Akciğer Kisti

Akciğer kisti nedir?

 

Akciğer kisti nedenleri nelerdir?

 

Akciğerde kist oluşumunun nedeni doğumsal ya da sonradan olabilir. Doğumsal akciğer kistlerinin tedavisi “bebeklerde akciğer kistleri” sayfasında anlatılmıştır.

Sonradan ortaya çıkan yani edinsel olan akciğer kistleri yetişkinlik döneminde karşımıza çıkmaktadır.

Bunlar da çevresel etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan akciğer kistleri ve doğumsal bozuklukların sebep olduğu akciğer kistleri olarak iki gruba ayrılabilir.

 

Akciğer kistlerinin nedenleri nelerdir?

 
  • Sigara,
  • Hava kirliliği,
  • Enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan kistler ( hidatik kist- köpek kisti),
  • Bir travma sonrası ortaya çıkan kistler,
  • Doğumsal bozukluklarının sebep olduğu erişkin dönemde ortaya çıkan kistler olarak sıralanabilir.

 

Akciğer kistlerinin tedavi yöntemleri nelerdir?

 

Akciğer kistleri tedavi edilmemesi durumunda; 

  • kanamalara,
  • enfeksiyon oluşumuna,
  • kansere dönüşme ve
  • etraf yapılara bası oluşturma gibi durumlara neden olabilir.

 

Küçük ve belirti vermeyen (tesadüfen tespit edilen) akciğer kistleri için herhangi bir tedavinin uygulanması gerekli olmayabilirken bazı kistler büyüme eğilimi gösterebilir ve büyümeye bağlı ortaya çıkan sorunlarla hastaların takibe alınması gerekebilir.

 

Ancak enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan hidatik kistler hastada şikâyete neden olmasa da mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Benzer şekilde kistik fibrozis hastalığında da öncelikle tıbbi tedavi planlanmalı, tıbbi tedavinin yetersiz geldiği durumlarda ise akciğer nakli uygulanmalıdır.

 

Akciğer kisti tedavisinde ameliyat yöntemleri nelerdir? 

 

Tek port torakoskopi ( Tek Port VATS)

 

Akciğer kistleri operasyonlarında Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Ekibi olarak son 15 yıldır açık operasyonlar yerine kapalı ameliyat yöntemini tercih etmekteyiz. Bu yöntem hem hastaya hem de hekime sağladığı avantajlar bakımından tedaviyi sürecini kısaltmakta ve kolaylaştırmaktadır.

 

akciğer kisti

 

Tarafımızdan uygulanan akciğer cerrahisinde Tek Port VATS yönteminde yalnızca 2 cm’lik bir kesiden ilerletilen kamera yardımıyla alınan görüntüler ekrana yansıtılır ve operasyon bu görüntülere bakılarak yine 2 cm’lik kesiden gerçekleştirilir.

 

Asistan ve uzman hekimler için hazırladığımız Tek Port VATS yönteminin operasyon görüntüsü aşağıda izlenebilir.

 

https://www.youtube.com/watch?v=BaRHRVgDvgQ

 

Hastalar ameliyattan ortalama 3 gün sonra hastaneden taburcu edilir, 1 hafta sonra ise günlük yaşantılarına dönebilir.

 

Akciğer cerrahisinde Tek Port VATS yönteminde kullanılan alanın küçük olması ameliyattan sonra yaşanabilecek komplikasyon riskini de en aza indirmektedir.

 

Yine de hastanın yaşı, genel durumu ve ilave hastalıklarının (kalp hastalıları, hipertansiyon, solunum güçlüğü, şeker, böbrek hastalıları gibi) olup olmamasına bağlı olarak komplikasyonlar oluşabilir. Ameliyat sonrası akciğerden hava kaçağı, enfeksiyon ve uzun hastane yatışları gerekli olabilir.

 

Tüm riskler önceden tespit edilerek gerekli önlemler alınıp riskler en aza indirilmelidir.

 

Akciğer kistleri tedavisinde uluslararası kaynaklar ne öneriyor?

 

Edinsel tip kistik akciğer hastalığının tedavisiyle ilgili uluslararası kaynakların tedavi önerilerini bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

http://www.cumedicine.org/webboard/file/ans/2644.pdf

 

 

Hasta öykülerimize göz atın!

Ahmet Yılmaz

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/3-santimlik-delikten-akciger-ameliyati-333918   Akciğer operasyonlarında kaburgalar kesilerek yapılan açık...

Devamını oku
Hakkı Engin Erenel

Akciğer Kanseri Tedavi Öyküm Yazan: Hakkı Engin Erenel...

Devamını oku
Bueka Berişvili

26 santim uzunluğunda tümör 10 yaşında Gürcistanlı Bueka...

Devamını oku
Yordanka ve Hristo Mihaylovi

Akciğer kanseri ameliyatımın öyküsü “hayatımın kadınını bana tekrar...

Devamını oku
Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği

Bilgi ve Randevu İçin

205 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
Leyla sener
7 yıl önce

Benim erkek bebegim alti aylik ve akcigerinde iki uctane kucuk kistler goruldugunu soyluyorlar ama bebegim cok saglikli yemesi icmesi hareketli hic bir rahatsizligi yok bebeklerde nasil belirti olmasi gerekiyor amaliyat gerekiyormu cok dusunduroyur bu durum bizi ne yapmamiz lazim biz hollanda eindhoven sehirinde kaliyoz bizleri bilgilendirseniz memnun kaliriz birdaki dokturlar bir yasina kadar amaliyat edelim diyorlar biz pek guvenemiyoruz bize yardimci olursaniz memnun kaliriz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Leyla sener
7 yıl önce

Bu görüntü “Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyon (CCAM)” denilen hastalığı gösteriyor. Doğum öncesi yapılan ultrasonografilerde tespit edilmiş olmaları gerekirdi. Teşhis için bilgisayarlı tomografilerinin iyi incelenmesi gerekir.
Bebek daha 6 aylık ise ameliyat için en azından bir 6 ay daha izleyip BT’de bu kistlerin büyüme veya gerileme durumlarına bakılarak karar vermek gerekir. Bazı durumlarda kistlerin gerileyip kaybolmduğunu da görüyoruz.
Gerileme olmayıp kistler büyüyorsa ameliyat olması gerekir. Ameliyat için torakoskopik (kapalı operasyon) tercih edilmesi uygun olur. Bu hastalık hakkında daha ileri bilgiye bebek ve çocuklarda akciğer kistleri sayfamızdan da ulaşabilirsiniz: https://www.akcigercerrahisi.com/bebeklerde-akciger-kistleri/
Acil şifalar dilerim.

Baki Biçer
Yanıtlandı:  Leyla sener
7 yıl önce

Merhaba hocam bir sancı ile gittiğimde konrolde yani bt çekimi sırasında akciğerimde sağ lob da 18 cm açı ile hava kıstı tgesbit edildi yıl 2011 de bu tarihte tüm akciğer cerrahisi bölümünde tüm tetkik ve konrollerde yapılan tsetlerde hava testlerinde solunum test lerinde o günkü (raporlarım elimde mevcut) ege universitesi hastanesi akciğer cerrahısınden prof.aldığım sözlü ve yazılı raporla şuan için sağlık durumuj iyi olduğu kist amaliyatı için henuz uygun olmadığı bu şekilde hayatınızı idame ettirmeniz ve verilen bilgide hava kist patlaması belirtisi gögüs kafesinde daralma ve soluk alıp verme zorlulu olacagı enyakın acil hastaneye muracat edilmesi denildi ve raporlar verildi.Hocam bu hastalık bende 2011 yılında tesbit edildi ve günden buyana hayatımı idame ettiriyorum ve kendime iyi bakıyorum,agır ve çok kötü hareket yapmıyorum yiyeceklerime dikkat ediyorum (Sigara kesinlikle içimıyorum) ayrıca ogunden sonra herhangi bir konrola bt yaptırmadım çünkü çok bt nin sakıncalı olduğunu belirtildi,Hayatımı böyle idame ettiriyorum yalnız şu varki (UÇAK YOLCULUGU YAPMAYIN DENDİ) çok yüksek dağlara çıkmayın dendi bu ne kadar doğru, bu konuda sizden bilgi almak istiyorum.Hocam uçak yolculuğu yapmam çok hayatı tehlikem olabilirmi sizden bunu ve diğer konuları açıklayıcı bir bilgi ile beni bilgilendirirseniz çok menmun olurum.
(Not. Sayın Hocam bu çok önemli akciğer hava kisti ve yukarda bahsettiğim gibi acaba sırtta yani sağ kol kaburga altında sancı yaparmı bıçak yarası şeklinde bu konuda bilgi rica ediyorum.En derin saygılarımla.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Baki Biçer
7 yıl önce

Supiye Hanım, bu HAVA KİSTLERİ için endişe etmenize gerek yok. Sigara içmiyorsanız daha da az önemlidir. Zaman zaman bu kistlerde enfeksiyon olabilir. Bundan kaçınmak için dikkatli olun. 1 yıl sonra yeni bir BT çektirerek büyüklüklerini takip etmek gerekir.

Yener Akdeniz
7 yıl önce

Ben medikal işi ile uğraşmaktayım.Hocam 3 hafta önce trafik kazası geçirdim. Kaza sonrası rutin kontrollerim sırasında sağ akciğerde 9 cm büyüklüğünde büll tespit edildi. Bu büyüklükteki bir büll endoskopik olarak çıkarılabilir mi? Ameliyat sonrası nelerle karşılaşacağım? Eksize edilen doku yeniden oluşuyor mu? Ağrı durmu ne kadar süre ile devam etmektedir? Günlük – iş hayatıma ne kadar zamanda dönebilir? Ameliyatın riski ne kadar? Vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Yener Akdeniz
7 yıl önce

Baki bey akciğerinizde 18cm büyüklüğünde, içi basınçlı hava ile dolu bir balon (hava kisti) var. Bu balon zamanla genişler. Bir gün patlama yapması da olasıdır. Söylediğiniz ağrı, batma yakınmalarının tamamını yapabilir. Yüksek irtifalarda patlaması daha kolay olduğundan size uçak seyahati yüksek yerlere çıkmak yasaklanmış. Belki filmleriniz görmüş olsam kapalı bir operasyon (VATS) ile oldukça kolay şekilde ameliyatla çıkartılıp bu hastalıktan kurtulmanızı önerebilirdim. Ancak filmlerinizi görmediğim için neden operasyon önerilmediği konusunda bir yorum yapamıyorum. Bu nedenle doktorlarınızın önerilerini takip etmenizi öneriyorum. Acil şifalar dilerim.

oguzcan
7 yıl önce

Hocam benim ablam hamile ve akciğerinde 8 cm kist var zararları nelerdir

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  oguzcan
7 yıl önce

Baki bey filmleriniz görmeden rapor üzerinden yorum yapmak hatalı olur. Dilerseniz değerlendirme için asistanım Ebru Taşkit’den randevu alabilirsiniz – 02123043940 / 05321519734. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle.

supiye
7 yıl önce

Merhaba hocam ben 34 yaşındayım geçenlerde ateş basması ağız kuruluğu karın şişliği şikayetleriyle hastaneye gittim (ara sıra şekerim yükseliyor yine yükseldi diye gitmiştim) doktor nefes alıp verişimden astım olabilir dedi ve akciğer röntgeni istedi sonuca göre göğüs hastalıklarına yönlendirdi orada solunum üfleme testi yapıldı ve astım çıktı ve tomografi istedi tomografi sonucunda sağ akciğer alt lop posterobazal segmentde 35çarpı 18mm alt lop süperiorsegmentte 14çarpı12 mm boyutlarında subplevral hava kistleri izlenmişdir.. Sol akciğer bazalda ve sağ akciğer orta lop düzleminde multıplfibrotik bantlar dikkati çekmişdir.. Diye yazan sonuç geldi. Bunlar nedir ben ne yapmalıyım nasıl bir tedavi süreci içerisine girmeliyim. Banada cvp verirseniz sevinirim… teşekkür ederim.

Muhammed
7 yıl önce

Annemde Akciğerinde kötü kist var durum nedir ne yapılması lazım tedavi nedir hocam bi cevap verseniz çok sevinirim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Muhammed
7 yıl önce

Akciğerde 8cm kist önemlidir. Ancak bu kist akciğerin dış kısmında (BÜL) değil de içine yerleşmişse (HAVA KİSTİ) daha az tehlike oluşturur. Hastanızın filmini görmeden daha leri yorum yapmam hatalı olur. Hamileliğe bağlı olarak karın içi basıncın artması akciğere baskı yaparak bir sorun oluşturmaması için kadın doğum doktoru ile göğüs cerrahı tarafından yakından takip edilmesi gerekiyor.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

9cm bül oldukça büyük. Yaşam kalitenizi önemli şekilde etkiler ve patlaması durumunda pnöomotoraksa sebep olarak acil bir durum oluşturur. Bül denilen şey akciğerdeki hava balonudur. Bunun cerrahi olarak çıkartılması durumunda akciğerinizden bir doku kaybı olmaz. 9cm’lik balon nedeniyle baskı alında olan akciğer ameliyat sonrası genişleyerek bu bölümü tamamen doldurur. Bül ameliyatlarının tamamını tek port VATS denilen 2cm’lik porttan endoskopik operasyonla gerçekleştiriyoruz. Ameliyat sonrası hastane yatışı 1 veya 2 gündür. İşe ve normal yaşama dönmeniz sadece 2 veya 3 gün sürer. Ameliyatın riski uazayan hava kaçağı denilen, drenin 5 günden fazla kalması gereken durumun ortaya çıkmasıdır. Hastaların %6’sında görülür-daha çok amfizemli ileri yaş hastalarda görlür. Bunu önlemek için bu operasyonda diğer operasyonlardakinin aksine özel olarak geliştirilen propilen kaplı stapler kullanıyoruz. Akciğerinizde amfizem yoksa bülün tekrar olması söz konusu değil. Acil şifalar diliyorum.

Baki Biçer
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Merhaba Hocam mesajınızı okudum vakit ayırıp bilgi verdiğiniz için çok tşk ederim,Size filmi bt nasıl gönderebilirim bilmiyorum çünkü cd değil film ama size durumum raporunu e. mail olarak gönderdim.E.mail hesabınıza bakarsanız ordan daha geniş bilgi verdim.Ama dediğim gibi film ve raporlar cd si yok bilgilerinize arz olunur.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Baki Biçer
7 yıl önce

Kistler iyi huylu lezyonlardır ancak içerisinde enfeksiyon olursa sorun oluşturur. Nasıl tedavi edilmesi gerektiği filmlerin ve hastanın ayrıntılı değerlendirilmesi sonrası belirlenebilir.

hatice
7 yıl önce

Selamın aleyküm semih bey adım hatice 40 yaşında 5 cocuk annesiyim ben kendimi bildim bileli nerdeyse nefes puroblemimvarbundan 14 sene önce doktoragittim sikayetimhalsizlik cabuk yorulma kilo alamama arabaya bindigimdenefesimdaraliyosanki icim hava dolu gibi oluyor derin nefes almak istiyorum icime sigmiyor gibi oluyor buyuzden aractan indigimde cok oldu sonratemiz havatelafus edince kendimegelmeye basliyorum soylemesi aayıp gegirtide cok oluyor hic parfum kullanamiyorum kokulara gelemiyorum ben doktora soyledigimde oncekiloalamiyorumdeyince allahin bir lutfu daha ne istiyosun dedi ben filim isteyince cektiler sonra filmde hava kistleri cikti beniyedikuleye gonderdi ama sigortam olmadigindan cocuklarmda kucuktu gdemedim veben boyle yasamaya devam ettim simdi esim sigortali bir ise girdi veben su an kırk yaşındayım hala kilom49-50 ancakkilo alamiyorum kışın tekrar doktora gittim rahatsızlık larimi soyledim havakisti oldugunu onemli bisey degil dedi film cektirince venefes testi yapinca bana dört dört luk astım im oldugunu soyledi verdigi ilaclar cyplos sanohaler 50/500 mcg ve ventolin inhaler100 mcg ama ben ilacı kullandigimda icim deki hava gegirtiyle cikincaancak derin nefes aliyorum sanki hava cikmadan hava ssıkmak rahatlatmiyor semih bey bu arada ben kucukken su kuyusuna dusmusum doktorlar onun izlerini tasiyosun dedi baska rahatsizliklarimdavar midemde kronik gastrit vekaracigerimde kistik bulgular vesol nacagimda ileri derecede varisler var doktor bey neyapmam gerek yardimci olurmusunuzbundan sonra nasıl bi yol takip etmeliyim bana zaman ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim allaha emanet olun

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  hatice
7 yıl önce

Hatice hanım, bahsettiğiniz durumlar daha çok iç hastalıkları ve göğüs hastalıkları branşları ile ilgili konular. Bizim yardımcı olabileceğimiz durumlar daha çok akciğer ameliyatları ile ilgilidir. Halen Yedikule hastanesine gittiğinize göre bu hastanedeki doktorlarınızın tavsiyelerini izleyin. Tekrar kontrole giderek burada anlattığınız yakınmalarınızı anlatın. Sizi muayene ederek yeni önerilerde bulunurlar. Acil şifalar dilerim.

asuman
7 yıl önce

Semih bey …benim adım Asuman 6 Yıldır Sırt ağrısı çekiyorum …bir Yıldır sancıya dönüştü iki ayda bi sancım oluyor yerlere yatırıyordu ..Kazakistan’da pankreatit denildi ..çok güvenmedim ..ısparta Tıpta Tomografi çekildim Karaciğer de büyüme ve akciğer kist görüldü lenf nodülü var denildi Teşhis lerrim bitmeden Kazakistan’a döndüm bu son 4 aydır tonsilitle mücadele ediyorum sürekli tekrarlıyor çok antibiyotik kullandım ..bu rahatsızlıklar birbiriyle alakalımı ..sırtımdaki Ağrı sağlı sollu ve tam ortada oluyor sanki yemek borum hep yanıyor zaten midem de sorun vardı …bana yol gösterin..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  asuman
7 yıl önce

Asuman hanım akciğerinizdeki kistler bu tür yakınmalara sebep olabilir. Bu konuda tecrübeli bir merkezde tedavi olmanız gerekir. Dilerseniz merkezimize baş vurabilirsiniz (02123043940 / 05321519734). Acil şifalar dilerim.

Suna
7 yıl önce

benim erkek arkadaşımda bronşektazi ve iki ciğerinde doğuştan kist var. bunun için ameliyat yapılmıyor. ama bu aralar haberde gördüğüme göre amerikada özel ilaçlar yapılıyor. sizce bir tedavisi var mı?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Suna
7 yıl önce

Suna hanım bronşketazi için geliştirilmiş herhangi bir ilaç yok ne yazık ki. Bu mümkün de değil şu an için. Tamamen bozulmuş bir akciğerin düzelmesi olanaksızdır. Bu zatüre veya bronşit gibi bir durum değil maalesef.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Dilerseniz bölüm asistanımız Ebru Hanım’dan randevu almanız mümkündür: 02123043940 / 05321519734

Suna
7 yıl önce

İleti paylaştım ama şuan görülmüyor.Bakın erkek arkadaşım 19 yaşında ve bronşektazi hastası.Çocukluğundan beri iki ciğerinde de kist bulunmaktadır.Solunum cihazı kullanıyor genellikle.Tedavi yöntemi uygulayabiliyorsanız.Sizinle görüşmek istiyoruz.Lütfen iletimi dikkate alınız.

Songul
7 yıl önce

Doktor bet bende de akciger kişileri ve ödüller bulundu ne yapmam lazım 33 yaşındayım ve sigara icoyorum

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Songul
7 yıl önce

Songül hanım daha iler,i sorun yaşamayı göze almıyorsanız sigarayı derhal bırakın.

murat
7 yıl önce

merhaba hocam ben 30 yaşındayım 7 ila 8 seneden beri astım ilaçları kullanıyorum foster ve desmont doktorum benden tomografi istedi çekindim sonuçta timüs dokusu izlenmektedir yaziyodu beni doktorum bir de pet bt çektirelim dedi ve ordaki sonuçtada blateral parotis glandı lokalizasyonunda simetrik artmış metobolik aktivite tutulumu dikkati çekmiştir(fizyolojik) klinik ve usg bulguları ile değerlendirilmesi önerilir Sag altparatrakeal alanda izlenen yaklaşık 17x22x25 mm boyutundaki düşük dansite yapısı gösteren nodüler yumuşak doku dansitesinde patolojik metobolik aktive tutulumu saptanmamıştır Anrerior mediastinal alanda involüsyona uğrayan timik dokuya ait olduğu düşünülen yumuşak doku dansitesi izlenmiş olup bu alanda mediasten kan havuzu ile benzer düzeyde metobolik aktivite tutulumu (suvmax 3.49)mevcuttur sag böbrekte kisti izlenmiştir Rektosigmoid bölgede ve rektumda daha belirgin olmak üzere sol hemikolonda ve rektumda intestinal segment duvarında artmış metobolik aktivite tutulumu dikkati çekmiştir(fizyolojik intestinal tutulum? klinik bulgularla değerlendirilmesi önerilir SAG ALT PARATRAKEAL ALANDA İZLENEN YUMUŞAK DOKU DANSİTESİNDE FDG TUTLUMU SAPTANMAMIŞTIR.. filmimde bu sonuçlar cıktı hocam neapmam gerekir kistin soluk borumun altında zor bir yerde olduğu söylendi belki de o baskı yapıyor olabilir astım da olmayabilirsin dendi YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM……

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  murat
7 yıl önce

Murat bey bu raporunuzda olumsuz hiç bir bulgu söz konusu değil. Sağlıklı günler diliyorum.

seçgül
7 yıl önce

merhaba hocam; annemin iki göğsü arasında meydana gelen sancı ve bazen bu sancının artması nefes alıp -vermesini etkiliyor aynı zamanda mide bulantıları oluyor. BT incelemesinde:”Her iki akciğer parankim kesitlerinde değerlendirildiğinde sağ akciğer üst lob posteriorda 13 mm çapında ince duvarlı hava kisti izlendi.” yazıyor. Akciğerle ilgili olarak ulşılan bu sonuç ne anlama geliyor??? Ayrıca sol böbrek orta ve alt polde taşlar izlendi şeklinde bir sonuca ulaşılmış. Yine TİROİD US’de büyüğü solda 5 mm çapında olmak üzere her iki lopta birkaç adet hipoekoik nodul izlenmiş.Ayrıca, Meme USG TETKİKİNDE;her iki memede liposkleroze paterndedir. Her iki memede milimetrik boyutta birkaç adet kist izlenmiş olup, her iki meme retroareolar bölgede duktal yapılar dilate olup lümenleri anekoiktir, ve her iki aksiller bölgede yumuşak doku alanları, vasküler yapılar normal olup.büyüğü sağda 1.5 cm uzun aksında olmak üzere reaktif görünümlü bilateral aksiller lenf nodları izlenmektedir şeklinde bulgulara ulaşılmış.MAMOGRAFİ’de ise; Sağ memede kaba kalsifikasyon izlenmiş olup,her iki aksiller lojda patolojik boyut ve görünümde lenf nodu ayırt edilmedi şeklinde rapora yazılmış.bunların yanı sıra sağ koltuk altı ve vücudun bazı yerlerinde yağ bezelerinin olduğu saptanmış. Hocam biz ne yapmalıyız, tedaviye nereden başlamalıyız.lütfen beni bilgilendirir misiniz? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  seçgül
7 yıl önce

Seçgül hanım 1kciğerdeki 13mm hava kistinin önemi yok. Diğer tetkiklerinizi ilgili branşlara danışın lütfen.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Serkan bey bu rapor ne yazık ki yüksek olasılıkla bir akciğer kanserine işaret ediyor. Hızlı şekilde PET-CT çekildikten sonra gerekirse tanı ve tedavi için işlemler yapılmalıdır. Merkezimize baş vurmanız durumunda size yardımcı olmaktan memnun oluruz (Randevu – Bn.Ebru Taşkit: 02123043940 / 05321519734). Acil şifalar diliyorum.

Serkan öztekin
7 yıl önce

Hocam babamda yaklaşık 2 aydır kuru öksürük sebebiyle çıktığı hastanede çekilen tomografi sonucunda; sağ ac alt lob posterolateralde göğüs duvarına oturan en yerinde 54*60 mm boyutunda ölçülen çevreye doğru uzantıları saptanan semisolid dansitiye sahip 1 adet kitle lezyonu izlenmiştir.kitle çevresinde bronsial infiltrasyonu,buzlu cam görünümü ve yer yer amfizematöz değişiklikler saptanmıştır.ayrıca fissüre komşu olan bölgede yaklaşık 12 mm çapında diğer bir nodüler lezyon mevcuttur(satellite lezyon?) bulgular muhtemelen ac ca olarak yorumlanmıştır.ancak pnömani tam olarak ekarte edilemedi.diğer ac parakin alanlarda alveoler ve interstisyel bulgu kaviter lezyon saptanmadı.plevral zar ve boşluklar doğaldır. Yorumlaraanız hocam çok sevinirim daha bugün ögrendik ve telaş içindeyiz izlememiz gereken yol nedir

Metin
7 yıl önce

Hocam benim sag ac apeksnde 3cm capta ince hava kisti izlenmektedir ve bronsial yapilarda ilimli genisleme dikkay cekmektedir diyor ve tukrukle beraber kan geliyor aciklarsaniz sevinirim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Metin
7 yıl önce

Metin bey 1 cümle ile ifade ettiğiniz durumu nasıl açıklamamı bekliyorsunuz? Derhal bir göğüs hastalıkları uzamnına baş vurun.

Pınar çatal
7 yıl önce

Hocam saygılar geçen hafta Tesadüfen Çekilen bir bt sonucu annemde hava kistlerinin olduğu belirlendi doktorlarda sanki amansız bir hastalııkmış gibi annemin paikolojisini bozmuşlar.şu an evde sürekli ölüm nİdaları var.ben siZin yazılarınızı okudum fakat cerrahi bir müdahele ile sanırım endeskopikti bunun tamamen geçebileceğini gördüm.Annem bu hastalıktan değilde psikolojik bozukluktan yıkılacak.cd sini size yollamak istiyorum müsade ederseniz.anadolu yakasındayız isterseniz gelebilirizdw

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Pınar çatal
7 yıl önce

Pınar Hanım, tarafımıza hem yurt içi hem yurt dışından gönderilen çok sayıda hasta tetkiklerini incelemek ve hastalara geri dönmek yoğun hastane programımız içerisinde ne yazık ki mümkün değil. Dilediğinizde bölüm yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321519734 numaralı telefonlardan arayabilir ve randevu alabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.
Acil şifalar diliyorum.

Cennet
7 yıl önce

Iyı günler semih bey 30yaşındakı kardeşımın ak ciğerınde kitle kanser olduğu çıktı hayatında siğar kullanmadı 3ay önce açık ameliyat oldu parça alındı temız çıktı denıldı ama şuan hızlı şekılde ak çığerıne yayılmış hastanede yatıyor ışın tedavısıne başlanılaçakmış doktorlar net bır cevap vermyr herşeye hazırlıklı olun denılıyor sızden cevap beklıyrm nekadar riskli kanserı yenermı kurtulurmu

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Cennet
7 yıl önce

Cennet Hanım, ‘kanser yok denildi’ diyorsunuz ama sonra yayıldığını ve ışın uygulanacağını söylüyorsunuz. Bu yetersiz bilgilerden size bir yorum yapmam ne yazık ki mümkün olmuyor. Acil şifalar diliyorum.

hatice
7 yıl önce

Merhabalar semih bey ben 30 yasindayim gecen yıl gôğüs ağrısı nedeniyle bt çekildi emboliden şüphelendiler çok şükür bişey çıkmadı ama akciğerimde hava kisti çıktı RAPORDA bileteral akciğer parankiminde yaygın sentrlobüle amfizematö değişiklikler ve sağ alt lob laterobazal segmentte 66 çarpı 43 mm boyutunda hava kisti çıktı doktor endişe edilecek bir şey yok dedi ameliyata gerek yok şimdilik dedi uçak yolculuğu yapman sakıncalı olabilir patlayabilir dedi simdi tam biryil oldu tekrar bt cektirmelimiyim zamanla buyurmu tansiyon ilaci kullaniyorum tansiyonum xok dengesiz bi anda yukseliyo bi anda dusuyor ve sik sik sirt agrisi cekiyorum bunlarla alakali olurmu bilgilendirirseniz cok sevinirim iyi çalışmalar mevlam sizleri başımızdan eksik etmesin

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  hatice
7 yıl önce

Hatice hanım, akciğer kistleri genellike sorun yaratmaz, ancak 66mm bir kist önemlidir. Tomografinizin şimdi yeniden çekilmesi uygun olur. Gerekirse tek port VATS yöntemiyle kistt çıkartılarak bundan sonraki yaşamınızı risk olmadn sürdürmenizin sağlanması gerekebilir.

Erdoğan Bayram
7 yıl önce

merhaba hocam adım erdogan 39 yaşındayım akciğerimde 9*6 cm çapında hava kisti var tesadüfen hastalığım teşhis edildi 2 yıl önce yüksek ateş sonrasında dahiliye doktoru tomografi sonucunda gördü . şuan 6 ay arayla tomografi ile kontrol ediyoruz . yarım cm büyüme oldu ilk teşhiste ameliyat önerildi sonra başka bir göğüs hastalıkları uzman doktoru da ameliyat önermedi kontrol altında tutalım dedi . Hocam sıklıkla nefes alırken sıkıntı yaşıyorum nefes alamayacak gibi hissediyorum bu duruma göre siz ne önerirsiniz bilgiledirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Erdoğan Bayram
7 yıl önce

Erdoğan Bey,bu boyuttaki bir hava kisti için ameliyat gerekir. Ameliyatı tek port VATS tekniğiyle kapalı şekilde uygulamak gerekir. Ameliyatınız için yardımcı olmamızı isterseniz asistanımız Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321510734 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

hatice
7 yıl önce

Tesekkürler semih bey bilgilendirdiğiniz için bugün tekrar çektirdim bt sonucunu alınca sizinle paylaşıcam ilaçlı çektirmedim bana parasetemol gurubu ilaclar dokundugu icin bir sıkıntı olmaz herhalde iyi günler

muhammet
7 yıl önce

Meraba hocam ben muhammet 23 yaşındayım karaciğer hidatik kis ameliyatı oldum 20 gün oldu .Göğüs sağ tarafında iki tanede varmış. Kalbe komşumuz toplar ve atar damar Birleşik mış. Doktor çok riskli dedi .gerekirse akciger alabilirim dedi .korktum napmaliyim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  muhammet
7 yıl önce

Muhammet filmlerini bize getirebilirsen değerlendirme yapabilirim. Geçmiş olsun.

umut
7 yıl önce

Merhaba hocam annemin akciğerlerinde ki kisttin iyi huylu mu yoksa kötü huylumu olduğuna bakmak için ameliyat yapacaklar ve parça alıp bakacaklar daha önce ağızdan girip parça almışlardı fakat o yöntemle kesin birşey söyleyemediklerini ameliyatla kesin sonucu alacaklarını söylüyolar sizce çok tehlikeli mi?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  umut
7 yıl önce

Umut Bey, hastanıza ait filmleri görmediğimden, PET sonucunu bilmediğimden size ne derece tehlikeli olduğunu söylemem mümkün değil. Ameliyatı yapacak doktorlarınız size açıklama yapacaktır. Daha ileri bilgi için dilerseniz merkezimize başvurabilirsiniz – Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı: 02123043940 / 05321519734. Acil şifalar dilerim.

derya
7 yıl önce

İyi geceler hocam ben 8 yıl önce hitatik kist ameliyatı oldum 4yıl önceki kontrollerimde kistin tekrarladığı görüldü şimdi ise bu kistin en büyüğü 5cm olmak üzere 3 adet görüldü ve doktorlar tekrar ameliyat olmam gerektiği ni söyledi.ben çok korkuyorum bu ameliyatın riski varmı.ve bu ameliyatı uzman bir göğüs cerrahı yapabilirmi.ilginiz için şimdiden teşekkür eder başarılar dilerim…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  derya
7 yıl önce

Derya Hanım, ameliyatın riski kistlerin akciğerin hangi bölgesinde olduğu ile ilgilidir. Bu ameliyat genel olarak yüksek riskli değildir. Ancak 2. kez yapılan operasyonlar genellikle daha zordur. Bu ameliyatlar konusunda tecrübesi olan her göğüs cerrahı bu operasyonu gerçekleştirebilir. Bununla birlikte operasyonun gerçekleştirileceği merkezin ameliyathane, yoğun bakım ve servis bakım şartları gibi bir çok diğer kriter de ameliyat başarısını etkiler. Acil şifalar dilerim.

derya
7 yıl önce

Hocam tomografi sonuç raporuna göre.sol akciğer üst lop lingula inferiorda ve alt lop posterobazal segmentte subsegmnental atelektazi ve yer yer bronşektazi izlenmiştir. Çekim alanına giren batın kesitlerde patoloji saptanmamıştır.süperior mediastende ve kalp sol ventrikül lateral komşuluğunda 5 adet büyüğü 48*50mm boyutunda içerisinde septalar bulunduran (tip lll kist hitatik) kistik lezyonlar izlenmiştir.hocam ben kahraman maraş elbitanda ikamet ediyorum ve elbistan devlet hastanesinde bir tane göğüs cerrahı var ve bu ameliyatı yapabileceğini söyledi araştırmalarımıza göre başarılı ameliyatlar gerçekleştirmiş.hocam bu ameliyatlarda tek bir göğüs cerrahı yeterlimidir yoksa birkaç hekim gerektirirmi.başarılarınızın devamını diliyorum iyi geceler…

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  derya
7 yıl önce

Derya Hanım bu konuda bir yorum yapamam. Ameliyat olacağınız yerin seçimi size ait bir durumdur. Acil şifalar dilerim.

Emrah Temel
7 yıl önce

Merhaba hocam. Babam 56 yaşında karaciğerinde 12 cm capında akciğerinde ise sol üst lobunda 2,5 cm çapında kist saptandı. Karaciğerdeki kisti kan tahlili sonucu basit kist olduğu söylendi. Şikayeti balgamında zaman zaman kan belirmesiydi. PET sonucu 1,61 çıktı. 3 hafta önce akciğer kist hidatik ameliyatı oldu şuan andazol diye bir ilaç kullanıyor ancak bulantısı arttı iştahsızlık ve halsizlik arttı. Bu durum normal midir yoksa ters giden birşey olabilir mi. Doktorumuz normal karşılıyor ama içimiz rahat değil bir kaç gün sonra pataloji sonuçları çıkacak sonrasında karaciğer kisti için tedavi başlayacağız. Bu süreçte gözden kaçırdığımız yada tavsiye edeceğiniz bir süreç olabilir mi. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Emrah Temel
7 yıl önce

Emrah Bey, Andazol adlı ilaç kullanılmadan önce ve her 2 haftada bir karaciğer fonksiyon testleri yapılması gerekir. Bu ilaç yaygın şekilde bulantı yapar. Karaciğer fonksiyon testleri yükselirse ilaca ara verilmelidir. Acil şifalar.

burcu
7 yıl önce

Merhaba hocam, annemin BT incelemesinde mitral kapakta kalsifikasyon ile uyumlu olabilecek dansite artimi. Mediastende sağ üst paratrakeal, her iki paratrakeal, subkarinal, bilateral hiler milimetrik lenf nodlari mevcuttur. Akciğer parankim yapılarının değerlendirmesinde; bilateral üst loblarda dağınık yerleşimli multipl sayıda en büyüğü yaklasik 10 mm çapa ulasan ince cidarlı hava kistleri benzer karakterde sol akciğer alt lob superior segmentte 13 mm capli, sağda orta lob medial segmentte 19 mm çapa ulasan hava kistleri-subplevral bul formasyonları mevcuttur. Bilateral üst ve alt loblarda dağınık parasiner sentrilobuler amfizematöz havalanma değişikliği ile uyumlu mozaik atenuasyon dikkati çekmektedir.
Sağ akciğer üst lob anterior segmentte milimetrik boyutlu buzlu cam yoğunluğunda dansite artiminin eslik ettiği periferik asinonoduler infiltrasyonlar izlenmektedir.
Sağ orta lob medial ve sol inferior lingular segmentte parakardiyak, subsegmental bant atelektazi görünümleri sekel fibrotik çekinti ve traksiyonlar mevcuttur. Her iki akciğer üst ve alt loblarda peribronşial intersitisyel kalinlasmalar izlenmektedir. Dorsal kifoz artmıştır. Vertebra korpus köşelerinde koprulesmeye varan osteofitik dejeneratif sivrilesmeler mevcuttur.
Tiroid gland sol lob arankim dansitesi heterojen hipodens noduler görünümdedir.
BT sinde bunlar yazıyor. Sırt ağrıları öksürüğü var ve koyu renkli cogunlukla yeşil bazen kahverengi balgam çıkarıyor ve gece terlemesi var. Ateşi de vardı şuan düştü ateş dusurucuyle. Değerlendirmenizi rica ediyorum ve ne yapabiliriz?
Saygilarimla

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  burcu
7 yıl önce

Akciğerde görülen bül ve hava kistleri patlayarak göğüs boşluğuna hava girmesine sebep olabilir. Sigara içiyorsa bırakması gerekir. Bir göğüs cerrahı veya göğüs hastalıkalrı uzmanı kontrolünde olun. Acil şifalar.

Sukru guzel
7 yıl önce

41 yasíndayım nefes darlıgı cektigim icin doktora basvurdum .doktor akcigerinizde hava kisti var dedi (sigara iciyorum)ameliyat tek cozummu kalp sorunumda var bilgilendirirseniz memnun olurum

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Sukru guzel
7 yıl önce

Sigaradan dolayı akciğerinizde hava kisti oluşmuş. Filminizi görmeden ameliyat gerekli mi değil mi karar vermem olanaksız. Doktorlarınızın önerilerini dinleyin. Sigarayı da derhal bırakın.

Deniz
7 yıl önce

Merhaba doktor bey
Annemin tomografi sonuçlarında hidatik kist çıktı. Açık ameliyat mı kapalı ameliyat mı tercih etmeliyiz? Yaş: 60
BT, toraks Sonuç ve Açıklama TORAKS BT inceleme Tekniği Akciğer apekslerinden diyafragmaya kadar 10 mm kesitlerle aksiyal düzlemde, IVKM sonrası incelendi; görüntüler mediasten ve parenkim penceresinde elde edildi Trakea orta hatta ve normal kalibrasyondadır. Ana bronşlar, lobar ve segmenter bronşlar açık olarak izlenmektedir. Kontur düzensizliği ve bronş içi daralma saptanmamıştır. Ön, orta ve arka mediastende, aksiller bölgede ve supraklavikuler alanda patolojik boyut ve görünümde lenfadenopati izlenmedi. Kalp konturları düzgün, boyutu normaldir. Aorta ve diğer mediastinal ana vasküler yapılar normaldir Sol akciğer alt lob süperior segmentte 21 mm çapta ince du kist ve komşuluğunda konsolide alan izlendi. medial segmentte fibrotik bant izlendi. Sağ akciğer orta lob Bilateral plevral effüzyon saptanmadr, ial effüzyon izlenmedi. Kesit alanina giren görüntülerde karaciğerde patolojik oluşum saptanmadı.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Deniz
7 yıl önce

Açık ameliyat veya kapalı ameliyat tercihi” diye bir şey olmaz. Mümkün olan her durumda kapalı ameliyat açık ameliyata tercih edilir. İkisi arasındaki fark siyah ve beyaz gibidir. Öncelikle kistlerin kapalı ameliyat için uygun yerde olması ve bunu ameliyat edecek ekibin bu konuda deneyimli olması şarttır. Acil şifalar.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Endişelenecek bir durum yok.

Kürşat
7 yıl önce

Sayın hocam annemin rahatsızlıkları şunlardır Sağ akciğer üst lob apikal segmentte hafif düzeyli fibrotik sekel değişiklik ve bu düzeyde iki adet 3-4 mm çapında bir kaç adet nodüller görünüm izlemektedir sağ akciğer orta lobda 4 mm çapında iki adet nodüller görünüm izlemektedir. Sol akciğer alt lob superior segmentte subplevral alanda 5 mm çapında hava kisti ile uyumlu görünüm izlemektedir yardımcı olursanız endişelenicek bişey varsa söylerseniz sevinirim hocam kolay gelsin

GÖKMEN
7 yıl önce

Merhaba Hocam.

Bana 2010 yılında langerhans hücreli histiositoz x teşhisi kondu. Sigarayı bıraktım.Başka bir tedavi uygulanmadı. Fakat bazı makalelerde bu hastalığın ort. yaşam süresinin 12.5 yıl olduğunu okudum.
Bu doğru bir bilgi midir. Beni oldukça üzdü. Sizden bilgi almak isterim. Selamlar

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  GÖKMEN
7 yıl önce

Hastalığınızın derecesi toraks BT’deki görünümle ilgilidir. Bunu görmüş olan doktorlarınız size daha ayrıntılı bilgi verecektir. Acil şifalar.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Hava kaçağının kaç gün sürdüğü, miktarı, enfeksiyon varlığı veya yokluğu, filmde akciğerin şişmiş veya sönmüş olmasına ve hastanın yakınmalarına göre farklı yaklaşımlar söz konusudur. Bunları bilmeden yorum yapılamaz. Ameliyatınızı yapan doktorlarınızla ayrıntılı görüşünüz. Acil şifalar.

hakan tolan
7 yıl önce

Sayın hocam eşim sağ akciğerinde oluşan hidatik kist patlamış ve daha sonra bu kistten ameliyat oldu fakat ameliyat sonrası hava kaçağı oluştu tedavisi hakkında bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

Rabia
7 yıl önce

Merhaba hocam nişanlim asker döneminde şikayetlerinden dolayi akciğerinde hava kistinin olduğunu ama küçük boyutta olduğunu kontrollerinin yapilmasi söylenmiş askerden snra kontrl yaptirmamisdi bir sene önce ilacli tomografi cektirdi göğüs doktoru olmadiği icin raporunu gösterememisdi ve daha sonra raporunu kaybetti iki gun once tekrar dahiliye doktoruna gitti raporunu cikarttik ama doktor bisey olmadigini soyledi icimiz rahat etsin dye normal tomografi cekti ve kistlerin çok büyük olduğunu göğüs doktoruna gitmesini söyledi ne oldugunu bilmiyoruz ama raporuna göre 14.7 ve 24.6 capinda oldugunu saniyoruz tek sikayeti bazen nefes almakta zorlaniyo nefesi daraliyo siz bu durum hakkinda yorum yapabilirseniz cok seviniriz cok telasliyiz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Rabia
7 yıl önce

Bhasettiğiniz ölçüler cm mi yoksa mm mi yazmamışsınız. Göğüs cerrahisi veya göğüs hastalıkları uzmanına gösterin. Bunlar cm ise mutlaka operasyon gerekir. Milimetre ise takip edilebilir.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Eğer bunlar kistse sorun olmaz. Hidatik kist denilen ve hayvanlardan bulaşan kistse ilaçla tedavi edilmelidir. Ayrıntılı bilgi için filmlerinizin iyi incelenmesi gerekir. Acil şifalar dilerim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Akciğerde fistül dediğimiz bir durum söz konusu olabilir. Toraks BT’nizi görmeden bir yorum yapamam. Ameliyatınızı gerçekleştiren doktorlarınız size yardımcı olacaktır. Uygun olursanız ve dilerseniz filmlerinize bize de başvurabilirsiniz. Acil şifalar.

Kübra
7 yıl önce

Merhaba doktor bey, benim annem 41 yaşında çocukluğunda verem hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş fakat akcigerinde iz kalmış evlenince bronşit olmuş akciğr filminde bu izi doktorlar görmüşler fakat hiç bir zararı olmadığı ilerdede bir problem çıkmayacağı sadece bir iz olduğuna dair açıklama yapıp kağıt vermişler ve akciğerlerinde hiçbir problem yokmuş annem işe girdi 04.12.15 tarihinde fabrikada bir sağlık taraması yapılmış nefes testi bozuk çıkmış ve film çekmişler filmde iki tane en büyüğü 2 cm lik kiste rastlanmış fakat tam olarak iyi mi kötü mü yoksa hava balonumu şuan bilmiyoruz annem nefes alırken kistlerin olduğu yerin biraz acıdığını söyledi salı günü doktora gidicez ve tahlil tetkik yaptırıcaz bunun riski nedir kötü bir şey olma ihtimali yüksek olabilir mi ? Açıklama yaparsanız çok memnun olurum, Sağlıcakla kalın.

Vahit
7 yıl önce

Hocam ben vahit annem bundan bir yıl önce karacigerdeki kist akcigere rübtela yani atlamasi sonucu göğüs cerrahta konya selçuklu kampüsünde amaliyat oldu ama hocam öksürük birtürlü ne kesildi nede geçti sarı balgamlı öksürüyor afedersin kuyu olsa biterdi annem uyku nasıl bişey oldugunu unuttu yardımcı olursanız seviniriz.

Kübra
7 yıl önce

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Rahman
6 yıl önce

Hocam Merhabalar benim kızım 3 buçuk yaşında FMF tesisi konuldu fakat karın ağrıları farklı oluşundan tesadüfen akcigerdeki kist tespit edildi bizde tedavi için Van’dan istanbula geldik. Şuan Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesinde yatiyoruz. Ameliyat olacak ve kistin doğuştan olduğu kanısındalar. Ameliyat sonrası iz kalacak dediler. Biz ameliyat için araştırma yaparken sizinle karşılaştık sizin önerileriniz gerçekten önemli. Bu kist çok fazla şiddetli karın ağrısı yaparmi hergün.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Rahman
6 yıl önce

Rahman Hanım, karın ağrısının başka bir sebebi olmalı. Kaciğerdeki ksit buna sebep olmaz. Acil şifalar

Akgul
6 yıl önce

Merhaba benim akcigerlerde kist göruldü once sağ sonra sol taraftan amaliyat olacaksın dedi doktor ve karacigerde de daha fazla varmis ordan cekilerek alınacak ama ameliyat oldugumda ne cocuklarima ne bana bakacak kimse yok o yuzden acik ameliyat olmak istemiyorum kapali ameliyat olma şansim yokmu veya kapali ameliyati nerde olabilirim ankarada konya da keşke siz buralarda da ameliyat edebilseydiniz

Ahmet
6 yıl önce

Hocam babam 1.5 ay önce k hücrefi dışı tanısıyla ameliyat oldu ve ameliyattan 3-5 gün sonra öksürük başladı ve hakada devam ediyor kontrole gitti kan değerleri ve sedimatasyon normal çıktı kemoterapi ve radyo terapi almasına gerek duyulmadı bu şekilde devamlı öksürük normal mi

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ahmet
6 yıl önce

Biz sadece kapalı operasyon uyguluyoruz. Acil şifalar dilerim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

Ne olduğunu anlamak için hastanın bilgisayarlı tomografisini görmem gerekir. Acil şifalar dilerim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

Malulen emekli olamazsınız. Patlarsa göğüs boşluğu için hava dolup nefes darlığı oluşturur. Bunun tedavisi için de göğüs tüpü takılır. Acil şifalar.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

Söylediğiniz bilgiler yorum yapmak için yetersiz. Akciğerdeki kit için ışın tedavisi uygulanmaz. Işın tedavisi kanser için uygulanan bir yöntemdir. Lütfen doktorlarınızla ayrıntılı olarak konuşun. Benim hasta hakkında hiç bir doğru bilgiye sahip olamdan size yorum yapmam çok gereksiz olur. Size yardımı olmaz. Acil şifalar.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

Akciğerde farklı cinste ve büyüklüte kistler olur. Sizdekinin nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. Ayak ağrılarınızın bunla ilgisi yok. Daha ileri yorum için filmlerinizi görmem gerekir. Acil şifalar.

aysenur
6 yıl önce

Bi arkadasım,son 1 bir haftadır sabahları agzından kan gelme sikayetiyle doktora gitti ve cigerinde kist olabilicegni soyleyip gondrmisler. Bulundugumuz sehir kücük biryer oldugu icin. Uzman bi cerrah bulunmuyor ne yazıkki. Bu nedir ne degildir sizce. yardımcı olurmusunuz. Lütfen cok acil

mahmut
6 yıl önce

Hocam akcigerde sag lobda 1.5 cm capinda hava kisti cikti.Patlama riski oldugunu soyledi doktorlar.Sigarayi birakmami soylediler.Kist patlarsa ne olur.Patlayinca Hemen acil ameliyat olmammi gerekiyor.ilac tedavisi yokmu.Agir sanayide calisiyorum.Malulen emekli olabilirmiyim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  mahmut
6 yıl önce

Bu öksürük ameliyattan sonraski ilk 3 ay içinde normaldir.

MEHMET ASLAN
6 yıl önce

MERHABA DOKTOR BEY BEN 21 YAŞINDAYIM AKCİĞERİN SÖNDÜ TÜP TAKILDI İYİLEŞTİM FAKAT DOKTOR HER KONTROLE GİTTİĞİMDE İLAÇLAR YAZIYOR AMA AĞRILARIM HALA DEVAM EDİYOR BU DURUMDA NE YAPMAM GEREKİYOR

İbrahim
6 yıl önce

Hocam merhabalar babam 54 yaşında çocukken verem geçirmiş şuan şeker hastası ve göbeğinin sağ kısımında acıdan dolayı hastaneye gitti hemen yatırdılar.. Akciğer de kist olduğu söylenildi ameliyat için geç kalınmış ve ışın tedavisi uygulanabilirmiş. Ben bu konu hakkında bilgi almak istiyorum bu kötü bir şey midir? Sonucu ne olur? Çok korkuyorum babam için bana bilgi verirseniz çok memnun olurum sağlıcakla kalın..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  İbrahim
6 yıl önce

3 ay içinde ağrıların kaybolması gerekir.

ferhat
6 yıl önce

merhaba hocam 1 ay önce sol akciğerim de kist olduğunu öğrendim. doktor hap tedavisi uyguluyor ama hiç bir şekilde faydasını görmedim. hatta kullandığım ilaçlardan sonra kist in bulundugu bölge çok ağrımaya başladı ve son bir kaç gündür sol ayağımda ağrımaya başladı bunun kistle bir alakası var mıdır acaba cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Ayşenur
6 yıl önce

Hocam merhaba
Benim dedeme bronoskop yapıldı.Bundan önce röntgen çekildi ve leke görüldüğü söylenmiş ve bunun sonucunda bronoskop işlemi istenmiş.Dedem 74 yaşında ve sigara kullanmamaktadır.
“Sağ bronş sistemi açık ve normal olarak izlendi.Sol ana bronş açık,üst lob girişi ve alt lob girişi dış bası ile daralmış olarak izlendi.Alt lob girişinde dış bası alandan TABİA yapıldı.Kanama kontrolü sağlandıktan sonra işlem sonlandırıldı.”
Bunun dışında ki her şey normal olarak izlendi yazıyor.
Bu sonucu nasıl değerlendiriyorsunuz Hocam Teşekkür ederim.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ayşenur
6 yıl önce

Burada nefes borusuna bası yapan bir kitle tespit edilmiş. Daha net bilgiler için lütfen doktorlarınızla görüşün.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

Böyle bir tercih söz konusu değil. Açık ameliyat tercih edilmez. Sadece kapalı ameliyat uygulaması mümkün olmayan merkezlerde açık ameliyat yapılır. Geçmiş olsun.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

Hasta hakkında bilgi olmadan yorum yapılamaz

songül
6 yıl önce

merhaba hocam; ben geçirdiğim trafik kazası sonucu BT de sol akciğer üst lop posteriorde oblik fissur ve mediasten komşuluğunda 41 35 45 büyüklüğünde intra parankimal extraparankimal olup olmadığı anlaşılmayan kitle bulundu. PET çok hafif bir tutulum oldu ki bunun önemli olmadığı söylendi. Aynı zamanda bu kitle çok kalsifiye doku içeriyor. Bende hiçbir semptom yok testleri yaptırdım. Doktorum alınması taraflı ve açık alınmalı diyor çünkü inen aortayla komşuluğundan dolayı yapışıklık olabilir mi diye düşünüyor. kist hidatik testi de negatif çıktı. napmam gerekli hiçbir semptom yokken bi anda böyle bi ameliyat olmalı mıyım yardımcı olun lütfen ben 3.sınıf tıp ögrencisiyim ve napcağımı bilmiyorum

MUSTAFA BAYCA
6 yıl önce

Merhaba hocam benim sağ akciğer alt lobda 15 cm boyutta bül var.ameliyat olmak istiyorum ameliyatımı açık mı yoksa kapalımı olmam gerekir.hangisini tercih etmeliyim.iyi çalışmalar.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  MUSTAFA BAYCA
6 yıl önce

Songül merhaba, bu lezyonun hamartom olma olasılığı yüksek. Öncelikle senin yaşında ve PET’de tutulum olmayan bir lezyonda yakınma da yoksa biz ameliyat önermiyoruz. Ameliyat mutlaka gerekli ise VATS yöntemiyle başlanmalıdır. Ne yazık ki ülkemizde kapalı operasyon her merkezde mevcut değil. Geçmiş olsun.

fatma bck
6 yıl önce

Iyi aksamlar hocam benim bir sorum olacakti esimin omografisi cekildi sonuc olara akcigerde söyle yaziyor. Büyügü sag alt lob posteriobazal Segmentte Subplevral alanda Yaklasik 7mm Capinda Kalsifiye olmak uzere Genellikle kalsifiye gosteren akciger parankimde daginik yerleşmeli cok sayida ( 10 dan daha fazla Noduler dansite Artişı dikkat cekmektedir) yaziyor .
3 ay sonra tekrar tomografie istediler korkulacak biraey varmi sizce yoksa tedavi mumkunmudur
Cevaplarsaniz sevinirim simdiden tesekkurler

Sezen görür
6 yıl önce

Hocam ben 23 yasinda bayanim kucukken bronsit gecirdim hastanede yattim bu kış yine 1 hafta 10 gündür siddetli bronsit olunca gogus hastaliklarina gittim ve rontgende sol cigerimde kistler oldugnu soyledi doktor bt verdi ama sonuclar 10 gun sonra cikcakmis biraz tedirginim gogusumde ve sirtimda agri da var usutmenin etkisindenmidir ve bu kistler kotu huylumudur?Cok sagolun simdiden ..

Adem erdogdu
6 yıl önce

Mrhb hocam esimin akcigerinde 28×30 mm capinda sol akcige altlop anterobazel segment seviyesinde atriyoventrikuler septum sol ventrikul komsulugunda perikardiyal yagli dokuya dogru uzandigi izlenimi veren aksiyal caplari 28×30 mm olarak olculen lobule konturlu yumusak doku dansitesinde kitlesel lezyon alani dikkati cekmistir lezyon komsulugunda eslik eden perikardiyal reaktif patoloji yada effuzyon secilmemistir. Doktorumuz bt cd sini inceledi kalp ile akciger arasinda gorunuyor dedi bizden ilacli emar ve kardiyoloji bolumunden filimler istedi sizce hocam sorun nedir yorumlarinizi bekliyoruz cok tskr ler

Bekir
6 yıl önce

Mrb hocam ben 6 yıl önce akciğer ve karaciğerden ameliyat oldum karaciğerde sıkıntı yok ama karaciğerde bazen ağrı ve kaşıntı oluyor.ama sigara içtiğimde olmakta.sigarayı haftada bir adet tüketirim acaba sorun varmıdır.hastaneye gittim ciğer filmi ve koşu bandına girdim ama sıkıntı yok dedi ama ağrı var tşk ederim hocam

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Bekir
6 yıl önce

Bu bir mediasten tümörü. Filmlerinizi görmeden ileri bir değerlendirme yapmak olanaksız. Acil şifalar dilerim.

Mehmet bozkaya
6 yıl önce

Hocam sol akciger imde büyük bul var dediler hastanede yattım hiç bişey yapmadan taburcu ettiler amalyat dediler sonra ikilem de kaldılar kapalı amalyat dediler sonra açık dediler ama hiç bişey yapmadan yolladilar göğüs hastalıklarına baş vurdum bir Prof dediki volum küçültücü yapabiliriz dediler ne yapmam lazım çaresizım yaşım 34

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Mehmet bozkaya
6 yıl önce

Hastanede muayeneniz ve tetkikleriniz sonucu normal denilmişse endişe etmeyin.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
6 yıl önce

Bu durum için filmlerinizi görmeden bir yorum yapabilmem ne yazık ki mümkün değil. Acl şifalar dilerim.

Sohbete Başla
Akciğer Cerrahisinde ameliyat yöntemleri için bilgi alabilirsiniz.