Pnömotoraks

Pnömotoraks Nedir? 

Göğüs kafesi içerisinde normal şartlarda hava bulunmaz. Herhangi bir sebeple göğüs boşluğu içerisinde hava olması durumuna pnömotoraks adı verilir. Göğüs boşluğu içinde hava toplanınca akciğerde sönme ortaya çıkar. Akciğer patlaması olarak da bilinir.Pnömotoraks nedenleri nelerdir?

 

Pnömoraks sebepleri 3’e ayrılır; 

1. Kendiliğinden oluşan (spontan) pnömotoraks

Her ne kadar kendiliğinden olustuğu söylense de bu tip pnömotoraks`ta da akciğerde yer alan ve normal akciğer grafilerinde görülmeyen küçük baloncukların (blebler) patlaması sonucu oluşan pnomotoraks çeşididir.

Bu tür pnömotoraks en sık görülen pnömotoraks çeşididir.

2. Bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan (sekonder) pnömotoraks

Akciğerde mevcut olan büyük balonlar, amfizem, zatüre veya verem gibi hastalıklara bağlı olarak oluşan hasarlar sonucunda ortaya çıkan pnömotorakslardır.

3. Tıbbi bir müdahale sonucu ortaya çıkan (iyatrojenik) pnömotoraks

Akciğerden iğne biyopsisi, bir kateter yerleştirilmesi veya bir batın ameliyatı sonrası gibi durumlarda göğüs boşluğu içerisine hava toplanarak bu tip pnömotoraksa sebep olabilir.
Pnömotoraks belirtileri nelerdir?

 

Belirtileri şiddetli sırt ve göğüs ağrısı, öksürük ve nefes darlığı şeklindedir. Ani başlayan bu tür yakınmalarda pnömotoraks şüphesi ile akciğer grafisi çekilerek teşhis edilir. Basınçlı pnömotoraks durumunda bu yakınmalar gittikçe artarak ciddi sonuçlar doğurabilir. Hafif derecede hava birikmesi durumunda zamanla yakınmalar kendiliğnden azalabilir. Ancak, geçmesini beklemek risklidir. Doktor takibi altında bulunması gerekir.
Pnömotoraks kimlerde sık görülebilir?

 

Kendiliğinden oluşan (spontan) pnömotoraks daha çok uzun boylu, zayıf yapılı erkeklerde görülür. Kadınlarda erkeklere göre daha azdır.
Pnömotoraks tedavi yöntemleri nelerdir?

 

Pnömotoraks tedavisi;

  • Hastanın yakınma (öksürük, nefes darlığı, sırt ve göğüs ağrıları gibi) derecesi,
  • Pnömotoraksın miktarı,
  • Hastada başka hastalıkların (kalp ve akciğer hastalıkları) olup olmaması,
  • Daha önce pnömotoraks geçirip geçirmediği gibi durumlarla ilgili olarak değişiklik gösterebilir.

 

Buna göre, bazı pnömotoraks durumlarında hiçbir işlem yapılmadan hastanın sadece izlenmesi mümkün olabileceği gibi, bir enjektör ile göğüs boşluğu içerisindeki havanın çekilmesi (aspirasyon), bir dren (göğüs tüpü) takılması veya kapalı yöntemle ameliyat edilerek hastalığın giderilmesi de gerekebilir.

Bunların içerisinde en sık kullanılan yöntem sedasyon anestezisi altında ve hasta herhangi bir acı hissetmeden ince bir silikon dren yardımı ile havanın boşaltılmasıdır.

Pnömotoraks ameliyatı ne zaman gereklidir?

 

  • İkinci kez oluşan pnömotoraks,
  • Sağ ve solda birlikte ortaya çıkan pnömotoraks,
  • Akciğerde büyük balon keseleri görülmesi,
  • Dren takılmasına rağmen 5 günde iyileşmeyen durumlar,
  • Mesleki sebepler (pilotlar gibi),
  • Sağlık kuruluşuna uzak yerlerde yaşayanlarda ilk kez ortaya çıkan pnömotoraks durumlarında ameliyat gereklidir.
 Pnömotoraks ameliyatı yöntemleri nelerdir?

 

Göğüs tüpü (dren) takılması

 

Sedasyon anestezisi altında hastalığın olduğu tarafta 7. ve 8. kaburgalar arasından kalınlığı ortalama olarak bir kalem genişliğinde olan silikon bir dren göğüs boşluğu içerisine ilerletilir. Bu dren alt kısmında su bulunan bir şişeden oluşan steril üniteye bağlanır. Göğüs boşluğu içerisindeki hava boşalınca sönmüş olan akciğer eski haline gelir.


Pnömotoraksın açık ameliyatı

Açık yöntem günümüzde çok nadiren tercih edilir. Koltuk altından yapılan 7-8 cm uzunluğunda bir kesi ile 3. ve 4. kaburgalar arası bir ekartör yardımı ile açılır. Akciğerde yer alan hava kesecikleri özel yöntemle çıkartılır. Plevra denilen akciğer dış zarının üst bölümü çıkartılabilir (plörektomi) veya burada bir reaksiyon oluşturularak akciğerin yapışması sağlanır (plörodez).

Böylece akciğerin çökmesi ve göğüs boşluğu içerisinde hava toplanması önlenir. Ameliyat sonunda göğüs boşluğu içerisine bir adet dren konularak katlar anatomik planda kapatılır. Dren ameliyattan 1 veya 2 gün sonra çıkartılır.Pnömotoraksın kapalı – endoskopik (VATS) ameliyatı

En çok kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde 2 cm’lik tek bir kesiden (uniportal yöntem) göğüs boşluğu içerisine kamera ilerletilip açık yöntemde belirtilen işlemler yapılır.

Hastaya en az zarar verici operasyon yöntemidir.

Açık ameliyat yerine Tek Port VATS tercih edilmelidir.

Bu yöntem sonrası ağrı daha az, ameliyat kesisi (2cm) çok daha küçük ve hastanın normal yaşama dönmesi çok daha hızlı olur.Pnömotoraks ameliyatında gelişebilecek komplikasyonlar nelerdir?

 

Akciğerden hava kaçağı oluşması, kanama, enfeksiyon ve hastalığın nüks etmesi gibi riskler görülebilir. Cerrah bu durumlara göre gerekli önlemleri alarak riskleri en aza indirir. Pnömotoraks için yapılan kapalı ameliyat sonrası bu komplikasyonların görülme oranı %2-10 arasındadır.Pnömotoraks ameliyatı için kaç gün hastanede kalmalıyım?

 

Ortalama olarak; sadece dren takılması durumunda 3 gün, açık ameliyatlardan sonra 4-5 gün ve kapalı – endoskopik ameliyatlardan sonra 2-3 gün hastane yatışı gerekli olur.Pnömotoraksın tekrar etme oranları nedir?

 

Bir kez pnömotoraks geçiren kişilerde sadece göğüs tüpü (dren) takılarak tedavi edilmesi durumunda hastalığın bir süre sonra tekrar etme olasılığı %20’dir. İki kez pnömotoraks geçirmiş ve sadece dren takılarak tedavi edilmiş kişilerde bunun 3. kez olma olasılığı %50’dir.

Ameliyat olmuş kişilerde pnömotoraksın tekrar etme olasılığı %3-5 arasındadır.

Bir kez pnömotoraks geçiren kişide çekilecek toraks bilgisayarlı tomografisinde bu hastalığa sebep olan baloncukların olup olmadığı araştırılmalıdır. Baloncukların görülmesi durumunda VATS yöntemiyle operasyon oluşacak nüksleri engelleyecektir.Pnömotoraks Tedavisi İçin Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

 

Hem İngiliz (BTS) hem de Amerikan Göğüs Dernekleri (ACCP) bu konuda rehberler hazırlamıştır.

İngiliz Göğüs Hastalıkları Derneği (BRITISH THORACIC SOCITEY) tarafından hazırlanmış rehbere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

BTS: http://thorax.bmj.com/content/58/suppl_2/ii39.full


Hasta öykülerimize göz atın!

Ahmet Yılmaz

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/3-santimlik-delikten-akciger-ameliyati-333918   Akciğer operasyonlarında kaburgalar kesilerek yapılan açık...

Devamını oku
Hakkı Engin Erenel

Akciğer Kanseri Tedavi Öyküm Yazan: Hakkı Engin Erenel...

Devamını oku
Bueka Berişvili

26 santim uzunluğunda tümör 10 yaşında Gürcistanlı Bueka...

Devamını oku
Yordanka ve Hristo Mihaylovi

Akciğer kanseri ameliyatımın öyküsü “hayatımın kadınını bana tekrar...

Devamını oku
Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği

Bilgi ve Randevu İçin

204 Yorum
Eskiden yeniye sırala
Yeniden eskiye sırala Oy sayısına göre sırala
Inline Feedbacks
View all comments
tahir ozkul
7 yıl önce

akcigerimde bulunamayam problem
akcigerimde bulunamayan problem merhaba 6ay once kilo kaybi nedeniyle doktora gittim ve xray sonucu ust loblarimda lekeler gozuktu. bronskobi ile ornekler(sivi ornekler) alindi ve labaratuar ortaminda bekletildi fakat tuberkiloz izine rastlanamadi. bu arada 17 yaslarimda tuberkiloz gecirmistim ve su an 43 yasindayim. Sonrasinda mr cekildi ve raporda sarkoidoz olabilecegi soylendi. tekrar kan 24 saat idrar testi solunum testi oldum ve bronskopi oldum ama bu sefer parca aldilar gene bisey bulunamadi. nefes testimde akcigerlerimi %68 kullanabildim soylendi ve ayrica mr sonucu ust loblarda asagiya dogru buzusme oldugu veya sondugu soylendi birde uzerinde eskiden kalma cizik ( gecmis yara izi gibi) ler oldugu soylendi. daha oncede 2007 de 2009 da xray cektirmistim ama bunlardan bahsedilmemisti.doktorum hala tuberkiloz veya sarkoidoz olabileceginden supheleniyor. sonrasinda mediastionskopi oldum bogazimin altindan kucuk bir delikle ornekler alindi gene bisey bulunamadi. simdide akcigerimin sag tarafindan kucuk bir delikle daha buyuk bir parca alicaklar artik bu son care heralde, Bu arada bu 6-7 aylik bir olay ve benim 3 . aydan itibaren nefes alirken son kisminda zorlanma veya islik gibi birsey basladi ve su an yavasta olsa ilerliyor. yani kotuye gidiyor diyebilirim. 20 seneye yakin sigara ictim 5-6 senedir yapay mermer kesimi ile ugrasiyorum ve cok tozlu bir isim var. doktor alinan orneklerde bununla ilgili bir seye rastlamadiklarini soyluyor ama….. benim size sorum bu cerrahi biyopsi gereklimi igne biyopsi si ile yapilamazmi bu. ikincisi herkes akcigerine bicak vurdurma diyor ama bu problem cozulmezse hissediyorum nefes alisim zorlasiyor yavas yavas ve kuru oksurukte basladi ayni zamanda.son olarakta acaba bu isimden dolayi olan yapay mermer tozuna karsi alerjim olabilirmi bunu anlamak icin negibi test olmam lazim. ben bu arada australia da yasiyorum. Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim. Son care Turkiye ye gelecegim heralde

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  tahir ozkul
7 yıl önce

Mermer tozu gibi işlerde çalışanlarda akciğerde İNTERSTİSYEL HASTALIK veya DİFFÜZ AKCİĞER HASTALIĞI denilen bir durum ortaya çıkabilir. Bunun teşhisi için akciğerden iğne biyopsisi almak yeterli olmaz. Bu nedenle torakoskopik olarak biyopsi almak gerekiyor. Bu biyopsi işleminin nasıl yapıldığına dair videomuzu izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=-KED3t8kXVg sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Tıbbın bugün geldiği aşamada tüm hastalıkları teşhis ve tedavi edebildiğini söylemek güçtür. Sizde mevcut olan hastalık da bu zor durumlardan biridir. Akciğer biyosiniz sonrasında daha net bir karar verilebilir. Acil şifalar diliyorum.

Selçuk ÖZTÜRK
7 yıl önce

Saygıdeğer hocam Prof.Dr Semih Halezeroğlu’na
Ben bu mesajı Adana’dan yazıyorum. İki kere sağ göğsümden pnomotoraks geçirdim. En son dün itibariyle hastaneden tüpümü çıkartıp taburcu ettiler. Yalnız ben kendimi bir türlü iyi hissetmiyorum. Nefes darlığı,yatarken sırt ağrısı bir türlü eksik olmuyor.Ben artık tüp taktırmak istemiyorum. İnternetten sizi duydum ve gördüm. Ben bu tedavi için İstanbul’a gelsem yolda daha da fenalaşırmıyım?
Birde kapalı vats tedavisi kesin çözümmü? Acil cevaplarsanız sevinirim. Çünkü kendimi iyi hissetmiyorum.
Selamlar
Selçuk ÖZTÜRK

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Selçuk ÖZTÜRK
7 yıl önce

Selçuk merhaba,
2 kez pnömotoraks geçirince artık tüp takılmaz, VATS denilen operasyon uygulanır. Operasyon hastaların %95-98’inde hastalığın tekrarlamasını önler. Eğer şu anda akciğerinde bir çökme yoksa yolculuğu yapmanda sakınca yok. Randevun için Ebru Hanım’ı arayabilrsin (02123043940 / 05321519734).
Acil şifalar dilerim.

Nursel
7 yıl önce

Değerli hocam babam 15 gün önce ameliyat oldu ozafagus ca kalp kardiyak kadar uzanan mide üst kısmı yemek borusu alt kısmı alındı mide yukarı çekildi ameliyatta daha önce bi astım hikayesi olduğundan göğüs tüpü takıldı ameliyattan sonra 10. Gününe kadar herşey çok iyiydi 10. Gün tüp çıkardılar aynı gün vücut hava doldu resmen deri altı hava doluydu tekrar tüp taktilar gece dün sabahtan yogun bakıma aldılar cigerler sıvı doluymus hayati riski var dediler çok üzülüyorum o tüp çıkana kadar çok iyiydi sizce tüp doğru zamanda mi çıktı teşekkür ederim şimdiden

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Nursel
7 yıl önce

Nursel hanım, yemek borusu kanseri ameliyatları sonrası bazı nadir durumlarda bu tür komplikasyonlar görülebiliyor ne yazık ki. Bunun drenin 10 gün sonra çıkartılmış olması ile ilgili olup olmadığını daha önceki durumu bilmediğim için söyleyebilmem olası değil maalesef. Bunun ciddi bir durum olduğunu söylemem gerekir. Ancak diğer bilgilerinizi ameliyatı gerçekleştiren cerrahi ekipten almanız daha uygun olur. Acil şifalalr diliyorum.

Tibet kara
7 yıl önce

Merhaba hocam; 40 yaşındayım bundan 3 yıl evvel pinömataraks geçirdim gayet iyiydim,bugüne kadar koltuk altımda ağrı oluştu bende gidip toraks bt çekildim ufak bir kaçak olduğunu söyledi 2 saat minimal hava verildi çıktım bu durumdan sonra o patlayan bül tekrar patlarmı veya tekrar geçirme riskim nedir sigarayı bırakalı 3 yıl oldu teşekkür ederim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Tibet kara
7 yıl önce

Tibet bey eğer akciğerinizde bül görülmüşse bunun tekrar patlama yapma olasılığı %50’den fazladır. BT’de bül görülmesi pnömotoraks için ameliyat endikasyonudur. Tek port torakoskopik yöntemle 30 dakikalık bir operasyon uygulanıp 2 gün sonra taburcu olursunuz. Aksi durumda pnmotoraksın tekrarlama riski nedeniyle yaşamınızda bazı önemli kısıtlamalar olmalıdır (uçağa binilmesi, uzak mesafe yolculukları, aşırı efor durumlarından kaçınılması gibi). Acil şifalar dilerim.

Furkan
7 yıl önce

Ben 16 yaşındayım spontan pnömotoraks geçirdim ameliyat oldum tüp taktılar şuan 2.günüm,benim bazı korkularım var ,ömür boyu yapamayacağım şeyler varmı,yada taburcu olduktan sonra eskisi gibi sağlıklı olabilecek miyim,

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Furkan
7 yıl önce

Furka geçmiş olsun. Eğer akciğerinde patlamy sebep olan balonlar tespit edilirse bunların kapalı bir operasyonla alınması gerekir. Yoksa drenin çekildikten sonra %20 olasılıkla bu bir daha olacaktır. Tekrar ederse ameliyat olman gerekir. Yapmayacağın tek şey tüplü su altı dalışıdır. Tabii ki yine eskisi gibi sağlıklı olacaksın. Tekrar geçmiş olsun.

Furkan
Yanıtlandı:  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
7 yıl önce

Semih bey ben 1ay içinde 2.kez geçirişim yine tüp taktılar.Doktor ilk önce tüp kullanalım dedi,eğer 3.kez olursa açık ameliyat yapalım dedi.benim sorum sizce kapalı ameliyatmı yaptırmalıyım yoksa açık ameliyatmı yaptırmalıyım.bunların riskleri nelerdir.sizce hangisini yaptırmalıyım??

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Furkan
7 yıl önce

Furkan bey, pnömotoraksın ikinci kez olması zaten ameliyat endikasyonudur. 3. pnömotoraks olasılığı %80’dir. Pnömotoraks operasyonunun açık yapılması en az 20 yıl öncesine ait bir yöntemdir. Tek port VATS işlemi veya standart VATS işlemi ile kapalı operasyon uygulanmalıdır. Bu yöntemlere ait bilgiler yukarıdaki sayfamızda ayrıntıları ile mevcuttur. Acil şifalar dilerim.

Cengizhan
7 yıl önce

Semih bey merhaba;

Sol akciğerimden pnomotoraks geçirdim ve tüp takıldı 6 gün sonra taburcu oldum. Kafamda hep size muayene olmak vardı. Az daha kendimi toparlıyım derken ikinci kez aynı ciğerimin söndügünü farkettim. Bu sekilde seyahat edemeyeceğim için bulunduğum ildeki bir hastanede tedavi gördüm. Bazı aksilikler sonucu (malzeme temini yapılamadı) kapalı olması gereken ameliyatım açık olarak yapıldı. 3 gün tüp le gezdim ve taburcu oldum. Hocam sormak istediğim kısım burada başlıyor. Sol kaburgamda yüksek sesle konuşurken , öksürürken, hapsırdığımda, aşağı yukarı eğildiğimde vs batma ve sancı oluyor. Sanki birsey saplanıyormuş gibi. Doktoruma kaburgamda zedelenme olabilirmi dediğimde kaburganı zorlayacak bir işlem olmadı. Bülleri temizlerken plevral zarı soyduk o bölgeyi temizledik gibisinden bir bilgi aldım. Zamanla geçecektir gibi bir ifadesi oldu.Zamanla azalsada 13 gün geçmesine rağmen hala aynı sikayetim devam ediyor. Sizce bu sancılardan kurtulacakmıyım. İçerde öksürürken hapşururken atılan dikislerde açılma ciğerde deformasyon olmuş olabilirmi? Çekilen röntgenlerde bir problem gözükmüyor. Ciğerim göğüs bosluğumu tamamen kaplamış sönüklük kalmamıs. Bir de sizden randevu alsam genel kontrol ve tetkik muayenesi için ne kadar bir ücret talep ediyorsunuz. Samsundan geleceğim için maddiyatta benim için önemli. Ssk çalışanıyım. Ssklılar için hastanenizin muayene ücretleri ne kadar tutar? Uzun uzun yazdığım için kusura bakmayıp yazdıklarımı dikkate alırsanız sevinirim iyi çalışmalar

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Cengizhan
7 yıl önce

Cengizhan Bey, sizin bahsettiğiniz uzun süre devam eden ağrı yakınmaları açık yapılan akciğer ameliyatlarının hemen tamamında görülen bir durum. İşte bu nedenle biz kapalı ameliyat (VATS) yöntemini uyguluyoruz. Günümüzde bu ameliyatların her durumda kapalı yapılması gerekir. Ancak ülkemizdeki şartlar ve hastanın olanakları buna izin vermiyor her zaman ne yazık ki. Bizim ücret kısmında buradan size bilgi vermemiz yanıltıcı olur. Size şimdi açık ameliyat sonrası ağrılarınız azaltmak için bizim yapabileceğimiz bir operasyon söz konusu olamaz. Sorununuzu bir ağrı merkezine baş vurarak çözümlemeniz gerekiyor. Bir ay daha ağrı kesici kullanın düzelme olmaz ise herhang bir hastanenin ağrı merkezine başvurun. Acil şifalar diliyorum.

Aliemre
7 yıl önce

Ben 1 sene once tedavi gordum dren taktilar sol cigerime dun cigerlerim agrimaya basladi hocam ama yurumemde yada nefes alisverisimde sknti yok sadece cigerlerim agriyo bu pnomotoraksin bir belirtisimidir

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Aliemre
7 yıl önce

Aliemre Bey, daha önce geçirmiş olduğunuz bir pnömotoraks olması sebebiyle bu göğüs ağrısı nedeniyle bir göğüs cerrahisi uzmanına baş vurmanız ve muayene olmanız gerekiyor.

Ahmet
7 yıl önce

Merhabalar hocam.
Toplamda 2 defa Spontan Pnömotoraks meydana geldi. İlkinde diren takıldı ve aradan 1.5 yıl sonra bir daha tekrarladı. Röntgende birşey görünmedi ama acil doktoruna böyle birşey olduğuna eminim dedim tomografi çekildi ve orada görüldü. Göğüs cerrahisi doktoruna çok ısrar etmeme rağmen kapalı ameliyat yapmadı, açık ameliyat oldum. Ameliyat sonrası ilk 15 gün sol kısmımı hissetmiyordum ve ağrıdan duramıyordum. Benim size danışmak istediğim konu şu; ağrılarım bu defa diğer akciğerim olan sağ akciğerimde başladı. Şu anda Pnömotoraks henüz yok ama ağrılar çok fazla olduğu için yakın sürede gerçekleşeceğini tahmin ediyorum. İlk ameliyatımdan yaşadığım ağrılardan dolayı aşırı derecede korkuyorum. Size sorum bu kapalı ameliyatı her göğüs cerrahı yapamıyor mu? Bende görülen Pnömotoraks sadece 2 CM yer kaplamasına rağmen açık ameliyat oldum neden kapalı ameliyat yapılamıyor acaba? Doktorumdan açık ameliyat istememe gibi bir hakkım varmı acaba? Birde sigara kullanıcıyım hocam. Boyum 1.79, Kilom 52. Sık yaşadığım diğer akciğer ağrılarım kesinlikle Pnömotoraks olacağını gösterir mi acaba? Yani böyle bir hava baloncuğu varsa önüne geçme yöntemim varsa öğrenmek isterim hocam.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ahmet
7 yıl önce

Sevgili Ahmet, kapalı ameliyat özel bir eğitim gerektiren operasyondur. Ülkemizde cerrahların büyük çoğunluğu sadece açık yöntemi uygulamaktadır. Kapalı yöntemin (VATS) belirgin avantajları olması sebebiyle tabii ki bu operasyonu tercih etmelisiniz ancak bu işlemin gerçekleştirldiği merkezlere başvurmanız gerekiyor. Biz sadece tek port VATS denilen yöntemle 1cm kesiden kapalı işlem uygulamaktayız. Ağrılarınızın diğer akciğerde pnömotoraksa işaret ediyor olması yüksek olasılık. Bunu anlamak için bir toraks BT çekimelidir. Acil şifalar dilerim.

Erhan
7 yıl önce

Merhaba hocam;

Ben bundan 20 gün önce sağ akciğerden pnomötoraks geçirdim dren takılıp 2 günlük yatış ardından taburcu edildim sigara içiyordum ilk nöbetten sonra hiç içmedim 15 gün sonra ikinci defa agrı hissettim acile gittim Tekrar yapılan kontrollerde 2. Defa söndügünü söylediler ve doktorlar ameliyat olmama karar verdiler kapalı yöntem vats yöntemi ile ameliyatım gerçekleşti 2 gün sonrada taburcu oldum ameliyat yeni olduğumu için mi bu ağrılar dolu dolu nefes aldığımda agrı oluyor zamanla geçermi öksürdügümde sırt ve göğüste ağrılar oluyor bu ağrılar normalmi kaç gün sürer bundan sonra uçağa binmemde yurt içi uçuşlarda bir sıkıntı olurmu.cevabınız için çok teşekkür ederim saygılar hocam.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Erhan
7 yıl önce

Erhan Bey, ağrılar herşeye bağlı olabilir. Bunun anlaşılabilmesi için muayene olman ve gerekirse filminin çekilmesi gerekir. Bunlarda sorun yoksa uçak yolculuğunda sakınca yok.

pelin
7 yıl önce

Merhaba hocam yaklasik uc hafta once esimde şiddetli göğüs ve sırt agrisi oldu hastaneye gittik film ve tomografi sonucu tuberkiloz teshisi ile bizi yedi kule göğüs hastanesine sevk ettiler.burada tuberkiloz olmadigini akcigerdeki baloncuklardan birinin patlayip cokuntu yaptigi soylendi.dren takildi uc gun sonra ciger duzeldi deyip dren cikarildi .dokuz gun hastanede kaldik artik duzeldin fakat yaklasik 25-30adet daha gul ve cigerinde lekeler var.nasil iyilesmis oluyor anlamadim omur boyu yasamini kısıtlı surdureceksin herseye dikkat edeceksin dediler.bizde diger baloncuklar tekrar patlama yapar korkusuylami yasiycaz ve bu bakonlar patlar ve anlayamazsak olum riski nedir .

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  pelin
7 yıl önce

Pelin Hanım, akciğerde bül denilen balonlar olabilir. Bunlar patlayarak sorun oluşturabilirler. Bunun olmaması için VATS operasyonu gerekli olabilir. Acil şifalar dilerim.

songul
7 yıl önce

Oglumun bir yıl önce sol akcigerinde sonme oldu.simdi sağ akcigerinde oldu.ancak orNi yüzde 10 un altında .her ikisinde oksijen verdiler ve düzeldi..yinede kapalı ameliyat olmasi gerekirmi lütfen cevap verin.tesekkurler

songul
7 yıl önce

Ikisinde birden tekrarlama olasılığı varmı.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  songul
7 yıl önce

Songül Hanım, her iki akciğerde pnömotoraks geçirilmiş olması ameliyat gerektirir. Mutlaka VATS – kapalı ameliyat olması gerekir. Burada en önemli risk her 2 akciğerde birden ortaya çıkması ve zor sorunlar yaratmasıdır. Tek port VATS uyguladığımız hastaların her 2 taraf ameliyatı olup hastaneden çıkış süreleri 3 gündür. Acil şifalar dilerim.

furkan
7 yıl önce

Sayın profesörüm size tekrar bir soru soracağım.Ben 2.kez pnömotoraks geçirdim ve şuan tüpler takılı ve bu tüpler 6 gündür takılı ve doktor eğer 1/2 güne havayı atamazsan sana ameliyat gözüküyor dedi.Ve ben vats yöntemiyle ameliyatı tercih ettiğimi söyledim o da dedi ki burdaki imkanlar kısıtlı kapalı derim ameliyattan bi,çıkmışsın açık olabilir dedi yani ameliyat esnasında kapalıdan açığa dönebilir(alet yetersiz olursa) dedi bu konuda garanti veremem dedi.ben bir iki gün sonra taburcu olursam ve hava atılamazsa ameliyat olacağım.yani ben salı günü taburcu olsam(içimdeki hava atılmamış vaziyette)ve otobüsle istanbula gitsem(amasyada oturuyorum)fenalaşırmıyım bi sıkıntı olurmu .yani gidersem içimde hava arılmamış şekilde gideceğim yolda bi şey olurmu sizce ne yapmalıyım ? Şimdiden teşekkürler sayın hocam..

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  furkan
7 yıl önce

Sevgili Furkan, bu yolculuk için benim sana bir şey söyleyebilmem mümkün değil. Doğrusu drenlerin çıktıktan sonra en az 7 gün beklemen ve sonrasında bir akciğer filmi çektirmen. Burada bir sorun yoksa yolculuk yapman da büyük sıkıntı olmaz. Tekrar geçmiş olsun.

Kazım
7 yıl önce

2009 dan beri toplamda 6 kez pnömotorax geçirdim. Hep kapalı su altı drenajı yapıldı. Ameliyat sonrası patlama riski daha çokmuş öyle diyolar. En sonuncusu Temmuz da oldu. Talk ploredez işlemi yapıldı (Daha öncede yapılmıştı 3 sene ne hiç pnömotorax olmadı) . Şuan yine hastanede pnömotorax tan dolayı yatıyorum ama az diye oksijenle tedavi yapılıyor. Taburcu olunca tekrarlar mı? Ne yapmalıyım?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Kazım
7 yıl önce

Kazım Bey, ameliyat sonrası patlama olasılığının yüksek olduğunu size bu konuda hiç bilgisi olmayan biri söylemiştir. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Ameliyat sonrası tekrarlama olasılığı %5’dir. Ameliyat olmazsanız pnömotorakslar devam eder. Bu konuda tecrübeli bir hastaneye başvurun ve ameliyat olun, yoksa bu patlamaların devam etmemesi olanak dahilinde değil. Merkezimize başvurmak isterseniz 02123043940 veya 05321519734 numaralı telefonları arayıp randevu alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

Burakhan demir
7 yıl önce

İyi günler hocam 2 ay once sağ akciğerden kapalı ameliyat oldum 1 hafta once doktorumun akciğerimin tam sismedigini
Sönük olduğunu söyledi bu durumda ne yapılacak ve sol akcigerdede hava kabarcıkları gözüktü Ağrı’larım oluyor yüksek ihtimal onlarda patlayacak lokal anestezi ile diren takılmadan direk ameliyata girmem mümkün mu

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Burakhan demir
7 yıl önce

Burakhan, akciğer sönükse bunun tedavi edilmesi şart. Diğer akciğerde de balonlar varsa bunlar ameliyat endikasyonudur. Pnömotoraks olmasyı beklemeden VATS işlemi ile çözülmeli. Acil şifalar.

Burakhan demir
7 yıl önce

Peki hocam tam sismeyen sağ akciğer icin tekrar tupmu takılacak yoksa emeliyatmi olunacak. Ayrıca sol tarafdaki hava baloncukları patlamadan Bi işlem uygulayamadiklarini söylediler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Burakhan demir
7 yıl önce

Daha ileri değerlendirme yapabilmem için hastayı ve tetkikleri görmem gerekir.

Bülent TAMCAN
7 yıl önce

Sayın hocam;2005 yılında uçak yolculuğunda pnömotorax geçirrdim.Uçakda sağ akciğerimde birşeyin patladığını hissettim.Altıncı gün sağ akciğerimin çalışmadığını acıyla hissettim.Tomografi çekildi ve acil dren takıldı.17, gün taburcu oldum.Kontrol amaçlı bir ay sonra tekrar tomografi çekildi.Sol ve sağda bir adet baloncuk olduğu,korkulacak birşey olmadığı söylendi.10 yıldır sigara içmiyorum.55 kiloydum şimdi 85.Artık tekrar uçak yolculuğu yapmak istiyorum.(Uçağa binerken biraz fazla alkol almıştım acaba buda etkenmidir.)Teşekkür ederim,sağlıcakla kalınız.(1974 doğumluyum)

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Bülent TAMCAN
7 yıl önce

Bülent Bey pnömotoraks geçirmiş hastaların uçak yolculuğu yapmasının sakıncalı olacağı şeklindeki bilginin kanıtlanmış bir tarafı yoktur.

Tibet
7 yıl önce

Merhaba sayın hocam,4 yıl evvel sağ taraf söndü,tüp takıldı bundan 2 ay evvelde sol tarafta ufak bir kaçak olduğunu söylediler ve oksijen tedavisi,combivent ve ventolin verdiler toplam 4 gün hastanede kaldım kapandığını söylediler ve taburcu oldum zaman zaman koltuk altımda ağrı oluşuyor geçiyor birde kendimi fazla dinliyormuşum gibi geliyor 4 yıl evvel 64 kiloydum şimdi 84 kilo oldum ve yaşım 40 tekrar etme riskim nedir? aynı zamanda kendimi iyi hissediyorum ama hava keseciklerimin olduğunu söylemişti göğüs cerrahı doktorumuz ve ben ocak ayında antalyaya toplantıya gideceğim uçak yolculuğu uygun olurmu ? çok teşekkür ederim

Tibet
7 yıl önce

bu arada ilk pnömotorakstan sonra uçak yolculuğu yaptım hiç bir sıkıntı yaşamadım istanbul-antalya 45 dakika sizin görüşünüzü almak isterim teşekkür ederim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Tibet
7 yıl önce

İki taraflı pnömotoraks geçirilmiş olması ameliyat için bir endikasyondur. Videotorakoskopik olarak her iki taraf için operasyon uygulanmalıdır. Özellikle akciğerlerinizde baloncuklar olması tekrar patlama olasılığınızı artırıyor. Uçak yolculuğunun pnömotoraksı ortaya çıkarması gibi bir durumun kanıtlanmış bir delili yok. Yine de sizde uçakta veya evde ne zaman pnömotoraksın olacağını önceden bilemeyiz. Bu nedenle ben size “bu yolculuk sizin için sakıncalı değildir” diyemem. Ameliyat olmanız gerektiğini tekrar ediyorum.

mehmet Tdogdu
Yanıtlandı:  Tibet
6 yıl önce

Hocam oksuruk be hisili nedeni ile tomografi cektirdi 2 hava boloncugu olmuş öne egildigim zaman boğazım ağrıyor bulonun etkisimidir ne yapmam gerekir yardımcı olabilir misiniz tşk

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  mehmet Tdogdu
6 yıl önce

Balonşar bu yakınmaya sebep olmaz. Balonlar 3cm’den daha büyükse ileride patlayarak sorun yaratmasını önlemek için VATS operasyonu ile alınmalıdır

aytac
7 yıl önce

Merhaba hocam ben ilk pnomotoraksimi 2012 yilinda sol akcigerimde yasadim tup takilarak tedavi gordum simdi ise 2015 in eylulunde tekrardan sol taraimda tekrardan yasadim bu sefer sadece 5 gun oksijen tedavisi gordum ve taburcu oldum aradan 1 hafta gecti ve tekrardan hastaligim nuks etti ve tekrardan hastaneye yattim bu sefer tum takilarak 1 hafta hastanede kaldim ve tedavim bittikten sonra 2 ay sonra tekrardan bu seer sag tarafimda agri oldu ve hastaneye yattim bu sefer sag tarafimda ortaya cikti ve doktorum bana hic bi sekilde ameliyatla ilgili bi bilgi vermedi suan sizin yorumlarinizi okudugumda 2. Olduktan sonra ameliyat demissiniz bu durumda benim ne yapmam gerek bana bu konuda yardimci olmanizi istiyorum tesekkur ederim …

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  aytac
7 yıl önce

Ameliyat için tıbbi endikasyonlar vardır. Bunlardan ilki: ikinci kez pnömotoraks geçirilmiş olmasıdır. Ameliyat olunmadığı durumda 3. kez pnömotoraks oluşma şansı %80’dir. Ameliyat yöntemini bu sayfada görebilirsiniz. Tek port VATS yönteminde operasyon 2cm’lik bir kesiden gerçekleşir. Hastane kalış süresi 1 veya 2 gündür. Normal hayata dönüş hastaneden çıktan sonraki 2. gün olur. Acil şifalar dilerim.

Oznr
7 yıl önce

Sayın hocam ben aşırı sırt ağrısı ve göğüs Ağrı’sı şikayetiyle gittim ama bende öne doğru eğildikçe sanki sönen ciğerim öne doğru gidiyor gibiydi sağ akciğerimin %80i sönmüş olduğunu öğrendim dren takıldı geçti ama şu an ağrılarım yok ama yine öne doğru eğilince akciğerim oynuyormuş gibi oluyor ve Boğaz’ımda bir şey kalmış gibi ameliyat mı olacağım lütfen yardımcı olun

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Oznr
7 yıl önce

Akciğer grafisnizde yeniden çökme görülür veya BT’nizde akciğerinizde balonlar mevcutsa ameliyat olmanız gerekir. Bunun dışında ameliyat gerekmez.

Caner
7 yıl önce

Hocam merhabalar ben 8 ay önce ilk kez sağ akciğerimden pnömotoraks rahatsızlığı geçirdim diren diren takıldı 1 hafta kadar hastanede yattım sonrasında normale döndüğüm için taburcu edildim ameliyata gerek görmediler şuan son 3 haftadır sağ omzumda Ağrılar başladı ve son 2 gündür öksürdüğüm Zaman kaburgalarım ağrıyor. Tedaviden sonra sigarayı bırakmıştım 3 ay sonra geri başladım cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Caner
7 yıl önce

Bu ağrılar yeni bir pnömotoraksa bağlı olabilir. Akciğer grafisi çekilmesi için bir hastaneye başvurun.

Hasan Ali
7 yıl önce

Hocam 2 hafta önce sağ tarafımda %15-20 oraninda pnömotoraks meydana geldi.Dren takıldı 1 hafta sonra taburcu oldum.Doktorum havanın çıktığını söyledi.Yattığım süre boyunca çekildiğim filmleri gidip aldım.Sol tarafımdaki ciğer biraz sönük gibi duruyor.Bu fizyolojik bi durum mu acaba?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hasan Ali
7 yıl önce

Sol taraftaki akciğerinizin çökmüş olup olmadığının size doktorlarınız tarafından söylenmesi gerekir. Sizin bunu anlamanız mümkün değil. Filminizi doktorunuza danışın.

ali ersin
7 yıl önce

hocam ben bır bucuk yıl once cektığım tomogrofıde cok sayıda kucuk baloncuklar tespıt edılmıştı doktorum sığarayı bırak ve uc ay sonra kontrole gel demıştı ihmal ettım 15 gun once tekrar tomogrofı cektım baloncuklar hala mevcut en buyuğu 1.5 cm akçığerın her iki tarafında da mevcutlar ozel bır hastaneye baş vurdum ordakı doktorum bunların neyden kaynaklandığını bılmek için parca alalım parcayıda baloncuklardan bırını alalım hem bırtanesını almış oluruz hemde kapalı amelyan edıp bır yontem den baksettı akcığer zarlarının kaburgaya yapıştırma gıbı bır şey bır gun baloncukların patlarsa akcığer sonmesını engellemış oluruz dedı ve kapalı amılyat onerdı ne yapmalıyım olmam gerekıyormu olsam daha mı iyi yada olmayıp takıp mı etsem fıkrınızı almak istıyorum saygılar

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ali ersin
7 yıl önce

Eğer pnömotoraks geçirmemişsen kapalı bile olsa ameliyat olmana gerek yok. Sigarayı bırakırsan bir patlama olasılığı son derece düşük. 1 yıl sonra yeni bir BT çekilip baloncukların büyüklüğünde artış olup olmadığına bakılması gerekir. Sigarayı derhal bırak, yoksa bu baloncuklar ileri yaşlarında sorun çıkartabilir.

ufuk aydın
7 yıl önce

Sayın Hocam 2014 yılında oğlumun 1 nci pnomotoraksı ileri seviyede idi ve tüp takıldı 5 nci gün çıkarıldı ve taburcu olduk. 2015 yılında 10 ay sonra 2 pnomotoraks oldu % 10 seviyesinde olduğu için sadece oksijen tedavisi ile 4 günde taburcu olundu tam 3 ay geçmiştiki 3 ncü pnomotoraks oldu buda minimal seviyede %10 un altında imiş bunada sadece oksijen tedavisi yapıldı ve taburcu olduk.
Kafamızı karıştıran bir durum var.
2014 yılındaki dreni takan doktorumuz 2 nci olursa ameliyat öneriyorum demişti , lakin 2 nci ve 3 ncü pnomotoraks larımızda doktorumuz faklı idi 2nci ve 3ncü %10 seviyesinde olduğu için ameliyata gerek yok dedi , ameliyatın yapılabilmesi için ciğerin daha fazla sönmüş olması gerekir dedi.
Fakat başka bir doktor ise hiç farketmez 2 nci hatta 3 sönmede kesin ameliyat olması gerekir dedi ( bu sönmeler %10 un altında olsa bile.) şu an ne yapmamız gerekiyor.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ufuk aydın
7 yıl önce

VATS dediğimiz kapalı operasyon yöntemiyle ameliyat uygulanması gerekir. Acil şifalar dilerim.

jehat
7 yıl önce

merhaba saygi değer hocam 2 ay once pnomoturaks hastaliği yaşandim goğusumda hava boşanmasi ile ileştim 20 gun sonra yine hastalandim balon patlamasi nedenile endoskopik olarak ameliyat oldum ikinci kes bu balon patlama ihtimali olabilir mi?
oksurmek.hapşurmak zararli mi?
içki içmek zararli mi?
futboll oynamak zararli mi.?
lufen cvp verin hocam çok sağolun

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  jehat
7 yıl önce

Ameliyat olmuşsan tekrarlama olasılığı %5’e inmiş demektir. Aşırı içki direncini düşürür bu nedenle zararlıdır. Diğerlerinden sorun olmaz.

Emre
6 yıl önce

Hocam ben iki taraflı pnomotoraks geçirdim ve ikisinde de ameliyat oldum kapalı ameliyat ile.Son bi haftadır sağ tarafmda bel kismimda yine ağrı olmaya başladı acaba yine oldu mu yada olduysa nasik bi tedavi olucak bundan sonra çünkü oksijen tedavisi de olmuştu Diren tedavisi de kapalı ameliyatta cevabınızı bekliyorum hocam

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Emre
6 yıl önce

Bunun için hastaneye başvurarak muayene olmanız ve gerekirse filminizin çekilmesi gerekir.

Emre
6 yıl önce

Hocam ben 1 yıl önce sağ taraftan pnomotoraks oldu sonra tüp takıldı aradan iki ay sonra yine tekrarladı bu sefer kapalı ameliyat oldum aradan 15 gün geçti bu sefer sol tarfta oldu lokal anesteziye tüp takıldı sol tarafa ama ben ameliyat istedim çünkü sinavlarim vardı yine tekrarlayıp sınavı etkilemesin diye sol taraftan da kapalı ameliyat oldum.Son bi haftadir sağ gogsumun omurgaya yaslanan kısım da ağrı oluyor ilk ameliyat öncesine benzer zaten arada agrilarim oluyordu doktor normal demişti ama şimdi yine olur mu diye supheleniyirum eğer olursa nasıl bi tedavi olur ? Hocam cevaplarsaniz çok sevinirim iyi günler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Emre
6 yıl önce

Ameliyatınızı yapan doktorunuza baş vurun. Muayeneniz ve gerekirse filminiz çekilerek durumunuz anlaşılacaktır. Buna göre ilave yorum yapılabilir.

öznur
6 yıl önce

doktor ben 1 ay önce spontan pnömotoraks geçirdim dren takıldı 3 gün sonra alındı şimdi hala hava varmış sağ akciğerde ama onu vücut emermiş zamanla eğer tekrarlarsa ameliyat dediler benim de bazen hafif ağrılarım oluyor ama çok hafif varla yok arası acaba yeniden sönmüş müdür yoksa bu normal mi bir de pnömotoraks ameliyatında genel anestezi uygulanıyor mu sadesyon nasıl bir yöntem ve 17 yaşında ameliyat olacak biri için genel anestezi risk oluşturur mu? ve benim emlim bozukluğu da var bu yüzden endoskopiyle mideme bakılması gerekiyor ancak akciğerde hala hava olduğu için bakılamıyor buna nasıl çözüm önerirsiniz akciğerin havayı emmesini mi bekleyelim yoksa ameliyat mı çünkü çok zayıfım ve akciğer için antibiyotik kullandığımda hemen mide bulantım oluyor ve bir şey yiyemiyorum

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  öznur
6 yıl önce

Şu anda ameliyat olmanız gerekmez. Bu ameliyatlar genel anestezi altında olur. 17 yaşında genel anestezi uygulanmasının bir engeli söz konusu değil.

kadriye
6 yıl önce

hocam benm 17 yasnda kiz kardesim akciger apsesinden ameliyat oldu ve ameliyattan sonra cigeri calismadi havayla sisirdiler bunun ne gibi riskleri varmidir tesekkur ederim simdiden

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  kadriye
6 yıl önce

Bu durumda ne yazık ki filmlerinizi görmeden bir yorum yapamam. Acil şifalar dilerim.

ekrem
6 yıl önce

sol boşluğumdan bir kesici yarası aldım göğsümdenhortum sarkarak kan çektiler on gün geçti derin efes alırken yara çevresi yanlarım ağrıyor acaba nedn teşekür ederim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ekrem
6 yıl önce

Bu bölgedeki sinirler çok hassastır. Düzelmesi 3 ayı bulur.

jihat
6 yıl önce

merhaba hocam.
yaklaşik 3 ay once sağ yanimda pnomotoraks hastaliği yaşandim hemen endoskopik ile ameliyat oldum temamen iğleştim ama bazen sol yanimda bazi ağrilar hisediyorum.
bu ağrilar ne içindir?
bu ağrilamalar ne zaman bitecek?
kendimi nasil korumaliyim?
yaklaşik 4 aydir sigara kullanmiyorum lutfen hocam net bi cevap bekliyorum iran da size ulaşiyorum

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  jihat
6 yıl önce

Net bi cevap” için sizi hastanede görmem ve tetkiklerinizi inceleme gerekir. Buradan sadece sizlere yol göstermeye çalışıyorum. Acil şifalar dilerim.

burçin ülker koçhan
6 yıl önce

mrb 2015 in mayıs ayında akciğer sönmesi nedeniyle dren takıldı üç günde taburcu oldum fakat ogünkü ilk koluma sonra göğsüme ve sırtımın tam ortasına curan ağrı hiç tam anlamıyla geçmedi ve bir kaç gündürde göğsümde ve kolumda ağrı oluyor üstüne bile yatamıyorum birkaçkere doktora gitmiştim bu süre içersinde ama bunların olacağını söylemesinden dolayı bidaha gitmek istemiyorum hepte aynı foktora denk geliyorum gata da:) acaba ev işleride ağrılara neden olurmu yoksa yinemi gitsemm doktora tşk

burçin ülker koçhan
6 yıl önce

ve fiziğe görünmemi tavsiye etti sizce gitmelimiyim tşk

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  burçin ülker koçhan
6 yıl önce

Bazen bu ağrılar söylediğiniz şekilde uzun sürebilir. Fizik tedavinin bir faydası olmaz. Sadece zamanla düzeleceğini bilin.

Cihad Demirci
6 yıl önce

Hocam ben türk hava kurumunda pilotaj (sivil havacılık) okuyorum hazırlık öğrencisiyim uçuş eğitimime 2-3 sene var . Sağ akciğerimde pnömotoraks geçirdim. Mesleğimden dolayı 14 aralık 2015 te ameliyata alındım. Her şey şuan yolunda çok şükür. Fakat sol akciğerimde de bleblere rastlamışlar. Sorun oluşturabilecek boyutta değil dediler. Sorum şu her sene pilotaj sağlık raporu alıyorum. Önümüzdeki sene alacağım sağlık raporunda ameliyatım veya sol akciğerimdeki blebler sorun oluşturur mu? Yüzmek vs. Ne tavsiye edersiniz?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Cihad Demirci
6 yıl önce

Bu ameliyatttan sonra riskin çok azldığı için sorun olmaz. Diğer akciğerdeki bleblerin sayı ve büyüklüğü önemli. Bunları görmeden bir yorum yapamam.

oğuz
6 yıl önce

Hocam bugune bugün 1sene önce sol tarafta gögsümde nefes darlığı başladı ağrılar arttı cogaldı ve hastaneye yattm sadece hava ile gecti ve ve bu sene yanii 2ay önce sag tarafım da basladı aynısı sonra gine yattm ama tüp takıldı 5gün sonra toparladı cıktım ve 1ay sonra gine tekrarladı hava kacagı yokmus ameliyat yapmıor ve 3gün hava takıldı burnuma gine öyle cıktım 4üncü olurmu olmazmı cok endişeliyim hocam ne yapmam lazm öneri verin

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  oğuz
6 yıl önce

Tekrarlama olasılığı çok yüksek.
Tıbbi kurallar gereği 2. kez pnömotoraks olmanız halinde ameliyat olmanız gerekir. Acil şifalar dilerim.

yasemin
6 yıl önce

Mrb hocam kardeşim bir kaza sonucu 5 aydır yoğun bakımda bu süreç içerisinde 4 defa pnomotoraks geçirdi ve 4 defa da direnç takıldı tekrarlaması durumda ameliyat olması gerektiğini ve göğüs kafesinin açılarak yama yapılması gerektiği söylendi bize ameliyatın ne gibi riskleri olabilir? Şimdiden teşekkür ederiz

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  yasemin
6 yıl önce

Yasemin Hanım, bu ameliyat VATS adı verilen kapalı operasyonla gerçekleştirilmelidir. Bu son derece düşük riskli bir operasyondur. Tüm riskleri bu web sayfasında bulabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

ufuk asil
6 yıl önce

meraba hocam.
ben ikinci kez pnömotoraks olayını yaşadım ve ikinci kez oldugu icin açık ameliyat oldum
ameliaytta büyük hava kesikleri alındı tam olarak anlamasamda zarıda soydugunu söyledi doktor.
size yazma sebebim bir üçüncüsünün yaşanmasından korkuyorum
ben simdi hiç öksürmücekmiyim hapşurmucakmıyım
bu arada hiç sigara kullanmıyorum
korktugum icin bilgi amaçlı yazdım size
hocam acık ameliyattan sonra tekrarlama şansı yüzde kaç

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  ufuk asil
6 yıl önce

Tekrarlama olasılığı %2’dir. Normal yaşantınıza devam edin. Kendinizi engelleyerek yaşamak şeklinde nüksleri azaltma diye birşey yok. Sigara asla içmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

Rüstem Durmuş
6 yıl önce

Hocam ben bundan 1 ay Önce Pnömotoraksta Ameliyatı Oldum dren takıldı yani hortomlu tüp sol tarafıma Bundan sonra ne yapmam gerek Spor dalları nelerdir Akciger kendini ne kadar sürede yeniler cvp beklıyorum şimdiden teşekkürler.

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Rüstem Durmuş
6 yıl önce

Sigara içiyorsanız derhal bırakın. Toraks bilgisayarlı tomografinizde pnömotoraks oluşumuna sebep olan hava kesecikleri görülmüyorsa normal yaşam aktivitelerine devam edin. Eğer baloncuklar mevcut ise operasyon (VATS) gerekir. Acil şifalar dilerim.

Murat Tokbay
6 yıl önce

Merhabalar Sayin Hocam
Ben bu zamana kadar toplamda 7 defa spontan pnomotoraks gecirdim. 5 defa tup ile 2 defada acik ameliyat ile tedavi oldum. Ve suanda yine ayni agrilari hissediyorum. Bazi nedenlerden dolayi suan hastaneye gidemiyorum. Ve daha onceden lenfoma non hotchkin t tipi kanseri atlattim Bu hastalik beni öldürürmü? Yada yine kansere yol acarmi? Suan dedigim gibi hastaneye gidemiyorum. Ne yapmam gerekir?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Murat Tokbay
6 yıl önce

Eğer pnömotoraks sebebiyle toplanan hava artarsa bu hayatı tehdit edici hale gelir. Acil şifalar.

resul
6 yıl önce

Hocam merhaba ben 2 gün önce sol tarafımda pnomotaraks hastalığından taburcu oldum kendimi çok iyi hissediyorum fakat yatınca sağ sırt tarafımda hafif bir agrı oluyor sizce tekrarlıyormu

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  resul
6 yıl önce

Bunu anlamak için muayeneniz yapılmalıdır

Oğuz
6 yıl önce

Hocam ben ilk önce 2014 aralikta spontane pno. Gecirdim tup taktiklar bu agustostada yine ayni seyler oldu hem tüp takip hemde ameliyat oldum bu arada özel bir hastane. Simdi allaha sukur iyiyim az alkol aliyorum ve ayda 1 sigara icsem sorun olurmu lutfen cevaplarsanz sevinirm 16 yasimdayim

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Oğuz
6 yıl önce

16 yaşında bir çocuğun değil sigara içmesi dumanlı bir yerde bile bulunması doğru değil. Bir de böyle bir hastalık geçirmiş olmana rağmen sigara içmeyi aklına getirmen bile yanlış.

Ali Gülen
6 yıl önce

Sayın hocam pnomotaraks ameliyati oldum sigara icmemde bir sakınca varmi? Ayda 1 tane içsek sıkıntı yaratırmı

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Ali Gülen
6 yıl önce

Sigara normal insanlar için bile aşırı sakıncalı. Senin içinse tam bir düşman. Karar senin, akciğerler senin.

Hatice
6 yıl önce

Hocam merhaba iki hafta önce göğüs ağrısıyla eşimi hastaneye götürdük filmi ve tomografisi çekildi sonucunda akciğerde bir kaç baloncuk olduğunu söylediler ama şuanda hiçbirşey yapılmaması gerektiğini baloncuk patlarsa műdahale edilmesi gerektiğini söylediler bu süre içinde eşime nasıl bakmalıyiız şimdiden teşekkürler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Hatice
6 yıl önce

Buradaki baloncukları sayısı ve büyüklüğü önemli. Filmlerinizi görmeden yorum yapmam mümkün değil.

Ali Gülen
6 yıl önce

Hocam ayda 1 tane içsek yine bu hastalığı tekrar yaşama dururmumuz olurmu bu arada sigara içilen ortamlarda asla bulunmuyorum

Murat Bölükbaşı
Yanıtlandı:  Ali Gülen
3 yıl önce

Hocam 1 kere pnömataraks geçirdim ve tomografide hava kesecikleri görülüyor nasıl bir yol izlemem gerekli

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Murat Bölükbaşı
3 yıl önce

Bu durumda pnömotoraksın tekrar etme olasılığı düşük değil. Kapalı (VATS) yöntemle hava keseciklerinin alınması tekrar etme olasılığını düşürür. Geçmiş olsun

burak
6 yıl önce

Hocam ben 11 ay önce sol taraftan sadece tüp takildi. 18 yasimdayim. Sigara asla icmiyorum ve benim hala bu zamana kadar olmuş. Sol göğsümde tüpün takıldığı yerle birlikte olan yere ağrı giriyor. Bu ağrıların sebebi sizce nedir ? Baska sorum her ikisinden de tekrarlarma olasılığı var mi ?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  burak
6 yıl önce

Bilgisayarlı tomografinde hava baloncukları görülmemişse tekrarlama olasılığı düşüktür. Ağrıların sebebini anlamak için muayene olman gerekir.

Mehmet Han
6 yıl önce

Merhaba hocam benim yakin arkadasimda bu pnömotoraks denen ameliyati gecirdi. Haftada 1 sigara iciyor icine cekmeden bir zarari olmayacagi dusunuyor. Bende size danismak istedim arkadasima zarari olurmu haftada 1 icmenin?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Mehmet Han
6 yıl önce

Sigara az veya çok içilse de pnömotoraks geçiren bir kişide son derece zararlıdır

Beytiye
6 yıl önce

Merhaba hocam ben 17 yasindayim yaklasik 1 ay önce darbe aldim akcigere ve delik oldugunu söyledi doktorum 1 hafta hastanede yattim oksijen tedavisi gördüm cok küçük oldugu icin ameliyat etmediler suan öksürurken sirtima agri giriyor yeniden tekrarlama gibi bisey varmi acaba?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Beytiye
6 yıl önce

Bunu anlamak için hastaneye başvurarak muayene olmanız gerekir.

Murat
6 yıl önce

Hocam 4 Aralık 2015 de spontan Pnomotoraks geçirdim sağ tarafımdan ve dren takıldı 12 Aralıktada hava kalmadığı için tüp çıkarıldı ve ameliyat olmadan taburcu oldum daha daha sonra tomografiye girdim ve baloncuklara rastlanmadı bu süreç içinde 2 3 tek sigara içtim ve bi kaç defa alkol aldım şuan merak ettiğim spor ve diğer sosyal açıdan sakınmam gereken şeyler varmı ve ameliyat olmadığım için tekrarlama olasılığı kaçtır yani ameliyat olanlara qöre daha yüksekmi?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Murat
6 yıl önce

Bir kez pnömotoraks geçirenlerde tekrarlama olasılığı %20, iki kez pnömotoraks geçirenlerde %50’dir. Tabii ki normal insanlardan daha yüksektir. Ameliyat olmanız durumunda bu oran %5’e düşer. Su altı dalışı yapmanız dışında normal spor aktivitelerinden sakınmanızı önermem.

Gülnur
6 yıl önce

Hocam selamlar
Ben 2013 de sag tarafımdan pnömotoraks gecırdım 15gun yattım
2014de bidaha sagdan 5 gun yattım
30 aralıkta bıdaha gecırdım
31aralıkta kapalı amelıyat oldum 2sınde dırenı cıkarttı doktorum cıgerım yıne sondu ertesı gunnyıne taktı 5 aralıkta tapurcu oldum taburcu olduktan sonra ıkı kere daha cıgerım sondu patolojı sonucum temız amelıyat cok basarılı gectı fakat alttan yapısmamıs hala cıgerım ve hava kacırıyormus ne yapmam lazım bu boyle surup gıder mı haftaya işe baslamak ıstıyorum yoksa kovulucam
Cevaplarsanız çok sevınırım teskkurler

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
Yönetici
Yanıtlandı:  Gülnur
6 yıl önce

Ne yazık ki operasyon sonrası tekrar etme durumu %5’dir ve bu sizde ortaya çıkmış. Bunun şu andaki tek tedavisi yeniden kapalı operasyonla kaçağın önlenmesidir. Acil şifalar dilerim.

Sohbete Başla
Akciğer Cerrahisinde ameliyat yöntemleri için bilgi alabilirsiniz.