlenen hipodens lezyon 2013 tarihli BT incelemesi ile benzer şekildedir.
Mediastende belirgin bir patolojik boyut ve görünümde lenf nodu saptanmamıştır.
Sonuç:
1.Sağ toraks girimi düzeyinde anteriorda pektoral kasa, interyal mammarian zona,olasılıkla vena kava süperior ve brakiosefalik vena invazyon gösteren kitle lezyonu.
2.Venöz obstrüksiyona bağlı azigoz ve mammarian vende dilatasyon ,sağda minimal plevral efüzyon,olasılıkla sinir hasarına bağlı sağ diyafranda eleve görünüm izlenmektedir.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ÖZGÜR ERDAŞ
5 yıl önce

Sayın Erdaş, sağ akciğer üst alanda büyük bir tümör mevcut. Tümörün damarlara doğru uzanması ve bunları tıkaması nedeniyle yüz ve boyun bölgesinde şişlik oluşmuş (vena kava superior sendromu).
Kanserin türü küçük hücreli değil, PET’de diğer organlara yayılma yoksa, ayrıca radyoterapi ve kemoterapiden sonra belirgin düzelme sağlanabilirse çekilecek yeni filmlerle ameliyat için yeniden değerlendirme yapılabilir. Dilediğiniz zaman randevu alıp tüm tetkiklerinizle hastanemize başvurabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Acil şifalar dilerim.

Semih
5 yıl önce

Hocam mr toraks sonucumuz

Sağ akciğerde bazal kesimde intermediat bronşu obstrükte eden 5 cm çapında kitlesel lezyon izlenmektedir.kitle periferinde sağ akciğer alt lob kollabe görünümdedir
Kitle mediastene invaze görünümdedir.Kitle lezyonun parikarda ve inferior pulmoner vene invaze olduğu görülmektedir.

Sağ Atrium ile kitle arasında yağ doku planları silinmiştir.sağ atriuma invazyon şüphesi

Sağ Plevral kavitede 3,5 cm çapa ulaşan efüzyon izlenmektedir.

Mediastinal diğer yapılar olağandır
Diğer akciğer parankim alanları normaldir.

Kemoterapi aldık 3 kür doktor fayda sağlamadığını söyledi.göğüs ve kardiyoloji cerrahları ameliyat kararı aldılar.tereddütlerimiz var kalbe yakın bir noktada tümör.hücre tipi skuamöz hücreli korsinom ne yapmak gerekir Işın tedavisiyle de riskli olduğunu söylüyor doktorlar

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Semih
5 yıl önce

Tecrübeli bir cerrahi ekip tarafından ve gerekli donanımlara sahip bir hastanede uygulanması durumunda bu ameliyatın riski yüksek değildir. Acil şifalar dilerim.

Yusuf
5 yıl önce

İyi huylu 5 cm lik mediastane bölgesindeki bir kist akciğer zarında su toplamasına neden olabilir mi?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Yusuf
5 yıl önce

5cm çapında bir kist göğüs boşluğunda su toplanmasına sebep olmaz. Her 2 hastalık durumu da aynı sebepe bağlı olabilir.

Emin
5 yıl önce

merhaba hocam yaşım 25 , BT raporum:

Vertebra end platolarında yer yer schmorl nodül formasyonları izlenmiştir. Sol 10. kot posterior yayında milimetrik boyutlu sklerotik odak izlenmiştir(izole kemik adacığı?)

Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp boşlukları doğaldır.

Sağ parakardiyak yağ planları içerisinde yaklaşık 7.5x8x10 cm boyutlarında basıya sekonder vena kava süperiorda belirgin darlığa neden olan komşu sağ akciğer parankiminde kompresyon atelektazisinin dikkati çektiği asendan aorta-pulmoner trunkus komşuluğunda anterior mediastinal-retrosternal yerleşimli kitle izlenmiştir. Neoplazik yumuşak doku ile uyumlu değerlendirildi.

Bunun dışında akciğer parankim alanlarında aktif infiltrasyon yada kitle lezyonu saptanmamıştır.
Nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyim? Cerrahi müdahale ile alınabilirmi? PET taramasına gerek var mıdır?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Emin
5 yıl önce

Emin merhaba, ön mediasten denilen bölgede ortaya çıkan bu 10cm çapında tümör son derece önemli bir durumdur. Lenfoma olasılığı mevcut , ancak bilgisayarlı tomografiyi görmeden sadece bu rapor üzerinden “ön teşhis” dahi yapılamaz. Merkezimize başvurman mümkünse bunu hızlı şekilde yapmanda fayda var. Değilse lütfen acilen bu konuda tecrübeli başka bir merkeze başvur. Geçmiş olsun dileklerimle.

Murat
5 yıl önce

Hocam mrb…çekilen toraks bt de….her iki akciğer de nodüler oluşum mevcut değil her iki hilusta normal vasküler ve bronşial yapilar mevcut olup patoloji oluşum mevcut değildir…medistinal aksiel kornalar ve sagital kesitler de.incelenmis olup üst ve alt ön ve arka normal olup patolojik bir oluşuma rastlanmamıştır…medistinal yağlı plan heterojen dir..özafagus ve trakeya basi yapan intra yada ekstra trakeal vaya özafajial kitlesel oluşum görülmemiştir. Büyük damarlar ve kalp normal görünümleri. Sonuç. .medistinal yagli plan heterojen dır. .bu nedemek hocam…saygılarımla

Murat
Yanıtlandı:  Murat
5 yıl önce

Sanırım çok yoğunsunuz hocam normalde sorulara hemen dönüş yaparsanız da

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Murat
5 yıl önce

Demek ki daha önceki değerlendirmeleri okumuşsunuz. Hasta hakkında bilgi verilmeyen raporlara değerlendirme yapmadığımı da görmüş olmalıydınız. Raporunuzu doktorunuza danışınız.

yusuf
5 yıl önce

Hocam göğsümün sağ tarafı ve arka kürek kemiğim ağrı nedeniyle doktora gittim. tomografi çekildi.sonucu ise ;
Mediadtinal ana vasküler yapılar normaldir.
KTİ artmıştır
Trakea orta hattadır. trakea ve her iki ana bronş açıktır
Mediastinal ya da hiler yerleşimli patolojik boyut artışı gösteren lenf nodu izlenmemiştir.
Kesitler akciğer parankim penceresinde değerlendirildiğinde;her iki akciğerde mozaik perlüzyon paterni izlendi.
Her iki akciğer parankiminde aktif infiltrasyon ya da kitle imajı izlenmemiştir.
Plevral kalsifikasyon kalınlaşma veya effüzyon izlenmemiştir
Kemik yapılar doğal görünümdedir.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  yusuf
5 yıl önce

Normal bulgular gösteren bir tomografi raporu. Sağlıklı günler

öyküm
5 yıl önce

Merhaba babam 67 yaşında.kömürlük temizleme sonucu tıkandı.hastaneue gittik ve akciğerde iltihap olduğu söylendi.bilgisayar tomografi sonuçları şöyle ;İnceleme aksiyel düzlemde iv kontrastsız yapılmıştır.Trakea hava sütunu orta hatta olup ,her iki hemitoraks simetrik olarak havalanmaktadır.Asendan aprta çapı 41 mm olup artmıştır.pulmoner arter çapları artmıştır.Arkus aortada ve koroner arterlerde kalsifiye atherom plakları izlenmektedir.Mediastende büyüğü istasyon 4R olan kısa aksı 15 mm ölçülen multipl lenf nodları izlenmiştir.Parankim penceresinde yapılan incelemede sağ akciğer üst lob apikal posterior segmentte , üst kob posterior segmente giden bronş onstrüksiyonunun izlendiği santralden perifere doğru uzanan en geniş yerinde yaklaşık 56 mm ölçülen lobüle yapıda komşuluğunda bazısı buzlu cam dansitesinde multipl milimetrik nodüller ve tree in bud infiltrasyonlar bulunan lezyon mevcuttur.Olgunun tm açısında bronskopik değerlendirilmesi önerilir.İnceleme alanına giren üst batın kesitlerinde belirgin patoloji saptanmadı.
sonuçlar böyle hocam doktor 1 ay önce korkulacak bişey yok dedi şuanda gerekli tetkikler yapılmalı diyor.ben sizin fikrinizi almak istiyorum..Babam lenf ya da akciğer kanseri mi çok endişeliyiz..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  öyküm
5 yıl önce

Bu tomografi raporuna göre hastaya EBUS adı verilen bronkoskopi işlemi yapılıp biyopsiler alınması gerekiyor. Burada çıkacak sonuca göre teşhisiniz kesinleşir ve uygun tedavi yöntemi planlanır. Geçmiş olsun.

Hicran
5 yıl önce

Merhaba hocom tasım 23 sigara alkok kesinlikle kullanmadım. Biyopsi raporu henüz çıkmadı pet raporum. Solda daha belirgin olmak üzere bilateral tonsiller fossada artmış metabolik aktive tutulumu (suvmax:8.01) izlenmiştir. Sol supraklavikürler yaklaşık 7×5 mm boyutlu lenf nodunda artmış aktivite tutulumu (suvmax:2.60) izlenmiştir. Prevaskürler (suvmax:10.29), sağ üst-alt paratrakeal (suvmax:7.32) lenf nodlarında artmış metabolik aktivite tutulumları mevcuttur. sağ hilusu sağ alt paratrakeal ve subkarinal mesafeleri büyük oranda dolduran, karinadan itibaren sağ ana bronş ve dallarını çevreleyerek daraltan , sağ pulmoner arterden ve inen aortadan sınırları ayırt edilemeyen yaklaşık 8x5x6 cm boyutlu kiyleye ait artmış metabolik aktive tutulumu (suvmax:10.96) izlenmiştir. Sağ akciğerde alt lobda izlenen kollaps/konsolidasyon alanında diffüz ılımlı artış metabolik aktive tutulumu (suvmax:2.11) gözlenmiştir. YORUM. sağ akciğerde-mediastende tanımlanan kitle lezyonunda ve mediastinal lenf nodlarında malignite ve metastaz ile uyumlu artmış FDG tutulumları saptanmış olup histopatolojik verifikasyonu önerilir.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hicran
5 yıl önce

Bu bulgular lenfoma denilen hastalıkla ilgili olduğunu düşündürüyor. Biyopsi sonucuna göre teşhis ortaya çıkınca eğer lenfoma olduğu kesinleşirse hematoloji uzmanı tarafından tedavi ve takip gerekecektir. Geçmiş olsun.

Hicran
Yanıtlandı:  Hicran
5 yıl önce

Uzman doktorlarımızın görüşü kanser yönünde. Biyopsi sonucu haftaya çıkacak. Nasıl bi yol izlicem bilmiyorum

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hicran
5 yıl önce

Biyopsi sonucunuz çıkınca size gerekli tedavi planları anlatılacaktır. Geçmiş olsun.

firuze
5 yıl önce

hocam merhaba
annem 52 yaşında annesini akciger ca babasını lenfomadan kaybetti.
hic sigara icmemekle birlikte 16 yıl sogara icilen ortamda calisti
kendisi iki kaburga arasinda sabahları gecmeyen agrılar sonucu kontrastsız bt toraks rapofunda siyah yazılı raporu yaziyorum
en büyügü sağ akciger orta lobda medial segmentte bilateral multiple duzgun konturlu solid 8mm parankimal nodül
hocam bu sonucla birlikte annem moral olarak bitti hergün agri cekiyor kollari uyusuyor boynuna kulaklarina vuran agrilari var sirtim agriyor diyor
3 ay dolmak uzere yeni toraks bt cekilecek
baska ne yapmamizi onerirsiniz tümör markerlar bir bilgi verir mi metastaz olabolir mi ? 😢kucuk bir ilcede yasiyoruz onkoloji yok maddi durumumuz iyi degil meslegimden ihrac oldum. Allah kimseyi caresiz birakmasin. Basimizda babamiz yok annem 21 yasinda dul kaldı.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  firuze
5 yıl önce

Her iki akciğerde çok sayıda nodülün görüldüğü bir kaç hastalık var. Bunlardan en olumsuz olan daha önce geçirmiş olduğu bir kanserin akciğere yayılmasıdır. Eğer annenizde daha önce geçirilmiş bir kanser öyküsü yoksa endişe etmeniz gereksiz.
Yeni BT’de nodüller değişmemiş veya sayısı artmışsa hastalığın sebebini anlamak ve tedavisini gerçekleştirmek için mutlaka bir göğüs hastalıkları hastanesi ya da bu konuda tecrübeli bir göğüs hastalıkları kliniğine başvurmanız gerekir.

Hicran
5 yıl önce

Merhaba hocom tasım 23 sigara alkok kesinlikle kullanmadım. Biyopsi raporu henüz çıkmadı pet raporum. Solda daha belirgin olmak üzere bilateral tonsiller fossada artmış metabolik aktive tutulumu (suvmax:8.01) izlenmiştir. Sol supraklavikürler yaklaşık 7×5 mm boyutlu lenf nodunda artmış aktivite tutulumu (suvmax:2.60) izlenmiştir. Prevaskürler (suvmax:10.29), sağ üst-alt paratrakeal (suvmax:7.32) lenf nodlarında artmış metabolik aktivite tutulumları mevcuttur. sağ hilusu sağ alt paratrakeal ve subkarinal mesafeleri büyük oranda dolduran, karinadan itibaren sağ ana bronş ve dallarını çevreleyerek daraltan , sağ pulmoner arterden ve inen aortadan sınırları ayırt edilemeyen yaklaşık 8x5x6 cm boyutlu kiyleye ait artmış metabolik aktive tutulumu (suvmax:10.96) izlenmiştir. Sağ akciğerde alt lobda izlenen kollaps/konsolidasyon alanında diffüz ılımlı artış metabolik aktive tutulumu (suvmax:2.11) gözlenmiştir. YORUM. sağ akciğerde-mediastende tanımlanan kitle lezyonunda ve mediastinal lenf nodlarında malignite ve metastaz ile uyumlu artmış FDG tutulumları saptanmış olup histopatolojik verifikasyonu önerilir.

Patoloji sonucu çıktı. Brons mukoza örneklerinde inflame doku içinde yer alan belirgim diferansiasyon göstermeyen atipik hücre adaları saptanmıştır. Tanımlanan hücrelere immünhistokimyasal çalışmada pankeratin. Keratin 5/6 ve p40 ile diffüz pozitiftir. TTF-1 ve keratin negatiftif.
Tanı. Küçük hücreli dışı karsinom ön – planda nonkeratinize skuamöz hücreli karsinım ile uyumlu bronkoskopik biyopsi, konsültasyon. Hocam sonç bu 3 evre kötü huylu dediler yanlız. Bu sağ ana bronsum tamamen tıkalı olduğu için o bronsu açmak için ameliyat diyolar ben çok çok korkuyorum riskli diyolar herşeyin riski var biliyorumda pet raporunda göre kansızlıkta var. Sizce ameliyat olmam lazım mı siZin görüşleriniz benm için değerli hocam . hastane ankara sanatoryum

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hicran
5 yıl önce

Hicran merhaba, tıkalı olan nefes borusunun açılması büyük bir ameliyat değildir. Genel anestezi altında bronkoskopi ile bronş içindeki tümör temizlenip tekrar tıkanmasını önlemek için gerekirse stent konulacaktır. Tecrübeli doktorlar tarafından yapılınca riski yüksek değildir. Geçmiş olsun.

Hicran
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
5 yıl önce

Hocam önere bileceğiniz bi yer varmı ankarada . yada baska il farketmez çok korkuyorum.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hicran
5 yıl önce

Hicran, önce Ankara’daki doktorlarınla görüş. Bizimle görüşmek istersen İstanbul Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği için 02123043940 numaralı telefondan bölüm yardımcımıza ulaşıp randevu alman mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

erdem
5 yıl önce

İyi aksamlar hocam serebalve serebeller yapilarun incelemesinde patolijik 18f.fdg tutulumu izlenmemistir basboyun yapilarin incelendiginde patolojik 18f.fdg tutulumu izlenmemistir mediastinal yapilar ncelendiginde sag paratrakeal alandayaklasik 4.9×2.9×5,1 cm buyutunda sinirli belirgin hipodens monmetabolik kitle lezyonu izlenmistir diger mediastinal lenfatik istasyonlarda patolojik 18d. FDG tutulumu izlenmemistir toroks kesitlerinde her iki akciger parankiminde ve diger torokal yapilarda patolojik 18F.FDGtutulumu izlenmemistir abdominopelvik kesitlerde karacigerde her iki surrenal bezde ve diger Abdominpelvik yapilarda patolojik 18F.FDGtutulumu izlenmemistir iskelet sisteminde patolojik18F.FDG tutulumu izlenmemistir guruntu alanina giren diger vucut bolgelerinde patolojik 18F.FDG TUTULUMU İZLENMEMİSTİR yorum. Mediastende sag ust paratlakeal alanda duzgun sunirli belirgin hipodens nonmetabolik kitle lezyonu izlenmistir nekrotik lenf nodu kistik yumusak doku lezyonu kilinik kusku halinde bt takibi onerir hocam kitle yukarda nefes borusuna yakin yerde ameliyat diyor doktorlar cunku nefes borusuna baski yapiyormus

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  erdem
5 yıl önce

PET-BT bulguları nefes borusu yanındaki yaklaşık 5cm’lik kitlenin kötü huylu bir tümör olmadığını gösteriyor. Bu iyi bir bulgu. Bununla birlikte bu boyuttaki bir kitlenin nefes borusuna baskı yaparak hastada bazı yakınmalar sebep olması neredeyse kaçınılmazdır. Bu nedenle doktorlarınızın önerileri tamamen doğrudur. Kapalı yöntemle ameliyat (VATS) uygulandığında hastanız bu tümörden kolayca kurtulmuş olacaktır. Acil şifalar dilerim.

erdem
5 yıl önce

Hocam doktorlar acik ameliyat diyorlar koltuk altindan yapacaklarmis bide ameliyat riskli diyorlar hocam bide diktorlar yuzde 95 kotu bisey yok diyorlar kotu cikma itimali yuzde besmis size yazdim labaratuvar sonuclarina gore sizin dusunceniz ney simdiyden tesekurler sogolun

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  erdem
5 yıl önce

PET bulguları tümörün iyi huylu olduğunu gösteriyor. Kapalı operasyon veya açık operasyon yapılması cerrahi ekibin bu ameliyatlardaki tecrübesi ile ilgildir. Biz açık ameliyat yerine sadece tek port kapalı operasyonu uyguluyoruz. Ameliyatın riski tabii ki vardır ve bu risk durumları hastanın ilave hastalık durumları, genel sağlık durumu ve cerrahi ekibin tecrübesi ile hastanenin donanım şartları ile ilgilidir. Bu ameliyatların sık olarak yapıldığı merkezlerde bu ameliyatın riski yüksek olmaz. Tekrar geçmiş olsun.

mehme akkayagil
5 yıl önce

Hocam kolay gelsin.1,5 yil once mediestan lenf bezinin biyopsi sonucu hodging hastasi oldugum anlasildi.6 ay terapive 20 gun radyotetapi aldim.Radyo yetapiden sonra cekilen pet toraks filminde mediastende 12mm.suvmax:2.6 ve sag akciger ust lob komsulugu lenf bezi 12mm.2.4 olarak cikti radyotetapi doktorum inceledi bu normal dedi.3 ay sonra bir film daha dedi.Film sonucu simdi 16 mm.sivmax 3.3 ve 18mm suvmax 3.4 cikti.Onkoloji doktorum bunlari ameliyatla alalim diyor.Acaba bu ameliyat gereklimi lenfler alinirsa tek nuksedermi.Vucudimun diger organlaronda patalojik bir durum yoktur.Saygilarimla..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  mehme akkayagil
5 yıl önce

Lenfomalar için en iyi değerlendirmeyi hematoloji uzmanları yaparlar. Ameliyat kararından önce mutlaka tecrübeli bir hematoloji uzmanına danışmalısınız. Geçmiş olsun.

mehmet akkayagil
5 yıl önce

Hocam merhaba.yasim 56 hodging hastasiyim.Keoterapi ve radyoterapiden sonra pet filmi cekildi.mediestan lebf bezi 12mm naxsuv;2.6 karinadaki lenf ise 12mmsuvmax;2.4 cikti.ışın doktorum normal dedi.3 ay sonra pet cektirdim.bu sefer 16mmsuvmax;3.1 ve 18mmsuvmax:3.3 cikti onkoloji doktorum lenfleri aldiralim dedi.Bu ameliyat riskli olurmu.Bu asamada ameliyata gerek varmi.ameliyat sonunda nuksedermi? Isinla tedavi olurmu? Saygilarimla..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  mehmet akkayagil
5 yıl önce

Lenfoma hastalarında ameliyat çok nadiren gerekli olur. Ameliyat kararından önce bu konuda tecrübeli bir hematoloji uzmanına başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

HAKAN
5 yıl önce

Merhaba hocam.Annem 59 yaşında bundan 32 yıl önce meme ca yakalanıp sağ meme alındı.şimdi ise yaklaşık 6 ay önce akciğer ca hastalına yakalandı ve akciğer biyopsi sonuçı kötü huylu çıktı kitlenin boyutu 67*56 mm ydi.lenf nodlarında metastaz olduğu çıktı ve mediatinoskopi yapıldı ve cerahi operazyon yapılamadı .şuan 3 kür alınan kemoterapi ile akciğer deki kitle 24*20 mm düştü .fakat mediastinende 4r de 19 mm 12 mm düştü 10r deki ise 18 den 12 mm düştü.cerahi bir operasyon olabilirmi lenf nodlarındaki kitle kemoterapiyle yok olabilirmi sayıgılar kolay gelsin.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  HAKAN
5 yıl önce

Kanserin hücre cinsi Küçük Hücreli ise sadece kemoterapi ve radyoterapi ile devam edilsin. Küçük Hücreli Dışı bir kanser ise bu durumda 3 kür kemoterapi sonrası yanıt alındığı için ameliyat kararı hakkında hastanenin tümör kurulunda değerlendirilmesi uygun olur. Burada ameliyat olup olmama kararı sizin verdiğiniz son derece kısıtlı bilgi ile olmaz. Lenf bezlerinin sayısından yerleşim yerine, hastanın ilave hastalıklarına, kalp ve solunum fonksiyonlarının durumuna, çıkartılacak akciğer dokusunun büyüklüğüne ve başka bir çok faktöre bakılarak hasta için ameliyatın yararlı olup olmayacağına karar verilecektir. Geçmiş olsun.

Mehmet Akkayagil
Yanıtlandı:  HAKAN
5 yıl önce

Hocam merhaba, lenfoma hastasiyim.gecen mayisayi sonunda kemoterapi temmuz basinda ise radyoterapi bitti.O gunden beri terapi almadim fakat 3 ay once kalca kemiklerimde agri oldu agri kesiciyle gecti.en son uc gun once yine kemikler agridi agri kesiciyle gecti.Hocam merak ettigim kemoterapi ve isindan sonra kemik ve kas agrisi olurmu.Hangi doktora gitmem gerekiyor.Bilgi verirseniz sevinirim.Kolay gelsin.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Mehmet Akkayagil
5 yıl önce

Bu durumlar için hematoloji uzmanı ile görüşmelisiniz. Geçmiş olsun.

Mehmet Akkayagil
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
5 yıl önce

Tesekurler hocam.Allah cc.razi olsun.

Nazan
5 yıl önce

Hocam merhaba babam 70 yaşında herhangi bir sikayeti olmadan göğüs filmi çektirdik.ped sonuçları: sağ akciğer alt lob posterobazal segmentte tanımlanan,paravertebral alanda yerleşimli yaklaşık 3.0×2.0 cm boyutlu lobule kontörlü kitle lezyon, mediastane uzanım gösteren tiroid bezi sol lobunda lobun tamamını kaplayan aksiyel kesitte metabolizma olarak yaklaşık 3.8×3.0 cm boyutlu heterojen dansiteli kitle lezyonu ile uyumlu alanlarda malignite düzeyinde artmis 18FDG tutulumu dikkat çekmiştir.ciğerden biyopsi işlemi yapıldı sonuç bekliyoruz.tiroid bezindeki bu olusum sizce kötü huylu bir tümör olup akciğere metaztaz yapmış olabilir mi ilgilenirseniz çok sevinirim.teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Nazan
5 yıl önce

Bir troid bezi kanseri akciğere bu şekilde metastaz yapmaz. Akciğerdeki tümörün akciğerin kendi kanseri olma olasılığı yüksek. Troiddeki nodülün ne olduğu iğne biyopsisi ile anlaşılacaktır. Geçmiş olsun.

Gokhan
5 yıl önce

Babam 56 yasinda bugunki yapilan tetkitlerinde cikn sonuclar. Assendan aort kalibrasyonu artmis olup 42mm ölculmustur..
Mediastenumda buyugu paraaortik alanda 26×20 mm boyutlarda atipik lenf nodlari izlenmektedir..
Sol akciger superior linguler segmentte hilus komsulugunda 50x47mm boyutlarinda konturu lobüle yer kaplayan kitle lezyonu izlenmektedir hocam bu ne anlama geliyor bir aciklama yaparsaniz sevinirim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Gokhan
5 yıl önce

Babanızın belirgin zatüre bulguları yok ve sigara içme öyküsü varsa bunun lenf bezlerine metastaz yapmış olan bir akciğer kanseri olma olasılığı son derece yüksek. PET-BT çekilip bronkoskopi yapılarak sonuçlarına göre tedavi planlaması gerekir. Geçmiş olsun

Gokhan
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
5 yıl önce

16 sene once sigarayi birakti hocam ve su zaman da baktigimizda ne bir tikanma var nede baska birsey ama ozel hastanede gittigimiz doktor cigerde yara var dedi hocam

Sohbete Başla
Akciğer Cerrahisinde ameliyat yöntemleri için bilgi alabilirsiniz.